Имам проблем, дайте съвет

  • 3 862
  • 43
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 417
Здравейте знам, че много е изписано, търсих четох, но искам да ви попитам знае ли някой правилника за междуетажната собственост какво гласи относно шума? Какви са часовете между които трябва да се пази тишина през седмицата и през уикенда, става въпрос за София, не знам дали в различните градове има разлика. Проблемът ни е, че под нас има възрастни хора с които не можем да се разберем тъй като всяка сутрин няма събота няма неделя в 6-7 часа се усилва телевизора на макс, вече се превърна в психически тормоз, будят ни два часа преди работа, а за събота и неделя да не говорим, не знам вече какво да правим Rolling Eyes
Благодаря.

# 1
  • София
  • Мнения: 1 735
За съжаление в момента забраната да не се вдига шум е регламентирана само в часовете между 14-16ч и вечер след 22ч.За сутринта не съм убедена дали е до 7 или 8ч.

# 2
  • Мнения: 417
Това за от 14-16 часа го знам, съобразяваме се, да не кажа че напараво сме се превърнали в пенсионери на по 30 години, не пускаме музика никога, филми гледаме тихо.
Но сега проблема им бил, че ни чували как ходим в 24 часа до тоалетна Shocked и казаха да се преместим да спим в другата стая или да си лягаме когато и те.
Не искали да живеят в затвор, цитират ми закон в който не трябвали да вдигат шум до 6 сутринта и го спазвали, а в събота и неделя пак до 6... Rolling Eyes

# 3
  • Мнения: 1 554
о това ми е ужасно познато ,само ,че дъртофелата живееше над нас (умря преди 6 м) бях бременна,началото на лятото към 7 месец,ей направо откачах,ходих блъсках на вратата,на края почнах да и спирам тока от шалтерчето( те са на етажа) и си реших проблема Mr. Green

# 4
  • Мнения: 2 161
О,под майка ми има такива възрастни хора.И щеш не щеш следиш Дързост и красота,защото те го гледат на max.

# 5
  • Мнения: 417
Само да добавя, че имат телевизор и в другата стая, но не те пускат този под спалнята ни, говорих и аз и мъжа ми, и майка ми и баща ми(защото ги познават отдавна) но не тази сутрин направо ми затвори телефона, не знам дали въпросът е да се стига до война, една година вече без сън, ние и отгоре имаме проблемна съседка на 100 години, но тя не е добре нещо жената пък и от време на време ни дава почивка, но това чудо с телевизора... Confused

# 6
  • Кюстендил
  • Мнения: 67
Ако имат деца поговорете с тях да им вземат по едно слухово апаратче. Пускат си силно телевизора по простата причина, че не чуват. Дядо ми беше така и с баба ми се караха постоянно, но откакто сложи това чудо на съвременната техника у тях е мир и любов. Освен това от здравната каса ги дават безплатно, няма и да се охарчат хората.

# 7
  • Мнения: 417
Ако имат деца поговорете с тях да им вземат по едно слухово апаратче. Пускат си силно телевизора по простата причина, че не чуват. Дядо ми беше така и с баба ми се караха постоянно, но откакто сложи това чудо на съвременната техника у тях е мир и любов. Освен това от здравната каса ги дават безплатно, няма и да се охарчат хората.
Според мен много добре си чуват нали и като говорим с тях, нормално високо е, плюс това ако не чува, как аджеба ще чуе как ходим, чувала всичко каквото правим, ако е глуха, няма как да стане, според мен правят напук Cry

# 8
  • out of space
  • Мнения: 8 573
о това ми е ужасно познато ,само ,че дъртофелата живееше над нас (умря преди 6 м) бях бременна,началото на лятото към 7 месец,ей направо откачах,ходих блъсках на вратата,на края почнах да и спирам тока от шалтерчето( те са на етажа) и си реших проблема Mr. Green

Адски грозно   Sad Ако съм внучка на дъртофелата не е истина какъв пердах бих ти хвърлила  Close

# 9
  • Мнения: 71
Пускат си силно телевизора по простата причина, че не чуват.
Абе - не чуват!
А това:
сега проблема им бил, че ни чували как ходим в 24 часа до тоалетна Shocked
-чуват, нали?

kalinka79, виж този линк http://www.lex.bg/forum/viewtopic.php?f=24&t=18615.

