Злоядо дете

  • 3 072
  • 58
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 24 467
Има неясноти в изложението ти, clover_d, от една страна детето ти се храни 4 пъти дневно, което е нормално за 10 месечно дете, от друга - стояло е гладно 24 часа. След като се храни, защо се налага да стои гладно? С какво се храни? Като не иска да яде ти какво правиш- биеш го, караш се, тикаш му лжицата насила, лъжеш го, даваш му нещо по- сладичко или пикантничко, какво? Какво означава детето да обича да се храни? Храненето не е нито любов, нито наказание, с нея се задоволява просто една нормална биологична потребност, като при съня. Точно затова здравият и ненасилван организъм няма да откаже храна, вода и сън, когато има нужда от тях. 
Не съм виждала в живота си здраво дете на нормален и съобразен с възрастта му хранителен режим, което да не иска да се храни. В книгите, които съм чела, този ми извод се излага по същия начин.
Съвети давам тогава, когато историята ми звучи правдоподобно. Имам по площадката и аз разни срещи с мами, баби и лели, които дуднат, как детето все не щяло да яде. Същите тези баби, мами и лели непрекъснато са запасени със зрънчо, солети и какво ли още не. Нормално- няма да ядат децата нормална храна в нормалното време. Не ги съветвам, аз проблеми нямам, те имат и сами си ги създават.
"Злоядството" съществува само при хората и то не при всички. Заслужава си да се поразсъждава по въпроса.

# 16
  • Мнения: 302
И аз не съм съгласна че няма злояди деца.Казвате да го оставя когато го оставя може и цял ден да не огладнее.Например снощи в 21ч изяде 120гр АМ и тази сутрин в 10ч е изял само 50гр и то пак с голям зор.Който не се е зблъсквал с това той не знае какво преживяваме.От друга страна педи нищо не ми помага защото той си наддава с около 500гр на месец и за нея това е достатъчно.В момента тежим 7кг.Но и аз ходя със страх на консултациите.Все пак благодаря на всички че се отзоваха.

# 17
  • Мнения: 79
И аз мисля,че който няма този проблем не знае какво е.Всеки път когато трябва да се храним изпадам в истерия започва едно бутане на биберона ако е с лъжичка плюе и не иска.Направо не знам от какво живее това дете.При условие,че трябва да яде 6 пъти по 130 мл ние сме на 4 пъти и максимума е 70-80мл.

# 18
  • Мнения: 24 467
"Педи" в случая си знае работата очевидно, наддаването е в норми и определено храната е достатъчна. Не се паникьосвай, ако детето ти изглежда добре, ако е игриво и закачливо.
Ако някой даде пример с умрял от глад човек, който има възможности да се храни и е здрав ще призная теорията за злоядите деца. За такива не знам, а съм се интересувала.
http://consult.speednetbg.net/fs/html/ceiijaeoa_aaoa.html
"Може би да опитате насила да го нахраните и след като успеете, да се погушкате и да се сдобрите с него и... всичко да е наред...до следващото хранене... или до поредното повръщане и рев...
Скоро ще се убедите, че бебетата НЕ ЯДАТ НАСИЛА!!!
Много бързо привикват с разсейващите фокуси и занимавки и пак отбягват биберона или лъжицата.
Телевизията и домашния театър бързо губят своето обаяние...
Обещанията, залъгалките, новите хора, страшното или любимото куче, смешните физиономии, заплахите, дори сълзите и сръдните от ваша страна...ВЕЧЕ НЕ ВЪРШАТ РАБОТА!!!
Затова :
· Не етикетирайте детето си – така само ще затвърдите злоядството и ще подхраните нарцисизма му;
· Не го превръщайте в центъра на домашната вселена – така само ще му дадете властта да събира семейния съвет по няколко пъти на ден;
· Не се оплаквайте от него пред другите хора;
· Не го сравнявайте с другите „добри” деца, които „всичко си изяждат;
· Не му се карайте и не го бийте;
· Не му се сърдете и не плачете пред него;
· Не го насилвайте – така ще намрази храненето и ще го използва, за да ви отмъщава или за да се забавлява;
· Не го карайте да гладува до озверяване – това е жестоко;
· Не сменяйте настроенията си, когато идва времето за хранене;
Вместо това:
· Пуснете семейния театър в отпуск;
· Започнете да променяте себе си и собствените си нагласи за храненето - бебето интуитувно усеща вашето настроение;
· Създайте ритуал, неангажиращ храненето - спокойствие, светлина, музика, без излишни движения около вас;
· Изберете кого да слушате - себе си?, бабата?, педиатъра?, съседката? или някой друг специалист? - но слушайте само един!;
· Накарайте всички членове на семейството да ви съдействат и да правят това, което правите вие;
· Не давайте на детето да яде излишни неща - шоколад, зрънчо, чипс и т.н.;
· Направете храненето приятно за цялото семейство;
· Хранете се заедно, когато детето е на достатъчна възраст за това;
· Оставете детето да си играе с уредите за хранене и с храната и не се страхувайте, че ще изцапа; "

