Буквата "р"

  • 6 504
  • 59
  •   1
Отговори
# 45
  • Gabrowo->Sofia
  • Мнения: 1 444
И моят син е на три години и "р"-то го няма в изказа му. Или го пропуска или го заменя с "л"

# 46
  • Мнения: 43
Имате ли напредък в изговарянето на буквата "р"?При нас все още няма, но да се надяваме, че и това ще стане. Дано да е по-скоро.

# 47
  • Мнения: 561
Синът ми, големия, казваше някакво "френско" р до сега, буквално преди 1 месец започна да го казва нормално.

# 48
  • Мнения: 1 817
Ня 3 год. е нормално.
Големият ми син е вече на 7 и не произнася правилно Р-то. Ходи и на логопед, но те казаха, че с времето ще се получи. Но ей на , не се получава. Rolling Eyes Здраве да е Wink

# 49
  • Мнения: 2 126
По-голямото ми момиченце(на 3г.) от няколко дни започва да казва Р,ама някак от гърлото го вади и излиза едноооо ooooh! Доскоро го избягваше,то и сега го пропуска ама има и опити с Р.Аз също се чудя как ще се получи,май ще има дефект в това отношение.Ние с таткото си казваме нормално,свекърите също.Майка ми е с френско...... Thinking
Искам и тя да може да го казва хубаво Rolling Eyes
Помня сестра ми беше голяма над 10 годишна и изведнъж започна да го казва правилно.

# 50
  • Мнения: 118
И моят син не го казва, но в някои думи като че ли вече се прокрадва.

# 51
  • Мнения: 1 240
Моето детенце е по-малко. Все още не може да казва р, няма и никакви наченки за това. Но мисля, че до 5 годишна възраст е нормално.

# 52
  • Мнения: 958
Мъжът ми има проблеми с р-то, и винаги съм си мислела,че и малката ще има.
Но тя вече казва р, и то доста добре, това е моята буква, и само я повтаря.
Аз също първо съм казала Р, макар че е малка и знае ли човек  newsm78

# 53
  • Мнения: 1 447
Дъщеря ми беше на 4 години когато започна да казва "р".В началото го казваше само когато звукът е в средата на думата,а думи които започваха с "р" не можеше да казва.Постепенно започна да го казва във всички думи.
Не се притеснявай.Всяко дете започва да го изговаря по различно време.

# 54
  • Мнения: 2 960
След няколко дни синът ми ше направи 2 год.Вече почти умее да казва буквичката "р" .Е има още какво да се иска ,за да е напълно правилно,но него го стимурила факта -че трябва правилно да подвиква на кака си КРаси Joy

# 55
  • Варна
  • Мнения: 94
Моят син започна да произнася "р" на около 2 г. и 7,8 м.
Интересното при него е, че само ако е в края на думата не може да го произнесе.
Например  вместо трактор казва трактон. Rolling Eyes

# 56
  • Мнения: 189
Нашият татко снощи цяла вечер рррррррррррррр-каше на детето и заяви, че трябва вече да го казва #Crazy
Добре, че сте вие  Hug да ме успокоявате....

# 57
Дъщеря ми започна да изговаря правилно "р" когато беше на 1.8.Това е индивидуално за всяко дете,няма място за притеснение.

# 58
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 707
.........
Ако искаш заведи  детето  на логопед, но на мен ми казаха( личната и госпожите в градината), че преди 5 години нямало смисъл да се водят децата на логопед.

Абсолютна глупост. Не лягайте на това ухо. За някои говорни нарушения, ако се чака петата година, положението няма оправяне и може да доведе до много неприятни и трайни последствия.

Цитат на: Ger4o
Проучете внимателно логопедите, преди да заведете детето си прип тях. При нас положението е такова, че иван казва съвсем правилно и Р и Л, което е по-скоро нетипично за дете на неговата възраст. Но минала логопедка през училището и ме наплашиха страшно, че не произнася правилно С и как това щяло да доведе до проблеми с писането и четенето на по-късен етап. Направо ме хвърлиха във оркестъра и бях доста притеснена докато не разбрах, че въпросната логопедка ми предлага да коригира говора на сина ми срещу 15 лева за 25 минути 2 пъти седмично, както и говорните дефекти на останалите деца срещу същата сума. Оказа се, че цялата група ще има проблеми с училище  35. Та...внимавайте да не попаднете в поредната машина за пари.

 Това, че този логопед ви е направил лошо впечатление, се надявам че няма да ви откаже, наистина да обърнете внимание на детето си. Ако не ви устройва офертата в градината, си потърсете друг, но в София цени под 15 лева, няма да намерите. Освен това допълнително ще трябва да си ангажирате време и средства за воденето.
И ДА, възможно е проблемът в произношението да се прехвърли на по-късен етап и в писането. Свързано е с фонематичния слух.

# 59
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 707
Исках да обясня на всички, които се тревожат за Р-то на децата си, че има случаи, в които можем само да се въоръжим с търпение и да очакваме деня, в който детето ще го "изплюе". Но, има и такива, в които не бива да се чака, защото този момент няма никога да дойде. Само че това може да бъде констатирано преди всичко от логопед, макар че аз сега ще се опитам да обясня.
Всеки звук си има определена "постановка". Това е едно определено положение на артикулаторните органи (устни, език, ъгъл на захапката, въздушна струя, гласни струни...) За звук "Р" имаме висока, предна позиция на езика и силна въздушна струя, която предизвиква "взрив" и вибрация.
Ако детето не може да казва "Р", но освен това се затруднява и с "Л" --> "Пийе със зейе". Няма да дойде момента на спонтанното Р, защото езика не участва по правилния начин, а си седи пасивен в долната част на устната кухина. Ако Р=Л' (ЛЯ,ЛЮ, ЛИ...) или Р=Д има надежда  Laughing
Понякога правоговорът е толкова влошен, но родителското ухо няма необходимата дразнимост и чувствителност и отдава това само на Р-то, а после при консултация с логопед се установява, че има нарушение и в други звукове.
Освен това много често вече поотрасналите деца, които не могат да казват "Р" в стремежът си да го направят започват да го изговарят гърлено - "френско". При първите признаци, трябва да се обърнете към логопед, защото след това се коригира много трудно. Автоматизирало ли се е веднъж френското "Р" няма смисъл да се надявате на спонтанна корекция - НЕВЪЗМОЖНО Е това да се случи от само себе си.

Много хора предпочитат години на ред да живеят в страхове, съмнения и тревога, вместо да се обърнат своевременно към специалист. Еднократна консултация с логопед, само ще ви бъде от полза и дори и да ви кажат, че всичко е ОК.

Общи условия

Активация на акаунт