С какво мога да помогна?

  • 2 972
  • 60
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7
     Здравейте!


Бих искала да разбера как мога да помогна на природата ни. Трябва ми информация за това какво да направя, за да спомогна борбата срещу глобалното затопляне; как да разделям боклука си при положение, че нямаме оцветените кофи; общо взето всичко, за което се сещате. Много ще съм Ви благодарна, защото в интернет търсих, но информацията е на късове и не мога да го разбера като хората ( Embarassed малко съм тъпичка Simple Smile ).


      МНОГО ВИ БЛАГОДАРЯ!!!
            bouquet Peace Hug

# 1
  • Мнения: 4 585
Санирай дома си.
Проветрявай рядко през отоплителния сезон
Къпи се рядко.
Потдържай колкото се може по-ниска температура в жилището си.
Ходи с торбичка да пазаруваш, не взимай найлонки от магазина.
Участвай в акциите за засаждане на дръвчета.
Посрещни Коледа с изкуствена елха, ползвай я многократно.
Връщай старите батерии в магазина.
Карай колело, не автомобил.
Изгасяй компа, телевизора и всички уреди /да не са на стенбай/.
Замени крушките с икономични.

# 2
  • Мнения: 2 386
Много мила тема.  Simple Smile За начало започни да пазаруваш без торбички - може с чанта, раничка или хартиена такава. Не замърсявай околната среда. Не купувай минерална вода, защото все е в пластмасови шишета. И се поинтересувай нямате ли пункт за рециклиране в града, щом няма цветни контейнери. После ще пиша пак.

# 3
  • Мнения: 4 585
Щом си стигнала до идеята, че можеш да направиш нещо, не си тъпичка.

# 4
# 5
  • Мнения: 6 992
Можеш да смениш крушките с енергоспестяващи.
А, сетих се един мой любим сайт, пълен е с идеи:
http://edenbee.com

# 6
  • Мнения: 7
МНОГО ВИ БЛАГОДАРЯ! НАИСТИНА МИ ПОМОГНАХТЕ. АКО СЕ СЕТИТЕ И ЗА ДРУГО, ПАК ПИШЕТЕ.


БЛАГОДАРЯ

# 7
  • out of space
  • Мнения: 8 573
     Здравейте!


 за да спомогна борбата срещу глобалното затопляне;

само да спомена, че няма да има глобално затопляне, а баш обратното- глобално застудяване. Има доста изследвания, статии и инфо по въпроса....
Ще мрем от студ в близките 40 г....  Sad

http://www.dnes.bg/article.php?id=42367

http://paper.standartnews.com/bg/article.php?d=2008-02-28&article=223528

http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=218509

гледах интервю с известен физик- беше обяснил надълго какво и кога предстои... По бтв май беше, има го в нета, но не ми се рови толкоз обстойно.

# 8
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
     Здравейте!


 за да спомогна борбата срещу глобалното затопляне;

само да спомена, че няма да има глобално затопляне, а баш обратното- глобално застудяване. Има доста изследвания, статии и инфо по въпроса....
Ще мрем от студ в близките 40 г....  Sad

в грешка си ...

# 9
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Е пак ли съм в грешка? То стана перманентно да го чета от теб  ooooh!
Да не съм го измислила аз това?  Whistling

# 10
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
моля за препратка тогава от която да е видно, че температурите падат ...
разбира се от надежден източник ...

# 11
  • Мнения: 4 585
100% от мерките при вариант затопляне ще са от полза и при захлаждане.

# 12
  • Мнения: 5 710
Ерика, май си чела до половина.
Глобалното затопляне Е факт.
Дългосрочните последици от глобалнито затопляне е застудяването, което ще ни бутне в ледников период, предполагаемо. Гледай оня филм с вълната, гледай и филма на Ал Гор.
Там нещата са обяснени доста достъпно. Става ясно защо хем има затопляне, хем после ще хване кучи студ.

# 13
  • Мнения: 2 386
Така е, ама темата е за замърсяването, няма смисъл от спор - ако спрем да цапаме ще отложим и затопляния, и застудявания във времето. Или поне ще си вярваме, че го правим..
Аз лично съм се видяла в чудо от торбички и опаковки тук. Пазарувам с рисайкъл баг, ама какво да направя с опаковките на хляба, месото, плодовете и всичко останало.. Не знам, много неравна борба...

# 14
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
даммм последните години има леееко захлаждане, заради края на 11 годишния цикъл на слънцето. и ако вземем за база минимум последните години , не ми се мисли 2014 г. какъв горещ мор ще е ...

и да добавя към съветите, не пали боклуци, по-добре пластмасата да остане в земята, отколкото да се изгори.
използвай вещите си до край, химикали, моливи, чинии, всичко ... най-големия причинител на замърсяването е консуматорския тип поведение.

