Да се пожалвам и аз...

  • 2 434
  • 47
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 238
Здравейте момичета,

Ето че дойде и моя ред да излея болката си... Cry Cry Cry Cry
Много от вас знаят, че Оливия не говори, не изречения, ами нищо, нищичко просто...
Извикаха ме на среща в градината, където разговарях с директорката и едната от възпитателките. Казаха ми че нищо не говори, дори и на бебешки не приказва, че не гледала хората в очите когато и приказвали, че било трудно да се осъществи очен контакт с нея, че вчера се стреснала от нищо и се вкопчила в учителката и не искала да я пусне цели 15 мин. И всичко това на тях им се струва странно.
Казах им че в къщи си е съвсем нормална- говори си на нейния си език, понякога е дива, понякога си играе кротко, че на мене не ми е проблем да я заиграя с нещо и тн. Че живеем съвсем спокоен живот, не се караме и не крещим, така че няма от какво да е стресирана.
И в крайна сметка ми казаха, че щяли да извикат детски психолог, логопед и някакъв социален консулант или нещо такова. Те щели да се запознаят със положението и и да дадат съвет как да я стимолирали за да приказва и тн...
Някак си съм отчаяна след тази среща... С какво толкова сгреших? За това че се опитвам да я науча на български... Едно такова криво и тъжно ми е. Имам чувството , че съм виновна...Жал ми е за детето, че не е толкова напред както другите деца...
Добре че накрая я похвалиха колко добра била в нареждането на пъзели, иначе направо щях пукна от отчаяние...
Това е. Sad Sad Sad Sad И аз имах нуждата да излея мъката си...
Простете ако ви натоварвам.

Поздрави

# 1
  • Spain
  • Мнения: 3 750
я не се разкисвай и се успокои ..какво искат тези хора от дете на 2 години , при условие 4е трябва да нау4и 2 съвсем разли4ни езика . това 4е е стресирана първона4ално в детската градина е нормално , още пове4е ако й говори6 само на български и не разбира . не се притеснявай изли6но ..като се срещне6 с лекари , соц,работници и про4ие им обясни 4е детето просто не разбира .аз направо съм уверена в това - ще ти кажа защо ,моята Гери макар и малка  естествено разбира (макар да не говори Simple Smile ) ..до този извод стигнах като я наблюдавам как се държи - когато сме в българска компания - понеже в къщи няма кои да и говори на друг език (само български)- е изпълнена от щастие , прелива ..ходи ,зака4а се с хората ,вклю4ително такива които вижда рядко..абе изобщо сие моето добро моми4е ....само да сменим обстановката ..да сме сред испаноговорящи - промяна тотална ..стои ,гледа  ги намръщено  в устата . не отива при никого , опитва се примерно да се заиграе ,но като 4уе някои даи проговори се спира и толкова . поне за сега не съм се притеснила.о4аквани градина на есен и знам 4е сигурно ще й е трудно - но бързо ще понау4и нещата . можеби на твоето моми4е му трябва пове4е време да се климатизира .

# 2
  • Мнения: 1 909
Здравейте момичета,

Ето че дойде и моя ред да излея болката си... Cry Cry Cry Cry
Много от вас знаят, че Оливия не говори, не изречения, ами нищо, нищичко просто...
Извикаха ме на среща в градината, където разговарях с директорката и едната от възпитателките. Казаха ми че нищо не говори, дори и на бебешки не приказва, че не гледала хората в очите когато и приказвали, че било трудно да се осъществи очен контакт с нея, че вчера се стреснала от нищо и се вкопчила в учителката и не искала да я пусне цели 15 мин. И всичко това на тях им се струва странно.
Казах им че в къщи си е съвсем нормална- говори си на нейния си език, понякога е дива, понякога си играе кротко, че на мене не ми е проблем да я заиграя с нещо и тн. Че живеем съвсем спокоен живот, не се караме и не крещим, така че няма от какво да е стресирана.
И в крайна сметка ми казаха, че щяли да извикат детски психолог, логопед и някакъв социален консулант или нещо такова. Те щели да се запознаят със положението и и да дадат съвет как да я стимолирали за да приказва и тн...
Някак си съм отчаяна след тази среща... С какво толкова сгреших? За това че се опитвам да я науча на български... Едно такова криво и тъжно ми е. Имам чувството , че съм виновна...Жал ми е за детето, че не е толкова напред както другите деца...
Добре че накрая я похвалиха колко добра била в нареждането на пъзели, иначе направо щях пукна от отчаяние...
Това е. Sad Sad Sad Sad И аз имах нуждата да излея мъката си...
Простете ако ви натоварвам.

Поздрави
Откога е на градина? Логопед няма смисъл да я гледа, според мен, тя няма проблем с говора  newsm78

# 3
  • Мнения: 1 761
торнероуз, спокойно. аз съм дете от смесен брак и имах същия проблем като детето ти сега.това е нормално за деца, които растат в двуезична среда.после проговарят изведнъж и на двата езика.
аз си спомням,че не исках да говоря в детската градина в началото,защото ми се смееха децата като не казвам думите за играчките на български, а аз не се сещах как бяха на български точно....то и до сега имам нялкои думи, които знам само на единия език,засхтото на другия не ми се налага да ги употребявам.не се шашкай излишно, показвай на детето,че го обичаш,всичко друго ще дойде с времето. тя е само на няма и 2 годинки.

# 4
  • Мнения: 1 238
я не се разкисвай и се успокои ..какво искат тези хора от дете на 2 години , при условие 4е трябва да нау4и 2 съвсем разли4ни езика . това 4е е стресирана първона4ално в детската градина е нормално , още пове4е ако й говори6 само на български и не разбира . не се притеснявай изли6но ..като се срещне6 с лекари , соц,работници и про4ие им обясни 4е детето просто не разбира .аз направо съм уверена в това - ще ти кажа защо ,моята Гери макар и малка  естествено разбира (макар да не говори Simple Smile ) ..до този извод стигнах като я наблюдавам как се държи - когато сме в българска компания - понеже в къщи няма кои да и говори на друг език (само български)- е изпълнена от щастие , прелива ..ходи ,зака4а се с хората ,вклю4ително такива които вижда рядко..абе изобщо сие моето добро моми4е ....само да сменим обстановката ..да сме сред испаноговорящи - промяна тотална ..стои ,гледа  ги намръщено  в устата . не отива при никого , опитва се примерно да се заиграе ,но като 4уе някои даи проговори се спира и толкова . поне за сега не съм се притеснила.о4аквани градина на есен и знам 4е сигурно ще й е трудно - но бързо ще понау4и нещата . можеби на твоето моми4е му трябва пове4е време да се климатизира .

