Никулден-меню и приготовления?

  • 22 638
  • 159
  •   1
Отговори
  • Мнения: 243
Момичета,какви са ви идеите за Никулден тази година,какво мислете да приготвите за да изненадате любимите хора

# 1
  • област Софийска
  • Мнения: 1 719
 newsm78 Всяка година се включвам в темата и чета ли, чета... Шаран не обичаме, в нашия град голям избор на риба няма и най-накрая сервирам бяла риба филе пане. Ще се радвам, ако си намеря рецепта!

# 2
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Аз наскоро правих една риба по италианска рецепта и честно казано се получи доста добре. Продуктите са на око: филе от бяла риба около килограм (след размразяването естествено остава доста по-малко Wink), една малка глава карфиол, кашкавал и продукти за стандартен сос бешамел. Приготвя се супер лесно и бързо. Рибата се нарязва на малки парченца - хапки и се сипва в една предварително намазнена тава. Карфиолът се бланшира за кратко, след което се накъсва на малки розички и се прибавя към рибата. Всичко се разбърква добре и се посолява според вкуса. Приготвя се класически сос бешамел и с него се залива рибата и карфиола. На финала най-отгоре се настъргва обилно кашкавал. Пече се на 200-250 градуса до зачервяване на кашкавала. Само не бива да се прекалява със соса, за да не стане твърде кашесто. По-вкусно е да се яде студено, тоест като изстине. Heart Eyes
Ето го резултата
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=308926

# 3
  • Мнения: 243
Изглежда много добре lulumba,браво!
Рина и на мен шарана никак не ми се нрави,като цяло мазна риба не обичам  Sick ама мъжката част само такава яде  и това е причината в нас да не се прави риба често защото не можем да се разберем  Joy

# 4
  • Мнения: 5 001
Шаран купувам само и единствено за Никулден....Заради традицията,а и заради люспите  Laughing (откато четох поверието си го спазвам...,че е добре да се отделят няколко по-едрички люспи,за се измият и да се пазят до следващия Никулден,за да носят пари на къщата).
Понеже хич не обичаме шаран,го приготвям все по един и същ начин.Хем е вкусно,хем не мирише на тиня...

Рибата се изкисва 1  нощ във студена вода(за да не мирише на тиня).Махат се люспите,почиства се от червата и хрилете.Посолява се и се напиперява с черен пипер,напръсква се с лимонов сок,намазва се с олио.Оставя се да поеме подправките.
В отделен съд(тенджерка) се задушават 7-8 големи глави лук нарязан на филийки,2 моркова на колелца,1 глава обелен чесън.Когато омекнат се добавя 1 ч.л. червен пипер и се залива с 1 буркана белени и леко пасирани домати.Добавя се 1 дафинов лист,сол на вкус и захар(от 1 ч.л. до колкото ви харесва...Зависи от това колко са кисели доматите) и се оставя да покъкри.Да поизври водата и да се посгъсти соса.
Готовият сос се сипва в тава,отгоре се пльосва рибата(цяла).Тавата се завива с фолио и се слага във фурната.

# 5
  • Мнения: 1 312
Шаран купувам само и единствено за Никулден....Заради традицията,а и заради люспите  Laughing (откато четох поверието си го спазвам...,че е добре да се отделят няколко по-едрички люспи,за се измият и да се пазят до следващия Никулден,за да носят пари на къщата.
И аз така,задължително шаран  Mr. Green
Иначе вземам и приготвям от любимата риба на семейтвото Акула  Mr. Green

# 6
  • Мнения: 364
Ние пък всяка година сме на гости и затова не приготвям  Crazy

# 7
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
имам рецепта на шаран от готварските рецепти на хотел Захер.
ако някой се интересува мога да я постна, но не съм я пробвала,
защото аз риба не ям, а половинката не яде шаран.

исках и аз за Никулден да я правя, но май пак няма да стане Tired

рецептата е шаран с бирен сос, но шаранът не е цял , а е на котлети.
ако някой има интерес да свирка Peace

# 8
  • Мнения: 3 641
И ние не си падаме по шарана.На мен ми мирише на тиня. Правя скумрия на фурна и панирана бяла риба.  Simple Smile

# 9
  • Мнения: X
Единствено на Никулден правя шаран,но избирам по-малки риби.При тях вероятността да миришат на тиня е по-малка,големите само на дъното стоят.
Тази година мисля да направя всичко във формата на риба-и предястията,и тортата.

# 10
 За Никулден приготвям пълнен шаран с орехи, става много вкусен а и мъжа ми за Никулден друга риба не иска да яде Laughing

# 11
  • Мнения: 36
Пълнен шаран с орехи това е традицията за НИКУЛДЕН у дома

# 12
  • Под звездите
  • Мнения: 1 298
В нашето семейство шаран също не се харесво,но по традиция винаги правя.
Аsyalein,можели да пуснеш рецептата за шарана на хотел Захер.
Благодаря ти предварително.

# 13
  • София
  • Мнения: 12 554
Не обичаме шаран и не купувам. Мирише ми и има много кости. Затова караме на скумрия, бяла риба или пастърва.

# 14
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
miceva, заповядай  Hug

Шаран с бирен сос

2 малки глави лук
2 дафинови листа
6 зрънца хвойна
½ лимон – кората и сока
2 с.л. масло
2 с.л. кафява захар
½ л. тъмна бира
1 кг шаран на котлети
20 гр. галета *
сол, черен пипер, магданоз

Лукът се наситнява, дафиновият лист и хвойната се счукват, кората на лимона се настъргва. Лукът се слага да се запържва и се добавят подправките. Като се зачерви се слага захарта да се стопи. После се налива бирата, лимоновият сок и кората.
Вари се на слаб огън около 20 мин.

Сосът се прецежда, нарежда се в него рибата и се вари на слаб огън 15 мин. добавя се и галетата да сгъсти соса.

Сервира се поръсена с магданоз и филетирани бадеми, за гарнитура - картофи.

*в оригиналната рецепта се използва вместо галета някакви бисквити, които ги няма в България.
аз съм написала галета, защото това ми се стори най-близко до трохи от бисквити, но предполагам, че сосът може успешно да се сгъсти с малко брашно или нишесте.

ако някой се престраши да пробва рецептата да даде и коментар Peace

# 15
  • Мнения: 929
И аз не обичам шаран точно поради факта, че има вкус на тиня,а и чистенето на люспите  Crazy . Само че тази година съм решила да направя(все пак къщата ми е пълна с именници), а и мъжа ми много харесва сладководни риби. Така че вие давайте рецепти, накрая ще се спра на някоя и когато я направя ще се похваля   Laughing .

# 16
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
свекърът гледа шарани.
имат общо 5 люспи  newsm78
някакви голи били и не се чистят от люспи.
супер улеснение е Peace

неговите не миришат на тиня,
защото ги оставя 1 седмица в чиста вода да живеят,
преди да ги приготви за хапване...

# 17
  • София
  • Мнения: 2 908
Записвам се в темичката и аз Simple Smile

Още се чудя за тази година дали да бъде толостолоб,шаран или и двете да приготвя но по различен начин.

# 18
  • Мнения: 449
свекърът гледа шарани.
имат общо 5 люспи  newsm78
някакви голи били и не се чистят от люспи.
супер улеснение е Peace

неговите не миришат на тиня,
защото ги оставя 1 седмица в чиста вода да живеят,
преди да ги приготви за хапване...
Точно така  Peace Първо-не всички шарани са с люспи, има и голи, макар че традицията повелява да е с люспи-и колкото повече, толкова по-добре  Peace Второ-не всички шарани миришат на тиня  Peace
По темата-ние винаги имаме шаран, баща ми го приготвяше пълнен с орехи и домати, но понеже аз не обичам готвена риба, най-често се прави пържен, а при сервирането всеки си слага отгоре счукан чесън в оцет. Става ммммм  chef
asyalein, много ми хареса твоята рецепта и се замислям дали да не я пробвам, благодаря много   bouquet
Иначе аз съм го правила и на грил, на котлетчета, само с олио, вода и черен пипер, пак стана много хубаво  Peace

# 19
  • София
  • Мнения: 4 040
Запис, че имам именник, а така мразя шаран! Може да се пробвам все пак.  Hug

# 20
  • Мнения: 243
Шаран купувам само и единствено за Никулден....Заради традицията,а и заради люспите  Laughing (откато четох поверието си го спазвам...,че е добре да се отделят няколко по-едрички люспи,за се измият и да се пазят до следващия Никулден,за да носят пари на къщата).
Понеже хич не обичаме шаран,го приготвям все по един и същ начин.Хем е вкусно,хем не мирише на тиня...

Рибата се изкисва 1  нощ във студена вода(за да не мирише на тиня).Махат се люспите,почиства се от червата и хрилете.Посолява се и се напиперява с черен пипер,напръсква се с лимонов сок,намазва се с олио.Оставя се да поеме подправките.
В отделен съд(тенджерка) се задушават 7-8 големи глави лук нарязан на филийки,2 моркова на колелца,1 глава обелен чесън.Когато омекнат се добавя 1 ч.л. червен пипер и се залива с 1 буркана белени и леко пасирани домати.Добавя се 1 дафинов лист,сол на вкус и захар(от 1 ч.л. до колкото ви харесва...Зависи от това колко са кисели доматите) и се оставя да покъкри.Да поизври водата и да се посгъсти соса.
Готовият сос се сипва в тава,отгоре се пльосва рибата(цяла).Тавата се завива с фолио и се слага във фурната.
Това ми харесва!

