Към къснозахранващите мами....

  • 1 394
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 488
Здравейте!
Реших  да захраня дъщеря си на 7 навършени месеца...
Има ли майки,които за захранили късно,с какво са започнали,как се е приело от бебетата,в каква последователност са въвели храните и така...
Благодаря предварително!

# 1
  • BG
  • Мнения: 1 900
Аз не съм от тях.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 833
Е, чак пък 7 месеца мисля, че е много. Защо толкова искаш да изчакаш. Иначе аз захраних на 5 навършени месеца. И смятам, че след 5-тия до 6-тия месец е нормално да се захрани.

# 3
  • Мнения: 1 691
Аз захраних (по принуда и направо изнудване) на 5 навършени месеца. В началото давах само някаква каша по няколко лъжички и едва след навършени 6 месеца и малко започнах да въвеждам други храни, т.е. започнах същинското захранване. Не знам обаче дали моят опит ще ти бъде от полза, защото захраних педагогически, а там не се спазва определен ред на храните, а недопускане на големи количества. Така че давах почти всичко наред без абсолютно никакви проблеми. Ако проявиш интерес, потърси темата на педагогически захранващите.
Каквото и да прецениш, успех! И според мен на 7 месеца изобщо не е късно да започнеш захранването.

# 4
  • Мнения: 860
Здравейте!
Реших  да захраня дъщеря си на 7 навършени месеца...
Има ли майки,които за захранили късно,с какво са започнали,как се е приело от бебетата,в каква последователност са въвели храните и така...
Благодаря предварително!

Ние се захранваме сега близо на 5 месеца сме, и  от  проченета информация за захранванетоя обобщавам за себе си така - Зависи от сезонноста на плодове и зеленчуци с които се захранва бебето.
Сега са тикви, моркови, картофи, ябълки и т.н. Сок не съм давала и скоро няма.  Сега давам вече  10 дни тиква на пюре с малко АМ или кърма и от 2 дни прибавих морков пак с АМ или кърма, след 8 дни вкарвам и картоф и така ще стигнем до едно заместено хранене.
Има много схеми разгледай ги и си избери след консулт с педито може да почваш някоя. Успех с храненето!

# 5
  • Мнения: 543
Аз захраних на 5 месеца и половина. Захраних със зеленчуково пюре от морков на Хип, после морков с картоф, тиква, тиква с картоф и т.н. После въведох каши, след това месо, след това плодове. Замествах кърменето, защото ми беше доста проблемно и реших, че така ще ми е по-удобно. Но мнооого бавно, горе-долу за 1 месец въвеждах тип храна и съответно махах по едно кърмене. В момента съм с две кърмения - вечер и през нощта. В началото не прие много добре твърдата храна, първите дни беше пълен шок - е какви са тия неща, дето ми ги тикат в устата Simple Smile От зеленчуците й харесаха тиквата и морковът. Кашите ги плющеше като невидяла, плодовете също. С месото също стана малко трудно, но после много й хареса, сега страшно обича месо, особено телешко. Към нашата храна започна да проявява интерес доста късно, горе-долу преди месец. Започнах вече да й давам от нашите манджи, естествено готвим с избрани продукти и без подправки. Много й харесват, много повече от готовите пюрета. Сега си мисля, че май направих грешка, като не й приготвях домашни пюрета, но не че ме е оставяла да се отделя от нея за повече от една минута, че да й приготвя нещо. В момента сутрин яде попара (някъде в единасетия месец я въведох) или овесени ядки, на обяд някаква манджичка, намачкана с вилица, следобед каша и отскоро започнах да й давам по малко зарзаватче за вечеря, защото се готвя да я отбивам. Плодове давам между храненията. Това е нашият опит.

Ти сама ще видиш какво харесва детенцето, не се вживявай много в системи и чудесии, внимателно въвеждай всичко, за да няма реакции към някоя храна или запек. Избери си как ти е по-удобно - да продължиш да кърмиш по-дълго или да заместиш кърмене и според това - действай. Тук има доста теми и статии за захранване, човек понякога малко изпада в чуденка, но ще видиш детенцето на кое реагира най-добре. Добре е да имаш педиатър със съвременни виждания за кърменето и захранването, защото ако се получи проблем, по-добре ще те посъветва как да действаш. Лелеее, цял роман ти спретнах Simple Smile Успех!

