Кой говори с акцент?

  • 4 260
  • 51
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 401
Като изключим живеещи от дълго време в чужбина, наскоро завърналите се оттам, и самите чужденци.
Правят ми впечатление някои публични личности, говорещи със силен чужбински акцент, може би имат причина, каква ли ще да е тя? Например Татяна Дончева, шефката на Пощенска банка, имаше една шоу дама, наричаща се графиня не знам коя си..

# 1
  • Мнения: X
Тйя Татйяна Дончйева сйи говорй простуо на дийялйект.
В себе си усещам известно смеГчаване на "х" то, така нареченият "их-лаут" от немския изключително ми допадна на захапката и допускам, че трудно би могъл да бъде изкоренен.

# 2
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Тя Татяна Дончева си говори на диалект, какъв ти акцент.

buttinsky  Laughing

# 3
  • Мнения: 2 401
Тя Татяна Дончева си говори на диалект, какъв ти акцент.

buttinsky  Laughing

Не исках да го казвам, да не стане мазало тука, ама вие с Бути го казахте.  Simple Smile
Има ли толкова изчанчен български в разните краища на Бг, че да не може да се превъзмогне?

От кой край са Татяна Дончева и Петя Димитрова, някой знае ли?

# 4
  • Мнения: 11 747
За мен не е грях, да се говори с акцент! Аз съм от Варна и също говоря меко. Не говоря на диалект, не използвам диалектни думи, говоря просто меко.
Няма как да съм се родила тук и цял живот да живея тук и внезапно да заговоря с шопски акцент, че и диалект, а и не го намирам за необходимо.

# 5
  • Мнения: 4
мен от всички най ме дразни кофе бабоне (не съм сигурна за името), колко години вече живее в България, как не се научи да говори.....абсолютно нищо не му разбирам, а и като го канят във всякакви предавания, направо им се чудя Thinking

# 6
  • Мнения: 2 401
мен от всички най ме дразни кофе бабоне (не съм сигурна за името), колко години вече живее в България, как не се научи да говори.....абсолютно нищо не му разбирам, а и като го канят във всякакви предавания, направо им се чудя Thinking

Кофето е шоумен, на него това му е чара и с това си изкарва парите.
Ама много ме беше втрещила навремето кандидатурата на Татяна за кмет на София..

# 7
  • Мнения: X
Тя Татяна Дончева си говори на диалект, какъв ти акцент.

buttinsky  Laughing

Не исках да го казвам, да не стане мазало тука, ама вие с Бути го казахте.  Simple Smile
Има ли толкова изчанчен български в разните краища на Бг, че да не може да се превъзмогне?

От кой край са Татяна Дончева и Петя Димитрова, някой знае ли?
Хахах, ами минзу, да ти кажа, аз понякога като се слушам така да се каже с перферния си слух, си мисля, че досущ кат леля Татянка го докарвам, само че по-басово. Струва ми се че нейде от нашия край мож да е таз госпожа. Тука например, някои хора още не са надмогнали корените си и говорят на "жъ","зъ" ,"И" и "й", съотвено на "мйе", "йе","щйе"- последното като се старае човекът да говори нижовно, но видимо без особеНен резултат  Laughing

# 8
  • Мнения: 11 747
Ама много ме беше втрещила навремето кандидатурата на Татяна за кмет на София..

Защо, за да си кмет на някой град, трябва да говориш с диалекта на околните му села, но не и с диалекта на села около други градове ли?

# 9
  • Мнения: 4 841
Правят ми впечатление някои публични личности, говорещи със силен чужбински акцент

 Joy Страхотно ме развесели. Хм, кой беше пускал наскоро тема "Страх ли ви е да пишете?"  newsm78 Шегувам се.

По темата - по моите скромни наблюдения, най-трудни за изкореняване са диалектите от поречието на Дунав - Русе, Силистра, Свищов.  Имам много познати от там, повечето - родители на мои връстници, тоест - вече над 40 не живеят по родните си места, но диалекта им още се усеща.
 

# 10
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Татяна Дончева е от Трявна.

# 11
  • Мнения: 6 029
София срещу провинцията, оле!
Мисля, че тая тема няма да оцелее дълго, мда.

# 12
  • Мнения: X
Мен ме дразни Кисел Биров с неговия акцент, както и Мекичка Бодурова, добре че не контактуваме често  Laughing

# 13
  • Мнения: 4 292


Кофето е шоумен, на него това му е чара и с това си изкарва парите.
Аз пък не намирам нищо чаровно в дразнещото му бръщолевене. Всеки път като го чуя, изпитвам безкрайна необходимост да сменя канала. Иначе, на по-фрапиращ случай, от този с Камалия Тодорова, май не съм попадала. Още ми става смешно, като се сетя как с превземаше.
Също така, лошия български на Симеон 2-ри ме докарва до подигравателен смях. Подигравателен, защото не отива на един премиер, вече бивш, да не знае езика на страната си!

# 14
  • Мнения: 4 138
aшшшшшшшш Flutterи ходя на море в юли.

акцент и диалект не е едно и също. мекото говорене не е акцент, а диалект, дори и да е без типичните за местоположението изрази. впрочем, нищо лошо, само дето звучи забавно.

и моля ви се, стига с това, някой живеел дълго време в чужбина. аз живея там от 20 години, пък никога не съм говорила български с акцент. немски-да. не ми е майчин език.
има разни девици, които след едногодишно пребиваване в някоя братска страна започват да забравят български и да говорят с акцент на майчиния си език. смотана история. и жалка.
според местопребиваването за по-дълго време, понякога ми се губят думи и на двата езика, но с течение на времето отминава.

колкото до чужбинците, живеещи в българия, на някои хора просто не им се отдават други езици. и заради спецификата на майчиния си език не могат да проговорят читаво български.

Общи условия

Активация на акаунт