Много ви моля, кажете какво може да е това

  • 12 175
  • 9
  •   2
Отговори
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 734
Здравейте!

Първо искам да се извиня, че моето питане не е свързано с детенце. Става въпрос за сестра ми. Тя е в чужбина и не е добре от една седмица. Мисли да се прибира в България, за да се прегледа при доктор ТУК.

Вие чували ли сте з атакъв случай:
Казва, че езикът й е побелял целия и в дъното, към гърлото вече, има червени петна. Цялата лява половина на езика, лявата й буза и сякаш лявата половина на главата й изтръпва някак странно - все едно няма кръв, стяга я и стои така известно време  Sad Много съм притеснена, защото зная, че тя трудно ще намери време да се прегледа, още повече, че много я е страх да не си изгуби работата - отне й три месеца да си намери работа и тя оттогава се поболя от притеснение.

Какво може да е това? Случвало ли се е на някого от вас? Или на ваш роднина, познат? Какво се прави?

Мили съфорумци, предварително много ви благодаря на всички, които отговорите   bouquet

# 1
  • Мнения: 1 234
Миналата зима за пръв път ми се случи подобно нещо - след две обостряния от синузит, по езика, главно към гълтача и сливиците се образуваха подутини, като пъпки, които дразнят, и при преглъщане е много неприятно, при иначе не зачервено гърло и сливици. Взеха ми секрет  и се оказаха гъбички в гърлото и стафилококи в носа. Лекуваха ме и с противогъбичен препарат и АБ за стафилококите. Много упорити се оказаха, трудно минаха. Тази година пак по същото време, изкарах гнойна вирусна ангина, която по принцип отшумя за 3 дни, но 3 дни след това се образуваха по езика първо дребни пъпчици и след това отново тея издутини навътре по езика към сливиците. Пак гъбички като реакция от АБ...и сега ще ги лекувам... Без да отиде на свестен УНГ и да вземат за изследване няма как да се определи каква е причината. Имай предвид, че при стресови ситуации имунитета пада сериозно... Дано не е нищо сериозно!

# 2
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 734
много ти благодаря, че писа

а имала ли си такива изтръпвания на половината глава, на бузата, на езика ...

# 3
  • Кюстендил
  • Мнения: 67
За белите петна по езика не знам, но това изтръпване е възможно да идва от проблем със някой зъб. Нека за всеки случай посети и стоматолог наред с другите прегледи.

# 4
  • Мнения: 3 211
Зачервена ли е отвън бузата?
На майка ми така й изтръпваше и после се наду чак до окото. Оказа се, че е червен вятър. Мисля, че и езика й беше обложен. То е вирусно.
На УНГ се разбра веднага.
А иначе този език както описваш е точно ангина. Нека да отиде първо на УНГ.

# 5
  • Мнения: 1 234
много ти благодаря, че писа
а имала ли си такива изтръпвания на половината глава, на бузата, на езика ...
Не, изтръпвания съм нямала едновременно с проблемите по гърлото. Но съм имала и то причинено от проблем със зъб, както е писала Тръпката.
Да отиде колкото се може по-скоро на специалист, всичко е лечимо, стига да е хванато навреме, колкото и тривиално да звучи. И не винаги се налага да е в болнични и на домашен режим, а здравето е най-важно  Peace

# 6
da otide na zubolekar da napravqt izsledvaniq za leukoplasia.na ednata mi plemennica minaliq mesec pravixa biopsia i 6te pravqt vtora.ne se pla6i.tova ne e rak no moje da bude predrakovo zabolqvane.tursqt se pri4inite i ako se otsranqt izob6to ne se stiga do rakovo zabolqvane.uspexplemennicata mi e na 10 god.cazvat 4e e nevuzmojno pri takova malko dete,no vse pak biopsiata pokazva 4e e vuzmojno,zatova 6te pravqt vtora za da sa sigurni.pi6i pak

# 7
  • Мнения: 478
galaUSA
какво стана със сестра ви.
Да разкажа и аз нещо лаишко. На мен ми се случваха изтръпвания на половината глава, лице, изтръпвания в цели крайници и то доста време...месеци. На третия месец се разкри част от инфекциозната предистория - EBV Епщайн Бар Вирус - Инфекциозна Мононуклеоза и последващи СТРЕПТОКОКИ(някои казват скарлатина, пък аз не разбирам защо от висок титър антитела казват скарлатина). Та от Мононуклеозата ме тресна като по учебник отвсякъде но личната лекарка въпреки че и се мотаех на прегледи всяка седмица така и не стопли жената за какво става въпрос. Сама се почнах по изследвания в третия месец и до сега, субфебрилитет, епизодични ставни и мекотъканни болки, мотах се и на 2 ревматоложки - стрептолизиновият титър си беше директно за ревматолог но аз получих талон за консултация с над...4 месеца закъснение
Така че може да е много неща на сестра ви, но да заложим най-голям процент на: 1.) стоматологичен проблем; 2.) Инфекция (дали ангина - вируси EBV, CMV или бактерии напр. стрептококи, дали гъбички); 3.) изтръпване половината тяло и ходене като на една страна е за кардиолог; 4.) Бял език са ми разказвали за случай с много язви в стомаха та от язвите.
Принципа на възникване на имунно/ревматично заболяване е горе долу 4 сценария: 1) поддържане на инфекция, и имунните комплекси се натрупват, бавно разграждат и се калцират; 2) автоимунитет - в инфекция, имунната с-ма сбърква собствени клетки със структурата на инфекции; 3.) в следствие на друго заболяване; 4.) под лекарствено въздействие

# 8
  • Мнения: 478
galaUSA
и не на последно място ами на първо - НЕВРОЛОГ, главата и мозъка са специалност на невролога. щом има нещо по гърлото змачи първо при УНГ, ако той отрече инфекция, следва невролог, ако и той отрече да не му е в специалността следва малко профилактични имунологични тестчета(напр. СЕРУМНА ПРОТЕИНОГРАМА(класове имунни белтъци според които може да се търси инфекция, автоимунитет..т.н.))

# 9
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 734
Момичета, след Коледа ще ви пиша докъде сме стигнали

Весели празници! Бързам много - чакат ме пред блока, тръгваме при майка ми  Hug

Общи условия

Активация на акаунт