как приготвяте ориза за да не се слепва?

  • 24 768
  • 47
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 4 014
Здравейте бихте ли ми казали как приготвяте ориза така, че да не се слепва? Пробвала съм различни марки, но ефекта е един и същ. Не прекалявам  и с водата.

# 1
  • Мнения: 845
Аз го правя с 1 чаша ориз и 4 чаши вода. Освен олио слагам и 1 с.л. маргарин или краве масло и така не слепва Wink

# 2
  • софия
  • Мнения: 379
използвам само бланширан, никога не се слепва.

# 3
  • Мнения: 1 352
Мешам го с булгур и става супер!

# 4
  • София
  • Мнения: 1 341




Ако ориза е за ядене - много важно е да се запържи докато стане прозрачен.
За гарнитура си имам отделна рецепта!
- 1 1/2 ч.ч. ориз се измива добре,залива се с 6 ч.ч. вода,посолява се,слагат се 4 с.л. олио и се
вари на тих огън докато поеме водата - не се бърка и стои похлупен.Така го правя и за винен кебап.

# 5
  • Мнения: 3 621
Аз го правя с 1 чаша ориз и 4 чаши вода. Освен олио слагам и 1 с.л. маргарин или краве масло и така не слепва Wink
И аз така го правя, пропорцията я знам от баба ми и винаги се придържам към нея. Но може да ползваш и бланширан ориз, но на нас той не ни е толкова вкусен

# 6
  • Мнения: 3 641
Много често варя ориз вкъщи. Винаги го измивам със студена вода     и  зрънцата стават перфектни отеделени едно от друго Simple Smile

# 7
  • Мнения: 113
Когато го правя за гарнитура първо завирам 3 ч.ч вода,слагам сол и олио. След това прибавям идеално измит 1 чаша ориз.Като заври отново вече с ориза намалям огъня и похлупвам с капака,не се бърка.Когато видя ,че водата е извряла изключвам котлона и го оставям така захлюпен,известно време.

Когато е за на фурна ,първо запържвам ориза и след това на 1 чаша ориз слагам 4 чаши вода и повечко олио. Simple Smile

# 8
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
За да е на зрънца аз го варя в повече вода, която е посолена и съм сложила малко олио- поне 4-5 чаши, след като е готов го прецеждам и леко го заливам със студена вода. Може да се добави и бучка масло, олио или каквото предпочиташ. Ако върху свареният ориз се прибавят запържени гъби става като ориза на Хепи.

# 9
  • Мнения: 27 524
Трябва да махнеш нишестето отгоре, то лепи ориза. Миеш хубаво в студена вода, докато спре да побелява и остане бистра. Изцеждаш и може и да подсушиш. Продълговатият ориз рядко се слепва. Аз обичам слепен, на глетави топки да е  Joy Купувам японски, за суши и общо взето става. Вземи си и кафяв, той също не слепва, но остава леко хрупкав.  Simple Smile

# 10
  • Стара Загора
  • Мнения: 526
Много добре измит, варя го в много вода. Като стане готов, изсипвам в цедка и измивам много добре със силно течаща студена вода продължително време. След това вече го овкусявам или пък го запържвам с разни зеленчуци.

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 4 014
благодаря за съветите, ще пробвам различни варианти и ще пиша какво се е получило.

# 12
  • Мнения: 1 432
А аз правя ориза 1:3. Става идеален Преди това измит и запържен леко. Ври около 10-15 мин, след това изключвам котлона и го оставям така. След макс 30 мин е готов. Не го бъркам.

# 13
  • Мнения: 4 433
1 към 4 го правя аз.

# 14
  • Мнения: 1 691
По различен начин го правя. Не го обичам просто варен дори и за гарнитура, затова обикновено измит и добре подсушен го запържвам до прозрачно и след това сипвам гореща вода (3:1), на слаб огън под капак и без бъркане - докато си изпие водата.
Ориз "пилаф" - заливам ориза с вряла вода и го оставям така да постои минимум докато водата изстине (а още по-добре 2-3 часа). Изплаквам го, запържвам го лекичко с каквото още там го готвя и после сипвам топла вода (2:1). Пак без бъркане на слаб огън и под капак.
Свекито пък има друг номер - при запържването на ориза слага мъничко захар.

# 15
  • Мнения: 2 166

Ако ориза е за ядене - много важно е да се запържи докато стане прозрачен.
За гарнитура си имам отделна рецепта!


А оризът за гарнитура не е ли за ядене?  Laughing Wink

# 16
  • София
  • Мнения: 1 341

[/quote]


А оризът за гарнитура не е ли за ядене?  Laughing Wink
[/quote]


Oризът за гарнитура се вари - без пържене - после се ЯДЕ или се гледа и никой не смее да си хапне!!!!

# 17
  • област Софийска
  • Мнения: 1 719
Както Блонди е казала, трябва много хубаво да се измие оризът, преди да почне да се готви. Също така запържването е много важно. Аз, след като съм го запържила, го правя в съотношение 1:3. Все пак и от ориза си зависи, бланшираният наистина не се слепва, но, поне за мен, не е така вкусен

# 18
  • Smallville
  • Мнения: 994
Аз имам практика нищо да не пържа и ориза и той не го запържвам.Винаги ми се слепваше.Но скоро открих един трик,за да го предотвратя.Оризът се измива много добре,до бистра вода,след което се разбърква много добре със повечко (аз лично ползвам) зехтин,без да се слага на котлон,директно в тавата.Но много хубаво се обърква,дори малко го оставям да постои,зрънцата стават прозрачни,както като се запържи.После добавям вода или бульон,според случая,в съотношение 1 към 3,като си приготвям и още една чаша,която добавям към края на печенето.Става вкусно и зрънцата се отделят както запърженият ориз.Но по здравословно Peace

# 19
  • Мнения: 80
Както Блонди е казала, трябва много хубаво да се измие оризът, преди да почне да се готви. Също така запържването е много важно. Аз, след като съм го запържила, го правя в съотношение 1:3. Все пак и от ориза си зависи, бланшираният наистина не се слепва, но, поне за мен, не е така вкусен
Много точно казано PeaceАз капвам няколко капки лимонов сок за да не се слепва Peace

# 20
  • Мнения: 5 001
Както Блонди е казала, трябва много хубаво да се измие оризът, преди да почне да се готви. Също така запържването е много важно. Аз, след като съм го запържила, го правя в съотношение 1:3. Все пак и от ориза си зависи, бланшираният наистина не се слепва, но, поне за мен, не е така вкусен
Много точно казано PeaceАз капвам няколко капки лимонов сок за да не се слепва Peace
Лимоновият сок още помага да стане снежно бял на цвят.....

Иначе и на мен не ми харесва бланширания...

# 21
  • Според сезона
  • Мнения: 297
Аз като го запържвам , слагам малко оцет. После водата ми е 1:3.Ние също не обичаме бланширан ориз - купувам Балдо - с едри и бели зърна и не се смива.

# 22
  • Мнения: 389
аз го запържвам .Но виж за оцета/лим.сок / не знаех/ Друг начин е много добре да се измие .
danibaby хареса ми итвоя начин,ще го пробвам
 mata_kosmata и твоя начин за пилафа е интересен

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Аз измивам много добре и накисвам във топла вода.Никого не ми се е слепвал.1:3 е като съотношение ориз вода.С четири чаши ни е много разварен.

# 24
  • Мнения: 1 176
Май всеки си има предпочитани варианти за ориза и универсална рецепта няма. Аз го измивам много добре и обикновено го оставям малко да постои след това. Незнам защо го правя и дали има значение. По-скоро оризът чака, докато водата, в която ще го готвя заври. Винаги го слагам в гореща вода, без значение дали е за гарнитура или на фурна с месо например. Пропорцията ми е 1 към 3, за бланширания ориз - 1 към 4. Махам го от огъня, преди водата съвсем да е извряла и обикновено го захлупвам с капак да се задуши. Т.е. при мен работи правилото добре измит ориз - в гореща вода.

# 25
  • Луната ни пази
  • Мнения: 3 008
Измивам добре със студена вода. В зависимост за какво го правя е и съотношението му с водата. Но за да не слепне още преди да е съвсем готов го изключвам и го оставям да се надуе в останалата вода, Става разкошен. А и олиото не спестявам (само за ориза, иначе готвя с малко олио)  cook

# 26
  • някъде там
  • Мнения: 1 698
аз знам че сложи ли се лимонов сок не се слепва

# 27
  • Мнения: 1 282
Препържвам до прозрачно, заливам го с гореща вода 1:3, не бъркам по време на готвене.  Mr. Green


# 28
  • Мнения: 6 461
Запържвам ориза до като се "оцъкли" и след това го варя 1:4.
Слагам съда с ориза в мивката и пускам студената вода леко и на края го отцеждам в гевгир.
Дори и не го разбърквам ,когато се вари.

Ако ориза е за гарнитура ,рецептата е :

Ориз
Кромид лук
Масло
Сол
Лукът,почистен и нарязан на ситно ,се задушава в маслото.Прибавя се почистеният и измит добре отцеден ориз и се пържи за около 10- 15 мин.
Залива се с кипяща вода или прецеден бульон в съотношение 1:2 , посолява се и заедно с черния пипер,който е на зърна се кипва на силен огън,след което се задушава на тих огън за около 17-20 минути,без да се бърка.

Последна редакция: ср, 19 ное 2008, 09:52 от Дими

# 29
  • Мнения: 3 675
Доколкото знам кафявия ориз не се слепва, поне при мен е така, май му викат бланширан. Peace

# 30
  • Мнения: 2 567
Измивам ориза в голяма цедка и го оставам да се изцеди. Нарязвам 1 глава лук на ситно и я задушавам с малко масло. Сипвам около 500мл бульон и го оставям да заври. Следва ориза с малко сол и пипер. Не се разбърква!. Слагам котлона на бавен огън и варя, докато оризът поеме цялата течност. Махам от котлона и слагам кърпа под капака за 10тина минути. Едва сега разбърквам с вилица, слагам и 1 бучка масло. Важното на рецептата е ориза да се сложи в кипящ бульон, отгоре капак и да не се бърка.
Пробвай, така винаги става! Чудна гарнитура е!

# 31
  • Мнения: 459
При мен рецептата е следната - задължително измивам ориза много добре със студена вода, докато водата стане прозрачна. Запържвам докато стане прозрачен. Добавям гореща вода в съотношение 1:3, похлупвам и не бъркам. Оставям на бавен огън да си попие водата. Когато ориза започва да прозира от водата т.е почти е попил течността, изключвам котлона и оставям ориза да се донадуе. Това е от мен  Wink

# 32
  • Мнения: 2 567
Ха, сега видях, че с Дими сме дали почти еднакви рецепти  Hug Само, че аз не пържа ориза.

# 33
  • Мнения: 6 461
Ха, сега видях, че с Дими сме дали почти еднакви рецепти  Hug Само, че аз не пържа ориза.
Grinning
Пържене на ориза по принцип се прави когато ориза е за гарнитура.
Когато е само варен ориз ,не е належащо.

# 34
  • София
  • Мнения: 17 592
1. Използвам само бланширан ориз.
2. Запържвам го... яко, преди да му слагам каквато и да било вода.

# 35
  • Мнения: 243
За да не ми загаря изобщо в обикновенна тенджерка слагам куркума,става много вкусно и не се слепва!
Най-напред лука с олиото,след това ориза ,пържа докато стане прозрачен с куркумата и после пропорцията ми е 1:3 независимо дали ще го слагам във фурната или ще си остава на котлона! Naughty

# 36
  • Мнения: 132
По различен начин го правя. Не го обичам просто варен дори и за гарнитура, затова обикновено измит и добре подсушен го запържвам до прозрачно и след това сипвам гореща вода (3:1), на слаб огън под капак и без бъркане - докато си изпие водата.

И аз така.Понякога го запържвам с малко ситно нарязан лук

# 37
  • Там някъде нейде !!!
  • Мнения: 1 136
използвам само бланширан, никога не се слепва.

Иска само повечко вода от обикновения, но е страхотен. Аз онзи ден правих такъв за първи път и останах очарована.

# 38
# 39
  • Мнения: 4 447
Запържвам бързо ориза, докато започне да става "стъклен",
след това добавям в пропорция 1:3 или 1:4, в зависимост
от ориза.  Peace

# 40
  • Мнения: 463
Добре измит, незапържен и към него прибавям 1 супена лъжица оцет, за да не се слепва.

# 41
  • София
  • Мнения: 1 341









Няма ли да стане кисел ? Бял ориз с пиле на фурна - слагаш пак оцет?

# 42
  • Мнения: 463
1 супена лъжица оцет на 3 или4 чаши вода изобщо не се усеща, просто ориза не се слепва.

# 43
  • София
  • Мнения: 1 341








Благодаря за идеята!Ще пробвам при първа възможност!

# 44
  • Мнения: 2 438
Оризът трябва да се измие в няколко води, до момента, в кайто водата стане бистра. Аз никога не запържвам ориза - слагам го в съда, заливам го със студена вода или бульон, слагам всички останали продукти за съответното ястие и пека във фурната. Ползвам най-обикновен ориз.

# 45
  • Мнения: 233
Не го мия изобщо.Запържвам го заедно с другите неща дето слагам  и добавям вода 3:1 в полза на водата.

# 46
  • София
  • Мнения: 604
майка ми ми обясни скоро нейната тайна-например за най-обикновен ориз на фурна.
НЕ го мие, но първо запържва ориза за минута и тогава добавя лука, морков ако ще слага и т.н .Става великолепен. Изсипва се в тава и се добавя вода 1:2 и половина Simple Smile

# 47
  • Мнения: 4 447
майка ми ми обясни скоро нейната тайна-например за най-обикновен ориз на фурна.
НЕ го мие, но първо запържва ориза за минута и тогава добавя лука, морков ако ще слага и т.н .Става великолепен. Изсипва се в тава и се добавя вода 1:2 и половина Simple Smile
И аз я знам тази рецепта, наистина става мнооооого вскусен!  Peace

Общи условия

Активация на акаунт