Спанакът

  • 8 419
  • 40
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 334
ЗА СПАНАКА

        

Спанакът (Spinacia oleracea, семейство Amaranthacea) е едногодишно растение, известно най-вече с високото си съдържание на желязо. Всъщност, той изпъква по-скоро с високо съдържание на белтъци, витамин C, витамин В1, витамин B6 и фосфор, отколкото с желязото, което наистина е във висока концентрация, но е под форма, която се усвоява относително трудно от човешкия организъм.

Спанакът е още чудесен източник на фибри, витамин A, витамин E, витамин K, витамин В2, фолати, калций, магнезий, калий, мед, манган и селен. Той е хранителен (белтъците), подпомага имунитета (витамин С) и съсирването на кръвта (витамин К), много полезен е за зрението (витамин А) и осигурява голяма част от водоразтворимите витамини В.  

На графиката са дадени стойностите на някои от полезните вещества за 100 грама варен спанак (пресен и замразен):




За почитателите на спанака, ето малко препратки към рецепти със спанак, за които е ставало дума дотук във форума:
Лазаня със … 72;ти

Чушка, пънена със спанак и сирене от Арбанашка кокона


Спаначени кюфтенца от запазена ма®ка


Сьомга в спанак от Ути Бъчваров


Картофи със спаначено пюре от : -)))


Пролетна салата с коприва/ замразен спанак от albenap


Кюфтета от елда със спаначен сос от albenap



От конкурса за рецепти за деца над 3 годишна възраст:
Пълнен кро … ; Ив@

Спаначена  … 89;та

Крем-супа с … 1086;т esme


От конкурса за рецепти за деца от 0 до 3 годишна възраст:
Зеленчуко& … 0;на)

Пай с риба l … 7;ца)

Спаначено  … 7;ца)

Последна редакция: пт, 12 дек 2008, 09:32 от Madame Bonduelle

# 1
  • Мнения: 2 132
Много го обичам, но сега не ми е разрешен Sad
Да попитам - Влияе ли солта на графиката, защото виждам, че пише ''варен без сол''?

# 2
  • Мнения: 334
Много го обичам, но сега не ми е разрешен Sad
Да попитам - Влияе ли солта на графиката, защото виждам, че пише ''варен без сол''?

О, много жалко...
Не. За показателите, които са на графиката, добавянето на сол не влияе, просто такива данни имах. Солта внася допълнително количество натриеви йони, а спанакът сам по себе си съдържа такива - 100 грама замразен спанак, варен без сол, осигурява 4% от препоръчителната дневна доза натрий.

# 3
  • Мнения: 27 524
И аз съм голям почитател на спанака, мерси за рецептите.  Simple Smile
Замислих се за съдържанието на белтъци. Онзи ден говорихме за гъбите и аз казах, че съдържат белтъчини и съпругът ми отговори, че не може в растителен продукт да има белтъчини.  Thinking

# 4
  • Мнения: 2 132
И аз съм голям почитател на спанака, мерси за рецептите.  Simple Smile
Замислих се за съдържанието на белтъци. Онзи ден говорихме за гъбите и аз казах, че съдържат белтъчини и съпругът ми отговори, че не може в растителен продукт да има белтъчини.  Thinking
Във всеки продукт (без тези дето са изцяло въглехидратни или мазнини -захар,олио и т.н.) има белтъчини. Който и зеленчук да вземеш има, същото важи и за зърнените , бобовите, семена, ядки и т.н. Дори незаменимите ги има, но примерно в бобовите има един, който е в по-малки количества. Същият е в по-големи в зърнените. За това е добра комбинацията бобови +зърнени. Взаимно се допълват като не е задължително да си ги ял на едно ядене.

Ето за гъбите - Mushroom protein is also superior to many other vegetable proteins on account of its essential amino acid content. The white cap mushroom ranks above all other vegetables, except beans and peas in this respect. Between 70-90 per cent of the vegetable protein present can be easily digested.

