Кой крив, кой прав?

  • 3 352
  • 60
  •   1
Отговори
   Напоследък в повече ми идва поведението на неграмотните пещеходци и колоездачи.Но тия дни няколко такива  ме изкараха от релси, съпруга ми също.
  Прибираме се от града в  селския ни квартал и правим завой  наляво по баира към детската градина.Насреща ни идва кола , на дълги, заслепява ни.Отстрани на шосето има камари със  нападали листа, сметени от тротоарите.А две госпожи най-нагло си вървят една до друга по шосето/!/ .МЪЖА ми заслепен не ги видя и  замалко да им връхлети с колата.ЗАПОЧНА ДА ИМ ДАВА ЗНАЦИ С ФАРОВЕТЕ, те не мърдат, вървят си по шосето.Отиде към тях да ги накара да се позамислят- пак НЕ.Тогава изскочи от колата и им се развика, къде ходят, да се качат на тротоара, който е близо 3-ри м.Те се раззяпаха и накрая  той излезе виновен и го заплашиха с жалба Shocked
  НА СЛЕДВАЩАТА вечер  се повтаря с други пешеходци същия цирк.Не разбират ли , че могат да причинят ПТП ???И ТОВА Е ПОСТОЯННО!!! Говориш, спориш, викаш- ефекта е нулев ooooh!  Ами и аз се изприщвам , като седна зад волана, особено вечер.Едни колоездачи без светлоотразители, едни пешеходци облечени в черно, ходещи по шосето.Каква е тая лудост? Понякога ги виждам в последната  секунда.НЕ МИ СЕ ЛЕЖИ  В ЗАТВОРА, ЗАРАДИ  ТАКИВА РАБОТИ Sad
  Какво мислите?

# 1
  • Мнения: 1 629
братовчедът им вика Маклауди, сещаш ли се Шотландски боец, умират само от обезглавяване.

# 2
  • Мнения: 1 310
Наистина е зле положението. newsm12 Когато чакам на спирката автобус, прибирайки се от работа, виждам невероятни неща - класиката е пресичане на червен светофар, другото е пресичане на всевъзможни места, но не и на пешеходната пътека, майки с детски колички си вървят небрежно по шосето, майката на тротоара, а количката на шосето и чака да светне светофар, за да мине #Crazy Май трябва да се налагат сериозни глоби и наказания за такива пешеходци.  Naughty

# 3
  • Мнения: 9 814
Какво мислим ли?
Зависи от гледната точка на пешеходец или шофьор искаш да се изкажа?
Ако се изкажа от името на тези с кракомобила ще ти кажа , че 80% от шофьорите никога не се съобразяват с пешеходците, не спират на пешеходна пътека, дори и на зелен светофар.
Ако говоря от името на шофьора в мен ще ти кажа, че ми е омръзнало да пазя разни изкуфели пенсионери, за които червения светофар не означава нищо, както и постоянно да се съобразявам с тичащи през пешеходните пътеки майки, влачещи за ръка невръстни дечица.

Та така въпрос на гледна точка.

# 4
  • Мнения: 677
Силният винаги е прав.
Къде са алеите за велосипедисти? По тротоарите паркирали ли са така, че да не може да се минава?

И за да не става спора като сф/провинция, ще кажа само: Тези в автомобилите са длъжни да пазят останалите, които не са. Щото нали, сблъсъкът е неравен. И после прав няма да има.

# 5
  • Мнения: 54
  Плавилникът трябва да се спазва и от едните и от другите. Хората много нагли са станали. Вървят по шосето и виждайки, че ги наближава кола въобще не се забързват. Влачат се едва-едва, а са млади, просто ги мълзи да се забързат.
  За тъмните дрехи е също вярно. Има едно кръстовище, на което често пресичам и много коли минават. Има пешеходна пътека, но само една лампа мъждука, а е и досто далечко, та като се стъмни нищо не се вижда. Като пресичаш трябва на тичаш, ако ти е мил живота, но има деца, възрастни хора, понякога носиш нещо тежко, не може така.

# 6
  • Cофия
  • Мнения: 1 212
Ненормална работа!
Снощи един с колело на Симеоновско в тъмницата -  не стига, че беше с тъмни дрехи, вез светлоотразител, ами и караше точно в средата на платното.....жив късмет си беше, че не го бутнах ooooh!
Друг -  мъж на средна възраст, изглеждаш сравнително интелигентен, с костюм, на светофара слезна от една кола и тръгна между автомобилите да пресича, добре ама на тези в най-дясната лента им светна зелено и те тръгнаха -  ами  изтръпнах -  буквално за части от секундата един джип не го бутна......къде им е акъла на тези хора Tired

# 7
  • Мнения: 5 370
Следващият път, когато ходим със Станислав до Джъмбо, специално ще ви заснема едни клипове, но преди това ще да ги предам и на респективните органи. За какво иде реч-там, на оживеното кръстовище на бул. България до Билла, пешеходци като едни истински....Маклаудовци, по Мю, прескачат загражденията, за да не изтърват ценното трамвайче номер 7, щото, видиш ли, ще е последното за деня и край. ooooh! ooooh!
И жени, и мъже, и родители (баби) с деца..........Идвало ми е да ИЗРЕВА Е ТАКА!!!!
Кога ли някой шофьор ще бъде вкаран в грях........... ooooh!

# 8
  • Мнения: 2 401
На мен открай време ми идват в повече  малоумните шофери пък. Как пък мен никога не ме изненадА някой заспал пешеходец?  Ама  това сищурно щото напълно съм осъзнала факта, че не живея в гората и като шофер съм много по-опасна от  двайсетина нагли пешеходеца.
Само обърни внимание на поста си. Въобще не  намираш за ненормално това, че другия шофьор идиот  ви е заслепил, ревеш срещу пешеходците..  ooooh!