# 15
  • Мнения: 4 585
Ако пестим сега, хем ще намалим изхвърляне на топлина в атмосферата,
хем ще спестим горива за прапрапраправнуците, дето ще зъзнат.
Ако садим дръвчета, ще им оставим и твърдо гориво.

# 16
  • out of space
  • Мнения: 8 573
Онова интервю с физика- не мога да го намеря....  Sad Беше казал, че от 2011 ни чака адски студ и ще продължи около 40 г, беше обяснил подробно защо. Не съм физик, не мога да интерпретирам. Много ще се радвам ако аз съм в грешка...или по-точно той.

# 17
  • Мнения: 6 206
Използвай колкото се може по-малко неща за еднократна употреба
В магазина аз отказвам да ми фолират допълнително опаковките примерно
Винаги купувам в по-големи опаковки
Ако няма разделно събиране на боклука, хартиите и кашоните ги сортирам и оставям отвън за някой да ги вземе и предаде
Не купувам никога по никакъв повод дезедоранти, лакове за коса и тн т
не разхищавам нищо, както гледам и около мен да не става
Яд ме е, че на работата ми където се генерира най-голямо количество боклук, примерно опаковките от соковете, няма разделно събиране примерно. Хубава работа, ама българска, точно в центъра на града, където има толкова много фирми, заведения и тн т, да няма разделно.  А в квартал където живея, си има. Друг е въпросът, че гледам, че има много недобросъвестни хора, които не гледат знаците и си хвърлят където им падне. За жалост не са единици.

# 18
  • Мнения: 4 380

Къпи се оптимално често. Лошата хигиена е предпоставка за болести, а не за природносъобразен начин на живот.

Цитат
Потдържай колкото се може по-ниска температура в жилището си.

Същото важи за температурата в жилището.

Съществуват "зелени" природосъобразни алтернативи за електричество като слънчеви батерии примерно.
Цитат
Посрещни Коледа с изкуствена елха, ползвай я многократно.

В никакъв случай! Използването на изкуствена елха е подстрекаване на производството на платмаси, а ползването на естествени елхи- стимулиране на засаждането на огромни площи с елхи предназначени за Коледните празници.
Купувай само естествени елхи и само от специални питомници засадени за целта. Най-правилния съвет- проверявай произхода на закупуваната елха!

От себе си мога да добавя.

-В обзавеждането на дома пазаруваш от фирми производители на еко-мебел. Което значи че за производството на дървените части на мебелите са използвани специални засаждения за целта, не е отрязано нито едно съществуващо вече дърво.
-Предпочиташ бамбук пред дървесина. Бамбукът расте изключително бързо.
-При обзавеждането на дома, правиш така че да използваш максимално дневната светлина, а не изкуствена (боядисваш в светли цветове, не ползваш воали или щори които за закриват прозорците през деня).Същото ващи за работното място.

-Използваш екологични бои без SOV (composés organiques volatils) -не знам използваната на български абревиатура.

-Някои електроуреди в "спящо" състояние харчат много ток. До 30 вата в час. Такива електроуреди се изключват.
Използват се електроудери специално сертифицирани за ниска консумация на електроенергия.
-Избягваш да разпечатваш документи които можеш да препратиш по електронен път без разпечатка на хартия.

-Разтваряш леко с вода някои миещи препарати като веро, течни сапуни, шампоани и т.н.  Така се използва по-малко от тях и за по-дълго. Аз ползвам специални контейнери за пяна. С такъв консумацията на миещото средство е много малка.

-Бориш се с всякакво капане на кранове в къщи. Кран който капе може да хаби до 120 л. на ден.
Всякакви кранчета със специални гаджети за икономия на вода се приветстват. За мивката съществуват специални които карат крана да тече само когато има поднесено нещо под него, за душа това са специалните приставки за автоматично смесване на водата.

-Пери с хладка вода. 80% от електричеството при пране се изразходва за стопляне на водата.

-Предпочитай газови печки за готвене. Много по-икономично от електрическите.

-Не забравяй да гасиш крушките когато не са нужни. За 3 ненужно осветени стаи отива толкова електричество колкото за 1 хладилник.

При пазаруване:

-Предпочитай големите опаковки на едро. Освен че е по-евтино, това е и икономия на амбалаж.

-Предпочитай биоразградим амбалаж (хартия, картон) или рециклиращ се.

-Предпочитай сезонни плодове и зеленчуци, а също така местно производство.

-Търси екологични продукти със специален етикет.
-Не купувай бутилирана вода.

-Носи си големи торби за многократна употреба желателно от еко-материали.

