Имам нужда от съвет!Искам да помогна на една възрастна жена!

  • 1 349
  • 11
  •   1
Отговори
  • някъде там
  • Мнения: 1 464
Ситуацията е следната:
Жената е вдовица и живее сама.Почти се разплака пред мен от безисходица и страх.Съседите от долния етаж от блока в който живее, през целия зимен сезон се отопляват с печка на твърдо гориво.Има обаче явно някакъв проблем и целия и апартамент се пълни с пушак.Жената постоянно стои с отворени прозорци и не може да се стопли.От всички тези тревоги дори се е разболяла от епилепсия.Опитала е да говори сас съседите , но те казали , че тъй като ималята мивка от там идвал проблема.Аз лично нищо общо не виждам между мивката и кумина.Съседите я заплашват със самораправа и тя не знае какво да прави.Стана ми жал за жената Confused
Искам съвети къде , какво и как да направя за да и помогна. Тази вечер отиде да говори с кварталния и очаквам утре да ми се обади да каже какво е казал той.Ще съм благодарна на всякакви съвети Hug

# 1
  • DE
  • Мнения: 967
Жалба в общината?
Няма ли роднини мъже? Да се поразправят малко?
Ако я заплашват със саморазправа - жалба в полицията.
То с идиоти не може по друг начин!

# 2
  • някъде там
  • Мнения: 1 464
Жената явно много е притеснена.Наистина разчита на мен
Да това с жалбите са първите стъпки.Мислех си за господарите или някое друго предаване newsm78

# 3
  • Мнения: 4 651
Ако толкова искате да и помогнете, да се съберат двама мъже от входа и да видят какво не е наред с комина при нея, а може и да не наред нещо с комина на горния етаж.

# 4
  • София
  • Мнения: 2 079
За да пуши комина в комшиите - значи има пробив във комина. Нека се намери и отстрани този пробив.
А след като комшиите заплашват със саморазправа първото, за което се сещам е: Хвани под ръчичка двама-трима твои познати и/или приятели, по бабаити на външен вид. Отидете на гости на хората под твоята позната и им покажете, че жената не е сама и има кой да стои зад нея.
Обяснете им, че печка с твърдо гориво в жилищен блок се ползва само и единствено ако е изчистен комина. Да си го почистят и няма да има проблеми за жената, както и за другите комшии.
Второто, което мога да се сетя, е да се говори с управата на блока, за да не се стига нито до саморазправа, нито до пушене на комина. Който иска да ползват комин - трябва да вземе го изчисти, за да го ползва.

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 5 629
За да пуши значи е пробив. Ние бяхме така миналата година. Говорихме, молихме и така докато една сутрин майка ми не колабира, а детето след 3 часа беше с пристъп на задух. Тогава буквално полудях и говорих страшно грубо по въпроса с хората. Ако искат да ползват комина той трябва да се оправи. А ако е висок блок това става доста трудно. Трябва да се намери къде е проблема и тогава да се кърти и оправя. Въпроса е, че може да е в жилището на човек, който е иска да се "включи" в ремонта. Друг е въпроса, че това с мивката са пълни глупости. Какво като има мивка. Ако имаш време говори с тях и ги помоли да се заемат с проблема ако искат да се топлят на дърва /все пак поддържането на комина е обща грижа, но смятам, че инициаторите трябва да са тези, които го ползват, а не тези, които патят от него/. Ако не ги предупреди, че ще пуснеш жалба и т.н. Ако и това не помогне им кажете, че смятате да си запушите комина на вашият етаж /ако сте на вторият е 6 точки/ защото ви пречи течението. Пък после ако се чудят що им дими им кажете, че е защото имат мивка.

# 6
  • Мнения: 230
Илонитка, поздравявам те! Все по рядко се срещат хора, които имат сърце за проблемите на другите. Стана ми жал за жената от разказа ти. Представям си, колко е беззащитна в тази държава, където властва арогантността. Много се радвам, че си се захванала да помогнеш.
Първото, за което се сещам, е да говориш с домоуправителя и с някои свестни съседи. Преди всичко сме хора, човешки същества, а не скотове, които нехаят за другите.  Не забравяй, че всичко това, освен пълно пренебрегване на правата на жената, да живее като бял човек в дома си, носи и друг негатив - опасно е за здравето й. Не знам дали не е уместно, да се подаде жалба до ХЕИ (или както се казва сега) да направят съответните замервания на въздуха в апартамента на нещастната женица.
Съседка на майка ми - вдовица на 76 год.,едва не почина в съня си, при подобен случай със съседите под нея, коите се топлеха с камина. Слава Богу, успяха да я спасят, въпреки че дихателните й пътища бяха силно засегнати, но апартаментът изгоря напълно.

Желая ти успех. Бъди дръзка и не се отказвай!

# 7
  • Мнения: 67
Моля ви погледнете дали някой от съседите не си е сложил аспиратора в комина,защото ние имахме такъв случай.Комшията над нас ползва печка на дърва и когато аз си пуснех ширма в тях ставаше димилник-лисици да ловиш,даже неможеха да си запалят печката,всичко беше в пушак,щях да уморя бабата,която живее с тях.Дано съм успяла да помогна.

# 8
Поздравявам те за това, че искаш да помогнеш на жената. Подайте жалба в общината,  и в районното - там са длъжни да дойдат и да проверят, при констатиране на нарушение правят констативен протокол и предупреждение, при втора жалба, ако не са взети мерки, полицията съставя акт на нарушителя, като си бръкнат в джоба си ще се оправят. Другото за което се сещам е жалба пак там за саморазправа и наистина отидете 2-3 мъже уж близки на жената да говорят учтиво да се отстрани проблема. Учтиво, за да не я обвинят нея после в саморазправа, но така ще видят, че има кой да я защити.
Успех.

# 9
  • Бу-у-урга-а-ас
  • Мнения: 2 705
Казуса е решим. Просто трябва да се съберат всички съседи, през които минава този комин и да обсъдят почистването му. Има и друг начин. Познати ми разправяха, че са решили подобен проблем като са сменили изхода на тръбата. Т.е. във всеки комин имало по 3 дупки (димоотвода). Просто трябва да пробват да сменят дупката. Иначе няма лошо, да се топлят с дърва. Ако се реши проблемът даже ще е добре, защото ще е топло и при нея от нагряването на комина. Аз така не отоплявам едната стая, защото съседите ни топлят вече 4 година.

# 10
  • някъде там
  • Мнения: 1 464
Аз живея на съвсем друго място от жената.Не ми е близка , просто може и случайност да се нарече ни събра.Та блока е 14 етажен , а тя живее на втория етаж.Като говоря с нея ще докладвам .Благодаря ви  bouquet  bouquet  bouquet

# 11
  • Мнения: 1 942
Ей като почнат някой да се държат като прасета  ooooh!

Има вариант да са се отоплявали дълго време с брикети без да почистват комина и той да се е запушил непоправимо. Става като камък по стените на комина /в блока на баща ми така стана/. Викаха коминочистачи и т.н ама тц.

Нека се пробват да отпушат комина и ако не стане дали жената не може да си го зазида да няма изход към нея?

Тя как се отоплява?

Общи условия

Активация на акаунт