пп. Сега прочетох какво са изписали и другите преди мен. Става ми ясно що за шофьорки сте.

# 9
  • Мнения: 2 448
Напоследък наблюдавам едно още по страшно нещо. И оставам така.  Shocked До нас е ветеринарният техникум, деца големи от 9 клас нагоре , играят на една игра  #Crazy няколко стоят на тротоара в близост до пешеходната пътека, но не пресичат, в момента в който наближи кола един от тях се хвърля, за да провери реакциите на шофьора и настава голям смях сред останалите.  ooooh! 

# 10
  • Мнения: 2 401
Тая игра, Паси и на мен ми е идвало да я изиграя. Щото малоумниците изобщо не не зачитат знака "пешеходна пътека".  Щом има пешеходна пътека и  човек на платното вкл. до самия бордюрсе спира.  Постоянно ми се налага да кибича с хлапето по средата на пътеката, щото тоя, който ме е пуснал да мина бърза, пък другия, който трябва да ме пусне не спира. 

# 11
  • Мнения: 2 448
Тая игра, Паси и на мен ми е идвало да я изиграя. Щото малоумниците изобщо не не зачитат знака "пешеходна пътека". 

Обаче риска си е за сметка на играещите. Повярвай ми много добре знам как не се зачита пешеходна пътека, защото живея в краен квартал, който обикновено се класифицира от шофьорите като път извън населеното място и никой не кара с 50. А сега преди 2 дни на въпросното място за игра, направиха и от т.нар.  легнали полицаи , за да може шофьорите да намалят. Но на мен ми стана страшно като си помислих, че едни ден моето дете, може да играе на подобна игра. Какво ме топли мен, че ще вкарат някой в затвора, ако детето ми от детска глупост и наивност е пострадало зле.  Confused

# 12
  • Мнения: 648
    Пешеходците по закон имат право със знаци, подадени с ръка да сигнализират намерението си да пресичат, а водачите на ППС да се съобразят задължително с това. Обаче това е само в закона.

За мен пешеходецът е по- неравностоен участник в движението и шофьорите са длъжни да се съобразяват с това.Особено сега, когато всички тротоари са наблъскани с паркирали автомобили.


# 13
  • Мнения: 654
Винаги съм била съгласна с Минзухар , но тук не съм съгласна.
На пътя просто е безумие.
Да вземеш книжка се изискват куп неща.
Да караш колата на пътя също.
Ами децата с велосипедите,ами каруците,ами майките с количките.
Всички те са участници в движението и трябва да се подчиняват на правилника за движение по пътищата или както се казва.
Как да стане това след като от децата не се носи отговорност, а те я с каруците не могат дори да четат.
Ако трябва някой да съди държавата за дискриминация то това са шофьорите.
Всички искат от тях-аптечка,жилетка пожарогасител,светлини /това са необходими и задължителни неща , за наша безопасност/,а от другите на пътя,какво?

При катастрофи загубих много хора-близки и приятели , и трябва да ви кажа няма виновни и невинни,има живи и мъртви.А само как боли от загубата.

# 14
  • Мнения: 54
Но и тези претъпкани тротоари с коли са безумие, по уличното платно също спрели автомобили.  #CrazyКъде да вървят въпросните пешеходци? newsm78

# 15
  • Мнения: 6 617
Оф, то да ставаше въпрос само за пресичане да ги разбереш ..........ама туй да си ходиш по улицата при наличие на свабодни тротоари .Или да си стоят двама души на пешеходна пътека -спираш единия пресича другия гледа като малоумен изчаква първия и чак тогава тръгва ,а то вече дошли и следващите.............
Или майки с колички вървят си бавно една до друга денят е пред тях дреме им за другите нали закона повелява ,че щом са стъпили на улицата всичко движещо се по нея трябва да замръзне.
Скоро си говорихме с една съфорумка ,че в чужбинско наистина замръзвали всички коли ако пешеходец стъпи неправомерно на улицата ,да така било ама от шок и ужас рядко се случвало .Уважават правата и на другите хората и си пресичат само на сфетофар /зелен, естествено/ и на пешеходни пътеки.

# 16
  • Мнения: 654
Всичко е вярно.За колите по тротоарите , за неспазване на пешеходни пътеки.
Но тук става дума за друго.За тези дето не мислят или си мислят че те са по яки от едни ламарини.

# 17
  • Мнения: 4 892
Оооо, пешеходци. "Газим, газим пенсионери, газим малки дечица, газим 'сичко. Газим" "Вече четири дена седа нн тротоара и не мога да пресека" - цитат от "Улицата" на Москов...Колос.
Шофирам от 10 години и отгоре, не слизам от автомобила. Най-изнервящата случка ми беше на ул."Сребърна", покрай Южния парк. Една лелка тръгва да пресича, не на пешеходна. Виждам я от далеч и намалявам, тя по средата на платното и спря. Аз леко тръгвам, но не щеш ли  в тоя момент и тя тръгва. Пак спирам и тя спира....и така около 10 серии. По едно време мислех да сляза и да я пренеса, но разгеле замина. Беше като шашардисана горката.

Въпреки понякога изнервящите и също нарушаващи правилата пешеходци - съгласна съм с тони сопрано.
Шофьорите да си опичат акъла и максимално да се постараят да пазят пешеходците.

# 18
  • Мнения: 1 878
Изтръпвам като видя велосипедисти на пътя. Аз ги наричам донори! Луди хора, при такова движение, при такива улици, при такива шофьори си е направо самоубийство да караш.
Както има шоьори тъпанари, така има и пешеходци тъпанари. Никакво съобразяване! Лошото е , че по този начин застрашават не само своя живот, но и живота на други. И аз не искам да лежа някоя баба, дето тръгнала да пресича булеварда отгоре, защото видите ли, много я болели краката и не можела да мине през подлеза,който е на два метра. Това за мен е безобразие.

