Захранване

  • 3 741
  • 87
  •   1
Отговори

Анкета

Кога захранихте  децата си?

Опции:

  • Мнения: 1 045
Понеже 6те възникне спор ако си изказвате мненията моля ви да бъдете така добри да се въздържате към то4ния ми въпрос.Нека да не се запо4ва нова битка,кой е по -прав.

# 1
  • Велико Търново
  • Мнения: 8 457
Захраних след 6 месец.
търсачката работи Crazy

# 2
  • Мнения: 9 814
Не съм захранила по нито един от посочените отговори.
Дадох за първи път на детето си пюре от банан на 4 навършени месеца.

П.П. И уточни какво имаш предвид под това "според бабите", защото е твърде разтегливо понятие.

# 3
  • Мнения: 3 621
Има други 2 подфорума за захранването и храненето на децата с много полезна информация.
Иначе на въпроса, след като се информира всяка майка може сама да прецени кога и с какво да захрани детето си, защото е доказано, че в България са много малко педиатрите които могат да дадат добър съвет в това отношение

# 4
  • Мнения: 1 045
Според бабите имам предвид 4е сте слу6али тях и как са ви захранили те .
Много информация има и съм я из4ела,но ме интересува6е кой какво практикува.
Съ6то ми е интересно ако сте наблюдавали 4е има някакъв проблем било с по-ранно или по-късно захранване да го споделите.
Благодаря за вниманието Hug

Последна редакция: нд, 28 дек 2008, 11:54 от GALQ79

# 5
  • в илюзия
  • Мнения: 1 306
Първо има специални подфоруми за хранене на деца
Гласувах с първа опция

# 6
  • Мнения: 9 814
Според бабите имам предвид 4е сте слу6али тях и как са ви захранили те .
Много информация има и съм я из4ела,но ме интересува6е кой какво практикува.
Съ6то ми е интересно ако сте наблюдавали 4е има някакъв проблем било с по-ранно или по-късно захранване да го споделите.
Благодаря за вниманието Hug

Слушайки бабите означава даване на сок на 40 дневно бебе.
Брашнена каша на 3 м., кисел от 4-ти и грис от 5-ти
Което се припокрива със захранването при т.нар. стара школа.

# 7
  • Мнения: 1 045
Според бабите имам предвид 4е сте слу6али тях и как са ви захранили те .
Много информация има и съм я из4ела,но ме интересува6е кой какво практикува.
Съ6то ми е интересно ако сте наблюдавали 4е има някакъв проблем било с по-ранно или по-късно захранване да го споделите.
Благодаря за вниманието Hug

Слушайки бабите означава даване на сок на 40 дневно бебе.
Брашнена каша на 3 м., кисел от 4-ти и грис от 5-ти
Което се припокрива със захранването при т.нар. стара школа.
Горе долу си права,но бабите не са знаели какво е глутен и са давали преди 6-ти месец попари и т.н.
Ако смятате да променим малко анкетат нямам против.

# 8
  • Мнения: 3 376
E,те бабите и меда,цитрусовите и др. на са чували,че може да са алергени преди годинката.

Аз захраних след 6-ти месец.

# 9
  • Мнения: 1 006
След 4-тия месец с плодово пюре.Сок не съм му давала.

# 10
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Захраних на 5месеца

# 11
  • Мнения: 1 045
E,те бабите и меда,цитрусовите и др. на са чували,че може да са алергени преди годинката.

Аз захраних след 6-ти месец.
То4но за такива не6та говоря.За това ги разделих по този на4ин.

# 12
  • Мнения: 6 438
На 5 месеца със зеленчуково пюре.
Не гласувах,не намирам моята опция.

# 13
  • Мнения: 10 982
Захраних след 6 месец.

# 14
  • Мнения: 14 471
на 5 навършени месеца дадох малко оризова каша

на 6 навършени започнах с пюре от морков

# 15
  • след Околовръстното
  • Мнения: 1 812
Захранила съм и двете по съветите на "старата школа".Голямата няма проблеми и алергии надявам се и малката да няма. Авторката на анкетата нашумя напоследък в 2-3 други теми и се разразиха грозни спорове и обиди.Надявам се да не е пуснала тази за поредното спречкване.Галя нищо лично.

# 16
  • Разград
  • Мнения: 2 102
Захраних на 2 месеца и двете си деца.

# 17
  • София
  • Мнения: 4 585
Захраних на 4 месеца и половина с картофено пюре по моя и лекарска преценка. Може би поизбързах с около месец.

