закуски за 1 годинка и схема

  • 1 669
  • 23
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • София
  • Мнения: 389
Майчета дайте съвет за закуски, моят бебо е на 1 годинка има почти 4 зъбчета, но горните са още малки, тоест все още пасирам,НО на него му харесва САМО попарка, друго не иска - нито макарони, нито кус-кус, а аз за друго не се сещам. Нямам против попарата, но всеки ден по 6 сухара си е много според мен и затова ми се иска да яде и друго, но не знам какво да е? мрази и кисели, въобще трудна работа, затова в някой дни му давам по следната схема:
7.00 - АМ
10.00 - АМ
13.30 - пюре
17.00 - каша или когато сутрин е попара АМ
21 - АМ
а когато давам попара сутрешните две с АМ ги замествам само с едно в 8.00 от попара и после обяд и т.н.
Смятам, че нещо не ми е в ред схемата, дайте мнение, моля ви!

# 1
  • Мнения: 2 401
Може да пробваш да даваш някакви ядки:овесени, ръжени, пшенични с масло и сирене или ядките с плод, може също и кисело мляко, само или с нещо добавено към него, ами това е което се сещам от моя скромен опит в захраването!  Simple Smile

# 2
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Предложение:
Фини овесени ядки- в 200 мл вода -вряща- се слагат 5 сл лъжици фини овесени ядки. Варят се 4-5 минути, добавя се 1-2 мерителни лъжици АМ, малко масло. Целта е да стане на каша.

# 3
  • Мнения: 961
Щом си яде попарата според мен не е проблем. Разнообразието можеш да го правиш и с пюретата и кашите!  Peace Когато е готов, ще прояде и други храни!
За сведение, моето (да го наречем) не толкова ящно девойче, откара един месец на кускус и телешко варено. Това искаше, това ядеше! Като казва една моя дружка: "Защо ви е разнообразие, като ядете само едно нещо?!"  Mr. Green

# 4
  • София
  • Мнения: 389
това което всъщност ме притеснява е яденето на 6 сухара всеки ден в попарата, вижда ми се доста за всеки ден, а с по малко сухари пък става малка доза попара и хич няма да се наяде.

# 5
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Прави на детето овесена каша - хем ще се засити, хем полезно. Почитател съм и на кашата от елда - комбинирам я с плод според сезона (напр. сега, настъргани ябълки), за да се усвои по-добре желязото от нея. И в овесената слагам понякога плод, понякога сиренце. Може да вземаш сухари, приготвени от типово брашно (но аз по принцип не съм фен на сухарите, установих, че дори и в тези специално за бебета има хидрогенирани мазнини, и ги изхвърлих от менюто на сина ми).

# 6
  • София
  • Мнения: 6 673
Наистина ли има хидр. мазнини, не знаех, ще погледна опаковката, ако е така, и аз ще ги махна от менюто.

Идеи: овесени ядки с кис. мляко и друго сурови ядки /тикв., слънч. семки, настъргана ябълка/, макарони със сирене и масло, каша от елда, каша от просо /и двете каши с масло и сирене/, препечена филийка хляб с масло и сирене, или пък с пастет от намачкано яйце и сирене.

Моята дъщеря не яде попара, та това са й закуските обикновено.

Въпреки, че някой скоро ми каза, че не е добре да съчетавам киселото мляко с овесените ядки, нещо не се усвоявало добре, та може би ще преосмисля тази закуска.

А как изяжда 6 сухара на закуска, моето дете на почти 2 г. и 1 сухар едва изяжда. Shocked

# 7
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 575
Аз давам за закуска овесени ядки с настърган плод, каша с плод, намачкани банани с АМ, кисело мляко с бисквити+плод/пюре или сладко и 1-2 седмично попара. Попарата я правя с 3 сухара за дете на 1 г. 1 м.

# 8
  • Мнения: 629
Аз давах на моята и качамак с масло и сирене - от този дето се вари за 3-4 минути.

# 9
  • Мнения: 543
Ехеее, аз си мислех, че сме рекордьорки с нашите 4 сухара Simple Smile

Фините овесени якди, както по-горе ти е дадена рецептата, ктават много вкусни. Може вместо АМ да сложиш сирене, също е добре.

Кисело мляко с бисквитки също става вкусно.

# 10
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Наистина ли има хидр. мазнини, не знаех, ще погледна опаковката, ако е така, и аз ще ги махна от менюто.

