Бъдеща майка - без доходи и осигуровки!

  • 8 915
  • 101
  •   1
Отговори
# 15
  • пловдив
  • Мнения: 2 364
RAVIA  от това което прочетох ми стана най ясно само, че майката спешно трябва да си потърси работа
при това  с постоянен трудов договор, дори и на 4 часа
от всичко написано за нея не става ясно дали въобще е работила някъде пък дори и по за 1-2 месеца,
защото изискването на 12 р.месеца не означава последователни
тук 10 дни, там месец, другаде 2 и може пък ида и се събират няколко месеца
сега е в 4, до раждането има още 5 месеца - търсят се 7 месеца
ако не ги събере според мен пак излиза в майчинство, но в началото ще се води един вид в неплатена
докато станат 12 месеца стаж и от там си влиза в "релсите"
поне така разбрах от тълкуването на alizarina
вече друг е въпроса за размера на обезщетението което ще получава
със сигурност ще е по нисък защото средния размер се получава като нетния размер на възнаграждението / т.е. заплата по договор
минус удръжки за сметка на работника/ за 12 месеца  се дели на сбора на броя на работните дни през тези 12месеца и полученото се умножава по броя на дните в месеца за който ще се плаща обезщетение
когато липсват изработени месеци за база се взима минималната работна заплата - примерно 220лв за 2008
тук е мястото да подчертая, че колкото и ниско да е това което се получава все е повече от социалните помощи
това първо, второ ако не е назначена на постоянен трудов договор ще има право само на 1 година, а при постоянен трудов договор
майчинството е до 2 години
отделен "бонус" е че и тече стаж и си ползва пълния пакет здравно обслужване/дори и да е на 4 часа/, тъй че  да не губи време в много мислене /достатъчно е изгубила до 36 г без стаж/
не знам каква е по професия и образование, но в кризата която ни понастъпва искрено се надявам да успее да
намери нещо и дано да е скоро От сърце и желая лека бременност, благополучно раждане, живо и здраво детенце
и късмет!
Дано помогнах с нещо, защото само толкова са ми силиците!
разбира се ще разпитам и приятелки и ако науча нещо по съществено пак ще пиша!  bouquet



# 16
  • на правилното място, в точното време
  • Мнения: 2 731
antom,Maktub, благодаря за поясненията! На мен лично не са ми ясни подробностите около болни(ни и майчинство. Но и аз съм на мнение, че трябва по-скоро да си намери работа, за да вървят някакви осигуровки. Иначе само със социалното майчинство  newsm78 не ми се мисли.

# 17
  • София
  • Мнения: 4 884
Здравейте!

Мама Иги ви е разказала вече в общи линии за тази жена, с която е свързана темата. Тя е моя позната (живее близо до майка ми), и тъй като аз нямам представа как може да и се помогне, потърсих помощта на Иги.
Значи тази жена се казва Радослава, на 36 години е, бременна е в 5 месец в момента. Родителите и са починали, живее в собствен наследствен апартамент сама или може да се каже- с приходящия отвреме- навреме баща на бебето, който е иранец със статут на бежанец в БГ и без нормална постоянна работа тук. Радослава не работи в момента и доколкото ми е известно, е работила на места като сергии, малки магазинчета и подобни, на които не са я осигурявали, а само са и плащали заработеното на ръка. Тя сама си плаща здравните осигуровки от една година насам, което значи, че поне е здравноосигурена. Миналата седмица аз се срещах с нея и говорихме за бебето, за бъдещето и като майка, за отговорностите и трудностите, с които е свързано едно майчинство. Тя смята категорично да запише детето на нейно име. Бащата на бебето не е много надежден (както и самата майка по мои наблюдения), и тя иска да се застрахова, като не позволи на бащата да припознае детето. А дали той изобщо ще иска, не се знае. В момента Радослава няма работа, няма доходи, и е много изпаднала физически и емоционално. Обмисля варианта да продаде апартамента, в който сега живее и да купи някъде по-малък, за да не може да я намери иранеца и да започне начисто с парите, които ще останат от разликата в цената на другото жилище. Предполагам, че иска да си намери работа, но досега не е работила нищо постоянно и сигурно, и няма самочувствието, че може да започне някаква нормална работа в нейното състояние. Мисля, че тя се нуждае от емоционална и материална подкрепа за себе си и за детето. Последният път, когато говорих с нея по телефона, тя ми каза, че бащата я заплашвал, че ще и вземе бебето и тя му казала, че "ще го остави за осиновяване, но няма да му го даде", което ме навежда на мисълта, че има вероятност да остави наистина бебето, ако не съумее да си стъпи на краката. Ако трябва да бъда съвсем честна искам да кажа, че тя ме попита само дали мога да и дам креватче, количка и дрехи за бебето като се роди. Не е искала пари или морална подкрепа, но според мен емоцоналната подкрепа е основното, което трябва да получи, за да може да се справи с всичко останало.
Честно да си призная, и аз не виждам логика в това една здрава жена на 36 години да се остави в това положение, но фактите говорят друго. Казах и, че ще пуснем тема за нея във форума и тя с охота се съгласи. Какви са очакванията и, незнам. Знам обаче, че днес и звънях на мобилния телефон, обаче цял ден беше изключен. Оня ден спомена, че бащата на бебето пак я е тормозил, бил е пиян и я е малтретирал, идвала е полиция.... Незнам дали изключения телефон има връзка с всичко това. Разказвам ви всичко, което знам аз към момента.
Това е, което мога да кажа засега за ситуацията.

