Правила за прием в общинските детски заведения на Варна

  • 5 545
  • 60
  •   1
Отговори
  • Мнения: 163
Тук ще побликувам текста на правилата, които кмета на Варна утвърди със заповед 4122 от 4.11.2008 г., с някои забележки, които JuliaP направи.

Целта на тази тема е да се състави нов набор от правила, които да са реални, разумни и работещи без да нарушават конституционните ни права и да са дискриминативни.
Оформените тук правила, ще се използват като предложение пред Комисия по Образование на ОС - Варна и е-подписка.
Хайде мами, проявете творчество  smile3529




ПРАВИЛА ЗА ПРИЕМАНЕ НА ДЕЦА В ОБЩИНСКИТЕ ДЕТСКИ ЯСЛИ И ДЕТСКИ ГРАДИНИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА ВАРНА

Детски ясли са здравно-профилактични и възпитателни заведения, в които се отглеждат деца от 10 месеца до 3г.
В яслените групи към обединените детски заведения се приемат деца от 10 месеца до постъпването им в първи клас./Яслена група до първи клас – това е недоразумение!/

Съгласно чл.20, ал.1 от ЗНП подготовката на децата за училище е задължителна една година преди постъпването им в първи клас.

Детските градини са възпитателно-образователни институции за деца от 3-годишна възраст до постъпването им в първи клас.

І. Задължителни документи

1. В детските ясли и яслените групи към детските градини, заявления за постъпване се приемат от първия работен ден след зимната ваканция на текущата календарна година до 10.05. Заявленията на децата от ІІ и ІІІ възрастова група се подават целогодишно и се приемат при наличието на свободни места.

2. Заявления за първа възрастова група за следващата учебна година се подават в детските градини от 01.04 до 10.05. на текущата календарна година.

3. В заявлението задължително се изписват трите имена на детето, ЕГН, постоянен адрес на родителите и телефон за връзка. Представя се оригинален акт за раждане на детето, като ксерокопието на същия остава в детското заведение.
Заявление, в което не се съдържат тези данни, се приема след попълването им и представянето на необходимите документи.

4. Други задължителни документи, които следва да се приложат към заявлението: кога?

- удостоверение от НАП- Варна, че двамата родители-имат регистриран трудов договор в общинско, държавно предприятие, частно търговско дружество или сдружение с нестопанска цел със седалище територията на община Варна. /Това е противоконституционно!/

Чл. 6.  (1) Всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права.
(2) Всички граждани са равни пред закона. Не се допускат никакви ограничения на правата или привилегии, основани на раса, народност, етническа принадлежност, пол, произход, религия, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично и обществено положение или имуществено състояние.
Чл. 14. Семейството, майчинството и децата са под закрила на държавата и обществото.
Чл. 48. (1) Гражданите имат право на труд. Държавата се грижи за създаване на условия за осъществяване на това право.
(2) Държавата създава условия за осъществяване на правото на труд на лицата с физически и психически увреждания.
(3) Всеки гражданин свободно избира своята професия и място на работа.


- За самоосигуряващи се родители, документи от трудови договори при НАП, че лицето упражнява дейност, както и удостоверение за наличие или липса на задължения, съгласно чл.87, ал.6 от ДОПК. - От Община Варна, дирекция “Местни данъци”, удостоверение за наличие или липса на задължения по чл. 87, ал.6 от ДОПК за всеки от родителите, документ за предходната календарна година, че лицата не дължат данъци, заплащани в община Варна.

- Тези документи се представят в детските ясли и детските градини за всяка учебна година, както и при преминаване в по-горна възрастова група./това означава в през м.юни и м.септември т.е  два пъти годишно в рамките на четири месеца/ Кой ще се занимава с цялата тази бумащина и на какво правно основание? Изземване на функциите данъчните инспектори прехвърлянето им на директорите на детските заведения няма нищо общо с образователния процес и неговото обезпечаване!/

- Безработните родители да представят документ за регистрация от бюрото по труда-Варна

5. Приемът на документите се извършва от завеждащ ясли, директора на детското заведение или от упълномощено със заповед от тях лице, което сверява данните. Издава се пореден вх. № на заявлението, подаден от електронната система.

6.Децата се приемат по реда на входящия номер, с изключение на децата ползващи предимства.

7. Обявяването на списъците с приетите деца в детските ясли, яслените и първите групи в детските градини става на видно място във всяко детско заведение на 31.05. В едноседмичен срок от обявяването на списъците, родителите на приетите деца писмено декларират записването на детето си в съответната ясла и детска градина.

8. При липса на свободни места в отделни ясли и детски градини, от дирекция “Образование” и дирекция “Здравно развитие”, предлагат на родителите място в друго детско заведение при съществуваща възможност за прием.

9. Деца, навършили 6-год. възраст и не посещавали до този момент детска градина, се насочват в подготвителен клас в училище.

ІІ. Децата в самостоятелните ясли и детските градини се приемат с предимство преди всички останали деца, след спазване на изискванията от т. 3 до т.6 от настоящите Правила за прием  при следните условия:

Деца на родители с постоянен адрес към прилежаща на детското заведение територия, както следва:

•   деца, със заболявания съгласно Наредба за медицинска експертиза на работоспособността до 16г. с решение на ЛКК или ТЕЛК;
•   многодетни семейства, в които има други деца с тежки заболявания;
•   деца, на които поне един от родителите е с инвалидност от 71% до 100%; / решение на ТЕЛК/;
•   трето и следващо дете на многодетни родители и деца-близнаци; /актове за раждане/;
•   деца-сираци или деца полусираци; /акт за смърт/;
•   деца на родители студенти и двамата обучаващи се в редовна форма във ВУЗ на територията на Община Варна ./представят удостоверение за всяка учебна година/. За тези родители не важи изискването по т.3 и т.4 /кое изискване от точка 3 не важи – това за постоянен адрес ли? /
•   дете, настанено за отглеждане в приемно семейство, съгласно чл. 26 от Закона за закрила на детето;
•   деца от семейства, в които поне един от родителите е медицински работник за детски ясли, а за детските градини-учител;/отново е нарушен чл.6 ал2. от Конституцията/

ІІІ. Детски ясли и детски градини със специален режим на приемане.

