ИЗРАЕЛ 16 - Ханукия извадете, от прах я забършете!

  • 36 114
  • 295
  •   1
Отговори
# 45
  • T"A
  • Мнения: 2 515
А имате ли си вариант на "Чийтърс" - детективи разследват евентуални прелюбодейци и после ги показват на половинките им.

Познавам само американския вариант на това предаване. Тук такова няма.

Понеже хвърлих малко смут за терористическия акт, да кажа, че заподозрените са хванати и животът си продължава нормално  Peace Не намерих снимки, но в статията на иврит са сложили: http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1042935.html
Хич не е била приятна ситуацията сутринта  Rolling Eyes
из новините на български
из новините на английски

И тъй като съм на вълна новини - даваха как Венеция "потъва", сви ми се сърцето  Sad


Криси
, вие на дъждовно време ли бяхте там?

# 46
  • Мнения: 323
da,Menta behe dajdovno vremeto,no niamahe navodnenie.Kazaha 4e navodneniata za Venecia sa normalno nenhto.

# 47
  • T"A
  • Мнения: 2 515
И аз така знам, но опасността от разрушения си я има  Confused При нас валя само за около час (за всичките три дни), но по един площадите си шляпахме... Интересно какво става по време на карнавала през февруари  Thinking

А и има разлика - някога е имало по 5 наводнения годишно, а сега казват, че, ако до 2050 година не се направи нещо, градът ще е изцяло залят  Shocked

Малко отклонение от темата за Израел, но ни е простено  Hug

Там се наводняват, тук се изсушаваме - природата не си знае интересите  Mr. Green

Вчера имаше невероятна гледка вечерта - Луната, Юпитер и Венера бяха съвсем приближени, нещо, което се случва веднъж на много години, намерих и снимки в Интернет:
снимка от И … 72;ел
снимка от К … 72;да
Следващото такова явление ще бъде през 2011 год. Снощи гледката беше невероятна, небето беше ясно, виждаше се точно след залез слънце, дори се обадих на любимия и му казах "Виж Луната - като знаме на мюсюлманска страна, сърп със звезда" Mr. Green
Намерих този цитат в една от горните статии:
Цитат
In fact, some historians think that a similar conjunction between Jupiter and Venus in 2 B.C. may be the source of the "star of Bethlehem" story related in the Bible.
Смятат, че това приближаване на планетите е дало ефекта на Витлеемската звезда, за която християните вярват, че е предвестило раждането на Христос!

Последна редакция: вт, 02 дек 2008, 19:19 от Mentha

# 48
  • Мнения: 51
Здравейте на всички!

Май само по това време ще успявам да седна на компа Simple Smile
От няколко дни смених на Сами режима- да не спи през деня и да си ляга вечер най-късно в 9,че не се издържа на това темпо.То добре ,че и малката се нагласи някак си и тя така  Mr. Green