Оправия ще има само ,когато наистина се удари по джоба и се въведат глоби и за пешеходци и за шофьори!

# 19
  • София
  • Мнения: 6 210
Работя в Лозенец и детето ми учи там. Знаете какво е положението с малките улички и паркирането - тротоари за пешеходците просто няма, да не говорим за жена с детска количка или човек с инвалидна такава! Обаче на кръстовището на Евлоги Георгиев и Граф Игнатиев имам чувството, че са сложили надпис МИНАВАЙ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО НА ЧЕРВЕНО! Вярно, че държи повечко време пешеходния, ама може ли пък толкоз да не помислиш като се юрваш без дори да се огледаш  ooooh!
На кръстовището на Крум Попов и Милин камък има училище. Обичайната гледка сутрин е да спре тате/мама с колата ама точно на широката част на самото кръстовще, да се отвори задната врата и от там да се изстреля дете с раница, което се втурва към училището светкавично, съответно без да се огледа.
Въпреки всичко, както казват NiniTino и Тони Сопрано, гледам да си опичам акъла, да пазя пешеходците и респективно да се опазя от тях  Mr. Green

# 20
  • Мнения: 2 388
От гледна точка на пешеходец. Научила съм се да се пазя. На определени кръстовища, улици не пресичам дори и на зелено. Страх ме е. Изчаквам хора и се групирам с тях.
Пешеходната пътека знам, че не се зачита. Обикновено, когато шофьор даде път, колите зад него започват "словоизлияния в любов".
От гледна точка на возеща се виждам и доста пешеходци, дето боя им е малко.

# 21
  • Мнения: 1 878
Сещам се за една история с една моя приятелка. Действието се развива в Германия. Яхнала милата  колелото и с бясна скорост се запътва към унито. Както върти педалите, без да се оглежда , пресича на милиметри пред един трамвай. Продължила, още в шок, че едва не е загинала. След около километър я спира една патрулка, пише и се акт, че е застрашила безопасността на движението. Откъде полицаите са разбрали ли, се пита в задачката, ами ватманът сигнализирал в полицията, много просто. Да спомена ли също, че актът беше за около 100 евро!

# 22
  • Варна
  • Мнения: 3 953
С ръка на сърцето ви казвам мразя пешеходците! Е, няма такива овце.
А, аз като такава се чувствам, изключително некомфортно.
За шофьорите мога да кажа: е, няма такива чобани  Wink

# 23
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 771
Но и тези претъпкани тротоари с коли са безумие, по уличното платно също спрели автомобили.  #CrazyКъде да вървят въпросните пешеходци? newsm78

 Peace Peace PeaceКато майка с количка ще ви кажа като свалят колите от тротоарите ние пешеходците ще са качим на тях(на тротоарите де).То на шофьорите всички са им виновни,вчера един спрял на пешеходната пътека обядва си  си човекът и ми вика(това след като се оказах пред него с детската количка) "къде да спра няма  #2gunfire #2gunfireмясто" Sick #Crazyтака,че въобще не искам и да чуя за прави шофьори и грешни пешеходци

# 24
  • Мнения: 6 617
Но и тези претъпкани тротоари с коли са безумие, по уличното платно също спрели автомобили.  #CrazyКъде да вървят въпросните пешеходци? newsm78

 Peace Peace PeaceКато майка с количка ще ви кажа като свалят колите от тротоарите ние пешеходците ще са качим на тях(на тротоарите де).То на шофьорите всички са им виновни,вчера един спрял на пешеходната пътека обядва си  си човекът и ми вика(това след като се оказах пред него с детската количка) "къде да спра няма  #2gunfire #2gunfireмясто" Sick #Crazyтака,че въобще не искам и да чуя за прави шофьори и грешни пешеходци
Ще го чуваш, аз отговорност за другите шофьори не нося ,нали?
Не знам дали само заетите тротоари са ви проблема ,но редовно си ходите по улицата ,защото е по -гладко.
П.п. също съм майка при това доскоро с количка.

# 25
  • Мнения: 3 861
Както има глоби за шофьорите, така трябва да има и за пешеходците, аман от дебилни изпълнения по тротоарите. Преди няколко дена се движим  по уличка, тясна като за една кола и пред нас татко бутащ количка и майка припка след него. А тротоарите празни, няма коли по тях, няма и хора...Какво правят тези хора на улицата??? Това според мен е до манталитет!

# 26
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 771
      Както вече подчертах на повечето шофьори всички са им виновни,за наглостта, за безпардонността,за самочувствието, че са единствените господари на пътя,а и на тротоара,за факта че пешеходеца не е фактор и второ качество участник в пътното движение.Въпрос на култура,възпитание и разни други неща.......  Sick Cry

# 27
  • Мнения: 6 617
      Както вече подчертах на повечето шофьори всички са им виновни,за наглостта, за безпардонността,за самочувствието, че са единствените господари на пътя,а и на тротоара,за факта че пешеходеца не е фактор и второ качество участник в пътното движение.Въпрос на култура,възпитание и разни други неща.......  Sick Cry
Не мила ,грешиш  господари на пътя са наглите и безпардонни пешеходци все пак те получават своето .
И да, въпрос на култура е и гражданско самосъзнание ,но не всеки може да излезе от егоизма си.Готино е да си пешеходец нали ? Където скимне -пресичаш ,все пак тези в колите да не са най-важните .

# 28
  • Мнения: 640

Ако говоря от името на шофьора в мен ще ти кажа, че ми е омръзнало да пазя разни изкуфели пенсионери, за които червения светофар не означава нищо, както и постоянно да се съобразявам с тичащи през пешеходните пътеки майки, влачещи за ръка невръстни дечица.


Дай идея от къде да тичат майките с невръстните дечица? Не са ли именно за това пешеходните пътеки?
Виждала съм безумно пресичащи пенсионери, притичващи пред колите хлапета, хора на средна възраст, на които просто "не им се чака" да светне зелено... Но пък съм виждала и кола, която за малко щеше да отнесе дете на пешеходна пътека, минаващи на червено коли и всякакви нарушения от страна на шофьори.
В момента съм от движещите се с количка и избягвам да се разхождам по улиците. За съжаление ми се налага и по тях да ходим, защото тротоарите освен, че са тясни, ако случайно не са доволно задръстени с автомобили ще са с понадигнати плочки от незнайно защо посаден чинар точно по средата. Точно пред блока ни скоро "нарисуваха" пешеходна пътека. За съжаление всеки ден се налага да изчаквам точно на пешеходната пътека да свърши потока от коли, защото естествено тя не е за пешеходци.
Та нека не се обвиняваме взаимно кой на кого пречел!

# 29
  • Мнения: 216
Тук се глобява всеки, който не спазва правилника( за пешеходци му викат джей уокинг- и си ти дават тикет и се оправяй). По смешното, или по-скоро тъжно е че в БГ има всички условия да се избегнат ситуации, като тези:

http://www.youtube.com/watch?v=3ZCQigEwckQ

А в тази бедна държавица, с много пове4е неграмотни, като % от населението, без маркировки- се справят учудващо добре:

http://www.youtube.com/watch?v=RjrEQaG5jPM

# 30
  • София
  • Мнения: 3 099
Отдавна се каня да призова лудото стадо да престане да пресича в тумба, чиято характерна особеност е, че е дъъъъъъъъъълга и не бърза! По-компактно и по-чевръсто, народееее! И спрете да скачате от трамвая на островчето и оттам - на шосето - винаги в края на поставеното за ваша сигурност островче има пешеходна пътека! Аз не съм длъжна да ви спирам преди нея! И стига пресичахте пред превозното средство! За къде, за гробището ли бързате?!
Мога и още, но тук ще спра! 

# 31
На мен открай време ми идват в повече  малоумните шофери пък. Как пък мен никога не ме изненадА някой заспал пешеходец?  Ама  това сищурно щото напълно съм осъзнала факта, че не живея в гората и като шофер съм много по-опасна от  двайсетина нагли пешеходеца.
Само обърни внимание на поста си. Въобще не  намираш за ненормално това, че другия шофьор идиот  ви е заслепил, ревеш срещу пешеходците..  ooooh!

пп. Сега прочетох какво са изписали и другите преди мен. Става ми ясно що за шофьорки сте.
Минзухар, не ме нападай без да  си разбрала!Заслепи ни другия, как да не го приемам за ненормално? Заслепи ни, да, но ако тези клявки не вървяха по шосето и да ни заслепи и да не - те  нямаше да са жертвите, нали се сещаш?Или не ти е минало през ума.При това  съпруга ми е страшно съвестен гражданин, дава път и е мн културен на пътя.ЗАтова се ядосвам.Аз пък съм начинаеща и  ме е страх с такива пешеходци.Длъжни сме да ги пазим, но те са самоубийци, как да ги опазиш такива?
   В моя случай, заради който е  и тази тема, тротоарите са свободни и ПОМЕТЕНИ дори, като камарите листа  са на шосето, от което то е стеснено.Осветление няма  точно на това място. Но въпросните пешеходци/а те не са само  дамите от разказа ми, а всички до един в квартала/ си ходят по платното!!!
   При това вчера сутринта станах свидетел на техния разказ на спирката, където се жалваха пред всички, че някакъв луд  им викал, че ще ги ошамари.А те му взели номера и щели да напишат жалба.Е ???Да са се замислили за  положението, че можеше да са на друго място вече...Добре, че моя скочи, а не излязох аз да г пооскубя.Така нагло се държаха.Разбирате ли, че след конфликта на тоя завой, те продължиха да си вървят по платното най-невъзмутимо и колите да ги заобикалят.Това какво е сега?
Аз не бих си рискувала живота, разбирате ли? Макар да съм шофьор съм много страхлива и пресичам САМО на светофар.Дори и тогава внимавам.Когато бях с количка  НИКОГА не я пусках от тротоара или  да я карам на платното.Че това е лудост ooooh!И в града ни има коли по тротоарите, но съм внимавала.Ако не бях, досега и аз и детето щяхме да сме покойници, понеже една кола щеше да ни отнесе на зелено.Добре , че не  минах като овца , а се огледах, въпреки зеленото.'
  Съжалявам Софиянците.Аз съм живяла там около 2-ве години и то в далечната '86-'87-ма г.И тогава не беше цвете, аз  все търсех с кого да пресека и  не вярвах, че има хора , които пресичат кръстовищата по диагонал.
   Искам да ви кажа, че за целия си живот съм видяла един -единствен пешеходец, който на пешеходна пътека при това Naughty, подаде сигнал с ръка, че ще пресича.При което всички коли спряха да го изчакат, а беше гъч.Бях  на кормуване и инструктора ми каза- Ето този мъж със сигурност е живял на запад.Какво повече да си говорим?

Последна редакция: нд, 16 ное 2008, 15:52 от gerik

# 32
  • Мнения: 2 716
Спазвай дистанция!
Шофирай със съобразена скорост!
Гледай!
Обърни внимание на правописа си  Wink

Паркирани на тротоара коли,препречващи пътя на пешеходците, има само в центъра. Можете да се преместите в краен квартал. Или в квартал. Живеенето на пъпа наСофия носи и някои неудобства.