-Използвай зареждащи се батерии и не такива за еднократна употреба.

При транспорт:

-Не карай прекалено бързо, следи за състоянието на колата си, за добре напомпаните гуми.
-Прецени дали с метро няма да стигнеш по-бързо и лесно отколкото с колата си.
-За разстояния по-малки от 2 км. не взимай кола. Тя харчи с 50 до 80% повече на първия километър.
-Използвай малка и икономична кола.
-Много популярно при нас и постоянно пропагандирано- съвместно използване на кола. Скооперирай се с колеги живеещи недалеч за съвместно използване на автомобил за отиване и връщане. Един ден с твоята кола, следващия- с неговата.
-Предпочитай влакове пред самолетно пътуване. Използвай по възможност градски транспорт или велосипед когато е възможно.

В градината:

-Събирай дъждовна вода за поливане.
-Използвай естествена тор и компост.
-Предпочитай местни растения пред вносни.
-По време на разходки навън или сред природата НЕ ХВЪРЛЯЙ НИЩО! Един фас се разгражда за 2 години, една дъвка- 5 години, алуминиева канетка- 100 години и едно найлоново пликче- 250 години. Още по-зле е в планината, т.к. студът консервира и забавя разграждането.

-Не събирай цветя по национални паркове. Сред тях може да има защитени видове, които са застрашени. Не изтръгвай гъбите с корена, съхраняваш мицела като срязваш с ножче.

-По време на почивки не събирай природни сувенирчета -корали, скали, кости или растения.Не само че рисуваш да те глобят на митницата, но може да нанесеш вреда на местната природа и фауна.



Някои от горните съвети преведох от специализирани страници. Такива има много в Гугъла, търси и се интересувай!


# 19
  • Мнения: 3 034
при нас също няма разделно събиране на боклука. всичко, което става за рециклиране - пластмасови бутилки, друга пластмаса, хартия, кенове от бира и безалкохолни, стъкло, метални капачки - събираме и всеки уикенд ходим да ги предаваме за рециклиране. в такъв пункт, каквито имаше и в България още като бяхме ученици, сега няма ли ги вече? вярно, че губим поне два часа да отидем и да се върнем, чакаме и на опашка, но мислим, че си струва  Peace
отделно ползването на енергоспестяващи крушки и уреди; сменихме си колата с такава, която е сертифицирана като "приятелска към природата" - вярно по-малко мощна е и с по-малко купе, но не е толкова важно; направихме система в къщата да се ползва дъждовна вода и вода от топенето в двора; посадихме дръвчета; опитваме се да ползваме всичко докрай... горе-долу сме на прав път, мисля.

# 20
  • Мнения: 4 585
Ксениьо, ела да провериш произхода на една елха в БГ.
Изкуствената ми елха е на докъв 10г, нищо не съм изхвърлял, нищо не съм
замърсил. Произведена е по канадска технолагия, екологично чиста е.

И въобще си противоречиш, и то в рамките на един постинг. Например за водата в банята и за поливането в градината.

# 21
  • Мнения: 6 992
Симплиейвън, не знам дали още има такива пунктове.
Има едно място на Екобулпак, където съм видяла, че изкупуват.
Не знам обаче дали не изкупуват само опаковки с техния знак или всякакви.
Поне доста опаковки имат техния знак, де.

Сетих се още нещо дребничко.
Ел. печка за готвене - изключваш я 5 минути преди да свалиш яденето - изпробвала съм го, манджите ми са си сготвени без проблем.
Смени си крушките с енергоспестяващи.
Избягвай поведение тип купи,ползвай, изхвърли.

# 22
  • Мнения: 4 380
Ксениьо, ела да провериш произхода на една елха в БГ.
Изкуствената ми елха е на докъв 10г, нищо не съм изхвърлял, нищо не съм
замърсил. Произведена е по канадска технолагия, екологично чиста е.

И въобще си противоречиш, и то в рамките на един постинг. Например за водата в банята и за поливането в градината.

Това че е по канадска технология не значи че е екологична. Една пластмасова елха не може да бъде екологична. Просто това не е "зелен" подход.

Къде намери противоречие не разбрах.

# 23
  • Мнения: 2 386
Има един пункт в Зона Б-5, в пресечката м/у домът за възрастни хора и осми блок.

# 24
  • Мнения: 4 585
Ами в банята разливайте вода, но в градината пестете, събирайте дъждовната.
Ама тя и в банята е била дъждовна, само че са работили помпи, преди да я докарат
до банята, а като падне нивото на яз. Камчия, засмукват се утайките, да не ти казвам какво съдържат.
Кандците имат необятни гори, произвеждат изкуствени елхи, но съветват българите да секат естествени.
http://www.dnes.bg/article.php?id=30092
"Изкуствените елхи са много разпространени на запад, но тепърва ще стават популярни в България. Технологията на производството им е канадска, а тазгодишният хит е жилковата елха – най-популярната и предпочитана в цяла Европа. Материалите за производство са екологично чисти, съвсем безвредни и са съобразени с изискванията на европейските стандарти за безопасност. "

Последна редакция: пн, 01 дек 2008, 10:20 от Вълкът с дълъг ник

# 25
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
не купувай напитки в малки стъклени бутилки, енергията за рециклирането им е в пъти по-голяма от тази необходима за пластмасовите.

