меню за рожден ден

  • 26 725
  • 15
  •   1
Отговори
StopЗдравейте ,момичета! Скоро ще имам рожден ден и се замислям какво меню да подготвя.Ще съм ви много благодарна ,ако ми дадете някои интересни идеи.  chefБлагодаря ви предварително! Simple Smile

# 1
  • Мнения: 5 001
*Как смяташ да го празнуваш?
*Колко души ще имаш на трапезата?
*Как си замислила менюто?Като коктейл с шведска маса или ще бъде вечеря с салати,мезета,основно,десерт?

..............................................и т.н.

Кажи каква ти е идеята за да можеш да получиш адекватен съвет....  Hug

# 2
  • Мнения: 189
И аз имам рожден ден и на 28ми съм поканила 8 човека...чудя се в момента какво да приготвя и се ровя във форума.Ето и някой от идеите ми ,но ...дали ще е това-божа работа:)
Салати:Снежанка и руска или въздушна.Ако е руска ми се ще да я направя във палачинкови вързопчета и да сервирам в чинията вързопче,топка снежанка,няколко резенчета луканка и кашкавал,един вид като асорти.За основно се двоумя между пълнена пуйка и печени пилешки бутчета.Гарнитурата още не съм я измислила,защото в салатите ще има картофи,може би ориз със зеленчуци ще е .Плата с мезета,ядки и готов десерт,че няма да имам време да се приготвям.

# 3
  • Varna
  • Мнения: 603
Извинения, но се записвам да следя темичката, че тази седмица имам двама рожденика и може да се възползвам от идеите ви!

# 4
  • Мнения: 1 364
Интересна тема

# 5
  • Мнения: 503
Направи тази салата"Шарлота".Много е ефектна пред гости.Рецептата е от сайта"Гответе с мен". Салата "Шарлота"

www.good-cook.ru




Продукти:
за пълнежа:
5 картофа
200 гр.пилешко филе
200 гр.грах
3 с.л майонеза
1 глава лук
сол

за палачинките:
4 яйца
1 с.л. брашно
1 ч.л майонеза
1/2 ч.л сол
сода за хляб на върха на ножа
2 с.л нарязан магданоз

Приготвяне:
1.Сваряваме по отделно картофите,филето и граха/но може да се използва и стерилизиран/.
2.Приготвяме палачинките по следния начин:
2.1.Разбиваме яйцата със солта,содата и брашното.
2.2.Намазваме тефлонов тиган с мазнина,загрявяме и изливаме половината яйчена смес.Когато долната страна се изпържи я обръщаме.Готовата палачинка слагаме в чиния.
2.3.Изпържваме и другата и след като изстинат ги намазваме с майонеза и поръсваме с нарязания магданоз, навиваме ги на руло и ги режем на кръгчета с дебелина 1 см.
3.Рендосваме картофите и лука/на най-ситно,за да стане на каша/и ги смесваме,добавяме и 2 с. л майонеза и разбъркваме.
4.В отделна купа нарязваме месото на малки кубчета и го смесваме с граха и 1 с.л майонеза.
5.Взимаме една кръгла купа и я намазваме отвътре с масло ,слагаме фолио,достатъчно голямо ,за да може след това да покрие добре готовата салата.Трябва краищата му да са надолу.Притискаме го към дъното и стените на купата за да прилепне добре.
6.Леко го намазваме с майонеза и слагаме парченцата палачинки плътно едно до друго на дъното и на стените на купата.
7.Отгоре на пал.парченца мажем тънък слой от картофената смес и хубаво го притискаме.
8.В средата слагаме пилешкото филе с граха и майонезата,като добре го натъпкваме ,за да не се разпадне при рязането.
9.Най-отгоре слагаме равен слой от оставащата картофена смес.Ако са ни останали от палачинковите парченца може да ги сложим върху картофите.
10.Завиваме салатата с краищата на фолиото,притискаме го с ръка и оставяме готовата салата в хладилник поне за 2 часа.
11.Преди поднасяне развиваме краищата на фолиото и обръщаме салатата върху чиния.Махаме фолиото и режем на триъгълни парчета.
 