Пълнен шаран с орехи това е традицията за НИКУЛДЕН у дома


Знам,че традицията е пълнен шаран,ама бихте ли дали тази рецепта по-подробно,за босите в отношенията с рибоците  Praynig

На Asyalein шаранчето също звучи много добре,ще видя като се посъберат повечко рецепти и ще взема решение

# 21
  • Под звездите
  • Мнения: 1 298
asyalein,мерси за рецептата и мисля да я пробвам тази година.

# 22
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Пълнен шаран! Обожавам го. От 10- ина дена така ми се е доял, ама не правя, че Никулден е съвсем скоро вече.

И аз не харесвам миризмата/ дъха му на тиня, но пък му хванах цаката- след като го почистя, го накисвам в бира или в бяло вино за няколко часа. След това няма ни дъх, ни миризма, ни помен от тиня.

Плънката е традиционна- ситно нарязан лук, гъбки, орехи, подправки, домат, малко бяло вино, съвсем мъничко ориз (често го пропускам).

Пълня, зашивам, или захващам с клечки за зъби, слагам в тава, покривам шарана с резени лимон, завивам с фолио и пека в силно загрята фурна.

Става приказка.  Heart Eyes

# 23
  • Мнения: 751
Задължително пълнен шаран с орехи и кашкавал. Heart Eyes

# 24
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
мацки, пишете отзиви за рецептата Peace

по принцип рецептата е полска, намерих я обаче и в Захер рецептите.
на мен също ми прозвуча лесна и в същото време различна,
ама за един човек цял шаран да правя  newsm78
а никой друг не иска да го яде...

та една пъстърва взех Whistling
нея ще я пълня и на фурна Crazy

# 25
  • Мнения: 6 760
В къщи няма "обичат - не обичат"  Naughty .На Никулден шаранът е задължителен и то от този с люспи.Е, в интерес на истината винаги е някой мъничък,колкото да спазим традицията.Аз го приготвям печен.Покривам дъното на една тавичка с лук нарязан на кръгчета.Отгоре слагам осоления рибок и го завивам с резенчета домат и лимон.Слагам го в загрята фурна и това е всичко  Whistling .
А баба ми,която беше страхотна кулинарка,правеше пълнен шаран в тесто.Тестото е най-обикновено с мая.Разточваше една кора с която покриваше дъното и страните на тавата.Отгоре слагаше шарана пълнен с много лук,орехи,сухи чушки и подправки.Ако остане от плънката я посипваше около рибата.Отгоре покриваше с още една разточена кора,която прищипваше с долната.Намазваше с малко кисело мляко или жълтък,надупчваше на няколко места и печеше.

# 26
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Ние сме фенове на печената риба- в тава или на скара, само да е печена. Единствено пастървата я пържа и я хапваме със сос от оцет, чесън и зелении.

За Никулден ще направя отново паламуд или скумрия печена на морска сол и отделно ще си я поливаме със сосче от лимон, зехтин, горчица и зелени подправки.

# 27
  • София
  • Мнения: 607
Аз си имам именик в къщи и на Никулден винаги посрещаме много гости. Не обичам шаран, защото ми е доста мазничък, но заради празника винаги правя - Пълнен с орехи и лук като на Umma. Дори понякога, ако ми се играе го завивам в тесто от вода и брашно - тогава наистина става мозък.   chef 

# 28
  • Мнения: 1 906
За тинята: Дунавския шаран не мирише. На тиня мирише от язовирите. Живея до Дунава и никога не съм яла шаран миришещ на тиня  Thinking .

По темата: Задължително за Никулден правя пълнен шаран. Понякога правя и салата с риба.
Майка ми го пълни само с червен лук и орехи и става приказен   chef !!!
Аз слагам и малко гъбки, морковче и понякога ориз. Става адски вкусен.

# 29
  • Мнения: 243
Момичета,май ще ме убедите да се пробвам с шарана тази година,може би и някаква рибна салата!Малко по-сложно е при мен защото ще съчетаваме 8ми декември с Никулден и ще сме 15 души на Цигов чарк,а аз винаги се грижа за храната!Миналата година една колежка беше решила да направи палачинки с риба тон  Sickняма да им коментирам вкуса Sick.Трябва тръгваики от Пловдив ясно да съм решила какво ще ми е нужно,защото няма да имам възможност за промяна в плана Rolling Eyes

# 30
  • Мнения: 4 406
Този път никакви шарани и подобни.
Пъстърва на фурна с бяло вино, лимон и риган

# 31
  • Мнения: 6
 Rolling Eyesздравейте на всички.за пръв път пиша във форума.поздрави на всички.бих искала да науча някоя нова рецепта за приготвяне на шаран но по различна от обикновените  bouquet

# 32
  • Мнения: 5 001
Rolling Eyesздравейте на всички.за пръв път пиша във форума.поздрави на всички.бих искала да науча някоя нова рецепта за приготвяне на шаран но по различна от обикновените  bouquet
Здравей и добре дошла !   bouquet   bouquet   bouquet
Ти попрочете ли темата за да видиш какви са предложенията? И какво по-различно търсиш? По-екзотично или по-различен вкус.....

# 33
  • Мнения: 315
ние също не обичаме шаран, макар, че доводите на TheNMaster ме убедиха - шарана е необходим/а и рецептата изглежда вкусна Laughing/.
иначе - вкъщи обичаме доспатска пъстърва, ципура , лаврак, и каквото морето довлякло Joy Joy Joy.
Трябва тръгваики от Пловдив ясно да съм решила какво ще ми е нужно,защото няма да имам възможност за промяна в плана Rolling Eyes
и за 15 души ли ще готвиш?ти си герой!  bouquet
не можеш ли да сготвиш в пловдив и да го занесеш готово на цигов чарк?имам подобен на твоя проблем с готвенето на вилата, но за много по-малка тълпа Joy

та една пъстърва взех Whistling
нея ще я пълня и на фурна Crazy
как я пълниш?вкъщи обичаме пъстърва, но никога не съм пълнила newsm78

# 34
  • София
  • Мнения: 618
У нас задължително се хапва пълнен шаран. Пълня го с ориз,  гъби, орехи, стафиди. И става мозък, много вкусен и се изяжда от раз.Шаранчето не трябва да е много голямо.Големите са доста мазни Sick И задължително има плънка и около шаранчето Blush

# 35
  • Мнения: 243
ние също не обичаме шаран, макар, че доводите на TheNMaster ме убедиха - шарана е необходим/а и рецептата изглежда вкусна Laughing/.
иначе - вкъщи обичаме доспатска пъстърва, ципура , лаврак, и каквото морето довлякло Joy Joy Joy.
Трябва тръгваики от Пловдив ясно да съм решила какво ще ми е нужно,защото няма да имам възможност за промяна в плана Rolling Eyes
и за 15 души ли ще готвиш?ти си герой!  bouquet
не можеш ли да сготвиш в пловдив и да го занесеш готово на цигов чарк?имам подобен на твоя проблем с готвенето на вилата, но за много по-малка тълпа Joy

Не,предпочитам там,за да ми помагат останалите,все могат да нарежат нещо  Joy,а за рибата аз съм убедена че тя няма да е за наяждане,но трябва да има заради именниците,иначе никои не мога да откажа от цър-пър на скарата! Joy

# 36
  • Мнения: 243
Ето една рецепта от списание:

Пълнена риба с картофи


2кг едра риба
чер.пипер
сол
8 картофа
4 яйца
2 глави лук
чесън
магданоз
4с.л.настъргано сирене
2с.л.каперси
1/2ч.л.шафран (куркума)
200мл.зехтин

Рибата се натрива с пипера и солта.Картофите се обелват,нарязват се на много тънки кръгчета и се слагат в малко подсолена вода. Две от яйцата се сваряват твърдо.Щом изстинат,се обелват и се нарязват на много ситно.Лукът се нарязва на ситно.Хлябът се настъргва,чесънът и магданоза се нарязват на ситно.Всичко се слага в купа и се прибавя настърганото сирене,2 сурови яйца,1с.л. зехтин,каперси и ако трябва се досолява.Разбърква се и рибата се напълва с тази смес,зашива се и се слга в намаслена тава.Кръгчетата картофи се подсушават и се нареждат около рибата,полива се с зехтин и разреден с вода шафран.Поставя се в слабо загрята фурна за 1 час,като от време на време се полива със стеклия се сос.




# 37
  • Мнения: 1 715
За Никулден пълня шаран с орехи и лук и го пека в тавичка полят с доматен сок.

# 38
  • Мнения: 243
Желирана салата със сьомга

425гр изцедена сьомга( може и херинга)
2с.л лимонов сок
2с.л. кетчуп
200 гр. доматено пюре
250мл сметана
250мл разбита сметана
копър
лук нарязан на ситно
1л оцет
2 пакетчета желатин
сол пипер

Рибата се почиства от костите и заедно с лимоновият сок се разбива.Добавя се кетчупа и доматеното пюре и се разбива до получаването на хомогенна смес.Добавя се сметаната копъра и лука.В отделен съд се смесва оцета с около 120мл студена вода и се слага желатина за 5 мин да се разтвори.Залеите желатиновата смес с кипяща вода и я прибавете към рибната смес.Неразбитата сметана се разбива и се добавя към рибата,посолява се..Получената смес се изсипва във форма или се оформя и се оставя аз 2 часа в хладилника.За да се извади от формата се потапя за 10 сек в топла вода и леко се разтръсква.


източник-класически готварски рецепти

Последна редакция: сб, 22 ное 2008, 20:45 от Лиленце

# 39
  • Мнения: 1 175
Няколко години приготвях пълнен шаран с лук,орехи и домати.Много е мазен и определено не ни хареса.Предпочитаме пастърва,печена с лимонче и гарнирана със сосче и задушени картофки.

