моля за мнение от някой който е наясно

  • 735
  • 8
  •   1
Отговори
  • София, България
  • Мнения: 5 574
Здравейте,
първо да уточня че съм се консултирала с 2ма адвокати и те поддържат моята теза/ да не се чудите защо питам и тук/
В предизвестие съм - за съкращение по чл 328
Шефът днес ми съобщава че заради липса на работа ще ме пусне да края на предизвестието в платена отпуска. Има ли право? И тече ли предизвестието по време на платен годишен отпуск?
Уж тези адвокати ми казаха че няма такова право...ама така по телефона... нещо не съм сигурна .... / нямам време да отида в кантора защото ми го съобщиха преди час, а искат да ме уведомят за отпуската на края на работния ден/
Моля ако някой е наясно да ми помогне  Praynig
Благодаря предварително.

# 1
  • Мнения: 606
Искаш да се задържиш още 1 месец ли?
Няма такова право.
Но това е изгубена кауза.

# 2
  • София, България
  • Мнения: 5 574
Иска вместо да ми плати дължимата отпуска накрая, да ме накара да я взема, защото нямало работа по време на предизвестието.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 25 212
KT
Члl.173(4) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 26 от 1992 г., изм. - бр. 100 от 1992 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) Работодателят има право да предостави платения годишен отпуск на работника или служителя и без негово съгласие по време на престой повече от 5 работни дни, при ползване на отпуска едновременно от всички работници и служители, както и в случаите, когато работникът или служителят след покана от работодателя не е поискал отпуска си до края на календарната година, за която се полага.

Според мен има право, ако действително нямате работа и това може да се докаже. А предизвестието си тече през време на отпуска.

# 4
  • София, България
  • Мнения: 5 574
Добре, съгласна съм - но не трябва ли да се спази някаква процедура...
Напр нещо като заповед, официална обява, 2-3 дена предварително, или се лъжа?
Извинявам се че продължавам да питам, просто съм смаяна как след 6 години вярна служба, едната отпуска им се досвидя  Confused

# 5
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Трябва да има заповед, но и от предния ден е достатъчно. За други задължителни процедури не знам, ако има някой по-компетентен да се включи.

# 6
  • София, България
  • Мнения: 5 574
Благодаря ти много  Hug
наистина много мило да ми отговориш  Heart Eyes

Чувствам, че това, което правят с мен е гавра, ама от това, което чувствам до това какво е редно по закон... има голяма разлика  Peace
Не можех да се консултирам с КТ, защото съм в офиса и го нямам под ръка.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 25 212
http://lex.bg/bg/laws/ldoc/1594373121
ето тук го има КТ, чл. 155-178 касаят отпуските.
Съжалявам, че така се е получило, но щом им се свидят заплати, а и работата е намаляла, по-добре се махай оттам, че накрая не се знае какво и кога ще ти платят. Успех ти желая Hug

# 8
  • София, България
  • Мнения: 5 574
Благодаря ти отново  Hug

Общи условия

Активация на акаунт