А мъжът ти не може да не е чувал за протеина на пшеницата, овеса и др. - глутен Wink

# 5
  • Мнения: 334
И аз съм голям почитател на спанака, мерси за рецептите.  Simple Smile
Замислих се за съдържанието на белтъци. Онзи ден говорихме за гъбите и аз казах, че съдържат белтъчини и съпругът ми отговори, че не може в растителен продукт да има белтъчини.  Thinking

Jeni B е права - във всички живи организми се съдържат белтъци. Градивната единица на белтъците са аминокиселините. Има 8 незаменими за човешкия организъм аминокиселини, които не могат да бъдат синтезирани от него, а трябва да бъдат приемани с храната. Те се набавят най-ефективно от месото, но се съдържат и в растения. Спанакът е един от най-добрите източници на белтъчини сред храните от растителен произход.

За повече информация по темата:
http://www.spinachwords.com/nutrients3.shtml

# 6
  • Мнения: 831
Madame Bonduelle-страхотни рецепти.Определено ще се възползваме от тях.
 предложение, Embarassedна всякъде из вашите теми има рецепти,ако се сложат в една по предназначение ще бъде по лесно за намиране. Flutter

# 7
  • Мнения: 27 524
Mme. B., JeniB, благодаря ви   bouquet

# 8
  • Страната на приказките
  • Мнения: 368
А необходимо ли е пресният спанак да кисне известно време във вода, за да се "разтворят" нитратите, или това няма да помогне? Много обичам салата от пресен, ситно нарязан спанак и пресен кромид лук. Може и репички. Залива се с олио и кисело мляко.

# 9
  • Мнения: 334
А необходимо ли е пресният спанак да кисне известно време във вода, за да се "разтворят" нитратите, или това няма да помогне?

Да, помага - нитратите са водоразтворими и при накисване преминават от растението във водата. 

# 10
  • Мнения: 1 324
Супата от спанак, наред с тази от коприва, е едно от най-любимите ястия вкъщи. Жалко, че не се предлага замразена коприва.  Sad

Чела съм, че желязото в спанака се усвоява по-пълноценно ако едновременно или веднага след него се консумират плодове богати на витамин С.

При накисването във вода освен съдържанието на нитрати намалява и това на ценни за организма микроелементи. Кое е за предпочитане в такъв случай – да накисваме или не спанака?  newsm78

# 11
  • Мнения: 334
При накисването във вода освен съдържанието на нитрати намалява и това на ценни за организма микроелементи. Кое е за предпочитане в такъв случай – да накисваме или не спанака?  newsm78

Така е, концентрацията на водоразтворими вещества (на нитратите включително) намалява при накисване във вода. Ако нитратите Ви притесняват, все пак бих Ви препоръчала да накисвате пресния спанак, тъй като той е едно от растенията с по-висока концентрация на нитрати. Добавянето на лимонов сок, оцет или паралелното консумиране на плодове/зеленчуци, богати на витамин С неутрализира донякъде вредното влияние на нитратите.
Подробно сме си говорили за нитратите в тамата Нитратите на практика. Ако имате допълнителни въпроси, ще се радвам да отговоря.
Поздрави,
Madame Bonduelle   

# 12
  • Мнения: 4 433
Ще пробвам някоя рецептичка,най ми допаднаха пълените чушки Grinning

# 13
  • Мнения: 200
Може да ви се стори доста елемнатерен въпроса ми, но познати са ме съветвали, след като веднъж е сготвен спанакът, да не го претоплям повторно и да не го загрявам, тъй като отделял вредни вещества  newsm78 Това глупост ли е или има нещо вярно?

# 14
  • Мнения: 2 110
Спаначено пюре със сиренце и от горе едно пържено яйце е най-вкусното нещо!

# 15
  • Страната на приказките
  • Мнения: 368
Може да ви се стори доста елемнатерен въпроса ми, но познати са ме съветвали, след като веднъж е сготвен спанакът, да не го претоплям повторно и да не го загрявам, тъй като отделял вредни вещества  newsm78 Това глупост ли е или има нещо вярно?