# 26
  • Мнения: 2 029
Ползвам постоянна еко-торба /например от плат/ за ежедневните хранителни покупки.
Пестя вода, като спирам течащия душ при сапунисване, при миене на зъбите. Повече от 6 м2 на месец не плащаме.
Дори на работното си място пестя ток и вода, въпреки, че на някои не им пука, щом фирмата го плащала.
Чакам с нетърпение да заменят найлоновите торбички в хипермаркетите с хартиени или подобни.

# 27
  • Мнения: 4 380
Ами в банята разливайте вода, но в градината пестете, събирайте дъждовната.
Ама тя и в банята е била дъждовна, само че са работили помпи, преди да я докарат
до банята, а като падне нивото на яз. Камчия, засмукват се утайките, да не ти казвам какво съдържат.
Кандците имат необятни гори, произвеждат изкуствени елхи, но съветват българите да секат естествени.
http://www.dnes.bg/article.php?id=30092
"Изкуствените елхи са много разпространени на запад, но тепърва ще стават популярни в България. Технологията на производството им е канадска, а тазгодишният хит е жилковата елха – най-популярната и предпочитана в цяла Европа. Материалите за производство са екологично чисти, съвсем безвредни и са съобразени с изискванията на европейските стандарти за безопасност. "


Това са глупости на търкалета за да си направят рекламата. Първо, изкуствените елхи не са популярни никъде. Изкуствена елха е като изкуствено цвете- кич от всякъде. Но са предпочитани от бедни, защото плащаш веднъж. После, няма изкуствена елха която да е екологична и ти го разбираш.
Канадци произвеждат в питомници невероятно красиви естествени елхи. Нашите елхи са хит всяка година в Ню Йорк. В България също има от памтивека питомници за коледни елхи. Винаги е имало, аз не знам за празниците да се изсичат съществуващи насаждения. Вярно че сортовете там са по-плешиви от тукашните но и българинът е по-беден за да си позволи разкошно дръвче.

А за банята ще ме извиняваш- никъде не съм писала да се разлива вода. Написах, че икономията не трябва да е за сметка на хигиената а това са различни неща.

# 28
  • Мнения: 4 585
В България също има от памтивека питомници за коледни елхи. Винаги е имало, аз не знам за празниците да се изсичат съществуващи насаждения.
Искаш да кажеш, че се изсичат несъществуващи насаждения ли?
Тъй като коледните елхи са около 10 годишни, освен площите, изсечени тая година,
има толково и с 9 годишни, за догодина
има толкова и с 8 годишни, за по догодина ... и т.н.
Е, аз предпочитам тия площи да са гори.
Естествената елха е по-хубава от изкуствената, но ние не сме достатъчно хубави, за да сме я заслужили.

# 29
  • Мнения: 4 380
В България също има от памтивека питомници за коледни елхи. Винаги е имало, аз не знам за празниците да се изсичат съществуващи насаждения.
Искаш да кажеш, че се изсичат несъществуващи насаждения ли?
Тъй като коледните елхи са около 10 годишни, освен площите, изсечени тая година,
има толково и с 9 годишни, за догодина
има толкова и с 8 годишни, за по догодина ... и т.н.
Е, аз предпочитам тия площи да са гори.
Естествената елха е по-хубава от изкуствената, но ние не сме достатъчно хубави, за да сме я заслужили.

Искам да кажа че се ЗАСАЖДАТ дръвчета специално за празника. Ако традицията не съществуваше или ако хората престанеха да купуват естествени елхички, огромни площи с питомници просто не биха съществували. Те нямаше да са гори, те биха били пущинаци. Докато елхичката порасне достатъчно за да бъде срязана, тя дава своя принос за екологията, пречистването на въздуха на планетата.

# 30
  • Мнения: 4 585
1.5 милиона бг семейства по 1 квадратен метър, което е малко, по 10 години прави 15 000 декара разсадници. Искам да са гори, не пущинаци, и не разсадници. Ако спрем да купувяме, те вече са засадени, няма как да са пущинаци.

