що е то увита пъпна връв ..... и наложителна лие операция?

  • 15 463
  • 74
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 676
Моят син беше с увита пъпна връв и при самото раждане ми сложиха едно апаратче на корема за да гледат тоновете на детето, ако намалеят тогава се налага секцио, при нас не се наложи.

# 31
  • Мнения: 1 554
да е жив и здрав доктора който видя,че пъпната връв е с възел и ми направи секцио  bouquet

# 32
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Родих Максим със секцио по спешност, заради двойно увита пъпна връв, която обаче той е притискал също с глава в таза ми и съответно кислород няма - тоновете- лоши.
Та...както и да родим, да са здрави и живи децата.

# 33
  • Мнения: 195
Според мен е редно преди да тръгне да ражда жената да се види на УЗ,а мен не ме гледаха и да се прецени дали да има операция или не.
Подкрепям с две ръце  Peace И мен не ме гледаха, предполагам че се е усукала при самото раждане. Дъщеря ми се роди с увита около врата и раменете пъпна връв, беше посиняла и я сложиха на кислород, имаше и ужасни кръвоизливи в очите. Страшно съм признателна на акушерката, която после каза че е бързала да я развие   Hug bouquet

# 34
  • България
  • Мнения: 457
Родих нормално.Когато ме изписаха видях на епикризата на детето,че пишеше:"Увита пъпна връв един път около врата"-не съм имала проблем. newsm78

# 35
  • Мнения: 629
Моето мишле беше седалищно разположено и съответно изчетох де що можах за рисковете от вагинално раждане и от секцио. Та покрай това и за увита пъпна връв четох и за какво ли още не. Явно според статистиката увита пъпна връв и седалищно положение сами по себе си не са предпоставка за секцио НА ВСЯКА ЦЕНА. Но вече става дума за наличие на определен РИСК и внимателна преценка на това как да протече раждането. Което в България НЕ СЕ ПРАВИ (в една не малка част от случаите). Ето тук за колко проблеми при деца с увита пъпна връв се пише. И проблемът е, че триизмерните ехографи са само за печелене на пари. В Тина Киркова в предродилно са нагъчкати 4 легла с разстояние между тях около 50 см. Всеки вижда всичко случващо се направо от ВИП ложата. И мъкнат един обикновен ехограф за да те прегледат докато правиш разкритие, а триизмерният виси някъде на първия етаж...ей така, да не би случайно нещо да му стане, ако погледнат на него някоя родилка. Еми при това положение ще има доста рискови раждания.
В уж белите държави до колкото знам нищо не пречи детето да се роди секцио, но....тогава когато то прецени. В Германия съм чувала, че такава родилка се има предвид в болницата и в момента, в който започнат контракции....хайде към операционната. Не е нужно да се чакат контракциите да станат през 5 минути и да се стига до разкритие 4-7-9 см и дет се казва да раждаш два пъти. Но началото на контракциите е сигнал, че бебето е готово, че дробчетата му са подготвени, майката започва да го насища с хормони по време на контракциите, които помагат за адаптацията на бебето след това, тялото на майката вече знае, че детето ще излиза и отключва механизмите за лактация. Абе нещата стават така както трябва да станат. Но понеже това изисква сериозен мониторинг, планиране и повишено внимание от лекарите....защо да се напъват. Това си е направо излишен труд за тях.
Алекси, пишеш, че имаш две нормални раждания в Дания. Сега пак ли там ще раждаш. Защото, ако е там можеш да провериш как стоят нещата с планираното секцио (дали се чакат някакви контракции) и отново да поговориш с лекарите за това какво може да се обърка покрай пъпната връв в хода на раждането. Сигурна съм, че там се действа доста адекватно, и ако видят че нещо тръгне на зле ще го извадят със секцио бързо-бързо. В много от запазните държави обаче секцио по желание заради страховете на майката просто няма. Там лекарите си преценяват рисковете и взимат съответните решения. Но пък като знам че неонаталната и детската смъртност са им почти два пъти по-ниски от България...явно доста добре ги премислят нещата.
Каквото и да стане...леко бременеене и успешно раждане...т.е. да сте живи и здрави с бебчето. Как ще се роди е без значение.