Това и аз съм го чувала. Не зная дали е вярно. Confused

# 16
  • Мнения: 1 324
Част от това, което излезе в гугъла:

„Богатите на нитрати хранителни продукти като спанак или аптекарски копър дори не бива изобщо да се претоплят, тъй като тогава могат да се появят нитрит (възпрепятства транспортирането на киселинните вещества в кръвта) или нитросамин (предизвиква рак).”

„За да се избегне превръщането на нитратите в нитрити, се препоръчва: пресните зеленчуци да се изяждат веднага след нарязването им и да се съхраняват на хладно. Установено е, че най-често в местата на срязване бактериите преобразуват нитратите в нитрити. Гозбите с вероятно високо съдържание на нитрати да не се претоплят, защото при продължително нагряване на вече сготвеното ястие възможността да се образуват нитрити е по-голяма. Зеленчуците, за които допускаме, че имат нитрати, трябва обилно да се измиват с вода. С профилактична цел трябва да се изхвърля и водата от бланширането. Външните листа, дръжките на листата, кочаните, по-дебелите жилки и стеблото също се изхвърлят, защото там се складират най-много нитрати. Всичко това не означава да се отказваме или да намаляваме консумацията на зеленчуци. Трябва само разумно да ги консумираме”

# 17
  • Мнения: 200
letsgo много ти благодаря за подробното разяснение, стана ми напълно ясно   bouquet  Peace . Аман от тез нитрати  ooooh!

# 18
  • Мнения: 2 110
 letsgo , това и аз не го знаех ! Много ценна информация !

# 19
  • Мнения: 1 324
Днес гледах за кратко проф.Мермерски по 7 дни. Малкият беснееше наоколо и не чух всичко, но спомена като канцерогенен нитросамина. А заради нитратите в суровите зеленчуци, не било трябвало да се притесняваме толкова, тъй като човешкият организъм дори сам произвеждал такива но не чух как и за какво. В смисъл не били толкова вредни, колкото се пише и говори.  Rolling Eyes

# 20
  • Мнения: 334
Нитратите се съдържат естествено в растенията. Те са им необходими за синтеза на хлорофил, благодарение на който се извършва фотосинтезата, т.е. всички растения ги съдържат, като по-висока концентрация на нитрати има в зелените части. Това е и причината за използване на изкуствени торове с нитратно съдържание. Сами по себе си нитратите не са вредни, но от тях могат да се получат нитрити и нитрозамини. В темата Нитратите  … 80;ка има допълнително информация, ако ви е интересно.

Данните за претоплянето на спанака са противоречиви или поне неубедителни. Мнението, че не трябва да се претопля е широкоразпространено в Холандия и англоезичните държави, но не успях да намеря научно потвърждение за това, че чрез претопляне се получават повече нитрити или нитрозамини. При всички случаи, обаче, дори и еднократно да ви се случи да претоплите спаначено ядене, концентрацията на вредни вещества не би се повишила дотолкова, че да навреди на организма. Потенциален риск би могло да има единствено при редовна консумация (по-често от три пъти седмично, например) на натрупващи нитрати зеленчуци (спанак, маруля, цвекло) или при консумация на зеленчуци, които не отговарят на нормите за съдържание на нитрати.

# 21
  • Мнения: 1 324
Благодаря за отговора Madame Bonduelle!  Hug Прегледах и другата тема. Ще започна редовно да овкусявам с лимон зеленчуковите манджички, преди да ги сервирам. Не, че чак толкова се притеснявам от нитратите, но е добър начин да внесем още малко витамини в менюто.

# 22
  • Мнения: 334
...и вкусен Simple Smile

# 23
  • Мнения: 613
Потенциален риск би могло да има единствено при редовна консумация (по-често от три пъти седмично, например) на натрупващи нитрати зеленчуци (спанак, маруля, цвекло) или при консумация на зеленчуци, които не отговарят на нормите за съдържание на нитрати.

Съжалявам, ако е малко глупав въпрос, но се обърках, а живо ме интересува, понеже всеки ден консумирам маруля, а спанак поне 2х на седмица.