Анче работата е там, че нашия тати е датчанин. Та тя го разбира отлично и датския и българския. Реагира адекватно и на двата езика в къщи. Навън обаче положението е друго... И това че не можели да осъществят очен контакт с нея било проблем... Даже ми казаха да се обърна към лекар. И като се замисля наистина е така- понякога особено като гледа телевизия е абсурдно да ме погледне в очите като и викна. И друг път се е случвало аз да и говоря, а тя да блее в нейната си посока...

# 5
  • Мнения: 1 238
Здравейте момичета,

Ето че дойде и моя ред да излея болката си... Cry Cry Cry Cry
Много от вас знаят, че Оливия не говори, не изречения, ами нищо, нищичко просто...
Извикаха ме на среща в градината, където разговарях с директорката и едната от възпитателките. Казаха ми че нищо не говори, дори и на бебешки не приказва, че не гледала хората в очите когато и приказвали, че било трудно да се осъществи очен контакт с нея, че вчера се стреснала от нищо и се вкопчила в учителката и не искала да я пусне цели 15 мин. И всичко това на тях им се струва странно.
Казах им че в къщи си е съвсем нормална- говори си на нейния си език, понякога е дива, понякога си играе кротко, че на мене не ми е проблем да я заиграя с нещо и тн. Че живеем съвсем спокоен живот, не се караме и не крещим, така че няма от какво да е стресирана.
И в крайна сметка ми казаха, че щяли да извикат детски психолог, логопед и някакъв социален консулант или нещо такова. Те щели да се запознаят със положението и и да дадат съвет как да я стимолирали за да приказва и тн...
Някак си съм отчаяна след тази среща... С какво толкова сгреших? За това че се опитвам да я науча на български... Едно такова криво и тъжно ми е. Имам чувството , че съм виновна...Жал ми е за детето, че не е толкова напред както другите деца...
Добре че накрая я похвалиха колко добра била в нареждането на пъзели, иначе направо щях пукна от отчаяние...
Това е. Sad Sad Sad Sad И аз имах нуждата да излея мъката си...
Простете ако ви натоварвам.

Поздрави
Откога е на градина? Логопед няма смисъл да я гледа, според мен, тя няма проблем с говора  newsm78

На тази градина ходи от месец и половина, даже и толкова няма. Не само логопед, ами и психолог и социален консулант щели да идват...... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 4 629
Торнерос, аз знам, че децата от смесени бракове проговарят доста по късно. Обиновено след навършване на 2 годинки. И при нас случая е такъв та ще видим кога ще проговори детето ни. Това за очния контакт не виждам с какво е притеснитлно. Но нека да се срещнат специалистите с теб и детенцето ти пък да видим какво ще кажат.  Тази среща предполагам , че зависи от теб дали искаш да се осъществи? Така, че постъпи както смяташ за редно. Желая ти успех

# 7
  • Spain
  • Мнения: 3 750
дано не е сериозно ..ти не се притесняваи .детето е плахо ..концентрира се върху едно и се вглъбява .поне така си го обяснявам ..притеснява те да не би да има проблеми със слуха ли? сигурно няма .
да не би в градината да има някои които да я малтретира - казвам друго дете ..и тя да се е затворила ?
ще проговори  ще види6 . едно е таткото ,които предполагам я вижда само ве4ер ..друго е с теб - предполагам сте по цели дни заедно .

# 8
  • Мнения: 7 837
А може би трудно се адаптира детенцето и не му е комфортно в градината  Thinking
Племеникът ми в Б-я е малко по-голям и също е затворен и мъл4алив, когато ходи на градина, а ина4е си е контактен.
Може пък да е и някакъв период в развитието, който ще отмине. Не се притеснявай.
Мен ме у4удва реакцията в градината...

# 9
  • Германия
  • Мнения: 8 099
а малииии не прибързват ли малко с лекарите?!? Няма ли да я стресират още повече така??!?

# 10
  • usa
  • Мнения: 2 113
а малииии не прибързват ли малко с лекарите?!? Няма ли да я стресират още повече така??!?

и моето мнение е, че е рано за психолози и социални работници... от кога е на градина? със другите деца как общува, страни ли от тях? за тези прегледи не се ли изисква съгласието на родителите или могат само да ви оведомят?

# 11
  • Манчестър
  • Мнения: 2 484
Ами не знам дали трябва да го кажа тук,но на моя прятелка детето (в БГ с БГ родители) като тръгна на градината се оказа ,че страда от аутизъм. Разбрали са освен по говора(изобщо не говори),а също и никакъв контакт с другите деца...........и аз мисля,че е малко рано за доктори,ама де да знам....

# 12
  • Мнения: 713
Миличка не се притеснявай толкова. Ти нали си знаеш детето. Това за "много заета в момента" и ние го минахме и сега понякога се държи така. Аз даже писах тук във форума. Не им е лесно на децата да се справят с 2 езика. Аз не виждам нищо лошо в консултация със специалисти. Ако имах възможност, аз щях да проведа една такава защото имам много въпроси, но бих настоявала и аз да присъствам или поне да се срещна лично с тях след като те разговарят с детето. Може би наистина ще помогнат на детето и на теб. То миличкото щом не говори там изобщо, а в къщи си бърбори, и не осъществява контакт с очи, значи има проблем в детската градина. Госпожите в градината сигурно нямат опит с двуезични деца и след тези срещи ще им се дадат някакви указания как да подхождат. Прочетох една книга, написана от ирланка и швед, които са си отгледали двуезични деца. Какво казват те - като правило такива деца са малко назад. Авторите имат няколко деца и всичките са се развивали различно, на различна възраст са проговорили и в различна степен владеят 2-та езика. Родителите са прилагали различни подходи за всяко дете. Книгата е на английски и я взех от тукашната библиотека - "Growing up with two languages" Una Cunningham-Andersson and Staffan Andersson. Виж дали няма да намериш нещо във вашите библиотеки или на книжния пазар. Моля те, кажи какво са се произнесли след срещите, ако решиш да се проведат. Мисля, че ако ти не си съгласна, не е редно да ги провеждат и би трябвало да настояваш да се съобразяват с твоето мнение, каквото и да е то.

