чае шукарие-или за ромите по света

  • 7 271
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 804
Седя и се 4удя имате ли си роми по вашите земи и как се успели да се впишат в разли4ните култури newsm78
 newsm78   тук роми има ,живеят в големи къщи,карат хубави коли,за разика от тези в БГ децата им посещават у4илище поне до 6 клас-може би защото у4ебниците са безплатни.Основното им занимание е музиката и танците-свирят по сватби или в нощни заведения.Голяма 4аст от моми4етата се омъжват в страните от залива-да си кажем право тук ромите са доста светли,венъж в у4илището на децата видях едно моми4енце с брат си-бели ,руси ,синеоки-абе картинка,4е и хубаво обле4ени-и каква ми беше изненадата когато ми казаха 4е са ром4ета.Но ромите са си роми-запазили са си езика-малко са тези които говорят правилен арабски въпреки 4е тук са родени и живеят-сватбите им траят по няколко дена,живеят в отделни квартали и т.н

# 1
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Преди години, когато за пръв път бях тук и бяхме на пазар в един супермаркет, когато засякох едни роми и им казах, а моите приятели доста странно ме изгледаха, защото не мислеха, че са такива.
Ако тук спомена за цигани то асоциацията им е за вид холандци, които живеят на групи в каравани (вид къщи) и имат някои типични неща в ежедневието си, като циганите. Много често има статии в моите женски списания, защото определено има предразсъдъци към тях, въпреки че се са холандци.

# 2
  • в шоки-land
  • Мнения: 3 765
не сьм срещала тук...има много албанци и много хора от  дьржавите на бивша югославия, но роми - не  Rolling Eyes

# 3
  • Мнения: 4 399
Има, импорт са от нашите земи и се държат по същия наЧин.

# 4
  • Мнения: 314
Има ги тук, и са едно от официалните малцинства в Швеция, според wikipedia. Не знам много за начина им на живот, тези които познавам живеят в апартаменти и работят като "обикновени" хора. Типично нещо по което се разпознават е облеклото при  жените и че са по-тъмни от скандинавците. През вековете много от тях са били изгонени във Финландия, но в последните десетилетия се завръщат.

# 5
  • T"A
  • Мнения: 2 515
За ромите във Финландия винаги ми е било интересно  Peace Преди години майка ми пътува служебно да там и тя разпали интереса ми... Дано и някой от там сподели  Peace  Иначе и в Интернет има много изписано - с gypsies finland излизат интересни статии  Grinning

Тук няма. Израелците почти нищо не знаят за тях, но тепърва се сблъскват с тях в България и Румъния, когато пътуват до там.

# 6
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Oхо, колкото искаш. Ама си им казват цигани, такива окултурЕни названия, като роми няма, или поне аз не съм чула.
На юг са си кореняк-циганите - в Андалусия. Ето една типична испанска циганка от юга  Mr. Green



В останалата част от страната са се омешали с пришълци от изтока, и нашенските са в кюпа. Имат си традиции, затворени общества, и също си правят типични "цигании". Пример: новострояща се сграда, отива брата ром при шефа на обекта, и му казва: тука вечер много мат'риали остават, давай ми 1000? на месец, и ша ги пазим. Ако шефа не се съгласи, материалите изчезват по някое време. Ако се съгласи, никой не ги пази, но на видни места около обекта има табелки: пази се от цигани  Laughing. И никой не пипа. Друг пример: току що завършена сграда, приготвена за предаване, всичко вътре е до ключ. Влиза катуна, самонастанява се, и никой не може да ги изгони. Започва се вой: ама ние сме без работа, без дом, оставете ни тука  Crazy. И понякога ги оставят, то не се излиза на глава с тях.

Последна редакция: нд, 21 дек 2008, 21:40 от Bec

# 7
  • Мнения: 1 216
За ромите във Финландия винаги ми е било интересно  Peace Преди години майка ми пътува служебно да там и тя разпали интереса ми... Дано и някой от там сподели  Peace  Иначе и в Интернет има много изписано - с gypsies finland излизат интересни статии  Grinning

Тук няма. Израелците почти нищо не знаят за тях, но тепърва се сблъскват с тях в България и Румъния, когато пътуват до там.



Циганите във Финландия- аз не съм виждала и не знам много, но първият път, когато видях, се обърнах да гледам- роклите на жените от кръста надолу са огромни просто и се полюшват като вървят. Веднъж видях една жена в една телефонна кабина, как беше влязла не знам.

Моята приятелка рускиня учеше в агро колежа в Куопио и там в групата имали две ромки. Тя ми е  разправяла много за тях - наприемр, че ги освобождавали от практика понякога, защото с полите си събаряли лехите. Но уважават правото им да ходят така, както тук индийците носят чалми и калъчки на кръста.

# 8
  • Мнения: 5 710
Има цигани, да. На мен не ми е много ясно, но всичкото циган минава тука под наименованието 'номад', като се вкл. и хора от Албания, Мароко, Румъния, България сигурно... т,е не задължително от ромски етнос, но хора, които водят по-.. хм, начин на живот,  живеят в номадски лагери и така. Бяха публикували и карта на номадските лагери в Италия, ама къде ли беше..
Цигани обаче тук съм виждала и в традиционни занаяти - калайджии например! Във Флоренция даже бях снимала един такъв колоритен чичко, ром...

# 9
  • Мнения: 3 461
Един не съм виждала тук. Последният път, когато бях в София ми направи впечатление, че обичайното сборище пред Света Неделя липсваше.

# 10
  • usa
  • Мнения: 2 113
знам, че има, разказвали са ми за пътуващи цигански катуни, но аз не съм виждала. организират си културни фестивали, цигански музикални групи от европа правят турнета по цялата страна. освен това знам за поне три семейства в нашия град осиновили циганчета от български домове, но това е различно от това, което питаш Simple Smile.

# 11
  • Мнения: 2 257
Джипсита в естествения им вид тук не съм виждала, но мъжът ми често казва, като видим опънат временен карнавал - шатра, въртележки, разни други такива, че били на цигани. Не сме влизали вътре, за да се уверя. Казва че пътували на катуни и си ги имало и тук, но лице в лице такива не съм видяла. Разбира се, подозирам, че не са баш от вида на тези пред Света Неделя.

# 12
  • Мнения: 3 932
За Канада, или по-точно за Кебек, не съм чувала да има "чае шукарие-та", ако има някой по-просветен, нека се включи...

# 13
  • Мнения: 3 521
Засичала съм само "импорт" по бирфестовете или Коледния базар Laughing. Т.е. "сезонна" ръка са и не се различават по нищо от натуралните, български от Филиповци и Факултето...

# 14
  • Мнения: 703
О,да,във Финландия има джипсита.Говоря за местните,а не за някакви ромски пришълци от Изт.Европа..Ако има някой друг живеещ във Финландия,навярно би потвърдил впечатлението ми,че мнозинството от циганите ,живеят в жилищни блокове,смесени с фините.Ето един сайт:http://www.romanomissio.fi/, мъжете винаги са в черни копринени панталони,зимата с черни кожени якета,а когато е топло с копринените якета от времето на баба ми,а жените изглеждат така:

Общи условия

Активация на акаунт