закуски за 1 годинка и схема

  • 1 663
  • 23
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 389
Майчета дайте съвет за закуски, моят бебо е на 1 годинка има почти 4 зъбчета, но горните са още малки, тоест все още пасирам,НО на него му харесва САМО попарка, друго не иска - нито макарони, нито кус-кус, а аз за друго не се сещам. Нямам против попарата, но всеки ден по 6 сухара си е много според мен и затова ми се иска да яде и друго, но не знам какво да е? мрази и кисели, въобще трудна работа, затова в някой дни му давам по следната схема:
7.00 - АМ
10.00 - АМ
13.30 - пюре
17.00 - каша или когато сутрин е попара АМ
21 - АМ
а когато давам попара сутрешните две с АМ ги замествам само с едно в 8.00 от попара и после обяд и т.н.
Смятам, че нещо не ми е в ред схемата, дайте мнение, моля ви!

# 1
  • Мнения: 2 401
Може да пробваш да даваш някакви ядки:овесени, ръжени, пшенични с масло и сирене или ядките с плод, може също и кисело мляко, само или с нещо добавено към него, ами това е което се сещам от моя скромен опит в захраването!  Simple Smile

# 2
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Предложение:
Фини овесени ядки- в 200 мл вода -вряща- се слагат 5 сл лъжици фини овесени ядки. Варят се 4-5 минути, добавя се 1-2 мерителни лъжици АМ, малко масло. Целта е да стане на каша.

# 3
  • Мнения: 961
Щом си яде попарата според мен не е проблем. Разнообразието можеш да го правиш и с пюретата и кашите!  Peace Когато е готов, ще прояде и други храни!
За сведение, моето (да го наречем) не толкова ящно девойче, откара един месец на кускус и телешко варено. Това искаше, това ядеше! Като казва една моя дружка: "Защо ви е разнообразие, като ядете само едно нещо?!"  Mr. Green

# 4
  • София
  • Мнения: 389
това което всъщност ме притеснява е яденето на 6 сухара всеки ден в попарата, вижда ми се доста за всеки ден, а с по малко сухари пък става малка доза попара и хич няма да се наяде.

# 5
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Прави на детето овесена каша - хем ще се засити, хем полезно. Почитател съм и на кашата от елда - комбинирам я с плод според сезона (напр. сега, настъргани ябълки), за да се усвои по-добре желязото от нея. И в овесената слагам понякога плод, понякога сиренце. Може да вземаш сухари, приготвени от типово брашно (но аз по принцип не съм фен на сухарите, установих, че дори и в тези специално за бебета има хидрогенирани мазнини, и ги изхвърлих от менюто на сина ми).

# 6
  • София
  • Мнения: 6 626
Наистина ли има хидр. мазнини, не знаех, ще погледна опаковката, ако е така, и аз ще ги махна от менюто.

Идеи: овесени ядки с кис. мляко и друго сурови ядки /тикв., слънч. семки, настъргана ябълка/, макарони със сирене и масло, каша от елда, каша от просо /и двете каши с масло и сирене/, препечена филийка хляб с масло и сирене, или пък с пастет от намачкано яйце и сирене.

Моята дъщеря не яде попара, та това са й закуските обикновено.

Въпреки, че някой скоро ми каза, че не е добре да съчетавам киселото мляко с овесените ядки, нещо не се усвоявало добре, та може би ще преосмисля тази закуска.

А как изяжда 6 сухара на закуска, моето дете на почти 2 г. и 1 сухар едва изяжда. Shocked

# 7
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 530
Аз давам за закуска овесени ядки с настърган плод, каша с плод, намачкани банани с АМ, кисело мляко с бисквити+плод/пюре или сладко и 1-2 седмично попара. Попарата я правя с 3 сухара за дете на 1 г. 1 м.

# 8
  • Мнения: 629
Аз давах на моята и качамак с масло и сирене - от този дето се вари за 3-4 минути.

# 9
  • Мнения: 543
Ехеее, аз си мислех, че сме рекордьорки с нашите 4 сухара Simple Smile

Фините овесени якди, както по-горе ти е дадена рецептата, ктават много вкусни. Може вместо АМ да сложиш сирене, също е добре.

Кисело мляко с бисквитки също става вкусно.

# 10
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Наистина ли има хидр. мазнини, не знаех, ще погледна опаковката, ако е така, и аз ще ги махна от менюто.

Да, за съжаление. Мн. се дразня, че на практика всякакви хлебни и скадкарски изделия са натъпкани с тях, но нямам възможност всеки ден да се занимавам в кухнята да правя домашни - абсурд. Виж, в чужбина не е така, там хората определено са по загрижени за здравето си, бях се запасила с разни вариации на детски бисквити от Англия, но свършиха и пак с болка купувам от тукашните... но, мн. се отплеснах, не е по темата все пак.

А иначе и на мен 6 сухара за закуска на едногодишно ми се виждат много, но явно майката така е преценила...


Въпреки, че някой скоро ми каза, че не е добре да съчетавам киселото мляко с овесените ядки, нещо не се усвоявало добре, та може би ще преосмисля тази закуска.


Иде реч за това, че калция пречи на усвояването на желязото, за това е по-добре да се комбинира с пресен плод, тъй като вит. С благоприятства усвояването на въпросното Fe.




# 11
  • Мнения: 1 449
това което всъщност ме притеснява е яденето на 6 сухара всеки ден в попарата
Увеличи количеството на сиренето за сметка на сухарите - то засища доста, плюс другите ползи.
Над 1 год. може да се предлага спокойно 50-60 г сирене.


... не е добре да съчетавам киселото мляко с овесените ядки, нещо не се усвоявало добре, та може би ще преосмисля тази закуска.

Това е добра комбинация всъщност - предвид възрастта на детето.

Пълнозърнестите храни (просо, елда, овесени ядки и т.н.) съдържат повече минерали от рафинираните. Най-ценно от гледна точка на детското хранене е желязото в тях. Когато се комбинират с млечни храни обаче, калцият от млякото измества конкурентно желязото и пречи на по-ефективното му усвояване.

При по-големи дечица, над 1-1.5 год., спокойно може да се комбинират млечни с пълнозърнести храни. Едно здраво дете над тази възраст вече има достатъчно разнообразно меню, освен това приема по-голямо количество храна, така че при балансиран и здравословен режим може да си набавя нужните хранителни елементи. Избягването на комбинацията млечни+пълнозърнести важи най-вече за началото на захранването, когато всяка хапка трябва да бъде максимално ценна.

# 12
  • София
  • Мнения: 6 626
Благодаря, Косе Босе Hug, значи ще си запазим закуската, и на двете ни е любима.
Между другото, слагам и счукано ленено семе в нея, смяташ ли, че е подходящо за малко дете?

# 13
  • Мнения: 2 132
Има и био сухари. Те са с растително нехидрогенирано масло - http://www.biosviat.com/index.php?option=com_content&task=vi … =261&Itemid=6
Предполагам, че се намират и други видове из магазините.

butterfly* а защо като даваш попара сутрин махаш кашата следобед?

# 14
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Моето дете също яде само попара сутрин - по 4 сухара.

Общи условия

Активация на акаунт