# 13
Можеш да направиш като наши познати - препоръката е да го дадат на градина и да му говорят на английски.
Два месеца след това, детето говори перфектен английски с огромен речник от думи. Е, те и сега не смеят да му продумат дума на БГ, за да не го объркат отново.
Нека й направят този преглед, не правят кой знае какво, а и не е травмиращо за детето - ще е под формата на игра, за да проверят какво разбира, кое може и не може .. такива неща.
Психолога и соц. работник ще работят с вас, ще ви задават въпроси свързани с бременност, раждане, отношенията ви, към нея, ще иска да разбере на различни неща как реагира. Ако имаш дневник в който си писала го вземи, за да погледнеш, ако забравиш нещо.
Предполагам, че ще ви искат и преводач, защото ще искат да видят как е детето и с бг език (тук не може майката или бащата да превеждат), а и родителите не присъстват когато логопеда и психолога са с детето.
После ще ви изпратят репорта с препоръка, вероятно занимания с логопед, но предполагам, че във всяка добра градина и там има такъв.
Не се плаши, това дори може да й е от помощ, едно занимание със специалист, който да обърне персонално внимание само на нея, ще е от полза при всички случаи.
Тук нее задължително да се съобразяваш с препоръките, предполагам че и там е така.

# 14
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Торнерози4ка,не се панирай,споко  Hug НиЩо и няма на Оли,Ще видиШ  Peace Може би просто оЩе не се 4увства комфортно в новата среда ( май беШе написала ,4е е от месец и половина в тази градина  newsm78 ). Може би просто детенце е по_срамежливо от другите  Thinking За двуези4ните деца е нормално да проговарят по_късно плЮс това знаеШ, 4е децата са разли4ни:някои прохождат по_рано други по_късно,някои проговарят по_рано други по_късно и за вси4ко останало е така.
Не мисля,4е Ще бъде стресираЩо за мале4ка ако се среЩнете със логопед и психолог,но аз на твое място бих настоявала да присъствам. Thinking
За това,4е не гледала хората в о4ите когато и говорят:ами моята буба (двуези4на ) го прави съЩия номер,еле пък ако гледа телевизия,4овек може да си помисли ,4е не те 4ува.
Не мисли моля те ,4е ти си сгреШила с неЩо Naughty Wink Аз  нау4их от моето дете ,4е 4овек не бива да насилва неЩата и трябва просто да им даде време на мал4уганите. Идва момента ,в който те правят вси4ко сами,но трябва да се 4увстват готови за това.
Хайде успокой се и нацелувай и нама4кай малката ШоШка от мен ( хи хи някой скоро Ще духа свеЩи4ки  Wink  )

# 15
  • Мнения: 1 366
Анче работата е там, че нашия тати е датчанин. Та тя го разбира отлично и датския и българския. Реагира адекватно и на двата езика в къщи. Навън обаче положението е друго... И това че не можели да осъществят очен контакт с нея било проблем... Даже ми казаха да се обърна към лекар. И като се замисля наистина е така- понякога особено като гледа телевизия е абсурдно да ме погледне в очите като и викна. И друг път се е случвало аз да и говоря, а тя да блее в нейната си посока...

Първо, ще си позволя да ви честитя радостта утре!!
Да ти е жива и здрава, да те радва, а учителките да и ядат дупето!!!

Що се отнася до проблема:
1-во може да не и е конфортно в градината и това да я кара да се затваря.
2-ро мисля, че можеш да не се съгласиш на професионална намеса - не могат да ви накарат на сила да я види психолог.
3-то дори да я види - лошо няма. Не се тревожи. Тя ще започне да говори и на двата езика едновременно. Тя сега "събира", а после ще "излее" отведнъж...

Нямаш причина да се предаваш и да очакваш да е като "другите деца", защото тя ще е повече от тях, дори и само заради това, че живее в двуезична среда!!!

Най-топли  Hug Hug за двечки Ви!!!

# 16
  • Мнения: 768
Май прекалено прибьрзано са решили че му има нещо на детето тези в градината. Ами че то има да усвоява два езика едновременно. А за това че не гледа никой в очите- нормално си е даже.
Валя от няколко месеца като види непознати хора и особено които не и допадат не ги гледа в очите и се вкопчва в тати. Обикновено това са такива неприятни хора които никой не харесва.
А иначе като хареса някой е страшно дружелюбна, дава целувки, гушка се и т.н.. Смислени неща още не говори, само на бебешки език и то в кьщи обикновено(навьн се срамува да говори), но до 3 годинки си е нормално..
Мисля си дали в тази градина и харесва на Оливия, може би атмосферата там не и допада и персонала сьщо(а може би наистина да не е толкова добьр персонала, както привидно понякога изглежда). А може и децата да не и допадат, знае ли човек. Но едва ли детето има психологически проблеми.

# 17
  • Мнения: 368
Торнероз, не се притеснявай!
Моят син е на 2г. и 7м. и още не може да съставя изречения от повече от две думи(аз като дете на 2г. съм говорела перфектно, например). Въпреки, че не правя никакви сравнения и не считам детето си за изостанало, аз като теб също се притеснявам, че му е забъркано малкото мозъче с два езика и по-късно ще проговори добре български в сравнение с връстничетата си в Б-я. Но от друга страна съм сигурна, че ще говори  също толкова добре и английски и това ще му е от голяма полза в живота(а това деца, които живеят в едноезична среда няма как да го постигнат на такъв ранен етап от детсвото). Ето малко за нашата история с градината:На крехката възраст от 1г. и 5м. го пуснахме в американска детска градина(преди това е чувал само бълг. реч, защото и аз и мъжа ми сме българи) и беше подложен по 8-9 часа на ден само на английска езикова среда, в резултат на което някой думи ги каза за пръв път на английски, а не на български и ние със съпруга ми бяхме  Shocked. На 2г. го спрях от градината, защото  направи много ушни инфекции и направо се бяхме побъркали от това непрестанно боледуване(а на 1г. беше направил и пневмония на всичкото отгоре).Педиатърката ме пита(тогава по време на боледуванията) как е с говора и реши, че не знае много думи за възрастта си, а понеже и проблемът бяха ушите ни ушашка, че може да има проблем със слуха(нещо, което дълбоко ме съмняваше, защото детето разбираше и изпълняваше всякакви "заповеди" от рода на "Донеси..., Дай..., Вземи..." и пр.), защото междувременно се установи, че и тъпанчето на едното ушенце е спукано. Впоследствие на контролен преглед и на тест за слуха стана ясно, че синът ни има перфектен слух(Да е глух дявола!).
И откакто мина това притеснение за здравето му съм спокойна и знам, че здраво ли е детето, е въпрос на време да усвои речта.
И аз като теб се чувствам малко виновна, че твърде малък го пуснах на дет. градинка, в която" никой не говори като мама", но нямах голям избор... От друга страна се радвам, че по този начин стана "предразположен" към английския и макар че от половин година чува англ. реч само за кратко, когато сме на разходки, не се смущава, а се опитва да комуникира всячески и на английски. М/у другото много ми е интересно, че някой думи, които научи от градината на англ.ез. все още не иска да ги каже на български и прави много чаровни бълг.-англ. и обратно комбинации.
Дано с моя разказ, както и с разказите на другите майки малко ти поолекне на душата! Но щом детето ти е здраво във всяко отношение, вярвай, че проблем просто НЯМА! Въпрос на време е да се отпуснат малките ни слънчица и да заговорят като нас(ако не по-добре и от нас, разбира се Grinning)-големите хора.
Целуни си Оли и горе главата!  bouquet