Всички документи от т.3 до т.6 са задължителни за представяне и в специалните детски заведения, както и:


~ В санаториалната ясла и детска ясла №11 “Иглика”/за деца с увреждане на слуха и говора/, децата се приемат от първия работен ден след зимната ваканция, със следните документи: Протокол №.... от ЛКК, лична амбулаторна карта, медицински документи, удостоверяващи заболяванията на детето- всички видове епикризи, доказващи вида и сложността на заболяването, ТЕЛК/.

~ Родители, които кандидатстват за прием на децата си в  ОДГ№9 “Ален мак” подават заявления от първия работен ден след зимната ваканция на текущата календарна година с приложени документи/ Протокол №...... от ЛКК, лична амбулаторна карта, медицински документи, удостоверяващи заболяванията на детето- всички видове епикризи, доказващи вида и сложността на заболяването, ТЕЛК/.

~ Родители, които кандидатстват за прием на децата си в ЛДГ№20 “Бриз” подават заявления от първия работен дена след зимната ваканция с приложени документи, съгласно Наредба№6 от 19.08.2002г. за обучението на деца със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания: медицински картон , епикриза и ЛКК от ТУБ диспансер. Със заповед на директора се назначава диагностичен екип за психолого-педагогически изследвания на всяко дете, както и за представянето на всички необходими документи.

В тези ясли и детски градини се приемат деца от цялата Община.

~ Родителите /настойниците, семействата на роднини, близки или приемни семейства/ на новоприетите деца се запознават с правилника за дейността на детските ясли и детска градина, в частта за права и задължения на родителите. Горното се удостоверява с подпис.

~ Настоящите правила имат за цел да уеднаквят реда и начина на подаване на заявления и приемането на деца в общинските детски заведения на територията на Община Варна. Директорите и завеждащите ясли се задължават да поставят Правилата на достъпно място, за информация на всички родители.

                     
1.   Гл. специалист Сл. Ангелова-
2.   Гл. специалист Р. Кръстева-
3.   Ръководител филиал детски ясли- А. Георгиева- 


# 1
Моите  предложения:

"Удостоверение от НАП- Варна, че двамата родители-имат регистриран трудов договор в общинско, държавно предприятие, частно търговско дружество или сдружение с нестопанска цел със седалище територията на община Варна"

Tова предлгам да отпадне категорично, защото няма никакъв смисъл. Аргументи колкото искаш - дискриминационен текст - лишават се голяма група граждани, работещи във фирми с друга регистрация в България, подоходните данъци не се внасят в община Варна и не могат да бъдат никакъв критерий за "принос" към общината.
 
- За самоосигуряващи се родители, документи от трудови договори при НАП, че лицето упражнява дейност, както и удостоверение за наличие или липса на задължения, съгласно чл.87, ал.6 от ДОПК. - От Община Варна, дирекция "Местни данъци", удостоверение за наличие или липса на задължения по чл. 87, ал.6 от ДОПК за всеки от родителите, документ за предходната календарна година, че лицата не дължат данъци, заплащани в община Варна.

 Тук може да се преработи. Защо се иска инфо за действаща фирма?   Служебна бележка от собственик/съдружник си е  достатъчно официален документ (с подпис и печат), че работиш и се осигуряваш в тази фирма. При неверни данни си има текст в наказателния кодекс. Нека да се пледира за невиновност. В България винаги трябва да доказваш, че си невинен, а не както в нормалния свят - да се докаже вината ти. Също така, не може едни права - прием в детска градина, да се обвързват със задължения - местни данъци и такси, които не произтичат от един и същ закон (нормативен акт).

- Тези документи се представят в детските ясли и детските градини за всяка учебна година, както и при преминаване в по-горна възрастова група.

Пълен абсурд! Ако кандидатстваш във ВУЗ и те приемат, всяка година ли кандидатстваш наново? Ако се явиш на конкурс за работа и те одобрят, всяка година ли се явяваш отново? Не може при промяна на правилата да се засягат лица, приети по стари правила. По принцип нормативените документи нямат реверсивна/обратно действаща сила.

- Безработните родители да представят документ за регистрация от бюрото по труда- Варна

Това да кажем може да остане.

Също така да се върне предимството за второ дете в същата детска градина. Какво двете деца ще ги водиш от единия до другия край на Варна ли?

Последна редакция: пн, 17 ное 2008, 20:23 от Dean

# 2
  • Мнения: 469
Ама какво е това нещо Shocked
Направо съм потресена!Още повече усложняват нещата!
Искам да помогна,но не знам как newsm78

# 3
  • Мнения: 1 277
Ето и моите предложения:
1. Приемът на документи за ясли също да започва от 01.04.

Моите  предложения:

"Удостоверение от НАП- Варна, че двамата родители-имат регистриран трудов договор в общинско, държавно предприятие, частно търговско дружество или сдружение с нестопанска цел със седалище територията на община Варна"

Tова предлгам да отпадне категорично, защото няма никакъв смисъл. Аргументи колкото искаш - дискриминационен текст - лишават се голяма група граждани, работещи във фирми с друга регистрация в България, подоходните данъци не се внасят в община Варна и не могат да бъдат никакъв критерий за "принос" към общината.
 
Peace Това също. Наистина, няма никаква логика. Някой може да е н-то поколение варненец и  да работи в Девня или Белослав(примерно).

# 4
  • Мнения: 1 277
•   деца от семейства, в които поне един от родителите е медицински работник за детски ясли, а за детските градини-учител;/отново е нарушен чл.6 ал2. от Конституцията/

Това, което съм маркирала в червено, ми се струва, че няма как да отпадне Rolling Eyes. Приемът на деца в детските ясли е регламентиран в Наредба N:6 на Министерство на здравеопазването и там са посочени кои деца се приемат с предимство. Сред тях е "майка- медицински работник".