Та да си дойда на думата за сватбите в нашия град.Уточнявам защото се оказа ,че има разлика.
Свеки каза,че сватбите са от 5 дни до 2 седмици.Всеки решава колко да продължи.Тя е правила по 6 дни сватбите на синовете си./май и на щерките/ както и дае
Та значи се започва с едно украсяване на къщата с цветни ленти панделки.....според възможностите и вкуса.ВИждала съм всякакви Simple Smile Посготвят се безалкохолни напитки и сладки неща/при всеки е различно пак/.В дома на булката се събират близки и приятелки от нейна страна.Обикновено това става във двора,наредени са столове и има музикално оформление и камера разбира се.Следват танци и весвлби до след полунощ... така няколко дни.
След това идва денят ,в който пак се събират близките на булката в дома и ,но този път идват и близките на младоженеца - това  хенна йом,когато рисуват буклата с хенна./за съжаление на такъв ден по стечение на обстоятелствата не съм присъствала/.Раздава се хенна на всички присъстващи жени в малки опаковки и бонбони.
Идва след това деня на булката,но този път е в огромна сватбена зала.Тя е облечена в официална рокля/на една свтба цялата зала бе украсена в тон със цвета на роклята/лилав/- беще страхорно,наистина,включително покривките на масата бяха в тон/това е една от най-красивите сватби ,който съм виждала/На този ден ходят само жени и най-близкиъте мъже на семейството,който са на отделна маса.Обикновено,булата танцува с приятелките си и близките жени в семейството- нещо като прощална вечер.Пропуснах да спомена страхотните декорации на плодове- зави ми се свят.
Следва деня на истинската сватба,през който има ритуал ,но не всички спазват : в дома на младоженеца се извършва тъй заветното подстригване и бръснене,разбира се съпроводено с много музика и танци.булката на този ден е облечена в бяло.На сватбите ,на които бях имаше различно "пристигане" в залата на младоженците - някои от тях бяха съпроводени от 2 факли пред тях,други пък бях наели народен ансамбъл и влязоха заедно с тях,общо взето това е  един от най-тържествените моменти на сватбата.Другата част пак е много индивидуална общо взето са танци,танци и пак танци.между забавлението да спомена и масите ,които още с пристигането са нафрашкани със салати и безалкохолни,след това сервират предястия ,няколко вида ястия а десертите просто не мога да ги изброя.Пропуснах май да кажа че залите в града са 2 едната поема 700 човека ,другата 1000 - та си представте за какво става дума.Разбира се да не забравяме поздравителните пликчета с пари- обикновенно,колкото те са дали на твоя сватба.
Относно грима ,само една от всичките булки беще с много тежък грим,но тя имаше нужда от него  Mr. Green,Другите бяха ммного семпли,прическите бяха по-тежки,но бяха хубави.Едно разбрах всичко е до пари и вкус,без значение къде е сватбата.
Надявам се поне малко да съм изяснила,съжалявам,че нямам снимки,ама с дете на ръце и апарат малко трудно.Занапред ще видим дали ще можем да снимаме.
От мен толкова,бягам да спя и аз.
 Hug на всички ,добре дошъл на Моти!
Извинете за грешките

# 49
  • Мнения: 13
Здравейте  Wink Ах леле празничното настроение се носи като миризма  на топъл кекс от фурната !
Този Ноам е МНОГО сладък и чаровен ! Истински рус чаровен бонбон ! Ако може да споделите повече информация  може и линкове с негови снимки и инфо ! А как се изписва на иврит името му  newsm78 На колко е ..  Изглежда мн. скромно и забавно момче  Crazy Blush

# 50
  • Paris, France
  • Мнения: 14 014
Привет,

Петя, честито за екскурзийката, то ще е като меден месец без децата Laughing. Поздравление за избора на град, нашият роден е върха на сладоледа и градът на градовете, пу, пу, че умря циганката, дето ........За хотела, послушай Мента и си вземете пакет. Няма голямо значение къде сте, транспортът е безупречен. Този, който показваш не е точно до Айфеловата кула. Абе, който и да вземете, няма да го купувате, я! Ти гледай матрака Embarassed, да издържа, другата е лесна! Жалко, че няма да сме тук, можехме да си спретнем срещичка, хем и преводача щеше да ви е включен. Нищо, по-нататък може пък ние да дойдем.

Мента, много ти благодаря за рецептите, тази с ябълките стана супер.  bouquet Тези дни съм много зле. Само ми се спи и яде. Снимките, които ти си виждала са от преди 2 месеца. Сега нощем се будя от глад и все мазно ми се яде. Като чудото на Ханука. Като сме на вълна храна се сетих, че беше писала за броколи. Защо трябва да се вари по-дълго? Мислех си да не е заради гадините, но тогава варено или не все ще е трайф newsm78

Снежи, Hug радвам се че писа. Интересни сватби! Ако остане кнафе след някоя сватба да ти дам адреса? Може и по Петя да пратиш. Повечко, нали Пете? Mr. Green?

Този Ноам нещо не ми харесва. Много му е тъничко и малко нослето и широка челюстта. И манекенката до него не я намирам за неземно красива. Имаше по-хубави Мисс Израел.