# 18
  • гр.София
  • Мнения: 380
На 3 месеца-с ябълков сок, по съвет на педиатъра. След това-от 4 месец-картофено пюре, от петия месец-зеленчуково пюре и безглутенова каша. Не сме имали никакви проблеми, бебето ми е здраво и си хапва с апетит от всичко.

# 19
  • Мнения: 4 335
Захраних на 5 месеца(без няколко дена)сьс зеленчуково пюре.

# 20
  • Мнения: 4 433
на 3 месеца с плодово.

# 21
  • Мнения: 822
На 3 месеца дадох сок,а на 5 и половина,зеленчуково.

# 22
  • Мнения: 6 274
На 5 месеца със зеленчуково пюре.
Не гласувах,не намирам моята опция.

И аз така.  Peace

# 23
  • Мнения: 1 045
Захранила съм и двете по съветите на "старата школа".Голямата няма проблеми и алергии надявам се и малката да няма. Авторката на анкетата нашумя напоследък в 2-3 други теми и се разразиха грозни спорове и обиди.Надявам се да не е пуснала тази за поредното спречкване.Галя нищо лично.
Не искам спорове и за това дори съм помолила о6те в на4алото.Аз ве4е съм я захранила бебка,но имам приятелки които се 4удят какво да правят.Понеже мнения и теории всякакви за това ми стана интересно да разбера практиката.
Нападала съм не съвети а квалификации само да отбележа. Peace

# 24
  • Мнения: 2 910
Захраних на 4 навършени месеца с плодово пюре. Отговора ми не го намирам в анкетата.

# 25
  • Мнения: 422
захраних на 4,5 месеца със зелен4уково пюре.Не съм гласувала няма такава опция

# 26
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
гласувах с първа опция.Захраних в края на втория месец със сок от ябълка и морков Peace

# 27
  • Мнения: 1 045
Добавих и по ли4на преценка за мамите които не влизат в другите графи.Благодаря предварително за и4ерпателната информация.

# 28
  • Мнения: 1 546
Захраних по мое осмотрение на 5 месеца с пюре от тиква. Peace

# 29
  • Мнения: 264
По лична преценка захраних. Не съм давала сок и няма и да давам. На 4 месеца захраних с плодово пюре. Като стане на 5, ще захраня със зеленчуково.

# 30
  • Мнения: 6 274
Явно моята опция е "по лична преценка"....  Thinking
Гласувах...
  Peace

# 31
# 32
  • Мнения: 78
Бебо на 5 месеца с картофено пюре.Батко на 4 мес. с плодово пюре,но това беше преди 5 години  Grinning

# 33
  • Мнения: 1 059
Чела съм(не си спомням в кое списание),че даването на 5-10 мл.сок или плодово пюре не се счита за захранване,понеже не е заместено млечно хранене,а е само добавъчна храна с цел да се уж набавят някакви витамини.
Иначе захраних на 5 мес.с картофено пюре,малко преди това си спомням,че бях дала 5-10 гр.ябълково пюре,но повърна на фонтан,явно храносмилателната и система не е била достатъчно зряла.

# 34
  • Мнения: 5 393
На 6 навършени месеца. По лична преценка да следвам новите тенденции, които само в България са нови обаче, а  за останалата част от света са нещо нормално Laughing

# 35
  • Мнения: 502
захравних в края на 5м. и то с оризова каша. не съм давала сокчета до края на 10 м. , а пюрета почнах да давам в 6м. като първо дадох зеленчуково.

# 36
  • Мнения: 4 753
При 5 навършени месеца...

# 37
  • Мнения: 2 448
На 2 месеца със сок, на 5 месеца го записах на детската кухня. Не знам кое е по бабешки, това ми беше по препоръка на педиатърката.

# 38
  • Мнения: 1 045
до тук имам представа само 4е бабите не слу6аме.Хубаво е 4е не влизат да 4етат и те. Laughing

# 39
  • Мнения: 4 290
Оф, не знам как да гласувам. Преди пет и половина години, когато родих сина си, изобщо не бях чувала за педагогическото захранване. Действах според съветите на педито. Синът ми беше на месец, когато опита сок от ябълка, но не му хареса и не настоях (слава богу). На два месеца и нещо пробвах да му дам плодово пюре, пак по препоръка на педито, но той упорито отказваше. Голямо мацане беше. Тогава една приятелка ме светна за новите методи на захранване (нови само в България, обаче) и аз след задълбочено информиране зарязах всички опити да мъча с пюрета бебето си. Беше на 5 месеца, когато го захраних с оризова каша и картофено пюре.
Дъщеря ми до сега не е опитвала друго, освен кърма. Мисля да я захраня след шестия месец, все още се двоумя с какво, най-вероятно с тиква или картоф.

# 40
  • Мнения: 2 448
до тук имам представа само 4е бабите не слу6аме.Хубаво е 4е не влизат да 4етат и те. Laughing

Нямаше за какво да я слушам мойта баба, те са били толкова бедни, че е слагала шекер в парцал и е давала на бебето да смуче докато тя е била на нивата.

# 41
  • Мнения: 1 629
на  4 месеца захраних с едно на Хип от спанак, отврат беше Sick

# 42
  • Ботевград
  • Мнения: 2 289
след 6-ти месец с плодово пюре

# 43
  • Мнения: 318
към средата на  втория месец започнах да давам сок от ябълка и от морков  Peace

# 44
  • Мнения: 1 763
Захраних на 5 месеца с пюре от моркови по лична преценка. Педи беше за сокчета на един месец, бабите не са ми давали съвети. Мъжът ми е захранен педагогически, свеки не помни кога, майка ми също не помни кога и с какво съм захранена.

# 45
  • Мнения: 179
Захраних на 6 месеца с картоф и морков.
Нямаше проблем - детето беше готово.
Той обича да си хапва и по този повод до този момент /на 1 година и 3 месеца/ не съм му давала каши, бисквити, готови пюрета, съвсем съзнателно не го записах на детска кухня заради бялото брашно и бялата захар и т.н. Опитвам се да му давам повече зеленчуци, които да му пълнят стомахчето и в същото време да не са много калорични.
Но пък винаги ми е било странно това догматично отношение - доста майки са убедени, че има само един начин за захранване и той е точно техния.
Децата се раждат с различно тегло, развиват се по различен начин и не вярвам, че има общи правила. Или поне твърди правила.

# 46
  • София
  • Мнения: 23 036
Тъй като няма опция "от 5-ия месец", гласувах "по лична преценка"!
И една корекция - захранването от 6-ия месец не е революционно, просто в България преди години е приета Съветската школа, по която се е захранвало...   Peace

# 47
  • Sofia
  • Мнения: 9 688
Захраних на 5.5месеца със зеленчуково пюре.
Гласувах - по лична преценка.
Педито ми дава зор от 2-ри месец да захраня, но не я послушах.
На въпроса ми защо да захраня на 2 месеца  - каза ми: Защото досега не била виждала лоши последствия от захранено на 2м дете.
Тоя аргумент не ми се стори сериозен изобщо. Naughty

# 48
  • Мнения: 3 092
Захраних на 5 месеца(без няколко дена)сьс зеленчуково пюре.
и аз ама с плодово .
После спрях захранването след 10-тина дни , защото отказа да яде и го поднових след 6-тия месец...няма опция като за мене Laughing
 

# 49
  • София
  • Мнения: 43 903
На 5,5 месеца по собствена преценка.

# 50
  • София
  • Мнения: 1 946
Смятам да я захраня като навърши 6 месеца  Peace

# 51
  • София
  • Мнения: 2 227
"По лична преценка".
Големият го захраних на 4-ри навършени месеца (ако не се лъжа) със сок от ябълки (отчитам го като грешка, защото по-късно направи алергия от ябълки). Трябваше да започна със зеленчуково пюре.
Малкият пробвах да го захраня на 4,5 м. - пълен провал, явно не беше готов. Продължих със захранването когато стана на 5,5 м. със зеленчуково пюре. Случвало ми се е да не хареса пюре. Първоначално се притесних, че ще е капризен, но по-късно прояде. Явно му е било рано въпреки, че пюретата, които съм му давала са били показани за дадената възраст. Въобще малкия не се водеше "по книги", СЗО и д. р. препоръки. Ориентирът ми беше той и неговата готовност. Сок и до този момент не съм давала.

# 52
  • into the blue
  • Мнения: 771
Захраних по моя преценка на 5 месеца с плодово пюре.

# 53
  • Мнения: 2 374
Захраних със сок към 4 месец.

# 54
  • И аз не знам къде...
  • Мнения: 718
На 5 навършени с пюре: моркови с ябълка  ooooh!! По грешка вместо само моркови бях купила смесено  Embarassed ooooh!!