# 5
  • Мнения: 1 926
съгласна съм с Деан 100 %

Мисля също,че трябва да отпадне изискването родителите да са студенти във ВУЗ на територията на Община Варна .Нека да остане старият текст-родителите да са студенти редовно обучение Peace

# 6
Това е поредната глупост на кмета - тея хора вместо да построят градини и ясли, за да улеснят родителите, правят живота ни тотално непоносим. Фирмата в която аз работя е със Софийска регистрация и какво - ще изхвърлят децата ми от детската градина ли ?????
Това е просто абсурдно. Мисля че както си беше до сега - с преимущество са деца на двама работещи родители и служебните бележки които представяме са напълно достатъчни.

# 7
  • Мнения: 2 839
1. Мисля, че изискването фирмата да е на територията на Варна трябва да отпадне.
2. Но, все пак да остане удостоверението от НАП, че лицето е на трудов договор /или упражнява дейност/. За да се прекрати представянето на фалшиви служебни бележки от "работодатели".
3. Съгласна съм и с удостоверението, че лицето не дължи данъци. Не може да очакваш от Общината социална услуга, а да не си плащаш задълженията към нея.
4. Ежегодното потвърждаване е безумно.
5. Да остане предимството за по-голямо дете в градината.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 1 180
1. Мисля, че изискването фирмата да е на територията на Варна трябва да отпадне.
2. Но, все пак да остане удостоверението от НАП, че лицето е на трудов договор /или упражнява дейност/. За да се прекрати представянето на фалшиви служебни бележки от "работодатели".
3. Съгласна съм и с удостоверението, че лицето не дължи данъци. Не може да очакваш от Общината социална услуга, а да не си плащаш задълженията към нея.
4. Ежегодното потвърждаване е безумно.

И аз добавям приемът за яслите да е също на 1.04.

Сега гледах в търговския регистър нашата фирма къде е регистрирана, но ми излиза, че няма данни за такава. Как е възможно, какво значи това? Thinking

# 9

Сега гледах в търговския регистър нашата фирма къде е регистрирана, но ми излиза, че няма данни за такава. Как е възможно, какво значи това? Thinking

Не е пререгистрирана фирмата в ТР, има още време да го направи.

# 10
  • Мнения: 71
потресена съм!!!  Зная, че няма места да се приемат всички деца, но ограниченията, които се поставят са абсурдни, особенно в частта за фирмите, с регистрации на територията на община Варна.  Консулирах се с юристи и според тях това си е чиста форма на дискриминация. Голяма част от фирмите, които осигуряват работа на варненци са регистрирани в други градове. Останалите неща не чак толкова нелогични.

# 11
  • Мнения: 3 595
- Предложенията на Деан
- приема за яслите също да е от 01.04
- предимство за кандидатстване на две деца, които не са близнаци и са родени в една и съща година, както за градина, така и за ясла (като бройка не са много, но съществуват, от Общината бяха казали, че не е проблем да се включи)

# 12
  • Мнения: 168
Егати...тия съвсем се побъркаха. И какво правят родителите, които работят в клон на фирми, които не са регистрирани тук...Боооооооооооже....поредното безумие.
Прочетох наредбата само веднъж, понеже адски ми се спи. Правилно ли разбрах, че за прием в детска градина 1-ва група ще се подават док. от 01.04? newsm78 (Защото имах емоционалната нагласа първия работен ден на годината да го прекарам пред детската градина )
Ох, лягам, не се издържа така

# 13
  • Варна
  • Мнения: 340
Съгласна съм с предложенията на Diva  Peace

# 14
  • Мнения: 3 595
- Предложенията на Деан
- приема за яслите също да е от 01.04
- предимство за кандидатстване на две деца, които не са близнаци и са родени в една и съща година, както за градина, така и за ясла (като бройка не са много, но съществуват, от Общината бяха казали, че не е проблем да се включи)
Искам да се самокоригирам
- Предложенията на Деан
- приема за яслите също да е от 01.04
- предимство за кандидатстване на две деца, които не са близнаци и са родени в една и съща година - за градина (като бройка не са много, но съществуват, от Общината бяха казали, че не е проблем да се включи)
- предимство за кандидатстване на две и повече деца едновременно в ясла, които не са близнаци (реално и те като близнаците кандидатстват едновременно)
- квота за деца с предимство - примерно 50%, след изчерпване на квотата, останалите деца с предимство да се приемат по входящ номер, както всички останали (реално на много места заради деца с предимства, децата на родители, които са само с два трудови договора въобще не могат да се класират. Примерно в една ясла директорката сподели, че само децата с предимство са повече от бройката, която трябва да се приеме.)

- НЕ съм съгласна с удостоверението от НАП! Опитах си да си представя ситуацията на много майки, които кандидатстват за две или повече деца в една и съща година. Това значи, че те не са на работа (в общия случай) и трябва да се понесат към НАП с определена бройка малки деца до 3 години. Да се занесат от различни точки на града до едно конкретно, където да висят на опашка, едното дете да ги дърпа на една страна, другото на друга и да ви кажа не е особено разумно Thinking Даже с едно е трудно, а с две и повече да не говорим. Миналата година и аз бях в такава ситуация, опитах се да си представя целия процес и незнам как въобще може да се получи Rolling Eyes
Не познавам достатъчно добре закона, за да дам по-добро предложение. Няма ли някакъв начин за проверка на достоверността на служебните бележки - примерно да се поиска справка от НАП накуп за всички кандидатствали в дадено детско заведение или нещо друго? В крайна сметка фалшивите служебни бележки са фалшификация на документи и предполагам за това се носи наказателна отговорност. Не мисля, че всички коректни родители трябва да плащат за това, че има и измами  Rolling Eyes

# 15
  • Мнения: 2 631
Съгласна съм с предложенията на Diva!
golden fall, ако майката не може да вземе лично документите от НАП - да направи пълномощно тогава  Peace
Това обаче с медицинските работници си е баш дискриминация  Rolling Eyes

# 16
  • Мнения: 929
- удостоверение от НАП- Варна, че двамата родители-имат регистриран трудов договор в общинско, държавно предприятие, частно търговско дружество или сдружение с не стопанска цел със седалище територията на община Варна. /Това е противоконституционно!/

Това е много тъпо една служебна бележка с мокър печат трябва да е достатъчна. Ако го правят заради родители който не ходят на работа, но осигуровките им се плащат от фирма все едно са на работа значи те имат договори и това да висиш в НАП се обезсмисля.


•   деца на родители студенти и двамата обучаващи се в редовна форма във ВУЗ на територията на Община Варна ./представят удостоверение за всяка учебна година/.

За това съм по съгласна - вярно че не кандидатстват всяка година, но ако са редовни студенти бележка могат да си вземат без проблем за да удостоверят, че са студенти.

Това обаче с медицинските работници си е баш дискриминация

Дискриминация си е ама кой ни слуша.

# 17
  • Мнения: 1 425
Това за постоянния адрес според мен също трябва да отпадне. Ако живееш на квартира и я сменяш , ще трябва и Л.К да сменяш, а това е един разход за семейството. Аз за 5 г. съм сменила 3ри квартири. Би трябвало да остане както беше до сега. Да се взема под внимание настоящ адрес, а не постоянен.
Също така има хора, както съм аз в момента - на квартира сме, но в момента ни строят жилище, което ще е готово към средата на лятото. Аз съм с постоянен адрес на този на майка ми, а мъжа ми в Добрич. Ако трябва да спазя новите правила за постоянен адрес, трябва сега да си сменим л.к, а лятото като ни е готов нашия апартамент да ги сменим отново - това е глупаво ......

# 18
  • Мнения: 1 926
и аз мисля,че трябва да се гледа настоящият адрес PeaceЗа да се справят с фалшивите адресни регистрации просто трябва да проверят дали на посочения адрес живеят тези хора

# 19
  • Мнения: 2 839
и аз мисля,че трябва да се гледа настоящият адрес PeaceЗа да се справят с фалшивите адресни регистрации просто трябва да проверят дали на посочения адрес живеят тези хора
Кой да го проверява?  Shocked

# 20
  • Мнения: 1 926
и аз мисля,че трябва да се гледа настоящият адрес PeaceЗа да се справят с фалшивите адресни регистрации просто трябва да проверят дали на посочения адрес живеят тези хора
Кой да го проверява?  Shocked

 Както се проверяват жалби-служители отиват до адреса и проверяват дали жалбата отговаря на истината и дали на адреса който е посочил подателя живее такъв човек .Така се проверяват и молбите за издаване на лични карти на 16 годишните.Питали са ме дали на адреса на съседите наистина живее еди кой си...Просто май няма друг начин за контрол.Или това или постоянен адрес по ЛК,което е по-лесно за общината и по-доходоносно Mr. Green

# 21
  • Мнения: 929
и аз мисля,че трябва да се гледа настоящият адрес PeaceЗа да се справят с фалшивите адресни регистрации просто трябва да проверят дали на посочения адрес живеят тези хора
Кой да го проверява?  Shocked

 Както се проверяват жалби-служители отиват до адреса и проверяват дали жалбата отговаря на истината и дали на адреса който е посочил подателя живее такъв човек .Така се проверяват и молбите за издаване на лични карти на 16 годишните.Питали са ме дали на адреса на съседите наистина живее еди кой си...Просто май няма друг начин за контрол.Или това или постоянен адрес по ЛК,което е по-лесно за общината и по-доходоносно Mr. Green

Да ама имат да кажем средно по 10-20 такива молби, а за ДГ  и ясла кадидатите са много повече.

# 22
  • Мнения: 2 839
Т.е. полицаите да проверяват адреси?
А бележките от работодателите кой да проверява? Щото ние сме лъжлив народ, няма какво да се заблуждаваме. Огледайте кафенетата край детските градини.
Да не вземе да си помисли някой, че защитавам кметЯ. Да дойде да го защити господина от предната тема, дето гласувал за него намси кой мандат, пък сега подскачаше като ожилен.
Но понеже темата е сериозна, опитах се да дам обективни предложения, пригодими за ситуацията с градините към момента. Иначе и аз искам местата да са повече от желаещите, ама нямаааа

# 23
  • Мнения: 4 465
Запис. Ако нямате нищо против ще ви чета темата, въпреки че не съм от Варна.

# 24
  • Мнения: 2 631
Това е абсурдно с проверките  Naughty
Лична карта и трудовите договори са много добра промяна, само трябва да се дооправи  Peace
Дива, не само кафенетата, но и в колко часа се вземат децата...моето в 17.15 (защото работя близо до яслата и мога да изляза веднага в 17) е последно винаги  ooooh!

# 25
  • Варна
  • Мнения: 2 942
Аз съм за оставане на постоянният адрес, ще си сменя картата и без това живея от доста време там. Причината за това всички надошли във Варна да си мръднат пръстта и да си сменят личната карта и съответно да си плащат данъците тук. Да речем за лично мпс и т.н. Хората, които живеят във Варна постоянно е редно да имат постоянен адрес тук Peace
Студентите нека си остане за ВУЗ във Варна, ако са редовно обучение децата би трябвало да на ДГ, където са и родителите им.
Бележки от НАП, ок
Седалише Варна, тъпо е, нищо че мен ме устройва. Устройва ме и акт за раждане на родителите дори Joy В крайна сметка баба ми си плаща данъците във Варна също Wink

Последна редакция: вт, 18 ное 2008, 10:51 от Красе

# 26
  • Варна
  • Мнения: 615
Това със седалището във Варна направо ме разби. Аз съм във фирма със седалище Шумен, но си работя във Варна. Мисля, че ТД си пише местоработата - къде се упражнява. То така всички банки и големи фирми са регистрирани в София.
Мъжа ми /нямаме брак / пък в момента е в чужбина. Направо не знам за него какви бележки ще представя?!
Искам да ви питам и още нещо - това за неплатени данъци само за самоосигуряващите се ли е или за всички, защото така както е текста ми се стори че е само за първите

Още нещо не може да ми искат бележка януари че ходя на работа при условие, че евентуално, може би ще ми приемат детето чак септември. Еми кой да го гледа през това време?!
Направо си принуждават хората да лъжат

А и още един въпрос - това с постоянните адреси. Моя е още при родителите ми /пак Варна/. На мъжа ми при неговите, а живеем на трето място. Това райониране на яслите и градините въобще не го одобрявам. Трябва да има конкурентност и при тях, да ме ограничават да си запиша детето в по-доброто заведение не съм съгласна. А в моя случай, честно не знам по чии адрес да гледам къде ми е района

# 27
  • Мнения: 578
Според мен предимството за второ дете в същото детско заведение е добре да остане, защото не мога да си представя как родителите ще ги водят тези малки деца всяка сутрин и вечер в/от различни точки на града!

