За кредитите по време на криза

  • 4 226
  • 64
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 018
Снощи чух нещо по тВ-то но не разбрах точно: Наказателната лихва за предсрочно погасяване на кредитите отпада, но това ще доведе до ново покачване на лихвите.
Някой запознат ли е с това? И защо трябва да се покачват лихвите отново на кредитите - само заради отпадането на наказателната лихва?  Thinking

# 46
  • Мнения: 4 300
To  и сега  няма за потребителски, но само ако погасиш със собствени средства, а не при рефинансиране от друга банка.
Но ми се струва, че повечето банки ще ги махнат изобщо тея такси в опит да посъберат някой лев.

# 47
  • Мнения: 2 018
To  и сега  няма за потребителски, но само ако погасиш със собствени средства, а не при рефинансиране от друга банка.
Но ми се струва, че повечето банки ще ги махнат изобщо тея такси в опит да посъберат някой лев.

А за корпоративните кредити? Вярно ли е че ще се покачват лихвите, защото отпада наказателната лихва и защо? Знаеш ли нещо?

# 48
  • Мнения: 4 300
Не, за корпоративните нямам и идея. Предполагам че индивидуално се разглеждат нещата, особено за по големите.

# 49
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 675
Ако рефинансираш от същата банка, също няма наказателна лихва вече.

# 50
  • София
  • Мнения: 4 232
Всички банки дават потребителски кредити. Друг е въпросът дали те устройват условията на банката, а нея - твоите доходи  Sunglasses.


Не всички!Райфайзен отказаха и то при високи осигуровки и на теглещия и на поръчителя.Без причина просто!
Странно, Madam Stasita малко по-нагоре твърди точно обратното  Thinking
Явно някъде другаде е причината за да откажат.

# 51
  • о`майна лунна нощ е
  • Мнения: 5 537
Хванахме последния влак с кредит, теглен в края на септември и началото на октомври. Парите бяха постъпили в сметката ни на третия ден, от пускането на документите. След нас колега на мъжа ми също се опита да изтегли от същата банка. Условията /изискуеми документи, доход, обезпечения.../ и за двамата бяха еднакви. На него му отказаха  Thinking

# 52
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Снощи чух нещо по тВ-то но не разбрах точно: Наказателната лихва за предсрочно погасяване на кредитите отпада, но това ще доведе до ново покачване на лихвите.
Някой запознат ли е с това? И защо трябва да се покачват лихвите отново на кредитите - само заради отпадането на наказателната лихва? Thinking
При даване на кредит, банката отпуска пари, които и на нея и струват нещо. До сега наказателната лихва при предсрочно погасяване беше включена във формиране на доходността. Тъй като вече я няма тази доходност трябва да дойде от някъде. и за това най-вероятно ще се покачат лихвите.
To и сега няма за потребителски, но само ако погасиш със собствени средства, а не при рефинансиране от друга банка.
Но ми се струва, че повечето банки ще ги махнат изобщо тея такси в опит да посъберат някой лев.

А за корпоративните кредити? Вярно ли е че ще се покачват лихвите, защото отпада наказателната лихва и защо? Знаеш ли нещо?
Наказателната лихва на корпоративните кредити няма да отпадне. Закона засяга само физическите лица.
Банките нямат полза да посъбират някои лев от вече усвоени кредити. В България банките основно печелят от кредитиране. Просто се създаде такова впечатление най-вече от привличането на депозити. Основния ресурс на ТБ в България идва от кредитни линии взети от чуждестранни банки, но тъй като в условията на финансова криза достъпа до този ресурс е ограничен, банките се подсигуряват допълнително чрез привличането на средства.
Иначе кредити се дават и винаги ще се дават, просто в България свикнахме да ги раздават за добър ден, тъй като повечето банки бяха купени и е нормално новите им собственици да се борят за пазарен дял в началото. И да няма ресурс, банката спокойно кредитира от ежемесечната амортизация на кредитния си портфейл.

# 53
  • Мнения: 2 018
Не знам. Не виждам логика да се иска наказателна лихва за предсрочно погасен кредит, при условие, че те тези пари веднага могат да ги дадат под формата на следващ такъв и да си печелят от лихвите.
А така - нито да се върне кредита, защото има наказателна лихва, нито да се изплаща, защото се покачват лихвите.
Банките сами си създават кризата. Хем раздават кредити на сульо и пульо, после си качват лихвите на лоялните клиенти, защото виждате ли - не си направихме правилно сметката и сме раздали лоши кредити. Да си върнете парите предсрочно?  Hug Няма проблем - дайте още пари...

Смях в залата, драги зрители!!! За вас може да има логика, за мен не!
Все едно да отдавам под наем един блок. И да ми избягат наемателите от ап. 5 и аз да кача наемите на останалите, защото мен са ме излъгали. Или пък някой от наемателите да иска да напусне по-рано и аз да му искам да му взема още пари /наказателни/, защото съм си го заложила в доходността.

