Кога започнаха да сядат децата ви?

  • 4 884
  • 107
  •   1
Отговори
  • Мнения: 693
Днес заварих дъщеря ми седнала, втренчила поглед в телевизора!  Shocked Останах втрещена, не е ли още много рано? Когато я сложа в скута ми седнала тя си стои дори без да я подпирам. На 11-ти бяхме на консултация и тогава педиатъра я сложи седнала за първи път, но каза, че е още рничко (след 6-ти месец, били и меки костоте още). В момента ми е някакъв кошмар, иска да стои само седнала, като я сложа легнала и започчва да пищи.  Laughing

Как беше при вас?

# 1
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 526
Седна съвсем сама на 7 месеца,преди това никога не съм я подпирала с нещо.

# 2
  • Мнения: 1 080
Ама как така я завари - сама ли се е изправила.
Нещо не разбрах, извинявай?

# 3
  • Мнения: 74
И ние от 5 месец искаме да седим и го слагахме за по малко.На 6 месеца бяхме на ортопед и той ни каза ,че след 6 месец трябва да се слагат седнали .По ранното слагане да седят водело до  изкривяване на гръбнака.  Simple Smile

# 4
  • малко градче
  • Мнения: 188
Синът ми седна много рано.Педиатърката ми се караше да не го слагам,защото бил доста едър.Започнах да го возя на първото полулегнало положение на количката още през третия месец.А самостоятелно без помощ започна да седи сам през петия месец.Не съм го насилвала.Той сам ставаше особено лесно в количката. По принцип това е много ранна възраст за сядане ,но всяко дете е индивидуално в развитието си. smile3504

# 5
  • Мнения: 11 003
На 6 месеца.

# 6
  • Мнения: 7 201
Към 7-я месец.

# 7
  • София
  • Мнения: 44 096
Ами щом може сама да седне, значи не й е рано Wink
Моят седна към средата на шестият месец.
Оставяй я да седи, пък вероятно бързо ще се уморява в началото и ще се килва да полягва Wink

# 8
  • Мнения: 2 374
Започнах да я слагам да седи на 6 месеца,самостоятелно седеше на 7.

# 9
  • Мнения: 693
Ама как така я завари - сама ли се е изправила.
Нещо не разбрах, извинявай?

Да оставих я да спи в другата стая и като я чух да мрънка отидох да я взема и тя стоеше седнала, изправила се е сама!

# 10
  • Мнения: 4 433
На 6 месеца вече седеше.

# 11
  • някъде там
  • Мнения: 1 698
Седна съвсем сама на 7 месеца,преди това никога не съм я подпирала с нещо.
напълно подкрепям, никога не съм подпирала с нищо

# 12
  • В горичката, до рекичката
  • Мнения: 193
Синът ми на 4 мес. се изправяше седнал когато ме хванеше за ръцете, но не съм го оставяла да седи дълго. Сам седеше на 6 мес.

# 13
  • София-Света Троица
  • Мнения: 207
А има ли деца които са седнали самостоятелно след 7-8 месечна възраст.Сина ми е на 7 месеца и като го сложа седи стабилно,ама сам да го направи нещо не му се отдава,а пък и не прави никакви опити за това.Върти се на спалнята като пумпал,подпира се на коленза и на ръце и сякаш прави упражнения,обане не се изправя все още да седи...

# 14
  • into the blue
  • Мнения: 771
И двете ми деца седнаха след шестия месец.

# 15
  • София
  • Мнения: 44 096
А има ли деца които са седнали самостоятелно след 7-8 месечна възраст.Сина ми е на 7 месеца и като го сложа седи стабилно,ама сам да го направи нещо не му се отдава,а пък и не прави никакви опити за това.Върти се на спалнята като пумпал,подпира се на коленза и на ръце и сякаш прави упражнения,обане не се изправя все още да седи...

и такива има, споко, и това ще направи Wink

# 16
  • Мнения: 172
Започна да седи  когато  беше на 6 месеца,но не можеше сама да се изправи да седи,това стана малко по-късно.

# 17
  • Мнения: 543
На 7 месеца започна да седи сама стабилно. Преди това ме хващаше за ръцете и се изправяше. Но след шестия месец съм я оставяла, по заръка на педиатърката. Сама още не може да се изправя до седнало положение, ако не е хваната. Иначе се претърколва по корем и така се изправя.