# 10
  • Мнения: 417
Аз попаднах на доста правилници и наредби за междуетажната собственост, но никъде не се споменава за шума, има всичко друго ремонти и т.н но за шума не, може ли просто да не е регламентирано newsm78

# 11
  • France
  • Мнения: 726
И ние имахме съседка, която НАРОЧНО усилваше тв, от 6 сутринта до късно....Еми, нямаше оправия.

# 12
  • София
  • Мнения: 259
Подайте жалба в полицията или при кварталния, те ще им изпратят предупреждение и ако се повтаря могат да им наложат глоба.
Ние така се спасихме от един младеж до нас, който по време на цялата ми бременност ме будеше в 7-8 сутринта и дънеше, понякога по цял ден, музика и то така че паркета в нас вибрираше. Сега пак пуска, но много по-рядко и по-тихо и се живее.

# 13
  • София
  • Мнения: 28 464
В почивните дни не може да се вдига шум, без значение от часа, освен ако не сте се съгласили предварително за това.

http://www.sofiacouncil.bg/index.php?page=ordinance&id=10  -  Чл.3 ал.2

# 14
  • Мнения: 1 554
о това ми е ужасно познато ,само ,че дъртофелата живееше над нас (умря преди 6 м) бях бременна,началото на лятото към 7 месец,ей направо откачах,ходих блъсках на вратата,на края почнах да и спирам тока от шалтерчето( те са на етажа) и си реших проблема Mr. Green

Адски грозно   Sad Ако съм внучка на дъртофелата не е истина какъв пердах бих ти хвърлила  Close

ами ела да ми хвърлиш Laughing

всяка сутрин в 5 да те будят с телевизор до дупка,друга песен ще пееш Whistling

# 15
  • Мнения: 417
Цитат
всяка сутрин в 5 да те будят с телевизор до дупка,друга песен ще пееш
Наистина имам себе си и мъжа ми за културни и възпитани хора, но да си призная идват ни и странни хрумки, човек може да изперка Flutter

# 16
  • Мнения: 2 631
Регламента гласи, че сутрин шум не трябва да се вдига преди 8:00ч. сутринта, както и в часовете между 14:00 и 16:00ч., и вечер след 22:00ч. Петък и събота вечерните ограничения нарастват до 24:00ч.
Лятото специално си бях търсила страницата от закона, в която го пише! Имах си и аз разправии с рап песни..  Tired

# 17
  • Мнения: 417
kafe търсих ама не го намирам, искам да го разпечатам и да им го дам, с добро дето се вика Confused
Да го има черно на бяло защото твърденията на бабата са, че по закон е до 6 сутринта, и от 22 всеки ден Rolling Eyes

# 18
  • Мнения: 2 631
Сега ще го потърся!  Peace

# 19
  • София
  • Мнения: 7 984
Възрастните хора са с намален слух, както и с психика, която е съвършено различна от тази на човек до 60 год. Напълно нормално е да не чуват, поради което да увеличават телевизора. Малко вероятно е да го правят във ваша чест.
По отношение на това какво чуват, че вие правите, е отделен въпрос. Един възрастен човек интерпретира звуците по съвършено различен начин от младия, да не говорим, че колкото и да са с акъла си, има и старческа деменция и склероза. Това е и причината да възприемате техните действия, че са "напук" на вас. Те го правят, защото вътре в съзнанието им е съвсем друга реалност и възприятия.
Според мен по-лесно ще се справите, ако ги "сплашите", че следващия път ще извикате полиция и ХЕИ, за да направят замервания. Възрастните хора имат страх от правораздавателни органи, така че може и да сработи.
Знам, че е ужасно дразнещо, но все пак се отнасяйте към тях като към болни хора, защото те са точно такива. Старостта се превръща в болестно състояние, към което трябва предимно търпение и толерантност. Казвам го като човек, който е в постоянни грижи за баба над 80 години. И тя ме изкарва извън нерви, но със скандали не е успешен подход...