С уважение: Кола на пешеходец  bowuu

# 33
  • Мнения: 6 617
Ето, има нови по-високи глоби за шофьорите ,които не дават предимство на пешеходна пътека,минават на червено и т.н.
Глоби за пешеходци  Naughty

# 34
# 35
  • Мнения: 411
Мда...любимите ми жалващи се шофьори,споменаващи "запада" и поведението му на пътя.Само,че ако в Бг има 5 правила,които не могат да се спазят, запада има 55...как  да стане?.Как все някой друг носи отговорността за предпоставка за ПТП.
Авторката-гледам от Русе си.Айде мръдни да пошофираш малко из Румъния,че ти е близо,да видиш там,как се скубят пешеходци ooooh!
Гледай сега..това е международен път,по който минава целия изток към запада,респективно  и обратно.



Виж го колко е "широк",а движението е неописуемо  през нощта,не е осветен,Както караш и ти изкачат от нищото хора с табелки,за къде искат да пътуват.И така в продължение на около 300 км,село до село.И кво правим тогава,спираме,скачаме и навикваме стопаджиите.Дали?.Полицейски патрул има през  3-5 км.Ограничение на скоростта-40 км.
Така шофира въпросният запад.
Наемайки се да шофираш,трябва да си наясно,че всяка секунда пътят може да ти предложи изненада.Ако не си готова да отреагираш,не завъртай ключовете на контакта!

# 36
  • Мнения: 6 617
F*** Me I Am Famous и какъв е извода ти  newsm78

Наемайки се да шофираш,трябва да си наясно,че всяка секунда пътят може да ти предложи изненада.Ако не си готова да отреагираш,не завъртай ключовете на контакта!

Това определено ни е ясно сигурно си го разбрала от постовете в темата!
А съвета ти да "мръднем " до Румънско лекичко неадекватен ми се вижда .

# 37
  • Мнения: 411

А съвета ти да "мръднем " до Румънско лекичко неадекватен ми се вижда .
Съвет-не.Пожелание за посещение с учебна цел!Някой ,някъде говори за "западни" порядки.Румъния вече е "западна" държава,но там пешеходците са в пъти по-лоши от българските.
Никой шофьор,обаче,не тютка,не дюдка и не ги наказва с нарицателни + евентуално оскубване,заради собственото си неуравновесено състояние.
Има куп причини,поради които,един човек може в даден момент,да се озове на платното за движение.
Подозирам,че щом се почесвате,не познавате ЗДП.Та,за да избегна втори опит за заяждане,ще обясня-този закон "казва",че водачът винаги е длъжен да  има такова поведение на пътя,което не предполага предизвикване на ПТП.Водачът,не пешеходеца!
В случая работи чл.20 от този закон,а именно:
    Чл. 20. (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г.) (1) Водачите са длъжни да
контролират непрекъснато пътните превозни средства, които управляват.
(2) Водачите на пътните превозни средства са длъжни при избиране
скоростта на движението да се съобразяват с атмосферните условия, с релефа на
местността, със състоянието на пътя и на превозното средство, с превозвания
товар, с характера и интензивността на движението и с всички други
обстоятелства, които имат значение за безопасността на движението
. Водачите
са длъжни да направят всичко възможно, за да намалят скоростта или да спрат
превозното средство във всички случаи, когато възникне опасност за
движението.

.....
Извод:
Ако караш с 20,опасността да нараниш сериозно някого е много малка.

# 38
  • Мнения: 216
Да, като караш с 20 и удариш друг водач. има 2.5% той да загине , но има и друг момент- нарича се забавяне на движението, което също е против правилника. За това имаш превозни средства, които не се допускат по магистрали и др. ,а мястото на пешеходеца е на тротоара, и пресичане само на светофар и пешеходна пътека, или ако са блокирани заради ремонт, по "запада" обозначават с флагчета, от каде да се минава. и глоби за пешеходци трябва да има, зашото и те са у4астници в движението.

# 39
  • Мнения: 411
Да, като караш с 20 и удариш друг водач. има 2.5% той да загине , но има и друг момент- нарича се забавяне на движението, което също е против правилника. За това имаш превозни средства, които не се допускат по магистрали и др. ,а мястото на пешеходеца е на тротоара, и пресичане само на светофар и пешеходна пътека, или ако са блокирани заради ремонт, по "запада" обозначават с флагчета, от каде да се минава. и глоби за пешеходци трябва да има, зашото и те са у4астници в движението.
Simple Smile
Пътната обстановка около LA,няма нищо общо WinkЗаконите също.Изобщо не може да става  дума за сравнение,и вие го знаете по-добре от мен(предполагам)Т.нар. "забавяне на движението",като законова постановка,се заобикаля с пускане на аварийни,и пропускането на останалите участващи в същото това движение.Несъобразената скорост се описва като основна причина за пострадал пешеходец.Несъобразената скорост може да е и в рамките на позволената.20-те километра са образни.Тук фактор са  реакции,състояние на автомобил,които са строго индивидуални.И все пак-говорим за населено място,а не за магистрала.Там положението на пешеходеца е друго.За глобите съм съгласна,но песимистично настроена откъм прилагане.Все пак-това е Бг.

# 40
  • Мнения: 2 401
Евала Факи.   newsm10

# 41
  • Мнения: 6 617

А съвета ти да "мръднем " до Румънско лекичко неадекватен ми се вижда .
Съвет-не.Пожелание за посещение с учебна цел!Някой ,някъде говори за "западни" порядки.Румъния вече е "западна" държава,но там пешеходците са в пъти по-лоши от българските.

