Оставиха ни при гъста мъгла и - 5С в средата на планината с дете

  • 6 200
  • 90
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 12 662

За щастие не се удавихме, както виждаш излезли сме живи и здрави от ситуацията. Явно сме взели мерки.
Не мога да разбера защо се заяждаш, все пак всичко, което искам е да предпазя други от подобни изживявания и не дай Боже някоя трагедия. Аз съм доста подготвена за изненадите в планината, но сигурно повечето 14-15 годишни  не са.

Ами ще ми се и те да са. И че с дете е друго нещо.
За мен това са два отделни въпроса - лифта и вие. И точно за да предпазим други - лифтът може да не работи. По обективни или не- причини.

# 31
  • пак там
  • Мнения: 2 885
Радостина, не смятам, че прекалявам с термина "престъпна небрежност". Първо, по отношение на шефа на лифтаджиите - ако наистина е спрял работата на станцията само защото не вярва на собствените си служители - тук дори бих сложила още обвинения. Второ, по отношение на самите служители. И аз съм служител, и аз неведнъж съм нарушавала заповедите на шефовете си, когато съм била сигурна, че са абсурдни. Каквито са били в случая.

Относно предпазните мерки, които взимаш по отношение на детето си - мога само да се радвам, че има такива родители като теб. Обаче сигурна ли си, че вземаш всички предпазни мерки? Не е нужно да ти привеждам примери колко случайни инциденти могат да ти се случат при всички взети мерки. А авторката оставя впечатление на отговорен и загрижен родител и на разумен скиор.

Иначе, ако следваме твоята логика - трябва да си затворим децата вкъщи, за да ги оградим от всички потенциални беди. И пак не е сигурно, нали?

А относно спасителите - дори и да бяха се обадили на ПСС - Холограма е описал/а случаите, при които те ще окажат помощ. Някъде да прочетохте - отказ на лифтаджиите да си свършат работата?

Мадам Хикс, ако лифтът не работеше, трябваше на начална и крайна станция това да е упоменато. А не да го разбират на междинна.

# 32
  • София
  • Мнения: 62 595
Ти отстрани може да преценяваш заповедта на чужд шеф за абсурдна, но не си в главите на лифтаджиите, нали? Тук, във форума всеки може да твърди, че нарушава шефски заповеди, защото ги смята за абсурдни, но дали в действителност го прави? И тежко ти и горко, ако те изловят, че нарушаваш заповедта. Ако е от строгите шефове като нищо ще ти посочи вратата.

Затварянето на децата вкъщи е нещо мнооого различно от вземането на предпазни мерки. И вкъщи децата могат да пострадат - например да бръкнат в необезопасен контакт или да се залеят с вряла вода. В повечето случаи родителите са тези, които трябва да си опичат акъла. Случайността си е случайност и се случват инциденти. Но много негативни случайности и лека небрежност могат да нанесат големи поразии.

# 33
  • Бургас
  • Мнения: 5 634
Ако има забрани за използване на лифта, както и регламента по използването му, то те трябва да са поставени на видни места. Това което се е случило е дивотия. Не виждам нищо странно в това да изведеш детето на ски. Странно е поведението на хората. Шефа му бил казал...ми обади се питай. Аман от служителчета.

# 34
  • Мнения: 81
tuti, важното е, че сте живи и здрави, детето е добре и всичко е свършило хубаво! Сигурен съм, че ще си вземете поука и следващия път ще внимавате повече!  Wink
А към всички, които "нахокаха" авторката, да попитам - мили съфорумци, абе винаги ли сте толкова безгрешни в тоз живот и винаги ли за всичко успявате да помислете предварително и да сте подготвени за всяка ситуация? Хм, съмнявам се... Защото започвате да приличате на една случка от Библията дето тоз, който нямал грях трябвало първи да хвърли камъка... ммм, помните ли кой хвърли първи?  newsm78

# 35
  • Мнения: 4 892
Лифтовете не са адекватен варинат за спасяване на хора, бедстващи в планината!!!
За 5 мин. могат да се променят драстично метеорологичните условия и положението да стране опасно. Висенето на лифта, при евентуална авария от силен вятър, спитане на тока, повреда в инсталациите и т.н. би затруднило допълнително ПСС. Изчаквате на станцията и през това време се обаждате на службата. Всеки, обичащ планината, редовно практикуващ ски спорт и планински туризъм трябва да е наясно с тези неща. И да има координатите на ПСС.

# 36
  • Мнения: 958
Аз бих разбрала лифтаджиите, ако ми кажат, лифта не работи, поради метеорологични или технически причини.
Ама да кажат, тази станция не работи, качете се на другата, е пълна глупост.
В случая и според мен са постъпили небрежно.
Друг въпрос е, че лалето наистина не е писта за 4 годишно дете, но всеки закъсал има нужда от помощ.
Всеки може да сгреши и да се окаже в такава ситуациа, а този който му отказва помощ без наистина уважителна причина (шефа каза, за мене не е) си е за наказание.
Да не говорим, че е човешко, ако видиш семейство с дете, закъсало в мъглата, да ги подслониш, и да викнеш помощ, а не да хлопнех вратата и да се скриеш.
Аман от мижитурки!

# 37
  • Мнения: 335
...Господата, ако мога така да ги нарека, ни посъветваха да слезем до долната станция на лифта и от там щяли да ни качат...
...Защо ни бе отказан транспорт от официална лифтова станция, при това при работещ лифт и при желание от наша страна най-официялно да си закупим билети?...

NinoTino, ако приемем, че всичко, което пише майката е вярно и ти го прочетеш отново, пак ли това ще напишеш?