# 18
  • След завоя в дясно
  • Мнения: 1 351
Здравейте момичета,

Ето че дойде и моя ред да излея болката си... Cry Cry Cry Cry
Много от вас знаят, че Оливия не говори, не изречения, ами нищо, нищичко просто...
Извикаха ме на среща в градината, където разговарях с директорката и едната от възпитателките. Казаха ми че нищо не говори, дори и на бебешки не приказва, че не гледала хората в очите когато и приказвали, че било трудно да се осъществи очен контакт с нея, че вчера се стреснала от нищо и се вкопчила в учителката и не искала да я пусне цели 15 мин. И всичко това на тях им се струва странно.
Казах им че в къщи си е съвсем нормална- говори си на нейния си език, понякога е дива, понякога си играе кротко, че на мене не ми е проблем да я заиграя с нещо и тн. Че живеем съвсем спокоен живот, не се караме и не крещим, така че няма от какво да е стресирана.
И в крайна сметка ми казаха, че щяли да извикат детски психолог, логопед и някакъв социален консулант или нещо такова. Те щели да се запознаят със положението и и да дадат съвет как да я стимолирали за да приказва и тн...
Някак си съм отчаяна след тази среща... С какво толкова сгреших? За това че се опитвам да я науча на български... Едно такова криво и тъжно ми е. Имам чувството , че съм виновна...Жал ми е за детето, че не е толкова напред както другите деца...
Добре че накрая я похвалиха колко добра била в нареждането на пъзели, иначе направо щях пукна от отчаяние...
Това е. Sad Sad Sad Sad И аз имах нуждата да излея мъката си...
Простете ако ви натоварвам.

Поздрави
Здравей не мисля ,че посещтението при детски психолог, логопед и някакъв социален консулант ,ще навреди на Оли по някакъв начин
А си мисля,че и ти така ще си по спокойна иначе само ще се самоизяждаш от съмнения постоянно
Но мое лично мнение ,е че твоята дъщеричка (това го подозирам от снимката) е една прекрасна малка дама, която е малко стеснителна Embarassed
Нацелувай я милион,билион ,зелион пъти и не се притеснявай за нищо

# 19
Лиле, мисля че напразно се притесняваш. Тия лелки от градината яко са те ушашкали.
Но моят съвет е да се възползваш от тая консултация със специалистите. Тук процедурата за да стигнеш до тях е доста дълга (по някога се чака и 5 години даже). Просто те бутат в списъка и когато ти дойде редът. Не се притеснявай, че си объркала Оли с българският език. Общо мнение на специалистите е, че майката трябва да говори на детето на матерният си език. Моята история я знаеш, няма защо пак да я пиша. Знаеш и колко рев изревах покрай Симона блъскайки се във всички тия въпроси - ЗАЩО? ЗАЩО? ЗАЩО? ......
Нацункай Оли и й приготви най-хубавата торта и парти. (в това не се съмнявам, защото сте рашзкошни родители, а ти отличен кулинар)

# 20
  • София
  • Мнения: 2 162
Здравей,

Само да ти кажа, че във Форума "Деца с увреждания" има консултации он-лайн с логопед. А и там има доста мами, на които подобно поведение им е познато.

Аз си мисля, че не е лошо да направите прегледите просто за всеки случай- може би детето наистина е много срамежливо, но може и това да са първоначални симптоми за друг проблем ( Praynigдано не е така). Не се притеснявай, макар и да знам, че е трудно и не си мисли, че ти си сбъркала с нещо.  

 Hug

# 21
  • Мнения: 1 238
Мили момичета,

Много много ви благодаря за отговорите и утехите.

Ще се опитам да отговоря на всички в един постинг.
Днес сутринта правих бебешко парти послучай рожденният и ден, който е утре, но тогава няма да имам време тъй като цялата рода ще идва. За това днес поканих нейната групичка от яслата заедно с учителките. НаблЮдавах я внимателно как се държеше с децата и какво правеше. Още като ги видя да идват от вън тя започна да се лиготи, да се смее да бъде нетърпелива и заедно с това се гушкаше в мен сякаш се срамуваше. Всички влязоха в стаята и и започнаха да си играят с играчките, а тя само се смееше- виждах колко щастлива беше че цялата група е у нас. Тя и другата Оливия от групата са най големите в тяхната групичка, всички останали са мъничета на около годинка-годинка и половина. Така че двете Оливии са шефките на бандата Laughing Laughing Wink Wink Wink Wink И тук е редно да кажа, че нито едно дете не я малтретира, те са все едни такива бебешоци. Пък и са 5 учителки на десет деца така че имат контрол над всичко. Това, което забелязах че прави беше, че постоянно ходи при бебетата да ги целува и прегръща. Учителките ми казаха, че и в яслата прави така и те се чудели как да я спрат, тъй като на бебетата не им било приятно Оливия постоянно да ги прегръща... Иначе си играеше със децата. Подхванаха пердето в детската и падна такава игра и глъчка- такъв смях такова чудо...криеха се двете Оливии зад пердето и после се показваха, много весело беше наистина. И видях как мойта постепенно се отпусна и накрая стана голям купон. По едно време , когато беше на върха на щастието забелязах, че започна да целува всичките наред- даже и Оливия дето е малко по голяма от нея. Много ми стана неудобно, защото детето и изкрещя "Престани!", а мойта си мисли, че майтап става...
Аз нямам нищо против да я види психолог и соц. работник, но просто тия две названия, особенно второто ми звучат някак страшно- и ме карат да се чувствам като лоша майка...
Аз слуха- да правиха и тест, когато беше на 8 месеца и беше Ок. Но аз не се и съмнявам че не слуша. Много добре си чува даже, но само това, което и оттърва... Wink Wink Wink Wink
За аутизма незнам. Не искам и да си помисля защото тръпки ме побиват. Но определено не страни от другите деца. Просто не приказва. Смее се, бяга след тях, закача ги, но и гък не казва. Абе много странно....
Снощи пред блока до късно си игра с комшийчето- момченце на 6 години, което хия не ще да си играе с братчето си което е на 3 години, но с Оливия си игра с часове...А тя нито говори нито нищо, само бяха след него и умира от смях...Незнам вече какво да мисля, само ме стряскат от всякъде.
А госпожите в градината ми казаха, че имали и други 2 езични деца, които казвали отделни думички и на 2 та езика...

