"Бе"?

  • 2 429
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 819
"Без бе" изглежда дйеста засега. Като каже нещо с 'бе' накрая, и й кажа 'без бе', повтаря същото, но без бе-то.

# 16
  • Мнения: 1 077
като при теб... а като добавим и "божеее" -  Mr. Green Струва ми се, че сега овладяват "експресивните" функции на езика и са запленени от въклицания и паразити всякакви.  ooooh!
Аз в пети клас подлудявах майка ми с фразата " ... и тем подобни", копната от плочата с "Острова на съкровищата" - реплика на папагала на Дългия Джон Силвър. Мина ми, ама трудно.

Татко и като и каже "без бе", Ида отвръща "бе,бе,бе,бе"  Naughty ooooh!
Аз се правя, че не чувам засега  Thinking

# 17
  • Мнения: 2 489
майка ми и голямата ми сестра преди години:

- искам да си ходим бе
- без бе
- искам да си ходим без бе

# 18
  • Мнения: 6 206
  И двамата минаха, през периода "Бе", досодното е, ч е трябва постоянно да повтаряш "Без бе, без бе....... #Crazy", накрая толкова механично го правех, че на една продавачка несъзнателно и се сецнах "Без бе" Embarassed

 rotfImbo
Каккво ни чака..... Shocked

# 19
  • Мнения: 1 232
Вики бе не употребява,но използва местоимението онози вместо онзи или онова

# 20
  • Мнения: 6 323
За да не пускам нова тема...
Вашите дечица как говорят, когато става въпрос за трети човек?

Симеон е във фаза "майкати, таткоти, какати".
Например, ако говори с баща си казва "майкати отиде" или пък ако става въпрос за сестра му казва "какати прочете".
Не помня с Ади да съм имала такъв проблем.
Мони сякаш приема "ти" като част от думичката.

# 21
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
ЕЛина прави разлика...но понякога ме изумява, кога я пратя да извика баща си, а тя се провикне "Боцооо, Резето те вика"................глътвам си граматиката:) Но се случва доста рядко:)
....това с "бе"-то...е неприятно....и се борим....по-неприятното е, че започна да употребява "ма"....чат-пат. Явно е подарък от градината...но в къщи никой не говори така..та си мисля, лесно ще го изкореним!!:)))

# 22
  • Мнения: 2 792


Симеон е във фаза "майкати, таткоти, какати".
Например, ако говори с баща си казва "майкати отиде" или пък ако става въпрос за сестра му казва "какати прочете".

Димана и тя говореше така, Момчил и той, сега по рядко, децата не осъзнават  напълно, точния изказ на притежателите местоимения, а ги запомнят основно като фраза,в тези случай обикновено ги поправям и обяснявам, че това не е моята баба, а е майка  ми[/u ]и за това не е "Баба ти", а е "Баба ми", защото по начина ,който го казва излиза, че това е моята баба, а не неговата.
  Тази част от речта се изчиства с времето, Ади явно е имала усет и се нагодила сама, без да има нужда от обяснения Grinning, на мен точно това ми прави впечтление и при двамата,  Димана е факир на числата и математическата логика, докато Момчил,  думите му вървят по-добре, усеща логиката на сричките ( Димана, нали е предучилщна и се занимавхме с това) и пича ме изненада, че може да раздроби, цяло изречение, на срички и да ги преброи, съжалявам, май съвсем излязох от темата Embarassed.

 Мисълта ми беше, че ние сме свикнали с определени граматически и смислови правила, голяма част от тях сме научили или сме възприели, докато децата, няма от къде да ги зная, освен ако не ги научим ние или те нямат усет за тях.
 
   
 

Последна редакция: чт, 21 юли 2005, 11:56 от Кифлата

# 23
  • Мнения: 7 821
Вики също мина през "бе" и беше доста дълъг периода.

А сега използва "майка ти" и др., но избягвам да правя много забележки, защото ние със сестра ми напук на нашите нарочно говорехме по този начин и го правим и до сега  Embarassed Simple Smile вече по навик.

# 24
  • София
  • Мнения: 7 242
И Цвети винаги казва "баба ти" и "дядо ти"

# 25
  • Мнения: 6 472
Минахме и през двата периода, но това с бе-то беше много досадно Confused "Без бе" свърши някаква работа, но като че ли нещата си отшумяха с възрастта Grinning
А с това бабати и дядоти, много сме се смели Laughing Тя в началото не можеше да схване за какво се хилим, но след като старателно и го обяснявах всеки път, накрая го схвана и престана Wink

# 26
  • Мнения: 1 873
Племенникът ми е на 5 години и той казва "баба ти" и "дядо ти", а най  - интересно ми е като ходя да им купувам нещо на него и на батко му винаги казва: "Тва за батко ти ли е?" Laughing

# 27
  • Мнения: 197
Оф, и ние сме в тоя период. "Майка ти, татко ти" са вече от два месеца и не може да се откаже от тях. А "бе"-то е от една седмица и е доста дразнещо за мен.  Иначе много често ни нарича по име. Баща й се дразни, но мен ми е сладко и не й правя забележка. При нас най-новата и често употребявана фраза е  "Ще  те набия". Явно от яслата си го е донесла.

# 28
  • Варна
  • Мнения: 5 529
като при теб... а като добавим и "божеее" -  Mr. Green
И моята много го харесва това боже и като почне - вървим по улиците и тя си пее боже-боже Mr. Green Mr. Green Mr. Green
И у дома много често се чува майкати, таткоти, бабати въобще всички се употребяват с ти накрая.
Сега и е фикс идея какво щяло да стане като станела бебе. Не мога да я разубедя, че няма да стане бебе, а ще става все по-голяма.
По повод на викането на баща и, ние с него се коткосваме из къщи и аз например казвам "котко, еди какво" си и Детелина след малко вика "котко ела, че аках" на баща си Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed

# 29
  • Мнения: 50
И ние го имаме този проблем, и аз само повтарям "без Бе" . На моя приятелка детето много често го казва и тя покрай него започна преди това не ми е правило впечатление, ако случайно го е казвала е било многоо рядко. А понякога и аз го казвам без да искам и тогава дъщеря ми веднага се обажда "Без Бе"  Grinning
Надявам се да е временно и ще продължавам да и повтарям.   

Общи условия

Активация на акаунт