# 55
  • Мнения: 249
На 5 месеца с картоф

# 56
  • Мнения: 1 336
Захраних на 6 месеца с картоф и морков.
Нямаше проблем - детето беше готово.
Той обича да си хапва и по този повод до този момент /на 1 година и 3 месеца/ не съм му давала каши, бисквити, готови пюрета, съвсем съзнателно не го записах на детска кухня заради бялото брашно и бялата захар и т.н. Опитвам се да му давам повече зеленчуци, които да му пълнят стомахчето и в същото време да не са много калорични.
Но пък винаги ми е било странно това догматично отношение - доста майки са убедени, че има само един начин за захранване и той е точно техния.
Децата се раждат с различно тегло, развиват се по различен начин и не вярвам, че има общи правила. Или поне твърди правила.
Готвиш му всички неща или ... ?

# 57
  • Мнения: 174
Захраних на 5 навършени месеца по моя преценца,със съгласието на педи,защото дотогава бяхме само на кърма и взе да не й стига,иначе педи искаше да я захраня на 6 месеца аз също,ама...Захраних я с оризова каша,давах й само каша 1 месец като бавно увеличавах количеството и на 6 навършени месеца,й дадох зеленчуво пюре-морков.Сега е на 10 месеца и още сок не съм й давала...

Последна редакция: пн, 29 дек 2008, 23:16 от cosmopolitan

# 58
  • Мнения: 488
Смятам да азахраня н а7 навършени,но ако беба покаже желание,може и по-рано!Затова гласувах за 6 навършени!

# 59
  • Мнения: 840
по лична предценка на 5,5 месеца Peace

# 60
  • Мнения: 3 034
захраних на 4.5 месеца с оризова каша. гласувах с "друго,според лекарско предписание", защото нито педиатърът, нито аз имахме желание да захранвам преди 6-тия месец, но сина ми беше на друго мнение. две седмици го следихме колко мляко пие и дали показва всички признаци за захранване и нямаше накъде - човекът си беше готов  Grinning

п.с. да онеправдая набедените баби: не знам за кое поколение баби става дума в тази тема, но ранното захранване е съветска идея и част от социалистическото битие на жената-труженичка, целяща тя да се върне на работа, а бебето да е готово да яде в яслата. преди социализма в България е било както навсякъде другаде - бебетата са били масово кърмени (бедни са били хората), най-често дълго, пак поради икономически съображения. цитруси предполагам ви е ясно, че е имало на масата на малко хора. мед - зависи къде са живеели и дали е имало наблизо кошери. от моите баби/прабаби знам, че дълго се е кърмело или се е давало кисело мляко. захранвали са, когато бебето може само да се обслужва, смятайте колко трябва да е било голямо, за да вземе само и да държи храна - според мен 6 месеца е абсолютният минимум. просто не са имали толкова време да седят и да дават лъжичка по лъжичка, час по час. което в сравнение с последвлата измишльотина за ранно захранване, е било доста по-добро за бебетата.

# 61
# 62
  • Мнения: 2 587
Гласувах с "по лична преценка" поради липса на другата опция - "захранване на възраст 4-6 м."

# 63
  • Бургас
  • Мнения: 10 809
По лична преценка-на 5м.

# 64
  • Мнения: 3 453
   След 40 ден дадох сок, а вече яде и плодово пюре Peace

# 65
  • Мнения: 2 960
захраних на 5 месеца и половина с пюре от картоф!!!

# 66
  • Мнения: 1 045
Приемам забележките Embarassed,но опциите ги съобразих с това което ме интертесува мен.След други забележки добавих и опцията по ли4на преценка.Пове4е ме интересуваше доколко следваме традицията от 2-3 месец или новите тенденции.В крайна сметка ми стана ясно че сме по-склонни да вървим по средата.

# 67
  • Мнения: 3 993
Гласувах с "друго по лекарско предписание". Захраних на 4 месеца и 18 дни, защото дъщеря ми беше готова за захранване и след консултация с нашата педиатърка, разбира се.  Peace

# 68
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
След 4-тия месец с плодово пюре.Сок не съм му давала.
Peace

# 69
  • Пловдив
  • Мнения: 556
Аз започнах със сок,но не действаше добре на детето,за това всичко от  там, нататък давах по лична преценка.