До авторката: щом си я заварила додрапала самичка до седнало положение, не виждам как ще я спреш Simple Smile Бебетата наистина се развиват много индивидуално. Има токмаци като моята и пъргавелки като твоята Simple Smile

# 18
  • Мнения: 559
Седеше сам, стабилно без да го държа на 5 месеца. Сам се научи да сяда на 6м. Щом може да го прави сама не се притеснявай. Готово е детето. Не я спирай!  Peace

# 19
  • София
  • Мнения: 4 588
А има ли деца които са седнали самостоятелно след 7-8 месечна възраст.Сина ми е на 7 месеца и като го сложа седи стабилно,ама сам да го направи нещо не му се отдава,а пък и не прави никакви опити за това.Върти се на спалнята като пумпал,подпира се на коленза и на ръце и сякаш прави упражнения,обане не се изправя все още да седи...

Да, моето дете беше така. Започна да седи стабилно сам след осмия месец. Съвсем нормално е и няма нищо притеснително в това. Peace

# 20
  • Мнения: 488
Дъщеря ни ще няма 6 месеца,но от 3-4 дена не иска да се вози легнала или полулегнала,асамо седнала.Иначе пищииииииии....ужас!
А иначе,като ме хване за пръстите и за секунда се изправя и в седнало и в изправено положение!Предполагам,че е нормално?!?!?! Simple Smile

# 21
  • Мнения: 575
А има ли деца които са седнали самостоятелно след 7-8 месечна възраст.Сина ми е на 7 месеца и като го сложа седи стабилно,ама сам да го направи нещо не му се отдава,а пък и не прави никакви опити за това.Върти се на спалнята като пумпал,подпира се на коленза и на ръце и сякаш прави упражнения,обане не се изправя все още да седи...
Дъщеря ми е на 9 м. и още не е седнала сама. До 10-ти месец не е притеснително, има време, ще седне.

# 22
  • Мнения: 666
Не го сдържаше още от трети месец, от четвъртия го подпирах с възглавница и от шестия си седеше съвсем стабилно сам. Детето само показва кога е готово, щом иска да сяда слагай я.

# 23
  • Мнения: 135
На 5 месеца се вдигаше сама, на 7месеца седна  самичка.  Wink

# 24
  • в Надежда-та
  • Мнения: 4 983
Седна съвсем сама на 7 месеца,преди това никога не съм я подпирала с нещо.
и ние бяхме така Peace

# 25
  • Мнения: 2 015
Към 8-я месец.Тук се вижда колко ни беше трудно http://zazz.bg/play:0db6962d  Mr. Green

# 26
  • Мнения: 514
На 6 месеца навършени и 15 дни!

# 27
  • Мнения: 2 111
А има ли деца които са седнали самостоятелно след 7-8 месечна възраст.
Започнах да я слагам да седи на 6 месеца,а сама седна самостоятелно на 8 месеца.

# 28
  • Мнения: 3 034
сам го слагах да седи в скута ми още от 4-месечен, защото си показваше, че е готов. децата са различни и няма такова нещо с изкривени гръбнаци, тъй като на всяко дете гръбнакът укрепва по различно време. ако бебето показва, че иска да седи, то прекрасно знае по колко и кога. като се измори гръбчето, ляга. легнал не се е возил никога. от новороден си се вози с наклон.

сам не може да сяда от легнало положение, на девет месеца е. претъркулва се, много му е засилката  Grinning

# 29
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Баткото на края на 5-я месец,а малката края на 6-я

# 30
  • Мнения: 2 448
На 6 месеца за кратко и по често облегнат в количката съм го возила седнал, на 7 седеше напълно сам.
За момиченцата съм чувала, че не е много хубаво рано да сядат.

# 31
  • София
  • Мнения: 1 185
Сам започва да сяда едва сега - 10 месеца! Стабилно седи от около 3 месеца! Но всичко е много индивидуално!

# 32
  • Мнения: 9 814
Дъщеря ми започна първите си опити или по-скоро желания да седне на около 4 месеца и половина.
Започнах да я возя в полуизправено положение в количката месец по-късно.
В началото на 6-ия месец вече седеше сама, без нужда да я подпирам. Но видимо се  изморяваше доста бързо и на 5-10-та минута седене клюмваше на една страна.

# 33
  • в илюзия
  • Мнения: 1 306
Започнах да я слагам седнала по- малко , когато стана на 6 месеца и сега е на 8 стои си стабилно , е понякога пада назад , но според мен е нормално.
При всеки е много индивидуално

# 34
  • Мнения: 693
Към 8-я месец.Тук се вижда колко ни беше трудно http://zazz.bg/play:0db6962d  Mr. Green

Много е скадък  Heart Eyes

За момиченцата съм чувала, че не е много хубаво рано да сядат.

А, каква е причината?

# 35
  • Мнения: 2 448

За момиченцата съм чувала, че не е много хубаво рано да сядат.

А, каква е причината?

Ами понеже имам момче, и не съм се интересувала в подробности, но нещо за тазовите кости. Мимоходом съм чувала в консултацията разговори с майки на момиченца и лекарката ни.
Защото моя като започна да сяда и я питам не е ли рано, тя каза, спокойно при момчетата не е опасно. Не съм разпитвала за подробности.

# 36
  • Мнения: 3 092
На  7 месеца .

# 37
  • Мнения: 2 311
Започна да седи стабилно седнала на 7м.

# 38
  • Мнения: 1 479
Голямото ми момче седна стабилно след 7-ми месец.Малкото седна по-рано,но не помня вече.

# 39
  • Мнения: 1 447
До колкото знам момичетата са по-податливи на локсации.
Дъщеря ми започна да седи на 5 месеца,а синът ми на 7 месеца.

# 40
  • Мнения: 3 500
Честно казано започнах да я слагам да сяда някъде към 6 месеца и половина, защото знам, че така е по-добре за нея. Явно тя беше готова, защото седеше без проблем. С това успях да се справя, но с изправянето не. Започна да се изправя сама още на 6 месеца и не можех да я спра. На 5 месеца пълзеше много добре и на 6 вече се хващаше за решетките и ставаше. На 7м. започна да пристъпва напред-назад, на около 9 вече се придвижваше много добре хваната за нещо. Посмя да се пусне на 11м. когато и проходи. Не се радвам, че се изправи толкова рано, костите на бебето още не са готови, но тя явно се чувстваше готова. В резултат леко й се изкриви походката, но с времето го израсна и сега вече е с прекрасни прави крачета и идеална походка. Да, ама тогава така се притеснявах.... Така, че аз съм за късното сядане и късното прохождане. Моята щерка обаче явно не е на моята позиция.

# 41
  • Мнения: 194
Към 5 мес.правеше опити да седне.Към 6мес.си седеше сам и съвсем стабилно Peace

# 42
  • Мнения: 1 512
Започнах да я слагам да седи след 6 навършен месец с триста зора,самостоятелно седна в края на 7 навършен месец и то за няколко минути и започва да пищи или да я изправя или да е на ръце.Та проблемат ми е в това не че не може,а че не иска да седи дори и затрупана с играчки.

# 43
  • Мнения: 4 335
Стабилно седна кьм 8-я месец,преди това се клатеше и падаше Wink

# 44
  • Мнения: 117
На пет месеца се опитваше,но на шест вече седеше сам.

# 45
  • Мнения: 2 334
На пет месеца се опитваше,но на шест вече седеше сам.

И дъщеря ми така  Peace

# 46
  • BG
  • Мнения: 1 900
С нищо не съм давала зор или подпирала,за да стои.само си  дойде времето,сега на 9 мес.,почти сис тои стабилно.

# 47
  • Мнения: 1 484
Защо  да  и  е  рано  ,всяко  дете  е  различно.

# 48
  • София
  • Мнения: 23 090
В края на 5-ия месец вече си седеше самичка. Просто желанието й беше огромно, както в момента да ходи  Peace

# 49
  • Мнения: 1 219
не си спомням точно,но май преди 6 ти месец Peace

# 50
  • Мнения: 5 026
След 6м

# 51
  • Мнения: 8 999
След като навършиха 6 месеца, започнах да ги слагам за не повече от половин час седнали. Постепенно увеличавах времето. Накрая на седмия месец вече сами си сядаха и не можех да ги ограничавам, дори и да искам.

# 52
  • Мнения: 544
сам го слагах да седи в скута ми още от 4-месечен, защото си показваше, че е готов. децата са различни и няма такова нещо с изкривени гръбнаци, тъй като на всяко дете гръбнакът укрепва по различно време. ако бебето показва, че иска да седи, то прекрасно знае по колко и кога. като се измори гръбчето, ляга.

Моят също като го взема не иска да се обляга на мен,а все се напъва напред да е седнал. Аз се притеснявам да го оставя да си тежи на дупето и все гледам да го държа под мишниците, но то така хич не е удобно.

А големия седна след 6 мес.

