Имат ли самочувствие децата ви ?

  • 1 337
  • 18
  •   1
Отговори
# 15
Синът ми има доста голямо самочувствие за възрастта си.Нито аз нито баща му сме такива.Явно наистина си е до нрава на детето.Това обаче доста често му пречи защото трудно понася неуспехите си в градината и в къщи.В градината явно си е извоювал от "лидерските" места и ако не се справи с нещо го преживява тежко защото е и много чуствитлен. Аз също му обяснявам,че всеки човек си е най-добър в конкретно нещо и че неможе да получава и постига всичко.Той се съгласява,но определено това не задоволява характера му.

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Да има си самочувствие, но не е нахакана и нахална. Общителна е , но не смятам, че градината има някаво влияние.

# 17
  • Мнения: 8 999
Допреди да тръгнат на градина, децата ми имаха много ниско самочувствие, въпреки че аз всячески ги подкрепях, поощрявах, хвалех и им обяснявах, че са най-велики. Едва когато се оказаха в колектив и можаха да сравнят силите си с други на тяхната възраст, децата ми разбраха, че в някои неща са по-добри от другарчетата си, а в други - съучениците им ги превъзхождат. Научиха се да ценят възможностите си и качествата си. И съответно да се самоуважават. И да уважават способностите на другите.
Единствено в честно съревнование човек може да оцени себе си и да види своето място. Това съревнование трябва да е със себеподобни. Докато общува само с възрастни, детето не може да се самоопредели, колкото и да му повтаряме, че е гениално, то вижда само, че мама, татко, батко, баба, дядо, стринчо и лелинчо са по-сръчни, по-изобретателни и по-находчиви от него.

# 18
  • Мнения: 1 555
Благодаря ви за изчерпателните отговори !
 Явно няма точна формула за изграждане на самочувствие, но има родители, които всячески се опитват да направят от децата си това, което те не са успели да направят от себе си.  Кои деца смятате, че ще се оправят в живота, така да се изразя, в този динамичен и несигурен свят ? Как ние да им помогнем ? Замисляли  ли сте се над това или е още  рано ?   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт