Работодатели

  • 2 479
  • 25
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 22 414
Имала съм случай, в който нов работодател се отнесе крайно некоректно.
Поради простата причина, че зададох няколко въпроса за договора, който предстоеше да подпиша, съответно те не им харесаха. Вместо да отговорят, или да замажат положението, прецениха че ми е твърде голяма устата (което е вярно) и не ме назначиха на работа. От една страна се радвам, не бих работила във фирма с подобно отношение към хората, но от друга страна ми загубиха времето, около 1месец ходене по интервюта, обучения и т.н.
Чудех се след това дали да не ги разнеса хубаво из града и страната, но прецених, че няма смисъл да си губя времето и за това.

# 16
  • Мнения: 4 651
Не съм сменяла много работни места, но мога да кажа, че колкото повече книги за мениджмънт са чели, толкова по- зле. Мислят си, че по един и същи начин могат да управляват и кравеферма и винзавод. Най- добрите шефове, които съм имала са хора от конкретния бранш, успели да се издигнат през годините до шефове на отдели/ управители на фирми. Не знам обаче дали в техния си свят могат да се считат за успели менъджери, защото рядко "минават през трупове".

А това с мотивацията е модерно напоследък.

# 17
  • Мнения: 233
А това с мотивацията е модерно напоследък.

Модерно и тъпо. Имам предвид, че например пускат обяви за работа в нета, кодето името на фирмата и заплатата са поверителни, но искат мотивационно писмо при кандидатствне  Sick . Т.е. хабер си нямам кои сте и що сте ама умирам от желание да работя за вас. Че аз викам като са толкова поверителни,  позицията и тя да е поверителна  hahaha Отиваш назначават те и тогава разбираш какво ще работиш  Laughing А защо не пишат заплата. Сравнение - английския сай reed.co.uk- на всяка позиция да обявени заплатите. А по въпроа за мотивацияа писах и по- горе - можеш да отидеш много мотивиран да работиш и там да те стъпчат и да те демотивират тотално или обратно, може да не си много нахъсен, но да попаднеш на добро място и да се мотивираш. Така, че това с мотивацията е много относително. 
Да не говорим, че някои шефове не се отличават и с блестящ ум. Пример-

  Ровейки се из обявите за работа за IATA агетни, започнах все по- често да попадам на правописни грешки. Иначе изискванията са за млади хора, говорещи поне 2-3 езика, с висше, ако не и две, с 5 години стаж, сертификати и т.н. за колосалната заплата от 400- 450 лв. Замислих се, че ако си работадател и имаш толкова изисквания поне трябва да знаеш как се изписва съкрашението IATA. Ето откъс от една обява, която за съжаление не е нито първата нито последната такава, която виждам.

\"Нашите изисквания:

основни и задължителни изисквания:висше образование в туризмамин 2 год стаж в сферата туризмадопълнителни изисквания:JATA, Amadeus сертификаткомуникативна личност

Специалност, квалификация, завършен курс, разрешително:туризъм и свързаните с негоЧужди езици:
английски
немски
испански
гръцки
френски
Компютърно ниво:средноШофьорска книжка категория:BПрофесионален опит в туризма:Най-малко 2 годиниСтартова заплата:400 лв. месечно след облагане\" Нередното в цялата работа е думичката \"JATA\", при вида на която всеки уважаващ се IATA agent ще изхвърли обявата в кошчето. Уважаемите работодатели трябва да се  поразровят се малко и поне разберат от къде идва съкращението IATA, защото стават за смях вече не само заради мизерните си заплати. Да напишеш JATA сертификат в обява за IATA агент е като да напишеш в обява за професионален шофьор изискване шофьорска книжка категория \"Ъ\". Организация JATA не съществува. Или може би Japanese Air Transport Association. Ама не видях в изискванията за езици Японски. Въпреки, че там май само той липсва.     

# 18
  • Варна
  • Мнения: 1 383
Шефовете и те са хора и да се извиняват с персонала си говори само колко добре са си го подбирали. Добър мениджър се става с опит, а не с учебници. Мотивацията е работа на шефа, а не на персонала и "минавайки през трупове" означава, че в един момент сам ще си върши работата - много любима грешка у нас - страната на индивидуалистите.

# 19
  • Мнения: 233
и "минавайки през трупове" означава, че в един момент сам ще си върши работата - много любима грешка у нас - страната на индивидуалистите.

 Laughing Laughing Laughing Peace

# 20
  • Мнения: 1 897
VG, kолко много си права!За съжаление.

# 21
  • Мнения: 5 647
Нали за БГ Работодатели говорим?!
Какъвто и да си служител,факта,че напускаш  винаги е  бил повод за някоя дребна интрижкаи от страна на работодателя и от страна на бившите колеги.Защото злобата  и завистта почивен ден нямат.

Абе не е съвсем така. Много зависи от хората. Аз и до ден днешен поддържам връзка с бившите ми шефове. Наистина неприятно им беше когато напуснах, но интриги не е имало и сме в много добре взаимоотношения.