# 51
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Момичета, заспала съм пред телевизора към 10 и се будя в 1 през нощта свежа като кукуряк  ooooh!
Сега зорлем ще натискам възглавницата докато заспя отново  Crazy

Невена, броколите и карфиола тук ги продават замразени кашерни или некашерни. Първите са двойно по-скъпи, ама уж чисти. Иначе да, преваряват ги заради гадините, но не знам подробности, не питахме в ресторанта, те просто ни казаха, че махат порциите, които са с броколи; кухнята им е изискана и гл. готвач си държи на стандарта  Peace Какво правят спазващите кашрут, за да кашрутират въпросните култури в суров вид - нямам идея   newsm78

Анди, Ноам не е за този тип предавания. Получи "имунитет" да не го отхвърлят и го даде на една мадама, за да я спаси от отхвърляне от острова, а тя благодарение на това стигна на финал и победи. Напиши Noam Tor или נועם טור и ще ти излезнат сайтове  Peace Иначе е на 24, тук момичетата го харесваха, защото има добре сложено тяло, висок е, и на острова правеше всичко - строеше, ловеше риба, излъчваше нещо мъжествено с тези си умения, и много доброта (и наивност)

Снежи, много интересно си разказала  Hug С "поздравителните пликчета с пари" и при нас се процедира по същия начин, даже след сватбата се правят списъци кой колко е дал. На нас тази практика не ни хареса и не не сме си правили подобни списъци, дребнаво е. А и някои хора донесоха по-малко, отколкото ние сме оставяли, ама кой колкото има възможност в крайна сметка... за такива неща не можеш да се сърдиш или нещо.... Confused
Защо премахнахте следобедния сън на Сами? Проблеми с приспиването вечер ли е имал?

# 52
  • Мнения: 160
Честита нова тема!

Ние сме добре много бяхме заети, трудно е да се установиш в нова държава и да започнеш живота си отначало. Имахме гости от Израел, ходихме на планина където ще се проведат зимните олимпийски игри през 2010. Много е красиво, сняг нямаше.

http://www.whistlerblackcomb.com/index.htm

Намерих си работа. Точно това което работих и в България, много съм доволна от условията четох, че обсъждате отпуските, първата година имам 10 дни, втората 3 седмици след 3та година вече е 4 седмици което за Северна Америка си е много добре.

Бях две седмици на обучение в главният офис запознах се с много хора сега  има Коледно парти в един клуб http://www.theoceanclub.ca/  и мъжа ми е поканен но няма кой да гледа бебето затова хич не ми се ходи сама иначе щеше да е страхотно. Фирмата е вече няколко години е в топ класацията за най-добър работодател на Канада и затова ми е много стресиращо защото съм 3 месеца на изпитателен срок надявам се да се представя добре вчера ми беше първият работен ден и се пробрах с ужасна мигрена но първите дни винаги са трудни.

Събират ми се по Коледа 5 дни почивни дни но никъде няма да ходим ще си почиваме че имаме нужда. Тук най-популярните дестинации са Куба, Лас Вегас и Карибите защото са чартърни полети и им излиза евтино.

Много се радвам, че се ориентирам сама с транспорта  беше ми притеснено но е  добре организиран метрото е страхотно казва се Sky Train и не е под земята ами си върви по улиците

http://farm1.static.flickr.com/152/431913453_ac4874303d.jpg

http://www.2010vancouver.ca/skytrain.jpg

За България не ми е мъчно изобщо само за семейството и за нашето куче което сега е на отглеждане при майка докато намерим начин да си го вземем  Sad

Отивам да си лягам при нас е 21:30 сега  Grinning

Много целувки на всички и моля някой да ме научи как се качват снимки в сайт, че срамота не знам как става  Embarassed.