Също така би трябвало децата на НАИСТИНА самотни родители да могат със сигурност при подадено заявление да посещават детско заведение!

Това за фирма със седалище Варна е незаконно и не искам да вярвам, че ще мине на Общински съвет!

Още нещо не може да ми искат бележка януари че ходя на работа при условие, че евентуално, може би ще ми приемат детето чак септември. Еми кой да го гледа през това време?!
Направо си принуждават хората да лъжат...

По досегашните правила се представяше документ, че си на трудов договор - т.е може да си в майчинство, в платен или неплатен отпуск - важното е, че когато детето ти тръгне на градина ти се връщаш на работа.

# 28
  • Мнения: 728
Т.е. полицаите да проверяват адреси?
А бележките от работодателите кой да проверява? Щото ние сме лъжлив народ, няма какво да се заблуждаваме. Огледайте кафенетата край детските градини.
Да не вземе да си помисли някой, че защитавам кметЯ. Да дойде да го защити господина от предната тема, дето гласувал за него намси кой мандат, пък сега подскачаше като ожилен.
Но понеже темата е сериозна, опитах се да дам обективни предложения, пригодими за ситуацията с градините към момента. Иначе и аз искам местата да са повече от желаещите, ама нямаааа

То всички тука май подскачаме като Ужилени, без значение дали сме гласували за този кмет или не. Едва ли единствено негова е "заслугата" за създалата се ситуация.  Аз предлагам, в тази темата да се дават само предложения, а в другата тема да се възмущаваме колективно.

Моята детска градина навремето беше филиал на една по-голяма градина и се помещаваше в един двустаен или тристаен апартамент (не помня точно) на първия етаж в съседен блок. Брат ми ходеше в друга градина - също пригодено помещение от апартамент в друг блок. Явно тогава пак не са достигали местата и това е било някакво временно решение на местната управа, защото в последствие тези градини бяха закрити. Не помня също по колко деца сме били в група - по снимките оттогава преброявам около 20-25. Със сигурност, обаче, помещението в което играят и спят децата в градината на сина ми е по-малко и общо (за игра и за сън) в сравнение с онова в апартамента.

# 29
  • Мнения: 5 178
В кръга на шегата :
да се добави точка,  в която да е упоменато че майките регистрирани и активно пишешщи в БГ-Мамма са с предимство..
А сега сериозно
1) твърдо за документ от НАП и БТ . Ясно е, че "седалище в гр, Варна" е пълна недомислица, щото ни един банкер не може да кандидатства
2) твърдо за "ВУЗ във Варна "
3) твърдо за кандидатстване само по постоянен адрес, че изведнъж много се препълни района около Чаталджа заради новата градина  и яслата
4) "За " майките на породени деца да ползват предимство като на близнаци. "ПРОТИВ" изобщо всички деца, които имат по-голямо братче/ сестриче в заведението да ползват предимство, защото с какво второто дете е повече от първото. Така или иначе с районирането имате право само в едно ДЗ да кандидатсвате и ако се дадат 10 предимства под различни поводи познайте ще има ли прието първо дете на работещи родители.

Милица, мъжът ти ще се води "безработен", освен ако нямаш документ ТД от чужбина. Ако  не можеш да извадиш документ от БТ пък изобщо забравяш за ДЯ

# 30
  • Варна
  • Мнения: 2 942
4) "За " майките на породени деца да ползват предимство като на близнаци. "ПРОТИВ" изобщо всички деца, които имат по-голямо братче/ сестриче в заведението да ползват предимство, защото с какво второто дете е повече от първото. Така или иначе с районирането имате право само в едно ДЗ да кандидатсвате и ако се дадат 10 предимства под различни поводи познайте ще има ли прието първо дете на работещи родители.
за  Peace
Близнаците защо са с предимство? Преди да ми скочите питам интересно ми е

# 31
  • Мнения: 56
" "ПРОТИВ" изобщо всички деца, които имат по-голямо братче/ сестриче в заведението да ползват предимство, защото с какво второто дете е повече от първото. Така или иначе с районирането имате право само в едно ДЗ да кандидатсвате и ако се дадат 10 предимства под различни поводи познайте ще има ли прието първо дете на работещи родители."  цитат от :KOTE

За това не си права. Я си представи, че едното ти дете е прието в детска градина в Левски, а ти живееш във Възраждане и чакаш за другото си дете да го приемат. Излизаш късметлийка и го приемат. Икакво правиш - като свърши работния ден бягаш да вземеш едното от Левски, после бягаш другото от Възраждане, а ти работиш на центъра. Е как се измъкваш от такава ситуация? Много ми е интересно. Да включа и задръстванията след 17.00часа?????
Не става въпрос дали едното дете е повече от другото, а става въпрос за улеснение на родителите.

# 32
  • Варна
  • Мнения: 615
е нали има райониране и не можеш в различни заведения да подадеш документи, постоянния ти адрес си е един. Как едното ще е във Възраждане другото в Левски

# 33
  • Варна
  • Мнения: 2 942
" "ПРОТИВ" изобщо всички деца, които имат по-голямо братче/ сестриче в заведението да ползват предимство, защото с какво второто дете е повече от първото. Така или иначе с районирането имате право само в едно ДЗ да кандидатсвате и ако се дадат 10 предимства под различни поводи познайте ще има ли прието първо дете на работещи родители."  цитат от :KOTE

За това не си права. Я си представи, че едното ти дете е прието в детска градина в Левски, а ти живееш във Възраждане и чакаш за другото си дете да го приемат. Излизаш късметлийка и го приемат. Икакво правиш - като свърши работния ден бягаш да вземеш едното от Левски, после бягаш другото от Възраждане, а ти работиш на центъра. Е как се измъкваш от такава ситуация? Много ми е интересно. Да включа и задръстванията след 17.00часа?????
Не става въпрос дали едното дете е повече от другото, а става въпрос за улеснение на родителите.
Попадаш винаги в района само на една детска градина  Peace

