За децата левичари!

  • 4 315
  • 61
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9 814
Дъщеря ми си служи с лявата ръка.
Прави го още от съвсем малко бебе, сега вече яде, пише и си служи наистина стабилно само с лявата ръчичка. Справя се добре и е доста сръчна- пише цялата азбука, рисува изключително правилни форми /кръг, квадрат и т.н./, моделира с пластелин и глина...
Правила съм вече всякакви предлагани ми тестове и се оказва, че дъщеря ми се очертава като 99% левичар.
До тук добре само дето четох, че левичарите били преживели травма на главата при раждането, която е довела до увреждане в следствие, на което  при детето започва да доминира дясната половина на мозъка....

Както и друго тревожно:
Най-често при децата левичари в училищна възраст се среща астеническа невроза. Признаците й: повишена уморяемост, рязко намаляване на работоспособността, детето може да работи продуктивно само през първите два учебни часа, след това се засилва двигателната свръхактивност. Децата постоянно се оплакват от умора. Подготовката на уроците се затруднява, повторното преписване само влошава качеството на работата.
Неврозата не преминава от само себе си, необходима е помощ от специалист.

Навсякъде говорят, че писането с лявата ръка може да доведе до комплекси и подигравки от страна на другите деца.
Буквално повечето статии, които четох изкарват хората, при които си служат основно с лявата ръка за не особено наред.

Дали това ще се окаже проблем за нея като тръгне на училище, а пък и след това?
Все пак повечето уреди са направени да бъдат ползвани от десничари.

Та има ли и други майки със същите притеснения като мен и дали въобще тревогите ми са основателни?

# 1
  • София
  • Мнения: 5 361
Франческа , не съм мама на левичар , а съпруга . Мъжът ми е левичар , но от време оно са го учили , че трябва да пише и да работи продуктивно и с дясната . И за уточнение не е падал на главата си и не се е удрял никъде . Резултат- изключително умен , работи и с двете си ръце съвсем нормално , но на ушенце ще добавя , че с лявата му е по - удобно . Като поотрасна детето започнахме да се вглеждаме дали няма да е левичар като таткото , но не е . Моите наблюдения като учител и начален и детски е , че левичарството по никакъв начин не вреди на децата и те се справят не по - зле от десняците . Но ако все пак нещо те безпокои сериозно , поговори с учителките на детето си . Дали изостава или среща някакви трудности в обучението .

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 10 346
Аз съм левичар.С дясната ръка мога да си служа толкова, колкото ти примерно с лявата.

В първи клас бяхме трима левичари в класа и учителката ни биеше с показалката през ръката да хващаме моливите с дясната ръка.Другите двама се научиха, аз не.Майка ми дойде в училището и вдигна един панаир да спрат да ме тормозят за това.

Други проблеми съм нямала.Уредите които са за десничари и аз си ползвам нормално.Например мишката на компютъра не мога да си представя да ми е от ляво, въпреки че ми казаха, че може да се обърнат бутоните и да се завърти.Ползвам си я като всеки друг.

Това за концентрацията също не го приемам.В училище до 7 клас бях не само отличничка, но и за пример на класа (не целя да се хваля).Не само, че не съм изоставала с уроците, но и по-голямата част ги научавах още в час.

Не се притеснявай и левичарите са нормални хора.Не вярвам, че дъщеричката ти ще има някакви проблеми в училище защото е левичарка (освен ако няма някоя амбициозна учителка решила да я учи да ползва дясната ръка  Rolling Eyes).

И на последно място, за успокоение можеш допопиташ лекарката на детето, но аз не смятам, че има смисъл. Peace

# 3
  • Мнения: 9 814
'МAРИЯ' , дъщеря ми също ползва мишката с дясната ръка.

Иначе няма никакъв проблем с развитието, дори напротив фината моторика на лявата й ръка е доста по-добра от тази на доста нейни връстници-десничари /това го имам удостоверено от психолог след поредица от тестове/.
Учителките й в ДГ напротив насърчават я да пише с дясната ръка, никоя не я насилва да е обратното.
А иначе според педиатърът й левичарите срещат същите проблеми като и останалите деца в училище, но въпреки всичко се притеснявам.

# 4
  • София
  • Мнения: 17 988
Имам 3 дъщери, само една от които е левичарка.Още от най-ранна детска възраст изцяло си служи с лявата ръка.Понастоящем със сестра си/близначки/ са във втори клас и няма никаква съществена разлика в развитието им.Едната /тази, която си служи с дясната ръка/ е повече предразположена към четенето и писането, доката левичарката като че ли с една идея по-добре се справя с математиката, логиката и изучаването на чуждия език.Пише наистина малко грозничко, но пък съвсем вярно.Писането става бързо с тренинг, превръща се в рутина, така че към настоящия момент тя пише по-бързо от редица дечица, ползващи дясната ръка.В класа има още 4 левичари и никой от тях не е с описаните от теб симптоми - лесна уморяемост и невъзприемчивост.Даже по мои наблюдения, децата ,справящи се най-добре с усвояването на материала, са именно три от петте левичарчета в класа.Не го казвам като някаква зависимост, а просто за твое успокоение.Пък ако все пак решиш, посъветвай се със специалист.Но честно казано, не намирам причина за подобни страхове.. Simple Smile

# 5
  • Мнения: 10
Дъщеря ми също се очертава да е левичарка.Всичко започна да прави с лявата ръка още от съвсем малка.За сега не виждам никакъв проблем ,освен че  в началото започваше да пише от дясно на ляво.Сега ,когато поотрасна, започна да се справя по-добре - започва от ляво на листа Simple Smile.
Брат ми също е левичар.До сега не съм забелязала да е имал някакви проблеми.Само когато му се наложи да си търси китара за левичари , но това е друга тема.
Аз до колкото знам, повечето хора на изкуството са левичари.Имам си и такъв пример в семейството Wink.