# 31
  • Мнения: 4 380
1.5 милиона бг семейства по 1 квадратен метър, което е малко, по 10 години прави 15 000 декара разсадници. Искам да са гори, не пущинаци, и не разсадници. Ако спрем да купувяме, те вече са засадени, няма как да са пущинаци.

Те са засадени в качеството на разсадници, а не на гори. В места където за гори няма условия и с гъстота на насажденията пригодна за разсадници, не за гори. Ако престанем да купуваме, никой няма да засажда. Материалът също пари струва.

И въобще...Вълкане, не ме заставяй да влизам в селскостопански подоробности.  Може да разбирам от много неща, но от насаждения разбирам най-малко. Знам обаче кое е "еко" и кое не. Най-малкото защото за тези неща при нас непрекъснато се тръби по медии. Ако те вълнуват подробности за разсадниците, мисля че е по-добре да се консултираш със специалист по въпросите защо такива дръвчета са смятани за "еко".

# 32
  • Мнения: 4 585
Всички новозалесени гори се засаждат нагъсто, а по-късно се прореждат.
Прави се с цел да засенчат тревата, да не вирее. Място, обрасло с трева и тук там някое дърво не е гора, а савана. В гората няма трева, а гниещи листа или иглички.
Естествено е горските работници да ти промиват мозъка, и те гонят финансови резултати.
Задаваш ли си въпроса защо напоследък има наводнения?
Защото се оголиха стръмните участъци на водосборните райони на реките.
Защото почвата в гората е много рохка и шуплеста, попива много вода, и част от дъжда остава на капчици по листата или игличките на дърветата. В гора порой не можеш да видиш, но на голо бърдо - можеш.

# 33
  • Мнения: 1 629
МолиПоли, има много хубава и полезна тема в Нашият Дом, подфорум на Дом и Семейство. Мисля че е в Архива. Зелени идеи за домашна употреба се казваше.
Архивът не ми се отваря нещо, та да ти дам линк.
Успех ти пожелавам! С каквото и дребно на пръв поглед зелено нещо да започнеш, все ще е от полза.

# 34
  • Мнения: 4 380
Всички новозалесени гори се засаждат нагъсто, а по-късно се прореждат.
Прави се с цел да засенчат тревата, да не вирее. Място, обрасло с трева и тук там някое дърво не е гора, а савана. В гората няма трева, а гниещи листа или иглички.
Естествено е горските работници да ти промиват мозъка, и те гонят финансови резултати.
Задаваш ли си въпроса защо напоследък има наводнения?
Защото се оголиха стръмните участъци на водосборните райони на реките.
Защото почвата в гората е много рохка и шуплеста, попива много вода, и част от дъжда остава на капчици по листата или игличките на дърветата. В гора порой не можеш да видиш, но на голо бърдо - можеш.

Горските работници нямат нищо общо. Има стотици организации които се занимават само и единствено с екология и изследвания в тази област. След като официално се излиза с пропаганда да не се купуват изкуствени елхи, а естествени от разсадници, значи е пресметната ползата за екологията.
Оголването по планините и унищожаването на горски масиви не е свързано с коледните елхички. В България това е резултат най-вече от масово и неконтролируемо застрояване.

# 35
  • Мнения: 3 826
Ксения , в БГ не се отглеждат в никакви разсадници , а точно по описания от Вълка начин , и един спец го обясни по телевизията , каза , че тук около една гора на година отива за новогодишни дръвчета - ок.200 хиляди дръвчета

# 36
  • Мнения: 4 585
Зависи кой плаща за пропагандата. Предпочитам да мисля, место да ме пропагандират.
Мисли за паричните потоци, Ксения. Купи си каквато искаш елха, по-кичеста и по-голяма от наште, от мойта, само ме остави на мира. И престани да ме цитираш, то е ясно, че двамата си чатим.
Аз съм си извадил изкуствената.

# 37
  • Мнения: 4 380
Ксения , в БГ не се отглеждат в никакви разсадници , а точно по описания от Вълка начин , и един спец го обясни по телевизията , каза , че тук около една гора на година отива за новогодишни дръвчета - ок.200 хиляди дръвчета

Това не е вярно. Възможно е не всички елхи да са от разсадници, но разсадници има. Аз лично знам такъв.

Вълчо, на мен не ми пука кой каква елха си слага и доколко е екологичен в начина си на живот. Всеки е свободен да живее както си иска. Обяснявам ти само кое е "еко" и кое не. Мнение на експерти по тези въпроси.

# 38
  • Мнения: 3 826
да , вярно е , че имало разсадници , порових с търсачка

# 39
  • Мнения: 4 585
Наличието на разсадници  само потвърждава тезата ми.
Под разсадник да не би да имат предвид мястото, където се отглеждат съвсем мънички дръвчета, от семенце. Като станат една педя, педя и нещо ги засаждат там, където ще бъдат завинаги, или докато ги отрежат за коледна елха.

