Знаят ли децата ви Господнята молитва?

  • 2 293
  • 45
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 8 931
Не, не я знаят и нямам намерение да ги уча. Пък то и аз не я знам.
Свекърва ми се беше опитвала да учи баткото, когато беше на 5, забрави я почти веднага, особено след като нямаше кой да му я припомня.

# 31
  • Мнения: 3 146
Че то и аз не я знам. Това тази, дето почва с "Отче наш", ли е  newsm78

Да, за тази става дума. Нарича се така, защото е единствената, дадена от Христос и записана в Библията: Матея 6: 9-13, Лука 11: 2-4.

# 32
  • Мнения: 1 440
Не,не я знае.Но сега е момента да се опитаме да я научим.Моето момиче много бързо попива всичко.

# 33
  • Мнения: 1 572
Още е малък , но не мисля да го уча.Аз никога не съм си казвала молитви , никакви.За мен е глупост децата в ранна възраст да се занимават с това.

# 34
  • Мнения: 636
Не, просто не съм се сетила. Чак ме е срам. Ще науча голямата.

# 35
  • София
  • Мнения: 175
Още не съм го научила, защото е малък, но задължително ще го науча.

# 36
  • Мнения: 1 572
Добре де , нека малко да разсъждаваме - на какво би научила децата ни въпросната молитва , че ги караме ние да я знаят  newsm78
Според вас ?

# 37
  • София
  • Мнения: 3 804
Не, не я знаят и не мисля да ги уча. Малко ми е странно точно преди лягане да коленичат пред леглата и да започнат да се молят  Thinking.

# 38
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Не, "Отче наш" не знае.
Имаме си наши думички, с които се обръщаме към Бог в края на деня.

# 39
  • София
  • Мнения: 1 001
Да наизустиш няколко фрази и да ги повтаряш не е молитва.
За да се молиш трябва все пак да вярваш в Бога и да общуваш с Него като с личност.
В този смисъл има много начини да се молиш: да искаш нещо конкретно, да благодариш за нещо или просто да споделяш....това е начин на живот с Някой, за който си убеден, че винаги има врема да те изслуша, че се интересува от теб, че те обича....
Бих искала децата ми да имат близко взаимоотношение с Бога, но това опира до личния пример - ако го правя аз  - ще го правят и те, особено когато са по-малки и подражават. Няма значение дали правя коремни преси или бъркани яйца - те пристигат и искат да правят същото и не си задават въпроса :"Защо?"...просто е част от живота им - същото се онася и до молитвата. Ако е част от живота на семейството за тях ще е нещо нормално и обикновено да се молят. Като пораснат пък ще изберат сами дали ще продължат да следват този пример.

П.П. Ако ще вземаме пример от живота на Исус - той се е молел доста, обикновено през нощта и естествено не е седял писар до него да записва дословно думите му, за ги научим и повтаряме Laughing Понеже учениците му са спяли сладко и блажено през това време, затова са го попитали :"Учителю, научи ни как да се молим." и той казва въпросната молитва "Отче наш", но едва ли е имал впредвид да я рецитират в определени моменти от деня....Освен това доста притчи и инструкции е давал за това как да се молят хората, но всеки любопитен може да си прочете Новия Завет и да си разсъждава по въпроса. newsm78

# 40
  • Мнения: 292
Моите я знаят. Ние с мъжът ми ги научихме. Попринцип това е въпрос на вяра. Да учиш децата да се молят би имало смисъл само ако молитвата се отправя с вяра, защото една от целите на всяка една молитва е да възпитава човека да се уповава на Бога. Та ако молитвата се казва без вяра тя се превръща в рецитиране на стихотворение. Пък и освен това човекът не е само ум, децата не винаги всичко осъзнават, не разбират, но усещат духа на нещата, усещат вярата с която родителите се молят (или слушат хората в храма да се молят) и се заразяват от нея. С времето смисълът се избистря в техните главички, но усещането се заражда първо.

# 41
  • Мнения: 8 999
Не смятам за нужно. Както аз и мъжът ми, така и децата ми трябва да се уповават основно на своите качества, знания и умения.
Преди да тръгнем на път винаги се прекръствам, но не смятам, че това ме пази или ми помага по някакъв начин, просто не знам към кого другиго да се обърна, за да спре някое говедо да не ми връхлети с колата си. Явно не мога да разчитам на КАТ, засега.

# 42
  • Мнения: 3 550
Темата рискува да стане взривоопасна. Но това не е нещо ново за този форум.  Rolling Eyes

# 43
  • Мнения: 132
Не,но винаги в семейството спазваме християнските празници и си запалваме по свещичка за здраве в църквата.

# 44
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Знае молитвата, но не смятам, че преди сън трябва да я казва. Не го и прави.

Общи условия

Активация на акаунт