Моля спешно за помощ

  • 1 977
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 533
Моля за разбиране, че ще питам неща, сигурно дискутирани 100 пъти назад, но така се случи, че съм под голям стрес, преди 2 седмици се преместихме в новото но полуготово жилище, а преди седмица родих. Сега нямам още нет вкъщи, а имам спешни въпроси:

Зърната леко кървят, мога ли да кърмя така, не ме боли, но опасно ли е за бебето?

Притеснява ме и още нещо, ситуацията е такава, изписаха ни преди 2 дни от родилното, бебето започна да наддава още там и засука хубаво. Изписаха ни с жълтеница в рамките на нормалното= Първият ден спа добре вкъщи, но втория се притесних - не може да се успокои, тамън се унесе и се разбуди, иска да яде, яде, унесе се, разбуди се с рев, иска да яде и така цял ден, спа само 3 часа. Изпражненията са му зеленикаво черни и много пъти на ден - при всяка смяна на памперс, не виждам уринира ли, защото все са наакани. Мъчи го коремче според мен нещо. Друго притеснително - два пъти повърна нещо тъмно кафяво, докато спеше - от какво може да е в този цвят? Много плака и през нощта, не заспа до 4ч.
В МД беше нечовешки топло, там пи и вода с голяма охота, уж за жълтеницата, снощи пи и у нас, че се видяхме в чудо как плаче безутешно, но после пък му излизаше пяна от  устичката? Струва ми се, че яде по много, вчера изкара целия ден на гърда, после му се натоварва коремчето, плаче - не знам кое е нормално и кое не, може ли неразположението да е от жълтеницата, още е жълт? Каква друга причина може да има, педиатрите от МД и неговата не видяха нищо тревожно в петък, а събота изкара толкова тежък ден и тежка нощ. Дайте съвети.
Май ще ни пада скоро пъпчето, може ли нещо от това да му е криво?

# 1
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Кафявото, което повръща, е най-вероятно кръв от гърдите ти.
Мажи ги с нещо да зарастнат по-бързо. Едно време ни съветваха Дефламол, за бързото зарастване, ама той трябва да се отмива, докато сега Гармастан и Лансинох не се отмиват, ама пък и не съдържат вит. А, който помага за възстановяване на кожата.
Не е опасно за бебето, както виждаш, то ако погълне нещо нередно го връща, но за теб не е комфортно да кърмиш с разранени зърна.
Това черното е първоначалното ако, би трябвало вече да става жълто.
За пишкането може да съдиш по това дали е понатежал памперса, но след като има материал за акане, значи яде сериозно детето.
Не го наливай с вода, не помага за жълтеницата, билирубинът се изхвърля с акото, така че нека си яде.
Опитай се да се успокоиш, случват ви се съвсем обичайни неща, а бебето реагира и на твоята нервност с рев и безпокойство. Опитай да легнеш, да сложиш бебока до теб, или по корем върху теб и така да го успокояваш, за да има и малко почивка за зърната да оздравеят.

# 2
  • Мнения: 356
Само уточнявам - Гармастан се отмива задължително! Не е необходимо да се отмива кремчето на Авент. Не се мий преди всяко кърмене, ежедневният душ е достатъчен за хигиената, а сапунът изсушава кожата и влошава напукванията. След кърменето остави зърната да изсъхнат, без да миеш или подсушаваш. Оставяй гърдите на въздух колкото може по-дълго. Успех!  Hug 

# 3
  • Мнения: 860
 FreshBreeze здравей и от мен, първо наистина  се успокои защото те са много чувствителни и реагират на твоето безпокойство права е Чикита. Бебчето ти наистина е много мъничко и е нормално да има черно в акото моето бебе имаше 10 дни след раждането, после ставаше ту зелено ту златисто сякаш е ял и ядки не се изненадвай това си е нормално. Но според мен този плач за които ти пишеш са колики, явно си забелязала че има проблем в коремчето така разбирам аз от написаното, затова посъветвай се с педиатърката ти ако можеш и вземи някакви капки масово се препоръчват Еспумизан Л, и аз ползвах такива в упътването ще видиш как се дават и т.н. Относно повръщането явно имаш лакомо бебче Simple Smileкоето не е лошо обаче това че зърната ти са разранени е проблем за теб които може да се задълбочи затова и аз ОТ ЛИЧЕН опит ти казвам вземи си ДЕФЛАМОЛ - действието му е доста бързичко за 2-3 дни ще се оправиш и може да нямаш проблеми повече. Вземи си и марли може не стерилни няма значение след кърмене намажи дебел слои върху зърното и сложи марличка да не си цапаш сутиена и така да следващото кърмене, преди да  кърмиш с топла водичка се измива лесно може и с малко сапун и повече вода подсушаваш и кърмиш после пак след кърмене не мии гърдите мажи директно и така постоянно и ще видиш има ефект дано да не започнат и да те болят но ако вземеш мерки няма да имаш проблем. Другите кремове на Авент особенно първо е скъп крем и е козметичен повече, а на теб ти трябва бързо действие и крем богат на вит. А и Е - това има най много в Дефламол и е на достъпна цена. Герместана няма бързо деиствие и него съм опитала, но Дефламола мен ме спаси за ден.
Не се притеснявай всичко ще си влезне в релси напълно те разбирам колко си шашната и объркана с малко бебче но спокойно при всички е така и всички го минават нормално е бебчето да плаче все пак е бебе просто го гушкаи и той ще се успокои/ ако не са колики/.