# 6
  • Мнения: 488
Мили мами,щеше ми се да пишат тези,които са захранили късно-аз за това съм адресирала темата към тях Wink
Мисля,че за схема съм се ориентирала вече,не искам да замествам хранене до годинката и педиатърката ни НИЩО не разбира от изключително кърмене и късно захранване Sad
Та затова,нека пишат мами,които късно са захранили-как се е получило при тях Simple Smile
Иначе благодаря за вминанието!
П.п.Ако 6 месеца е ориентировъчна възраст за захранване,защо 5 не е рано,а 7 е късно?

# 7
  • София
  • Мнения: 1 833
П.п.Ако 6 месеца е ориентировъчна възраст за захранване,защо 5 не е рано,а 7 е късно?
Принципно самото дете си показва ако е готово за захранване. Аз също смятах да захраня след навършени 6 месеца, но с малко повече натиск от страна на педиатъра и още няколко фактора (като това, че малкия почти не беше наддал и, че започна да суче много по- често) захраних на 5 навършени месеца. Донякъде ме е яд, че се поддадох и захраних по- рано от това, което бях запланирала, но в някои моменти човек се поколебава и  в стремежа си да не сбърка взема някакво решение.
Иначе 7 месеца е късно, защото до 6-тия месец запасите от желязо в организъма се изчерпват и трябва да се започне набавянето му чрез твърдата храна. Освен това е хубаво да се започне постепенно запознаването с храната и с лъжичката,столчето - изобщо позата за хранене. Така докато детето свикне с тези неща и докато започне да приема храна минава поне още половин - един месец.

Това е мое мнение - на никого не го налагам. Просто ми стана интересно защо  си решила в 7-мия месец да захранваш. Освен ако детето не е недоносено - тогава е разбираемо да се захрани по-късно, в зависимост от коригираната възраст.

# 8
  • Мнения: 663
Здравей, аз захраних дъщеря си  някъде към осмия месец. В началото предлагах пюрета- морков, ябълка, картоф, круша , пащърнак, оризова каша  домашна и купена, но без особен успех, не ги искаше и плюеше. След това започнах да и давам от нашите манджи и супи - морковчета, картофчета,оризчета и  започна да ги яде с охота, но не в големи количества, т.е. само за опитване, но не и за наяждане. Към момента( почти на 11 мес. е) нямаме заместено хранене, кърми се на поискване, денонощно. Все още не захранена, на 7 мес. хемоглобина беше 120. Това е пиши, ако има още нещо, което те интересува. Simple Smile

# 9
  • Мнения: 1 691
а започнах да и давам от нашите манджи и супи - морковчета, картофчета,оризчета и  започна да ги яде с охота, но не в големи количества, т.е. само за опитване, но не и за наяждане.
Точно това бих те посъветвала да направиш  Sunglasses Да не се увличаш по пасирани пюрета, а да пробваш направо с "човешка" храна. Щом нямаш намерение да заместваш хранене, значи няма да гониш количества за наяждане, а за опитване вече ще можеш да даваш всичко. На 7 месеца почти всички опасности от алергии са вече подминати, ако няма някаква специална предразположеност детето. В такъв случай (според мен) няма да има особено значение и редът на храните - не е като при преждевременното захранване, където хем й се ще на майката да нахрани детето с пюренце, хем трябва да внимава за незрялата му храносмилателна система.