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 10 346
'МAРИЯ' , дъщеря ми също ползва мишката с дясната ръка.

Иначе няма никакъв проблем с развитието, дори напротив фината моторика на лявата й ръка е доста по-добра от тази на доста нейни връстници-десничари /това го имам удостоверено от психолог след поредица от тестове/.
Учителките й в ДГ напротив насърчават я да пише с дясната ръка, никоя не я насилва да е обратното.
А иначе според педиатърът й левичарите срещат същите проблеми като и останалите деца в училище, но въпреки всичко се притеснявам.

Ето няма за какво да се притесняваш. Grinning
А това, че я насърчават да работи с дясната ръка е добре.В крайна сметка, е много хубаво да си служиш еднакво добре и с двете ръце.

# 7
  • Мнения: 14 486
аз пък си мислех, че левичарството е генетично, баща ми е левичар, аз също. въобще не съм имала проблеми в училище, бях пълна отличничка без да ми се е налагало помощ или каквито и да било прекомерни усилия.

левичарите са хора творци и са много по-надарени  от десничарите( в последните сто години около 7-8 президенти на САЩ са все левичари) и не би трябвало да се подтискат да ползват дясна ръка.

# 8
  • София по рождение
  • Мнения: 1 240
Не се притеснявай за нищо. Моят син е вече четвърти клас и се справя прекрасно.  bowuu

# 9
  • Мнения: 123
Аз съм левичарка Simple Smile

Не съм си падала на главата, нито имам травми или неврози. Пиша с лявата ръка, работя с мишката с лявата ръка, даже и свирех на китара с лявата ръка ( обърнати струни това беше специфичното).
Никога по никакъв повод децата в училище не са ми се подигравали или е имало някакви коментари от тяхна страна.
Имам солидно образование, в училище не съм имала  никакви проблеми, бях отличничка.
Безкрайно благодаря на моята майка, за това че не ме е насилвала да пиша с дясната ръка.
Още помня как учителките  в първи клас се опитваха да ми връзват ръката и какви ли не простотии. Е не можаха да ми повлияят по никакъв начин, накрая се отказаха.
Нали не мислиш че ако я насилиш да пише с дясната( а това е просто УЖАСНО казвам ти от опит), това автоматично довежда до едно концентрирано и т.н. дете - напротив ще я изнервиш и ще се изморява повече защото това й е противоестествено да пише с дясна ръка.
Такова насилие направо е ужасно все едно аз да те карам да пишеш с лявата ръка, а ти да можеш само с  дясната или да искам нещо от теб което не е по силите ти.
Това с коя ръка ще си служи човек е заложено предварително, има връзка с действието на полукълбата на мозъка (  не разбирай че моят е увреден  Wink).
Наеха ме на работа в международна фирма пред други кандидати само защото пиша с лява ръка- това означавало че съм педантична и организиран( има вярно в това)  според шефа.
Ако искаш да помогнеш на детето си не го насилвай, това е нещо което е в него, не може да го промениш.
Дъщеря ми също драска с лявата ръка и държи всичко с нея - не ми е хрумвало и за секунда да я вкарам в правия път, а мъжът ми само каза " ми и тя ще е като теб" и това беше.

 

# 10
  • Мнения: 126
 Дъщеря ми е на 4 год. и е левичарка. Не го приемам като нещо тревожно  Peace не е болест или нещо трагично, така че Франческа мисля, че е излишно да се притесняваш толкова много. Най-важното е да ти е жива и здрава дъщеричката  Heart Eyes
 

# 11
  • Мнения: 679
Аз съм левичар.С дясната ръка мога да си служа толкова, колкото ти примерно с лявата.

В първи клас бяхме трима левичари в класа и учителката ни биеше с показалката през ръката да хващаме моливите с дясната ръка.Другите двама се научиха, аз не.Майка ми дойде в училището и вдигна един панаир да спрат да ме тормозят за това.

Други проблеми съм нямала.Уредите които са за десничари и аз си ползвам нормално.Например мишката на компютъра не мога да си представя да ми е от ляво, въпреки че ми казаха, че може да се обърнат бутоните и да се завърти.Ползвам си я като всеки друг.

Това за концентрацията също не го приемам.В училище до 7 клас бях не само отличничка, но и за пример на класа (не целя да се хваля).Не само, че не съм изоставала с уроците, но и по-голямата част ги научавах още в час.

Не се притеснявай и левичарите са нормални хора.Не вярвам, че дъщеричката ти ще има някакви проблеми в училище защото е левичарка (освен ако няма някоя амбициозна учителка решила да я учи да ползва дясната ръка  Rolling Eyes).