 Обикновенно хората се учат на нещо по-добро .Евала на обратното не давам.
Тъй че,мерси за пожеланието няма да се възползвам.
Примери за добра култура на движение / и като пешеходец и като шофьор/ приемам .
Надявам се ,че по този начин ще учите и децата си ,а не с примери за лоши пешеходци.
Понятие несъобразена скорост е супер субективно и хлъзгаво .
Преживяно:карам по уличка с предимство бавничко на една пресечка на ъгъла има контейнер ,изведнъж профучава пред колата дете може би на 3год.  само късмета ни спаси от беля.Въпреки ,че карах бавно ако го бях ударила при падането пак можеше да се случи нещо фатално.
В случая за да е  съобразена скорстта ми трябваше просто да не се движа.
Майката вървеше на метри след него по средата на улицата ,окото и не мигна .След като видях ,че тя не реагира и не се притесни от това което можеше да се случи откачих и и се разкрещях за това ,че не си пази детето.Съответно бях напсувана и ми беше казано ,че аз съм длъжна да и пазя детето.
На детето вече му беше даден пример от майката какъв пешеходец да е.

# 42
  • София
  • Мнения: 38 424
Още един пресен пример от неделя. Предполагам ежедневие.
Ходихме до Техномаркета. Покрай Метро.
По пътя натам, след БАН е пълно с пешеходци, които умишлено и упорито вървят по улицата, въпреки че тротоар има! И се цупят на колите! Луди хора!

# 43
  • Мнения: 411
Цитат
Понятие несъобразена скорост е супер субективно и хлъзгаво
Само ако не познавате закона,себе си и автомобила си.В закона е посочено много точно,с какво трябва да бъде съобразена скоростта на движение.

Цитат
карам по уличка с предимство бавничко
Предимство пред пешеходците НЯМАТЕ.Как отсъдихте,че карате"бавничко"?Вярвам,че когато някой от Ф1 кара със 150,му се струва бавничко...

Цитат
че аз съм длъжна да и пазя детето.
Според закона за движение по пътищата,на държавата в която шофирате...да длъжна сте.

Примери много мога да  дам от  достатъчното си навъртяни  километри в Бг,Европа и др.Ето един:съвестен пешеходец.Върви по тротоара,спъва се и се изтъркулва на платното за движение.И...?Слизаме и скубем,щото той няма работа там,и платното е за автомобили?
Ако не можеш да приемеш,че шофирането е риск,просто не шофирай.Не отричам- фактът,че може да нараниш някого е стряскащ и  ситуацията не е винаги,изцяло в твой контрол.Но това е положението на пътя.Или го приемаш,или-градски транспорт.
Наблюдавам как напоследък,Сульо,Пульо и брат им  макия Колю се качват на автомобил и карат,с мисълта,че някой друг ще носи последствията от тяхното невежество.С удоволсвие бих погледала как вие,с вашето убеждение в правотата ви,ще шофирате в центъра на Београд...или в Албания.
Никъде  извън Бг не съм видяла някой да ругае пешеходец.Никъде!Може би,защото не съм попадала на български шофьори Laughing

# 44
  • Мнения: 640
И аз ще дам пример за движение в чужбина. Една малка страна като Малта, където няма светофари, улиците са тясни, тротоарите - широки и без коли по тях, в момента, в който пешеходец стъпи на улицата, колата спира на мига. Не те псуят, не те хокат, пазят те!

# 45
  • Мнения: 6 617
Цитат
Понятие несъобразена скорост е супер субективно и хлъзгаво
Само ако не познавате закона,себе си и автомобила си.В закона е посочено много точно,с какво трябва да бъде съобразена скоростта на движение.

Като изключим фактора малоумна майка нехаеща за детето си си си права.

Цитат
Цитат
карам по уличка с предимство бавничко
Предимство пред пешеходците НЯМАТЕ.Как отсъдихте,че карате"бавничко"?Вярвам,че когато някой от Ф1 кара със 150,му се струва бавничко...

[

Има знак за придимство и липса на пешеходна пътека .Достатъчно е за един нормален човек/пешеходец да знае ,че трябва да спре да се огледа и тогава да пресече .И предимство ще дам не е в това проблема ,проблема е ,че майката се разхождаше по средата на платното при наличие на два свободни тротоара и беше пуснала детото си ,високо до капака на колата да тича на воля.
Карах на първа не са нужни празни философствания и цитати от закони за да реша ,че съм карала бавно.


Цитат
Цитат
че аз съм длъжна да и пазя детето.
Според закона за движение по пътищата,на държавата в която шофирате...да длъжна сте.


Мда ,не знам да се ядосвам или да приемам с насмешка упоритоста ти да поддържаш тезата ,че пешеходците не трябва да се съобразяват с останалите участници в движението.

Примера ,който си дала малко е фантасмагоричен някак си изсмукан от пръстите.
Няма да ходя нито в Румъния нито в Сърбия нито в Албания засега нямам път нататък.
Аз за себе си знам място на платното нямам ,пресичам на обозначените за това места като преди това се оглеждам на това уча и детето си .Не можеш да ме убедиш в обратното колкото и да се стараеш ,живота на детото си да поверя на късмета,не няма да стане!
Renie78 и в Малта ли пешеходците вървят по платното ,а не по тротоарите?

# 46
  • Мнения: 640
Ходят по тротоарите, но понякога се налага и да пресекат (това къде ли не се случва  Mr. Green ). Става въпрос, че шофьорите карат бавно и не са толкова изнервени колкото в бг, проявяват толеранс. А най-важното е, че някой си е свършил работата и по тротоарите е възможно да се ходи!

# 47
  • Мнения: 411
Цитат
Като изключим фактора малоумна майка нехаеща за детето си си си права
Боже опази!Започнеш ли да изключваш фактори по пътя,става страшно!
Цитат
Има знак за придимство и липса на пешеходна пътека.Достатъчно е за един нормален човек...
Това е смешно.Ами ако човекът не е нормален?Защото им и такива хора,които пешеходстват.Или изключваме и този фактор?
Цитат
Карах на първа не са нужни празни философствания и цитати от закони за да реша ,че съм карала бавно.
Първата скорост на автомобила се използва за привеждането му в движение т.е за потегляне.Карате по улица с предимство,карате на първа.Имате интересен маниер на шофиране...
С "празна философия" маркирате текст,който не можете да разберете?
Цитатите от закони са повече от необходими.
Цитат
Примера ,който си дала малко е фантасмагоричен някак си изсмукан от пръстите
Имате неистова нужда  да се излагате,или просто така ви харесва?
 