# 10
  • Мнения: 104
Захраних дъщеря си на 6 месеца и нещо, но по т.нар. педагогическа система за захранване (или нещо подобно беше - тук във форума го прочетох и ми допадна). Първоначално й давах да си избира от чинията ми, после започнах със зеленчукови пюренца. Резултатът е малък микс: към момента (вече е на 8 месеца) на обяд и следобед яде храна, различна от кърма: на обяд - около 1/2 бурканче (ако имам късмет и съм сготвила вкусно) пюре и после задължително си ме придърпва да суче. Следобед: крем от царевично нишесте, пак на същия принцип и в същото количество. В останалото време си чеше зъбите с коричка хляб (най-често на вечеря) и си чмока от мен. По-интересни са й нашите храни, обаче. Така си похапва качамак, картофено пюре (с прясно мляко), кисело мляко, а преди време опита и беше възхитена от зеле с ориз. Иначе сутрин с мен хапва ябълка -  давам й 1/5 някъде и тя си я размеква със зъбки, смуче си я и парченцето изчезва. Круши също папа на същия принцип. Сокове и настърган плод плюе категорично. И изобщо, като не иска нещо, прави "фонтан" - няма начин да я убедя да го хапне. Laughing
В много държави в момента в училищата за родители се преподава, че до 1 година детето само се запознава с храната за възрастни, а предимно трябва да е на кърма. Нямам идея до кога ще имам кърма, но от лекари знам, че тя е полезна, докато я има. Simple Smile

# 11
  • Мнения: 94
Ние се захранихме на 6м и 4-5дена като седмица по-рано и бях дала да опита банан. Захраних с плодово пюре на хип- круши уилямс защото имахме проблем с акането. Започнах да и давам по малко към 10 часа - около 30-40 мин след сукане. Максималното количество, което е изяждала и до сега е 80-100гр, по-често 40-50гр. След това пак кърма. След крушата въведох ябълка, банан, сливи, кайсия, тиква. През 5-6 дена. Така около месец и нещо. После започнах да давам и след обед към 15:30, пак по същия начин. Започнах да давам и картоф и морков, но нещо не ги харесва за сега. Давам и по 30-40 гр. Оризова каша от 3-4седмици преди обед през ден, след обед плодово пюре. Когато ние ядем тя смуче коричка хляб, но много се задавя и за това преди 5-6 дена и взех бебешки бисквити на хип - харесва ги. Та това ядем за сега ядене не сме заместили. Ще започвам да и давам зеленчуци тези дни, като смятам да и ги давам към 14:00, а следобедното пюренце да го давам по-късно, но ще видим тя какво ще "каже".
Малко съм ограничена в избора на храни, защото сме алергични и за това избирам само слабоалергенни за сега. От дюля се беше обринала много лошо. Освен тоба дохранвам с хипоалергенно АМ и гледам всичко да е безмлечно от готовите храни. А иначе повечето приготвям сама.
Общо взето детето ти само ще си покаже дали е готово за заместване на хранене, защото моето е просто любопитно да опита, а иначе млякото е преди всичко.

# 12
  • Мнения: 2 005
Захраних на 6 месеца с оризова безмлечна каша на Милупа,приготвях я с кърма.После въвеждах бавно плодове и зеленчуци,към 9-ия месец месо(пуйка,заек,пиле),пак в 9-ия месец въведох глутен.До 1 година не съм замествала хранене,давах първо твърда храна и после кърмех.Млечни продукти дадох след годинката,жълтък също.След година,когато ограничих дневните кърмения,детето започна да хапва повече и вече е на преходна храна.Изчерпването на запасите от желязо около 6-ия месец изобщо не бива да те притеснява и да те кара да бързаш.Довери се на интуицията си,аз така действах   Peace

# 13
  • Мнения: 1 199
Захраних на 7 навършени и съжалявам че не захраних на 9, защото според нови изследвания кърмата е достатъчна първите 9 месеца. Защо на 7 - ще се включа по-късно, като ще преведа малко от една книга за бебета-бестселър в Америка.  Peace

# 14
  • Мнения: 693
Е, чак пък 7 месеца мисля, че е много. Защо толкова искаш да изчакаш. Иначе аз захраних на 5 навършени месеца. И смятам, че след 5-тия до 6-тия месец е нормално да се захрани.

И аз мисля така  Peace

Последна редакция: сб, 03 яну 2009, 17:07 от Katinche

Общи условия

Активация на акаунт