И на последно място, за успокоение можеш допопиташ лекарката на детето, но аз не смятам, че има смисъл. Peace



И аз така. Само дето преди първи клас, майка ми /начална учителка/ ми каза, че ако не пиша с дясната ръка няма да ме вземат в училище и по този начин ме научи/отучи на/от писане с дясната/лявата ръка. Към днешна дата само пиша с дясната ръка и ползвам мишката на клариатурата. Иначе всичко друго с лявата!  Peace

# 12
  • Мнения: 2 885
Аз и мъжът ми сме левичари.
Аз си служа добре и с двете ръце, върви ми математиката. Но баба ми ме е тормозила преди 1 клас с вързване /педагог/.
Мъжът ми как глади и реже с лявата ръка, лошо ми става....но не може с дясната като мен. Върви му литературата. Не е тормозен.
И двамата мишката на лаптопа ни от дясната страна.
Синът ми е на 3 г и нещо и си служи добре и с двете, без да стимулирам едната за сметка на другата ръка - както му е удобно.
Никой от нас не е падал или удрял по главата. Аз и съпругът ми сме магистри, мъжът ми е с две висши....

Вземи да спреш да четеш глупости и да се психясваш. На детенце нищо му няма.  Crossing Arms

# 13
  • Мнения: 4 053
синът ми е на 8 години и се справя доста добре, както с лявата, така и с дясната ръка 
мисля, че си е нормално дете, с нормални потребности
а, и до сега не ми е споделял, че някой му се подиграва в училище за това, че пише с лявата ръка
и не се психясвай с излишна литература  Stop

# 14
  • София
  • Мнения: 721
По-странно обяснение за причината за левичарството не бях чела....

 Shocked

Аз съм левичар, мъжът ми е левичар ( имаме родители левичари  - но пишещи с дясната ръка, тъй като на времето не са ги принуждавали). Дядото на мъжът ми ( също левичар) пък понеже е наполовина австриец е писал с лявата ръка на немски, а с дясната на български.
Знам, че се предава генетично, и причината не е увреждене при раждането - иначе и механичните увреждания трябваше да се придават по този начин  Joy

Не съм имала проблеми в училище, напротив - винаги съм завършвала с отличие ( всичките си образования), ако имам проблеми понякого с концентрацията - това го отдавам по-скоро на зодията си. Joy.( близнаци) .и на това, че обичам да правя няколко неща на веднъж  никога не съм имала проблеми и със съученици и приятели.

Не се притеснявай за детето си. Вярно, че голяма част от уредите, с които си служим са предназначение за десняци, но забелязвам, че и това се променя...
По лошо за него според мен ще бъде ако го насилваш да работи с дясната ръка, като единственият резулатат, който ще получиш е да пише с дясната ръка, но отново за останалото ще си служи с лявата.   

# 15
  • Мнения: 46 492
Баща ми е левичар, София също.
И да се притеснявам, и да не се притеснявам, не мога да променя нищо, ако някога се появят проблеми, ще ги борим, няма смисъл от сега да се затормозявам Peace

Това за азбуката - уау Shocked  smile3501

# 16
  • Мнения: 266
Няма от какво да се притесняваш, а още повече да се мъчиш да го откажеш да пише с лявата ръка. Преди години, когато се чих да пиша започнах с лявата ръка и доста добре се справях.., докато не тръгнах на училище. Там учителят почна да ме удря с показалката по ръката, за да ме отучи, защото според него това било негатив от запада. Научих се да пиша с дясната ръка, но за всичко друго по-добре си служа с лявата и всички си мислят, че съм левичарка.

# 17
  • Мнения: 233
Големият ми син е почти на 7г. и е левичар.Какво ли не опитахме да го научим поне да се храни с дясната ръка ама без разултат.Сега е в първи клас и се справя чудесно нищо че е левичар.Само едно не проумявам как успява с лява ръка да работи с мишката на компютъра.

# 18
  • Мнения: 9 814
Много благодаря за отговорите!
Знам че, левичарството се предава генетично, но нито в рода на мъжа ми, нито в моя има хора, пишещи с лявата ръка / и никой не е бил отучван на сила/ та за това май си въобразих, че на детето му има нещо.
А иначе въобще не мисля и да отучвам, дори напротив насърчавам я да пише с лявата ръка.

# 19
  • Gorni Bogrov
  • Мнения: 956
Аз също съм левичарка и няма да забравя как във училище госпожата ме караше да пиша със дясната ръка.Прибирах се плачейки и майка ми и направи забележка,от тогава не съм имала други проблеми.Вярно,че пиша грозничко,но има и много десничари който пишат грозно.

# 20
  • Варна
  • Мнения: 258
И мъжа ми е левичар ама иначе пише доста по красиво от мен като съм десничарка   Laughing като се замисля и с ножа си служи доста по добре от колкото аз с дясната.

# 21
  • София
  • Мнения: 62 595
Предава се май. НИе вкъщи сме 2:2.

# 22
  • София
  • Мнения: 2 840
Синът ми е почти на 6 години. Отдавна осъзнах, че е левичар. Няма сведения да е претърпял травма на главата при раждането. Че е падал като дете и си е удрял главата, не отричам, ама без никакви усложнения, в рамките на "нормалните" за възрастта контузии.
В моя род не зная да имаме левичари. В рода на мъжа ми - също, но не съм правила задълбочени проучвания Crazy

За пръв път чувам, че левичарите имат проблеми с концентрацията и изобщо някакви намеци, че нещо "не им е наред".
Единственото, което би ме притеснило е фактът, че повечето уреди са предназначени за хора, работещи с дясната ръка и оттам статистиката сочи, че левичарите търпят значително повече битови травми и разни злополуки при боравене с машини и т.н.
Този проблем е решен - момче е , няма да ползва никаква опасна битова техника/ютии и подобни/ и няма да става тъкач многомашинник Mr. Green Ще произведем левичарите си в шефове и проблемът е решен LaughingМоже и в президенти на САЩ, ако се облегнем на статистиката, шансовете им са големи.

