Тенджери, тигани, тави... Препоръчайте ми!

  • 243 770
  • 657
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 163
Не ви препоръчвам тефлоновите тави на Pyrex!!!  #Cussing out Покритието им падна след двумесечна употреба, като съответно и ръждясаха! Пълни боклуци!

# 31
  • Мнения: 483
Не се заяждам, но ми е интересно как ей така с лека ръка се пишат стряскащи неща.

Трябват ти конкретно адреси и телефони на хора пострадали?
Отравянето е бавно и неусетно, от къде да знаеш дали рака на съседката не е благодарение на това, че цял живот е яла от гледжосан съд?
Дала съм Уикипедия, защото подозирам че повечето хора не разбират английски.

Кликни на този линк и ще намериш колкото си искаш информация за "lead poisoning":
http://www.google.com/search?hl=en&q=lead+poisoning&aq=0&oq=lead+

# 32
  • Пловдив
  • Мнения: 2 163
Тигани - Тефал.за палачинки и дълбок за пържене не са ми мръднали непрекъснато ги ползвам  .Преди десетина дни мама ми подари тенджера под налягане на Фагор направо се родих с нея не разбирам кога съм сложила да готвя и след половин час максимум съм готова с вечерята .След като имаш повечко пари за харчене можеш да си купиш и на Тефал такава има повече екстри .

Това все едно аз съм го писала  Peace

# 33
  • Мнения: 371
Тиганът ми е Taurus,тенджерата ATM Gasstrogus.
Не ги заменям за други.
Скъпичка са,но си струват всеки лев

# 34
  • Мнения: 307
Както и момичета преди мен са писали-задължително йена тенджери - всичко може да печеш в тях, дори аз често ги ползвам вместо обикновени тавички и един гювеч. Относно комплекти за кексове, мъфини, торти и т.н. аз имам няколко такива на Fackelmann + прибори за рязане, обръщане и др. и съм много доволна, а са на достъпна цена.

# 35
  • Мнения: 4 388
По въпроса за глазурата на грънците....Моят дядо мир на праха му бе занаятчия-грънчар.В годините на Тодор Живков милицията е унищожавала много стока,ако е ''шарена''.По онова време такава стока се е търгувала предимно по панаири и събори.ПО-късно се е приело че се предлага с декоративна цел-не за употреба,а за красота или за туристи като сувенир  Така се е прекратило ПРЕСЛЕДВАНЕТО на шарените грънци.Днес естествено няма контрол за нищо ,по-точно задачата да пази здравето и е приоритет на отделния клиент.
От него лично съм го чувала,как са криели писаните под грозните ненарисувани за да стигнат до клиентите.Той много се бунтуваше и казваше ,че шарката е душата на съда другото е просто опечена кал.Разправял ми е и как един грънчар става майстор като изработи от онези стомни ''бърдучета'' дето се пие от малък отвор в дръжката на съда.
 В състава на глазурата,който всеки майстор ревниво пазел влизат отровни в-ва,но дали във време в което новородените деца са вписвани два пъти в годината,като мине чиновника през селото и когато жените са раждали на нивата някой е водил статистика кой и от какво се е споминал newsm78
Това за състава го знам от дядо лично и е 100% истина.
Проблемът на някои отрови ,че действат бавно и позволяват на индивида да достигне репродуктивна възраст.......не се затрива рода,НО Е УВРЕДЕН и умира по-рано Rolling Eyes
Днес всеки готви в каквото намери за добре,а тук ние го обсъждаме.
 Ето и моя опит от панирани филета-хек в новия чугунен тиган:Напече се добре с олиото и залепва само в началото на пърженето,а след олколо минута са ''пускат'' от дъното.Не загоря ,но се разпадна  newsm78 Не разбрах причината newsm78  newsm78 newsm78 Thinking
 Да питам и тук:
Снощи правихне ''сефте'' на миялната и като извадих всичко ''скърцаше''.Блестеше ,но и на пипане скърцаше та се чудя дали да ги плакна преди ползване /за да не е вредно ,знам ли...препарати/?


п.п.Пипинс , би трябвало да знаеш ,че жени не са допускани в грънчатската работилница камо ли да бъдат грънчари-абсурд  за времето от преди 50 г.

Последна редакция: пн, 22 дек 2008, 15:42 от mamamari

# 36
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Какви телефони и какви адреси, хора?
Говоря за научни статии, за научни доказателства.
Стига с тези глупости, че така се почват психозите.
Когато се говори за опасни неща, то трябва да се дават и доказателства, а не да се мятат линкове безразборно, от които не стана нищо ясно.

Баба ми и дядо ми (лека им пръст) бяха грънчари. Наясно съм с цялата технология за изработването на глинените съдове, както съм наясно и с последниците от оловото.
Но не за това е темата!