# 40
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
как я пълниш?вкъщи обичаме пъстърва, но никога не съм пълнила newsm78

ето я пъстървата
пълнена е с диви гъби и гарнирана с картофено пюре.
много бързо стана Peace

# 41
  • Мнения: 243
Пфу оправих се снимките да не ми излизат катопощенски марки!

# 42
  • Мнения: 308
Няколко години приготвях пълнен шаран с лук,орехи и домати.Много е мазен и определено не ни хареса.Предпочитаме пастърва,печена с лимонче и гарнирана със сосче и задушени картофки.
И аз тази година мисля да направя пастърва, но незнам как да направя сос към нея.

# 43
  • Мнения: 413
Асялайн - от първа страница на темата прочетох, че имаш сайта на рецептата на Хотел Сахер във Виена, Рецепта за шаран с бирен сос.
Тъй като живея наблизо до хотела, а и не намирам рецептата в гугъл.ат би ли ми пуснала сайта на немски, за да видя и пробвам тази рецепта?
аз намирам само това  http://www.google.at/search?hl=de&q=hotel+Sacher++Wien++Karp … ta=cr%3DcountryAT  - Не излиза нищо  Confused

За никулден аз приготвям сьомга със сметанов сос и копър.Тъй като австрийците не обичат дънни риби, според тях те се хранят с "мръсотията" /и моя съпруг сподела това мнение/ Та приготвям сьомга

Парчета сьомга нареждам в тавата, /не бъркайте с херинга/
1 ч.ч бяло вино
1 ч.ч. вода + сол на вкус
нарязани картофи на кръгчета
това се запича докато картофите омекнат
отгоре се залива със заквасена сметана + ситно нарязан копър /аз слагам много/. Един път импровизирах като към заливката сложих и яйца 2 бр, тогава се режеше с нож, като мусаката. Иначе става риба с картофи и сметанов сос.
 Скоро ще готвя  ще ви пусна и снимка

А пастървата, тъй като е суха риба, се нуждае от мазнина.
Аз я приготвям в готварско фолио.
Слагам изчистена и леко цепната пастърва, поръсвам, сол, черен пипер,1 лъжица бяло вино, парченца краве масло /не марганир или олио/, ситно нарязан магданоз и една две скилидки чесън, Завивам с фолиото плътно, подреждам в тава /ако във фурна готвя/ или на скара /като се обръща от всички страни

Последна редакция: сб, 22 ное 2008, 20:21 от :-)))

# 44
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Rolling Eyesздравейте на всички.за пръв път пиша във форума.поздрави на всички.бих искала да науча някоя нова рецепта за приготвяне на шаран но по различна от обикновените  bouquet

Здравей!

Ето една абсолютно нестандартна рецепта за шаран от мен - Шаран на черно

На нас с мъжа ми много ни харесва тази сладко-солена комбинация, но все пак прецени вкусовете ви преди да го приготвиш! Peace

Ето и снимка:

# 45
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Асялайн - от първа страница на темата прочетох, че имаш сайта на рецептата на Хотел Сахер във Виена, Рецепта за шаран с бирен сос.
Тъй като живея наблизо до хотела, а и не намирам рецептата в гугъл.ат би ли ми пуснала сайта на немски, за да видя и пробвам тази рецепта?


нямам сайта, купих си книга с техните рецепти Peace
рецептата за шарана съм я написала...
днес правих пълнена пъстърва по тяхна рецепта Peace
абе рецептите им не са чак толкова завъртяни Peace
пъстървата стана за 30 мин. със всичко Peace

П.П. Кarpfen е шаран, Кrapfen е поничка  Mr. Green

# 46
  • Мнения: 243


Шаран с бирен сос

2 малки глави лук
2 дафинови листа
6 зрънца хвойна
½ лимон – кората и сока
2 с.л. масло
2 с.л. кафява захар
½ л. тъмна бира
1 кг шаран на котлети
20 гр. галета *
сол, черен пипер, магданоз

Лукът се наситнява, дафиновият лист и хвойната се счукват, кората на лимона се настъргва. Лукът се слага да се запържва и се добавят подправките. Като се зачерви се слага захарта да се стопи. После се налива бирата, лимоновият сок и кората.
Вари се на слаб огън около 20 мин.

Сосът се прецежда, нарежда се в него рибата и се вари на слаб огън 15 мин. добавя се и галетата да сгъсти соса.

Сервира се поръсена с магданоз и филетирани бадеми, за гарнитура - картофи.

*в оригиналната рецепта се използва вместо галета някакви бисквити, които ги няма в България.
аз съм написала галета, защото това ми се стори най-близко до трохи от бисквити, но предполагам, че сосът може успешно да се сгъсти с малко брашно или нишесте.

ако някой се престраши да пробва рецептата да даде и коментар Peace



Усмивке asyalein, беше така добра да я напише на първа страница!

# 47
  • Мнения: 413
Карпфен /шаран/   с тази хвойна и дафинов лист  Thinking не наподобава на виенска рецепта
Тъкмо говорих на мъжа ми, за тази рецепта, и утре така и така нямаме какво да правим, неделя , ще отидем да видим това с Карпфена и бирата., не съм чувала такава рецепта да има тук, а и моят съпруг незнае нещо подобно....но...

Нали утре е разрешено да се яде риба? Защото моя за първи път се хвана да пости с мен, да не сбъркам нещо

ЛИЛЕНЦЕ - аз в немските сайтове, не намирам Такава рецепта, нищо повече не съм писала, исках само сайта на немски. Оказва се, че рецептата е от книга. 

Брат ми в България /живеем на морето/ винаги приготвя шарана цял, като го сложи в тава, с вода, бира, сол, черен пипер, гъби и май слагаше топено сирене, завиваше тавата с фолио и печеше много време на слаба фурна. Друга рецепта от България навремето не зная

Последна редакция: сб, 22 ное 2008, 20:13 от :-)))

# 48
  • Мнения: 243
Момичета ето ви рецептата за крапфени,в случая е с шунка и кашкавал:

Продукти: 1кг картофи,сол,1с.л. масло,1яйце,брашно колкото поеме,мазнина за пържене
За плънката:150гр ситно нарязана шунка,150гр. ситно нарязан кашкавал,магданоз и сол

Картофите се сваряват и се пасират.Прибавя се солта,маслото,яйцето и брашното.Омесва се тесто,което се разточва с дебелина 1,5см и се изрязват кръгове с чаша.Плънката се разпределя в/у половината кръгове останалите се слагат отгоре и се притискат по ръбовете с вилица.Пържат се в гореща мазнина.

# 49
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Крапфен /шаран/ в поничка

не ме разбра Rolling Eyes
в Германия това е krapfen както ти все го пишеш



а шаран се наричи karpfen - Р е трета буква, не втора.


за книгата:
аз си я купих с надеждата, че най-накрая ще имам оригинална рецепта за Захерторте (в нета е пълно с рецепти),
но уви в книгата пишеше, че рецептата е модифицирана и оригинала може да се опита само в хотела.

а за шаранчето - все пак рецептите не са само от сега, пише, че всеки шефкох е внасял влияния...
тъй че...
на място май ще е най-вкусно Peace

# 50
  • Мнения: 413
Лили -
Карпфен - шаран -  der Karpfen
Крапфен - понички - der Krapfen

# 51
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Лили -
Карпфен - шаран -  der Karpfen
Крапфен - понички - der Krapfen

ами ти си виж линка дето си дала от гугъл Wink

# 52
  • Мнения: 243
хаха аз немски незнам,просто видях крапфен и че говорите за понички,че било и реших да ви дам рецепта за крапфени (български), които м/у другото по големите хипермаркети продават готови.Тъй като комбинацията на шаран с поничка ми се вижда  Shocked....!

# 53
  • Мнения: 413
Ася - линка си е наред  newsm78 за риба става въпрос я

# 54
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Ася - линка си е наред  newsm78 за риба става въпрос я

след като го поправи, ти май всички постове си поправи... Wink
добре, че те цитирах, че да ми остане едно доказателство поне  hahaha

# 55
  • Мнения: 243
Ася - линка си е наред  newsm78

ох последно по тази тема че спамваме НИКУЛДЕНА,става дума усмивке,че като си търсила рецептата в гугъл си написала  "hotel Sacher  Wien  Krapfen mit bier" а ти сама каза че Крапфен е поничка,затова и да искаш няма как да намериш рецептата за шарана!

# 56
  • Мнения: 413
и как да съм го поправила, има разлика в една буква и я написах, а това че в хотела не съм виждала да предлагат  Шаран в бира, явно е някаква побългарена рецепта. Утре ще докладвам с фото
чао

# 57
  • Мнения: 243
Ще чакаме ,а може и някоя друга рецепта да пооткраднеш smile3508

# 58
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
а това че в хотела не съм виждала да предлагат  Шаран в бира, явно е някаква побългарена рецепта. Утре ще докладвам с фото
чао


ето заповядай
оплачи се, че са побългарили рецептите Peace

парвенющината  няма граници ooooh!

# 59
  • Мнения: 214
Обожаваме риба в нашето семейство!Тази година и аз съм замислила да приготвя шаран.Иначе лчбима ни е пастървата.Приготвям я като предварително я намазвам с черен пипер ,сол,подправка за риба и лимонов сок.Пече се с разтопено масло като 2-3 пъти я вадя и я поливам с разтопеното масло.Почти към края намазвам рибите с малка кофичка сметана на дебел слой и допичам 10-ина минути.После забождам лимонче и готово!
Весели празници!