# 53
  • Мнения: 30
Като стана на 6 месеца започнах да подпирам с възглавници, а той все падаше и се отказах да тормозя детето. След около две седмици сам започна да стои седнал Peace

# 54
  • Мнения: 510
Ами щом може сама да седне, значи не й е рано Wink

Абсолютно! Wink

# 55
  • Пловдив
  • Мнения: 588
На 6 месеца и 1 седмица започна да сяда сама.

# 56
  • София
  • Мнения: 5 755
Към 7-8ми месец седна стабилно. Не че преди това не е имал мераци, но се килваше настрани.

# 57
  • Мнения: 3 034

Моят също като го взема не иска да се обляга на мен,а все се напъва напред да е седнал. Аз се притеснявам да го оставя да си тежи на дупето и все гледам да го държа под мишниците, но то така хич не е удобно.

А големия седна след 6 мес.

в скута ти може да седи спокойно. меко е и няма такъв натиск върху тазовите кости - поне според тукашните педиатри, аз им се доверявам. водим се по бебетата  Peace

# 58
  • Мнения: 200
След преглед от ортопед, той даде разрешение да я слагаме да стои по малко, когато беше на 5 месеца и половина, след седмица вече стоеше стабилно, значи да кажем на 6 месеца стоеше седнала без проблеми  Peace

# 59
  • България
  • Мнения: 457
След 6-я месец седеше в количката,стабилно сам започна да сяда след 8-я месец.Не съм го подпирала. Peace

# 60
  • Мнения: 374
Почнах да возя дъщеря ми в полуседнало положение в количката, малко преди да навърши 4 месеца. На 5 месеца почна да прави опити да седи, около 6-тия вече си седеше стабилно. Всичко си е до дете, то само показва кога на какво е готово.

# 61
  • Мнения: 27
zdraveite na vsi4ki-sina mi e na 8 meseca i ve4e sedi sam ne moje o6te da se izpravq sam samo kogato go hvana za ra4i4kite ina4e go dlagam da sediot 5 mesec za6toto toi iska6e

# 62
# 63
  • Мнения: 139
на 6 месеца.

# 64
  • Мнения: 145
още от 4 месечна искаше и се надигаше задържах я до 5 месеца и половина и вече сама се изправяше и така на 6 месеца и малко седеше самостоятелно то детето само си показва, примерно как да я слагам на 7 месеца да седи като на 5 и половина сама се изправяше

# 65
  • Мнения: 1 554
на 6 месеца Peace

# 66
  • Мнения: 378
На 5 мес. тя сяда аз я полягвам и така беше голяма борба,защото докторката каза,че и било рано да я оставям седнала.

# 67
  • Мнения: 3 929
Стабилно и самостоятелно започна да седи някъде от 7-я месец. Мога да претендирам, че има вероятност да е било по-рано, но не и по-късно от 7-я месец. Преди това правеше опити да седи още от 4 месец, но това бяха опити.

# 68
  • Мнения: 284
В седмия месец вече стабилно сядаше.

# 69
  • Мнения: 60
В 7 месец,но всяко дете е различно!

# 70
  • Временно
  • Мнения: 788
Моята девойка е на 8 месеца и все още не седи стабилно.
Като цяло не обича да седи,предпочита да се търкаля по леглото,а отскоро и да се изправя.

# 71
  • София
  • Мнения: 5 079
На 7.  Hug

# 72
  • Мнения: 27 524
На 8 месеца сам седеше. След 6 го слагах подпрян на възглавници. Така действай  Peace

# 73
  • Мнения: 2 960
на 7 месеца и нещо Peace

# 74
  • Мнения: 1 477
На 8 месеца.

# 75
  • София
  • Мнения: 1 524
Стабилно на 7 месеца и половина.
Опити правеше от петия месец, но аз не позволявах да се подпира на възглавници или да има каквато и да е помощ.

# 76
  • Мнения: 1 674
На 6 месеца започнах да я подпирам за малко време.На 7 навършени месеца вече стоеше седнала самостоятелно.Детето само ще ти подскаже кога е готово.

