въпрос за сокчетата

  • 1 471
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 344
Предварително се извинявам за може би тъпия въпрос , но вече и аз не знам какво да правя.Днес ходихме на Дк и педито ми каза да съм захранвала вече.Казах й , че не искам сега, а на по- късен етап и тя тогава започна да ми развива теории за школите за захранване.След като казах , че мисля да започна със зеленчук , тя каза "НЕ".Първо трябвало със сок от плод.Казах , че плода ще го оставя за по - късно , но тя продължи да настоява.Казах "добре"/както се прави в такива случаи/и си тръгнах.Та въпроса ми е толкова ли е задължителен и важен този сок?!Вие кога дадохте сок.

# 1
  • BG
  • Мнения: 1 900
Както ти прецениш ще захраниш.Но смятам,че  ерано.Недей ги слуша всеки сам си преценя.

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 10 817
Не е важен,а още по-малко пък задължителен.Същата ситуация беше и със захранването на Тери.Не послушах педиатърката и си започнах захранване след 5я месец,но не със сок а със зеленчук.

# 3
  • Мнения: 45
Казваш "да" на педито, че то с тях на глава не се излиза, и си захранваш когато решиш и с каквото ти си прецениш. И мойта ме караше да захранвам със сокчета след първия месец и като ме питаше я лъжех. Да обаче преди две седмици реших да пробвам и се оказа че на малката много й харесва. Прави 4 часови паузи между храненията, заспива в 8 вечерта и се събужда в 7 сутринта, няма колики и е много спокойна. Ти сама ще си усетиш детето Peace

# 4
  • София
  • Мнения: 12 055
Все още не съм давала сок. на твоята педиатърка можеш да и кажеш да прочете поне препоръките на СЗО или на Българския министерски съвет. Ето това е малка част касаеща захранването:
Практиката на захранване на кърмачетата в България не отговаря на международно приетите препоръки. Докато препоръките на СЗО са до 6-ия месец бебетата да са на “изключително” кърмене, у нас вода се дава още след раждането, а в края на 2-ия месец се въвеждат плодови сокове. Това намалява приема на кърма и оказва неблагоприятно действие върху хранителния статус и имунитета на кърмачето. Поради неинформираност или липса на средства, някои майки въвеждат рано краве мляко в храненето на кърмачето, което създава риск от алергия и желязодефицитна анемия.

Това е целият план- http://fnap.government.bg/UserFiles/File/doc/Action%20Plan%20Foo … tion_last_all.doc

Ето и два други линка по темата

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=119547.0/

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=18199/

За всички, които ще кажат, че дават сок и  "на детето нищо му няма" ще отбележа, че последствията от ранното захранване и даването на сок се проявяват много по- късно, след години.
Тези педиатри няма ли да започнат най- накрая да следят новостите в своята област? Безотговорно е да се дават препоръки, които са остарели с 20-30 години. сега и адаптираните млека са много по- пълноценни от едновремешните сухи млека, които са налагали даването на сок и други. Смени педито. Щом с тези въпроси е толкова изостанала вероятно и по други да не е по- напреднала.

# 5
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
 Сок не съм давала до сега, захраних преди няколко дни с оризова каша и зеленчуци.От опит знам тези сокчета до какви адски колики водят ooooh!

# 6
  • Мнения: 1 763
Сок не съм давала. Предлагам пресни пасирани плодове, откакто стана на 6 месеца мързи ме да цедя сокове. Лично аз захраних с зеленчуково пюре, но според мен няма лошо да захраниш и с плодово. Естествено на малко по-късна възраст.

# 7
  • Мнения: 27 524
Здравей,
не, не е задължителен, даже не е препоръчителен изобщо. Сок дадох след годинката. Но пресни пасирани плодове - след 6-ти месец. Конкретен съвет от мен - ако имате възможност - сменете педиатъра  Peace

# 8
  • Мнения: 5 940
Дадох след годинка. След шестия месец синът ми хапваше пресни плодове, не виждах смисъл от сок. Преди това пък просто го изключвах като вариант.

# 9
  • Мнения: 887
Рано е да се дават сокчета на вашата възраст. Няма да сбъркаш ако изчакаш.

# 10
  • Мнения: 4 433
аз дадох на 2 месеца,но е по до добре по късно.

# 11
  • Мнения: 498
Сок давах след 3 месец.И с двете деца не съм имала проблеми,но ти сама трябва да си прецениш Peace

# 12
  • София
  • Мнения: 15 216
Сокът не е нито задължителен, нито важен на възрастта на твоето бебе. Напротив-препоръчително е да не го даваш.
Трудно е да се излезе на глава с педиатрите, понякога. Но бебето си е твое и ти си тази, която ще реши кога и какво да даде-различно от мляко.
Аз дадох сок на 2,5м. защото нямах достатъчно информация. Така ми каза педиатърката, така четох по бебешките списания  Close, нямах нет та да чета и да се информирам.....  Banghead Нищо му няма на Иво, за щастие. Но го отчитам като грешка. Сега не бих дала сок на толкова малко бебе.

# 13
  • Мнения: 6 713
Ами беба е на 7м. и сега започвам да й давам сокчета, защото имаме проблем с акането.
Но на 3 месечно бебче никак не му е нужен сок! Peace

# 14
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Моето дете е на 4 месеца и моята педиатърка ме кара от един месец да му давам. Аз съм на мнение, че не е добре, особено плод. Ще почна по-късно и то със зеленчуци. Сега като ходя ме пита "даваш ли му сок" и аз и казвам "Дааааа, давам му", защото не ми се спори с нея. Има различни теории, ти си преценяваш.

Общи условия

Активация на акаунт