Малко уточнение- в момента е записана в Бюрото по труда и се води безработна там, но няма право на обезщетение. Поне така ми каза тя самата.

Последна редакция: сб, 03 яну 2009, 23:35 от gabiplus

# 18
  • Мнения: 2 471
gabiplus има ли възможност жената да говори с психолог? Моя позната имаше проблем с бившият си съпруг след, като роди детето им. Обърна се към неправителствена организация и жена психолог идваше в тях 2 пъти седмично. Много и помогна.

# 19
  • Мнения: 3 634
Малко уточнение- в момента е записана в Бюрото по труда и се води безработна там, но няма право на обезщетение. Поне така ми каза тя самата.

Вероятно го е получила вече и сега се води само като безработна. Тъжно ми е за бебенцето, но тази жена сама се е забъркала в страхотна каша. Мисля, че по-удачен вариант вместо да продава жилището е да потърси възможност за съквартирантка. Бащата като е бежанец мисля, че му трябват 2-3 жалби в полицията и определено ще има доста проблеми от страна на властите. Тя ходи ли на ЖК?

# 20
  • София
  • Мнения: 4 884
gabiplus има ли възможност жената да говори с психолог? Моя позната имаше проблем с бившият си съпруг след, като роди детето им. Обърна се към неправителствена организация и жена психолог идваше в тях 2 пъти седмично. Много и помогна.

Честно да ти кажа, тя самата едва ли ще поема инициатива да се срещне с психолог. Може би, ако някой го организира и след това и го предложи...Незнам.
Интересното в случая е, че тази майка не моли за милостиня. Казва просто "Ще се справя с бебето", само трябвало да се махне някъде далече от иранеца. Обаче аз не вярвам, че тя ще може да се справи сама. Жал ми е за това неродено детенце. Светът е толкова жесток и скапан, а то още не се е родило, а има вече проблеми...

# 21
  • София
  • Мнения: 4 884
Михалко, ходила е на ЖК, пуснали са и стандартните изследвания-кръв, урина. Аз я посъветвах да си направи и генетични изследвания, защото все пак е на 36, но гинекологът в Поликлиниката е преценил, че това не е необходимо и не и е дал направление.

# 22
  • Мнения: 2 471
Ще се опитам да намеря някакви координати на психоложката, но не обещавам нищо. Все пак е хубаво такъв човек да поговори с нея.

Последна редакция: нд, 04 яну 2009, 00:15 от Dencho

# 23
  • пловдив
  • Мнения: 2 364
Хрумва ми една идея. Не знам колко е голямо наследственното и жилище, но не може ли да се изнесе
в по-малко под наем, а нейното да го отдаде под наем, като се уговори с наемателите си да и привеждат наема по
сметка / би трябвало да има открита от бюрото по труда/. Те няма да знаят адреса и същевременно
бащата на детето също. Ако нейното жилище е по-голямо ще компенсира наема и и може да и остава някой лев.
Звучи като долнопробен американски филм, но знае ли се може и да се получи?!.
Разбирам страховете и защото имам позната която мъжът и редовно пие и я бие, но колкото и да и говорим
не се съгласява за намеса от полиция или помощ от организации
Да, сложна ситуация, но колкото и съвети да даваме gabiplus ти все пак я познаваш, тъй че продължавай да
и говориш и дано намери сили да вземе най доброто решение!
Успех!

# 24
  • София
  • Мнения: 4 884
Хрумва ми една идея. Не знам колко е голямо наследственното и жилище, но не може ли да се изнесе
в по-малко под наем, а нейното да го отдаде под наем, като се уговори с наемателите си да и привеждат наема по
сметка / би трябвало да има открита от бюрото по труда/. Те няма да знаят адреса и същевременно
бащата на детето също. Ако нейното жилище е по-голямо ще компенсира наема и и може да и остава някой лев.
Звучи като долнопробен американски филм, но знае ли се може и да се получи?!.
Разбирам страховете и защото имам позната която мъжът и редовно пие и я бие, но колкото и да и говорим
не се съгласява за намеса от полиция или помощ от организации
Да, сложна ситуация, но колкото и съвети да даваме gabiplus ти все пак я познаваш, тъй че продължавай да
и говориш и дано намери сили да вземе най доброто решение!
Успех!

Доколкото знам, тя обмисля варианта да пусне квартирант в свободната стая от апартамента, в който живее. Това вероятно ще и носи някакви доходи, но едва ли ще са достатъчно, за да гледа нормално едно бебе.
Първоначалната идея на тази тема беше да проучим как тази бъдеща майка може да получава майчинство, след като е изпаднала в такова състояние. Тъй като тя няма Интернет вкъщи и като цяло живее доста скромно и с много лишения, моята цел беше да разбера, и съответно да и предам вашите мнения.
Нейният проблем обаче е доста по-сложен и дълбок. Ако не можем да помогнем с друго, то поне трябва с общи усилия да съберем някакви вещи, дрехи, количка за бебето, за да знаем, че сме помогнали според възможностите си. А дали тази майка занапред ще съумее да подреди живота си, ще зависи изцяло от нейните амбиции да осигури ако не на себе си, поне на детето си нормално съществуване.
Телефонът и днес отново е изключен. Току що се опитах да се свържа с нея. И аз се надявам всичко с нея да е наред, ама......

# 25
  • Мнения: 3 634
Аз мисля, че бебешките принадлежности не е трудно да ги осигурим, но с памперсите и АМ ще й се натовари бюджета. Оставам с впечатление, че някой ще трябва освен да поговори с нея, да задвижи процедурите за еднократна помощ, социални и детски надбавки.

# 26
  • Мнения: 2 471
Виж, разбирам желанието ти да помогнеш на жената, но тя е бременна в 4-5 месец. Преди да търсиш дрешки и количка за нероденото бебе, трябва да си уреди въпроса с осигуровките. Малко слагаш каруцата пред коня. Вещи за бебето винаги ще се намерят.
Разбирам от написаното, че не желаеш да търся психоложката - ОК няма. За мен жената има и психологичен проблем, но това е мое мнение.
Успех!

# 27
  • София
  • Мнения: 4 884
Аз мисля, че бебешките принадлежности не е трудно да ги осигурим, но с памперсите и АМ ще й се натовари бюджета. Оставам с впечатление, че някой ще трябва освен да поговори с нея, да задвижи процедурите за еднократна помощ, социални и детски надбавки.

Ами като я гледам, на нея и липсва всякаква инициатива да промени нещо или да задейства каквото и да било в нейна полза. Седи си бременна вкъщи и чака нещо да се случи. Ама как, какво, не се знае.


Денчо, не съм казала, че аз не желая да търсиш психоложката. Напротив. Моите желания едва ли могат да помогнат кой знае колко. Казах само, че познавайки тази майка не вярвам самата тя да поеме инициативата да се свърже с психолог. Но ако има някаква Фондация, която се занимава с бременни самотни жени, изпаднали в трудно положение, и ако някой я убеди, че не трябва да се оставя на течението, вероятно ще може да и се помогне адекватно.
Просто незнам кой е най-правилния начин да се помогне на човек, който седи у дома без доходи, съсипан е психически и емоционално, системно е подложен на тормоз от бащата на детето, но едновременно с това не предприема нищо в тая връзка.

Последна редакция: нд, 04 яну 2009, 11:01 от gabiplus

# 28
  • Мнения: 3 634
Значи някой ще трябва да се ангажира с повече от това да й предостави информация. Буквално ще трябва да я води за ръка по институциите.

# 29
  • София
  • Мнения: 4 884
Значи някой ще трябва да се ангажира с повече от това да й предостави информация. Буквално ще трябва да я води за ръка по институциите.

Михалко, мисля, че ако има някакво Сдружение, което се занимава с такива майки, и ако те се свържат с нея и я поканят да поговорят или пък и дадем конкретни насоки и координати какво да прави, вероятно самата тя ще се задейства.

Общи условия

Активация на акаунт