 
 
 



   
 
   

 
  chef  chef  chef  chef  chef  chef  chef  chef  chef
--------------------------------------------------------------------------------
 

 
 
 
 

Последна редакция: пт, 12 дек 2008, 19:00 от ива

# 6
nbirthday Момичета благодаря ви за интереса.  LaughingСмятам да го празнувам с меню-салата,основно.Десерта е ясен-торта .Ще бъдем 6 човека и децата.    cook .Очаквам вашите предложения .newsm10

# 7
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 595
Салата с печен пипер, катък и чесън

Печен пипер, прибран от лятото във фризера се нарязва на парчета
Чесън, счукан или пресован с оцет
Катък
Царевица

Всичко се смесва, подправя се със сол и олио. Ако катъкът се окаже много гъст, се добавя малко кисело мляко, но от по-гъстите, за да не се втечни салатата


Печен патладжан с плънка от сирене

Патладжанът (след като предварително е стоял със сол, за да му излезе горчивината) се нарязва на много тънки филийки и се изпича на грил тиган или скара и се слага в йенска тенджера, като всяка филийка се намазва с олио и се покрива със счукан чесън, за да се задуши. Това може да се направи от предния ден или да се замрази във фризер и да се извади, когато е необходимо.
Плънката е от сирене, кисело мляко, чесън,  черен пипер. Добре е сиренето да е по-мазно като "Дунавия" или нещо от сорта. Слага се от плънката и се навиват филийките патладжан, като накрая се забождат с клечки за зъби.


Салата с риба тон, царевица и ролца от раци

1 консерва риба тон
1 пакет царевица,
1 пакет ролца от раци
1 малка глава лук
майонеза
кис. мляко
сол
черен пипер
 Всичко се смесва, като лукът се нарязва и се смачква със сол, за да му излезе сока и да се усети в салатата. Накрая се прибавя дресинга от майонеза и кисело мляко, може и малко лимонов сок. Овкусява се с черен пипер.

# 8
  • Мнения: 248
Много хубава темичка и аз се записвам да я следя

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Запис  Peace

# 10
  • Мнения: 3 861
Мога да препоръчам тези крилца, много са подходящи, правила съм ги няколко пъти за гости и съм обирала точките
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=355652.0

Гарнитурата е по желание Wink

Аз лично бих препоръчала към тези крилца и запечени гъби, изчистени от пънчетата, с малко масълце в шапчицата, черен пипер и кашкавал отгоре, наредени в красиво плато и гарнирани с нещо зелено

# 11
  • Мнения: 293
Дъщеря ми има рожден ден на 29.12.Ще правя  това - кълцано месо /кайма/ в тесто с гарнитура домати
а тук  е рецептата
Може да смените подправките по Ваш вкус.Аз смятам под яйцата да наредя лентички кисели краставички и сварени моркови, а върху яйцата ще сложа листчета топено сирене.

Последна редакция: чт, 11 дек 2008, 00:35 от nela_66

# 12
  • София
  • Мнения: 3 679
Аз по повод правя солена палачинкова торта, като според това дали обичат риба или не, променям пълнката вътре.
Другото, което много харесвам е панирани топени сиренца със сладко от боровинки.

За основно свински пържоли, отгоре със задушени в масло гъби и по едно листче сирене Чедър. Гарнитурата може да е задушени зеленчуци, ориз със зеленчуци, картофено пюре, а може и салата от прясно зеле с моркови.

Другото ефектно предястие което се сещам е праз с бекон - нарязва се празът на равни парченца от около 10 см, увива се около него бекон и се нареждат едно до друго в тавичка. Заливат се със смес от сирена и сметана и се запичат - става разкошно  Simple Smile

# 13
  • Мнения: 746
StopЗдравейте ,момичета! Скоро ще имам рожден ден и се замислям какво меню да подготвя.Ще съм ви много благодарна ,ако ми дадете някои интересни идеи.  chefБлагодаря ви предварително! Simple Smile

моят съвет е да имаш разнообразие - т.е. да не е салата, основно и десерт, а да има от всичко, дето се казва - зависи и какъв бюджет си подготвила де. Например, да имаш студени предястия - кашкавал, пъстърма, филе, сирена.. като можеш да ги аранжираш интерено. Във форума има много такива идеи.
След това да имаш някакви хапки в зависимост от питиетата - ако има предимно бира, да са някакви картофени неща, пилешки, панирани сиренца или кашкавал. Ако е винце - нещо по-така засукано.
Салатки задължително.
Веднъж по "Перфектната вечеря" бяха опаковали една зелка във фолио (непрозрачно) и в нея бяха набучили на клечки различни хапки (студени) - това като идея за аранжиране.
И разбира се, да имаш нещо сладичко за накрая - торта, кремче, тирамису, бисквити - не знам какво обичате. Помисли и дали нямаш някой вегетарианец сред гостите.

Нещо в този дух  Peace кажи горе-долу на какво би се спряла, за да мисля вече за рецепти  Thinking

п.п. сега като гледам, тя темата май вече не е толкова актуална, но все пак това бих го дала за идея на всеки, който реши да си кани гости..

# 14
  • София
  • Мнения: 1 817
Актуална, актуална...
Аз имам рожден ден другата седмица. още не мога да преценя до каква степен съм в депресия, но ако се окажа в по-ниска ще имам нужда от идеи за ясрия...

Общи условия

Активация на акаунт