# 20
  • Мнения: 2 631
Ето за всички, на които ще им е в полза:
Обърнете внимание на чл. 14

http://law.dir.bg/reference.php?f=ppvres78

# 21
  • Мнения: 1 473
Едва ли биха се уплашили от някакъв правилник, щом не разбират от нормална дума.
Всяко търпение си има граници, за това си мисля, че може би трябва и вие да надувате до дупка звука на телевизора и ако трябва излизайте на разходка през това време.
Една седмица терор от ваша страна и те ще се оправят.
Успех.

# 22
  • Мнения: 417
милинка пробвахме, да ги "сплашим" с полиция но не никаква реакция, а относно това, че старите хора получават изменения съм напълно наясно, дете на медицински работници съм, да не говорим че и бабата и дядото са пациенти на баща ми, и той след като реши да поговори с тях смятам, че е преценил че не става въпрос за изкукала работа  Flutter

# 23
  • Мнения: 417
Ето за всички, на които ще им е в полза:
Обърнете внимание на чл. 14

http://law.dir.bg/reference.php?f=ppvres78
Много благодаря  Crazy

# 24
  • out of space
  • Мнения: 8 573


всяка сутрин в 5 да те будят с телевизор до дупка,друга песен ще пееш Whistling

в аптеките продават тапи за уши. А мен не ме мисли- в 5 сутринта и бомба да гръмне не бих я чула.
Абе сигурно си добра душа, но изказването ти ми прозвуча доста кофти...

# 25
  • Мнения: 1 554


всяка сутрин в 5 да те будят с телевизор до дупка,друга песен ще пееш Whistling

в аптеките продават тапи за уши. А мен не ме мисли- в 5 сутринта и бомба да гръмне не бих я чула.
Абе сигурно си добра душа, но изказването ти ми прозвуча доста кофти...

истината е ,че съм много добричка,но тогава бременна с разбеснели хормони,можех и да я удуша Mr. Green

# 26
  • Бургас
  • Мнения: 1 470


всяка сутрин в 5 да те будят с телевизор до дупка,друга песен ще пееш Whistling

в аптеките продават тапи за уши. А мен не ме мисли- в 5 сутринта и бомба да гръмне не бих я чула.
Абе сигурно си добра душа, но изказването ти ми прозвуча доста кофти...

истината е ,че съм много добричка,но тогава бременна с разбеснели хормони,можех и да я удуша Mr. Green
Хихи,помня я тази баба аз,много тормоз отнесе ти тогава

# 27
  • София
  • Мнения: 903


всяка сутрин в 5 да те будят с телевизор до дупка,друга песен ще пееш Whistling

в аптеките продават тапи за уши. А мен не ме мисли- в 5 сутринта и бомба да гръмне не бих я чула.
Абе сигурно си добра душа, но изказването ти ми прозвуча доста кофти...

А защо пък трябва аз ( ако съм на мястото на авторката) да си слагам тапи за уши , а не те да не усилват звука на телевизора. В правилника ясно пише, че шум може да се вдига след 8 часа сутринта, така че от какъв зор аз да се тормозя да спя с тапи за уши, докато те нарушават обществения ред.  Щом бабичката й дава за пример този правилник, да вземем да го спазва.