Да, за съжаление. Мн. се дразня, че на практика всякакви хлебни и скадкарски изделия са натъпкани с тях, но нямам възможност всеки ден да се занимавам в кухнята да правя домашни - абсурд. Виж, в чужбина не е така, там хората определено са по загрижени за здравето си, бях се запасила с разни вариации на детски бисквити от Англия, но свършиха и пак с болка купувам от тукашните... но, мн. се отплеснах, не е по темата все пак.

А иначе и на мен 6 сухара за закуска на едногодишно ми се виждат много, но явно майката така е преценила...


Въпреки, че някой скоро ми каза, че не е добре да съчетавам киселото мляко с овесените ядки, нещо не се усвоявало добре, та може би ще преосмисля тази закуска.


Иде реч за това, че калция пречи на усвояването на желязото, за това е по-добре да се комбинира с пресен плод, тъй като вит. С благоприятства усвояването на въпросното Fe.




# 11
  • Мнения: 1 449
това което всъщност ме притеснява е яденето на 6 сухара всеки ден в попарата
Увеличи количеството на сиренето за сметка на сухарите - то засища доста, плюс другите ползи.
Над 1 год. може да се предлага спокойно 50-60 г сирене.


... не е добре да съчетавам киселото мляко с овесените ядки, нещо не се усвоявало добре, та може би ще преосмисля тази закуска.

Това е добра комбинация всъщност - предвид възрастта на детето.

Пълнозърнестите храни (просо, елда, овесени ядки и т.н.) съдържат повече минерали от рафинираните. Най-ценно от гледна точка на детското хранене е желязото в тях. Когато се комбинират с млечни храни обаче, калцият от млякото измества конкурентно желязото и пречи на по-ефективното му усвояване.

При по-големи дечица, над 1-1.5 год., спокойно може да се комбинират млечни с пълнозърнести храни. Едно здраво дете над тази възраст вече има достатъчно разнообразно меню, освен това приема по-голямо количество храна, така че при балансиран и здравословен режим може да си набавя нужните хранителни елементи. Избягването на комбинацията млечни+пълнозърнести важи най-вече за началото на захранването, когато всяка хапка трябва да бъде максимално ценна.

# 12
  • София
  • Мнения: 6 673
Благодаря, Косе Босе Hug, значи ще си запазим закуската, и на двете ни е любима.
Между другото, слагам и счукано ленено семе в нея, смяташ ли, че е подходящо за малко дете?

# 13
  • Мнения: 2 132
Има и био сухари. Те са с растително нехидрогенирано масло - http://www.biosviat.com/index.php?option=com_content&task=vi … =261&Itemid=6
Предполагам, че се намират и други видове из магазините.

butterfly* а защо като даваш попара сутрин махаш кашата следобед?

# 14
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Моето дете също яде само попара сутрин - по 4 сухара.

# 15
  • София
  • Мнения: 389
благодаря ви момичета за отговорите, така за тези които се учудват как така цели 6 сухара и не са ли много, ами да нали всъщност  и аз това питах- обаче вижте сега ако сложа 2 или 3 сухара, сиренце и масълце и това нещо го пасирам се получават 3-4 лъжички храна, което си е нищо, може би 3 сухара, но непасирани е едно, но пасирани е нищо, обаче той господинът не желае не пасирано и аз за да направя около 220 гр попара му бухам сухари. 
Вчера направих овесени ядки, купих финни, сложих пасирана ябълка и круша , брей като стисна устни и не, не го яде.
Притеснявам се от това, че явно изпуснах момента да престана да давам пасирано и той сега друго не признава, поради което и съм затруднена в разнообразието. Как да го науча да гълта не пасирано, изчетох спок, според който можело да давам парченца варен морков или банан, но той го вземе и го хвърли на пода, дори не го близва, засилих се да му дам малко парченце ябълка, задави се та ми изкара ангелите....
стана много дълго, извинете, просто тия дни реших, че не се справям добре, поне що се отнася до храненето, притеснявам се да не го направя дундьо, а и дали го храня пълноценно, с всичко важно и необходимо за този период от разстежа му.

