Един въпрос за отоплението с газово котле

  • 37 090
  • 79
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 958
Купихме нов апартамент с газово котле и радиатори във всяка стая. Дори в кухнята са два, а има и в коридора. Котлето е в кухнята. Всичко е перфектно направено, но от Велбъжгаз не можаха да ни отговорят на въпроса как най-икономично да го ползваме. Разбрахме, че радиаторите е добре да са винаги на 5. Сега ще търсим и книжка за програматора.

Въпросът ми е дали ако някои радиатори ги изключим - на звездичка се икономисва нещо или е безмислено. Всичко си се отчита в котлето и щом системата е пусната няма смисъл да се спира някой от радиаторите.

Малко объркано стана, но и на мен не ми е много ясно...... Embarassed Досега сме били на ТЕЦ.....

Последна редакция: пн, 17 ное 2008, 20:57 от mila71

# 1
  • София
  • Мнения: 958
Никой ли не знае спирането на радиатор в някоя стая или баня дали влияе на ценообразуването или решаващ фактор е единствено мощността и програмите на програматора?

Явно на газ не се топлят много домакинства....... newsm78

# 2
  • Мнения: 88
Ще следя темата и аз защото и при нас се получава нещо подобно. Дано се включи някой  с опит в отоплението с газ.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 1 571
Мисля че има значение и какъв модел точно е котела, тъй като принципът им на работа не е съвсем еднакъв. Но общо взето, не е икономично да се спират много радиатори. Един - два може, но не да оставиш само един или два да работят. Мощността на котела и изчислена така, че да работи най-икономично с всички радиатори, т.е. тогава КПД-то е най-голямо. Ако изключиш един два, КПД-то пада, но и сметката ти пада, но ако оставиш само един-два, сметката ти няма да падне особено много. Много лаишки го обясних, но и аз толкова разбирам. На нас пък и ни казаха, че е радиаторите е добре да са на 3, нашите са с термоглави, ако има значение. Казаха ни също че лирата в банята е доста сериозен консуматор и да я пускаме само 10-15 минути преди ползване.
Ние дори нямаме програматор. Точно тези дни си мислех, че трябва вече да купим.

# 4
  • София
  • Мнения: 958
Горе долу ми става ясно. По принцип е невъзможно за нас да останем на два радиатора, но например в кухнята има два, има и в коридора - може би е добре тях да не пускаме......А в банята сме го оставили, може би е добре и него да спра. Тя е много топла по принцип. Но аз съм много топлолюбива, хич не вирея на студено............. Laughing
Мислехме да нагласим програматора на по-слаб режим - тип луна през нощта, а най-силната - тип слънце програма да наглася за времето между 16 и 22 часа, когато всички сме вкъщи.

А котлето е Хидротерм, немско. Повече незнам...доколко е наистина добро.

А относно радиаторите - нашите са алуминиеви с винтили - това различно ли е от термоглави.....

# 5
  • Варна
  • Мнения: 1 571
Да ти кажа, при нас винаги е имало спрени радиатори. Апартамента е с 4 стаи а ние сме само двама, каквото и да правим трудно ще ползваме всичките. В кухнята са два радиатора и пускаме само единия, достатъчно топло е и няма нужда от двата. А за термоглавите, не помня точно, но бяха по-скъпия вариант. Уффф много съм изветряла вече, уж внимавах тогава като ми обясняваха ама минаха вече две години.
Ще следя темата и аз и дано се включи някой по-разбиращ.

# 6
  • София
  • Мнения: 958
Лошото е, че и от Велбъжгаз мрънкаха нещо и много, много не се разбра......... newsm78

Чудя се и дали се икономисва ако например вечерта затворя радиатора в кухнята и го отварям чак сутринта. Понеже там цяла нощ няма никой..........Но ако пък след това при загряването му се губи много мощност дали не харчи повече отколкото да работи цяла нощ............. newsm78

Дано се включи някой, който наистина е наясно..... Simple Smile

# 7
  • Мнения: 14 489
ние сме на газ но да ти кажа ( без да съм кой знае какъв спец) не мисля, че ще има кой знае каква икономия от спиране на радиаторите.
ако имате програматор (оставам с впечатление, че имате) от там може да се направи икономията - знам, че разликата в зададената дневна и нощна температура не трябва да е повече от два градуса тъй като при преминаване на дневен режим ако е паднала много температурата през нощта ще гори много докато стигне зададената дневна.
котелът и програматорът в крайна сметка са зависими от температурата в стаята където е програматора, другите стаи така или иначе се стоплят по-малко или повече.

не знам дали съм ти била от помощ, но не мисля, че със спиране на радиаторите ще икономисаш повече от 10-20 лв.

# 8
  • Мнения: 17 984
Ние също сме с термоглави /кранове с цифри по тях/ мисля. Според мен те управляват и самото котле, в смисъл че когато стане топло в стаята котлето се изключва и радиаторите направо изстиват. След определен период се включва. Нямаме програматор, не знам дали и ни трябва

# 9
  • Мнения: 35
Здравейте, ние сме изцяло на газ (за готвене, топла вода и отопление).
Първото нещо както писахте по-горе е вида на котела и броя на ребрата за целия апартамент. Принципът на който работят газовите котли за отопление е следния - задавате определена t (с програматор се задава стайната t, a чрез копчетата на котела се задава t на водата в отоплителната система).
Когато t падне под зададената помпата на котела се включва и започва да отоплява. Т.е. няма значение дали изключвате част от радиаторите или не - котела ще гори до постигане на определената t.

# 10
  • Мнения: 35
Ако нямате програматор е възможно да се икономиса, като се изключат някои радиатори, но от друга страна самия котел ще работи не ефективно, защото:

всяко ребро на радоаторите има определена мощност (у нас 800в)
брой на ребрата*мощност = приблизително на мощността на котела
(у нас 30*800 = 24 кw = max. отоплителна мощност на котела.)

В този случай ако се изключат част от ребрата котела ще загрява твърде бързо и няма да успява да затопли водата в цялата система преди помпата да се изключи.
Заключение: котела гори, а стоите на студено!

# 11
  • Мнения: 35
Ние сме с програматор и практикуваме следното: от 08:00 до 18:00 е на 12 C (с цел при рязко падане на t да не замръзне системата), от 18:00 до към 22:00 е на 20 C, през ноща е на 18 C.

П.П. raja_nikol Термоглавите не управляват котлето, изключва се защото водата е достигнала определена (зададена от вас) t.

# 12
  • София
  • Мнения: 958
Благодаря много!   bouquet


Това, което разбрах е че щом сме с програматор трябва най-добре да си нагласим програмите от него и да не включваме и изключваме постоянно радиаторите по стаите.....