 Към авторката - според мен бабето може и да не знае за точния час. Не е лоша идея да й  разпечаташ правилника и да й го покажеш.  Може пък да види, че греши.  другия вариант е  този, който предложи ana07:
Всяко търпение си има граници, за това си мисля, че може би трябва и вие да надувате до дупка звука на телевизора и ако трябва излизайте на разходка през това време.
Една седмица терор от ваша страна и те ще се оправят.
Успех.

Успех.   bouquet

# 28
  • Мнения: 417
Значи и тапи си купихме  Embarassed, е не са удобни, даже в аптеките продават два вариянта, а колкото до правилника мъжа ще го разпечата и в пощата, благодаря на всички.
Леле станахме за смях, бабите да ни подлудяват Flutter

# 29
  • Мнения: 4 668
Когато се роди синът ни , живеехме в блок населен предимно с възрастни хора  Confused
Бабата , която живееше забележете над нас , слезе един ден да ни направи забележка , че много сме ходели из апартамента вечер късно и сме и пречели да спи  ooooh!
Мъжът ми , който е крайно възпитан и толерантен и обясни със спокоен тон , че имаме бебе на две седмици и ставаме , за да се грижим за него ...

Същата дама обаче ставаше сутрин в 6ч. , за да гледа Дързост и красота / повторенията / , та затова искам и аз някой да ми обясни този феномен - ако е глуха и и се налага да надува телевизора , как така чува стъпките на хората живеещи под нея ?

И само мога да кажа - аман от такива  злобари ! Пълно е с такива  Sick
Добре , че не живеем вече там , че книга мога да напиша за простотията и несъобразяването им .

# 30
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Сега се замислих - почти 20 години живеем в този апартамент. Първо съседите под нас имаха бебе, после и ние, никога не ме е дразнел шум от тях, не помня и те да са се оплаквали. За съседите над нас пък имам чувството че хора не живеят, в годината веднъж чувам като изпуснат някакъв предмет на пода.
Чудя се ние ли сме дебелокожи или пък зависи от самото жилище.
Какво точно целиш с издирването на нормативната база? Да ги сплашваш, да ги съдиш или? Дори да има резултат ефекта ще е временен.
Имаше преди време един филм /не помня заглавието/, където едно младо семейство беше тормозено от една съседска баба, та чак мислиха план как да я убият. Бабето първо указа доста съпротива, после взе че си умря от само себе си. Ако не сте готови на толкова драстични мерки, можете просто да смените жилището.
Желая ти успех!

# 31
  • София
  • Мнения: 1 735
ПУ,ПУ!Бай,бабо, да не ти се случва,че няма управия.Случила си на съседи. Peace

# 32
  • Мнения: 49
Не искам да те отчайвам, но едва ли ще успееш да се разбереш със съседите си. Не знам защо сме толкова проклети в тази наша България! Никой с никого не се съобразява!
Имам същите съседи. И те живеят над нас. Жената е разбрана. Когато се опитах да поговоря с нея, че събота и неделя поне просто искаме да поспим  до 9.00, тя сякаш разбра. Почувства се неудобно! Но мъжът й е неконтролируем. Най-интересното е, че беше нормален човек, когато се нанесохме в апартамента. Какво му стана сега....
Ти чуваш телевизор, а ето какво е при нас. В два часа през нощта се местят мебели!!! И сутринта ляга да спи! Вчера в три през нощта режеше дъски!!!!!После започна да сглобява нещо, като удряше с чук поне до 6 сутринта! След това си легна! Сложи някакъв нов шкаф над леглото ни, вратичките на който издават такъв пронизващ звук, че...Редовно водят спорове с жена си на висок глас все през нощта! После си лягат!
Вчера, от недоспиване, съпругът ми се прибра толкова блед, че чак се уплаших! Каза, че се чувства много зле, защото просто ние не спим нормално вече от не знам колко време! И да говоря с него, толкова злобен и отмъстителен е станала, че сигурно ще направи живота ни ад. А на този етап просто не можем да се преместим. Нямаме достатъчно средство, за да продадем този апартамент и да отидем другаде.
 

