Колко предварително и къде записвате децата си в детско заведение? (не частно!)

  • 3 056
  • 32
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 27 524
Рали, Мери, благодаря ви  Hug
Ще потърся в нета, ще проверя и за отворени врати, не може да няма, при положение, че и Кралят тук си отваря двореца  Grinning
Аз искам да има двор и пространство. Не знам при вас как е, но тук доста училища и детски гледам и почти всички са без двор, без прозорци, едно зандани, едни оградени сгради и вътрешния двор е едно към едно със затворническите дворове по филмите. Само телената ограда с ток липсва  Crazy
Детските нямат двор, зеленко, катерушки, пързалки... само бетон, огради и строга дисциплина  Tired

# 31
  • Мнения: 4 399
В Австрия е разлиЧно в разлиЧните провинции. Знам само за Виена, записването за държавна ясла или детска градина става официално през Януари-февруари в същата година в която детето Ще тръгва в съответното заведение. Неофициално обаЧе се правят записвания и преди това. С яслите има голям проблем и поне около нас, неработещи майки нямат шанс да полуЧат място. В детските градини се намират по-лесно места, друг е въпроса Че може да не е градината която искаш или ти е удобна. ТоЧно как става разпределението на местата е пълна мистерия и няма никакви тоЧни критерии, освен това Че деца които имат братя/сестри в съответната детска градина имат предимство.

За някои Частни градини записването става знаЧително по-рано. Тъй като нямат право да записват децата толкова рано официално, правят едно 'предварително' записване. Моята дъщеря е записана в една градина 'предварително' преди повеЧе от 1 година и ми казаха Че не е сигурно дали ще полуЧа място за следаващия септември, т.е. с 2 години Чакане не е сигурно Че ще полуЧи място.

Блонди, за същото със записването още по време на бременността, ми разказа една моя позната белгийка преди години и тогава ми звуЧеше като науЧна фантасика. Българите не смеят да си купят дрехи за бебетата докато са бременни, а белгийците ги записват на детска градина.  #Crazy Но в последствие разбрах Че в много други страни също е така.
Тук също искат да правят последната година на детската градина (5 год.) задължителна заради децата на Чужденците. А може и да са я направили веЧе, не съм съвсем сигурна защото моето дете трябва да тръгне така или инаЧе по-рано на градина.

# 32
  • Мнения: 1 630
Блонди, тук като дявол от тамян ги е страх от сравнението между училища.
За това няма класации на училищата.
Търсейки гимназия един от критериите ми беше успеваемостта на учениците от дадено училище след това в университета ( по не публични данни)
Мога да ти кажа 3те гимназии  от които бившите ученици се справят най-добре в университета.
Това разбила се не е основен критерий.

Имат отворени врати.
Имат празници на училището, на които можеш да отидеш с родителите на друго дете.
Според мен мнението на родителите е интересно да се чуе, разбира се ако е аргументирано, а не просто харесва ми или не.
Можеш да помолиш да разгледаш какво са правили в училище - рисунки, ръчен труд.

Имаш слаби училища - незаинтересовани учители, слаб директор, родители които не се грижат особено и добри училища.
В добрите няма абсолютна истина.
Училището не е добро само по себе си.
То е добро спрямо разбиранията  на съответните родители и самото дете. Не всяко добро училище е подходящо за всяко дете.
Примерно имат различни педагогически подходи. В началното училище сина ми беше в училище с Френет педагогика. Основната идея е че децата учат защото им е интересно и виждат как и къде могат да използват наученото.
Има и много по-традиционни училища, в които се пишат много домашни, държи се много на дисциплината и тн.
И сина ми и аз бяхме изключително доволни от началното му училище. Други родители не бяха.

За дворовете си права, особено за училищата в центъра. В Uccle примерно има много с прекрасни дворове. Извън Брюксел също.


Общи условия

Активация на акаунт