Успех ти пожелавам и пиши и питай всичко което те интересува тук има много добри мами с много богат опит и много добри съвети.

 Hug

# 4
  • Мнения: 9 481
Честито бебче първо!  bouquet
Подкрепям firebird  Peace
"Мекониум" е първото ако-после цвета и мириса се оправят-спокойно.
Кърми само от една гърда на хранене /другата е добре да изцеждаш за да поддържаш лактацията, която в мом е много -замразявай Wink/
Като време-оптималния вариант е 30-40мин /при будно, сучещо бебе Simple Smile/ Следва да е спокойно, и да си поспи  Wink а ти да починеш.
Не давай вода-полза никаква, а на всичкото отгоре колкото вода изпива бебето-толкова кърма по-малко ще приеме при сукането./кърмата е 80%вода-няма да се обезводни/.Жълтеницата ще отмине само с кърменето Peace.
Май-май колики са нападнали бебо...пробвай с някакви капки за колики и ще стане ясно. Др вариант-топло на коремчето /ел. възглавничка-в/у дрехите, топла кърпа../
Внимавай какво хапваш ти-сега е сезон на зелето-избягвай го, газоотделящо е и ще увеличи коликите...както и всички бобови култури.

# 5
  • Мнения: 2 376
Честито бебче,
всички неща, които ти се случват са нормални. аз за плача и желанието да стои на гърдата искам да кажа да му даваш да суче когато поиска. Кърненото бебе няма как да се постави на режим/т.е. има но е в разрез с природата/. Ще има такива дни, в които ще е неспокойно и ще иска по-често да суче. Това са т.н. скокове в растежа, когато потребностите на бебето от кърма нарастват. Обикновенно до 48 часа бебето успява да си осигури по-голямото количество кърма, което му е нужно.
за разраняванията- вероятно проблемът е в неправилно поставяне на гърдата. Трябва да се реши проблема, от една страна, за да не получиш инфекция. а от друга за да суче бебето по-голямо количество храна, т.е. по-ефективно. Аз ползвах Ласинокс (без да го отмивам). Топли душое без сапун, като оставях областта около зърната да изсъхне на въздуха.
повръщането не винаги означава, че бебето е преяло. може просто да е глътнало въздух, затова пробвай да го уригваш когато има възможност по време на ядене и след ядене. Ако продължи да повръща на фонтан и има и друго, което те притеснява за здравословното състояние на бебчо, най-добре е да се консултираш с неонатолог или педиатър.
Успех!

# 6
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Момичета, бебето е на 8 дена - за какъв мекониум става въпрос, той се изхвърля още първите 2 дни. Към 4-тия ден изпражненията трябва да са зеленикави към жълти и след 5-тия - жълти до жълтозелени на моменти. При бебе на 7-8 дена не би трябвало да има нито зелено-черни изпражнения, нито мекониум!
Едната по-безобидна причина за този цвят може да е кръвта, която бебето е погълнало (което обаче значи много голямо количество кръв!), или ако майката взима железен препарат. Конкретно в този случай е известно, че майката е с автоимунно заболяване и на постоянно лечение с лекарства, които могат да причиняват разстройство при бебето (достатъчно е да се погледнат последните й постинги) - но дори когато това не се знае, отклонението от нормалното пак е достатъчно очевидно, за да не се бърза с изводи дали е нормално.
Отделно има и други рискови фактори - при бебе, което суче кръв от разранени зърна и пищи постоянно, а в родилния дом е пиело вода изключително жадно и е с ясно изразена жълтеница на тази възраст, вместо вече да е отминала, е много вероятно да става въпрос за недостатъчен прием на мляко. Дори човек да не знае предните фактори за лекарствата и т.н., тези би трябвало да са известни на всички кърмачки.
Надявам се това да е полезно като информация, за да могат да се преценяват по-добре ситуациите. В ситуация като тази на първо място детето трябва да се види от лекар колкото е възможно по-скоро, за да се изключат сериозни проблеми. Всички други идеи ще дойдат по-късно, след като вече е ясно какво е състоянието на майката и детето.