# 40
  • Мнения: 3 034
Еовин, Ева, аз питах за пунктовете, защото ако има, значи може човек сам да си занесе отпадъците. не е нужно да има разделно събиране.

и моята елха е изкуствена, ползвам я трета година. не я намирам за кич. и предпочитам никакви дръвчета да не се сечаха. Канада, доколкото си спомням, има програма (национална и правителствена) за залесяване (Саск имат със сигурност, мисля че е част от националната такава), та едва ли ще има толкова много пущинаци. за мен изкуствената елха от екологични материали е по-правилният избор.

п.с. от две седмици са изкарали отсечените дръвчета пред моловете. масово се купува едно тогава и едно преди Коледа, защото първото окапва дотогава. какъв е смисълът и кое му е екото? за мен е кощунство това, което правят.

# 41
  • Мнения: 4 380
Издържливостта на дръвчето зависи вероятно от сорта, от начинът му на култивиране и консервиране. Не знам дали въобще има някакъв вид консервиране, но е факт, че моите дръвчета издържат до пролетта. Mr. Green Разбира се аз също го удобрявам.

Колкото до изкуствените, покажете ми тази пластмаса която била "екологична"! Laughing Не разсмивайте народа моля ви се!

Със или без програма за залесяване, купуването на живо дръвче е стимул за създаване на разсадници, купуването на изкуствено- стимул за производство на полимери и пластмаси. Последните може и да се рециклират, но самото им производство е свързано с големи замърсявания.

# 42
  • Мнения: 4 585
Кой ти е казал, че има пластмаса в изкуствените елхи?
Дадох ти линк, но ти предпочитащ да говориш наизуст.
Разбира се, че чужбинската елха е по-качествена от българската.
Тя като нищо издържа 6 месеца без да й окапят игличките.
  "Ала някак, друго хрупа,
   ряпата от Гваделупа"
Консервират ги, да. Държат елхичките във фризер, докато ги изнесат на пазара.
На това, за което аз ти давам линк, не вярваш. Но изискваш да вярвам на проучванията,
към които не си ми дала линк.

# 43
  • Мнения: 2 070
С каквото и дребно на пръв поглед зелено нещо да започнеш, все ще е от полза.

Джойнт ли и предлагаш да запали? Или хайде едно мохито или поне малка мента извън сезона?

 Онази тема е много полезна - Зелени идеи за домашна употреба  Peace

Откакто изхвърлям разделно се ужасявам от количеството пластмаса, което събирам, основно такъв е боклука ни. Най-малко хартия, като се има предвид, че май не рециклират лъскавата - брошури и списания и офисната - а тя е най-много.

# 44
  • Мнения: 4 380
Кой ти е казал, че има пластмаса в изкуствените елхи?
Дадох ти линк, но ти предпочитащ да говориш наизуст.
Разбира се, че чужбинската елха е по-качествена от българската.
Тя като нищо издържа 6 месеца без да й окапят игличките.
  "Ала някак, друго хрупа,
   ряпата от Гваделупа"
Консервират ги, да. Държат елхичките във фризер, докато ги изнесат на пазара.
На това, за което аз ти давам линк, не вярваш. Но изискваш да вярвам на проучванията,
към които не си ми дала линк.

Какъв линк си ми дал? Онзи в който режат, нагряват и усукват пвц-фолио и твърдят че материалите им били екологично чисти? Joy
ПВЦ-фолио не е пластмаса? Laughing Брей Вълчо, като пишеш такива неща ти сам вярваш ли си? Мислех че и за малки деца е ясно пвц що е то и колко екологично е като производство. И колко електроенергия се хаби още в процеса на изработка на самите елхи.
А ти не вярваш че елхата ми изтрайва до пролетта? Като тръгна да я изхвърлям задължително ще те информирам със снимков материал. Laughing

Искаш статии? Нямаш проблем. Френски четеш ли?

http://www.quebechebdo.com/article-62069-Un-arbre-de-Noel-cultiv … nvironnement.html

http://www.decormag.com/Achats/guidedachat/sapin-de-noel-et-envi … ix-n239912p1.html

Тук пише че засажданията се правят върху земя, която не става за селскостопанска дейност. Засажданията с дръвчета обогатява и пречиства почвата. Младите дръвчета пречистват много по-голямо количество СО2 отколкото възрастни. 1 декар засадени коледни елхички пречиства до 13 тона атмосферно замърсяване годишно.
Естествените елхички са биоразграждащи се и рециклиращи се. Пише че град Квебек е преработил 218 тона елхички в компост.
Пише също така че естествените елхички не са без недостатъци когато за отглеждането им се използват изкуствени удобрения и пестициди, но че производителите съзнавали това и се борели за екологично чисто отглеждане. Май за България няма какво да се безпокоите от тази гледна точка, никой не се е залетял да хаби средства за пестициди за елхички. Laughing

Ето ти тук статия от Франция:

http://www.ecologiepratique.com/news/noel-2008-opter-pour-un-sap … lenvironnement-2/

Le sapin artificiel est à éviter.