# 22
  • Мнения: 13
Говори се непрекъснато как в България липсвали квалифицирани служители, а изобщо не се говори за това има ли качествени работодатели и какво предлагат те, за да привлекат такива служители...Просто НИЩО....Пимера с обявата малко по-горе е показателен - неграмотно написани обяви и цял куп изисквания за "мотивиращото" заплащане от 400 лв. Това е смешно - абсурдно е неквалифицирания труд да е по-високо заплатен от квалифицирания.Та каквото повикало, това се обадило....После ревем че качествените кадри бягали навън - ами ще бягат...А за голяма част от интервютата - мога да кажа че са под всякаква критика - минават под заучени фрази, обещанията и възможностите за растеж са велики, а ако имаш щастието да започнеш работа много бързо разбираш че това са били просто думи . Но за съжаление обещаването не е като даването....

# 23
  • Мнения: 4 651
А това с мотивацията е модерно напоследък.

Модерно и тъпо. Имам предвид, че например пускат обяви за работа в нета, кодето името на фирмата и заплатата са поверителни, но искат мотивационно писмо при кандидатствне  Sick . ..................................


Абе да искат мотивационно писмо, не е съвсем тъпо. Много мога да разбера за теб от това как е оформен документа само. Дори, ако бях аз, бих поискала файл, а не разпечатка. Само като го погледна как е форматиран, вярвай ми ще отхвърля поне половината от кандидатите, поради неспособност да се оправят дори с текстов редактор, без изобщо да оценяваме стила на написаното.

Е наистина е доста безсмислено, ако не е посочено името на работодателя, но пак може да се излезе от ситуация и да пишеш защо искаш да работиш точно тази работа от обявата. Може и това да е идеята, да те видят дали действаш "по шаблон" без да помислиш дали е приложим в ситуацията.

Друго имах предвид под модерната мотивация, ама не ми се обяснявам, че трябва да влизам в конкретика, а не ми се иска.

# 24
  • Мнения: 233
Права си, но нали се сещаш, че говоря за случай при който търсещият работа не знае къде кандидатства и за колко пари. Значи ако аз например съм рецепционист в хотел с дългогодишен стаж и опит, 3-4 езика и т.н. и видя обява "Хотел търси рецепционист" без да е уточнено кой хотел и за какви пари, как да напиша мотивационно писмо при положение, че въз основа на стажа и опита ми съм безкрайно мотивирана да работя в Хилтън 5*, и безкрайно НЕмотивирана да работя в х-л Баца Плаца 1* например. ПРимерът е малко краен, защото Хилтън няма да пуснат просто такава лаконична обява, но при хотелите, и въобще компаниите от средно ниво нещата се размиват тотално. Особено ако са български. В крайна сметка не е толкова трудно да напишеш една нормална обява, с всичките му реквизити- да видят търсещите работа, че и ти си се трогнал да се потрудиш над това (защо не и да внесеш малко креативност в обявата, за да изпъкнеш). Така хем ще направиш впечатлетие, хем ще си спестиш усилията,средствата и времето да интервюираш кандидати, които при първоно споменаване на заплатата ще си станат и ще ти пожелаят приятен ден. Та като споменах за заплатата, едно е че не я пишат, но пък когато я пишат, изписват Заплата: от 400 до 1200 лв. Познайте колко ще е в началото. Ми да, то и утре температурите ще са между -30 и +40, ми да, там някъде ще са със сигурност. Ама ако ти кажат такава прогноза по TV- то ще смениш канала. Значи ние трябва от една обява с 2 изречения да разбираме всичко за роботодателя, а той иска от нас 2 а по някога и 3 документа (визирам CV мотивационно писмо, придружаващо писмо и т.н.) за да разбере всичко за нас още преди да ни е срешнал. Работата е танто за кукуриго май  hahaha Наистина работодателят може да разбере много за мен от едно мотивационно писмо, ама и аз искам да разбира за него от обявата му, пък тя цялата поверитерна  hahaha 

# 25
  • Мнения: 4 651
..... Заплата: от 400 до 1200 лв. Познайте колко ще е в началото. Ми да, то и утре температурите ще са между -30 и +40, ми да, там някъде ще са със сигурност. .......

Друг му е смисъла на това. Ако нямат предвид, че се работи на %, в моята област например, заплатите в доста голяма степен подлежат на договаряне. Тоест е напълно възможно аз да се продам за 500, а ти за 1000 и да работим едно и също.  Ти може да си специализирала 2 години в чужбина, да имаш повече стаж и да знаеш един език повече от мен например. А аз да съм тъкмо завършила студентка без грам стаж и опит.

А неграмотни обяви колкото щеш. Това пък те улеснява да си избереш работодателя, отхвърляйки плявата с кофти обяви Simple Smile.

Общи условия

Активация на акаунт