И признавам си, той, макар че е левичар, като че ли по-умело си служи с дясната ръка, отколкото аз някога бих си и мечтала да ползвам лявата си, която ми е изключително и само за симетрия на тялото.

# 23
  • София
  • Мнения: 6 999
...Понастоящем със сестра си/близначки/ са във втори клас и няма никаква съществена разлика в развитието им.Едната /тази, която си служи с дясната ръка/ е повече предразположена към четенето и писането, доката левичарката като че ли с една идея по-добре се справя с математиката, логиката и изучаването на чуждия език.

Извинявам се за Офф-а:

Това означава, че близначките ти/ако са еднояйчни/ са така наречените "огледални близнаци" - при тях оплодената яйцеклета /вече зигота/ се разделя през 2-та седмица.  Един на друг са като огледален образ, докато другите /разделени през 1-та седмица/ са като ксерокопие един на друг.  Laughing

# 24
  • Мнения: 26
Брат ми е левичар и дъщеря ми също се очертава като левичар-засега .
Той никога не е имал тези "страховити" признаци,за които си чела,напротив винаги е бил страшно концентриран,невероятно сръчен-дори пише по-красиво от мен и доста всестранно развита личност.Той почти винаги си научаваше уроците още в час-докато ги преподават и беше отличник,докато на мен винаги ми е трябвал поне един прочит на урок.
Имаме и две първи братовчедки-левичарки.
Като цяло мисля,че няма за какво да се притесняваш,напротив.И ако все пак не можеш да бъдеш напълно спокойна,контактът с учителката  на детето ще ти е от полза,за да можеш да следиш нещата по-добре.
 newsm10

# 25
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 807
Вкъщи си ги имам двама- мъжът ми и синът ми. Мъжът ми само дето пише с дясната /от училище- връзвали са му ръката/, всичко друго прави с лявата. Синът ми прави всичко с лявата, рита топка с левия крак, мишката също си я движи с лявата /виждам, че му е неудобно, но... справя се/. Проблемът му е рязането с ножица, особено по Домашен бит и техника е много зле горкият. Иначе са изключително умни и двамата. Peace Разконцентрирането може да се появи, ако постоянно му се правят забележки например. А това за травмата на главата за първи път го чувам.

# 26
  • София
  • Мнения: 39 745
Аз съм превъзпитана левичарка, с дясната само пиша. Не помня мама да е казвала да е имало проблеми при раждането ми.
Дияна също е левичарка. На 2г беше 100%. На 3 пишеше имената ни, но не цялата азбука.
И тя е родена без проблем.
1вокласничка е. За сега няма никакви проблеми с нея. Няма насмешки от страна на съучениците й. Само в градината едно момиченце я дразнело, че не се пишело с лявата ръка.
Предупредих учителката на 1вата РС, че Дияна е левичарка. Някъде в началото на учебната година учителката ми показа ръководството си. Там с удебелен шрифт има пасажи посветени на левичарите. Дияна учи в паралелка с изобразително изкуство. Добре си служи с молив и четка Simple Smile

# 27
  • София
  • Мнения: 6 011
Аз съм левичарка и сина ми се очертава и той да е левичар - личи си от съвсем мъничко бебе още.
В моят род има много левичари - дядо ми и доста първи братовчеди. Общо взето през поколение върви, като допускам, че междинното поколение вероятно е отучвано от писането с лява ръка.
Майка ми ме научи да пиша и чета доста преди да тръгна на училище. Съответно когато тръгнах беше късно да ме отучват, въпреки че се опитаха. Спомням си, че майка ми дойде в училището и направи грандиозен скандал за което съм и много благодарна.
За неврозите и липсата на концентрация за пръв път чувам. Не е вярно. Бях си съвсем нормално дете, отличничка в училище. Имам страхотен почерк и рисувам доста добре.
Неудобното е да стоиш от дясната страна на двоен чин и да се буташ в другарчето, също така ако ти се изпоти ръката замазваш писаното.  Laughing
Никой никога не ми се е подигравал, напротив, някак те поглеждат с други очи като хванеш химикала с лявата ръка, дори и до ден днешен е така.  Laughing

# 28
  • София
  • Мнения: 62 595
МОите левичари си служат добре и с двете ръце, що се отнася до техника, разни сечива и т.н. Само не са се научили да пишат и с двете.

# 29
  • Мнения: 1 447
Имам брат близнак и двамата сме левичари,с едно предимство е той,че може да пише и с двете ръце,а аз само с лявата.
В училище не сме имали проблем никой не ни е карал на сила да пишем с дясната,и не си спомням някой да ни се е подигравал.

Когато бях студентка и на лекции се изморявах в този момент завиждах/благородно/ на брат ми,че може да пише и с двете.
Дъщеря ми също е левичарка и не мисля да я насилвам да пише с дясната ръка.