# 13
  • Мнения: 35
В общи линии -да.
Ако ще ти помогне с нещо - апартамента ни е около 50кв.м чисто, топлим се по описания начин, готвя почти всяка вечер (на газ) и се къпем, разбира се  Mr. Green (двамата с мъжа ми сме)
сметки за месец 09 и 10 - 25 лв
месец 11 - около 45-50лв

само че ние си пуснахме парното още октомври, че ни беше студено  Laughing

# 14
  • Варна
  • Мнения: 1 571
LGrigorova, дай повече инфо за програматора, модел, нещо такова. Както писах ние нямаме. Включвам, изключвам, намалям, усилвам от самия котел. Той обаче, когато работи се включва на всеки 3 мин. явно за да провери температурата на водата. Понякога работи само няколко секунди понякога повече. Чувала съм обаче, че точно при пускане заминава най-много газ и май това постоянно включване никак не е икономично. Дали с програматор нещата ще се променят?

# 15
  • Разпиляна във въображението
  • Мнения: 24 784
Записвам се да следя темата. Нашия апартамент е към 80 кв. - четири стаи. Парното работи постоянно във вде от тях, в хола не го пускаме, а в кухнята само от 6 до 22 ч. Не готвя на газ, но ползваме затоплена вода от котлето за къпане. За съаление кранчетата ни не са със степени. Нагласяме температурата от котлето.

# 16
  • Мнения: 35
Програматора, който сложихме е "Седмичен програмируем термостат MILUX/4" (от Овергаз е купен) - има и по-добри решения, но се спряхме на по-евтиното, честно казано  Embarassed
Можете да видите в нет-а описанието му. За момента сме доволни.
Разликата при по-скъпите е:
- може да са безжични (което позволява да ги носите от стая в стая)
- по-модерен дизайн
- повече функции (тоест повече зададени варианти на програми)
- по-висока чувствителнот и др.

(Някои газови котли (Buderus например) работят само със термостати от същата марка и определен модел)

# 17
  • Мнения: 35
При наличие на програматор, чрез него се задава определена t. Примерно искате 20 C стайна t -> нагласяте програматора на толкова и котела се включва - работи докато в стаята стане 20 C и спира. След известно време радиаторите ще изстинат и t на въздуха ще почне да пада - тогава котела пак се включва.

У нас се включва веднъж на час горе долу, когато го нагласим на 20 C. Но това е много относително защото зависи от:
- външна t
- местоположение (етаж и изложение на апартамента)
- изолация
- дограма
- отопляем обем

и т.н

# 18
  • Мнения: 35
При поставянето на програматора трябва да се прецени добре местоположението му, ако не е безжичен. Ние примерно направихме една грешка - поставихме го твърде близо до единия радиатор и срещу един прозорец, та въздуха около него се нагрява по-бързо от колкото въздуха в другия край на стаята....
но нищо - следващия път  Simple Smile

# 19
  • София
  • Мнения: 958
Ами нашият програматор е в кухнята. Тя е северна. Ако през нощта спра радиатора в кухнята и температурата падне значи ли, че котлето ще отчита, че е студено и ще работи повече........Това значи, че радиатора в кухнята не трябва в никакъв случай да го спирам.........

Май се оплетох съвсем............. Rolling Eyes

Последна редакция: пт, 21 ное 2008, 15:05 от mila71

# 20
  • Мнения: 35
По принцип, това означава - не си се оплела.
Можеш ли да дадеш малко информация - какъв е котела и програматора? Както и отопляема площ приблизително?

Най хубаво е ако можеш да осигуриш циркулация на топлия въздух (примерно да оставиш отворени вратите към кухня, хол и т.н) Така t ще е най-равномерна

# 21
  • София
  • Мнения: 958
LGrigorova  - Благодаря ти за вниманието!!!  bouquet


Жилището е около 100 кв.  - хол, спалня, детска и кухня. Прoграматора и котлето са в кухнята. Котлето е Хидротерм, а програматора Eurotermostat 091 no 615935.  Нагласихме го от 00 часа до 16 часа да е на режим луна - 18 градуса, а след това програма слънце 20 градуса. Кухнята е северна, но е с pvc дограма. В нея има два радиатора, в коридора един, във всяка стая по един и в двете тоалетни по един. Холът и спалнята са южни и най-топли, а кухнята и детската по-бързо изстиват понеже са на север. Предвиждаме външна изолация на детската, но след зимата.

# 22
  • Мнения: 35
Ако не сте си в къщи през деня, може малко да свалите t, все пак няма смисъл да топлите празен апартамент. Иначе жилището звучи чудесно Simple Smile
Друг съвет е да си следите показателите на газомера - колко е потреблението на денонощие събота и неделя и през седмицата - така няма да ви изненадват сметките, а й можете да прецените дали е нужна икономия изобщо ..

# 23
  • София
  • Мнения: 958
Засега съм си вкъщи, но да, когато е празен апартамента ще намалим температурата. Проблемът е, че забелязахме, че всеки ден трябва да нагласявам режима - като мине 12 часа и не запаметява....Явно не правим нещо както трябва на програматора. Уж намерихме упътване за този вид, но нещо преводът май не е добър и са пропуснали някои подробности. Или нещо е повредено..... newsm78

Това за следенето също е добра идея........Благодаря!  bouquet

# 24
  • Мнения: 35
Това може да се получава, ако термостата е дневен (а не седмичен примерно), тоест нулира се на 24 часа. Търсих из нета, но не успях да открия описание на друг език освен чешки, пък на него не му разбирам много Simple Smile. Вижте в упътването дали пише дневен/седмичен...?

# 25
  • София
  • Мнения: 958
http://translate.google.bg/translate?hl=bg&sl=sk&u=http: … official%26sa%3DG

Ето тук намерих нещо преведено и пише седмичен. На листчето, което ни дадоха не пише нищо за това. Пак ще го разгледаме, да не би да сме натиснали нещо и да е станало дневен, но няма такива описани опции в упътването, поне в това, което имаме. Май трябва да намерим по-добро.....

# 26
  • София
  • Мнения: 958
Сега всичко е наред. Тази нощ си запази програмата, явно след неделята се е нулирало. Благодаря на всички за съветите и мненията.   bouquet

# 27
  • София
  • Мнения: 18 679
Колко струва прогаматорът? Ние засега регулираме температурата от радиаторите - всички са на 3, а като проветрявам или ако стане много жега - спирам някой радиатор. Нощем намалявам в спалните на 2. Ако мога да си спестя цялата тая врътка, ще е супер. Само не разбрах при затворени врати, програматорът как ще измерва температурата в спалнята примерно, ако самият той е в коридора newsm78

# 28
  • Мнения: 35
Цените са различни според модела. Нашия беше около 70 лв (тази пролет го купихме). Можеш да погледнеш на сайта на Софиягаз.

