Да искам ли секцио?

  • 4 435
  • 60
  •   1
Отговори
# 15
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 915
Имам -7 диоптъра. И двата пъти родих нормално.

# 16
  • Мнения: 121
Според мен на всяка цена трябва да се консултираш с очен лекар.
         Успех и леко раждане !      newsm07

# 17
  • Варна
  • Мнения: 192
Важно е не толкова късогледството, а състоянието на ретината. Тя е тази, която би трябвало да се прегледа.
Когато диоптърът е много висок тогава се предполага по-изтъняла ретина, но не е задължително. Друг е въпроса, че очния преглед масово се използва за фиктивни показания за секцио. Аз ходих на очен лекар, защото освен късогледството имах и скорошна корекция с лазер. Първото нещо, което казах като влязох беше, че не искам секцио, а действително да бъде оценен риска от отлепване на ретината при нормално раждане. Направиха ми много обстойни прегледи предвидо перацията и заключението беше, че "няма дегенеративни изменения на ретината", които да повишат риска от отлепване. Казаха ми даже, че ретината ми е по-добра от такава на жени, които никога не са били късогледи. И въпреки това (за което аз бях направо бясна) лекарката не пожела да ми напише това като заключение. Написа, че всичко е наред, но "впредвид повишаващия се диоптър" се налага секцио. Което току ще ми бе обяснила, че не се налага. Щях да търся и друг офталмолог за друго мнение, но бебе не се завъртя и си остана седалищно, така че ме оперираха.
А диоптърът варира по време на бременност и кърмене, зрението не е стабилно в този период и може късогледството да прогресира без значение как си родила.

# 18
  • София
  • Мнения: 5 079
Мисля, че това е въпрос на лично твой избор и преценка.

# 19
  • Мнения: 544
Аз съм с -4,25 диоптъра и двата пъти родих нормално, като и дума не е ставало за секцио. Доколкото аз съм информирана, диоптъра се променя от самата бременност, а не от раждането. Той и със секцио може да се увеличи. Нормалното раждане може да доведе до отлепване на ретината, но това е риск при много голям диоптър - над -8.

# 20
  • Мнения: 3 675
Аз имам -2.5 и -3 диоптъра, но с отлепяне на ретината и на двете очи.При късогледство е препоръчително да се ражда със секцио независимо от диоптъра, защото при напъните се увеличава очното налягане и кръвоносните съдове в ретината могат да се спукат.

# 21
  • Мнения: 641
С два диоптера принципно може нормално. Но все пак - обезателно консултация с очен  Peace
newsm10

# 22
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 915
При късогледство е препоръчително да се ражда със секцио независимо от диоптъра...

Препоръчително - къде и от кого? Живея извън Бг и тук късогледството не е рисков фактор за естествено раждане.

# 23
  • Мнения: 374
Аз съм с -2 диоптъра и родих нормално. Не е определя диоптъра, а съсътоянието на ретината и вероятността да се стигне до отлепване. Поне така ми обясни очната лекарка, с която се консултирах преди раждането Peace

# 24
  • Мнения: 96
 Аз съм с диоптър близо 4, окото ми е "мързеливо". И двата пъти раждах нормално, но след консултация с очен лекар.

# 25
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Както вече са ти казали, е по-добре да се консултираш с очен лекар.
И все пак, моят съвет е, че всичко съпътстващо едно секцио е доста по-страшно, от това да родиш нормално с диоптър. Успех! Hug

# 26
  • Мнения: 1 336
Няма значение колко ти е голям диоптъра ... Може да е - 1 и пак да ти се отлепи ретината или да се покачи сериозно. Трябва да се направи изследване при очен лекар. Моят диоптър беше -5 преди да забременея, по време на бременността стана -6.30. Бебето беше голямо, тазът ми е тесен ... страх ме беше да не се покачи още и поисках секцио. Казах на очната лекарка че така предпочитам и тя ми даде необходимия документ без изследване. Просто предпочитам да не рискувам и не държа толкова на естественото раждане ... Ако държиш да родиш нормално си направи необходимите изследвания и ако всичко е наред ти пожелавам безпроблемно раждане!
Но задължително си направи изследванията и не слушай АГ-то ... Всички настояват за естествено раждане ...
Както вече са ти казали, е по-добре да се консултираш с очен лекар.
И все пак, моят съвет е, че всичко съпътстващо едно секцио е доста по-страшно, от това да родиш нормално с диоптър. Успех! Hug
Не мисля че секциото е толкова страшно ... Разказвали са ми за доста "страшни" естествени раждания ...

# 27
  • Мнения: 2 796
С диоптър -4 и -5 родих нормално. Приемащата ме дежурна лекарка в АГ ми вдигна луд скандал, че преди термина не съм ходила на очен, а аз си бях направила тази консултация още в началото на бременността и не ми пукаше какви заключения ще измъдрят - бях абсолютно убедена , че ще раждам нормално. След раждането на визитаците лекарят все ме питаше как са ми очите - ами нямах никакъв проблем.
Сега отново чакам бебче и дори и -6 да е станал, пак ще искам да съм нормално ,дай боже.
Ако нямаш някакви сериозни медицински причини, освен диоптрите, не мисля че има смисъл от секцио.

# 28
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 915
Може да е - 1 и пак да ти се отлепи ретината или да се покачи сериозно.

Може и без диоптър да си и "теоретично" пак да е възможно да ти се отлепи ретината, да ти се качат диоптрите, че и да намалеят. Тази истерия около късогледството и отлепени ретини само в Бг я има. На практика изследвания показват, че естественото раждане с нищо допълнително не застрашава късогледите.

# 29
  • Earth
  • Мнения: 1 952
Това със диоптъра винаги ми е било странно.....
Аз също съм с -2.5 и родих нормално.

Общи условия

Активация на акаунт