питане за водене на ортопед във връзка с плоскостъпието

  • 1 532
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 154
Здравейте!Искам да попитам кога трябва да се заведе детето на ортопед във връзка със оформяне на стъпалата?Имам предвид това,че ортопедът,на който водихме малката като бебе ми каза,че ходилата се оформят до 3-годишна възраст и тогава може да се разбере дали има плоскостъпие или не.Докато на приятелки,водили децата си при друг ортопед им беше казано,че когато детето проходи стабилно трябва да се направи рентгенова снимка на стъпалата,за да се види дали има евентуално отклонение в тях,така на едната детето се наложи от 1,5-годишна възраст да носи ортопедични обувкки.Ние от отдавна ходим стабилно и незнам трябва ли да я водя на снимка и да търся друг ортопед?
Благодаря предварително за споделените мнения!

# 1
  • Мнения: 194
Аз скоро водих сина си на ортопед тъй като прохожда и исках да зная как е.Та той ми каза,че се ходи на преглед ако на 1,5г детето стъпва на пръсти.Ако няма такъв проблем било излишно ходенето отново Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 498
Стъпалото на детето се оформя напълно до четвъртата година.Към края на втората годинка започва да се оформя свод.А когато детето проходи и стъпва на пръсти,някъде четох ,че това е признак за болест,но не помня каква точно.Запозната съм с въпросите за стъпалото,защото дъщеря ми имаше проблем с тях като се роди

# 3
  • Мнения: 2 448
Правилно ви е казал ортопеда, на който сте водили детето.  Peace
Ако няма някакви особени видими проблеми на година и половина за какво е тази снимка, безпредметно облъчване. при положение, че стъпалата е оформят напълно по късно. А и плоскостъпието си е генетично заложено , каквито и обувки да носи, не би се променило кой знае колко, а носенето на такива, ако детето няма проблем, дори затруднява оформянето на нормален свод, защото мускулите които издърпват сводчето най добре се натоварват при ходене на равно и най вече когато детето е босо.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 833
Подобно ни каза и нашия ортопед. Каза да го заведем, когато стъпи здраво на крачетата и проходи и след това на 3 годишна възраст. Като спомена именно това, че до 3 г. се офирмя свода на крачето и до тогава е добре да не се носят обувки с анатомични стелки, а равни.

# 5
  • Мнения: 4 053
при положение, че всичко е наред, аз мисля, че е глупаво да се облъчва детето без причина

# 6
  • Мнения: 9 973
и нашия е дюстабан и ортопеда каза да отидем като навърши 3г. ако не се е оправил Wink

# 7
  • Мнения: 27 524
Пусках и аз преди такава тема. Ортопедът ви е прав. След 3 годинки евентуално  Peace

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 5 009
И аз водих преди дни сина си на ортопед.

На 5г., ходи нормално, но се "уморяват краченцата" му при по-дълго ходене, затова и джипито ни прати на ортопед.
Ортопеда много внимателно му опипа стъпалата, накара го да стъпне бос, да направи няколко крачки, да се изправи на пръсти, после и на пети,...каза, че е първа степен дюстабан, водило се още "физиологично", нямало нужда от рентгенова снимка, което само щяло да облъчи детето. Около 80-90% от децата били така, с не напълно изразен свод, след 6 -тата год., обикновено, се оправяло това състояние.
Препоръча упражнения вкъщи на бос крак: свиване на пръстите, ходене на пръсти, взимане с пръстите на краката разни предмети, кърпи и т.н., търкаляне на бутилки с боси крака,...
Каза, че можем да му направим ортопедични стелки, твърди, не силиконови, които се правят по отливка от крачето му, и да ги слагаме във различните обувки, които носи или да му купуваме обувки ортопедични, с твърда пета, добре затварящи се около глезена, примерно на Колев и Колев. И да носи нови обувки, купувани лично за него.  Wink
Да ходи бос, когато това е възможно, и то по грапави повърхности - пясък, примерно...

Все още съм в чуденка да заведа ли малкият и при друг ортопед за второ мнение.... newsm78

# 9
  • Мнения: 835
Ако детенце няма проблем не се "втилясвай" да го водиш по лекари, защото има толкова некомпетентни, че може да те объркат.
На моя позната бяха казали чак операция, но попадна на много свестен ортопед и не само, че не го оперираха, но и нищо му няма/вече е на 8год!/.
Синът ми си криви единият крак на вътре.Това е по наследство.От 1 год ходи на народни танци и вече се е оправил.

# 10
  • Мнения: 1 494
Моя син от две годишен стъпва на вътрешната страна на крачетата- петата се изнася навън. Водих го два пъти на ортопед. Препоръча упражнение, после изписа стелки, а накрая- ортопедични обувки. Обувки не взехме. Той повечето време е в градината, следователно обувките са безпредметни. Освен ако няма вариант за вътрешни от плат. Реших тази година да отидем в Горна Баня за второ мнение, защото се притеснявам, че времето върви, а няма промяна. Скоро ще стане на 5. Споделете за някой специалист там. Praynig

Общи условия

Активация на акаунт