Монтира се на стена и се връзва към котлето (тоест трябва да дойде техник).
При затворени врати не може да измерва t в други стаи, точно затова трябва внимателно да се избира мястото на което го поставяте - да е най-обитаемата стая в апартамента и да не е близо до радиатори и на пряка слънчева светлина. Ако го сложите в спалня (тя, предполагам, е по-малка от хола), там ще отчита примерно 20 C, но кубатурата, която се отоплява е по-малка и по-бързо се затопля и реално в хола ще е, примерно 18 С.
Докато обратното - ако затоплите по-големия хол до 20 C, в спалнята ще е примерно 22 !!

# 29
  • Мнения: 35
Сега всичко е наред. Тази нощ си запази програмата, явно след неделята се е нулирало. Благодаря на всички за съветите и мненията.   bouquet
Е значи сега остава само да следиш и да ни информираш как е потреблението ти Simple Smile
Ние събота и неделя горим по около 4-5 кубика на 24 часа - не е много, ама... Simple Smile

Предполагам, че следващата неделя пак ще се нулира програматора.... newsm78

# 30
  • София
  • Мнения: 958
Още хич не сме много наясно с кубиците, от 1 месец сме на газ. Преди в София бяхме на ТЕЦ. Но сега като дойде сметката за ноември, ще започнем да следим от декември и да регулираме нещата. И водата ни е на газ, дано за отопление и вода да не надхвърлим 120 лв. на месец.


За програматора - ние точно затова нагласихме дневната да е 19, защото когато в кухнята, която е северна  е 19, в южните стаи е поне 21 и е достатъчно.

# 31
  • Мнения: 35
Ние сме на газ от юни. До сега сме плащали 2 пъти:
за юни - август - 17лв
септември и октомври - 25 лв

Сега ми се очертава около 45-50лв

# 32
  • Мнения: 17 984
Апартамента видях че е малко квадрати, но колко човека сте? Ние лятото имахме по 8-10 лв. на месец, не готвя на газ. 4 човека сме

# 33
  • Мнения: 35
Двамца сме засега Simple Smile,
само че аз ползвам газта и за готвене - сложихме само газови котлони.

# 34
  • София
  • Мнения: 958
Ами ние сме 5 човека, но без отопление - т. е само за водата, за 1 месец платихме 30 лв. Но и синът ми се къпе по 20 минути, а и аз обичам да се къпя дълго и всеки ден.....

Но в сравнение с вас май пак плащаме много..... newsm78

# 35
  • Мнения: 35
О, не мисля, че плащате много. Просто ние като сме само двама и си се отразява в разходите. Принципно винаги са ни били малки битовите сметки.
Всеки ден се киснем в банята, но пък обичаме да се къпем заедно  Blush сигурно и това се отразява.... 

# 36
  • София
  • Мнения: 958
Аха....ето къде е разковничето за добрата икономия........... Laughing
Полезно и приятно... Simple Smile

# 37
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
и аз да се включа в тази тема. от юли сме на газ. имам програматор, но още не мога да се оправя с него, не са ми много ясни указанията в упътването, кратко е написано и не го разбрах твърде добре. ако може някой да ме обучи - ще съм благодарна. котела ни е вайлант, програматора си върви с него.  Hug

# 38
  • Мнения: 35
Здравей Diki,
за да можем да помогнем евентуално, може ли да дадеш модел на програматора? Vaillant по принцип не произвеждат програматори и котлите им вървят с няколко марки, които са си различни...

Когато идваха да ви включват газта пуснаха ли програматора за проба?
При нас техника набързо ни обясни какво се прави с отделните копчета и аз после го разцъках и  smile3508 ...
ПП. Поздрави за добрия избор на котле Simple SmileSimple Smile

# 39
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
Здравей Diki,
за да можем да помогнем евентуално, може ли да дадеш модел на програматора? Vaillant по принцип не произвеждат програматори и котлите им вървят с няколко марки, които са си различни...

Когато идваха да ви включват газта пуснаха ли програматора за проба?
При нас техника набързо ни обясни какво се прави с отделните копчета и аз после го разцъках и  smile3508 ...
ПП. Поздрави за добрия избор на котле Simple SmileSimple Smile
благодаря!, не съм погледнала каква е марката на програматора, ще ти пиша пак на лични да не занимаваме аудиторията с инструктажа. Grinning направиха проба, но като за студено време.
имаме сметка за ноември 130 лв. смятам че е добре, парното си работи леко, детето и майка ми са в къщи, за ток 20.

# 40
  • Мнения: 1 715
Да се включа и аз.Ние сме с програматор настроен е на дневна (06h-22h)-22 градуса и нощна(22h-06h)-21 градуса.Термоглавите са ми отворени навсякъде на 5.Определено много по изгодно и по-добре е с програматора,отколкото със задаване на температура на водата на котлето.За сметки не ми се пише,защото ще възникне спор.При всички е индивидуално и зависи от много неща.

# 41
  • Мнения: 35
Добре дошла в темичката valq_78. Предполагам, че у вас също има човек през деня.. В протичен случай t е малко висока... иначе ние процедираме по същия начин.

Diki, излезе и нашата сметка - 41 кубика сме изгорили  Mr. Green много съм доволна... но все пак не топлим през деня ...
при вас звучи много добре, като потребление... Simple Smile

# 42
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
днес разгледах, разчетох указанието на терморегулатора, той е марка CalorMatic340f. почти го схванах. само ми остана един неразрешен въпрос - копчето, което е на котела в какво положение трява да е когато котела се управлява от терморегулатора? не прочетох нищо по този въпрос. говоря за това, с което се увеличава Тна водата в радиаторите.
а, друг много важен въпрос  - ще пътуваме за коледа и няма да ни има 5-6 дни, какво да направя, да изключа газта изобщо в апартамента или да наглася функцията за ваканция на терморегулатора? какво правите вие при пътуване?

# 43
  • София
  • Мнения: 958
Аз бих го изключила от съображения за сигурност.

Нашата сметка за ноември е 112 лв. , апартамента е голям, почти 90 квадрата топлим. Не спираме в никоя стая, радиаторите са на 5, вратите отворени. А и сме 5 човека и се къпем редовно. Според мъжа ми е много, но според мен за топлината и удобството, което имаме е добре.....