# 60
  • Мнения: 243
Мерси МиШи,весели и на теб!

# 61
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
още не съм решила какво да бъде шаран,пъстърва или сом newsm78
Ако е шаран или сом ще го изпържа-ясно е,пълнен правих преди години,но никак не ни хареса и затова с експериментите край
а ако е пъстърва,печена на грил тигана
Салата бобена,винаги правя такава на Никулден,зелена салатка ,домашен хляб и още нещо Party

# 62
  • Мнения: 3 861
Привет!!!
Записвам се да следя темата. Прочетох дадените дотук рецепти. Истината е, че рибата не ми е силната страна, а и у дома не я долюбваме много.
Никулден обаче си е празник, който не можем да не уважим.

Обикновено правя хек или пъстърва, шарана ми мирише. Тук обаче видях някои интересни идеи за шаран. Много ми хареса рецептата за "Черен шаран"на Наталина,  нестандартна е и интересна.
Нат, а може ли рибата да се запържи вместо да се вари??? newsm78
Питам защото мъжът ми няма да яде варена риба.

За тази година съм купила котлети от сьомга. Видях само една рецепта със сьомга и ще ви следя за още интересни предложения.

Ето моите скромни рибни предложения:

Рибни ролца!!!

Необходими продукти:

филе от хек
маслини, по добре зелени
кашкавал
лимони

За маринатата:

соев сос
алкохол(бяло вино, водка, дивисил)
лимонов сок

за соса:
домати
чесън
сол
черен пипер
дивисил

Рибните филенца се накисват в маринатата, колкото повече, толкова повече  .
Отделно се нарязват лентички маслини и кашкавал

Накиснатите вече филенца се нарязват на лентички. Във всяка лентичка се слага кашкавал и маслинки и се навива на руло. Захавща се с клечки за зъби, за да не се развие.

отделно се нарязват един-два лимона, в зависимост от количеството получени ролца, на кръгчета. Кръгчетата лимони се нареждат в намаслеа тавичка и върху всяко кръгче се поставя по едно рибено ролце.
Слагат се да се запекат във умерена фурна.
Отделно се приготвя доматения сос от горепосочените продукти. Когато риббката се позапече се добавя доматения сос и се оставя 10-15 минути да се запекат заедно.


Пъстърва

Пъстървата се почиства и измива хубаво.
Хваща се за опашката и се овалва в брашно, изтръсква се и се слага в нагорещена мазнина да се запържи.
Пържи се 8 минути от едната и 8 минути от другата страна.
Изважда се в чинийка, аз лично подлагам салфетка за да поеме излишната мазнина.

В мазнината се запържва чесън на вкус, аз слагам 1 глава и 1 връзка копър.

Рибата се залива с чесновата смес, залива се с лимон и се хапва.

Върви много със задушени картофки и с копър и масло

# 63
  • Czech Republic
  • Мнения: 2 777
Нат, а може ли рибата да се запържи вместо да се вари??? newsm78
Питам защото мъжът ми няма да яде варена риба.

Хихи, Копривке и ние сме така и затова аз сложих парчетата от шарана на грил и само после ги полях със соса, в който обаче бях сложила в тензух да се повари главата на шарана, за да си пусне миризмата. Мисля, че и пържени ще станат! Hug

# 64
  • Мнения: 3 861
Нат, а може ли рибата да се запържи вместо да се вари??? newsm78
Питам защото мъжът ми няма да яде варена риба.

Хихи, Копривке и ние сме така и затова аз сложих парчетата от шарана на грил и само после ги полях със соса, в който обаче бях сложила в тензух да се повари главата на шарана, за да си пусне миризмата. Мисля, че и пържени ще станат! Hug

Хитра сиии Laughing Hug
Майстора си е майстор!
Благодаря  bouquet

# 65
# 66
  • сред люляците
  • Мнения: 767
В нашето семейство има трима именници #Crazy  И всеки с някакви предпочитания #Cussing out Задължително обаче пълня един малък шаран с лук, орехи и суха чушка. Съпругът именник много обича пържен шаран. Задължително ще има. Дъщеря ми е именничка и обича морска риба Rolling Eyes и за нея ще има. Само свекър ми ще яде каквото има на масата Wink
Така че ще ви следя. И ще крада идеи от вас Peace

# 67
  • Мнения: 1 437
Имаме двама именници  Laughing Ще правя шаран пълнен с лук,орехи и стафиди.Отделно още има морска риба-пържена или на скара.

# 68
  • Мнения: 1 265
TheNMaster написа "Шаран купувам само и единствено за Никулден....Заради традицията,а и заради люспите  Laughing (откато четох поверието си го спазвам...,че е добре да се отделят няколко по-едрички люспи,за се измият и да се пазят до следващия Никулден,за да носят пари на къщата)......"А ето и допълнението от мен люспите трябва да са точно 12/дванадесет/; и първите откъснати от шарана; слагат се върху хартия да изсъхнат и се прибират в плик със книжна банкнота; държи се там където прибирате "къщните пари" На другия Никулден се заравят в корените на плодно дърво..

Последна редакция: пт, 28 ное 2008, 12:21 от sem22

# 69
  • Мнения: 2 018
Нямаме именници, но си приготвяме риба. Шаран не правя, мирише ми на тиня.
 Тази година все още не съм решила, каква риба да направя.

# 70
  • Мнения: 1 906
sem22, това което си написала е много хубаво, но какво да правя като имам изчистен във фризера специално за Никулден  Thinking

# 71
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
За тази година съм купила котлети от сьомга. Видях само една рецепта със сьомга и ще ви следя за още интересни предложения.

Знам една разновидност със сьомга на рецептата с бяла риба и карфиол (има я по-напред в темата). Пак е италианска, но вместо бяла риба се ползва белено филе от сьомга, а карфиолът се заменя с броколи. Не е лоша, но не съм я правила отдавна, за да пусна снимка. Thinking
Иначе ние именник нямаме, но си спазваме традицията на Никулден да има пълнен шаран. Пък и вкъщи всички обожаваме риба във всевъзможните й начини на приготовление. Grinning Шаранът е най-традиционен - пълнен с орехи, стафиди, лук, стъргани моркови и др.

# 72
  • Мнения: 243
оооо тази вечер имах среща със стриди и филе от змиьорка,искам да ви кажа,че това НЯМА да го ядем на Никулден..... Sick,макар че на мъжката част и хареса много,аз не мога да ям такова нещо.... Sick

# 73
  • на пистата
  • Мнения: 5 837
за да не мирише шарана преди да го почистите слагате 2 лъжици оцет в устата му,оставяте го половин час и после няма и помен от мириризма.може да е писано,но не ми се четеше

# 74
  • Мнения: 3
Здравейте! Аз миналата година правих, пълнен шаран по рецепта на Влади от  "време за готвене". Стана невероятен, за съжаление не мога да открия рецептата  Weary , до колкото си спомням в плънката имаше гъби, орехи, маслини. Ако някой има книгата, моля ако може да качи тази рецепта.Невероятна е !

# 75
  • Мнения: 69
Здравейте,съпруга ми е Николай и всяка година имаме много гости.Тази година съм решила да правя няколко вида рибни салати,хайвер.а рибата ще е сафрид и кая-пържени.Няколко години поред правя пълнен шаран,но не го обичам особено и затовя тази година така съм решила.

# 76
  • Мнения: 408
Не!Нямам именник и мъжа ми не обича риба и оставам аз,тази година и сина ми ще се включи.Аз обожавам пържен шаран и обикновено това си правя.

# 77
  • Мнения: 1 520
РИБНИК

Продукти: 2 кг шаран, 200 грама стар кромид лук, 550 грама орехови ядки (едро счукани), 700-800 грама бяло брашно тип 500, 350 мл олио, 2 връзки магданоз (нарязан), черен пипер (смлян), сол на вкус

Приготвяне: Пригответе тесто от брашното, солта и малко вода. Разточете на дебел лист. Задушете лука (нарязан на филийки) в мазнината, докато стане златист и го смесете с магданоза, ореховите ядки и черния пипер и солта. Почистеният шаран се измива, посолява и се напълва с ореховата плънка, зашива се и се увива в приготвеното тесто. Слага се в намазана тавичка и се пече в умерена фурна (180 градуса)

# 78
  • Пловдив
  • Мнения: 481
Здравейте и от мен.Да имам Николина-голямата щерка,,но свеки също е Николина и ще ходим у тях на гости. Mr. Green

# 79
  • Мнения: 413
Една австрийска рецепта, пробвах я преди месец, става идеална за гости - вкусна и ефектна.
Завита Пастърва в шпек с лук и грозде
750 гр лук, 75 гр масло, 2 лъжички захар, 2 майорана, пилешки бульон200мл., 1 лимон, 10 стръка магданоз, 10 клончета копър,4 пъстърви, около 200 грама шпек/свинско пушено филе, тънко,дълго нарязано, 200 гр грозде, сол, черен пипер.
  Лукът се нарязва на тънки ивички и се запържва в маслото с 2 лъж.захар, за да не загори се слага захарта, прибавя се и майорана /аз сложих малко/, разрежда се с пилешкия бульон и се оставя 10 мин бавно да се вари, след което се изсипва в тава, която е достатъчно голям, че да събере и четирите пъстърви. /аз направих в две малки тавички/.
  Лимонът се измива много добре с гореща вода и гъбичка и след подсушаване, се нарязва заедно с кората на малки кубчета + ситно нарязания магданоз и половината от копъра /останалата половина от копъра е за украса след печенето/+ сол+черен пипер - това всичко се разбърква добре и се напълват рибите с него. Взема се от тънконарязаните парченца пушено месо/шпек/и рибата се увива от под главата до опашката, като се завързва с конец да не паднат.
  Рибите се подреждат върху лука в тавата. Пече се в предварително загрята на 200 гр фурна, но не по средата, а в долната 1/3 от фурната. Пече се общо 30-35 мин, като 10 мин преди да е готова се подрежда в тавата, между рибата зрънцата от грозде, нарязани на половина. Преди сервиране се маха конеца от рибата, подрежда се в чинията и се поръсва с остатъка от копър ситно нарязан. Към оригиналната рецепта пишеше, че пасва с гарнитура от Бейби картофи /малки картофки/, но аз не правих никаква гарнитура, соса от лука беше достатъчен.
  Отнема общо около час да се приготви.
  Рецептата е от едно австрийско списание, издание на Била /фриш гекохт/