# 22
  • Italia
  • Мнения: 4 492
Торнерози4ка,от твоя постинг разбрах,4е Оли е едно весело,жизнерадостно и палаво,напълно нормално и здраво двегодиШно детенце,на което просто му трябва малко време.
Имай търпение,Ще видиШ,4е тя Ще те възнагради за дългото 4акане. Hug
Цункай я и я гуШни от мен  Hug Heart Eyes и се успокой  Peace

# 23
  • Spain
  • Мнения: 3 750
ами ето ти сама си каза проблема ..без да осъзнае6 - децта в групата са по - малки !!! това е проблема ..ако беше сред по големи   щеше да говори ..но понеже са по малки те още не умеят да общуват ..отделни думи4ки  само ..не може ли да я премести6 в група с по големидеца - тя няма от кого дасе у4и ..ако знае6 какви са..моята от един "батко" постоянно поватря  деиствия и думи ..като си тръгне " батето" и знае една магария пове4е  Wink

# 24
  • Мнения: 1 238
ами ето ти сама си каза проблема ..без да осъзнае6 - децта в групата са по - малки !!! това е проблема ..ако беше сред по големи   щеше да говори ..но понеже са по малки те още не умеят да общуват ..отделни думи4ки  само ..не може ли да я премести6 в група с по големидеца - тя няма от кого дасе у4и ..ако знае6 какви са..моята от един "батко" постоянно поватря  деиствия и думи ..като си тръгне " батето" и знае една магария пове4е  Wink

Хм...честно казано не бях мислила върху това. Thinking Thinking Thinking Thinking Благодаря ти че ме светна. Embarassed Embarassed
Верно че е така, те учат от по големите. Ще предложа на госпожите да видим какво ще кажат.
Обаче има и нещо друго. Днес като ми бях на гости действително се убедих, че теци бебета са дооооста напред с материала. Едното на година и половина така дърдори с цели изречения! А другата Оливия чак песни пееше! Просто онемях. Даже и мъничетата на по годинка отговаряха с да и с не като ги питаш нещо, а не като мойта- само клати главата...

# 25
  • София
  • Мнения: 2 162
Аз още мисля, че не е зле да си направите консултация със специалист, но друго исках да ти кажа.

Мойто хлапе е на 2г. и 7м и също живеем в двуезична- даже в триезична среда. Много отдавна си бърбори на бебешкия си език, прави и изречения, играе си с другите деца- изобщо много активно и социално дете. Приятелката й, също българче е с 3 месеца по- малко. До преди 1 месец само ъкаше и мъкаше и използваше свои си думички, които никой друг не разбираше. И е много срамежливо дете.
Нещата напоследък се промениха- все още не говори много, но вече прави изречения и то изговаря думите абсолютно правилно, знае песнички, имената на всичките им родинин и съседи и какво ли още не.

Някой път промените в детето ти стават за седмици, за дни , а преди това ти се е струвало че нещо не е наред. Тя все пак е само на 2 години. Доколкото знам преди 3 годишна възраст никой не може да ти каже със сигурност дали има поведенчиски проблеми- тя възраста им е такава, а и всички деца са различни.

# 26
  • Манчестър
  • Мнения: 2 484
Според мен всичко идва от двуезичната среда,а и детенце е само на 2 г. За инфо само моята племенница(живее си в БГ) е на 3 г в момента. Аз не се бях замисляла преди ,но тук от УК и носех кукли и книжки на английски. Отрано си бърбори,но на бебешкия език. До като стана на 2.5 г само бърборене и след това изведнъж почна да казва думички и сега маи като идем ж БГ няма да мога да взема думата от нея. Та мисълта ми е,че моята племенница беше обаркана от тези книжки и кукли. Смятам,че тук е налице нещо подобно.
Колкото до аутизма, детето за което споменах го диагностицираха като беше на 3.5 г. Оказа,се че в София  има специална програма за такива деца и родителите се захванаха много сериозно. В краина сметка детето си тръгна и ходи на нормално училище,само че с една година по -късно.

# 27
  • Мнения: 1 238
Цитат
Може би просто трябва да почнеш да и обясняваш, че така не се прави...

За това специално вината си е лично моя Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed
аз не предполагах, че може да бъде проблем, но очевидно е така. Постоянно я целувам и гушкам и все и викам да даде цун на мама... А като дойде някоя приятелка с бебе все викам на Оливия да види колко е сладко бебето и да го цунка по главичката... Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Да, за това съм си виновна сама. Много неудобно ми стана , когато и учителките ми казаха...
Иначе и аз си бях бая срамежливичка като дете. Не само в детската градина, ами и по късно в училище. Ако трябваше да направя нещо публично умирах от срам... Веднъж баща ми ме изпрати до супера долу пред нас, да съм била около 6 годишна, и ми каза да купя какао. Аз се върнах и му казах, че нямат... Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed А всъщност аз дори и не влязох в магазина от срам Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed
Кой знае, може и на мене да прилича детето. Но пък майка каза, че на година и половина вече съм си говорила. Даже на 2 годинки ме научила и стихотворение на френски да казвам. Божеее, а Оливия дори и мама не може да каже Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed
Ще видим сега. Казаха, че психолога и другите щели да дойдат през август. Ще ми е много интересно как ще подходят.

# 28
  • Мнения: 780

..... По едно време , когато беше на върха на щастието забелязах, че започна да целува всичките наред- даже и Оливия дето е малко по голяма от нея.