Количеството е 0.120 - хил. м3 - незнам какво е това.........? Но на човек се пада по 24....
Мисля, че е добре и не е фрапиращо много......... newsm78

# 44
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
Diki, излезе и нашата сметка - 41 кубика сме изгорили  Mr. Green много съм доволна... но все пак не топлим през деня ...
при вас звучи много добре, като потребление... Simple Smile
здрасти! погледнах си сметката,
старо     ново       коеф.на коригиране             коригирано количество
1506       1642             1.053                                     0.143 хил.мЗ
какъв е този коеф. на коригиране? колко кубика сме изразходвали.
 Rolling Eyes

# 45
  • Мнения: 161
ммм.. не знам откъде да започна.
По принцип ако има програматор термоглавите са леко излишни, въпреки че зависи дали радиаторите са последователни или е слънчева система с колектор.
Някои от пишещите бъркат категориите - значи температурата на отоплителния кръг си се задава на котела и ако няма програматор, то тя е стопа - т.е. когато термоглавите затворят темп. на водата се увеличава бързо достига максимума и котела изключва пламъка за известно време като продължава да върти водата.
Ако има програматор - то регулираната темп. на водата също е стоп, но когато температурата в помещенията мине зададената котела се изключва нацяло.
Повечето модерни котли имат и външен датчик с който по специален коефициент регулират температурата на водата в кръга - така при топло време навън заданието за топлата вода е 48-55 градуса а при много ниски температури заданието се променя да кажем на 80 гр. По принцип една система е най-ефективна при използване на външен датчик с програматор, като в стаята където е програматора термоглавите са излишни, но трябва внимателно да се пипнат спирателните кранове на изхода им с което да се регулира пълненето и съответно топлоотдаването им.
Сега на мила71 да й кажа - ако програматора  е в кухнята и там изключите радиатора, то ви остава да намалите заданието на програматора - да кажем 15-16 гр. защото програматора мери локалната температура. това върши някаква работа ако в кухнята влизате рядко и не ти пречи да ти мръзнат ръцете и краката докато готвиш за семейството.Все пак много зависи и как ви е изчислена системата - ако ползвате стари радиатори от онези за централното ТЕЦ, може и да не са най-ефективните.
По принцип от 1 год ползвам газова система и съм на мнение че резките колебания на настройките като температура само водят до увеличаване на разхода. Виждам полза от вариране в рамките на 1-2 градуса но не повече. Това произхожда от обстоятелството че при паленето котлите изразходват най-неефективно газта и при по-чести включвания и изключвания  на практика само се прахосва газта. Освен това отоплителните системи с радиатори са доста инертни, виждам смисъл в по-големи варирания ако монтирате 1-2 водни конквектора, които да увеличат топлоотдаването, но иначе просто си въобразявате че пестите нещо.
Има и много допълнителни обстоятелства разбира се - котела с модулиращ пламък ли е, не е ли, програматорът може ли да управлява модулирането на пламъка или не може .... много са факторите.

# 46
  • Мнения: 35
днес разгледах, разчетох указанието на терморегулатора, той е марка CalorMatic340f. почти го схванах. само ми остана един неразрешен въпрос - копчето, което е на котела в какво положение трява да е когато котела се управлява от терморегулатора? не прочетох нищо по този въпрос. говоря за това, с което се увеличава Тна водата в радиаторите.
а, друг много важен въпрос  - ще пътуваме за коледа и няма да ни има 5-6 дни, какво да направя, да изключа газта изобщо в апартамента или да наглася функцията за ваканция на терморегулатора? какво правите вие при пътуване?


Diki - копчето на котела може да се остави на близка до максимума стойност, но това си го определяте вие - ако го намалите до край, например, това ще ограничи t на водата и няма да може да достигнете зададените от програматора.

Принципно, като ви няма можете да изключите котела, но рискувате при рязък спад на t да замръзне някоя част от системата (друг е въпроса дали е възможно толкова да паднат t навън, но... newsm78)
Ние оставяме програматора на 10 C за да може ако стане мнооого студено, да не замръзне нещо, пък и цветята ми все пак остават там.... Laughing

# 47
  • Мнения: 161
Diki, какъв ви е котела ? ако е с принудително пълнене, стандартен котел, то те обикновено са нискоефективни при по-ниски температури на водата в кръга - не бих те съветвал да бъзикаш там, освен ако не си специалист, особено ако котела не може да си регулира сам оборотите на вентилатора.
При ваканция нагласи термоглавите в стаите в които няма програматор на 1 или на снежинка, а където е програматора го нагласи на темп. около 10-ина градуса(обикновено е дневна или кухня), така консумацията ще е много малка и си гарантираш добрата работа на хладилника ви, освен ако не модел за полярния пояс (повечето се изключват при темп. 10-12 гр. и  се размразяват - става ужас) .  По този начин надали ще харчи повече от половин кубик на ден дори и при жестоки температури навън, особено ако сте в добре изолиран апартамент.

# 48
  • Мнения: 35
Diki, излезе и нашата сметка - 41 кубика сме изгорили  Mr. Green много съм доволна... но все пак не топлим през деня ...
при вас звучи много добре, като потребление... Simple Smile
здрасти! погледнах си сметката,
старо     ново       коеф.на коригиране             коригирано количество
1506       1642             1.053                                     0.143 хил.мЗ
какъв е този коеф. на коригиране? колко кубика сме изразходвали.
 Rolling Eyes

Малко за сметките  Mr. Green
"коеф.на коригиране" е първоначалното показание на термостата - за да се тестват фабрично през термостатите минава някакво количество газ, и е нормално да не плащаме това количество след като не е наше потребление Simple Smile
затова си го записват и го приспадат от сметката

според тази сметка сте изразходвали 143 кубика,но нещо не ми се връзва защото 1642- 1506 = 136,  така че може би трябва да звъннеш в call центъра на София газ.

# 49
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
Котела ни е Вайлант, когато го купуах ми го похвалиха, като много добър. Нямам термо-глави на радиаторите. Имам една "врътка" с която нагласям Т на топлата вода /техника ми показа в кое положение да я държа и с това  не се занимавам/, и втора врътка за водата на парното, питах за втората - ако правилно ви разбирам трябва да е на по-висока Т поставен, т.е. ако терморегулатора е на 28градуса, а врътката е на по-ниска Т то няма да постигна 28 градуса, така ли?  Rolling Eyes
нагласих Т за времето в което сме у дома - 28 градуса, а на терморегулатора се виждат 24-25, това нали не е нормално?
много се обърквам, ето и с този коефициент на коригиране, това не ми е първата сметка, че да ми коригират сумата заради пробите, явно ще трябва да питам в компанията. а като ми пускаха газта си записаха показанията на газомера, които бяха след пробите.
Аз съм във Варна, вие имате ли такъв коефициент в софийските сметки, останах  с впечатление, че това регулярно ще си върви.
поздрави!

