Няколко съвета

  • 1 135
  • 8
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 137
Намерих нещо, което смятам за изключително полезно...направо животоспасяващо и исках да го споделя с вас! Досега даваните ни съвети в такива случаи се оказват доста погрешни и начина за реагиране в такава ситуация, можете да намерите ето тук:

" За земетресенията и хората - Цитат ...
От: AdminL
Преди известно време ми попадна един презентационен файл и се надявах да не потрябва, но уви! Ето преведена съществената част от съдържанието му, като смятам, че най-важна е частта относно това къде да застане човек по време на земетресение, а това НЕ Е ПОД!!! рамка на врата, маса, легло и прочие!!! Също са други и съветите по отношение на това какво да правим, ако в такъв момент сме в кола. Да стълбищата - същото е както и по-горе. Авторът на долните редове има достатъчно впечатляващ опит и мисля, че би трябвало да се вслушаме. Ето и текста:
"Здравейте, аз съм Doug Copp. Вие не ме познавате, но съм бил в 875 рухнали сгради и съм работил в спасителни групи в повече от 60 страни; основал съм спасителни отряди в много други и съм член на спасителни групи към ООН, Организацията на американските държави, УНИЦЕФ и много други организации.

Бях член на Обединените нации, многогодишен експерт в Сектора за справяне с бедствията (UN-UNIENET). Работил съм при всички и при всяко едно от големите бедствия по света от 1985 г.

През 1996 г. направихме филм, който доказва, че моят метод за оцеляване в случай на земетресение е правилен! При което и да е рухване има 100%-ово оцеляване за хората, които са засегнати от него и които използват това, което се нарича "Триъгълникът на живота". Опитът беше направен с 20 манекена: 10 от тях бяха поставени на местата, които досега бяха използвани като възможни сигурни места. Другите 10 бяха поставени в "Триъгълника на живота". Сградата беше взривена и когато влязохме, видяхме, че първите 10 манекена бяха разрушени, а другите, поставените в "Триъгълника на живота" бяха в отлично състояние. Верен разказ: в първата сграда, в която влязох по време на мексиканското земетресение беше едно училище в Мексико през 1985 год. и децата, както и следваше да се очаква, бяха под чиновете, всички те загинали и смазани. Можеше и да оцелеят, ако вместо да застанат под чиновете, бяха легнали или бяха застанали във зародишна поза до тях или отстрани на тях... За да го кажа по-просто и разбираемо: Когато една сграда рухва, тежестта на покрива (тавана) пада върху предметите или мебелите, като ги смазва, обаче точно до тях остава празно място. Ето това пространство аз наричам "Триъгълника на живота". Колкото е по-голям предметът, колкото по-тежък и устойчив е той, толкова по-малко е възможно да бъде смазан. Колкото по-малко се смазва от тежестта предметът, толкова е по-голямо празното място или пространство до същия, толкова по-голяма е възможността човекът, който използва това празно място да не бъде никак наранен или засегнат. Всеки, който се опита да се скрие или да застане под нещо, когато сградата рухне, бива смазан. Всеки път, когато хората застават под предмети като бюра, коли, винаги са смазвани. Не го правете, а следвайте някои от инструкциите, които следват. Котките, кучетата и бебетата естествено заемат поза. И Вие би трябвало да направите същото при земетресение. Това е естествен инстинкт за оцеляване. Всеки може да оцелее в малка дупка, образувала се в близост до който е да е голям предмет, който бъде смазан, но при всички случаи ще остане празно пространство от двете страни на същия. Сградите, направени от дърво, са най-сигурните конструкции по време на земетресение. И това е по една проста причина: дървото е гъвкаво и се движи под силата на земетресението. В случай, че рухне сградата, се оформят големи празни пространства. Също така, една дървена конструкция има с по-малка тежест при рухване, отколкото тухлена такава. Ако вие сте в леглото си през нощта и стане земетресение, просто се претърколете на пода. Вече около леглото Ви има едно празно пространство. Ако например започне земетресение, докато гледате ТВ и не можете да излезете лесно от сградата през врата или прозорец, тогава легнете във фетална (зародишна) поза до: диван, голям стол, фотьойл или голям мебел (като например – бюфет или шкаф). Всеки, който застане под рамката на вратата, когато сградата рухне, може да загине. Защо?... Защото, ако Вие застанете под рамката на вратата, и рамката на вратата не устои и се заклати напред или назад, Вие може да загинете, притиснат от тавана. А ако рамката на вратата падне настрани, ще ви разкъса с тежестта си. В който и да е от двата случая ще загинете; следователно, не заставайте под рамката на вратата!
По възможност, опитайте се да не излизате по стълбищата. Те имат различни "честотни моменти" и се движат по различен начин от останалата част на сградата.