# 70
  • София
  • Мнения: 5 079
На 6 месеца без малко с картофено пюре + кърма.

# 71
  • Мнения: 1 219
захраних на 7 навършени и 2 дни Peace с картофено пюре.

# 72
  • Мнения: 657
На навършени 6 месеца я захраних с картофено пюре с кърма. Peace

# 73
  • Мнения: 535
Захраних на 5 месеца и половина  с оризова каша  Peace

# 74
  • Мнения: 147
Каката я захраних със сокче след 2-рия месец /преди 5 години/ и не съм имала никакви проблеми досега с нея. Но сега смятам да захраня след 4-тия със сокче.

# 75
  • Мнения: 93
Аз захраних на 5,5 месеца с картофено пюре по препоръка на педиатъра,но и бебчо беше готов-проявяваше голям интерес към съдържанието на нашите чинии и се опитваше да бръкне в тях.

# 76
  • Мнения: 9 988
На навършени 6 месеца с картофено пюре (с кърма).
Така захраних според съвета на педиатърката, и отчасти на д-р Спок (4-6мес. и по-късно, ако един или двамата родители са алергици)
Това май не са нови тенденции обаче, защото и мъжа ми така е бил захранван.

# 77
  • панагюрище
  • Мнения: 179
На 5 месеца с оризова каша. Peace

# 78
  • Мнения: 25
Здравейте ние започнахме  с сок от ябълка след 40 ден и смятам сега като навършим 2м. да започнем с плодово  пюре   Hug

# 79
  • Мнения: 11
 :)zdr
molq vi kajete mi s kakvo da zapochna da si zaxranvam deteto
tq e na 4 meseca i polovina
ochakvam da mi otgovorite
mersi

# 80
  • Мнения: 31
На 6 месеца навършени с плодово пюре.

# 81
  • Мнения: 1 045
:)zdr
molq vi kajete mi s kakvo da zapochna da si zaxranvam deteto
tq e na 4 meseca i polovina
ochakvam da mi otgovorite
mersi

Аз ако ми е сега бих започнала с каша при това безмлечна и задължително без глутен ,тиква или картоф.Другото виняги дава някакъв ефект/разхлабва,алергии,повръщане и разни други/.
Питай педиатъра защото знае детето какви прроблеми е имало до сега.Но повечето препоръчват ябълка.
Каквото и да започнеш нямаш гаранции.Така че започни с една лъжичка отначало за да не стане гаф.Ако няма проблем следващия ден няколко лъжички и така увеличаваш количеството.След това следващото пак по една лъжичка и така бавно въвеждаш нещата едно по едно.А въведените може в комбинации.
Ако детето ти няма проблем с изхождането препоръчвам оризова каша.Май само от нея нямам познат да е брал ядове.

# 82
  • Мнения: 6 711
По лична преценка, в края на 4-ти месец, но много рехаво! Един ден дам 1-2 лъжички, после 2 дена само кърма. На 6 месеца заместих едно хранене - обедното и следобедното с млечна каша и така процедирах. Peace

# 83
  • Мнения: 128
Захраних Алекс на 6 навършени месеца с картофено пюре. Прдепочетох схема, с която първо се въвеждат зеленчуци, защото подходящите можех да намеря в прясно състояние и домашно отгледани (поне повечето от тях) Peace.

# 84
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Захраних на 4 месеца и една седмица. Но го отчитам като грешка, трябваше да изчакама поне до 5 навършени. Сбърках кризата на растежа с готовност за захранване! Rolling Eyes
Захраних по моя преценка с оризова каша, като преди това се консултирах с нашата педиатърка. Тя ми каза, че ако искам вече мога да го захранвам (като сатана на 4 месеца), но естествено много внимателно. Целия първи месец от захранването му давах кашички само (оризова, рожкови и царевица), едва след това започнах със зеленчуковите пюрета. Тогава въведох и второто твърдо хранене за деня. От два-три дни вече имаме три твърди хранения на ден, но млечно хранене нямам намерение да замествам преди да стане поне на 10 месеца. В идеалния случай - след като навърши годинка! Peace Сок не възнамерявам скоро да му дам, не виждам полза от него за момента.

# 85
  • Мнения: 3 695
След 6-ти месец според новите тенденции.  Peace

# 86
  • Дълбоката провинция
  • Мнения: 201
След 6-тия месец с оризова каша с кърма,за което бях упреквана от всички , а от педито почти линчувана ,че държа детето само на кърма #2gunfire

# 87
  • София
  • Мнения: 372
мисля да захранвам педагогически  след 6-ти месец Peace

Общи условия

Активация на акаунт