# 50
  • Мнения: 161
Diki,  температурата на водния кръг на парното с температурата в помещенията нямат нищо общо!
Принципно ако водата на водният кръг е по-ниска от тази на терморелето е естествено че няма да постигнеш желаната температура.
Котлите Вайлант са добри, друг въпрос е как са монтирани, инсталирани и как ти е изчислена отоплителната система.
Предполагам че надали е кондензен котел, (ако е такъв значи си ръснала 4000-5000 само по него) . Ако е обикновен атмосферен котел температурата на водата в кръга на парното е препоръчително да бъде около 60 гр. а в по-студени дни до 80, зависи при какви параметри са ти сметнати радиаторите.
Имаш ли една малка джаджка на външната стена където е котела?
Трябва да ти кажа че ако поддържаш температура в помещенията 24-25 гр (да се сваря жив) сметка от 143 куб. за ноември е мечта.
Аз съм в 80 кв. апартамент и в студените месеци чуквам 300 куб.м. при условие че държим 22-23 гр.
И аз съм във Варна, но в района на Примагаз и досега такива коригиращи коефициенти не съм виждал по сметките си. Ако си в района на Варнагаз, там не знам какви може да са изпълненията.

# 51
  • Варна.
  • Мнения: 1 101

Имаш ли една малка джаджка на външната стена където е котела?
какво е това нещо? и каква ф-я изпълнява?
котела ни е 2500 лв, нещо около тази цифра, отделно терморегулатора.
поставен е в кухнята. у нас принципно е доста топло, особено когато има слънце, което да пече в прозорците. отвсякъде имаме съседи.
снощи,след като бях нагласила Т на терморегулатора на 18град. по едно време по нощите ставах и пипнах радиатора - беше студен, помислих си, че сигурно Т не е паднала под 18 градуса,не беше студено, но нали все пак от време на време трябва да включва ?!?

# 52
  • София
  • Мнения: 958
Нашият коефициент е 1.

chefolino - в кухнята непрекъснато влизаме, малката обикаля навсякъде затова 15 градуса ми е доста ниско. Сложили сме го на 18 за през нощта, а през деня 19, така в южните стаи е около 20, 21, а през деня и до 22 сигурно - не съм ги мерила. За мен тази температура е достатъчна. Температурата на водата - регулира се с едно въртящо се копче, което е с деления, много не са ясни, но термометърът за водата показва около 50 градуса - предполагам, че да качи в стаята до 19 градуса е достатъчна.

Исках и да питам - доколкото разбрах от всичко написано няма значение колко радиатора в апартамента са включени относно икономията. Важното е зададената температура и как се поддържа тя..
Чудех се , защото ако има много радиатори в едно жилище не циркулира ли повече вода и това не вдига ли цената..... newsm78

# 53
  • Мнения: 161
@Diki - ако я има, то трябва да е от външната страна на стената - това е външен датчик, който чрез коефициент на трансформация задава температурата на водата за парното. Ако го има то ти нямаш работа да връткаш копчето.  Ако го няма те съветвам да го оставиш на някакво положение и да не го пипаш много много за да позволиш на котела да си влезе в режим.
При стандартна система изчисленията на радиаторите обикновено се правят на вход 80 гр и 60 гр. на изход , така че според мен за много студените дни имай наум че трябва да увеличиш температурата на водата на 80 гр. а в по-топлите дни я остави на около 65 гр. Така ще намалиш ефекта "включване - изключване" на котела, при който се разходва най-неефективно газта и ще реализираш някаква, макар и неголяма икономия.
Освен това не бих те съветвал да бъзикаш програматора непрекъснато - определете си някакви нормални температурни граници през деня и през ноща и така го оставете - ако разликата между деня и ноща е голяма, то тогава ще видиш че част от стаите през ноща могат да станат студени и котела ще се включи едва на сутринта когато си му задала да вдигне отново температура - тогава пък ще забележиш че за да вдигне 2-3 градуса температура е нужно известно време, обикновено някой друг час. Все пак това много зависи от това как и къде са ти радиаторите.
При нас специално сме установили, че ако през деня е 23, а през ноща 21 то за да вдигне 23 отново на котела са му нужни 2-3 часа, което значи че трябва да го нагласим да се включи в 4 за да сме сигурни че ако бебето се събуди по-рано ще можем да го окъпем.
През това време котела почти не спира да работи, поради което съм установил, че за през ноща е по-добре да оставя темп. на около 22, при което първо котела вдига темп. по-бързо и второ докато падне температурата с 1 градус минават така или иначе няколко часа и като резултат - сигурен съм че общия харч е почти един и същ.

# 54
  • Мнения: 161
@mila71 - малко известен факт е че повечето продавани двуконтурни котли са 24 КВт, има само един модел на Вайлант 20 квт и един модел на Мора 18 квт, поне доколкото ми е известно. Малко известен факт е че котел с мощност 24 квт е за отопление на до 200 кв.м къща или апартамент и за около 150 л. вода в отоплителния кръг. Де факто 24 квт ти трябват само за БГВ а за отоплението са ти нужни 5-7 квт. затова ги рекламират че котела може да се намалява до 35% мощност, но пък при 35% не е с КПД 92% а повечето са с КПД около 80 и по-малко процента, едва най-новите модели не са така.
Поради това че продаваните котли обикновено идват твърде мощни обикновено майсторите оставят лирата в банята отворена на макс. за да може да върти водата котела без да се тормози помпата а и да напъва с топла вода радиаторите.
Ето защо ако мислиш че на определени места радиаторите идват твърде мощни те съветвам де не ги изключваш нацяло за да не намалиш водата в кръга. По-добре накарай мъжа си със шестостен 5 или 6 да притвори спирателните кранчета на изхода на радиаторите ти и така да редуцира пълненето им с топла вода. По този начин те ще се пълнят по-бавно и ще топлоотдават по-малко. Като ги притваря кранчето ще присъска малко, затова му кажи да се снабди с гумено уплътнение 19 или 20.
Накратко казано котел при нашите условия работи най-ефективно, когато включва-изключва най-малко и работи относително постоянно при оптимални показатели на мощност и на температура на водата в топлия кръг. За да се постигне това темп. на водата в топлия кръг според мен трябва да е поне 60-65 гр. и в студените дни около 80. Същевременно ако котела ви не е намален, то ще се окаже доста икономично ако му редуцират мощността до минимално позволените проценти при които работи ефективно - от твоите постове поне не може да се съди дали е така или не. Естествено това може да стане само ако котела е модел с модулиране на вентилатора и на горелката. Ако не е просто нищо не може да се направи.
Принципно си права че повечето вода води до повече разход на газ за стоплянето й, но това не е така когато количеството вода е на ръба на минимума и преследваш някаква по-оптимална работа на котела.
Оптималната работа на котела за съжаление е цяла наука, хората учат по 5 години висше само в тази сфера.
Това което съм разбрал за себе си в последната година е че ако огранича много количеството вода котела включва-изключва много често и това води до повишен разход, освен това ако кръга е с по-висока температура до достигането й котела ще му трябва повече време и след като я достигне да кажем почти след няколко минути желаната температура е налице, което ще рече че котела ще се включи отново да кажем след час, ще работи 10-15 мин и отново ще се изключи. Така имам равномерна температура навсякъде в стаите и разхода на газ е що-годе минимален. Като цяло се старая да избягвам резки колебания и ситуация в която котела работи непрекъснато, включва-изключва защото е достигнал макс. темп. на водата но същевременно не е достигнал желаната температура в помещенията.
Защо води до повишен разход - е те тука вече е цяла наука - какво било съотношението въздух-газ, то пък зависело от оборотите на турбината, която вкарва пресен въздух и изхвърля изгорелите газове, тя пък си променя оборотите, но не може да ги променя толкова че при всеки режим да  е оптимално. Оттам пък температурата в камерата била да кажем по-ниска и оттам топлоотдаването към серпентината по-неефективно (има си маса формули по въпроса), ефективността на топлоотдаването пък зависи и от температурата на водата в топлия кръг и прочие.
Истината е че малко монтажници ще си направят труда да идват няколко пъти у вас и да мерят с няколко термометъра  в отделните части на стаята какво става че да ти регулират радиаторите.
И те затова се хванах навремето да питам тук-таме и за съжаление обикалям и аз с един шестостен отвреме на време за да направя така, че температурата в дневната да се вдига достатъчно бавно, така че да си гарантирам че и в останалите стаи ще постъпи достатъчно количество топла вода в радиаторите преди да се изключи котела. За съжаление моите радиатори са последователни и затова така става, ако твоята система е с колектор и с тръби под мазилката сигурно няма да имаш толкова явно изявен проблем.