Ама смях ли се като прочетох това!! Laughing Моята голямата беше на годинка и 4 месеца като се роди мъничето. От това ли от какво, но като се почна едно лудо целуване на де що види бебе. Бях станала Crazy да я следя и да тичам след нея като идем до търговския център - не е останала непроверена количка да види как е бебето вътре и дали спи, а ако можеше да го докопа веднагически почваха прегръдки и целувки!! Сега се поуталожи, но ако някой й привлече вниманието хуква да ги гони да ги прегръща. Аз мисля, че това е за предпочитане пред едно нейно приятелче-момиченце, което се хвърля да бие другите деца и изобщо е много агресивно! Така че не виждам проблем в поведението  на Оливия.
За говора и аз съм имала толкова много притеснения, като съм виждала колко по-напреднали в езиково отношение деца има. На 2 годинки Кейт казваше само около 15 думи, докато нейните връстници казваха от 50 нагоре. сега връстниците й правят изречения, а нашта тепърва започва да връзва по 2 думички заедно. Ами вече не се притеснявам толкова много (сега се притеснявам за това, че не изговаря думичките чисто, та един ден може и до логопед да стигнем - татито ни е имал проблеми с някои звукове като малък).
Та всяко дете си е индивидуално и това, че ще започне да говори по-късно, не означава че е по-глупаво от останалите!!! Така че не мисля че имате някакви проблеми. Детето е дружелюбно, контактно, любвеобилно.. Много резон има в това, което Анка казва - че просто няма стимул да говори като е заобиколено все от по-малки от нея.
И не се самообвинявай изобщо за това, че говориш на детето на български и си го объркала! Няма такова нещо при двуезичните деца! Учат си и двата езика паралелно без проблем. Аз обаче обвинявам себе си, че недостатъчно говоря на моите деца на български, в резултат на което като си ходихме последно в България и двете гледаха като  Confused
За твое успокоение иди на тази консултация - поне няма да продължаваш да се измъчваш с въпроси и съмнения.

А Оливия е повече от прекрасна! Да пратя Кейт да се напрегръщат и нацелуват!  Heart Eyes Heart Eyes
Много  Hug Hug Hug за теб! Всичко ще си дойде на мястото.

# 29
  • Мнения: 1 238

..... По едно време , когато беше на върха на щастието забелязах, че започна да целува всичките наред- даже и Оливия дето е малко по голяма от нея.

Ама смях ли се като прочетох това!! Laughing Моята голямата беше на годинка и 4 месеца като се роди мъничето. От това ли от какво, но като се почна едно лудо целуване на де що види бебе. Бях станала Crazy да я следя и да тичам след нея като идем до търговския център - не е останала непроверена количка да види как е бебето вътре и дали спи, а ако можеше да го докопа веднагически почваха прегръдки и целувки!! Сега се поуталожи, но ако някой й привлече вниманието хуква да ги гони да ги прегръща. Аз мисля, че това е за предпочитане пред едно нейно приятелче-момиченце, което се хвърля да бие другите деца и изобщо е много агресивно! Така че не виждам проблем в поведението  на Оливия.
За говора и аз съм имала толкова много притеснения, като съм виждала колко по-напреднали в езиково отношение деца има. На 2 годинки Кейт казваше само около 15 думи, докато нейните връстници казваха от 50 нагоре. сега връстниците й правят изречения, а нашта тепърва започва да връзва по 2 думички заедно. Ами вече не се притеснявам толкова много (сега се притеснявам за това, че не изговаря думичките чисто, та един ден може и до логопед да стигнем - татито ни е имал проблеми с някои звукове като малък).
Та всяко дете си е индивидуално и това, че ще започне да говори по-късно, не означава че е по-глупаво от останалите!!! Така че не мисля че имате някакви проблеми. Детето е дружелюбно, контактно, любвеобилно.. Много резон има в това, което Анка казва - че просто няма стимул да говори като е заобиколено все от по-малки от нея.
И не се самообвинявай изобщо за това, че говориш на детето на български и си го объркала! Няма такова нещо при двуезичните деца! Учат си и двата езика паралелно без проблем. Аз обаче обвинявам себе си, че недостатъчно говоря на моите деца на български, в резултат на което като си ходихме последно в България и двете гледаха като  Confused
За твое успокоение иди на тази консултация - поне няма да продължаваш да се измъчваш с въпроси и съмнения.

А Оливия е повече от прекрасна! Да пратя Кейт да се напрегръщат и нацелуват!  Heart Eyes Heart Eyes
Много  Hug Hug Hug за теб! Всичко ще си дойде на мястото.
Цитат
А Оливия е повече от прекрасна! Да пратя Кейт да се напрегръщат и нацелуват!   
Много     за теб! Всичко ще си дойде на мястото.

Хи хи  Laughing Laughing Laughing Laughing Много са сладки като започнат да се гушат така нали Laughing Laughing Laughing Laughing И ние като видим бебе в туърговския център гледай какво става! И тя проверява какво прави бебето и най вече дали има биберон. Даже е способна и собствената си биба да даде само бебето да не плаче Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing На мене лично ми е много сладка като целува бебешоците по главичките им, но явно това не трябва да бъде така. Пък и те не са научени така в Дания и за това тук това не е нормално. И за това бебетата се и сърдят де. Като кажа бебета, става дума за тез дето са около една годинка. Иначе ние си имаме едно приятелче българче- момиченце на годинка и половина. И то много обича да прегръща и когато се съберат с Оливия често си разменят прегръдки. Толкова са сладички! Laughing Laughing Mr. Green Mr. Green Само че онова както гушка така и дращи по лицето което е неприятно. Но съм забелязала, че Оливия няма нищо против ако я прегръщат, стига да не я дерат и ципят.
Айде прати Кейтчо на сам да видиш какъв купон ще падне  Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Party Party Party Party

# 30
  • Мнения: 4 244
Лиле, и аз да ти кажа да се успокоиш  Hug
Знаеш го моя разбойник - 2 месеца е по голям от Оли.  Laughing
Ей тая седмица проговори - има няма 15 думички.
Ама чак сега.  ooooh!
Просто ще и дойде и на Оли времето да почне, ама после да не се жалваш че само ходи по дире ти и вика Мамо това защо, мамо онова защо.
Ще има да се смееш след някой и друг месец  hahaha
А щерката ми е същата - тя проговори даже на 2 1/2. Ама ела да я видиш сега, по голям словесен дрисък от майка си.  Embarassed