# 34
  • Мнения: 56
Щом е по райони защо в нашия район идват деца от центъра, а аз където си живея в района не бях приета. И си нося детето до Винса

# 35
  • Варна
  • Мнения: 2 942
Щом е по райони защо в нашия район идват деца от центъра, а аз където си живея в района не бях приета. И си нося детето до Винса
Защото всички са донесли хвърчащи бележки, че ти живеят в района и за твоето дете няма място. А ти как го набута в друг район?  Wink

# 36
  • Мнения: 56
Абсолютно си права за това Красе. Точно затова моето дете не го приеха и ме карат да водя детето си на др. Край на Варна(аз живея до техникумите).
А аз си вкарах детето случайно. След като се разбра, че няма да се ходи на ясла в района, реших да потърся място в друга. Така лятото разбрах, че в тази под Винса има свободни места, понеже имало родители които се отказвали да водят децата си , защото много боледували. Така се отвори място и за нас. Подадах си документите и средата на септември почнахме

# 37
  • Варна
  • Мнения: 2 942
Аз пък влача детето си от Победа до Чаталджа, защото чета във форума иначе нямаше да никъде Confused Има ОДЗ точно срещу нас, но ние се влачим в студа из целия град.
Както и да е поне да си сменим картите, не че парите от смяната им отиват в Общината Joy

# 38
  • Варна, морето и сините вълни!
  • Мнения: 2 618
и аз мисля,че трябва да се гледа настоящият адрес PeaceЗа да се справят с фалшивите адресни регистрации просто трябва да проверят дали на посочения адрес живеят тези хора

Смяната на лична карта струва 10лв. Не мисля че това ще реши някакъв проблем!

Моето предложение е да се даде право на избор на родителите да си записват детето по местоживеене или в близост до работното място. Варна е град с добър трафик и ужасна инфраструктура, поради което придвижването от място до място е ужасно. По правилник градините работят от 6.00ч до 19.00 ч , но на практика в 8,30 в групите има по 3-4 деца, а след 18.00децата стоят седнали облечени и с чантите в коридора в очакване някой от родителите. Това е ужасно Sick

За това да останат предимствата на родители с близнаци,породени деца и за по - малкото дете, ако по - голямото е прието на градина!
Има много случаи в които по - малкото дете е прието, а голямото е извън детското заведение!

# 39
  • Варна
  • Мнения: 2 942
Въпросът с личните карти не е в 10лв, а в това че има хора които си живеят тук от 10-15 години, а се водят все още в село не знам кое си. По този начин Варна остава с 450 хил.души население и получава за толкоз народ субсидии от републиканския бюджет. Сами знаете колко в действителност са хората тук, поне двойно. Това е един от начините кмета да накара новодошлите да преминат в графа "варненци" и да увеличим официалния брой на жителите в града. Аз мисля, че така е редно  Peace
п.п. не работя за Община Варна Joy

# 40
  • Мнения: 56
Подкрепям това за ЛК. Аз от пет години съм във Варна и зада мога да гласувам за кмет на града в който съм избрала да живея и да имам някакви права въобще, ДА - смених си личната карта и сега се водя с постоянно жителство Варна. А относно тази ОДЗ , КРАСЕ която е с/у вас в Победа - говоря за същата - и нас не ни приеха там

# 41
  • Варна
  • Мнения: 3 235
1. Мисля, че изискването фирмата да е на територията на Варна трябва да отпадне.
2. Но, все пак да остане удостоверението от НАП, че лицето е на трудов договор /или упражнява дейност/. За да се прекрати представянето на фалшиви служебни бележки от "работодатели".
3. Съгласна съм и с удостоверението, че лицето не дължи данъци. Не може да очакваш от Общината социална услуга, а да не си плащаш задълженията към нея.
4. Ежегодното потвърждаване е безумно.
5. Да остане предимството за по-голямо дете в градината.
Съгласна съм с тези. + постоянен адрес във Варна. И още въпроси за яслите - ако приемът остане от началото на годината, то да е по-кратък, и списъците да са готови по-рано. Да се уточни дали за яслите приемът също ще е само два пъти в годината, защото до момента деца се приемаха непрекъснато в течение на годината.
Да се актуализира списък с ДЗ на сайта на Общината. Примерно яслата в квартала ни я няма в списъка, мога да приема че за нея не важат тези правила  newsm78

# 42
  • Мнения: 247
Аз ли нещо не разбрах, или... newsm78

"- За самоосигуряващи се родители, документи от трудови договори при НАП, че лицето упражнява дейност, както и удостоверение за наличие или липса на задължения, съгласно чл.87, ал.6 от ДОПК. - От Община Варна, дирекция “Местни данъци”, удостоверение за наличие или липса на задължения по чл. 87, ал.6 от ДОПК за всеки от родителите, документ за предходната календарна година, че лицата не дължат данъци, заплащани в община Варна."


Това удостоверение от НАП, че лицето не дължи данъци само за  самоосигуряващите родители ли е?

# 43
  • Варна
  • Мнения: 558
Аз съм "ЗА" да се върне предимството за второто дете. Може да не е повече от първото, но е невъзможно да ги размъкваш на различни места. Представи си, че работиш от 8 и трябва да ги водиш в различни градини какъвто е моят случай. Е няма как да стане!

# 44
  • Мнения: 247
Аз съм "ЗА" да се върне предимството за второто дете. Може да не е повече от първото, но е невъзможно да ги размъкваш на различни места. Представи си, че работиш от 8 и трябва да ги водиш в различни градини какъвто е моят случай. Е няма как да стане!

А я си представи, че едното ти дете е на училище( първи, втори или трети клас е),  другото ходи на ясла, а ти на работа. Тогава какво да правим? Да искаме ли детските градини да са в сградите на училищата, за да ни е по- удобно?!!!

# 45
  • Варна
  • Мнения: 558
Тук не става въпрос за невъзможни неща.  Защо трябва максимално да си затруднен при положение, че има решение на проблема. Нямам намерение да се заяждам с който и да било.