http://www.az-jenata.com/index.php?page=article&aid=2923
"Най-добрата рецепта според мен е: Забавлявайте се, не се борете!
Ако след консултация с личния лекар, той прецени, че детето ви се развива нормално, то не се притеснявайте."

Моите деца не ядат неипременно на всяко хранене и не винаги си изяждат порцията. След като са здрави обаче не намирам за какво да се притеснявам.  

Това подкрепям изцяло:
http://www.moetodete.bg/maichinstvo/p3_731_0.html
"Понятието „злоядо дете“ не е съществувало в миналото, когато хората са се чудели как да изхранят децата си. Днес е обичайна гледка майки и баби да тичат след детето с лъжица в ръка, а то да стиска уста, сякаш го е страх  да не го отровят. Всъщност, злояди деца няма, има неправилен подход и изнервени майки. Като на всеки човек, понякога и на детето му се яде, друг път не. Но някои родители изпадат в шок, ако съкровището им не иска да се храни, без да отчитат неговите желания. То обаче, като всяко живо същество си  държи на мнението и започва борба за надмощие. Въпрос на чест за малкия човек е да си отстоява позициите. Колкото повече майката настоява, толкова повече детето ще отказва да се храни. Нещо повече, то вече е разбрало слабото място на „противника” и вече има мощно оръжие за манипулиране. За да не се стигне до война между световете, не насилвай детето.
Предложи храна, но ако я откаже, спокойно прибери чинията до следващото хранене. Не давай признаци, че това те дразни, така само ще усложниш нещата. Между храненията не давай нищо, освен плод или зеленчук. Защото една бисквита например спрямо детското тегло е като една пица за възрастния. Апетитът се потиска от похапване на лакомства, което майката не отчита за хранене, и войната на масата отново се повтаря. Замисляш ли се какво количество изяжда детето така, „между другото”, и че всъщност злоядите деца в повечето случаи не са слаби, а дори дебели? Защото те се хранят, но не с това, с което трябва.
Единственото лекарство за безапетитието е гладът. Когато детето ти огладнее, с удоволствие ще си изяде храната. Тя, естествено трябва да е вкусна и с подходящ вид. Не всяко дете ще се зарадва на броколи на пара, например. И не слагай големи порции, те плашат децата.
Спри да даваш сладки неща, те убиват апетита! Готовите сокове и безалкохолните са много калорични и засищат. Любимите сладки храни не само убиват апетита, но съдържат само „празни” калории без никаква хранителна стойност. Детето отказва витаминозната храна, дебелее, а на всичко отгоре му лепват етикет „злоядо”."

Още по темата:
http://www.health.bg/lang_bg/topics.php?id=248

Би ми било интересно да видя написана от професионалист статия, която обяснява по друг начин този феномен- "злоядото дете". Не съм попадала на такава обаче. Попадала съм само на поставени етикети от мами и баби. Кой ви каза по колко пъти и точно какво количество следва да изяжда ВАШЕТО дете?
Гледам, Блонди е дала и други причини- неудобен биберон, например, същото важи за лъжица и т.н.
Ако пиша по темата го правя не за друго, а за да дам информация, която лично на мен ми е помогнала да си реша проблема в зародиш. Отдавна съм забравила подобни на тези притеснения. Дори не знам какво количесто храна изяждат децата ми. Заедно сме на масата от 8-10 месечна възраст на малкия ми син /откакто се научи да седи седнал добре и по- дълго време/ и всеки се храни до тогава, до когато желае. Важно е, че на прегледите теглото им е съобразено със средната норма за височаната им и че са здрави.
В заключение- когато имам проблем, гледам да установя причината и да го реша, като никога не изключвам тази причина да е у мен. Постоянното обсъждане на проблема с единственото повтаряне, че има такъв, не ми решава въпроса.