# 31
  • Мнения: 1 238
Лиле, и аз да ти кажа да се успокоиш  Hug
Знаеш го моя разбойник - 2 месеца е по голям от Оли.  Laughing
Ей тая седмица проговори - има няма 15 думички.
Ама чак сега.  ooooh!
Просто ще и дойде и на Оли времето да почне, ама после да не се жалваш че само ходи по дире ти и вика Мамо това защо, мамо онова защо.
Ще има да се смееш след някой и друг месец  hahaha
А щерката ми е същата - тя проговори даже на 2 1/2. Ама ела да я видиш сега, по голям словесен дрисък от майка си.  Embarassed

Ихааа, как си мечтая да и чуя гласчето! Нека пита колкото си ще- няма да се оплаквам, само да проговори!
Нямам търпение вече.
Браво на твоя разбойник. Но той си има и кака, която го учи Wink Wink Wink Wink

# 32
  • Мнения: 780

Айде прати Кейтчо на сам да видиш какъв купон ще падне        

Да я пратя, ама спи  smile3524 Тя затова мама така активно да го дава  typeuu Laughing

И аз се опитвам да я ограничавам като сме навън, че мога да си преставя какво им е на майките като видят мойта засилена към децата им. Но на тази възраст те копират толкова много. Е не може нашто бебе да си го гушкаме и да го целуваме, а другите да са капо hug

И това ще отмине  Simple Smile и после само с умиление ще си спомняме и ще им разказваме Heart Eyes

А за утре предварително Честит Рожден ден на Оли и да има много голяма торта и мноооого подаръци! Поздрави от всички нас!  bouquet Hug

# 33
  • Мнения: 7 837
И ние като видим бебе в туърговския център гледай какво става! И тя проверява какво прави бебето и най вече дали има биберон. Даже е способна и собствената си биба да даде само бебето да не плаче Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing На мене лично ми е много сладка като целува бебешоците по главичките им, но явно това не трябва да бъде така. Пък и те не са научени така в Дания и за това тук това не е нормално.
Явно са по-студени и резервирани хората в Дания
Тук ве4е свикнах из магазините да ни налитат малки деца, които искат да пипнат Сами. В на4алото се стрясках, ама сега дори им се радвам на децата.
Изобщо не го приемам за странно  Simple Smile

# 34
  • Мнения: 3 880
а малииии не прибързват ли малко с лекарите?!? Няма ли да я стресират още повече така??!?
Да бе, и на мен ми се струва прибързано, какво толкова очаквата от дете на няма и 2 години, да им държи речи ли newsm78.
Моята е на година и половина, казва няколко думички (от двата езика) и на мен даже ми се струва, че не влага смисъл в тях, та тръпки ме побиват, че до половин година някой ще очаква от нея да е проговорила...малкото бебе на мама Wink
В БГ на няколко пъти отворихме дума за проговарянето с някои мами и ми се е набило в главата, че няколко от тях споменаха, че децата им до 2 години не са казвали почти нищо, а след това за месец-два са се "отприщили" и сега си говорят като латерни. Това са деца, които са чували само ЕДИН език, а тези специалисти незнам какво очакват от това малко дете, което първо трябва да разграничи двата езика и чак тогава да ги говори.

# 35
  • Мнения: 3 880
Но той си има и кака, която го учи Wink Wink Wink Wink

Ей това е много важен фактор ми се струва- контакта с по-големите дечица, ние за съжаление имаме такъв само на площадката, но съм забелязала, че там само някое дете да извика някоя дума и Леа веднага я повтаря (или поне се опитва Wink) някак си автоматично, а в къщи като казвам нещо и я карам да го повтаря рядко ме удостоява с внимание...

# 36
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
Торнерос, аз знам, че децата от смесени бракове проговарят доста по късно. ...
това знам и аз, не се притеснявай излишно.

# 37
  • Мнения: 71
Ихааа, как си мечтая да и чуя гласчето! Нека пита колкото си ще- няма да се оплаквам, само да проговори!
Нямам търпение вече.
Браво на твоя разбойник. Но той си има и кака, която го учи Wink Wink Wink Wink

Помни си добре думите! Да не бленуваш някога за малко тишина....  Wink  Wink  Wink
Ще проговори и още как, дечкото!
Скоро, по повод на подобна тема в друг форум, се бях присетила за историята на една приятелка... Та тя е еврейка, родена в Швейцария, отгледана от австрийка-гувернантка в Кипър. Родителите й говорят у дома иврит, немски и английски. Освен това се, в речта им се включват и някои мили думички от родните места (майка й е родена в Сараево, а баща й - в Омск). Любимата готвачка говори турски, а на улицата - гръцки и турски. Та в тази обстановка тя расте и не продумва нито дума до третата си година. След това проговаря изведнаж на всеки на съответния език. В момента е журналистка - не може да спре потока думи Wink
А иначе по отношение на поведението...  Ами, то, според мен, до немалка си е резултат от националния и индивидуалния характер на този, с който детето прекарва повече време. Дечицата просто си ни копират поведението. И понеже нерядко се случва и нашето поведение да се възприема малко странно, та...
Но идеята да се премести малчуганката сред по-големи не е толкова лоша - ще има стимул да догонва, пък и ще има повече примери за подражание (и за добро и за щуротии  Laughing ).
Срещата с логопед и психолог също няма да навреди. Зная, че звучи в началото малко ошашкващо, но то пак произтича от "културния шок"  Simple Smile Моята мила щерка периодично в училище се "преслушва" от логопед и в това не виждам нищо лошо - от рапортите им мога ясно да проследя напредъка й във "външния" език. А скоро получихме и първия й психологически портрет. Ами то на моменти си беше директно мое описание.... Ужас! Но по този начин може да се комбинира една доста пълна картина за детето. Все пак, ние сме само "вътрешния" свят, а на вън, без нас, поведението често е друго.