On pourrait penser que ce produit est plus rentable face aux sapins naturels car il peut être réutilisé d’année en année. Cependant, le sapin artificiel n’a une durée de vie limitée qu’à trois ans en fonction de l’entretien. L’arbre perd vite de son lustre et est jeté rapidement. De plus, la production des sapins artificiels est également néfaste pour l’environnement et utilise beaucoup de pétrole.
Il vaut mieux donc opter pour un sapin naturel. Les consommateurs n’ont pas de craintes à avoir concernant la déforestation puisque les sapins vendus à Noël ont été spécialement cultivés pour l’occasion.

http://www.ecoconso.be/spip.php?article404

Още статии искаш ли? Можеш да си поровиш гугъла на предпочитан от теб език и да не ме занимаваш да ти доказвам известни на ВСИЧКИ освен теб факти.

# 45
  • Мнения: 4 585
Няма как да ме убедиш, защото не знам френски.
Но утре ще търся човек, който знае, да ми преведе.
Аз ти обещавам да ти снимам отсечени през средата, през основата и през върха
борчета и елхи, включително в междублоковото пространство.
А теб какво ти пречи да си снимаш елхата сега, а да я качиш в албум
на 22.03. Не съм толкова наивен, колкото в приказките.
Изгледай филма Чернобыль - Жизнь в Смертельной Зоне / Chernobyl Life in the Dead Zone
и си отговори на въпроса кой е по-вреден на природата - ядрена катастрофа, или хомо сапиенс.

# 46
  • Мнения: 4 380
Е не знам как искаш да ти го докажа. Laughing Да я снимам освен край цъфналите напролет дръвчета? Laughing Изхвърлям елхичката обикновенно не защото е окапала, а от кумува срама да не ми се смеят хората че я държа до лятото. Joy Иначе и до лятото би издържала като нищо.

пс. Има он-лайн преводачи. Страниците можеш да си ги преведеш и сам.

# 47
  • Мнения: 8
Еееееех.Ксеночка...Вземи я задръж таз пролет,щото едва ли някой ще ти повярва...Кат не говорим френч толкоз ли сме прости...?Ти виждала ли си ж Бг горско залесяванеи въобще знаеш ли за какво говориш,като тук горите се изсичат поголовно,както и елхите,но на тяхно място други няма .Аз не обичам изкуствени елхи,но от тази година съм с такава.Поне ще знам,че заради мен не  е отсечено дърво.Тъй че не ни намесвай Канада,а ела да видиш какво става тук.За да си повишиш компетенцията,която претендираш,че имаш.Весела Коледа,Ксениа с прясно убитата ти елха и със съветите,но са просто неуместни.Като нямаш хабер от нещо,по -добре не се намесвай,че издишаш... Joy

# 48
  • Мнения: 4 380
Еееееех.Ксеночка...Вземи я задръж таз пролет,щото едва ли някой ще ти повярва...Кат не говорим френч толкоз ли сме прости...?Ти виждала ли си ж Бг горско залесяванеи въобще знаеш ли за какво говориш,като тук горите се изсичат поголовно,както и елхите,но на тяхно място други няма .Аз не обичам изкуствени елхи,но от тази година съм с такава.Поне ще знам,че заради мен не  е отсечено дърво.Тъй че не ни намесвай Канада,а ела да видиш какво става тук.За да си повишиш компетенцията,която претендираш,че имаш.Весела Коледа,Ксениа с прясно убитата ти елха и със съветите,но са просто неуместни.Като нямаш хабер от нещо,по -добре не се намесвай,че издишаш... Joy

Личи ти че си блондинка. Joy

Горите в България не се изсичат заради коледни елхички и за никой не е тайна по какви причини се изсичат. Сравняване между Канада и България не е уместно защото има ЕДИН единствен избор на коледно дръвче, който е природосъобразен и екологичен и той е на култивирана елха. Без значение за коя страна става дума, всичко останало няма нищо общо с екологичност.