# 53
  • Мнения: 51
Ханд   Hug  bouquet,поздравления за работата!Сигурна съм ,че всичко ще се подреди/питай ме мен за установяване в нова държава  ooooh!/

Невенка,въздържам се да питам свеки за кнафето без мъж ми ,защото съм сигурна ,че ще има пропуски ,а не искам да допускам такива.А от там и по-трудното да улуча момент,в който свеки да е ок и мъж ми да е тук  Mr. Green.Тя всъщност ми каза набързо рецептата,но има неща ,които не разбирам така ,че няма как.....ще чакам удобен момент.

Ментичка наложи се да променим режима,защото След следобедния сън,Сами заспиваше в 23-24часа,редом с него и Рим.Направо се скапвах.Освен това И мъж ми си ляга към 21 ч,та така всички са доволни/не,че аз успявам да легна по-рано от 23ч ама това е друг въпрос Simple Smile/
Относно пликовевте и аз не съм записвала ,кой колко дава/това беше само на обрязването на Сами/,иначе м/у близките колкото дали и ти толкова така,че няма сърдити.

За сега ви оставям,че Римушка се събуди и се надявам да отидем със Сами за малко в "псевдо" дет.градина
Поздрави!

# 54
  • Мнения: 0
Добро утро на всички,благодаря ви за топлият прием.
Имах щастието да живея и работя 7 месеца в Беер Шева и Ашдод.
И двата града много ми допаднаха но Ашдод ми е повече на сърце.
С гордост мога да кажа ,че Kiriyat Hamemshla mall  аз съм правил голяма част от ел инталацията Grinning
По време на Ханука бях в Ашдод и там руснаците празнуваха и двата празника едновременно и беше много готино #Crazy
Наскоро ми пратиха mezuzah но е празна вътре и въпросът ми е някой знае ли какво се слага и откъде се взема  newsm78
Много настроение и усмивки на всички Simple Smile

# 55
  • Мнения: 2 952
   Оле ,  колко сте изписали!  ooooh!

   Здравей,МОТИ !Добре дошъл!Това , което са ти дали е само бет мезуза ( Къща на мезузата), то е външната кутия и тя може да е  в много разновидности и декорации . Виж :
http://search.aol.com/aol/image?query=mezuzah

 Прочети тук на руски :
http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B5%D0%B7%D1%83%D0%B7%D0%B0
 

   Снеже , записва се , записва се кой колко е дал , особено в големите фамилии , които често правят партита ....То си е и до традиция разбира се.Нашите пликове са с чекове по-често  ама смисъла е същия.Интересно за сватбите наистина.То не е на един ден , то са процедури !  Simple SmileАз  не слагам Саги да спи на обяд  след градина , защото става късно ...докато обядваме и се  преоблечем ...стане 2.30 ...кога ще спи, кога ще става ....Вечер има да подскача в хола до 11 .Няма такъв  филм. Не спят и двамата на обяд (Шахар спи сутрин малко, малка е). Вечер лягат в 7.30 и отцепват до сутринта. Ние  ако не им подредим деня и режима , кой ? Те ще подредят нашия и бая хубаво ще ни заформят  Simple Smile . Снеже , разкажи за града ви ...Няма ли някой линк , нещо...снимки от нета ... малко повечко така.

   Невена, накрая ще  е с пакет. Чакаме потвърждение от хотела и на 17  тръгваме този месец. Излезе добра сделка. Как без френски ще се оправяме ...ще се оправим ... Англоговорящите според Мента  са едва ли не рядка птица ...а ние си мислим , че  английския  е  едва ли не даденост по цял свят  Simple Smile . Матрака , а ?  hahaha НикЪв матрак - вън! Има много да се обикаля  Joy Нощеска ако имаме сили може  Whistling Joy ! Била ли си на шоу в Мулен Руж ? То много соленко бе ....към 100 евро  на човек  без вечеря - само шампанско ....само представление за 2 часа някъде ...Ехе ....  Това е тънката тарифа  Whistling .... За това пътуване ще пиша на Мента и на  тебе на ЛС ....да не занимаваме форума с Париж.