# 30
  • Мнения: 668
Радвам се ,че има такава тема.Аз съм левичарка.Пиша от малка с дясната поради факта,че са ме мъчили,но рисувам с лявата абе всичко правя с лявата.Проблема ми е,че малкият го хвашам да си служи с лявата и той.Знам,че не е хубаво да го мъча,но искам да не е като мен.
Кажете ми докато е още малък как да се справим.

# 31
  • Мнения: 393
Абе какви са тези глупости за травми при левичарите  ooooh!
А съм "отказана насила" левичарка- такива са били времената. Не съм имала травми по главата. Сега си служа еднакво добре с двете ръце, но все пак си оставам левичар (тенис на маса, тенис на корд, сноуборд).
Голямата ми щерка е левичар-опитаха се баби да я оттучат-донякъде успяха. Хлапето сега пише еднакво добре и с двете ръце (за лош късмет си счупи дясната ръка и се наложи да вземе всички тестове за 10-клас... пишейки с лява ръка).
Малката ми щерка-свекърва ми я отказа (поне так си мислеше). Резулат- детето започна да пише всичко наопаки (огледално). педиатъра ми обясни, че това е основен проблем на отказни левичри.
За синът ми не дадох и дума да се издума, еле пък опити за отказване. Левичар си 1000%.

# 32
  • Мнения: 9 973
аз съм левичарка,синът ми се старая да го уча да ползва дясната ръчичка,но не знам още дали ще е левичар.
Аз не съм се травмирала и за мен писанията сапълна глупост.Единствено пиша с дясната ръка,защото майка ми ми връзваше лявата ръка отзад за стола на 4г.Беше доста настоятелна в това отношение и е постигнала целта.Не се научих на друго обаче.

# 33
  • Мнения: 1 187
Аз пък не мога да преценя детето ми дали ще е левичар или не. След първата седмица в ДГ ме попитаха с такъв тон, сякаш е някакъв недъг. Пише с дясната, но когато се умори, хваща пастелите с лявата. Другите дейности също са с лявата.

# 34
  • София
  • Мнения: 6 999
Аз пък не мога да преценя детето ми дали ще е левичар или не. След първата седмица в ДГ ме попитаха с такъв тон, сякаш е някакъв недъг. Пише с дясната, но когато се умори, хваща пастелите с лявата. Другите дейности също са с лявата.

Възможно е още да не се е 'ориентирал", а е възможно и да е от онзи малък процент хора, които работят еднакво добре и с двете ръце.
Не го карай да избира ако е така.
Аз пиша с дясната, но всичко друго мога и с двете си ръце и смятам, че така е най-добре.

# 35
  • София
  • Мнения: 17 988
Isa,
Близначките са двуяйчни,така че написаното от теб не важи в нашия случай WinkНо аз споделих и за двете, за да успокоя Франческа от позицията на човек, имащ преки наблюдения върху развитието едновременно на двата типа дечица - служещите си изцяло с лявата ръка и ползващите на 100% дясната..Разлика в развитието им няма..Е,да, левичарката пише въз грозничко, но това едва ли е обусловено единствено и само от факта, че е левичарка..Колко хора, пишещи с дясната, също имат ужасен почерк?Това да ни е проблемът, нали? LaughingКолкото до преживени травми на главата..И двете са големи беснотии, удряли са си кратунките, но не мисля, че това е довело до левичарството на една от тях..Още повече, че именно другата близначка, пишеща с дясната ръка, е раждана с помощта на вакуумен екстрактор.Не че има кой знае каква връзка, но при евентуална вярност на цитираните теории за травма на главата в ранна детска възраст, то тя би трябвало да е по-предразположена към левичарството от сестра си..

# 36
  • София по рождение
  • Мнения: 1 240
Радвам се ,че има такава тема.Аз съм левичарка.Пиша от малка с дясната поради факта,че са ме мъчили,но рисувам с лявата абе всичко правя с лявата.Проблема ми е,че малкият го хвашам да си служи с лявата и той.Знам,че не е хубаво да го мъча,но искам да не е като мен.
Кажете ми докато е още малък как да се справим.

Защо не искаш да е като теб? newsm78 Някакви проблеми ли ти създава левичарството?

# 37
  • Мнения: 434
Синът ми от съвсем малък прави всичко с лявата ръка, с другата не може да си уцели устата Grinning
Аз имах същите притеснения при тръгването му в първи клас, притеснявах се и от това да не би да го карат на сила да пише с дясната ръка и говорих за това с госпожата.Сега мога да кажа, че се справя отлично с всичко, и за мое учудване пише буквите много красиво.Единствената трудност беше за мен, когато се опитвах да му държа ръката за да му помогна да напише някой елемент.Относно насилственото отказване, ако може да се нарече така съм твърдо против, това според мен може само да навреди на детето.Въобще не позволявах някой да ми обяснява как трябва да го отуча от този навик, и отговарях, че човек така се ражда и това му е заложено генетично.Баща ми е левичар и внукът му освен името е наследил и това от него Wink

Последна редакция: чт, 20 ное 2008, 14:01 от desyta

# 38
  • Мнения: 1 240
От известно време забелязвам, че дъщеря ми си служи доста добре и с лявата ръка. Когато я подсетя да хване например лъжицата с дясната го прави и продължава да се храни. Рисува (силно казано, по скоро драска) и с дясната и с лявата. Но все още не мога да кажа дали е левичарка.