# 80
  • Мнения: 413
и още една рецепта, за предястие, /не съм я правила, но съм и хвърлила око/, пак от същия сайт като горната рецепта е. ето сайта на Била, и списанието http://www.billa.at/Layouts/dd_bi_hauptseite.aspx?folderId=124&pageId=14225
 Приготовление 30 мин, продуктите са за 4 порции.
 Студени Авокадо-Скаридени тортички
      1 пакет 250 гр.скариди
       2-3 бр.узряло авокадо.
       1/2 лимон
        50 гр лук
        2 суп.лъж крема сирене
        сол, пипер
  Скаридите се сваряват, отделят се няколко големи скариди, според броя на гостите /за украса в предястието/, а останалите скариди се нарязват на ситни кубченца. Лукът също ситно нарязан се смесва със скаридите, с лимоновия сок, с авокадото и кремата сирене и се подправя с черен пипер и сол на вкус - това се омесва добре. Взема се от тази маса, пълни се една кафяна чашка и се обръща с нея върху чинията, украсява се със скарида, листни салати /зелена, рукола, вогерл/, парченца авокадо.
  Тази седмица ще направя, чакам само авокадото да омекне, че е зелено  Grinning
 

# 81
  • Мнения: 931
И у дома нямаме именик но това не ни пречи  да си хапнем рибка.Тази година мисля да правя пълнен шаран с лук моркови и орехи върху канапе от праз с бяло вино и лимони.става мн вкусно  chef

# 82
  • под течащия покрив
  • Мнения: 97
И у дома нямаме именик но това не ни пречи  да си хапнем рибка.Тази година мисля да правя пълнен шаран с лук моркови и орехи върху канапе от праз с бяло вино и лимони.става мн вкусно  chef
      Би ли споделила,как го правиш?

# 83
  • Мнения: 394
Миналогодишната тема беше страхотна с най различни рецепти  -но немога да я намеря там даже имаше и снимки от деня на Никулден от шараните!
За сега специално за шаран само  krem-karamel е дала хубава рецепта!
В нас моят мъж и дъщерята не обичат риба и оставам само аз затова сина си който е на 3 годинки му дадох името Никола и сега посрещаме много гости и трябва да стегна софра за около 15 възрастни и 6 -7 деца!
Затова се записвам в темата и ще следя дали няма да излезе и нещо друго хубаво!

# 84
  • Мнения: 221
А как приготвяте пържен шаран? Предполагам, че има някаква тънкост, защото веднъж ядох и беше ... ммм Crazy

# 85
  • Мнения: 1 849
Мами, дайте някои предложения за детско рибно меню? Вкъщи риба се яде, само ако няма кости. Ако не дай си боже намерят кост - всички спират и започват да се давят. Т.е. шарана, попчета и др. вкусотии се изключват.  Mr. Green
Досега панирах филе от акула, но за малчо ми се ще да не е пържено.

# 86
  • София
  • Мнения: 1 941
Ние пък всяка година сме на гости и затова не приготвям  Crazy
Ние също.

Иначе, най-обичам щука-пържена, пъстърва с дивисил и чесън на фурна /моя рецепта, има я в любими/, бяла риба пане, лефер на фурна също. Шаран мразя.

# 87
  • Мнения: 243
Миналогодишната тема беше страхотна с най различни рецепти  -но немога да я намеря там даже имаше и снимки от деня на Никулден от шараните!
За сега специално за шаран само  krem-karamel е дала хубава рецепта!
В нас моят мъж и дъщерята не обичат риба и оставам само аз затова сина си който е на 3 годинки му дадох името Никола и сега посрещаме много гости и трябва да стегна софра за около 15 възрастни и 6 -7 деца!
Затова се записвам в темата и ще следя дали няма да излезе и нещо друго хубаво!

Опитах се да я намеря в архива,но нещо търсачката не работи,по-късно пак ще пробвам!
М/у другото идеята за снимките е много добра браво Неонке, Hug така,че ще чакам снимки и отчети от всички ви,на 07.12.08!
  bouquet

# 88
  • Мнения: 243
Ето още 2 рецепти:


Воденичарска риба

Продукти:
1 шаран около 2 кг
500г картофи
2ч.л. сол
сок от 1/2 лимон
1ч.л. бял пипер
100мл бяло сухо вино
100г краве масло
1 лимон

Приготвяне:
Шарана се измива и почиства с остър нож от люспите. След това се срязва на длъжно при корема за да се извадят вътрешностите. Почистения шаран се измива отново много добре и се слагат за варене в подсолена с 1ч.л. сол вода. След като кипне се оставя да поври 15- 20 минути, след което съда се оттегля. Картофите се обелват, измиват и нарязват на кубчета с къдраво ножче. В тиган се слагат кравето масло, бялото вино, сока от 1/2 лимон, 1ч.л. сол и 1ч.л. бял пипер. Съда се поставя на загрят котлон докато се разтопи добре маслото. В тава за печене се подрежда в средата рибата. Около нея се разпределят нарязаните кубчета картофи. Отгоре ястието се полива с масления сос. Доливат се 2ч.ч. от рибния бульон. Пече се на 200 градуса около 40 минути. В чиния се поднася парче от печената риба и лъжица от картофите. Отгоре се полива с образувалия се сос. Отстрани се слага резенче лимон.



И още един Шаран

Продукти:
1 шаран- 2кг
200г смлени орехи
400мл доматен сос от консерва
50г стафиди
1 морков
2 глави зрял лук
50мл бяло сухо вино
щипка сол, суха мащерка и девесил
щипка червен пипер
100мл мазнина за готвене

Приготвяне:
Рибата ако не е готова изчистена се налага да се махнат вътрешностите и люспите. В тиган за пържене се слагат смлените орехи, лука, нарязан на филийки, моркова настърган на ренде, 3 с.л. от доматения сос, бялото вино, солта, сухите подправки, стафидите и червения пипер. Добавя се половината от посочено количество мазнина, вода 100мл и се оставя на загрят котлон за задушаване под капак. Процеса трае 10- 15 минути. След това се взема дървената лъжица и внимателно се пълни шарана. Когато е готов се зашива се дебел конец за да не излезе плънката. Взема се тава за печене, на дъното се слага останалата част от доматения сок от консерва, подреждат се три добре измити пръчки от черница (трябва да са не по- дълги от шарана и дебелинита им да е 1см в диаметър). Върху тях се слага напълнения шаран, полива се отгоре останалото количество мазнина, вода 250мл и се слага за печене в умерено предварително загрята фурна на 180 градуса. Ястието се пече 60 минути. Все пак е добре да се наблюдава да не се пресуши или препече. Сервира се като се режат от рибника напречни парчета с дебелина 1 см и се слага от соса.


А от тук може да изтеглите книжка с повече информация и рецепти за Никулден:http://download.pomagalo.com/14379/nikulden+opisanie+i+recepti/

# 89
  • София
  • Мнения: 1 341





Аз правя риба с ориз на фурна - става с всякаква риба или филе.
Много ми допадна рецептата с картофи....
Според мен времето за приготвяне на рибата в рецептата е много - по принцип
рибата се нуждае от малко време ,ако е нарязана на парчета.

# 90
  • Мнения: 5 026
Пълнен шаран, предполагам и пържена риба някаква.

# 91
  • Мнения: 931
И у дома нямаме именик но това не ни пречи  да си хапнем рибка.Тази година мисля да правя пълнен шаран с лук моркови и орехи върху канапе от праз с бяло вино и лимони.става мн вкусно  chef
      Би ли споделила,как го правиш?

Много лесно се прави измиваш си предварително шарана изчистен от люспите и хрилете и вс вътрешности и го слагаш в хладилника докато приготвиш др работи.
Нарязваш лук( точни прпорции не мога да ти дам според шарана прецени) и моркови нарязват се на ситно и се задушават. Подпряват се със нарязан копър магданоз, девесил сол и черен пипер.Сипваш половин чаша вода и ги задушаваш за още 5-10 мин. Когато изтеглиш от котлона прибавяш начукани орехи около половин чашка.Това е плънката която тр да е  добре овкусена.
1 стрък праз го нарязваш на големи парчета и го поставяш в тавичката така че да послужи като канапе върху което да поставиш пълнения шаран.Рибата се почиства добре, осолява се, пълни се с плънката и се зашива. Внимателно се поставя върху канапето, залива се обилно с бяло вино и се покрива с резени лимон.Пече се в предварително загрята до температура 180 градуса фурна около 30-40 минути .
Поднася се с много лимони , кисели краставички и туршия. И това е

# 92
  • Мнения: 572
Ох, записвам се за темата да ви чета ...
Ще имаме гости на този празник - по принцип нямаме именик, но ни се искаше с приятелят ми да го отпразнуваме подобаващо.Но както винаги има едно "НО" - аз съм на работа през деня и няма да имам мн време за приготовления, и ще ви помоля да ми кажете каква риба мога да взема, която да се приготвя бързо и лесно.То сигурно в магазините има избор... но не съм проверявала още...
За чистене на шаран и дума не може да става, защото не съм чистила досега и може би няма да се справя, а и пърженето му ще отнеме време... така че помагайте ...