# 46
  • Мнения: 247
Аничка, никой не иска да се заяжда Peace Дадох само един пример, с който неизбежно ще се сблъскаш, ако имаш повече от едно дете. Вярно е, че невъзможни неща няма, но само си представи, че ти работиш и твоето първо дете не може да влезе в близката градина само ,защото не работеща майка ползва предимство за второто си дете. Това честно ли е?

# 47
  • Варна
  • Мнения: 1 180
А районирането важи ли са приема в яслите?

# 48
  • Варна
  • Мнения: 558
Dariani, разбира се, че в този случай не е честно, но предимствата също са за работещи родители. Не може да приемат с предимство дете на не работещи. Ето цитат: "ІІ. Децата в самостоятелните ясли и детските градини се приемат с предимство преди всички останали деца, след спазване на изискванията от т. 3 до т.6 от настоящите Правила за прием  при следните условия:". Децата се приемат с предимство, ако са изпълнени другите условия  Peace. В никакъв случай предимствата не са за хора, които си "клатят краката".

# 49
  • Варна
  • Мнения: 204
1. Мисля, че изискването фирмата да е на територията на Варна трябва да отпадне.
2. Но, все пак да остане удостоверението от НАП, че лицето е на трудов договор /или упражнява дейност/. За да се прекрати представянето на фалшиви служебни бележки от "работодатели".
3. Съгласна съм и с удостоверението, че лицето не дължи данъци. Не може да очакваш от Общината социална услуга, а да не си плащаш задълженията към нея.
4. Ежегодното потвърждаване е безумно.
5. Да остане предимството за по-голямо дете в градината.
Ами с втората точка не съм съгласна.Учудвам се , че никой до сега не е писал, но както посочих и в другата тема, все пак Варна е морски град за бога и тук хората , които си вадят парите пътувайки са страшно много.Какъв трудов договор от НАП ?????Дай сега децата на 10 000 моряци да останат на улицата, само защото родителите им работят за чужди фирми. Нали си харчат парите в този град.Важното е да си плащаш местните данъци и такси, които си касаят общината и това е.Останалото също влиза в глава дискриминация. ooooh!

# 50
  • Мнения: 247
Dariani, разбира се, че в този случай не е честно, но предимствата също са за работещи родители. Не може да приемат с предимство дете на не работещи. Ето цитат: "ІІ. Децата в самостоятелните ясли и детските градини се приемат с предимство преди всички останали деца, след спазване на изискванията от т. 3 до т.6 от настоящите Правила за прием  при следните условия:". Децата се приемат с предимство, ако са изпълнени другите условия  Peace. В никакъв случай предимствата не са за хора, които си "клатят краката".


Тогава пак идва неизбежният въпрос: Как децата на т. нар. "работещи родители"  се вземат от мама или татко още в 16.00ч?
И това е масова практика.

Хрумна ми нещо. Открих топлата вода. Laughing Плащам си осигуровки само един месец, вземам си бележката от НАП и готово ... до догодина Wink "Клатя си краката" вкъщи и пак си ползвам предимството, щото видите ли имам две деца и нещо или някой трябва да ми осигури удобство.
Това не мога да го рабера, честно.  Сигурно повредата е в моя телевизор.

п.с. И аз имам две деца Wink

Последна редакция: вт, 18 ное 2008, 15:15 от Dariani

# 51
  • Варна
  • Мнения: 558
Виж за това и аз се чудя  newsm78. Няма да кажа как ме гледаха като казах, че ще ги водя в 7.30, за да ходя на работа от 8, което пък е, за да мога да ги взема към 17.30. Как става така, че ги водя първи и ги вземам от последните и аз не знам  Rolling Eyes.
Що се отнася до това да "преметнем" системата - винаги се намират такива, които успяват  Wink. Тук говорим за удобството на работещите родители, които наистина имат нужда.

Последна редакция: вт, 18 ное 2008, 15:17 от Аничка*

# 52
  • Мнения: 44
Относно удостоверенията от НАП -  ДА може да се извади такова,но да е еднократно.Институцията изискваща и приемаща удостоверението е тази, която трябва да следи за неговата истинност,т.е. в молбата долу може да се вмъкне текст:Лицето подало молбата е длъжно да уведоми съответната институция при промяна на посочените данни в срок от 7 дни,в противен случай носи наказателна отговорност по.........        еди какъв си член и да ходят да си проверяват в НАП.

# 53
  • Varna
  • Мнения: 333
[

Тогава пак идва неизбежният въпрос: Как децата на т. нар. "работещи родители"  се вземат от мама или татко още в 16.00ч?
И това е масова практика.

Хрумна ми нещо. Открих топлата вода. Laughing Плащам си осигуровки само един месец, вземам си бележката от НАП и готово ... до догодина Wink "Клатя си краката" вкъщи и пак си ползвам предимството, щото видите ли имам две деца и нещо или някой трябва да ми осигури удобство.
Това не мога да го рабера, честно.  Сигурно повредата е в моя телевизор.

п.с. И аз имам две деца Wink

Да разбирам ли, че само родителите с две деца си вземат  децата по-рано? Защото същото важи и за родителите с едно дете.
Аз съм с две деца. Вземам голямото си дете  от първите - към 17-17.30ч.  Дъщеря ми я гледа бавачка. И работя.
В групата на синът ми има само една неработеща майка - и тя е студентка. / може би защото градината не е много атрактивна /

а предимствата нали са за двама работещи родители, с постоянен адрес в района на градината.

1. Мисля, че изискването фирмата да е на територията на Варна трябва да отпадне.
2. Но, все пак да остане удостоверението от НАП, че лицето е на трудов договор /или упражнява дейност/. За да се прекрати представянето на фалшиви служебни бележки от "работодатели".
3. Съгласна съм и с удостоверението, че лицето не дължи данъци. Не може да очакваш от Общината социална услуга, а да не си плащаш задълженията към нея.
4. Ежегодното потвърждаване е безумно.
5. Да остане предимството за по-голямо дете в градината.
Съгласна съм с тези. + постоянен адрес във Варна.