# 19
  • Мнения: 302
qstraj незнаеш през какво сме преминали досега.още от раждането не искаше да суче а аз имах много мляко.Цедила съм се 3м и съм давала кърмата с лъжичка само и само да яде защото за биберон не иска и да чуе.Нито вода пие и нея с лъжица.А ако не го потърся да яде въобще не огладнява даже и 24ч да са минали.И дума не може да става да го оставя гладен.Те са още малки и едва ли знае кога е гладен и кога не.Ако искаш може да обменяме опит снашите дяволчета.

# 20
  • Мнения: 79
Относно шишетата и бибероните не съм пробвала всички марки но пробвах с анатомичен силиконов и каучуков с обикновени такива но разлика няма.А за млеката смених доста но явно не харесва АМ.Минахме през Милумил,Нутрилон,Хумана,Фризолак и Фризовом,Хип розов и в момента Лактана Био.Резултатът е един и същ.

# 21
  • Мнения: 79
И ние не сме много добре но все още пие от биберон.Роди се 4000кг и през първите три месеца наддаде по 500гр.На последната консултация тежахме едва 5350кг.Вече не издържам е не знам какво да правя.

# 22
  • Мнения: 302
Ние се родихме 3300.Но първия месец наддаде много цели 1600 и педи от тогава му вика шишко и втория месец наддаде 700гр и от там нататък 400-500гр.

# 23
  • Мнения: 79
Нашият батко е на 11год и той не беше от най-ядящите но такова чудо не съм виждала.

# 24
  • Мнения: 302
Моята свекърва каза че таткото е бил същия до побертета.Но ако трябва да чакам дотогава незнам.

# 25
  • Мнения: 27 524
Джуди, страхотен пост  Heart Eyes , запазвам си го!
За съжаление нали знаеш - едно си баба знае, едно си баба бае, няма смисъл  Wink

# 26
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
И аз не съм съгласна че няма злояди деца.Казвате да го оставя когато го оставя може и цял ден да не огладнее.Например снощи в 21ч изяде 120гр АМ и тази сутрин в 10ч е изял само 50гр и то пак с голям зор.Който не се е зблъсквал с това той не знае какво преживяваме.От друга страна педи нищо не ми помага защото той си наддава с около 500гр на месец и за нея това е достатъчно.В момента тежим 7кг.Но и аз ходя със страх на консултациите.Все пак благодаря на всички че се отзоваха.

Струва ми се, че няма място за драми Wink. Колко килограма би искала да е бебето ти на тази възраст? Имаш дете, което е съвсем в норма, радвай му се Hug. Дъщеря ми е 9,3кг на почти 14мес., не е от най-ящните, но не бих я нарекла злояда.
Напълно ви разбирам притесненията, но е необходим по-голям самоконтрол от ваша страна, за да не си направите наистина злояди децата.
Мисля че Judy е дала изчерпателна информация.

# 27
  • Мнения: 79
Блонди явно си много компетентна по всички въпроси като гледам но ще ти кажа едно не бих ти пожелала подобно нещо и не мисля,че коментарите ти,че едно си баба знае едно си баба бае са уместни.

# 28
  • Мнения: 27 524
По всички не, по някои.  Simple Smile Не се сърди, защо не се вслушаш в думите на Джуди, това не разбирам? Защо след изчерпателната, вярна и подкрепена с доказателства обширна нейна информация, вие двете нямате въпроси, коментари някакви? Само си пишете колко е зле положението. Това не е решение, а липса на желание да го промените.  Peace

# 29
  • Мнения: 79
Не се сърдя прочетох внимателно написаното но си мисля,че се отнася за малко по-големи дечица а не за бебчета като нас.

Общи условия

Активация на акаунт