# 33
  • Мнения: 2 161
Сега като чета горната публикация,се сещам за съседите в кооперацията на родителите ми.Всяка вечер след 22 часа търкаляха бутилки точно над главата ми.Не знам дали бяха бутилки,но нещо се търкаляше.Случвало се е да си взема одеалцето и да спя в хола.Наистина е стресиращо,спор няма.Като се замисля,нищо чудно да съм се омъжила на 19 по тази причина.Поне да се наспя като хората.

# 34
  • Мнения: 2 388
Възрастните хора са с намален слух, както и с психика, която е съвършено различна от тази на човек до 60 год. Напълно нормално е да не чуват, поради което да увеличават телевизора. Малко вероятно е да го правят във ваша чест.
.....

И аз смятам така. Живея в почти изцяло пенсионерски блок, до голяма степен и на такава улица.
Свикнала съм към 10.30-11.00 да си коментират сериалите през прозореца.
В 2 часа посред нощ съседката над нас да чука орехи, защото е решила да прави сладкиш. Много изнервящ шум, ама много.
Никога досега не съм правила забележка. Някак си не ми е удобно. Сигурна съм, че не го правят нарочно.

# 35
  • Мнения: 743
С досадни съседи оправия няма. Тук в нашият вход имаме едни хора с куче - булонка. То лошо няма, но когато започнат да ги извждат по никои часове става ад. Това кученце като види друг човек и се почва едно яростно лаене, което може да те събуди от кома дори. Вечер, когато тъкмо съм приспала малката и съм седнала и запалила една цигара на топло/щото иначе пуша на терасата/, хората решават да си разходят кученцето - в 23:30 - 00 часа. Става страхотно, ако някой в този момент е имал неблагоразумието да се прибере. Целият вход ехти от кучешки лай, няколкото малки дечица в блока са се стреснали и събудили, защото спалните са на стената на стълбищата. И картинката е една малка идилия - кучешки лай примесен с детски рев.

# 36
  • Мнения: 130
Аз съм чувала, че до 8 часа не може да се вдига шум ама незнам дали е само за ремонтите

# 37
  • Мнения: 1 554
прясна случка от вчера,качвам се в асансьора и комшото под нас там Crazy питам го Малкия трополи ли много? и в отговор Ауууууу много тропа ,но ти не се притеснявай,той е малък не разбира Mr. Green казвам му ако има нещо качвай се и звънкай Flutter в отговор получих Ако се кача ще трябва да почерпиш Hug човека е пенсионер,сам живее ,много разбран Peace така че има и изключения Grinning

# 38
  • Мнения: 1 749
Над нас скоро се нанесоха нови хора.Имат и дете,мисля,че е момченце.Е,тропането е невъобразимо...Нямам нищо против детенцето..представям си моята като порасне какво ще им е на съседите отдолу.Въпроса е ,че жената също набива крак в плочките,и изглежда,го прави нарочно.Още от първите пъти,когато сме се виждали,останах с лошо впечатление от нея.Веднъж беше,за да я помоля (беше след 14ч и малката спеше,или поне се опитваше)да не вдигат шум,поне по това време.ТЯ почна да ми се кара,как съм могла ...те нали сега почиствали и бла бла и бла бла.Абе,може да се каже,че се разбрахме с добро.Е,да,но почнаха да се местят мебели след полунощ до към 2-3ч през нощта...Викам си:яснооооо.Така ще е....Нищо няма да казвам.Те като са невъзпитани,то си е за тях....
Но не знам защо,като пускам прахосмукачка и полудяват Laughing То не е за смях де....Не може една прахосмукачка,която е на етажа под теб да те ядосва,а факта,че тропаш и блъскаш над главата на малко дете да изглежда в очите ти съвсем нормално.Веднъж се засякохме във входа (те се качваха в асансьора) и тя тръгна да...бяга Laughing Явно все още може да изпитва някакъв срам.
За да не чуваме блъскането,с малкото си пускаме музика.Много обича.Имаме си и китара.Жалко за съседката,но малкото е много музикално още отсега и харесва всички музикални инструменти.Особено й допада една тарамбука ......Имаме си и палки за барабани ,така че...... Mr. Green

# 39
  • Мнения: 2 641
да кажа и аз за дъртофелниците   Mr. Green имаме една под нас, която се опитва да ни отрови с газ. винтила й е на 30 години, пропуска, смърди не е истина. от полицията и пожарната само свиват рамене. според мен бабичката трябва да  е клиент на психиатрията, но не тя си щъка свободно. супер агресивна и злобна. живее сама естествено кой ли би я търпял. като си усили звука на макс взимам вече една пръчка и чукам силно по стъклото й. тя започва да обижда и какво ли не ама явно предпочита здраво стъкло пред усилен телевизор  Mr. Green не знам как се навиваме да живеем в тези коптори с всякаква паплач. като в гета сме че и по зле. и това е в софия уж столица  ooooh!

# 40
  • София
  • Мнения: 16 003
За силния звук от телевизора има решение. Ако старците иначе си чуват всичко и даже имат претенции, че вие им шумите - говори с по-млади техни  роднини. Имахме такъв случай -под нас -  телевизорите им са стари и потенциометъра на звука е развален  или е много усилен, или почти не се чува. Поправката е елементарна и много евтина. Като го поправят ще си гледат без да ви държат в течение на сериалите от  05.30ч.
Преди год. имах съседка, злобен бабишкер - опита се да ни забрани да ползваме тоалетната след 22.00  или ако ходим да не пускаме вода. Тя се будела от казанчето. И ние да се вмиришем до сутринта.  Друг съсед - около 40 г. мъж - уж интелигентен, служител на Кинтекс - да не си дърпам пердето и да не проветрявам вечер - зле му действа на нервите отварянето на прозореца.  Само го изгледах лошо и млъкна.
А според закона тишина се пази от 22.00 до 06.00 сутрин и 14-16.00ч.

# 41
  • Мнения: 417
Здравейте, значи децата им живеят в чужбина а относно телевизорите хич не са им стари, днес даже звъняха да ни направят забележка, че им чукаме като вдигат шум Shocked
Иначе вече не мога да разбера от22-6 или от 22-8часа, не знам какво ще е по празниците...

# 42
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 815
Трябва да потърсиш Наредбата за обществения ред, която всяка Община приема и утвърждава. Там подробно са описани всички случаи - и при ремонти, и при шум, и прочие. Напълно те разбирам, защото вкъщи си ги имам такива двама пенсионери. Лошото е, че с годините слухът им намалява, на всичкото отгоре са и любители на сериалите. И можете да си представите какво е у нас?! Точно срещу къщата ни в момента строят кооперация - дето се казва на една ръка разстояние. Не знам как ще се спогодим с новите съседи. Веднъж старите ни комшии дойдоха да помолят да намалим малко ТВ (лятно време съм засичала, че се чува чак до кварталния магазин). Е, не можете да си представите какъв вой нададоха - откъде накъде някой си щял да им каже колко силно да слушат. Тормозим се и ние в къщи, ама с тях на глава не се излиза, просто не можем да се разберем. И съм ги предупреждавала, че не е приятно чак толкова високо, че ще си имаме проблеми със съседите, ама няма кой да чуе. Изглежда е вярно, че с възрастта човек става егоист.

# 43
  • София
  • Мнения: 903
А според закона тишина се пази от 22.00 до 06.00 сутрин и 14-16.00ч.

Според закона ( който беше между другото качен няколко пъти в тази тема), се пази тишина от 22 до 8 сутринта. Това е. Ясно е.

Общи условия

Активация на акаунт