# 38
Лиленце, как само ще се смееш един ден на тия притеснения, и както ти пише Роселини ще искаш минута затишие и почивка от бърборенето им. Две приказки по телефона нормално няма да можеш да размениш Laughing Laughing

За гушкането на бебетата.....ами хайде де, запрятайте ръкави за компанийката. Да има какво да гушка детенце Wink Hug

# 39
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Лиленце, как само ще се смееш един ден на тия притеснения, и както ти пише Роселини ще искаш минута затишие и почивка от бърборенето им. Две приказки по телефона нормално няма да можеш да размениш Laughing Laughing

За гушкането на бебетата.....ами хайде де, запрятайте ръкави за компанийката. Да има какво да гушка детенце Wink Hug


 newsm10 Извинявам се, че се намесвам аз, такава нечужбинска мама, но искам да кажа, че децата са различни. Не говорела- ми добре, няма непроговорило дете. Прегръщало бебоците- това може да говори само за добро сърце, няма вечно да ги прегръща я! Някой се дразнел, било това учителка или дете- не можеш да се съобрази с всички. Остави детето да си се развива- на мен ми се вижда съвсем нормално малко момиченце, което е мило, любвеобилно и чувствително. Радвай се, че имаш такава дъщеря!
Приказките за аутизма са...меко казано...неуместни!!!

# 40
  • Spain
  • Мнения: 3 750
намен например много ми харесва като доиде някое дете да по4не да прегръща моита палавница ..даже тя самата ве4е по4на да се дава ..оба4е....има едно мом4енце на неината възраст в парка ..и майка муи баба мупостоянно тър4ат след него ..то прегръща ама като по4не да стиска забравя да пусне...знам 4е е от "любоф"защото мног добре се разбират с Гери .. Торнеросе - погледни Оли ,да не би затова у4ителките да и правят забележки (онова мом4енце като стиска 4ак по4ват да му треперят ръ4и4ките ... не можем да ги "разделим"с бабата ) . ако го прави по4ваи да обяснява6 4е трябва по леко ..поне така праве6е бабата ..незнам кои е правилния подход

# 41
  • Мнения: 713
Първите няколко дена след като Елена тръгна на градина бяха горе-долу добри за нея. Но след 1 седмица като я оставяхме и взимахме, голям рев и изглеждаше много разстроена. Помолихме госпойцата, която Елена си харесваше да я следи по-отблизо и момичето каза "добре, ще записвам какво става". Какво се оказа....по-големите само я прегръщали и целували и тя квичи. Нямаше тогава достатъчно деца на нейната възраст и тя беше в смесена група. Българчета, англичанчета, все са си деца и обичат гушкане Grinning. Tornerosse, опитай да и обясниш, че не всяко дете обича да го целуват и по-добре казва здравей и само да гушка леко и за кратко Grinning. Как ще обясниш не знам Shocked. Иначе може да се получи така, че тя да се чувства отхвърлена, ако не и отвръщат със същото и дори се разстройват другите деца, а може и госпожите да и правят забележки по-често, което пак не е хубаво за срамежливо сладунче като твоето/ако наистина е срамежлива/. Много целувки от нас за голямото момиче Grinning. Ти после друга песен ще запееш  като почне да повтаря по 100 пъти мамо мамо мамо. Днес ме хванаха бясните като плащах в магазина, то беше мамо на N-та, не можех да се разбера с продавачката, така врещеше и ме сочеше отгоре на всичкото - mam, mam, this is my mama, mam, mam........ Close

# 42
  • Мнения: 713
А, голяма маймуна е няма що. Ходеше 2 следобеда на седмица, но за 4-5 месеца я отиде 15 пъти, я не. Нали все беше болна. Нямаше смисъл да плащаме 200 на месец за тоя дето духа. Беше на 16 мес. като тръгна, септември миналата година и след Нова година я спряхме. Защо ме питаш?

# 43
  • Мнения: 2 195
Лили,ако това ще те успокои-моя дивак също не говори Rolling Eyes  Хем и двамата с тати сме българ4ета Wink Казва само някои думи4ки и то едвам ги разбирам...Така 4е не се притеснявай вси4ко ще си дойде на мястото.Дайте на Оли малко време и спокойствие,сигурна съм ,4е ще проговори принцесата Hug

# 44
  • Ispania
  • Мнения: 4 483
По това,което про4етох малкото ти 4ове4е няма никакьв проблем,тоест не е изостанала от дригте ,както ти пишеш.Всяко дете си има" своя ход на неЩата" ,но това не зна4и ,4е не се развива добре.
А извинявай ,но ти знаеш ли ,колко е трудно е да се нареди пьзел от едно 2 годишно дете Rolling EyesИ твоето го може Shocked,4е мила ние тогава може да те поздравим Hug.Убедена сьм ,4е детето ти ,Ще преодолее вси4ко и рано или кьсно,Ще по4не да говори нормално.
Много кьсмет ви желая и една прегрьдка от мен

# 45
  • Мнения: 71
По това,което про4етох малкото ти 4ове4е няма никакьв проблем,тоест не е изостанала от дригте ,както ти пишеш.Всяко дете си има" своя ход на неЩата" ,но това не зна4и ,4е не се развива добре.
А извинявай ,но ти знаеш ли ,колко е трудно е да се нареди пьзел от едно 2 годишно дете Rolling EyesИ твоето го може Shocked,4е мила ние тогава може да те поздравим Hug.Убедена сьм ,4е детето ти ,Ще преодолее вси4ко и рано или кьсно,Ще по4не да говори нормално.
Много кьсмет ви желая и една прегрьдка от мен

Това ме наведе на една друга идея... Абе, вие с тати какво работите? Т.е. какви са ви професиите? Има хора с по-добри визуално-пространствени способности, други - с по-добри аналитични способности, трети - с по-добри лингвистични способности и т.н. Това си е особеност на мозъка - степен на развитие на мозъчните полукълба и връзките между тях. Много рядко има хора, при които всичко е особено добре и поравно развито. Те за това са създадени и прословутите тестове...

# 46
  • Мнения: 2 292
на мен мониченцето ти ми се струва супер сладко и усмихнато на снимката така че не се притеснявай.
на моя началник малката дъщеричка е такава - до 2 годинки не искаше да приказва и на собствения си език, бъркаше мама с тати и еднвам ходеше - само гледаше да се гуши и да е гали и се усмихваше ...
сега е на 3 годинки - оше не говори много почти с никой, само се усмихва и си играе с дугите и пак все гледа да се гушне, но като се заиграе и се увлича и почва да си говори нормално с децата - иначе е много срамежливо и галено дете ...
Може би си има такива дечица и няма защо да травмират твоето. пък и му е чужд език освен всичко друго.

# 47
  • Мнения: 713
tornerosse, случайно намерих термина selective mutism. Имат и страница. Ако искаш да видиш какво е направи едно търсене. Може да ти се види интересно.

Общи условия

Активация на акаунт