Пак казвам - ако всичко е така, както е описано, и аз го разбирам правилно, действието се развива на междинна станция на кабинковия лифт и в това време лифтът работи!

Ти това прочете ли го?
Или аз не разбирам правилно разказа...

Последна редакция: пн, 15 дек 2008, 16:33 от Холограма

# 38
  • Мнения: 4 892
Не разбитам отношението на лифтаджиите, могло е поне да приютят хората. Исках да кажа, че принципно никой не трявба да разчита на друго, освен на ПСС и инструкциите, които дават при бедствено положение. А в планината такова може да се случи за минути.

# 39
  • Мнения: 119
Някой направи ли си труда да прочете темата от линка на ваторката? Прави сте и за това, че в планината нещата се променят за секунди, и за застраховката сте прави, но в случая ми се струва, че става въпрос за друго нещо - пълна недомислица.

# 40
  • София
  • Мнения: 2 430
Цитат
Някой направи ли си труда да прочете темата от линка на ваторката?
Да!Наистина много нелепо се е получило!
tuti,добре,че всичко се е разминало и сте добре.Наистина никой не е застрахован от подобна ситуация.

# 41
  • Мнения: 660
За мен не е нормално да Ви откажат помощ в така създалата се ситуация и да пращат в мъгла и студ на по- долната станция.Аз бих пуснала жалба и да направя всичко възможно такива мижатурки,каквито са и повечето българи всъщност да си получат един урок.Не се отказва в планината помощ,независимо шефа им какво бил казал,ами  свързват се с него и се опитват да решат проблема,вместо после да стават трагедии.
Радостина все повече се убеждавам,че си жестоко комплексирано лелче Mr. Green
,какво ти липсва Rolling Eyes,все търсиш да си опозиция май на някой,бил той прав или не прав... ooooh!

# 42
  • София
  • Мнения: 266
При работещ лифт каква може да е причината да ти откажат да се качиш???? Не го разбирам? А на Витоша не са ли с магнитни билети? На Боровец са го направили много умно хората, магнитен билет за всички съоръжения, и можеш да ползваш каквото си пожелаеш, и междинни станции и влекове... И е много удобно, в която си искаш посока си се качваш, няма проблеми. А това, че лифта е работил, тогава ще питам за какво е тази междинна станция? Тя изобщо има ли функция някаква, ако не да качва хора нагоре-надолу? Не разбрах, станцията не работи и не  са го написали на крайните станции, така ли? Ако да, то това е изключително глупаво да не го споменат никъде? Можеш да подадеш оплакване според мен, съвсем спокойно, в правото си си. Особено, ако не е написано, че междинната станция не работи. И според мен и без малко дете също си е престъпно да няма предупредителна табела, че междинна станция не работи. Ми на мен може да ми е кеф, да се качвам и слизам само от крайна до междинна станция със ските, примерно, и ако по средата разбера, че няма как да се кача обратно няма да ми стане много весело. Ми то по-надолу условията може изобщо да не стават за ски, нали за това е междинната станция, да караш на по-високото, и не само на влекове, а на по-дълги писти. Подай оплакване, ако има основание за това!

# 43
  • Мнения: 393

И пак за сведение ще кажа , че аз не съм някоя заблудена майка случайно попаднала на пистата, а съм дългогодишен ски- и сноуборд учител познаващ доста добре планината - в частност Витоша, и не мисля, че попаднала в тази ситуация щях да загина, но някой друг на мое място можеше.

Много лоша реклама си правиш.
Дългогодишен (то и начинаещ ги знае, поне на теория) ски-учител би трябвало да е наясно със зимните условия и в частност Витоша. Почти винаги по това време на годината( средата на декември) Лалето в долната част не е подходящо за ски (освен ако не искаш да си потрошиш ските де). Освен това Витоша е характерна с рязка смяна на времето.
Та, като дългогодишен ски-учител (с практика и в САЩ), вината е твоя. Това, че са отказали да ви качат на кабинката е "българска му работа", ама и и твоята си е "българска работа". Преди да тръгнеш да караш ски, трябва да помислиш как ще се качиш (пешком или с лифт), информираш се какви са условията по пистите и т.н.
И като заключение, вместо да се разправяш с лифтаджии, звънкаш на ПКСС (това пък го знае новак ски-учител)
 

# 44
  • Мнения: 3 880
За мен вината е и на "лифтаджиите" без да различавам между началници, подчинени, собственици и т.н.
Ако бяха написали още горе "Внимание, еди коя си станция не работи" тогава щеше да е съвсем друго, но доколкото разбрах такова преупреждение е нямало Confused
То е все едно да си в чужд град, да знаеш, че автобуса има там спирка и да искаш да се прибереш с него и като отидеш там да ти кажат "сори, днес рейса няма да спре тук, защото началникът така каза, но идете го хванете от съседното село, от там няма проблем" ooooh!
Явно не е било заради "лоши метеорологични условия", както се опитват да ги оправдаят някои, иначе щеше да е спрян съвсем.
Да не дава Господ наистина да се случи нещо на този лифт, че с тези нерешителни служители, докато намерят началниците да им позволят може да стане твърде късно....
Другото, което ми се видя абсурдно е "пистата", ако изобщо можем да се нарече така. Поне от снимките, които видях в другия форум, ми заприлича на понавалял сняг на баир. Не си личида е подготвяна тази писта за ползване, или бъркам нещо? newsm78
Кой изобщо я е отворил за ползване, че и в цялата й дължина, при положение, че някъде даже няма сняг? В БГ не са ли длъжни да следят и да осведомяват за състоянието на пистите? Е това със сигурност е безотговорност Confused

Общи условия

Активация на акаунт