# 37
  • Мнения: 502
у дома съм на йена  Peace - огромна елиповидна тава, накъдрена йена за торта, дълбочки йени с капаци, без капаци, квадратни, кръгли.....какви ли не  Mr. Green
обаче за супите съм с метални тенджери   Thinking  моля ви да ми кажете как да разбера дали са алуминиеви или емайлирани  newsm78

# 38
  • София
  • Мнения: 12 225
  Някой може ли да ми каже от какво са точно съдовете на Таурус, че изобщо не пазя описанието, а имам един тиган от който съм много доволна и мислех и още съдове да си купувам. От прочетеното за единственото което не чух лош отзив и всички са съгласни че е безопасно са стъклените съдове, но те определено не стават за всички видове домакински уреди.

# 39
  • Мнения: 4 388
АЛУМИНИЯТ е сребристо бял  с метален блясък и много по лек и доста мек/при удар се деформира/ от друг съд със същата големина.Не е опасно да се готви в него,но трябва да преместиш готовото ястие.Не загаря в такъв съд Naughty
ЕМАЙЛИРАНИ-обикновено чугунени и покрити със стъклокерамична смес,която винаги е цветна/бяла,бежава....синя....различни но не с вид на метал/Съвършено безвредни,но ЗАГАРЯТ, и ако я изпуснеш и се наруши емайла са за боклука.
АЛПАКА-с метален цвят и много характерна огледална повърхност.Повечето професионални кухни са оборудвани с такива.Драскат се!
 АКО имаш съмнения се консултирай с майка си или по възрастна съседка.

# 40
  • Мнения: 4 388
Aila ,за пържене безопазен е чугуна ,алпаката и алуминия ,но в чугуна не се слага кисело/домати ,вино.../
За печене-алпака,стъкло,глина без гланц,алуминий,емайлирани
За варене-същото
Обаче в какво да си правя палачинките smile3511

# 41
  • Мнения: 483
Алуминият НЕ Е БЕЗОПАСЕН, изобщо не препоръчвам никакво готвене в него или съхраняване на продукти.
Същото се отнася до алуминиевото фолио Mr. Green

# 42
  • Мнения: 483
Когато чуя нещо което ме притеснява, сама си проучвам въпроса.
Информация има, трябва някой, да я прочете.
Бизнесът за производство на не залепващи повърхности е гигантски. Става дума за милиарди. Парите винаги са контролирали правителствените организации. Няма кой да им се опълчи, освен малки независими организации, който години наред пеят колко вредно е едно или друго, докато хората се усетят и не поискат обяснение.
Примери има доста през последните години. Мога да дам конкретни примери.
Последните години това става и с тефлонът. DuPont е над 50 годишна компания вече. През 2006г ги съдят за това, че от 20г са знаели за вредата на тефлонът, но са криели информацията.
Има толкова информация по въпросът, че не виждам смисъл да пуша тук. Имайте в предвид, че много химикали и материи, са открити в години, когато не е имало подходяща техника за изследване на безопасността им. Сега след години натрупан опит става ясно, че тефлоновите покрития СА КАНЦЕРОГЕННИ.
Изхвърлих ги в секундата в която разбрах. Въпреки, че не съм яла палачинки от тогава Simple Smile
В чугунен тиган би трябвало да стават де, но не съм пробвала още.

# 43
  • Мнения: 4 388
Mama E ,ако разполагаш с малко повече информация за алуминия моля сподели я с нас Praynig
Аз пак съм назад с инфото  Embarassed

# 44
  • Мнения: 4 358
Изчетох всичко написано до тук.Отдавна си търся тенжери от едно време едни такива нарисувани. Въобще не знаех от какво покритие са и дали въобще се продават още някъде.
Поста на Мама Е много ми помогна Hug.Та това било прословутите Емайлирани български съдове ама кой да знае.Впрочем има и руски такива много добри, но се съмнявам да открия.
Мама Е ще обясниш ли каква е разликата между емайлираните български съдове и пак български хромирани newsm78.
Имам голям съд от йена глаз.Ползвам го като тава, като пръстен гювеч, дори като тенжера за яхния Peace.Питка съм правила вътре.Абе общо взето всичко.
На тефлона хич не съм почитател.Имам само един тиган за палачинки който не ползвам Embarassed и казанчето на хлебопекарната ми е от незалепващо покритие.Доста го пазя да не се надраска и ще си поръчам резервно да си имам Mr. Green.
Палачинки не знам в какво да правя newsm78.
От прочетеното моя списък с покупки изглежда така:

     - Емайлирани български съдове
    - още няколко съдове от йена стъкло с различна форма и големина
    - силиконови форми за сладкиши


По този повод нещо за силикона да кажете newsm78.И той на химия ми мирише newsm78.С какво е по добър от тефлона или по малко лош #Crazy

Общи условия

Активация на акаунт