Цитат
Мда ,не знам да се ядосвам или да приемам с насмешка упоритоста ти да поддържаш тезата ,че пешеходците не трябва да се съобразяват с останалите участници в движението.
В една друга държава,с това писмено доказателство,бих ви осъдила за клевета.
Къде точно...кога и как?Всеки участник в движението  има права и отговорности.Но вашата отговорност като шофьор,е много по-голяма.Преди повече от 10г,за да ни дадат свидетелство за правоуправление на МПС изискваха от нас,да знаем ЗДП.Явно това сега не е така.Но всеки,с претенцията да бъде шофьор,трябва да има основни познания.На вас,видно е,ви липсват.А това как ще се справяте с желанието  си да го играете "котка",и да не "падате по гръб" не е моя грижа.




# 48
  • Мнения: 216
Да, като караш с 20 и удариш друг водач. има 2.5% той да загине , но има и друг момент- нарича се забавяне на движението, което също е против правилника. За това имаш превозни средства, които не се допускат по магистрали и др. ,а мястото на пешеходеца е на тротоара, и пресичане само на светофар и пешеходна пътека, или ако са блокирани заради ремонт, по "запада" обозначават с флагчета, от каде да се минава. и глоби за пешеходци трябва да има, зашото и те са у4астници в движението.
Simple Smile
Пътната обстановка около LA,няма нищо общо WinkЗаконите също.Изобщо не може да става  дума за сравнение,и вие го знаете по-добре от мен(предполагам)Т.нар. "забавяне на движението",като законова постановка,се заобикаля с пускане на аварийни,и пропускането на останалите участващи в същото това движение.Несъобразената скорост се описва като основна причина за пострадал пешеходец.Несъобразената скорост може да е и в рамките на позволената.20-те километра са образни.Тук фактор са  реакции,състояние на автомобил,които са строго индивидуални.И все пак-говорим за населено място,а не за магистрала.Там положението на пешеходеца е друго.За глобите съм съгласна,но песимистично настроена откъм прилагане.Все пак-това е Бг.

Значи, да около ЛА е различно аз съм на 600 км от там. Друго- тук НЕ можеш да караш на аварийни, освен ако нямаш проблем, както и в БГ. За по-бавните в БГ е най-дясната лента, но пак има минимална скорост. А дори и за БГ, знаеш че докато не му бръкнат в джоба на човек, не му пука от правилата.

# 49
  • Мнения: 6 617
F*** Me I Am Famous е разсмяме вече наистина   т ..... и упорито .
Книжка съм взела преди 14 год.
А, карах на първа на уличка /подчертавам уличка/ с предимство ,защото в близост има у-ще и на някой пресечките липсват знаци ,та си намалях и потеглях .
Моята отговорност към безопасноста на останалите съм си я изпълнила.
Интерсно ми е можеш ли с едно изречение да кажеш  коя част от мнението ми по въпроса оспорваш newsm78
Тъй както аз като шофьор не трябва да изключвам фактора идиот на улицата същото важи и за въпросната майка или не  newsm78

# 50
      Факи,  мъжа ми е  шофьор на ТИР и обикаля цяла Европа.Всяка седмица минава Румънско на отиване и на връщане. Да, идиоти, като тези в Румъния нема  по света и ние в Русе им сърбаме попарата ежедневно .Няма нужда да ходя там, тука те са повече и от нас самите:?Но случая е друг, става дума за 40-50г жени, които явно имат суроватка, вместо мозък.Едно е да ги пазиш, друго е при свободен тротоар и липса на осветление, да ходят НАРОЧНО И БЕЗЦЕЛНО по шосето, облечени в черно.Има моменти, когато и при всичкото ти желание  се натрупват фактори и не можеш ги опази.То не е единичен случай, но е ежедневие в моя квартал.Смея да твърдя, че в самия град хорта са малко по-добре, поне по платното не вървят безцелно.Докато бях само пешеходка смятах шофьорите  единствено и само за виновни.Но от  гледна точка на шофьор, ще ти кажа, че имаме  много лошо образовани пешеходци, които не само че не си знаят правата и задълженията, ами  и не искат да си ги научат.А ето това е вече  страшното.

# 51
  • Мнения: 411
А, карах на първа на уличка /подчертавам уличка/ с предимство ,защото в близост има у-ще и на някой пресечките липсват знаци ,та си намалях и потеглях .

Култура клоняща към (-)безкрайност.
Книжка си взела,мда...неведоми са пътищата господни!Да не би изпитващият да е бил пиян,или може би е спял ?
Не разбирам,главата те сърби ли JoyТа да влезем в български тон.Колко километри имаш минати за тези 14г?
Спри да се излагаш,много те моля.Просто спри.Цитираното ти изречение е култово.Заслужава да бъде публикувано в някоя листовка.
С това каране на първа колата ти няма да я бъде дълго.Освен ако разбира се,не е спортна разработка,механична 600 коня Joy
Продължително шофиране на първа води до едни...проблемчета,които и да ти обесня,няма да разбереш,повече от убедена съм.
"намалях и потеглях" ...?...намалях и продължавах,спирах и потеглях.Разлика-голяма.Видно е,не знаеш за какво служат скоростите и как се използват.Първа се включва при изцяло спрял автомобил!Всичко друго се прави на останалите предавки,според скоростта на движение.
Разбрахме,че на улицата е имало знак за предимство.Тогава за какъв К** са ти знаци по пресечките.Ако има нерегулирани кръстовища важи правилото за дясностоящ,което ти най-вероятно не знаеш.
Ако шофираш така,както пишеш,че го правиш,отиди си свидетелството-веднага!Та ти изобщо не знаеш за какво става въпрос.Как тогава да разбереш,че шофьорът носи много по-голяма отговорност от пешеходеца.