Ето ви на английски като не разбирате френски:

http://www.canadianchristmastrees.ca/environment.html

http://www.apanq.qc.ca/angl/main4_1.html

Последна редакция: вт, 02 дек 2008, 01:34 от xenia

# 49
  • Мнения: 4 380
Ооо, ето прекрасен разбор и за най-слабомислещи:

http://www.christmastree.org/debate.cfm

# 50
  • Мнения: 545
xenia, това беше просташко изказване, наясно си, нали?

(не говоря за факта, че в линковете за идиоти, които четеш, се визират несъществуващи в България 'ферми за дървчета', говоря само за просташкото ти поведение и пуберските обиди)

еди.
ПС този път няма да почиствам, защото ти е навик да се държиш така дребнаво-скандалджийски. просто ще те предупредя официално, да не ти става (пак) навик. не ми отговаряй, това не е дискусия.

# 51
  • Мнения: 14 654
Можеш да помогнеш като подкрепиш кампаниите на зеленеите. Сега се борят срещу проекта на "Витоша ски".

# 52
  • София
  • Мнения: 38 475
И аз търся старите еко-темички, но не мога да ги намеря...

# 53
  • Мнения: 4 585
Все още е подходящо времето за залесяване на горички от доброволци.
Вчера до гр. Цар Калоян - 10 дка акация и липа.
Янечек, благодаря!

# 54
  • Мнения: 4 380
Все още е подходящо времето за залесяване на горички от доброволци.
Вчера до гр. Цар Калоян - 10 дка акация и липа.
Янечек, благодаря!

Вълчо, нищо не каза по въпроса.  Mr. Green На официалният линк, в който някои неща нямат нужда от превод, отговаряш с "Информирай модератор"? Mr. Green Джентълменски изход от загубен спор. Joy

PVC itself is a dangerous chemical

Manufacture of PVC creates and disperses dioxins, the most toxic man-made chemical known

ECO-FRIENDLY?

Real Trees - Yes

Artificial Trees- No


За това преводач още ли ти трябва?

# 55
  • Мнения: 14 654
Сега прочетох и спора, който се е развихрил за елхите. Не знам къде живееш, xenia, но след седмица тук по пазарите ще се паркират едни очукани микробуси, от които ще разтоварят малки дръвчета. продават ги най-често мангали за по 4-5 лв. бройката. Това са все дръвчета от законни сечища и разсадници, как не съм се сетила.
Разбира се, продават се и с корени в торби с пръст, но голяма част от тях не се прихващат като ги посадиш. Пак само за суета са отгледани.

# 56
  • Мнения: 4 585
Не, не позна. Кликнах на информирай модератор на постинга с №49.
Той затова е тоя бутон. Какво се фукаш с владеенето на езици.
Ако седнем да решаваме интеграли и диференциали, да умножаваме наум числа,
да решаваме ребуси или логически задачи ще те направя на гъз.
Тук не се делим по полов признак, всички сме потребители.
Ако ми беше жена, отдавна щях да съм разведен.
Колко е котантенс от 45 градуса?

# 57
  • Мнения: 4 513
Тука откриваме топлата вода направо!  ooooh!
В редица европейски държави отдавна използват дъждовна вода за тоалетните си и да си поливат градините, ние тука се блещим. Отивам в магазина с чанта от плат, там се опитват с големи мъки да ми пробутат найлоновия си боклук. Ами не искам, бе, не искам! Ама защо не искате торбичка?!  Rolling Eyes
В темата за разделно събиране на отпадъци от 9 кладенеца се носят вода защо НЕ трябва да си събираме разделно отпадъците. И още, и още...
А някои хора дори не са чували за възобновяеми енергийни източници и прочее.

# 58
  • Мнения: 14 654
Тука откриваме топлата вода направо!  ooooh!
В редица европейски държави отдавна използват дъждовна вода за тоалетните си и да си поливат градините, ние тука се блещим.
Скоро нашите тоалетни ще ги мием с флуорирана вода, понеже нашите министри са измъдрили, че ще решат проблемите с кариесите на софиянци като добавят флуор във водата.

# 59
  • Мнения: 545
Янечек, пусни отделна тема.... за флуора се писа твърде много, а репликата ти няма нищо общо с 'какво можеш да помогнеш'. (Не коментирам дали си прав, или не).

Ксения, бан до година за реплика към мен и системни обиди към инакомислещи. Не съм много толерантен... към нетолерантните.

еди.

# 60
  • Мнения: 3 034
аз се загледах какво пише на моята елха на кутията - направена е от пресована рециклирана хартия и от рециклиран метал - това предполагам е за телта в стъблото и колнките. игличките са на пипане като картон, но по-тънко, няма пластмаса в нея, поне така пише  Peace все пак мисля, че такава елха е по-екологична, вече три години я ползваме и не е окапала или оплешивяла. очаквам да я ползваме още поне толкова. а после пак ще я дадем за рециклиране, предполагам, че ще може.

Общи условия

Активация на акаунт