# 7
  • Мнения: 9 481
Моите уважения hedra , обаче авторката не изтъква като причини за проблема автоимунно заболяване, а преместване в ново жилище, стрес и жълтеница на бебето Rolling Eyes....съжалявам, но аз лично нямам навика да чета предходни постове на авторите на темите, за да знам за какво всъщност иде реч.

# 8
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Автоимунното заболяване не е причина за проблема, то реално няма отношение към бебето въобще - евентуално лекарството за него може да има отношение, но може и да няма. В случая го споменах, защото майката има пускана тема за проблема си във форума съвсем наскоро и някой може да е запомнил.
Важното са всички други фактори, които взети накуп очертават проблемна картинка - жълтеница, кръв от разранени зърна, непрекъснато ревящо бебе и зелено-черни изпражнения на 8 ден Не са нормална ситуация, дори майката никакви предшестващи проблеми да не е имала.
Нямам за цел да засягам никого - знам, че тук всички искат да са от помощ и се отзовават с най-добри чувства. Исках просто да посоча къде се виждат проблемни моменти, за да може в други ситуации да има по-добър поглед къде са разминаванията с нормалното и кога наистина е важно да се види детето от лекар.

# 9
  • София
  • Мнения: 2 249
FreshBreeze, говори с педиатър/неонатолог за зелено-черните изпражнения. Много е вероятно те да са от разранените ти зърна, но въпреки това трябва да се разбере какво ги причинява и евентуално да се отхвърлят по-серизони причини.
Жълтеницата на тази възраст е все още нещо нормално, но не е причина за неспокойство у бебето.
Освен това разказжи повече за храненето в МД - колко често сучеше там, когато видяха, че наддава, бяхте ли само на кърма или му даваха и добавка.

# 10
  • Мнения: 533
Благодаря от сърце на всички!
 Бебето е вече доста по-спокойно. В МД съчеще много добре и наддаваше мн.добре, мисля и че сега хапва якичко. Зърната обаче са ми много зле вече - освен че кървят и ме болят доста. Сега ще пробвам със силиконови зърна. С педиатърката имам уговорка за утре. Изпражненията са по-скоро залени, бяха по-жълтички един ден и тогава беше много спокоен, сега са пак по-зелени.
Хедра, от снощи почнах метилпреднизолон, че се влошавам и ако не взвма мерки, така или и наче няма да мога да кърмя.
Честно казано, идва ми да се откажа, но няма да го правя още Laughing Не ми се искаше да почвам отсега с лекарства, като ми е на моменти неспокоен, но дано не му се отрази зле.

Много благодаря на всички за съветите, дано преодолея болката в зърната.

# 11
  • Мнения: 1 032
За болката в разранените зърна и аз ти препоръчвам Дефламол. Има невероятен ефект. На мен в болницата ми бяха казали, че дефламолът може да не се измива преди кърмене. В началото когато зърната ми бяха разранени и болезнено чувствителни само дефламолът ме успокояваше. Що се отнася до останалите проблеми- повръщане в тъмнокафяво, зелено ако и пяна от устата- на мен лично не ми звучат нормално и успокоително. Определено трябва да се обадиш на лекаря. Да не би нещо от храната, която ти ядеш да му действа толкова силно? (лекарствата, които пиеш няма да коментирам, защото определено нямам познания в тази област, пък и този който ти ги е изписал знае, че имаш бебе и кърмиш)
Що се отнася до жълтеницата- на мен и двете ми деца бяха доста дълго с жълтеница. Криста даже откара почти месец. Според лекаря й обаче причината е, че двете сме с различен резус фактор. Билирубинът не беше много висок, така че не се наложи нищо специално. Вода и глюкоза не давах.