Последна редакция: вт, 09 дек 2008, 09:41 от chefolino

# 55
  • Варна
  • Мнения: 1 571
chefolino, четох, четох и нищо не разбрах Embarassed
Нашия котел е Радиант 24 квт, нямаме програматор, само термоглави на радиаторите. Техниците които го монтираха ни съветваха да оставим радиаторите на 3, а за лирата в банята, която няма термоглава, била най-големия потребител и да я включваме само когато ще се къпем newsm78. Но тъй като стаите ни не са еднакво изолирани, някой радиатори сме ги засилили а някой са намалени доста.
Котела се включва на всеки 3 минути, като в повечето случаи работи само няколко секунди и се притеснявам, че това не е много добре от гледна точка на икономичността. Кажи моля те, какво да правим и как е най-добре да го настроим. Дали да купим програматор?

# 56
  • София
  • Мнения: 958
chefolino - доста сложно завучи............... Simple Smile
Нямам идея как е, защото купихме апартамента съвсем скоро. Тръбите не се виждат, предполагам са под мазилката, радиаторите са алуминиеви. Има ги в изобилие - във всяка стая, дори в коридора, а в кухнята са два. Добре е направено, от хора с възможности, доколкото ги опознахме. Котлето е Хидротерм, Euro Akzent HCE 21 AE. Доколкото разбрахме вече не ги произвеждат - точно този модел. Пише, че е комбиниран газов котел.

Засега ще оставим нещата така, както са. Спрели сме радиатора само в малката тоалетна, а в банята и коридора работят. Техниците ни казаха, че или на звезда или на 5 да са радиаторите. Понеже напрягаме котлето ако ги сложим на 3.........нямам идея защо..... newsm78
Когато стане много студено ще повишим малко градусите на водата, както ни съветваш.
За ноември имаме сметка 112 лв и ако през някой много студен месец не вдигнем много драстично сметката, значи нещата са под контрол..... Simple Smile

# 57
  • Мнения: 161
mentolke - малко ми намирисва на некадърни инсталатори вашата работа. Един приличен програматор с монтажа излиза към 100 лв. а пък подобрява толкова много работата на системата.
На 3 хубаво, ама това значи че седите на 18-19 гр. не ви ли е студено на толкова? За да включва изключва толкова често най-вероятно въобще не е намалена максималната мощност в режим отопление. Кои ви бяха инсталаторите (Рувекс?) ?
За котлите Радиант не знам нищо освен че доста ги монтират, най-вероятно поради цената. Значи хубав външен датчик  е към 80 лв мисля с монтажа. Препоръчвам ти да вземете и двете - и датчик и програматор. Ако котела е в стая където не седите много много те съветвам да вложите малко пари в радиопрограматор, за да можете да контролирате температурата според стаята в която седите най-много. Само дано да сте купили котел дето да си струва да му се вложат тез двете джаджи...
А туй за лирата не ща да го коментирам просто..... ами като отвориш крана за БГВ той е с предимство пред отоплението, тъй че ако врътнеш крана на лирата когато влезеш в банята чакай топло нанайци.
Съгласен съм че е консуматор, но и на нея може да й се ограничи постъпването на топла вода така че да не разходва толкова много, но пък да се усеща като влезеш в банята.
Да имам парно пък да се къпя на студено, това не мога да го разбера честно...
Значи 3 на термоглавата съответства на около 18 гр., 4 е на около 24 мисля, а 5 вече е 28 градуса и нагоре. Зависи и каква е главата, ако е механична е по-ниско чуствителна, флуидните са по-добрият вариант като цяло.
Мила71 - когато се включи котела ви всички радиатори едновременно ли започват да греят? ако е система с колектор трябва да е така а колекторът трябва да е разположен някъде в центъра на апартамента ви, представлява разпределител - от едната страна е захранването от котела с вода, а от другата страна са захранването на всеки радиатор поотделно.

Последна редакция: вт, 09 дек 2008, 11:11 от chefolino

# 58
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
някои неща си ги изясних, за други хЕптен се обърках   Simple Smile
оставила съм Т за времето, когато сме в къщи 27град. за нощта 20 гад.
забелязвам, че на терморегулатора не се показва 27 град. може би не е поставен на правилното място, т.е. като го преместя от там, където го позиционирах и го занеса в средата на стаята, то веднага показва по-висока Т. 
моя потребителски мотив е: как котела да работи така щото в къщи да е топло, да не се налага много да се "побарва" терморегулатора, и накрая - сметката да не е ужасна. след като три години се занимавах с дърва, въглища, пепели, пушилки, миене, бърсане сега искам само да си стоя спокойно в къщи. още повече летния ремонт взе три месеца от хубавия ми иначе живот и ме направи почти роб на една банка .... уф!
сега сме без детето, пратили сме го на ваканция при баба си, обаче когато си е в къщи и не е на детска - пак ново програмиране трябва да се прави на часовете на вкл/изкл. но при всички случаи е по-добре от дръвцата.
още веднъж - благодаря на всички, че ме газообразовате!