# 36
  • София
  • Мнения: 17 591
О, няма такова нещо, увитата пъпна връв не е показание за операция, няма нищо особено страшно, което може да се случи - е, може детето да умре по време на раждането или да остане идиот завинаги, понеже мозъкът не е бил оросяван, но какво е това в сравнение с гордостта да се роди вагинално!

# 37
  • Мнения: 629
Кати, очевидно за лекарите увита пъпна връв не е показател за секцио на 100 %. Момичето само е написало, че в Дания това не е предпоставка директно да те сложат под ножа. От написаното от другите мами виждам, че и в БГ положението е същото. Лошото е, че при взимането на решението в БГ лекарите не използват всички налични ресурси за правилна преценка пък и в повечето случаи не обясняват на родилката всички потенциални ползи и вреди.  Sad
Аз лично родих секцио защото лекарката адекватно ми обясни рисковете за детето при седалищно положение. И въпреки ОГРОМНОТО си желание за вагинално раждане съвсем съзнателно избрах секцио именно защото не исках детето ми да е умствено увредено или с изкълчен крак или ръка защото на мен ми е зор да съм героиня.
В Дания обаче може и да няма секцио по желание. И ако там лекарите преценяват, че няма показатели за операция...тогава какво? Вариантът е или майката да дойде и да ражда в БГ или да приеме тяхното становище.
На въпросът "що е то увита пъпна връв....и наложителна ли е операция" - отговорът е "не не е наложителна, но определено има повишен риск за бебето в сравнение със ситуация без увита пъпна връв". От тук нататък е най-добре е майката да избере къде ще ражда, и ако в Дания не й предлагат вариант да си избере секцио (а нея я е страх при това положение от нормално раждане) да помисли за алтернатива в БГ.

# 38
  • до една звездичка
  • Мнения: 1 892
О, няма такова нещо, увитата пъпна връв не е показание за операция, няма нищо особено страшно, което може да се случи - е, може детето да умре по време на раждането или да остане идиот завинаги, понеже мозъкът не е бил оросяван, но какво е това в сравнение с гордостта да се роди вагинално!
Не става въпрос за "гордост", а в много случаи на осъзнаването, че пъпната връв е увита едва при самото раждане.

# 39
  • Мнения: 6 274
Родих нормално големият ми син с такъв огромен възел (ама абсолютно завързан, че и почти напълно стегнат) на пъпната връв, че акушерката ми като го видя и ми го показа, думите й бяха:
" Виждаш ли го това ???Аз за пръв път виждам такова нещо - толкова голям възел.... Малкият извади страхотен късмет...Трябва да го кръстите Лъки..."
И наистина всичко явно е било късмет, защото синът ми всъщност трябваше да се роди в края на Август, а той се роди един месец по - рано...
Никой не може да каже със сигурност какво би станало, ако беше останал вътре с този огромен възел...
НО...
Има едно голямо НО...
Никой не беше видял този възел и никой не ми беше казал за него...
Ако знаех и ми бяха казали, че е въпрос на живот и смърт за детето ми, нямаше да се поколебая да ме срежат...
Нищо, че съм твърдо ЗА нормалното раждане...
Към авторката: мисля, че трябва да направиш това, което те посъветват лекарите...
Късмет и леко раждане...
 Peace

# 40
  • Мнения: 705
Кати, защо всичките ти коментари са изпълнени с толкова негативизъм? В която и тема да те срещна винаги се изказваш толкова отрицателно, просто ми става неприятно да чета постовете ти. Може би трябва да се научиш да си по-толерантна и да премислиш преди да напишеш нещо. Все пак всички тук имат здрав разум и несъмнено желаят най-доброто за децата си. Дискусията не е "Против секциото и вагинално раждане на всяка цена", а обмен на информация дали наистина увитата пъпна връв винаги трябва да води до секцио. Не, няма да пиша защо майките не искат да раждат със секцио, това е предмет на друга тема. Просто искам да приканя всички да са малко по-толерантни към желанията и разбиранията на другите.

# 41
  • Мнения: 332
хе хе, няма да раждам трето, поне не скоро Simple Smile Просто при поредното прочетено, 'лекарят ми препоръча секцио, защото пъпната връв е увита, и имам дата за раждане'  реших да пусна темата от любопитство, и от чудене, защото тук не е практика.
 
Но тук не гледат родилките след 20-22 г.с., само ако се води рискова бременност (инвитро, възраст,предишни аборти и т.н.) Но мисля, че увита пъпна връв не може да се установи в 20-22 г.с., защото бебето е малко и може да се върти и да умотава и размотава още мн. пъти. Така че това отпада като рискова. Затова и ми се струва странно, че не преглеждат на ултразвук 2-3 седмици преди термин, примерно. Когато започне раждането (поне в болницата, където аз раждах) имаш акушерка само на твое разположение, която следи тоновете с доплеров апарат, ако нещо се усъмни, те увиват с коланите, за следене на тоновете и контракциите. Ако си с някакъв вид обезболябащо - епидурална, спинална.... пак си с коланите, естетсвено. И ако забележат нещо нередно, викат гинеколог. Но раждането се асистира и главна роля има акушерката и родилката. Т.е. подготвени са, при опасност за детето, било то в началото или при вече постоянни контракции да действат веднага, за да се роди живо и здраво бебе.

Секциото пожелание не е често срещано. Има отделни случай, но са малко. Ако настояваш, ще те оперират, никой няма да ти откаже, но от позната знам, че подробно обясняват какви са рисковете за бебето при този вариант. Няма лекар, екип или акушерка по избор. Не даваш пари, за да използваш правото си да родиш и то в малксимално добра обстановка.

От всички майки, който познавам тук , а те не са малко, поради работата ми, не познавам жена, която да е изгубила дете, камо ли за увита пъпна връв. А само в тази тема няколко майки познават лично жена , преживяла точно това.

Кати по д.......е, за сетен път, темата не е за и против секциото и вагиналното раждане.  А тази жлъч може и на друго място да я изкарваш, примерно със спорт, а не във форума, където потребителите обменят информация и опит с добър тон и уважение една към друга.

# 42
  • Мнения: 60
Здравейте мами , явно не съм само аз. Много от прочетените истории , приличаха на моята. Искам да кажа ,че не само това ,че увита пъпната  е важно , а и други обстоятелства свързани пряко.
Аз исках да родя нормално първото си дете. Слабичка съм с тесен таз , ниска и не качих много кг. плода беше голям (3800, 51см за жена като мен е голям ), закъсняваше от термина , не ми казаха ,че съм с увита пъпна и аз тръгнах да раждам нормално.
Не ме прегледаха с екограф ( последния преглед беше преди 20 дена) почнах да раждам , трудно раждане , губеха тонове, припадах от рязко падане на кръвното. Не ме оперираха ( не знам защо ) Излезе син , беше ожулен по челото , брадата , счупена ключица и т.н. ( много неща които не искам да си спомням ) Изплака , но не успя да си отвори и двете дробчета. 13 дена беше интензивно. Дори сестрата беше мой човек ... уж..
за 8 часа раждане , с мен родиха нормално 3 жени и към 20 секцио....защо ли ?

# 43
  • Мнения: 6 274
.....за 8 часа раждане , с мен родиха нормално 3 жени и към 20 секцио....защо ли ?
Ееее, това вече е много относително....
Защото всяка жена е различна и всяко раждане е различно...

# 44
  • Мнения: 60
.....за 8 часа раждане , с мен родиха нормално 3 жени и към 20 секцио....защо ли ?
Ееее, това вече е много относително....
Защото всяка жена е различна и всяко раждане е различно...



И аз това казах , но ми се стори странно , толкова много жени да родят сексио за 8 часа

Общи условия

Активация на акаунт