# 54
  • София
  • Мнения: 4 232
Даааа, доста неверни твърдения в горното изказване - отдалече личи, че си далеч от този бранш. Ама то смях в залата ще настъпи и когато аз започна да давам съвети как се лекува пулпит напр. Mr. Green
И понеже се аргументираш с примери, моля отговори ми на въпроса - защо, ако се откажеш от резервация в хотел в последния момент ти дръпват "една таксичка", какъв му е проблемът на хотелиера да си настани други хора??
Относно вдигането на лихвите - причината не е в необслужваните кредити /междудругото процентът им в България продължава да е под обичайните/, но това е коментирно и в този форум многократно.
По темата: кредити И по време И извън криза трябва да се взимат след внимателно обмисляне на въпросите - за какво и в какъв размер.

# 55
  • Мнения: 2 018
Даааа мързеланке, никога не съм твърдяла, че съм на "ти" по икономически въпроси и за това забележи, съвети никога не съм давала по такива. Не съм и длъжна да разбирам, нали? Както и ти не си длъжна да разбираш от моята специалност, защото сигурна съм, че ако седнеш зад моето бюро, няма да знаеш от къде да започнеш.
А примера ти /супер пример между другото/: добре "дърпат ми таксичка", но сега тази такса /наказателната лихва/ отпада, това дава ли им правото да увеличат твоята нощувка? Ти, която си изрядна и спазваш уговорката.

Не разбирам, защо мислиш, че в поста ми има съвети и твърдения, по-скоро си е разсъждение на един обикновен човек, макар и лаик, който иска да си обясни ситуацията. Не всички сме длъжни да разбираме от банково дело и финанси, нали? 

# 56
  • Мнения: 4 380
Хайде без обобщения, освен ако не работиш в БНБ и имаш информация за всички банки  Twisted Evil
  мога да назова  конкретно една и съвсем конкретен и ясен пример за ситуацията, но ще се въздържа, че току виж бг майките ще предизвикат фалита й. Едва ли на останалите е по-цветущо положението им щом за три месечни депозити дават 9% лихва, а преди за едногодишните само 5 и нещо. Това цветущо говори за липсата на кеш.

За отпускане на кредити, няма нужда от средства и кеш. Парите на банките отдавна не са пари, а електронни обещания. Единствената ценност която притежава банката, това е подписаният договор за кредит.

http://www.youtube.com/watch?v=_yvRZoM-2r8

Защо се затягат кредитите и не се отпускат, нямам никакво обяснение. Единственият начин банката да печели е да сключва договори за кредити защото всяка банка-това е вид парична пирамида. Нашите банки нито затягат условията за отпускане на кредит, нито увеличават лихви (обратното дори-намаляват).

Последна редакция: чт, 08 яну 2009, 09:50 от xenia

# 57
  • Мнения: 24
Хайде без обобщения, освен ако не работиш в БНБ и имаш информация за всички банки  Twisted Evil
  мога да назова  конкретно една и съвсем конкретен и ясен пример за ситуацията, но ще се въздържа, че току виж бг майките ще предизвикат фалита й. Едва ли на останалите е по-цветущо положението им щом за три месечни депозити дават 9% лихва, а преди за едногодишните само 5 и нещо. Това цветущо говори за липсата на кеш.

За отпускане на кредити, няма нужда от средства и кеш. Парите на банките отдавна не са пари, а електронни обещания. Единствената ценност която притежава банката, това е подписаният договор за кредит.

http://www.youtube.com/watch?v=_yvRZoM-2r8

Защо се затягат кредитите и не се отпускат, нямам никакво обяснение. Единственият начин банката да печели е да сключва договори за кредити защото всяка банка-това е вид парична пирамида. Нашите банки нито затягат условията за отпускане на кредит, нито увеличават лихви (обратното дори-намаляват).

И като ми отпуснат кредит сто бона и отида на каса да си го тегля, пак ли електронни обещания ми дават на касата....я пак помисли

# 58
  • София
  • Мнения: 4 232
Бо - не знам какво работиш, но съм абсолютно сигурна, че ще се чувствам в "небрано лозе" /затова всъщност дадох примера със стоматологията/.  Peace Не се чувствам специалист по всичкология и на-малкото държа хората да са такива!
А твърдения в изказването ти имаше, което ме провокира да отговоря - напр. че лошите кредити са причина за увеличаване на лихвения процент и от новия ти пост "че отпадането на наказателната такса" ще доведе до същото /поне така разбирам доразвиването на моя пример/.
Влиянието на промените в закона върху цената на кредита и приходите на отделните банки все още е в процес на анализ, след което и въпрос на решение на мениджмънта.  Peace

# 59
  • Мнения: 2 018
А твърдения в изказването ти имаше, което ме провокира да отговоря ...и от новия ти пост "че отпадането на наказателната такса" ще доведе до същото /поне така разбирам доразвиването на моя пример/.

Друг път, като се провокираш попрочети няколко поста по-нагоре. Казах, че съм го чула това по ТВ-то и попитах дали и защо е така. Тук имаше хора, които потвърдиха и обясниха /без да съскат/!

Хайде със здраве и не ми обръщай повече внимание. Моля!

Общи условия

Активация на акаунт