# 93
  • Мнения: 237
Здравейте на всички! В къщи също не са много любителите на риба, въпреки че от време на време правя пържен шаран. Не го обичат много заради костите, но аз обичам всякаква риба.
Преди няколко месеца ми  попадна рецепта за бяла риба, която аз лично правих с пенгасиус, който е чисто филе без една костичка. Оттогава ВСИЧКИ у нас без изключение ядат и риба / по тази рецепта/

Бяла риба

    *  рибно филе (може пъстърва, хек и т.н.) - за една нормална тава  - около 3бр. от пенгасиуса
    * 1 кофичка кисело мляко
    * чесън на вкус
    * копър, девесил, черен пипер - аз лично добавям и подправката за риба /повечко/
    * сол

Киселото мляко с всички подправки  се разбъркват и с тях се намазват парчетата риба от всички страни. Оставя се час или два да поеме от подправките, но може да се пече и веднага.Пече се във фолио 30 мин. на 200 гр. и след това без фолио 15 мин.  Страшно е вкусна.

# 94
  • София
  • Мнения: 1 341








Рибата я печеш с киселото мляко ли?????

# 95
  • Мнения: 237
Абсолютно. Първоначално и на мен ми се видя  странно, но е направо страхотна. Особено за хора, които не обичат типичната миризма на риба.

Последна редакция: ср, 03 дек 2008, 13:08 от orkud

# 96
  • София
  • Мнения: 1 341








Много благодаря за рецептата.Аз харесах и рецептата на Лиленцето с картофи,
та ще има да се чудя коя да направя..... newsm78

# 97
Аз също имам именник в къщи и винаги гости!!
Затова приготвям няколко вида риба, за да има за всеки вкус.
Задължително приготвям шаран, макар че не го обичаме и никога не го изяждаме,
но заради традицията и поверието (специално благодаря на semm 22 за уточнението - 12 люспи и т.н)
Аз приготвям шарана   така:
измит, посолен, намазан с черен пипер и лим. сок го оставям да чака
Плънка: запържвам лукче + малко гъбки + ориз + малко орехи + джоджен и чер пипер, доливам водичка и като набъбне ориза напълвам шарана и го зашивам и пак чака.
Сос: Нарязвам 2-3 праза на едро по диагонал, задушавам го в олио и малко водичка, като е готов прибавям смлени домати и варя още 15-20мин.
В тава, изсипвам дом. сос и праза, слагам шарана, доливам малко бяло вино и малко вода, намазвам шарана с олио и посипвам с галета и розмарин, правя разрези с ножа и слагам половинки шайби лимон - и пека, става фантастичен.

Миналата година приготвих и пъстърва по моя рецепта:
направих плънка от краве масло + настърган кашкавал + нарязани маслини + орехи + чесън и напълних пъстървите, за да ги овкуся, намазах ги с масло и ги пъхнах в пликове за печене (в 1 плик се събират три риби), прибавих и съвсем малко водичка и бяло вино - станаха много, много вкусни

Желая хубав празник на всички именници и техните семейства!!






 

# 98
  • Мнения: 91
И аз всяка година пълня шаран с лук,моркови,ориз,гъби и орехи,но за таз година искам да опитам някакъв друг вариант,дадоха ми идея да изчистя рибата откъм главата,нарязвам я на шайби,нареждам я в тавата,приготвям си плънката и пълня шайбите с нея,така хем рибата се запича и не е като задушена,хем по-красиво за сервиране изглеждамта мисля да опитам тази рецепта Grinning

# 99
  • Мнения: 3 993
Здравейте всички,
вкъщи нямаме именник, но това не пречи да си отпразнуваме подобаващо празника, даже гости съм поканила. И двамата с мъжа ми много обичаме риба и всякакви морски деликатеси и гледаме да си осигурим разнообразие. Тази година ще правя паламуд, понеже ми донесоха пресен от Бургас. Рецептата е от сайта на списание "Меню" и вече я пробвах, много е сполучлива, паламуда стана много вкусен. Ето я рецептата:  http://www.menumag.bg/recipes/view/36
Досега бях приготвяла паламуд печен на фурна само с лимон, без нищо друго, пак е вкусен, но тази рецепта с домати и лук е по-сполучлива. Аз добавих към продуктите от рецептата единствено малко бяло вино. Другата ми любима риба е пържен сом.

# 100
  • София
  • Мнения: 38 476
Има много рецепти за риба с мляко и сметана по принцип. Но те са за червена риба /тон, сьомга, пъстърва/.

По темата - свекъра донесе един гол шаран и го наряза на парчета.
Какво ще го правим, не знам!
Може би пържен.
Свекъра си мърмори за някаква рецепта с кисело зеле, ама на мен ми се вижда гадно. Sick

# 101
  • Мнения: 581
Вкъщи си нямаме именик но си го уважаваме праздника много. Все пак е и праздник на града  Laughing. А рибата задължително е марска. И аз шарана много не го харесвам. Правя скумрия на фурна с орехи, панирана бяла риба

# 102
  • Мнения: 4 406
След голямо лутане и чудене какво да е най-накрая избрах Треска с тиквички и домати.
Още преди седмица купих 1 кг. филе треска

# 103
  • Мнения: 1 808
Да, имам именник. Тази година съм в голяма чуденка какво да приготвя като основно. Зарекох се шаран - никога повече, просто преди 7-8 години се наядох на отвратително смрадлив такъв, а и на вкус беше същото и от тогава не поглеждам.
Но...като ви чета и започвам да се замислям, дали да не опитам аз да го направя.
Винаги на Никулден приготвям бяла риба - предимно хек паниран. Въпреки че по традиция трябва да се приготви риба, която има мноооого люспи  Crazy
Напоследък рибата я приготвям във фолио, всяко парче го овкусявам с мащерка, и вълшебен вкус (май така беше), сол не слагам, обилно с олио и отгоре резен лимон, завивам и пека не повече от 15-20 мин. Гарнитурата (или по-скоро може да е като канапе) е талиатели (или паста, тези плоските), сварени и овкусени с босилек, а отгоре лъжица сметана и лъжица задушен спанак Peace
Иначе към празничното менюто ще направя нещо като пастет с топло-пушена скумрия, която се накъсва на парченца и се смесва с майонеза и лимонов сок. Всеки си маже върху препечена филийка, невероятно вкусно е.
Също така мисля да приготвя макаронена салата с риба тон, царевица, кисели краставички и пак майонеза+кисело мляко(+горчица), става и със зелена салата.
Според това каква риба ще реша да купя, за гарнитура мисля - картофи или карфиол огретен, или ориз със зеленчуци, или броколи със сметана, а може просто печени картофи   chef
Весел празник на всички и после да се похвалите как сте се справили с рибата  Simple Smile

# 104
  • Мнения: 583
Аз предпочитам скумрия,но мъжът ми много обича пълнен шаран със сирене и заради него приготвям това.
Размачквам сирене,лук(настъргвам) и червен пипер и с това "касапско сиренце" пълня шарана.Зашивам)много ми е трудно това шиене,веднъж го изпуснах на килима  hahaha ) и мятам във фурната.  Peace

# 105
  • Мнения: 386
В къщи нямаме именник, но спазваме традицията и ядем шаран винаги, другите риби ги оставям за ежедневното меню.
 Миналата година го правих по тази рецепта и стана много хубав. Тази година пак по нея ще го правя. Ето / не я видях напред, извинявам се ако вече е дадена/:

Шаран Ути
шаран 1 1/2кг.
3 стръка праз
2 глави лук
2 домата
1ч.ч. орехови ядки(счукани)
50гр. стафиди
3 моркова
1/2 глава целина
олио, червен пипер, черен пипер, сол
Шаранът се почиства и осолява.
Настърганите домати, моркови и целина се задушават в малко мазнина,добавя се и празът(наситнен), добавя се и малко топла вода и се оставя да покъкри,
слагат се и подправките. Щом остане на мазнина се дърпа от огъня и се добавят орехите и предварително накиснатите стафиди.
Шаранът се пълни и се зашива.Лукът се нарязва на полумесеци и се слага на дъното на добре омазнена тава, а отгоре шарана и се завива с фолио.
Пече се в умерена фурна 45 мин.
Когато я правя вместо стафиди слагам настърган кашкавал(въпрос на вкус).
С тази плънка може да напълните толостолоб,амур,бяла риба.

   


# 106
  • Мнения: 386
Ето и Никулденската питка, която винаги правя:

Продукти:
1 кг брашно
120-140 гр разтопено краве масло
400 мл хладка вода
3 яйца
1 пакетче мая
1 ч.л. захар
1 ч.л. сол
1 ч.л. маково семе
1 ч.л. сусам
1 жълтък

Начин на приготвяне:

Маята се поставя в купа, залива се с част от водата, поръсва се със захар, налива се останалата вода. Оставя се да шупне за 10 мин.
В брашното се оформя кладенче, счупват се яйцата и се разбиват. Налива се маслото (60-70 гр.), разбърква се и се посолява. Бъркането продължава като се налива и водата с маята. Меси се върху набрашнен плот. Поставя се в купа и се покрива с кърпа, оставя се да втаса за около 30 мин. След това се премесва 2-3 пъти. Тестото се разделя на 16 топки. Всяка се разточва върху набрашнен плот - трябва да се получат тънки дискове с диаметър една педя. Намазват се с останалото масло от двете страни. Всеки диск се вързва на възел. Нареждат се в намаслена тава. Тавата се покрива и се оставя да втаса за 20 мин. Намазват се с разбит жълтък. Пече се в предварително загрята фурна на 200-220 С, около 20-25 мин. 5 мин. преди да се извади от фурната се поръсва сусама и маковото семе.