Застанете близо до външните стени на сградите или по-добре – извън тях, ако е възможно. Много по-добре е да сте извън сградата, отколкото вътре в нея. Колкото по-навътре в периметъра на сградата се намирате, толкова по-сигурно е, че изходът ще е блокиран и ще е по-трудно и сложно да се излезе... Ако сте в кола, излезте от нея и седнете или легнете до нея. Каквото и да падне върху колата, при всички случаи ще остане празно пространство отстрани на същата. Ние сме навикнали да слушаме, че онова, което са мислили по-рано, е най-доброто. Обаче нещата са се променили!"
Ако някой желае, мога да му изпратя целия PPS файл - в него има и илюстрации, само трябва да се свърже с мен на: prevodi2003@abv.bg "


Източникът е това (в един от коментарите) : http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=305056&comments=1

Последна редакция: нд, 16 ное 2008, 19:42 от ephrossina

# 1
  • Мнения: 649
А ти се свържи с мен да ти изпиша антидепресанти.

# 2
  • Мнения: 9 814

Ако някой желае, мога да му изпратя целия PPS файл - в него има и илюстрации, само трябва да се свърже с мен на: prevodi2003@abv.bg "[/i][/color]


Илюстрациите да не описват начините, по които можем да умрем по време на земетресение?!
Едва ли по време на трус от 8 по скалата на Рихтер ще спазя някои от тези съвети.

# 3
  • Мнения: 304
доста нови неща който не знаех newsm78 благодаря

# 4
  • Абсурдистан
  • Мнения: 3 321
Много ми е интересно, като ми кажат не напускайте сградата по стълбището и асансьора.

Много моля някой да ми каже от къде да я напусна тази сграда без да ползвам стълбите.

# 5
  • Мнения: 649
Много ми е интересно, като ми кажат не напускайте сградата по стълбището и асансьора.

Много моля някой да ми каже от къде да я напусна тази сграда без да ползвам стълбите.



Гери ми през прозореца и ако си на висок етаж ползвай парашут.

# 6
  • In the middle of nowhere
  • Мнения: 54
Съвсем неразумно, хайде да не използвам по-тежка дума, е да пробутваш подобни писания на самозвани експерти, че и с с етикет "животоспасяващи"(!). Има хора неинформирани и лековерни, има хора лабилни, само това им трябва. Потърси ли въобще в Google информация за Douglas Copp, за да видиш за какво става въпрос?
Ето становището на Американския Червен кръст: http://www2.bpaonline.org/Emergencyprep/arc-on-doug-copp.html.
Ето опровержение на теорията на Коп за "Триъгълника на живота" от сеизмолог, чиято докторска дисертация е за жертвите на земетресение в Турция през 1999г. , а Коп използва именно Турция като "пример" за теорията си.
Достатъчно истерия се вихри във форума от снощи, та и досега, хайде няма нужда от допълнителното й подклаждане.

# 7
  • София
  • Мнения: 137
Съжалявам, ако съм подвела някой, но ми се стори доста логично и ми се прииска да го споделя! Моля, ако модераторите смятат темата за неуместна и подвеждаща да я изтрият Peace

# 8
  • In the middle of nowhere
  • Мнения: 54
ОК, видяло ти се е интересно, ама смени поне заглавието, моля, щото съветите не са животоспасяващи, а по-скоро обратното. Wink Пък дано, дай Боже, никога не ни се налага да прилагаме на практика указанията за реагиране при земетресение и да се забавляваме с всякакви екзотични теории.
Просто като гледам какво шубе и параноя се вихри из форума, не ми се иска да се възпламенят пак под форма "Крият от нас истината как да действаме при земетресение!" и да се разлеят озъбени и стрелящи емотикони. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт