Спешно! Какво да направя - метформин и бременност?

  • 11 150
  • 29
  •   1
Отговори
  • Мнения: 398
Момичета, имам едно спешно питане!  Shocked
През февруари тази година си правих изследване за кръвната захар чрез обременяване с инсулин. Причините бяха две: СПЯ, както и двамата ми родители са диабетици - майка ми на инсулин, а баща ми продължава да се мъчи със сиофор (не иска да минава на инсулин  Confused) В първия час, преди обременяването, се оказа, че имам сутрешна гликемия (мисля, че се казва инсулинова резистентност). След обременяването с инсулин- на втори и третия час, нивата на кръвната ми захар бяха в норма.
Тогава докторката ме посъветва, че мога да запона да пия по 250 мг Метформин- най- вече с цел регилиране на цикъла и като профилактика заради диабетно предразположение. Оттогава до сега, аз приемам всеки ден по 250 мг метформин.

Вчера ми беше ембриотрансфера (правихме ИКСИ) и сега съм много притеснена дали да продължавам с този метформин. В някои студии четох, че се забранява по време на бременност, тъй като може да доведе до малформации, а в същото време , ако не предприема мерки, може да се доведе и до т.нар. гестационен диабет, който също има известни последици за бъдещото бебче.
Докторът тук (в САЩ) ми каза да не го вземама повече, но си мисля, че той го каза само заради регулирането на цикъла ми, без да вземе впредвид  сутрешната ми инсулинова резистентност. После, като говорихме с мед. сестра, ми каза да го продължавам  newsm78 Чувствам се страшно объркана и притеснена  #Crazy
 Не зная какво да правя  ooooh!, много ме е трах да не навредя на бебо, ако продължа да го вземам, страх ме и да не му навредя, ако го спра. Какво да направя? Какви изследвания да си пусна, за да предприемем най-добрата профилактика? Тук всичко е толкова сложно и надали ще ми назначат такива изследвания.  #Cussing out Четох също, че друга алтернатива , която определено е много по-добра при бременност е профилактиката с инсулин, но кой трябва да ми го предпише?
Извинявам се за дългия пост, но съм много притеснена, а в същото време се чувствам и безпомощна - тук всеки сам май трябва да си чете и грижи за себе си. Не ми е заради мен и леката сутрешна гликемия (от февруари са ми изследванията), ами гледам да бъде всичко най-добро за бебо. Ако сега го спра, дали ще има някакви негативни последствия за бебчето заради сутрешната ми инсулинова резистентност.  Rolling Eyes

# 1
  • Мнения: 4 700
denniva , може да попитаШ в темата zа хиперинсулемията. Там има няколко момичета, които са вzемали метформин по време на бременност. ПослуШай лекаря си. 

# 2
  • Мнения: 398
Благодаря ти, Миле, за отговора!  bouquet

Прочетох доста за метформина и неговите показания и противопоказания и за съжаление няма еднозначно "за и "против" - уж го отричат по време на бременност, а в същото време намалявал риска от спонтанни аборти при жени с ПКЯ. И не е ли по-опасно за бебето, ако имам малко сутрешнаа гликемия - мота е 6,2 при норма 6,1 и не вземам метформин- моята доза е от 250 мг, която е ниска , но поддържаща и ми се струва, че няма да е опасна при евентуална бременност newsm78 Confused Отколкото да развия т.нар. гестационен диабет- това не е ли по-опасно за бременността? newsm78

# 3
  • София
  • Мнения: 3 123
немога да ти дам съвет,но ще ти кажа при мен как беше.Аз го спрях като забременях ,но развих гестационен диабет и бебо се роди голям и с ниска кръвна захар.Обаче аз имах и други проблеми и пиех и протеини,та незнам кое му повлия.
Обаче аз знам,че предразположеността към диабет,няма общо с развиването на гестационен диабет.

# 4
  • Мнения: 2 382
Денива, аз съм с 9,2 и 8,6 на първия и втория час след обременяване.Бяха ми изписали метформин, но една година ми следиха гликирания хемоглобин и като се оказа, че е в норма, ми го спряха. Сега съм бременна, но лекарят ни каза, че ще следим по-стриктно кръвната захар Peace.
Защо не потърсиш още едно мнение.Отклоненията наистина са много малки.

# 5
  • София
  • Мнения: 725
Денива, и аз имах предписан метформин заради инсулинова резистентност. Пих го и след ембриотрансфера. При пологителния тест за бременност се консултирах с ендокринолог и го спрях.
Мисля, че при положителен тест е по-добре да го спреш, ако състоянието ти в момента позволява това и не е абсолютно наложително да го пиеш.

# 6
  • Мнения: 2 422
Не се пие метформин противопоказен е за бременни и кърмачки твърдо Peace
В случай на бременност диабетно болни жени се използва инсулин за поддържане на нормални нива на кръвната захар.
Но според мен в твоя случай няма никаква сутрешна инсулинова резистентност  Thinking щом след обременяването с глюкоза на втори и третия час, нивата на кръвната ти захар са в норма това е нормално важно е първата ти кръвна да не е висока преди обременяването. Това е мое мнение а аз не съм доктор.

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 4 465
Здравей. Този въпрос ме тормози и мен дълго време и доста търсих информация. След неуспешна бременност и аз направих обременяване, което показа общо взето нормални нива на глюкоза, но инсулин на първия час -90 при горна граница 24. Док ми каза да започна половин таблетка метформин, тъй като бях с полуположителен тест за бременност. Попитах я- ако действително съм бременна, трябва ли да го пия. Тя каза - ами затова давам такава ниска доза. Бременността пак беше неуспешна, но нямаше връзка с метформина. Пих го половин година до новите опити. През този период правих две обременявания и инсулина на първия час след обременяването падна на 48, там се закова. Обаче глюкозагта започна да расте Thinking
ТОва което намерих в нета е, че метформина не е изследван как влияе на плода, за мен това означава- няма гаранция, че не вреди и го спрях в месеца , в който започнах опитите. ЗАбременях на първия опит и започнах да следя глюкозата на гладно. Всеки месец падаше #Crazy Тръгнах от 5,1, сега съм 3,7.
Едва ли ще ти бъда полезна с тези обяснения, но пък е хубаво да знаеш повече случаи. Успех ти желая!

# 8
  • Мнения: 694
Маиа,как така  е противопоказан по време на беремнност този метхформин аз познавам момиче което го пи през цялата бременности  и си роди,аз също го пих до 7 г.с ,но не се чувствах добре и го спрях! Shocked При мен също инсулиновата резистентност също беше много лека на втория час беше леко  паднала кръвната захар  но съвсем малко с една или две единици някъде  .На мен Тодорова ми го изписа  и сега тя ми го спря,а и като говорех с гинеколожката ми каза, че няма проблем! Hug

# 9
  • Мнения: 398
Момичета, ето и стойностите ми от изследването след обременяване с глюкоза (това е отпреди 10-11 месеца). Бихте ли ги коментирали? Какво мислите - при тези резултати наложително ли е вземането на Метформин от 250 мг или може да се размина и без него, особено след ембриотрансфера ми в петък? Благодаря ви!

Ето и стойностите ми:
показател:                                      резултат:         измер.ед.:       норм.граници   метод:
IRI-имунореактивен инсулин              6,24                 mIU/ml            3-24.9            ECLIA
IRI-имунореактивен инсулин             18,3                   mIU/ml            3-24.9            ECLIA
 Това всъщност, инсулинът ли е? Мисля, че те са в норма, но нищо не ми говорят  newsm78
По-притеснителното е следното:
Име на теста(изследване)                 резултат/единици                референтни ст-сти
ОГТТ - 0 мин.                                        6,2 mmol/l                           до 6,1 m/l  (само тази реф. ст-ст доки ми е написала, предполагам, че
ОГТТ - 60 мин.                                       7,6 mmol/l                                             важи и за другите два теста)  newsm78
ОГТТ - 120 мин.                                      6,8 mmol/l

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 4 465
denniva това ли е единственото ти изследване. Не смея да се изказвам много компетентно, но единственото притеснително, което виждам в тези изследвания е глюкозата на гладно. Затова питам пускала ли си я само на гладно?  Може би има промяна. Всъщност като гледам, не виждам особен проблем при теб.  newsm78

# 11
  • Мнения: 398
Да,desive78, това ми е единственото изследване. След това друго не съм правила и не съм пускала друга глюкоза на гладно (това как се прави-да не е с ония апаратчета, които дават на диабетно-болните да си мерят захарта на гладно? И докторката тогава каза, че само там имам малък проблем (при глюкозата сутрин на гладно), но аз не мога да преценя за другите ми два резултата, тъй като са без референтни стойности  newsm78. Смятам да не вземам повече на този етап Метформин, пък когато благоволят тук докторите да ми направят изследване за кръвната захар и тогава, ако има нужда, ще настоявам за инсулин, вместо метформин  Rolling Eyes Confused
Благодаря за помощта ви, момичета!   bouquet Hug

# 12
  • Sofia
  • Мнения: 4 465
Глюкозата на гладно се взема по същия начин както и досега си го правила - сутрин венозно в лаборатория.  Просто после не правиш обременяване. Според мен не е редно от едно изследване да се правят крайни заключения и да се вземат хапчета.
За референтните стойности. На моите резултати пише следното за глюкоза:
На гладно - 2,7 -6,2
Първи час - 2,7 - 7
Втори час - 2,7 -7,8
Доколкото разбрах си в САЩ- не знам как стоят нещата там, но би трябвало просто да идеш в някоя лаборатория и да си пуснеш пак само глюкоза на гладно. Peace

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Денива, аз също забременях  на метформин  на 3*850.В 6 седмица го намалихме на две половинки а в 14 седмица го спряхме, Повечето мнения ,които чух впоследствие бяха че е било грешка спирането на метформина .Защото той помага на плода да се развива добре и го ограничава в теглото.В моя случай се очаква бебе  с доста голямо тегло,което с метформина е можело да се избегне.А за гестационния диабет е до организъм според мен.Аз лично поддържах през повечето време нива на кръвна захар около 5.

# 14
  • Мнения: 2 422
Веси прочети листовката на метформина и поговори с ендокринолог

Общи условия

Активация на акаунт