# 12
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Благодаря от сърце на всички!
 Бебето е вече доста по-спокойно. В МД съчеще много добре и наддаваше мн.добре, мисля и че сега хапва якичко. Зърната обаче са ми много зле вече - освен че кървят и ме болят доста. Сега ще пробвам със силиконови зърна. С педиатърката имам уговорка за утре. Изпражненията са по-скоро залени, бяха по-жълтички един ден и тогава беше много спокоен, сега са пак по-зелени.
Хедра, от снощи почнах метилпреднизолон, че се влошавам и ако не взвма мерки, така или и наче няма да мога да кърмя.
Честно казано, идва ми да се откажа, но няма да го правя още Laughing Не ми се искаше да почвам отсега с лекарства, като ми е на моменти неспокоен, но дано не му се отрази зле.

Много благодаря на всички за съветите, дано преодолея болката в зърната.
Ако решиш, ще те изпратя при докторката в МД да видите на място сукането - тя точно затова предлагаше да идете там да видят бебето, за да може веднага да се уточнят и двете неща.
Знаеш, че метилпреднизолона е ок, пък и твоето лекарство става, особено ако го взимаш само в конкретни ситуации, а не постоянно. Така че перспективите са добри - само да се оправят гърдите и да спре да те боли. Има ли ефект от силиконките?

# 13
  • Мнения: 533
С малко закъснение отговарям.

Според педиатърката бебето е добре, на 2 пъти й показвах памперса. Изпражненията вече са жълтички, рядко жълто-зелени. Бебето като цяло е спокойно, изкарва доста между храненията, бузките му растат.  Grinning
Обаче със зърната нищо не направих, едното е зле, но все пак кърмя от тази гърда, но другото е по-зле и уж го пазя, обаче вместо подобрение имам влошаване Sad
Имах предписан от дерматолог бионект крем, мажа. От тази гърда изтисквам с ръчната помпа на Авент. Изтискването доста ме затруднява, за едно ядене над час изтисквам, от натиска на помпата ми се натъртва месото Sad От  третирането зърното пак се травмира. След 2 дни реших пак да му дам да суче, и зърното цъфна по-зле и от преди, след сученето имах пулсирааща болка.
Доколкото успявам да видя, бебето захапва почти цялата ареола. Само дето виси по час на гърдата, уж яде. Пробвах 2 пъти да го махна на 20-тата мин, но изглежда мн.недоволен и ненаяден. Бих  продължила да изцеждам, обаче и с пампата болката се засилва и снощи успях с 1000 зора да изцедя само 55мл, а иначе изажда по 90. Мисля, че само с помпата гърдата не получава достатъчно стимулация, защото след сукане първото изцеждане ми е много по-продуктивно.
Със силиконовото зърно нищо не направих. Зърната са ми плоски и за да го издърпа, Мъничето ще не ще захапва ареолата, а със силиконовото видя нещо да стърчи и директно го захапа Sadи стана кърваво. Чудя се дали да правя втори опит.
Ще ми се да се мажа с нещо възможно най-лекуващо, да взема дефламол?
Умопомрачих се така малко, от изтискването съм крайно изтощена, от болката рева 2 пъти вече, от зор си мисля, че не мога да си обръщам достатъчно внимание на детенцето. Мъжът ми две вечери ми говори да се отказвам, снощи и аз минах на тази вълна. ТТъпото е, че вместо подобрение, чувствам влошаване. Обаче ме е яд, защото по моя преценка имам доста кърма и бебто сучи мн.добре, само дето механично няма как да стане. Sad А даже не знам как да стане спирането, все пак от едната гърда зорлем го кърмя все още.

# 14
  • Мнения: 2 829
Брей, много неприятна работа се е получила при теб! Явно си много упорита и мотивирана, щом още не си се отказала!
Не съм кой знае какъв специалист, по-скоро исках да ти пиша за да ти кажа че те разбирам и съчувствам...
Но, дали не е добра идея да опиташ да разредиш кърменето/цеденето поне за 1-2 дни, за да дадеш време на зърната да се възстановят? Напр. да даваш на бебето да суче от едната гърда през 1 хранене и другата да цедиш на по-голям интервал? Упорита жена като теб след това ще се справи с възстановяването на лактацията, но за момента май най-важното е да зарастнат раните!
Опитвала ли си да се цедиш на ръка? Може да е по-щадящо за гърдите? Опитвала ли си преди да дадеш на бебето да засуче да издърпаш и оформиш зърното с пръсти?
Пиеш ли някакво обезболяващо? Мисля, че можеш да пиеш панадол, нурофен - все пак е важно и ти да се чувстваш добре!
Надявам се да се оправят нещата бързо, като си помисля колко ти е трудно... Hug
Успех, каквото и да решиш!

Общи условия

Активация на акаунт