# 107
  • София
  • Мнения: 3 271
Мъжа ми обича пълнен шарен с орехи - май и тази година ще го направя, а съм си поръчала и сьом га да ми вземе, нещо ми се е дояла Blush, ама да видим какво ще приготвя  Thinking

# 108
  • Мнения: 3 993
Jujka как приготвяш сьомгата? Аз я пека на грил тиган, независимо дали са котлети или филе, е, предпочитам котлети  Wink Наръсвам ги с розмарин, понякога ги мажа с малко олио, но по-често не, защото месото и без това е мазно.

# 109
  • Мнения: 4 358
Здравейте и тук момичета Hug.
Изчетох всичко.Още съм в чуденка шаран ли да е тази година или нещо друго newsm78.
Харесах рецептата на TheN Master, на Копривка рецептата за запържената пъстървичка и на Erika.Erika какви точно зелени подправко слагаш в сосчето дето си поливате рибката newsm78.
В къщи именник нямаме но и аз много го уважавам този празник.
В къщи от години пълним шарана с плънка от лук, картофи, домати, девисил и черно пиперче.

# 110
  • Мнения: 5 001
Jujka как приготвяш сьомгата? Аз я пека на грил тиган,

И после може да се залее със сметанов сос  Crazy Crazy Crazy Crazy
Запържва се 2-3 с.л. брашно,долива се със сметаната(за готвене,не заквасена).Изчаква се да е посгъсти,посолява се и се прибавят 2-3 щипки млян черен пипер.

При сервиране:
Отстрани на чинията се слагат задушени или варени на пара зеленчуци.За да има и цветово разнообразие аз слагам броколи,моркови,картофи.
По средата се слага стека-сьомга,залива се със соса и се сервира....


П.П. Ох,окапах се....  Joy Joy Joy Joy

# 111
  • София
  • Мнения: 360
Момичета, някой правил ли е скоро лаврак? Дайте интересна идея как да го приготвя, че скарата вече наистина ни омръзна, пък и нали е празник.

# 112
  • Мнения: 1 409
Ние днес взехме пастърва.Дайте идея за някаква интересна рецепта

# 113
  • Мнения: 3 861
Ние днес взехме пастърва.Дайте идея за някаква интересна рецепта
По-напред в темата съм пуснала една рецепта за пъстървичка, много вкусна става Peace

# 114
  • Мнения: 22
Здравейте, момичета!
Много интересни рецепти научих от вас   bouquet! В нашето семейство нямаме именник, но всяка година спазваме традицията и имаме шаран на трапезата. Аз го приготвям пълнен в тесто. Плънката е от запържени лук, едро счукани орехи, стафиди и парченца лимон. Тестото е като за пица - правя го в машината за хляб.

А ще показваме ли после снимки?

# 115
  • Мнения: 4 358
Ние днес взехме пастърва.Дайте идея за някаква интересна рецепта
Може би моята не е толкова интересна като на Копривката ,но имам една рецепта за пълнена Пъстърва със сирене във фолио.
Има я в Любими рецепти - в подписа ми Heart Eyes

# 116
  • Мнения: 1 219
ние не че не обичаме шаран,но досега не съм приготвяла.Чувала съм че е голяма разправия окато се приготви ooooh!Но мисля тази година да спазя традициите LaughingГледам много интересни предложения за приготвяне сте дали.Ще взема да изпробвам някоя Peace

# 117
  • Мнения: 219
ala-bala,  много ми харесаха рецепптите ти! Всъщност аз така ще правя шарана, но без стафидите. Интересува ме обаче за твоята питка - много ми напомня на пита "Роза". Имаш ли случайно снимка, че ми е интересно тези възли как изглеждат изпечени?

# 118
  • Мнения: 290
Здравейте момичета!Аз за първи път пиша в този Форум.
Ние вкъщи си имаме именник-мъжът ми  и спазваме традициата.Всяка година пълня по-два шарана по 3 кг.всички вкъщи ги обожават.
Плънката е от гъби,моркови,лук,малко ориз, счукани орехи,девисил,черен пипер и сол на вкус.
Шаранът се изчиства и се осолява отвън и отвътре-слага се плънката и се зашива.Поставя се в намазнена тавичка,палива се с зехтин,нарязват се 3-4 кръгчета лимон и 3-4 кръгчета домати и се подреждат върху шарана,отстрани до шарана се слагат малки главички кромид лук цили и праз лук нарязан на по дебели филийки след което всичко се залива със сос от обелени и настъргани домати.Завива се с фолио и се пече на предварително загрята фурна на 180 градуса за около 2 Часа.
За съжаление нямам снимка да ви покажа как изглежда,но гарантирам,че става вкусен.
Весел празник на всички!

# 119
  • Мнения: 2 241
Крайно време е да се запиша в темата, че утре имам именник - син Никола. Simple Smile

За рибата.. у нас шаранът не е на почит. Купих голямо количество макроронус, сега ще търся рецепта как да го приготвя.  newsm78

Хареса ми рецептата за Никулденска питка на ala-bala, но у нас ще има доста постещи (в това число и аз), та се чудя дали да я направя, ще е дискриминация. Simple Smile

# 120
  • Мнения: 592
И аз имам именичка утре. До сега винаги сме спазвали традицията да има шаран, но преди малко мъжът ми се върна с....сьомга. Така, че ще следя тези рецепти. Който има идеи да ги сподели. Интересуваме по скоро какви са подправките, които са подходящи. Доколкото разгледах рецептите, разбирам че на скара е най-подходящо. Хареса ми варианта със фолио на скара. Вие как мислите?

# 121
  • Мнения: 3 861
Аз май ще местя Никулдена в неделя....
Детето ми е на бабин дом, а мъжът ми е на работа до късно....
чий ще го диря сама с тази риба newsm78

Иначе се спрях на варианта сьомгата овкусена със сол, лимон, ч.пипер, дивисил, метната артистично на скарата и поливана леко с бяло винце. След това омазана със счукан чесън с малко зехтин и копър и сервирана на канапе от лимончета. За гарнитура задушени картофи с масло и копър Blush

# 122
  • Мнения: 386
radost_ina , не можах да намеря снимки на моята, може и да не съм снимала, а съм я правила много пъти от миналия Никулден, понеже ми хареса. Намерих обаче от кого съм я "откраднала" Mr. Green, там има активна снимка. Ето:http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=183164.msg5760746#msg5760746
Благодарности на Taneto  bouquet, дадох рецептата на доста познати, всички я правят по всякакъв повод. Тестото е доста сполучливо, всеки може да я оформи както му харесва, но така в оригиналната рецепта също е много интересно.

# 123
  • Мнения: 1 906
Момичета, някой правил ли е скоро лаврак? Дайте интересна идея как да го приготвя, че скарата вече наистина ни омръзна, пък и нали е празник.
Сестра ми намазва филето от лаврак със зехтин и маслинова паста. После пече във фурната и сервива с лимон.

# 124
  • Мнения: 4 358
Момичета, някой правил ли е скоро лаврак? Дайте интересна идея как да го приготвя, че скарата вече наистина ни омръзна, пък и нали е празник.
Сестра ми намазва филето от лаврак със зехтин и маслинова паста. После пече във фурната и сервива с лимон.
Това ми звучи много апетитно и лесно за изпълнение.
Копривке пък ти така слюнкоотделително си описала какво и мислиш на твоята сьомга че....окапах се Hug

# 125
  • Мнения: 4 358
Момичета, някой правил ли е скоро лаврак? Дайте интересна идея как да го приготвя, че скарата вече наистина ни омръзна, пък и нали е празник.
Сестра ми намазва филето от лаврак със зехтин и маслинова паста. После пече във фурната и сервива с лимон.
Това ми звучи много апетитно и лесно за изпълнение.
Копривке пък ти така слюнкоотделително си описала какво и мислиш на твоята сьомга че....окапах се Hug

# 126
  • Мнения: 3 861
Копривке пък ти така слюнкоотделително си описала какво и мислиш на твоята сьомга че....окапах се Hug

 Laughing
то и аз се олигавих докато го писах, сега си чакам неделята

  chef

# 127
  • Мнения: 243
Момичета пиша ви тази вечер след като се скъсах от приготвяне на храната за утре в полуготов вид,за да е по лесно на място!
Последно,да споделя с вас за да се премахне тежкия мирис на рибата,какво ви препоръчвам да направите. Тя трябва да се накисне в марината, направена по следния начин: в един литър вода се добавят 100 мл марината от кисели краставички или 50 мл оцет, мащерка, черен пипер на зърна, лук,корен от магданоз. Всичко се кипва за 15-тина минути и в готовата марина се поставя рибата


Очаквам снимките ви и отчетите как сте се справили с приготовленията за празника!

На всички именници и празнуващи,Честит празник и Наздраве!!!  bouquet newsm67


Последна редакция: сб, 06 дек 2008, 00:23 от Лиленце

# 128
  • Мнения: 1 808
Честит Празник на всички празнуващи  Hug
Св. Никола да ви пази и закриля, а името да ви носи много късмет!

Аз последно взех един толстолоб, и сега ако все пак някой се включи с идея как да го приготвя освен пържен, ще е чудесно. Да уточня че не е цяла риба, а като филе  Simple Smile

# 129
  • Варна
  • Мнения: 1 858


Честит празник на всички Именници.Със здраве да си носят името  bouquet

Ние в къщи нямаме именник,но много го харесваме празника.закъснях с купуването на рибата и до сега бях в чуденка какво да правя днес newsm78.
доня Коприва е дала много хебава рецепта за Пастърва и смятам да я пробвам Peace

# 130
  • Мнения: 120
По повод рецептата за пита на възелчета- аз я правя от години за всеки празник-никога не съм имала провал.Разликата е че слагам прясно мляко ,вместо вода и суха мая-1пак.,вместо свежа. Така спестявам 2 втасвания. LaughingЩом се замеси тестото -веднага го разделям на топки и веднага го разточвам.Маже се с масло само от едната /горната/страна.Втасва.Маже се с жълтък  и се пече.Много е красива и вкусна , Laughingно не става за пости. Cry
На всички именници ,на всички пътници.на всички скитници,емигранти, гурбетчии и на техните семейства-честит Никулден!

# 131
  • Варна
  • Мнения: 1 858
По повод рецептата за пита на възелчета- аз я правя от години за всеки празник-никога не съм имала провал.Разликата е че слагам прясно мляко ,вместо вода и суха мая-1пак.,вместо свежа. Така спестявам 2 втасвания. LaughingЩом се замеси тестото -веднага го разделям на топки и веднага го разточвам.Маже се с масло само от едната /горната/страна.Втасва.Маже се с жълтък  и се пече.Много е красива и вкусна , Laughingно не става за пости. Cry
На всички именници ,на всички пътници.на всички скитници,емигранти, гурбетчии и на техните семейства-честит Никулден!

Извинявай,Празничната пита за Никулден ли имаш предвид?аз я правих миналата година,но не ми се получи newsm78

Ще взема да я направя сега с мляко и суха мая Thinking

# 132
  • Мнения: 3 861
Включвам се набързичко за да честитя празника на всички именници!!!
  bouquet

За Никулденската питка...
jorjito, работата с мая е нещо много деликатно. Без значение е дали ще я замесиш с вода или мляко. Отразява се единствено на вкусовите и качества. Маята може да е и суха и свежа, но трябва да е читава, т.е. гледаш срок на годност и съотношение на СЪОТВЕТНАТА мая и количество брашно.
Май важното е да не я претоплиш маята, т.е. да не я сложиш в горещо мляко или вода. Ако я претоплиш направо я хвърли.
Аз един път досега съм правила тази грешка, но се усетих веднага и просто си замесих отново маята преди да я смеся с друите продукти.
Успех тази година ти пожелавам Peace

Последна редакция: сб, 06 дек 2008, 14:55 от доня КОПРИВА

# 133
  • Банкя
  • Мнения: 1 291
Като купите ролца от раци -тези червеникавите -правите ли им предварителна обработка.
Например някакво варене

# 134
  • Мнения: 1 101
Като купите ролца от раци -тези червеникавите -правите ли им предварителна обработка.
Например някакво варене
Naughty не не се варят...размразява6 ги и ги прибавя6 където иска6 стават добре към салати с майонеза Peace

# 135
  • Варна
  • Мнения: 1 858
доня Коприва Hug

Аз по принцип меся и правя разни питки и други работи,но точно тази питка не ми стана Thinking
Може и да съм претоплила маята,сигурно така е станало Simple Smile

Дано тази път да стане Peace

# 136
  • Мнения: 385
Аз прибегнах до рецептата на TheNMaster, но добавих и кисели краставички. Ухае мн добре  yes, само се чудя приблизително колко време се пече...newsm78

# 137
  • русе
  • Мнения: 140
Честит празник на всички именници! Ние вкъщти си нямаме именник, но това не  ни пречи да уважим празника - на обяд хапнахме страхотен пълнен шаран с много лук, орехи, гъби и стафиди, печен върху канапе от праз и бяло винце! Ммм, беше много вкусен! Simple Smile
Довечера сме на гости, но там рибката сигурно ще е пържена  Sad
Рачешките рулца, освен в салатки, стават и за паниране  Peace

# 138
  • Мнения: 4 970
Аз съм готова с моя шаранко Grinning Ухае много добре- дано и на вкус да е така Rolling Eyes, че и с гости ми нахендри скъпия Crazy

# 139
  • Мнения: 774
TheNMaster, благодаря за рецептата ти! Шаранът, приготвен по нея, стана чудесен!  bouquet   bouquet   bouquet

Ето го и него:

# 140
  • Мнения: 308
За днес менюто :за ракийката -  зелена салата с риба тон и царевица ,за бялото винце -  печена ципура с масло и лимони, за десерт - еклери по рецептата на Иви от друга тема във форума. newsm24

# 141
  • Мнения: 9 973
шаранче,картофена салата,зеле,моркови и майонеза  Confusedнямаме именници

# 142
  • София
  • Мнения: 6 182
Нямаме именник, но пък свекървата ни е на гости та се постарах и мисля, че стана доста вкусно:

 Пъстърва пълнена с маслини, орехи и чесън по  форумска рецепта, гарнитура от задушени карофи и салатка от настъргани моркови и ряпа с лимонче и зехтин. С бяло винце за повече настроение  Wink

# 143
  • Мнения: 4 358
Уха какви хубави рибки са се появили Hug.
Ето и от мен - много мислих и накрая направих Лаврак върху канапе от лук и орехи с босилек и мащерка
Преди
След

# 144
  • Варна
  • Мнения: 1 858
Направих Пастървата по рецептата на доня Коприва.стана страхотна Laughing

Касно се сетих да я снимам Crazy

# 145
  • Варна
  • Мнения: 2 729
Късен отчет:

гласувах за двама именици - син и свекър.

Менюто беше много разнообразно, от рибните продукти - копърка, хайвер, пържен сафрид, рибник: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=334957.msg9450532#msg9450532

Питка с риба:
(цък)

# 146
  • Мнения: 3 861
Направих Пастървата по рецептата на доня Коприва.стана страхотна Laughing

Касно се сетих да я снимам Crazy

 много се радвам, че ви е харесала

аз утре ще се отчета с моите рибни постижения  chef

# 147
  • София
  • Мнения: 39 759
Нямам именник в семейството, освен кума.
Мъж ми купува рибата, и донесе огромен шаран, 2кг, бил най-малкия възможен. Добре, че в магазина са го изчистили, люспи, вътрешности, всичко. "Чистим риба - за редовни клиенти" Simple Smile
Направих го пълнен само с лук, моркови, белен слънчоглед и лимон, във фолио. Май пожънах успех сред фемилито Simple Smile

# 148
  • Мнения: 1 808
Всичко изглежда вкусно  Simple Smile
Ето и моята трапеза
http://images.gigito77.multiply.com/image/6/photos/3/500x500/1/P … mp;nmid=143222027
http://images.gigito77.multiply.com/image/6/photos/3/500x500/4/P … mp;nmid=143222027
http://images.gigito77.multiply.com/image/6/photos/3/500x500/5/P … mp;nmid=143222027
Всичкос тана много вкусно  Simple Smile

Да добавя, че неочаквано за мен но толстолоб-а стана много вкусен, запекох го с плънка като за шаран (лук, орехи, маслини, доматен сос) и стана доста сполучливо.

Последна редакция: нд, 07 дек 2008, 12:10 от Gigi

# 149
  • сред люляците
  • Мнения: 767
Ето и моя Пълнен шаран Peace

# 150
  • Мнения: 1 906
Gigi, поздравления за чудесно подредената и изобилна трапеза.
ilrai78, изглежда мнооого вкусно!

# 151
  • Мнения: 243
Браво на всички,справили сте се страхотно!
Честит,8ми декември на всички празнуващи Наздраве!!!

# 152
  • Мнения: 3 861
Снимки не мога да покажа защото ми излезе от главата и се сетих чак на фаза празни чинии, но мога да ви уверя, че сьомгата стана великолепна!

# 153
  • Мнения: 5 001
TheNMaster, благодаря за рецептата ти! Шаранът, приготвен по нея, стана чудесен!  bouquet   bouquet   bouquet



Eee,  Hug Hug Hug Hug
Много се радвам,че ви е харесал!

# 154
  • София
  • Мнения: 10 858
Имате ли идея какво мога да направя от глава на толостолоб? Доста е голяма, може би 1,5кг. Предполагам, че все нещо може да се направи, жал ми е да я хвърля.

# 155
  • Мнения: 3 993
Имате ли идея какво мога да направя от глава на толостолоб? Доста е голяма, може би 1,5кг. Предполагам, че все нещо може да се направи, жал ми е да я хвърля.
Освен рибена чорба, за друго не се сещам. Може да добавиш и друга риба в чорбата, да стане по-богата. Но не съм яла чорба от толстолоб, не знам на вкус какво ще стане...  33uu

# 156
  • София
  • Мнения: 10 858
Имате ли идея какво мога да направя от глава на толостолоб? Доста е голяма, може би 1,5кг. Предполагам, че все нещо може да се направи, жал ми е да я хвърля.
Освен рибена чорба, за друго не се сещам. Може да добавиш и друга риба в чорбата, да стане по-богата. Но не съм яла чорба от толстолоб, не знам на вкус какво ще стане...  33uu

Да, и аз за чорба си мислех, но реших да събера идеи. Благодаря ти   bouquet

# 157
  • Мнения: 5 001
Виве,рибена чорба  Peace
Като сложиш морковче,лукче,корен целина,картофче,малко ориз или фиде,девисил и магданоз задължително и тя чорбата -станала  Grinning
Вкусна ще стане!

# 158
  • София
  • Мнения: 10 858
Ясно, чорба ще е!  Hug Hug Hug
Но може би ще трябва да я обезмасля, че толостолобчето е мазна риба, да не стане много пък мазна тази супа  Thinking

# 159
  • Мнения: 3 993
Добре, значи чорба ще е  Simple Smile Ами в главата има ли месо  newsm78 Казваш, че е голяма...сигурно има месо...ако не, да не стане като рибен бульон със зеленчуци и подправки....но аз не съм майстор на чорбите, на рибената съвсем. Да кажат други майки, които й разбират на рибената чорба! Чувала съм, че си има тънкости...

Общи условия

Активация на акаунт