Плащате ли допълнително за висок успех в училище? Има ли ефект?

  • 4 638
  • 74
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 62 595
А защо не я оставиш веднъж да се издъни и да я зацафарят или да й напишат забележка и да бере срама, че е ненаучила или без домашно? Не е толкова страшно да отиде с ненаучен урок по история, но е по-страшно да свикне да бъде бутана и на 18 да се издъни в най-неподходящия момент. Детето има усещане за собствено достойнство и ще си направи изводите.  Peace

# 16
  • Мнения: 217
Има една книга, където можеш да намериш отговори от специалисти по този въпрос - казва се "Позитивно възпитание"на Нелсън, Лот и Глен. Там пише, че за стимулиране в училище не се дават пари, но можеш да даваш за вършене на домакинска работа. Авторите смятат, че ученето въобще не е проблем на родителя, а само  на детето и на учителя. Това обаче е американска гледна точка и този принцип може да работи в една добра образователна система, не и в нашата. В нашата, ако детето няма достатъчно мотивация, начинът според мен е този, който Будна е възприела - съвместно учене, проверки, изпитване в къщи и така. Докато окончателно детето не го запере пубертетът или пък не получи внезапно просветление за целите си в живота и пътя към тях.

# 17
  • usa
  • Мнения: 2 113
Добре де, всички деца на майките в този форум ли са такива отличници? Няма ли някой родител, на когото в пубертета детето му да си е развалило успеха, а после да е успял по някакъв начин да го върне в пътя? Моля, споделете, как успяхте, какво му говорихте, какви усилия положихте, дори да се отклонява от темата за финансовото поощрение. Просто съвет на някой, минал по същия път и успял да се справи...

моята голямата беше го закъсала дори преди пубертета, в шести и началото на седми клас (сега е в осми). от чист мързел и липса на организация. и през ум не ми е минавало да и плащам. справихме се с проверки, дебнене, напомняне да си предава домашните, лишаване от игра преди да си е написала домашните, идеи как да си организира нещата по-добре, за да и е по-лесно. отмина периода, сега дори не знам кога и какво учи.

# 18
  • София
  • Мнения: 1 783
А защо не я оставиш веднъж да се издъни и да я зацафарят или да й напишат забележка и да бере срама, че е ненаучила или без домашно? Не е толкова страшно да отиде с ненаучен урок по история, но е по-страшно да свикне да бъде бутана и на 18 да се издъни в най-неподходящия момент. Детето има усещане за собствено достойнство и ще си направи изводите.  Peace
Абсолютно съм съгласна.

# 19
  • Мнения: 2 700
Но не мисля, че въпросът с успеха е свързан с пубертета.

О, свързан е.  Wink Аз и в тетама за четвъртокласниците бях споделила, че дъщеря ми си развали успеха, при това с гордост. Беше ми заявила, че й било омръзнало да бъде отличничка.  Mr. Green Сякаш го направи нарочно. Но ние решихме за оценки да не й се караме. Казах, че държа да учи по основните предмети, а за второстепенните не ме интересува. Непрекъснато й пиля на главата, че искам да разбира какво учи, а не да възпроизвежда сляпо. Казах, че прощавам слаби оценки от неразбиране, но не и от мързел и забравяне, че е трябвало да учи.

А на авторката не мога да дам съвет, защото първо дъщеря ми е по-малка и второ не съм си решила напълно проблема. От началото на учебната година уикендите ни са пълен кошмар - не излизаме никъде и чакаме тя да свърши с домашните, а тя пък се мотае до побъркване. (Лекси, какво съвпадение Wink)
Иначе това с оставянето да се издъни има ефект - чак да се е засрамила не видях, но си взе някаква поука.

# 20
  • Мнения: 2 127
Да и ние сме още малки, но й правим някакви малки изненадки.Най -полезно е хваленето пред пред семейни приятели и роднини!А изненадките са от рода на нещо дребно за стаята й, хубав химикал, малко бижу и т.н.

# 21
  • София
  • Мнения: 11 692
Не, не плащам Naughty! За мен това няма ссмисъл. Детето ми учи, отличник е ,но никога не е получавал облаги за това. Знае много добре,че учи за себе си,за да влезе в хубаво училище, да има добро образование, и съответно -хубава работа. Ако не учи - за негова сметка си е. Ще ходи да бъхти хамал, общ работник или ...чистач!Мен никой не ме е карал да уча насила , а до 12 клас съвестно съм си писала домашните. Всичко е въпрос на принципи и  навик!
 Честно казано не мисля,че ако детето ми учи за пари или др.материални неща, ще учи качествено.Просто ще зубри,ще го изпитват по желание/за да има 6-тици/, но това не значи ,че ще е научил нещо. Това го казвам от разказите на сина ми за съучениците му!
 Трябва ви сериозен разговор/ няколко пъти/, и ако не е много малко детето да се надяваш, че главата му ще "уври". Успех!

Съвсем точно съвпада и с моето мнение за финансовия стимул!Училището е задължително,а не концерт по желание.
Намери друг начи да стимулираш,не чрез финанси,би било голяма грешка според мен.

# 22
  • София
  • Мнения: 62 595
Вкъщи действаме на обратния принцип - ученето е привилегия. Знаят, че държавата ме задължава да ги пращам на училище и могат да завършат и с тройки или да повтарят, но ако искат да постигнат повече трябва и да се трудят за себе си, а не за оценките или заради задължителността. Знаят и това, че всичко над базовата училищна програма като курсове, уроци и т.н. са екстри и привилегии, защото ги плащаме от семейния бюджет и организацията също струва много. (с две думи, знаят, че не сме длъжни да им ги осигуряваме). Затова имат избор дали да им се наслаждават или да ги прекратят. Капитализъм в действие, така да се каже. Laughing

# 23
  • Мнения: 377
RadostinaHZ , извинявай, но не съм съгласна. Повечето семейства в България не могат да осигурят на децата си прекрасно и безоблачно бъдеще. Това, което можем да направим за тях е да им дадем добро образование, (което включва и екстрите - уроци и курсове) и да се надяваме, че те ще успеят повече от нас!

# 24
  • София
  • Мнения: 62 595
Точно такива са ни мотивите, каквито ги описваш с изключение на даването на образование. С баща им двамата сме завършили училище с медали сами. Родителите ни не са ни пъхали насила в ръцете уроци, курсове и не са ни висяли на главите с домашните, а ние сами сме отивали и сме си искали да се запишем в този или онзи кръжок. Като бяха по цял ден на работа нито ни знаеха кога учим, нито как учим, а виждаха бележника и контролните.

 Според мен образованието не се дава, а се придобива от този, който учи. Точно, защото не можем да им осигурим безоблачно бъдеще ги учим, че трябва да разчитат предимно на себе си като способности и труд, а ние само можем да направим всичко по силите си да им дадем възможност да учат и да се развиват и да им помагаме, но само ако имат желание. Против съм детето да е калпазанин, да го мързи отвсякъде, да не иска да ходи на училище, да трябва едва ли не с подкупи да пише домашни и всичко да му се поднася на тепсия. Така не се възпитава самостоятелен и уверен човек, а паразит, който просто, защото си е наш ще го търпим цял живот и ще  получава всичко. Децата ми прекрасно виждат по част от съучениците си, че родителите не могат да си пратят децата на нищо извън училище, защото или нямат достатъчно средства, или няма кой да ги води. И оценяват това, което имат вкъщи, защото знаят, че го правим на добра воля и защото се трудят, а не по задължение.

# 25
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
Точно, защото не можем да им осигурим безоблачно бъдеще ги учим, че трябва да разчитат предимно на себе си като способности и труд, а ние само можем да направим всичко по силите си да им дадем възможност да учат и да се развиват и да им помагаме, но само ако имат желание..............
 Децата ми прекрасно виждат по част от съучениците си, че родителите не могат да си пратят децата на нищо извън училище, защото или нямат достатъчно средства, или няма кой да ги води. И оценяват това, което имат вкъщи, защото знаят, че го правим на добра воля и защото се трудят, а не по задължение.
Точно и ясно казано   bouquet!Ние сме на същият принцип  Peace.

# 26
  • Мнения: 377
А ако нямат желание? Не вярвам да има родител, който ще си остави детето да не учи, само защото "не му се учи". В такива случаи не може да се разчита на "желанията" на децата.  Трябва родителска намеса.
Децата не са еднакви. Някои сядат да учат безпроблемно, без родителите да настояват, да изпитват, да преглеждат домашни. Други имат нужда от постоянно "подбутване". Точно за последните става дума тук, как да им помогнем - на тях и на родителите им.

# 27
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако ще да учи! Така или иначе с тройка може да изкара основно образование, защото е задължително. Казала съм им, че няма да умрат от глад, но ще си останат с това, което са направили в училище. На 16 години вече имат право да работят. Разбрала съм едно нещо - подбутването е цял живот - първо за писане на ченгелчета, после уроците по математика, писането от майката на темите по литература, после насила завършване на гимназия и в университета вече става голямата издънка. С материалните неща е същото - първо хубави дрешки, после телефонче, екскурзии и моренце с приятели всяко лято, апартаментчето от родителите... и после защо децата не уважавали родителите си и не били самостоятелни дори на 50. Ами, как ще са самостоятелни, ако все някой ги бута и им дава! Никой не е луд да се юрка, ако всичко му се поднася на тепсия. Имам доста примери около себе си за такова злополучно бутане.

# 28
Бе и на мен това ми е проблем. Като ги започнат с огромните домашни и децата губят желание за всичко. Пробвала съм с бонусни системи - една година се напъна яко за телефон, но щом го получи до следващата година всичко си беше по старо му. Универсален подход няма. По-честички разговори, опити да му се помогне в трудните неща, най-вече да се види реално ползата от ученето. Всеки се радва на 6ца, просто не бива да се оставят да се затормозят дотолкова, че да се отчаят прекалено много.
С пари обаче не съм пробвала. С играта на компютъра също не е добър подход, защото колкото повече играе, толкова по-малко му се учи. Същото е и с другите форми на забавление (
не е като да не съм опитвала). Все едно си пазила диета 1 месец и накрая се възнаграждаваш с торта. По-добър вариант са новите дрешки, заради които ще продължаваш да се ограничаваш с пастичките. Нещо в този смисъл си струва да се замислиш. Но вероятно е уникално за твоето дете, а и не само наградите, трябва да има разбиране и помощ, подкрепа и малко ръчкане. Всичко това накуп може и да има ефект...

# 29
  • Sf
  • Мнения: 978
Не плащам, защото ефект няма - пробвах. Плащам за частни уроци.

Общи условия

Активация на акаунт