# 39
  • софия
  • Мнения: 163
И при нас няма левичари в семейството, но дъщеря ми оправи всичко с лявата ръка. Когато й казвам да вземе лъжицата с дясната, или моливчето, тя ми отговаря, че не й е удобно. Свекърва ми го приема трагично и непрекъснато й внушава да се учи да работи с дясната ръка. Аз честно казано престанах да я карам. Раждането й мина нормално, надявам се и в училище по нататък да се справя успешно.

# 40
  • Мнения: 1 734
И моят син си служи с лявата ръка. Не знам на кой се е метнал, нямаме левичари в рода си (поне аз не знам). Интересно, че е доста сръчен и с двете ръце, но за писане, ядене и др. водеща му е лявата ръка. Мишката обаче движи с дясната  Rolling Eyes
Не съм се притеснявала, че е по-различен или че децата ще му се смеят. Все пак съм забелязала напоследък, че доста деца са с водеща лява ръка. По-притеснително е, ако се опитваш да го `приучиш` въпреки волята му, виж тогава вече детето би имало проблеми.

# 41
  • Мнения: 52
Моята дъщеря е на 6 и пише с лявата, а се храни с дясната ръчичка Simple Smile Забелязвам че и е по удобно с лявата - пише, рисува с нея. Само храненето е с дясната. Не се притеснявам изобщо. Щом на нея и е удобно така - така да бъде

# 42
  • София
  • Мнения: 17 591
Не знам каква е тази шлака, дето си я чела, но са пълни, ама абсолютни глупости!  Shocked
Близо половината население на земята са или биха били левичари... действително, изглежда, може да настъпят проблеми, ако се направи опит левичар насилствено да бъде приучван да използва приоритетно дясна ръка. Нищо чудно - я си представи ти да трябва да си служиш с лявата. Как ще се чувстваш?
Сега няма да ровя да търся кои от великите художници са рисували с лява ръка. И кои - с двете в различни периоди, сменяйки стиловете. Нещо, трудно постижимо за хората, ползващи предимно дясна ръка. Те просто никога не си правят труда да тренират лявата...

Ще ти разкажа нещо по- конкретно.
Моя близка приятелка, съученичка и състудентка (в гимназията не бяхме особено близка). Завърши гимназия с 6.00 - резултат, постигнат практически без усилие. Влезе в СУ с резултат 6.00 на приемен изпит (химия) - резултат, постигнат без отдаване на особено голяма част от времето за учене. Завърши с почти същия успех (семестриално) и, разбира се, с 6.00 на дипломна защита. Левичарка е. Когато ръката й се изморяваше от писане (на лекции) просто сменяше химикала в лявата... лелеее, как й завиждах за тази способност! Аз, колкото и да е капнала дясната ми ръка, просто с лявата и 1/2 буква не мога да изпиша, дето да се разчита! Братовчедка й - също левичарка - наскоро защити докторантура - математика - и сега е на ... ми, с някакъв пореден гранд.
Изглежда, че боравенето с дясна или лява ръка може да има нещо общо с гените... но там без друго е толкова неясна и тъмна материята, че може да се съди единствено от статистика.

А такива, дето пишат подобни ... глупости е най- мекото, което мога да кажа, да плашат родителите, ..., ***,  БИИИЙЙЙППП!,  ,..., #2gunfire #2gunfire #2gunfire

# 43
  • Мнения: 27
Здравей, аз също съм левичар наследила съм го от дядо ми.
Направиха ми проблем в 1ви клас и наистина ми беше неописуемо трудно да пиша с дясната ръка. Майка ми се намеси и убеди учителката че съм левичар и това няма да се промени.
След 1 седмица същата тази учителка даваше тетрадката ми за пример.
Рисувам и пиша с лявата ръка, ползвам мишката с дясната, а колкото до уредите подходящи  за десничари - дори не се замислям коя ръка използвам.
Така, че - няма място за притеснение. 

# 44
  • София
  • Мнения: 39 745
Дъщеря ми също борави с мишката с дясната си ръка.
Бившият ми шеф боравеше с мишката с лявата си ръка, казваше, че е удобно.

# 45
  • София
  • Мнения: 255
Не смятам, че не съм наред. Левичарка съм.
В нашият клас бяхме седем.
Само моите роднини се съгласиха да ме пробват да се отуча от този "порок". И до ден днешен си спомнам вързаната лява ръка и писането на домашни с дясната...
След толкова години резултата е такъв:
1. пиша с дясна ръка
2. всичко останало правя с лявата
Много е объркващо, когато чертаеш и пишеш. Прехвълляш химикалки и в дветеръце
3. Пиша огледално с лявата ръка. С почерк индентичен на дясната ръка.
Пиша и с лява ръка, но по бавно.
 Една филия хляб не мога да отрежа с дясната ръка, а камо ли да нарисувам нещо.
Не се смятам за увредена. И ако не бяха моите роднини никога нямаше да се замисля да направя нещо с дясната си ръка. рисувам прекрасно.
пиша красиво.
 Казвам ти това, за да те успокоя.

# 46
  • Под тепетата
  • Мнения: 336
Големият ми син (11г.) също е левичар,ама изцяло,което значи,че той нищо не може да прави с дясната си ръка.Също така тренира футбол и рита с левия си крак,но не мисля,че това му е недостатък или нещо от сорта-напротив някъде четох,че те са артистични и талантливи.

# 47
  • Мнения: 224
Брат ми е левичар. Никога не е имал проблеми, освен този, че в първи клас едно време учителката искаше да го праща някъде си да го отучват от този вреден навик. Майка ми изрично забрани това. Мога да кажа, че каго ученик беше отличник, много е умен  и талантлив, изкуствата му се отдават. Сега учи корейски и десничарите му завиждат, че толкова лесно пише отдясно на ляво  Mr. Green Не се притеснявай, нека детенцето го възприема като нещо, което може повече от останалите.

# 48
  • Мнения: 156
Сина ми е на 1 г. когато взима нещо с дясната ръка след това го слага в лявата. Дядо му е също работи с лявата ръка но пише с дясната.
Чуда се дали сега детето ще е левичар или само ще работи с лявата ръка Simple Smile
Някои има ли подобен случай?

# 49
  • София
  • Мнения: 39 745
Според мен 1г е рано. След 2рата може да се разбере накъде вървят нещата, след 3тата със сигурност ще се знае Simple Smile

# 50
  • София
  • Мнения: 6 011
Татко N 1, сина ми е левичар от както хвана първата си дрънкалка.
Каквото и да му подам в дясната - веднага го премества в лявата. Днес му дадох да си пише и си направих експеримент - трябваше буквално да му държа лявата ръка за да пише с дясната.
Аз пък много искам детето ми да е левичар и много се радвам, че засега се очертава точно такъв.

# 51
  • Мнения: 41
  Голямата ми дъщеря е левичарка и пише много красиво, въпреки това. Рисува изключително хубаво и е много умно дете. Въпреки че я пуснах на училище 1 година по рано, се справя отлично в училище. Мисля, че да си левичар е предимство-по-умни, надарени и талантливи са.

# 52
  • Мнения: 95
Напоследък забелязвам упорито прехвърляне на виличката,химикалчето или играчката от дясната в лявата ръка... newsm78
Чудно ми е ,дали ще е левичар,при условие,че дядо му е такъв.Времето ще покаже,но не смятам да насилвам наопаки индивидуалността му.Да си служи детето с която иска...

# 53
  • Мнения: 156
Наистина всички казват че левичарите имат по развито мислене и така нататък теории.
Но с времето ще видим.
Важното е че като му държа лявата ръка може да работи и с дясната Simple Smile))

# 54
  • Мнения: 377
Синът ми е левичар -вече утвърдено!Миналата година като гледах рисунките му от градината -само драсканици  (да поясня ,че в къщи като рисува са добре за неговата възраст)  реших да отида до градината докато имат рисуване , за да видя какъв е там проблема.А той беше , че госпожата му пъха молива в дясната ръка и на него не му се иска да направи нещо обратно , за да не му се скарат(дори му е трудно да държи молив в дясна ръка).Помолих госпожата да го пробва с лявата и резултата беше много добър.
Същото стана и с тениса (Гого  ходи на тенис вече 6-ти  месец) -никога не успяваше да удари топката с ракетата   с дясна ръка. Специално за спорта треньора е на мнение , че ако се научи и с двете ще е много добър , ако реши да продълажава да се занимава, но е на мнение , че както му е удобно така да играе- в никакъв случай да не му се настоява (да поясня , че треньора е насила направен десничар).
Преди някъде 2 месеца попаднах на разговор по едно радио(не си спомням кое беше)  за децата левичари.Нищо такова не чух което е споменала авторката.Говориха , че ще е травмиращо за детето , ако го караш да пише с дясната ръка.Че децата левичари знаят правилно кое е  ляво и дясно , но го приемат по техен си начин и ако им настояваме да сменят водещата ръка по тоя начин ги объркваме.
Със съпругът ми сме на мнение да го оставим както му е удобно така да продължава.А свекърва ми само се опита да му настоява да пише /рисува с дясна , но мъжа ми  и аз не и позволихме.
В рода нямаме левичари .С мишката борави и двете ръце.Рита топка и  с двата крака еднакво добре.
Според мен място за притеснение няма!

# 55
  • Пловдив
  • Мнения: 5 234
Здравейте, реших и аз да се включа! Моят син за сега се очертава да е левичар, и това дори ме радва, поради посочените от всички вас причини. Като чета какво пишете ми хрумва, че трябва да наблюдавам свекърви  и майки в коя ръка му пъхат молива и лъжицата, защото пред мен са му правили забележки, но понеже е малък , не обръщам внимание. Както и да е, за друго искам да напиша. Моята снаха е левичарка, единствено пише с дясната ръка. Питала съм я как става и тя ми обясни, че са й връзвали ръката и са я насила учили да го прави. Още е травмирана, наистина. И най-големият проблем - казва, че когато й диктуват, прави правописни грешки страшно много. После като си чете нещата, лошо й става, но под диктовка има страхотен проблем. Просто не осъзнава какво й се диктува, всичко това идва точно от насилственото писане с дясна ръка, това е много по-вредно и води до много по-големи проблеми в училище, отколкото да си оставиш детето да е такова, каквото е. Така че, в никакъв случай, не трябва да се насилват децата да пишат с десни ръце. Много е трудно  изатормозяващо за тях, чела съм статии по въпроса, води до някакво объркване в мозъка. А това, което ти цитираш като изследване, са сто процента преписани от някой от много стар комунистически учебник, когато всички бяхме еднакви.
УСпех с левичарите и благодаря за съветите.

# 56
  • Мнения: 139
Много хубава тема!

Аз съм левичарка. Никой, никога не ми се подигравал по този повод.
Още от детската градина баща ми предупреди всички лелички и учителки да не ме тормозят, след това в училище имаше разговори с всички учители и директори ( за което съм му безкрайно благодарна). Резултат - не ме закачаха. В класа ни имаше момче, което пишеш с лявата ръка, от 1ви до 3ти клас го тормозеха постоянно. Резултат, почна да заеква и така си остана.

Уча много лесно чужди езици, литература (есета, теми - във вихъра) и геометрия (чертаех и смятах наум, решавах задачи без чертеж, просто си представях), никакъв проблем.
Алгебрата (тя не е за мързеливи, и там 6-ци , но като седнех да прочета нещо). Рисуване, химия, физика, история, биология - беше ми песен. Никога не съм имала проблеми с ученето, нито с концентрация или нещо подобно.
Пиша бързо и красиво ( заслугата е на майка ми, в 1ви клас ме караше да пиша по 1 тетрадка с упражненията, тя беше мнооого настоятелна).

Като вече пораснала, резултат от това, че съм левичар, минуси:
- не мога да шия на машина, никой не може да ми покаже как точно става (няма шевни машини за левичари)
- не мога да плета на една кука, показваха ми, но излиза на опаки.
- избирам си внимателно отварачките за консерви Laughing, голяма мъка е с дясната ръка...

Плюсове:
- имам пространствено мислене , мога да си представям фигури в детайли, да си подреждам жилището месеци преди съм си купила мебелите, да си представя, в цвят, форма и картинки, кое къде ще стои, колко място ще заеме и тн ( звучи смешно, но малко хора са способни да го направят)
- уча изключително лесно чужди езици ( Руски, Румънски, Испански, Английски, сега Фарси)
- пъзелите ги нямам за нищо
- мога много лесно да намирам предмети, малки детайли от цялото ( така е устроен мозъка на левичарите, изпъкват детайлите, в Интернет има много интересни тестове с картинки, с които да се "проверите" :
http://www.lefthandersday.com/tour9.html

# 57
  • С питане до Цариград, стига се, но с ... отзад!
  • Мнения: 6 406
 Аз съм левичарка, синът ми и той. Това изобщо не ме притеснява, че аз не съм у ред е ясно, но пък няма нищо общо с коя ръка пиша. И в никакъв случай не насилвай детето да пише с дясната ръка! Мен ме насилваха в 1 клас в резултат на което се научих да пиша във втори клас. Просто не мога да пиша с дясната ръка, като по-голяма се опитах да се науча сама да пиша с нея, но не успях. Мишката и аз държа с дясната ръка, но сама реших така иначе може да се настрои и за лява ръка. А, че левичарите сме дискриминирани то е ясно, ето един прост пример - влизаш в банка и трябва да подпишеш документ, обаче химикалката е сложена от дясно и е вързана с гадно шнурче така, че като я вземеш с лявата ръка тъпото въже ти застава над листа - преодолява се, но е неприятно и най-вече неудобно, та ей такива дребни нещица, но се свиква.

ioli и аз не се научих да плета, имах мерак ма все наопаки ми показваха  Mr. Green

# 58
  • Бургас
  • Мнения: 10 346
влизаш в банка и трябва да подпишеш документ, обаче химикалката е сложена от дясно и е вързана с гадно шнурче така, че като я вземеш с лявата ръка тъпото въже ти застава над листа...

Оххх, посмях се. Joy Joy Joy
И мен колко пъти са ме гледали тъпо като хвана химикала с лявата ръка - шнурчето се усуква, завъртам си листа уж за по удобно, завъртам се и аз..Цирк.
За това вече си нося химикалка в мен. Laughing

# 59
  • Мнения: 1 561
И моята е левичарка.Но аз много се радвам, виждам че е много умно дете и въобще не си и помислям да я оттучвам.
Имала съм намеци за това , но съм твърде против да се обърква едно дете, което е с такива  заложби.
Нито ме протеснява как ще е  бъде, ще помолим да седи на определено място или с друго  левичарче и готово.

Здраво ли е детето,здраво е, другото не е проблем.

# 60
  • София
  • Мнения: 6 011
Като сме заговорили за весели случки - да ви разкажа и моята най-фрапираща:
Сватбата ни, аз шаш и паника.
Говори лелята от залата, така или иначе нищо не чух и ни кани да се подпишем.
Отивам до масата и тя ми подава химикала в дясната ръка. Аз се навеждам да се подписвам, като през цялото време усещам, че нещо не е наред, но не мога да разбера какво точно. При допира на химикала с листа се изправям и констатирам силно и ясно "Ама аз съм левичарка!" и прехвърлям химикала в лявата ръка.
Голям смях  в залата беше, естествено всичко е документирано за поколенията.  Laughing

# 61
  • Балчи-Варна
  • Мнения: 419
И моят син е левичар,но мисля че няма нищо страшно в това....
Сега според новите проучвания,не е нужно да караш насила детето да хваща молива с дясната ръка..Говорих и с нашата педагожка в училището и тя така ми отговори---нек ада го оставим,която ръка природата му е направила по-силна с нея да си служи.... Party

Общи условия

Активация на акаунт