  ХАНД !!! Много хубаво, че  се справяте така добре .Не си ни забравила, сладурка! Докладваш! Кога ли пак ще седнем на кафе в онзи вашия  страхотен МОЛ в Кфар Саба  Flutter ...Пак ще си дойдете живот и здраве! Нати как е ....сигурно е порастнала ...какво ново  при нея? Работата ти харесва значи .... хубаво е да обичаш това , което правиш ! Прегръдки!

 Хайде -  спускам се  в маршчути , метро спирки и подредба на времето в Париж ...то си е бая домашна работа  ooooh! .

 Тали, къде си ?

 Почерпете се и лек ден!

 

 

  

# 56
  • Paris, France
  • Мнения: 14 014
Пете, била съм в Молен Руж, но отдавна. Между другото в Лидо (подобен сорт) представлението ми беше харесало повече. Щом идвате на 17 може и да се видим, ние заминаваме около 19 декември.

Ханд, честита нова работа!

Снеже, не ти завиждам с късното лягане, но и ние сме така  Sad. И не е като да будуват мирно.

# 57
  • Мнения: 2 952
Ще ти пиша на ЛС, Невена.Кутията ти е пълна , немога да ти пиша ЛС ...  Crazy

Последна редакция: ср, 03 дек 2008, 12:02 от petia911

# 58
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Моти, поздравления - молът в Беер Шева наистина е внушителен! Приеми хет-хет*, както казваме тук  Hug
Изобщо Кирият аМемшала е най-хубавото нещо в Беер Шева (след Университета, разбира се  Mr. Green)

В Ашдод не съм била никога, но Беер Шева си е провинциален град, както и да го погледнеш...



*хет-хет = ח"ח = хизук хиуви, т.е. положителна подкрепа - това е армейски жаргон, но навлязал в цивилна употреба


Ханд, много се радвам на разказа ти! Няма да ви е лесна година първата, далеч от родители и куче, но като започнете да си гостувате ще е по-леко  Hug Аз бих те посъветвала да отидеш на партито, дори и да ти е мъчно, че ще си без мистър Ханд - знам, че този вид събития са много важни за изграждане на контакти, и за изграждане на впечатление, че си социално ориентирана, за сближаване с колеги и др. В твоя полза ще бъде, а половинката ти ще те разбере...
За снимките - трябва да ги качиш първо в друг сайт, напр. снимка.бг или друг, копираш линка към снимката и го поставяш между кода за снимка - img, който ти излиза с буточето горе с картинката [i m g][/i m g] Ако кликнеш на цитат на моя пост, ще видиш как съм сложила снимката по-горе  Peace Стискаме ти палци  fingerscrossed Как е Нати?
Голяма красота е там при вас! И тук строят наземно метро, но кога ще е готово - не се знае   Confused

Пете, плановете да са ти гъвкави, защото там на място ще разбереш неща, които сега може и да звучат абстрактни, а там всичко ти е пред очите  Wink Иначе съм на линия, нали знаеш  Hug

# 59
Здравейте, мамита! Heart Eyes
Аз малко ни в клин, ни в ръкав ще се включа с въпрос тук Embarassed, но не искам да отварям нова тема по въпроса.
Много ми липсва израелската телевизия и бих искала да гледам поне аруц 2 и 10. Вече 2-ра година сме в България и все още съумявам да запазя иврита на баткото, а малкият слухти и повтаря покрай нас.
Ще ми е много по-лесно, ако имаме и телевизия. A и все пак самите канали са много интересни и наистина много ми липсват Sad

Въпросът ми е - някой от вас гледа ли израелска телевизия в България и ако да - как?
Естествено за Бейби, Хоп и Аруц hа-йеладим може и да не става, но и 2 и 10 пак вършат работа.

Благодаря предварително и се извинявам, че развалям празничната тема Embarassed

На всички Хаг ханука самеах!  bouquet

http://www.wondercliparts.com/holidays/hanukkah/graphics/hanukkah_graphics_03.gif

Последна редакция: ср, 03 дек 2008, 14:54 от enly

Общи условия

Активация на акаунт