# 54
След като прочетох постовете отново да се включа..
1. Някои бяха писали че имало фалшиви служебни бележки ами сигурно има, но със сигурност не  е масова практика. В такъв случай  моето предложение е "служебна бележка от работодателя с посочен номер и дата на трудовия договор или служебното правоотношение (за държавните служители) и ЕИК (бившия БУЛСТАТ) на предприятиято " [/b]
Мисля че така посочено се дават достатъчно данни за договора -който се съмнява да си проверява
Понеже много мами се застъпват за това удостоверение за НАП като компромисен вариант предлагам да остане "удостоверение от НАП за регистриран трудов договор " тоест да не се упоменава нито Варна, нито седалище, нито община Варна

2. За фирмите ( по принцип не ме засяга защото нямам фирма), но мисля че не трябва да им искат никакви бележки за данъци. аргументите съм ги посочил по преди.
3. Идеята за постоянен адрес Варна, мисля че е резонна все пак,ако с това един вид  удостоверяваш "жителство" . Така че може да остане
4. Против съм да се подават документи всяка година, досега го нямаше, какъв е мотивът сега ?. 

  Dariani  е написала
огава пак идва неизбежният въпрос: Как децата на т. нар. "работещи родители"  се вземат от мама или татко още в 16.00ч?
И това е масова практика.

Хрумна ми нещо. Открих топлата вода. Laughing Плащам си осигуровки само един месец, вземам си бележката от НАП и готово ... до догодина Wink "Клатя си краката" вкъщи и пак си ползвам предимството, щото видите ли имам две деца и нещо или някой трябва да ми осигури удобство.
Това не мога да го рабера, честно.  Сигурно повредата е в моя телевизор.

п.с. И аз имам две деца "


Ами не ти разбирам поста. Какво като си вземат децата в 16.00 ч едни имат фирми, други са на смени, трети имат различно работно време от обичайното. И аз като водя детето си към 8 часа почти няма деца, но като го вземам към 17.30 си има доста деца, така че не мога да бъда мнителен по отношение на това. И не вярвам на тези на които  децата са им в детската градина да процедират по посочения от теб начин и да си "клатят краката" ....

Моля, да се придържаме към темата и в тази тема да даваме само предложения или да изразяваме несъгласие конкретно по наредбата..

# 55
# 56
Факт е, че правилата, които г-н Кмета е "узаконил" с подписа си на 4.11.2008 под формата на наредба№4122 /в противоречие със ЗМС/ са меко казано абсурдни, недомислени и нарушаващи законите.  Явно някой е подложил на Кмета бананова кора, а той "без да иска" се е подхлъзнал.   Thinking

Изобщо не е мислено за случаи в които единия родител е в чужбина, или е забегнал и е оставил децата на другия/да се справя/, случаи в които родителите нямат брак, развод и т.н но и не живеят/и не възнамеряват да се събират/ заедно на един адрес т.е при всички тези частни ситуации ще е граничещо с невъзможното да се съберат изискваните документи!

Децата живеещи в града, според законите на България са равни и имат еднакво право на достъп до образование според Конституцията на България. Според ЗАКОНА ЗА НАРОДНАТА ПРОСВЕТА детските градини са част от системата на народната просвета и в тях децата се обучават според ДОИ!
    Чл. 2. Системата на народната просвета включва детските градини, училища и обслужващи звена.
    Чл. 3. Системата на народната просвета осигурява образование според държавни образователни изисквания.

Странното е че предимството за деца с постоянен адрес важи само в случаите описани в т.ІІ  т.е от новите правила излиза, че за децата извън изброените категории такова няма!

"ІІІ. Детски ясли и детски градини със специален режим на приемане." - в тази точка изискването родителите на децата да представят документи от т.3 до т.6 е отново незаконно, защото се касае за деца със специални образователни потребности, а в
ЗАКОНА ЗА НАРОДНАТА ПРОСВЕТА е регламентирано:
    Чл. 21. (Изм., ДВ, бр. 90 от 2002 г.)
   
    (2) Задължение на детските градини по ал. 1 е да приемат деца със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания.


# 57
# 58
  • Мнения: 163
ЗАКОНА ЗА НАРОДНАТА ПРОСВЕТА е регламентирано:
    Чл. 21. (Изм., ДВ, бр. 90 от 2002 г.)
  
    (2) Задължение на детските градини по ал. 1 е да приемат деца със специални образователни потребности и/или с хронични заболявания.

Да, и именно те би трябвало да се приемат без дуги изисквания, освен документи удостоверяващи специалния им статут.

В новите правила на кмета и това изискване според закона е погазено. Задължително е за този контингент изискванията по кои да е точки в нов или стар вариант да отпаднат.

# 59
  • Мнения: 2 960
Здравейте момичета от "горещата "варненска тема за детските градини.

В четвъртък 27.11-Кметът ще дава бриф.за журналистите относно -Проблемите ,възникнали около новите правила за прием в градините.

ИМАМ МОЛБА-Трябват ми за репортаж мненията /интервюта/с няколко мами ,които да изразят позицията си по темата.
Моля ,ако някоя от Вас иска да сподели -тревоги,недоволство  или има виждане как трябва да става приема ..да ми пише днес на ЛС.
Благодаря предварително  bouquet...

# 60
  • Мнения: 6
Явно текста с който се изисква родителите да работят във фирми регистрирани във Варна е най-спорен.
Няма какво са де заблуждаваме - идеята скрита зад това е, че данъците събирани от такива служители (най-вече ДОД) отиват в София (или там където е рег. фирмата)- това е!
Но тук е завидната глупост на общинарите  #2gunfire #2gunfire #2gunfire- да обвързват икономическият интерес на фирмите да се регистрират в други градове - с приема на деца.
Да, Тук ще почнат - ама ние с общински пари ги издържаме тези градини. Да така е! Но създаването на Големи Данъкоплатци в София е решение на правителството и промяната на адр. регистрация е логичичен факт, предвид по-лесното администриране на такива фирми.
С две думи - абсолютно несправедливо решение и се чудя кога най накрая някой адвокат тип хиена , няма да оформи колективен иск. #Cussing out #Cussing out
Аз вече писах на БТВ, Нова ТВ и Господари на Ефира - но както практиката показва, нашата журналистика ще се задейства след 6 месеца.
 

Общи условия

Активация на акаунт