    Има моменти, когато и при всичкото ти желание  се натрупват фактори и не можеш ги опази.......
.... че имаме  много лошо образовани пешеходци, които не само че не си знаят правата и задълженията, ами  и не искат да си ги научат.
Да има такива моменти.Това е риск от шофиране.Толкова.Ти негласно се съгласяваш с него,щом сядаш зад волана.И да викаш и да скубеш-все тая.
Когато и шофьорите и пешеходците са еднакво неграмотни...тогава става страшното.Щом мъжът ти е пътуващ,той добре знае неписаното правило,че шофьорът винаги е виновен.Такава е действителността и тук и на много други места.

# 52
  • Мнения: 6 617
Достатъчно километри без нито едно ПТП .Пиша бавно пък може и да вникнеш- на първа след потегляне ,за това и казах ,че само късмета ни спаси.Колкото до знаците това ,че аз знам ,че карам и имам знак по път с предимство тези от другите пресечки при липсващ знак няма как да знаят .Две сиуации при ,които ми отнеха предимство на същото място ме наведоха на мисълта ,че е по-добре да намалям/спирам .
Логиката е елементарна ,или може би за теб не е.
Не ми цитирай правилника доста време прекарвам в колата .Пък и темата не за моето шофиране.
Искам единствено пешеходците при наличието на свободни тротоари пешеходни пътеки и сфетофари да вървят и пресичат по тях.Както и шофьорите да не спират по тротоарите и дават примство на пешеходни пътеки.
Злобничко и посредствено заяждане не ми е по вкуса.Вземането на книжката пияния изпитваш и прочие просто ги пропускам под нивото са ми такива дребнави захапвания.

Зададох лесничък въпрос -кое от моето мнение оспорваш ?
Пак се сещам за случая, в който майка илиза пред една маршрутка с количката напред /естествено/ и я удари джип .Май финала беше фатален .И кой крив ,кой прав в този случай  newsm78

П.П. може и да не ми отговаряш аз наистина не схващам за какво точно "се бориш " в тази тема ,май заяждането ти стана интересно.

# 53
  • Мнения: 411
Когато съм в съда оспорвам.
Тук няма какво да оспорвам.Някой си е направил труда да  измисли и  опише,като законово положение необходимото.
Много малко,обаче,са си направили труда да го прочетат.А  на някой,просто не са им стигнали силите да го разберат.
Цитирам,защото мога.
Да и "логиката" ти определено е повече от елементарна.Не знам,за какво ниво ми говориш
Ако исках да се заяждам щях да напиша:
"Пишеш неграмотно,правиш ненормално много пунктуационни и правописни грешки.Обичаш всичко българско и родно,освен езика български."

Видяхме вече,от няколко поста насам,че наистина не схващаш.
"Кривият и правият" в закона,не винаги съвпадат с реално "кривият и правият"
Писаният закон,обаче, има превес над моралния такъв.
Боря се,да ти покажа,че ти може да си искаш от 5 до несвест,но там...на онази малка уличка,никой няма да те пита,какво искаш,и колко ПТП имаш.Там изпадаш в реална ситуация,в която инфантилните опити,за демонстрация на остроумие,няма да помогнат.
Шофирането не е за всеки.
Разбирането също.

# 54
  • Мнения: 677
Пешеходецът е в неравностойно положение спрямо всяко МПС. И да, трябва да го пазим по всякакъв възможен начин и да предвиждаме дори и поведение "ходещ идиот".
Едва ли тук бихме могли да разцъкаме всички хипотетични ситуации, които могат да възникнат.
Просто е. Силният пази по-слабия. Тва е.

# 55
  • София
  • Мнения: 2 623
Пешеходецът е в неравностойно положение спрямо всяко МПС. И да, трябва да го пазим по всякакъв възможен начин и да предвиждаме дори и поведение "ходещ идиот".
Едва ли тук бихме могли да разцъкаме всички хипотетични ситуации, които могат да възникнат.
Просто е. Силният пази по-слабия. Тва е.


Евала Сопранов  Peace
По-добре не бих могла да го кажа  Hug

# 56
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 660
След казаното от Тони нямам какво друго по на място да напиша - кратко и ясно.
Въпреки, че много пъти ме е било яд на поели в устрем към незнайно къде пешеходци,
съм знаела, че силата и отговорността за живота им в момента са в мои ръце, колокото и да не ми е кеф.

# 57
  • Мнения: 6 617
F*** Me I Am Famous , пак не ми отговори .
Къде написах ,че не се смятам за длъжна да пазя пешеходците?
Там на онази малка уличка ме потресе факта ,че майката не реагира и не се уплаши за детето си -наистина е елементарно.

# 58
  • Мнения: 1 310
Iliana_ напълно съм съгласна с теб. Културата на пешеходците е отврат! Naughty Покрай градината на сина ми, съм ставала свидетелка на много такива случки на блеещи "майки". smile3527 Колкото и закона да защитава пешеходеца, такова първобитно поведение е просто непростимо!

# 59
  • София
  • Мнения: 38 424
А самоубийците на Цариградско? И тези, които минават през булевардите над подлези? Те прави ли са?
Да си призная, когато управлявах детската количка, и аз съм била обхваната от някакво идиотско чувство на пълно предимство в уличното движение и съм правила големи глупости!

# 60
  • Мнения: 186
Като съм зад волана ме вбесяват,а като съм пешеходец съм същата овца.Бееееее...

Общи условия

Активация на акаунт