Та, от цитираното изречение - да разбирам ли, че честата/всекидневна употреба на натрупващи нитрати зеленчуци не е препоръчителна?

# 24
  • Мнения: 200
Madame Bonduelle и аз благодаря за отговора  Hug, темичката за нитратите е много полезна  Hug

# 25
  • Мнения: 334
Съжалявам, ако е малко глупав въпрос, но се обърках, а живо ме интересува, понеже всеки ден консумирам маруля, а спанак поне 2х на седмица.
Та, от цитираното изречение - да разбирам ли, че честата/всекидневна употреба на натрупващи нитрати зеленчуци не е препоръчителна?

Въпросът Ви е съвсем резонен, но за съжаление никой не може да Ви каже точно колко нитрати поемате. Сами по себе си, нитратите не са вредни, но с недостатъчния контрол на българския пазар не винаги се знае дали всички зеленчуци отговарят на здравословните норми за нитратно съдържание. Отново ще подчертая, че натравянията с нитрати са изключително редки, съобщенията за такива са по-скоро от консумиране на растения, расли край заразени водоизточници, като случаите са описани в Африка.
Единственото, за което мога да Ви посъветвам е да редувате марулята с други видове зеленчуци (например, домати) и да прибавяте лимонов сок или оцет към салатите. Дано съм Ви била полезна.

# 26
  • Мнения: 613
Благодаря много за отговора!

Наистина съветите са ми от полза, особено частта с оцета и лим.сок (неща, които аз не съм добавяла).

# 27
  • Мнения: 334
Ето и една рецепта от red devil за

ОГРЕТЕН със спанак

# 28
  • София
  • Мнения: 9 850
Спанакът е наистина много полезен. Много благодаря за информацията и рецептите, публикувани тук!
А когато се прави зелена салата, трябва ли да се добавя някаква мазнина (зехтин, олио)? Четох някъде, че така мазнините и хранителните в-ва от салатите се усвояват по-добре?

# 29
  • Мнения: 334
Да, прибавянето на зехтин или олио подпомага усвояването на мастноразтворимите витамини (такива са А, Е и К) от салатите. Като цяло, зехтинът е по-полезен от олиото. Ако не сте на специална диета или режим, който да налага намаляването на мазнините, прибавянето на зехтин или олио прави храненето по-пълноценно.

# 30
  • София
  • Мнения: 9 850
Благодаря за отговора, много полезна информация!

# 31
  • Мнения: 270
И аз много благодаря за информацията,също и за рецептите,в къщи много често хапваме спанак и ще са ми от полза  Hug.

# 32
  • Мнения: 1 259
Аз много харесвам спанак с ориз и гъби... бързо, лесно и вкусно, особенно за любителите на спанака!

# 33
  • Мнения: 814
Не съм голяма почитателка на спанака.Единственото нещо, което ми е харесало е лазанята със спанак и рикота.

# 34
  • Мнения: 334
Не съм голяма почитателка на спанака.Единственото нещо, което ми е харесало е лазанята със спанак и рикота.

Препоръчвам следната рецепта (няма и да разберете, че има спанак Wink ):

Талиателе със спанак

Продукти:

500гр Талиателе
250гр синьо сирене
200мл течна сметана
1 - 2 с.л. песто дженовезе (на вкус, защото не всеки обича силен вкус на босилек)
5 топки замразен нарязан спанак Бондюел
Орехи (натрошени) на вкус

Начин на приготвяне:

Сварете талиателето al dente според инструкциите на опаковката в подсолена вода. В отделен тиган сипете сметаната, натрошеното сирене, пестото, спанака и загрейте всичко на слаб огън докато не се смеси добре. Накрая добавете орехите. Изцедете талиателето добре и сервирайте в чиниите. Отгоре залейте с вече приготвения спаначен сос.

Една вариация на тази рецепта: Топнете талиателето във вряща вода за не повече от 2 минути, след което извадете топките с решетъчна лъжица и започнете да ги редите в иенска тенджера като редувате - ред талиателе, ред сос (приготвен по същия начин). Накрая можете да поръсите горния слой с малко пармезан. Сложете във фурната на слаб огън за около 20 минути.

