Коледа

  • 5 238
  • 33
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 580
Да, значи си е наистина просто до семейство. Аз да ви кажа честно нямам познати, които да са празнували Коледа преди 89г., което може би пък е причината сега да празнувам най-истинската Коледа на света

П.С. В Австрия елхата се украсява на 24. декември по обяд, после се звъни с едно звънче, което за децата е знак, че Христовото дете е дошло и е оставило подаръците. Обикновено децата намират някъде по елхата "къдрица" от Христовото дете (един вид доказателство, че го има  Grinning) При нас въпреки това си идва дядо Коледа - нали сме индивидуалисти  Mr. Green

# 31
  • T"A
  • Мнения: 2 515
И в моя пост Коледа и Нова година като спомен от детството са малко размити, проследих и дискусията, която се зароди за празнуването на Коледа преди 10-ти...

Коледа в детството ми не е имало. Имаше Бъдни вечер, ходихме при баба ми, хапвахме вкусните постни манджи и се прибирахме вкъщи. Там вече баща ми вадеше някакъв колбас, защото той, ако не е ял месо, все едно не е ял изобщо. Подаръците от баба си ги получавахме на Бъдни вечер, веднага след хапването. В нейния дом дядо Коледа не идваше  Mr. Green

Обаче на Нова Година дядо Мраз оставяше подаръци под елхата. Цял месец се подготвяхме за този празник. Нима не помните бананите през декември? Дядо Мраз си седеше и в ЦУМ и имам снимки с него. До ден днешен отказвам да наричам белобрадия старец дядо Коледа, правя го пред племенниците ми, да не ги объркам, но разказвайки най-съкровените спомени от детството ми, разказвам за дядо Мраз.

На 25 декември у дома не е бил по-специален ден - че той не беше ли работен ден изобщо? По някое време, мисля, че беше след 1989 започнаха да приготвят свинско със зеле в Коледния ден. Това е моята хронология  Peace

# 32
  • Мнения: 3 034
дядо Мраз в ЦУМ и аз го помня. баба ми живееше близо и много държеше да ме мъкне, тя се виждаше там с приятелки, и те повлачили внучетата  Laughing мен ме беше страх от него, освен това съм му сваляла брадата неведнъж и все тръгвах натам с един куп забрани, което разбира се, убиваше веселбата в зародиш.
25-ти си беше работен ден, да. не ни е е пречело. обикновено се взимаха отпуски, доколкото си спомням, защото ходехме на ски седмицата преди Нова Година, че и след нея, значи родителите ми са били свободни. но аз рипвах супер рано да ровя за подаръците под елхата, та едва ли е било от значение дали нашите ще са на работа или не  Mr. Green

# 33
  • Мнения: 1 550
Уф, успокоих се, че и други не са празнували Коледа преди '89 Grinning Моето семейство си пада по какви ли не семейни сбирки, че дори и без повод. И за това ми беше малко трудно да си представя, че точно Коледа се е пропускала.
Говорих снощи и с нашите и според тях в България винаги се е празнувал Великден, защото това е нашият най- голям християнски празник. След възкръсването Исус е станал Бог, та от там и голямото значение на този ден.
Аз свързвам Коледа по- скоро с всички ритуали на зимата- сурваки с домашно направените сурвакници с кравайчета и пуканки, коледарите с песните и хората и най- вече с кукерите.
В училище сме правили такива сурвакници и сме учили разни народни песнички.
А километричните опашки за банани и протоколи и аз ги помня Grinning Имаше дори ограничение колко кила може да купиш Crazy

Общи условия

Активация на акаунт