Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 9 част

  • 24 907
  • 339
  •   1
Отговори
# 210
  • Мнения: 130
Здравейте,

Един лесен въпрос от мен!
Родих на 08.04.2008. На 04.01.2009 трябваше да се връщам на работа (изтичат ми тогава 315 дни)....

Обадих се ан работата си да попитам дали трябва да внасям някакви документи, че ще се възползвам от още 3 месеца детегледане (т.е. до 410 дни). отговор - не се знае още какво трябва да се подава.

Въпросът ми е:Ами няма ли тогава, ако не се явя на работа на 05.01.2009, да се окаже, че просто не се явявам на работа??? На какво основание да не се явя на работа? На доверие ли???

Има ли някакъв начин да избегна тази сконфузна ситуация?

И още нещо - моля еи, НЕ се плаща 90 % от заплатата!!! Плаща се 90% от това, на което те осигуряват (съответно 6 или 12 месеца назад делено на работните дни...).

Т.е. ако получаваш 1000 лв, от които 300 официално и 700 в плик - получаваш грубо 90% от 300 лв.

НО:
Ако получаваш 5000 лв заплата, тогава ще получиш само 90 % от 2000 лв (максималния осигурителен доход).

И се чудя как може дори и в официалния сайт на парламента д апише "90% от заплатата.". ова НЕ е вярно - максималният осигурителен доход е 2000лв!! не можеш д аполучиш повече от 90 % от 2000! не е коректно да се изразяват така...

# 211
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте,

Един лесен въпрос от мен!
Родих на 08.04.2008. На 04.01.2009 трябваше да се връщам на работа (изтичат ми тогава 315 дни)....

Обадих се ан работата си да попитам дали трябва да внасям някакви документи, че ще се възползвам от още 3 месеца детегледане (т.е. до 410 дни). отговор - не се знае още какво трябва да се подава.

Въпросът ми е:Ами няма ли тогава, ако не се явя на работа на 05.01.2009, да се окаже, че просто не се явявам на работа??? На какво основание да не се явя на работа? На доверие ли???

Има ли някакъв начин да избегна тази сконфузна ситуация?

.......................................
§ 3в. от КТ(Нов - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 02.01.2009 г.) (1) Работничките или служителките, на които отпускът поради бременност и раждане в размер на 315 календарни дни не е изтекъл към 2 януари 2009 г., след тази дата имат право на отпуск по чл. 163, ал. 1 за остатъка до 410 календарни дни....
(3) В случаите на ал. 1 и 2 отпускът се разрешава въз основа на писмено заявление на работничката или служителката до предприятието.

На 05.01 ще подадеш заявление за ползване на остатъка до 410 дни, към него се прилага копие от акта за раждане на детето и приложение 7 от Наредбата за работното време почивките и отпуските /при нея няма какво да се променя/ . Съответно въз основа на заявлението работодателя ще издаде заповед за отпуска, считано от 05.01.
Приложение 2 от Наредбата за изчисляване и изплащане на пар. обезщетения и помощи от ДОО ще попълниш когато излязат промените в наредбата. Приложението се носи в НОИ след изплащане на заплатите, което е предполагам края на януари или началото на февруари и до тогава всичко ще е ясно и няма да е късно. Към него работодателя ще приложи копие от заповед за разрешаване на отпуска.

Последна редакция: вт, 30 дек 2008, 22:33 от anii_ta

# 212
  • Мнения: 3 743
Anii_ta, понеже и мен ме интересува посочения от теб по-горе текст, можеш ли да ми кажеш Приложение 2 задължително ли се носи лично в НОИ. Възможно ли е работодателят да го занесе, респект. счетоводителката?

Благодаря ти!

# 213
  • София
  • Мнения: 1 352
Anii_ta, понеже и мен ме интересува посочения от теб по-горе текст, можеш ли да ми кажеш Приложение 2 задължително ли се носи лично в НОИ. Възможно ли е работодателят да го занесе, респект. счетоводителката?

Благодаря ти!
Приложение 2 се носи от работодателя.

# 214
  • Мнения: 130
Ании_та - много благодаря, мила!!!  bouquet

А това заявление за ползване на остатъка от отпуската свободен текст ли е newsm78

Лека нощ!!!

# 215
  • София
  • Мнения: 1 352
Нещо от този род може да е заявлението

Вх. №……………../…………….            ДО
                        ………………………………………
                     
З А Я В Л Е Н И Е
за ползване на отпуск по чл. 163, ал. 1 или ал. 6 от Кодекса на труда от майката (осиновителката)
от…………………………..………………………………………………..ЕГН…………………
живуща в гр……………………..на адрес……………………………………………………..
на длъжност……………………………..в ……………………………………………………

   Уважаеми/а/ господин/жо/………………………..,
   С настоящото заявление и на основание чл. 163, ал.1 или ал. 6 от КТ изявявам желанието си, считано от …………………….., да ползвам платен отпуск поради бременност и раждане на детето ми…………………………………………………………………………………………………..
родено на………………………….. и явяващо се мое първо /второ, трето и т.н./ дете.
   Прилагам:
1.   Копие от акта за раждане на детето.
2.   Декларация за ползване на отпуск по чл.163 ал.1 или ал.6 от Кодекса на труда от майката от НРВПО


…………………...                    СЛУЖИТЕЛ:…………………………….
   /дата/

# 216
  • Мнения: 130
Страхотна си, Ании_та!!!

# 217
  • София
  • Мнения: 4 146
Честита Нова Година на всички! Бъдете здрави, щастливи и успявайте в начинанията си!




И още нещо - моля еи, НЕ се плаща 90 % от заплатата!!! Плаща се 90% от това, на което те осигуряват (съответно 6 или 12 месеца назад делено на работните дни...).

Т.е. ако получаваш 1000 лв, от които 300 официално и 700 в плик - получаваш грубо 90% от 300 лв.

НО:
Ако получаваш 5000 лв заплата, тогава ще получиш само 90 % от 2000 лв (максималния осигурителен доход).

И се чудя как може дори и в официалния сайт на парламента д апише "90% от заплатата.". ова НЕ е вярно - максималният осигурителен доход е 2000лв!! не можеш д аполучиш повече от 90 % от 2000! не е коректно да се изразяват така...

Не се получават 90% от 2000 лева, а не повече от нетното възнаграждение. Което при 2000 лева е някъде към 1500 (не знам точната сума и не ми се смята в момента).
А това, че не всички ги осигуряват на реалните пари е договореност между шефа и служителя.

Последна редакция: чт, 01 яну 2009, 02:47 от Stryper

# 218
  • Мнения: 2 122
Stryper и това не е точно така, над  максималния ОД се взема 90% от брутото, но и там има таван- мисля, че беше 85 лева максималното средно дневно обезщетение- т.е, ако предположим хипотетично месец с най-много работни дни, за който аз се сещам е 23 на брой по 85 лева- това прави 1955 лева за този месец.

# 219
  • Мнения: 77
имам въпрос - ако нетното възнаграждение средно за 6 или 12 месеца назад е да речем 2300лв (с бонуси, извънреди и всичко), а жеанта се осигурява на пълната заплата, която получава, значи ли това, че ще взима 2000 лв по време на майчинството?

с.

# 220
  • Мнения: 77
ще си повторя и предния въпрос, понеже не ми се пуска нова тема затова:

моя близка е в началото на бременността си, но поради ред причини трябва да не ходи на работа (свързана е с тежко физическо натоварване, бременността още отсега е трудна итн). тя би желала да вземе болничен за целия период на бременността си. заплатата й е се на над 2000лв бруто. какво може да очаква като обезщетение по време на бременността и 12 месеца след като роди? а какво може да очаква ако не цялата бременност е в болнични, а само когато не се чувства добре? разбрахме, че ако болничният й е с прекъсване, после майчинството ще й е значително по-малко.

благодаря предварително!

с.

# 221
  • София
  • Мнения: 448
И аз ти благодаря,anii_tabouquet

Копирах си заявлението Hug

# 222
  • София
  • Мнения: 4 146
Stryper и това не е точно така, над  максималния ОД се взема 90% от брутото, но и там има таван- мисля, че беше 85 лева максималното средно дневно обезщетение- т.е, ако предположим хипотетично месец с най-много работни дни, за който аз се сещам е 23 на брой по 85 лева- това прави 1955 лева за този месец.

Жалко, че не съм го знаела по-рано. Благодаря ти за разяснението.

# 223
  • Мнения: 104
anii_ta,
Специални благодарности за документите и поясненията. Както винаги се оказва, че във форума информацията попада много по-бързо, отколкото като я потърся от деловодството в работата! Голямо облекчение е за мен тази информация!  Hug

# 224
  • Мнения: 95
Щастлива Нова Година, мили майки! Хиляди благодарности за помощта, която ни оказвате, на страниците на този форум!
Имам въпрос, на който се опитах, но не успях да намеря отговор.
Повече от година работя във фирма (съпругът ми е съдружник в нея), в която се осигурявам на 255 лв. Със съпругът ми планираме регистриране на нова фирма- ЕТ или ООД (и тук искам да разбера кое е по-добро във връзка с моя казус). Наскоро разбрах, че съм бременна, и имам възможност да се осигурявам на по-висок доход. Въпросът ми е- да вдигна осигурителния си доход при сегашния си работодател, с неговото съгласие, разбира се (на постоянен трудов договор съм), или да остана на 255 лв. както досега и да се самоосигурявам на новата ни фирма. И тук не разбрах има ли значение дали новата фирма ще е ЕТ на мое име, или ще съм съдружник в ООД, но не управител? Т.е. ще има ли разлика в осигурителните вноски в тези 3 случая? Четох някъде, че ако се самоосигурявам, например върху 500 лв., ще внасям по-малко като сума, отколкото ако заплатата ми скочи на 500 лв. при основния работодател. Има ли нещо такова? Четох, че от друга страна, ако се самоосигурявам като собственик на ЕТ на висока сума, но ЕТ-то в края на годината няма дейност и големи приходи, по Декларация 1 ще ми се преизчислят внесените осиг. вноски и може да се наложи да връщам суми, получени като болнични преди майчинство.
Ох, и аз се обърках... Благодаря предварително на отзовалите се за помощ!

Общи условия

Активация на акаунт