*За да не стане прекалено сухо, препоръчвам да долеете още мъничко сметана между слоевете преди да сложите да печете!

# 35
  • Мнения: 2 132
Не съм голяма почитателка на спанака.Единственото нещо, което ми е харесало е лазанята със спанак и рикота.
Може ли рецептата, че имам едни кори за лазаня, които чакат да ги сготвя Simple Smile

# 36
  • Мнения: 334
Това успях да намеря:

Лазаня със спанак и рикота
Необходими продукти:
спанак- 1 кг
яйца- 3 бр. леко разбити
рикота или извара- 400 г
пармезан- 20 г настърган
лук- 3 стръка зелен
доматен сок- 350 мл
кори- 12 броя сухи за лазаня

120 г настърган кашкавал Чедър

Начин на приготвяне:

   1. Почистете спанака и го задушете в тенджера без вода, докато се свие. Изстискайте го добре и го накълцайте на ситно.
   2. Разбъркайте в съд рикотата, яйцата, пармезана и ситно нарязания зелен лук. Прибавя се и спанакът и сместа се разбърква добре.
   3. В намазнена тава се изсипва 1/2 от доматения сос, а отгоре се покрива с 3 кори за лазаня.
   4. Разпределете отгоре 1/3 от спаначния пълнеж и отново покрийте с 3 кори за лазаня. Редете до изчерпване на продуктите, като завършите с кора. Изсипете отгоре останалия доматен сос.
   5. Поръсете лазанята с настъргания кашкавал и завийте тавата с алуминиево фолио. Пече се в предварително загрята фурна на 180 градуса за 40 минути.
   6. След това махнете фолиото и печете още 10-15 минути до златист цвят.

---
Източник: http://shashavo.net/index.php?option=com_content&view=articl … eni&Itemid=64

Ще се радвам и на други рецепти.   chef

# 37
  • Мнения: 1 777
Ето и от мен две любими на моето семейство рецепти със спанак.

Спаначена супа

Спаначен браунис

# 38
  • Мнения: 11
Това е една от най-вкусните храни от спанак

Рецепта за Руло със спанак
Продукти 
1000 гр  картофи
1000 гр  спанак
150 гр  брашно тип 500
150 гр  лук кромид стар
5 бр.  яйца
30 гр  масло
1/2 вр.  магданоз пресен
2 гр  черен пипер млян
 

Приготвяне
1.Сварете, обелете и пресовайте картофите
2.Прибавете им сол, черен пипер, три сурови яйца и брашното
3.Омесете тесто, но гледайте да стане меко
4.Разточете го на лист, дълъг колкото тавата (с правоъгълна форма), в която ще го печете
5.Върху него сипете следната смес на ивица по цялата му дължина: Попарете почистения и измит спанак с вряла вода
6.Запържете в масло нарязания наситно лук
7.Прибавете към него спанака, добре изцеден, и оставете да се позапържи
8.Нарежете наситно две сварени яйца и ги сложете към сместа
9.Подправете с магданоз и черен пипер
10.Завийте внимателно рулото така, че спанакът да не излезе навън
11.Залейте го с масло и го сложете да се пече във фурната до получаване на златиста коричка.

Да ви е сладко

# 39
  • Мнения: 4
Много обичам спанак особено когато е сложен във вътрешността на кюфтенца. Спанак и месо е любимата ми комбинация.

# 40
  • Мнения: 747
Здравейте, за полезността на спанака няма спор, най харесвам спаначена крем супа Simple Smile
Днес обаче малко се разочаровах Sad, купих онзи ден спанак сложих го в хладилника беше опакован в пластмасова кутия и опакован с тип целуфанен  плик на дупки, мислех, че ще издържи два дни в хладилника, но .... отгоре листата бяха ок, много хубави, но по средата бяха се все едно смили Sad, подбрах по хубавите и направих супа, много хубава, но се замислих като са се допирали да смити хубавите листа дали пък не е вреден, смитите естественно изхвърлих?!?

Общи условия

Активация на акаунт