# 59
  • Мнения: 161
аДики, не че нещо, но те поздравявам ако седите наистина на 27 гр. у вас. не мислех че мога да намеря човек по-зиморничав от жена ми, която настоява да сме на 23 и все се оплаква че й е студено, а аз ходя по потник и току заставам някъде на терасата да си охладя душичката (шегувам се, не се засягай).
Значи за да ти се даде що-годе правилен съвет трябва да се даде страшно подробно описание на системата - котел, номинална мощност, квадратура и разположение на всяко помещение, височина и брой на монтираните ребра, вид на системата - на кръгове или слънчева с колектор, настройки на котела, които съм почти сигурен че не ги знаеш (зададена макс. мощност в режим отопление, настройки на вентилатора, забавяне на повторното запалване след достигане на зададената макс.темп. на водата в отоплителния кръг.) Не знам дали това трябва да се пише в един форум. Пък и честно Вайлант са читави котели, техен вносител и 24 ч. сервиз са Газкомфорт - ако случайно инсталаторът ти нещо те съмнява оплачи се и ги накарай да дойдат да обяснят. Тъй като гледам щом и програматора го "разнасяш" значи е радиопрограматор и сте строшили немалко пари за тази система, длъжни са да дойдат да обяснят. То с питане става и не бой се - не си единствена, просто тази технология в БГ тепърва ще навлиза и все още има всякакви дето са се захванали с тази тема.

# 60
  • Мнения: 1 732
здравей, мила71!живеем в къша и от 3 год.сме на газ.по добре да са ти пуснати всички радиатори,защото ако са изгасени и след това ги включиш разхода на газ е по-голям.можеш да регулираш топлината от самите радиатори,може да не ти седят на 5 ако ви няма вкъщи.нас като ни няма ги оставяме на 2.и все пак на газ е по скъпо,но е топло и няма смисъл от икономия,все ще си плащаш сметките.

# 61
  • Мнения: 161
Бе то ако нямаше смисъл от икономия, нямаше всички да пишем залудо тука.
Истина е че в момента не излиза чак толкова евтино, но пък при тези цени на петрола очаквам догодина зимата да се присмиваме на всички избрали други начини за отопление.
Същевременно, все още както и да го смяташ ако искаш 24ч/7дни в седмицата топло във всички стаи заради малки деца и да няма веене по стаите това си остава най-евтината алтернатива.
Имам приятели дето са големи привърженици на климатиците, но там икономията идва от включването и изключването на някои от климатиците в някои стаи. Същевременно кой каквото ще да ми обяснява при -10 гр. навън в продължение на няколко дни, ако ще да е най-скъпия инвертор, като се обледени външното тяло на климатика ти остава единствено да включиш два радиатора отвътре и да носиш топла вода на външните тела белким стане нещо.
Тъй че всяко нещо си има и предимства и недостатъци. Ей сега ако ми падне къщурка с каминка -супер, ама да му носиш дърва като разноглед по цял ден 140 дена в годината по едно време писва. Пък и отвреме на време трябва да се правиш на огняр - да бъркаш с една кука из комините белким падне малко нагара.

# 62
  • София
  • Мнения: 958
chefolino - Така е, разбира се.......Принципите за това как по-икономично да ползваш един продукт никога не са излишни. Особено като става въпрос за България, където, за да се храниш и да си плащаш сметките процентът от доходите хич не е малък......... ooooh!

За колектора - никъде из апартамента нямаме такова нещо, явно е направено радиаторите постепенно да загряват, но не съм наблюдавала специално. Освен котлето в кухнята, и всички останали тръби и кранове под него и над него, и освен програматора не се вижда друго... newsm78

Напълно съм съгласна, че газта е изключително удобен начин за отопление, не случайно я ползват в много страни. Дано по-бързо се газифицират повече градове в България.

# 63
  • Мнения: 2 054
Да споделя и аз.... Колкото и добре да е изчислена системата в момента отоплението на газ е по-скъпо отколкото на ток с климатици.С газов котел /Vaillant и терморегулатор Honeywell и колектор/ сме от 2004г, когато един кубик газ беше 0,55лв. До края на 2007г. цената на природния газ растеше слабо. Декември 2007 изразходени 325 кубика газ - сметка 225,32лв /или 0,69 лв. за кубик/ - поддържана температура 21 С . Но през 2008г. пет пъти ни вдигнаха цената на газта - ноември 2008г. - изразходени 85куб. - сметка 85,73 - или над левче за кубик. През този ноември съм пускала само два радиатора - в детската и коридора, защото все още нямах климатик в тази стая. Мисля да ги бойкотирам тази година.

# 64
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
работя на климатик, виждам разликата, не така топло като да те стопли радиатора на парно на газ, нафта или др.гориво.
така сме вдигнали температурата у нас - ще видим каква ще е тази сметка при минусовите температури Rolling Eyes ама си е кеф!

# 65
  • Мнения: 101
Искам и аз да питам нещо, че като получих вчера сметката за декември и припаднах - 465 лева  Twisted Evil Имаме газ от ноември - ново жилище, изолация, калкан неизолиран все още, топлим 3 стаи -общо 55 квадрата и баня. Котела е Волф - 24 кв, има програматор - 21 градуса по цял ден заради бебо и 19 през ноща - има термо глави и стоят на 4 , а в хола няма заради програматора. Котела е на 60 градуса и разхода на ден 19 кубика - какво е това чудо. Помагайте с идеи ??? Този, който ни сложи и настрой уж котела каза че е нормално,ама то да не съм учреждение. Направо съм се отчаяла Sad  Друг майстор ли да търсим ??? 
И сметката за първия месец от както имаме газ беше ненормална - 280 лева, уж заради пробите.

# 66
  • Мнения: 35
Ужас  Shocked
нашия котел (при 50 кв жилище) дава максимум 7-8 кубика на денонощие при 20 градуса дневна и 18 градуса нощна.
Мисля, като начало, че котела ви е твърде мощен за тази квадратура, но това не е нещо което може да се поправи! Хола ви външен ли? Възможно ли е там да е по-студено, следователно котела да гори докато вдигне градусите там (след като там е програматора)? Според мен трябва да извикате техник да прегледа настройките.....

# 67
  • Мнения: 19 482
при тези цени на петрола очаквам догодина зимата да се присмиваме на всички избрали други начини за отопление.

Май ситуацията в момента не е много за смях, как мислиш? С прогнозите трябва да се внимава.

# 68
  • някъде там......
  • Мнения: 477
Искам и аз да питам нещо, че като получих вчера сметката за декември и припаднах - 465 лева  Twisted Evil ......... Направо съм се отчаяла Sad 
Днес получихме сметката за декември - 268 лв, при положение, че правихме целият месец икономии. Котелът ни е Риело, 24 кв, отопляемата ни площ е 50 кв, три радиатора и една лира в банята. Живеем в жилище ново строителство. През целия месец нон-стоп е работил единият радиатор в спалнята заради бебето и лирата в банята. Единият радиатор в хола и кухнята работи само през деня, а този в кухнята въобще не сме го пускали. Нямаме програматор, но имаме терморегулатори на всички радиатори. Работещите радиатори са били винаги на 3-та степен, най-много на 3,5. Направо не знам какво да правя - сметката ми се вижда нереално висока - излиза, че на денонощие изразходваме по 10 кв при положение, че натоварваме 1/3 от мощността на котела. Ползваме топла вода нормално и газ за готвене - също. Към кого да се обърна за настройка на котела? Да купуваме ли програматор или въобще какво да правим? Ако сметките ще са такива, по-добре ще бъде май да си пускаме климатиците и да се топлим  на ток. От друга страна не ми се иска, защото бебка е прекалено малка още. Давайте съвети, моля!

# 69
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
При нас в Добрич, 3 месеца се плаща авансово някаква сума, а после се изравнява сметката по реални показания. Обикновено тогава сумата в повече случаи е доста по- голяма.

Последна редакция: чт, 08 яну 2009, 15:10 от anuschka

# 70
  • Мнения: 2 054
Ужас  Shocked
нашия котел (при 50 кв жилище) дава максимум 7-8 кубика на денонощие при 20 градуса дневна и 18 градуса нощна.
Мисля, като начало, че котела ви е твърде мощен за тази квадратура, но това не е нещо което може да се поправи! Хола ви външен ли? Възможно ли е там да е по-студено, следователно котела да гори докато вдигне градусите там (след като там е програматора)? Според мен трябва да извикате техник да прегледа настройките.....
Вероятно става въпрос за малки топлозагуби в жилището ви - среден апартамент, комшиите също топлят отдолу... и вероятно радиаторите са ви почти хладки .... сметка от 280 лв. платих миналия януари 2008г за 90кв.  по един апартамент на етаж - т.е. отстрани никой не топли, но имаме външна изолация, под нас апартамента е необитаем и студен/, но оттогава цената на природния газ скочи три пъти...декември 2008 - сметка 45лв , но само за топла вода, топлим с климатици - сметка за ток 145лв.

# 71
  • Мнения: 35
lu_lu, не е такава ситуацията - живеем в почти неизолирано ново строителство - мансарда с две външни стени (източни) и около нас не живее никой (има само едни комшии на далечния първи етаж..ние сме 5-ти) - общо сметката ние е 95лв за 12.2008, нямаме клиематик.
Но котела ние е 20кWt, а не 24...
Съседите ни, които са горе долу в същата ситуация, изцяло на север обаче с 24кWt Buderus горят по над 10 кубика на денонощие...
Продължавам да си мисля, че е въпрос на некоректно изчислени мощности, бройки ребра и настройка...

# 72
  • Мнения: 3 576
Вчера и аз се ужасих от сметката ни за газта, за декември е 440лв като отопляваме около 100кв (без коридорите и стълбищата)...

Обяснявам си го единствено заради това, че декември 2 седмици бях отпуска и парното работеше денонощно, иначе като сме на работа през деня се изключва и се включва малко преди да се приберем.

# 73
  • Мнения: 2 054
Обяснението е в скока на цената на газта през 2008г. не в това че си била в отпуска. Все пак ако има двама ученици в къщи в различни смени нали пак трябва да се топли цял ден. А пък сметките за януари 2009 с нова цена на газта - ще са по-ужасни без икономии

# 74
  • Мнения: 14 489
я да питам щото не мога да разбера, ще се спира ли газта на битовите потребители или не? днес имало някаква заповед на министъра на енергетиката

# 75
  • Мнения: 35
За сега няма да я спират......
у дома нямаме алтернатива за топлата вода и ако я спрат - не знам.... Cry

# 76
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Здравейте Simple Smile Ако може и аз да попитам,че нещо хич не ми е ясен тоя газов котел. Нашият е De dietrich city condens . Имаме термо глави на радиаторите. На самия котел няма определяне на температурата  на стаята,а има градуси на водата според мен. В момента е на около 45 . Има ли смисъл да спирам радяторите в двете спални след като не се ползват през деня. А дневната и кухнята е общо помещение и има 4 радиатора. Тях сме ги сложили на 3. Нощем,ако ги спра има ли смисъл? Ще се радвам,ако ми дадете съвети Hug

# 77
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
като чета за размера на сметките за декември започвам да мисля, че при нас е направо ОК. имаме 165лв за декември. до 23-ти бяхме с програма за намаляне на Т през деня когато сме на работа, спрях котела за три дни защото ни нямаше, а от 26-ти до края на месеца - на макс, само през нощта Т пада малко. апартамента ни е топъл, от всякъде живеят хора. не знам обаче с тези почивни дни, кога точно са минавали да засичат. дадох фактурата на мъжа ми да плати, сега не знам какво е било показанието,че да си погледна как се движим в този студ в началото на новия месец.

galisis-когато се газифицирахме през лятото, по съвет на моя препатила приятелка взехме терморегулатор, скъп ми се видя, но го купих. от нея знам, че едва след като сложи терморегулатор започна да плаща по-поносими сметки.

# 78
  • някъде там......
  • Мнения: 477
galisis-когато се газифицирахме през лятото, по съвет на моя препатила приятелка взехме терморегулатор, скъп ми се видя, но го купих. от нея знам, че едва след като сложи терморегулатор започна да плаща по-поносими сметки.
Май и аз ще взема така да направя, дано има промяна, че..... #Cussing out А какъв трябва да бъде, някой знае ли?
я да питам щото не мога да разбера, ще се спира ли газта на битовите потребители или не? днес имало някаква заповед на министъра на енергетиката
Казаха, че няма да спират газта към газоразпределителните дружества, което означава, че ще има битова газ.

# 79
  • Мнения: 9
Здравейте на всички , предстои ни изграждане на газова инсталация в нов апартамент. Сега разглеждаме мнения на тази тема . Можете ли да ми препоръчате марки на радиатори  за стаите , за котела , за лирата ....и въобще на какво трябва да обърнем внимание и какво да търсим. Предварително благодаря.

Общи условия

Активация на акаунт