# 16
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Може, да пробваш тогава, към сухари да слагаш по малко от овесените ядки, така че да преоблагава вкуса на сухар. Како бях писала, може и такива от типово брашно да вземеш.
Според мен 6 са много, въпреки че количеството изглежда по-малко като са пасирани - 3 сухара са си 3 сухара, но! ти преценяваш за количеството.
ох, малкия реве, ев. после ще допиша

# 17
  • Мнения: 2 111
И дъщеря ми яде само пасирано.Като й дам коричка хляб,бисквита,парче плод уж с идеята да се научи да дъвче,винаги повръща щом усети някакво парче храна на езика си или се задавя.А има 10 зъбчета,но не иска и това е.Омръзна ми да си повръща кърмата и не знам докога ще бъде така.Нашият режим е:
8.00-кърма
11.00-каша овес+елда на Хип или каша с ориз,царевица и тапиока на Милупа +плодово пюре
14.00-месно/рибно  пюре
15.30-кърма
18.00-пълнозърнеста каша 7 зърна на Милупа
21.00-кърма
Аз давам 2 пъти каша за деня,защото друга закуска не иска.Затова предлагам зърнени безмлечни каши  като алтернатива на ядките.

# 18
  • Мнения: 1 691
Притеснявам се от това, че явно изпуснах момента да престана да давам пасирано ... Как да го науча да гълта не пасирано
Като й дам коричка хляб,бисквита,парче плод уж с идеята да се научи да дъвче,винаги повръща щом усети някакво парче храна на езика си или се задавя.А има 10 зъбчета,но не иска и това е.
Олеле! Май наистина сте я закъсали. Иска ми се да ви помогна от моя опит, но при нас ученето с непасирана храна започна още от 6 месец и не съм сигурна дали е подходящо за по-големи деца. Все пак ще ви кажа основния принцип, пък ако се заинтересувате, можете да попрочетете това-онова за педагогическото захранване. Всеки път взимах малкия на масата с нас, докато се храним и проявеше ли интерес към някаква храна, му давах да опита миниатюрно парченце (колкото оризово зърно, не по-голямо) от каквото там имах в чинията - все пак някаква мека храна гледах да е. Отначало се случваше кога да глътне, кога да си го върти в устата и да го изплюе... но никога не се е давил. Постепенно увеличавах броя на парченцата (ако пожелае) и размера им, докато се научи да сдъвква без проблеми. На 1 година вече можеше да сдъвче парченце кашкавал или варен картоф, но още не се справяше с ябълка (дори и сега му идва твърда понякога).
Ако решите да опитате по този начин, имайте предвид, че отнема доста време, но резултатите са добри. Просто си им давайте обикновената за тях храна, но пожелаят ли нещо непасирано, да опитват миниатюрни парченца като за начало. Никога големи залци, защото не са свикнали и е съвсем нормално да се задавят.
Дано съм ви била полезна поне мъничко и стискам палци нещата да се оправят!

# 19
  • Мнения: 1 449
Между другото, слагам и счукано ленено семе в нея, смяташ ли, че е подходящо за малко дете?
Да, подходящо е.

Ленено семе може да се въведе след 8-10 м.
Не е силен алерген, не дразни стомахчето.
Ленено масло също може от тази възраст.

# 20
  • Pb
  • Мнения: 1 183
По отношение консистенцията на храната и аз от мн. рано, подобно на mata kosmata, давам микропарченца от храната, към която проявява интерес, но това не пречи да предпочита фино пасираната храна. Примерно, ако е мн. гладен или му е любима, хапва и по едри парчета от храната, но има периоди, когато и едно оризче да усети, плюе всичко (а има вече и кътници).

# 21
  • Мнения: 4 017
Пеперудке, и аз в началото пасирах попарата, но никога повече от три сухара не съм слагала, а пък тя много рядко е и изяждала и в това количество.
Все пак фокусът на темата ти е по-скоро върху нежеланието на детето да яде непасирана храна, за съжаление не мога да дам съвет, освен този - да си настоятелна и малко по малко да предлагаш  - например, ако пасираш попарата, остави една-две лъжички намачкана и пробвай тях.
А пюрета с по-големи парченца не си ли давала? Има голямо разнообразие? 

# 22
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Моята дъщеря до 1г5м деше само пасирана храна,но после започнах само да намачквам храната,да давам солети,хляб и постепенно тя свикна

# 23
  • София
  • Мнения: 389
Днес имам голям напредък - дадох САМО 3 сухара и то непасирани, с повечко сиренце /благодаря на Косе Босе/ и попарата беше изядена, е с малко нежелание, но изядена!!!!
Овесените ми ядки, макароните, кус-куса тия дни бяха категорично отхвърлени, дори кус-куса повърнат, което ме изплаши, но поне попарата си я харесва, а така и с по малко количество сухарчета, вече съм по спокойна. Сега ако прояде и пресни плодове, а не само на сокчета, ще черпя  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт