Проблемна бременност:Двурога матка?!?!

  • 40 881
  • 133
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 644
Момичета, здравейте.
На първия преглед от ЖК с ултразвук АГ-то изрази съмнение за двурога матка, като нищо по - специално не каза за вида й, само за рисковете, които съпътстват бременност с такава матка. Аз все още съм в шок, и преди са ме гледали на УЗИ, като само за януари месец имам два вагинални ехографа, но никой досега нищо подобно не ми е казвал. Иначе АГ-то каза, че ще се следим по - често и толкоз.
След около близо две седмици имам час при доц. Димитрова от Майчин дом за т.нар. ранен скрининг на бременността, а след това ще ходя и на 3D при следящия бременността АГ, но не знам дали не трябва да се обърна и към някакъв по - тесен специалист в областта или да изчакам да минат тези прегледи и тогава да мисля? Какво ще ме посъветвате?
Засега нямам никакви болки, контракции и прочие оплаквания, но те май се появават в по - напреднала бременност?

# 121
  • Червено знаме 11:)
  • Мнения: 57
При всеки е индивидуално,аз досега нямам проблем,зависи колко е еластична преградата.Най-добре да отидеш да те следи специалист по патологична бременност,почивай си много ,не се натоварвай,и най-важното вярвай че всичко ще бъде наред!

# 122
  • Мнения: 2 805
Koketka_majoretka,

Доц. Димитрова мисля, че е в Патологична бременност в Майчин дом.
Тя обаче е отличен специалист в пренанталната диагностика и съвсем спокойно може да я попиташ и за матката, мисля, че ще получиш адекватен отговор.

Не се притеснявай, не винаги е съпроводено с проблеми износването на бебето с такава матка...аз разбрах, че съм с такава едва на операцията  Simple Smile...раждах секцио.
Никой лекар никога преди това не беше и изразявал дори съмнение за това, просто не се е виждала на ехограф.
Успех и спокойна бременност ти желая  Peace

# 123
  • Мнения: 72
Здравейте нека и аз да се включа тук,и аз съм с такъв проблем,но от известно време ме гризе и не намирам нищо в нета....първо забременяване-аборт/за който до ден днешен аз и няколко лекаря смятаме че е бил лекарска грешка,прекалено бързо заключение че плода няма сърдечна дейност/-2плода,втора бременност-отново 2 плода,кървене от самото начало,единия плод губя,другият остава,лежане в болница седмица,докато чуем сърдечната дейност...после у дома пак малко лежане около 2 седмици и нормална бременност до края-раждане секцио по спешност,сега от няколко дни спряхме да се пазим с опит за 2-ро,след седмица ще разберем....много мисля и мира не ми дава дали след като имам една успешна бременност и живо и здраво детенце,сега няма да е по-лесно,не ми се иска пак да минавам през всичко това в началото,защото още повече не съм в БГ  а тук дори не знам как да обясня всичко това на които и да е лекар....
Затова моля нека ми пише някое майче което да има 2 бременности успешни и как са били най-вече... Praynig

# 124
  • Мнения: 1
Здравейте момичета,
моята матка е двурога(изцяло преградена) за,което научих доста след като родих второто си дете. Имам две успешни, безпроблемни бременности. Дори почти до края спортувах и работех. Първият ми син се роди с една седмица закъснение и 4кг Simple Smile
И двете си деца съм раждала в Америка.  Докторите в клиниката ,която посещавах изобщо не са искали да знам за тази особеност, а и практиката там е такава, че ако няма реален проблем по-добре да не обременяват пациентите с излишна информация. В моя случай много се радвам, че така са постъпили защото съм ужасна паника!
По-късно доктора ми обясни, че това е индивидуалност на матката и не е задължително да създаде проблеми при бременност.

# 125
  • Мнения: 4
Здравейте,мили момичета!Много ми е приятно да съм сред вас!От днес имам щастието да се включа в отбора на бременните мами с двуроги матки.Днес бях на преглед в клиника Щерев за установяване на бременността и разбрах че чакам близнаци.Едновременно съм много щастлива,но и много притеснена,защото доктора ми обясни,че при наличието на двурога матка много трудно ще мога да износя близнаци,защото са разположени в левия рог и матката няма да може да се разтегли достатъчно,за да може да се развият и двата плода.Ще съм много благодарна ако тези от вас,които са имали многоплодна бременност при двурога матка споделят опита си!Точно преди една година претърпях мисед аборт в 6 г.с.,тогава ми откриха че имам и тази аномалия с матката и доста се бях наплашила,че вече няма да мога да забременея.А ето че се случи,но пак съм под страх в очакване на най-лошото.Моля Ви,разкажете как минаха при вас нещата!На всички бъдещи мами пожелавам лека и успешна бременност,много положителни емоции,усмивки и здрави и щастливи слънчица!

# 126
  • Мнения: 97
Здравейте, аз да изкарам тази старичка тема от прахта  Simple Smile Искам да попитам при двурога матка задължително ли е да има преграда. При мене се установи двурога матка в 6 г.с с по един ембрион в двата рога. В последствие единия не се разви и започнах да кървя. Сега съм 10 г.с и кървенето продължава доктора каза че може да продължи дълго време. Слава Богу че бебо е добре, кървенето е от другия рог. На ехографа ясно се виждат двата рога, но не са ми казвали нищо за преграда. От това което чета се ужасявам тъй като аз от една страна имам инсулинова резистентност, което кара плода да расте по - голям от нормалното, а от друга двурога матка. На ФМ дали може да се види дали има преграда или не? Благодаря ви!  Hug

# 127
  • Мнения: 25
Не се притеснявай ,моя приятелка имаше този проблем и всичко при нея ми на нормално

# 128
  • Мнения: 154
Аз съм с двурога матка с преграда/не се вижда на уз/, имам син на 2 месеца. Кървъх два пъти от претоварване, защото и работех до последно. Знай, че трябва да се пазиш и да си спокойна.

# 129
  • Мнения: 97
Благодаря, дано всичко да е наред  Hug

# 130
  • Мнения: 313
Аз да се запиша и тук..накратко след 7 години борба износих безпроблемно едно детенце, пред цялото това време минах през 2 спонтанни аборта в 12 и в 16г.с, 3 опита инвитро и сигурно се сещате 1000 прегледа при различни гинеколози...обяснение на абортите е автоимунен проблем..и изведнъж след толкова години забременях отново, но за съжаление бебето спря развитие в 9г.с. и се наложи серклаж - и тук чух изненадата, че трудно го били направили защото съм била с двурога матка...при всичките предходни кюртажи, бременности и други подобни никой не ми е казал за този факт..дори помислих, че докторът нещо греши, но ето сега пак бях на преглед при друг и той ми установи бременност в десен рог...отново ми говори за "рог"....и сега се питам дали бих имала проблеми, след като  веднъж съм износила без проблем едно дете, тези стени и прегради те вродени ли са или впоследствие се образуват някакви деформации????...и изобщо как може до сега никой да не забележи

# 131
  • Пловдив
  • Мнения: 4 131
Илиана, понякога доста трудно се установява наличието на двурога матка - при мен се вижда само с вагинален ехограф.
Доколкото знам е вроден дефект на матката , не мисля, че може да се образува по-късно, просто не са забелязали досега.
При мен също винаги бебето беше в единия рог.
А за трудното кюртиране при двурога матка и аз го знам - даже последния път гинеколожката ме предупреди много да внимаваме, ако не искаме трето дете - да не стават никакви "грешки"

# 132
  • Мнения: 902
Двурогата матка се формира още вътреутробно /ако не се лъжа около 11 г.с. / и няма нищо общо с деформации по-късно.
Наличието на преграда би могло да е причина за незабременяване. Това  в случай че е толкова голяма, че затваря отвора на шийката. Тогава се налага корекция.
При мен беше точно такъв случаят. Правих 3 неуспешни инвитро опита, преди да се реша на резекция. Забременях месец след операцията отново инвитро. Имах прекресна бременност, после втора ...
Паниката е излишна. Просто се следете по-често и при кадърни задехографни устройства. Grinning

# 133
  • Мнения: 2 805
iliana01, на мен ми откриха, че съм с двурога матка при секциото Simple Smile
За 12 г. откакто ходя на гинеколог, трябваше да ме срежат, за да се разбере.
Износила съм детето в единия рог.

Споко и успех!

Общи условия

Активация на акаунт