# 77
  • Мнения: 318
Дъщеря ми имаше желание още към 5 да седи и съм я подпирала за няколко минути,към 6 седеше сама но се клатушкаше,вече сме на почти 7м. и се надявам  скоро да си седне стабилно  Peace

# 78
  • Мнения: 822
Бебка и почти на 6 месеца и вече седи,е малко се клати.

# 79
  • Мнения: 1 098
На седем месеца седеше вече без опора.

# 80
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
Да, голямото ми дете около 7 месеца седна самостоятелно, а около 1 годинка проходи  Peace

# 81
  • Мнения: 493
На 7 навършени месеца си седеше стабилно.

# 82
  • Мнения: 4 017
на 7 месеца

# 83
  • Мнения: 528
Синът ми седна на 5 месеца  Peace Като откри тази поза, вече не можех да го поставя в друга  Laughing Като отидохме на консултация, педиатърката го сложи легнал, а той се набра за ръцете и и седна, тя го пута, той пак сяда и ми вика: "Ама защо си го научила? Много е малък!" , а аз не съм го учила  Laughing Прати ни на ортопед. Той го прегледа, установи, че се е образувало ядрото и че всичко си му е наред и каза да си сяда детето, защото няма опасност  Peace За свое успокоение ако искаш заведи детенцето на ортопед  Peace На дъщеря ми ядрото се беше образувало още на месец, така че и тя седна на 5 месеца и половина  Peace Никога по никакъв начин не съм ги подтиквала към сядане  Peace

# 84
  • Мнения: 249
Голямата ми дъщеря на 6 месеца седеше стабилно. Малката вече седи, но е малко нестабилна и се клати от време на време

# 85
  • Мнения: 1 817
И с нашия син беше така. Не искаше да е напълно легнал никога Rolling Eyes
На консултацията едва успявахме да го 'натиснем' да го измерят. Все се набираше да става. Педката каза, че не е виждала такова чудо. В количката никога не  успях да ползвам напълно легналото положение.
На 5 месеца човекът си беше седнал. Нямаше как ,иначе легнал трябваше да го задържам свързан с усмирителен колан сигурно. Това е.
Не всичко става както е написано в таблиците на педиатрите. Децата си показват кога са готови.И аз никога не съм го подтиквала да сяда.

# 86
  • Мнения: 542
ние седнахме на 6 месеца,обаче тя вече пълзеше усилено!така че не е рано!не се притеснямай!
и весела коледа!

# 87
  • София
  • Мнения: 295
Стабилно седеше на 7 месеца.

# 88
  • Мнения: 8 242
На 5,5м. си седна сам. По това време вече и пълзеше..

# 89
  • Мнения: 263
Едва дочакахме 6-тия месец. Иначе се изправяше и сядаше сам още на 5 месеца.
Не се притеснявай - всяко дете е различно - щом сяда сама значи е готова.

# 90
  • Под Сините камъни
  • Мнения: 328
След   6 тия  месец.

# 91
  • Мнения: 1 372
На шест навършени започнах да я слагам да сяда. На осем навършени започна да стои без помощ и без да я подпирам с възглавници.

# 92
  • Мнения: 2 587
Приблизително по това време седна и дъщеря ми без да я слагам седнала преди това.

# 93
  • Мнения: 1 919
около 6-7 месец

# 94
  • Мнения: 1 629
И при мен беше същото. Но аз не давах изобщо да стои седнал. Още от 4 месец искаше да стои седнал, но аз все го слагах да лежи и той пищеше. Сега вече може да сяда ама не иска. Сега иска да стои прав Grinning

# 95
  • Мнения: 174
Щом е седнала сама,значи е готова да стои седнала,моята дъщеря започна да стои стабилно сама малко преди да навърши 6 месеца

# 96
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
големият на 6 м. си седеше бе3 проблем, малкото пьл3и от 5,5 м. , но  още не може да седи самичьк...

# 97
  • Мнения: 3 376
Към 5-ти месец.

# 98
  • София
  • Мнения: 17 592
Към 6 месеца.
Всяко бебе си е различно. Щом може сама да седне, значи не й е рано, а точно навреме. Мускулите заякват заедно с костите. "предвидени" са бебетата... природата се е погрижила.

# 99
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Около 5-6 месец.

# 100
  • Мнения: 7 723
На по 6 месеца.

# 101
  • Мнения: 188
Към края на 5 месец

# 102
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
на 6 м

# 103
  • Мнения: 17
Седна съвсем сама на 7 месеца,преди това никога не съм я подпирала с нещо.

# 104
  • Мнения: 94
Все още не може да стои сама стабилно. Като се просегне за някоя играчка и се търкулва

# 105
  • Мнения: 50
Дъщеря ми седна сама след навършен шести месец, синът ми - малко преди да навърши шест месеца.  Hands Thumbsup

# 106
  • Мнения: 93
Гери започна да се задържа седнала след шестия месец.
Не че не правише опити преди това но нещо не се получаваше - с равновесието.
Не съм я подпирала с възглавници-да не свиква на лесното.

# 107
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Големият седна на 6 месеца стабилно, а малкия на 7 месеца.

Общи условия

Активация на акаунт