Зелен чай?

  • 178 059
  • 199
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 7 097
При какви здравословни проблеми се приема; помогнал ли ви е; как точно се приготвя /вярно ли е, че трябва да се пие чист, без лимон, мед или захар/?
Напоследък се запалих по зеления чай и ми се иска да получа повече информация, но не само от Гугъла, а и чисто субективно.
Става въпрос за класическия зелен чай, не за разните му разновидности за отслабване и т.н.

# 1
  • Мнения: 1 353
Предполагам си прочела в Гугъл при какво се използва.Аз го пих около 3 месеца когато бях в процес на отслабване ,но така и не видях ефекта,който трябваше.По късно разбрах,че за да има ефект трябвало да се приемат значителни количества.Има го и на таблетки.В момента пия такива в, които има зелен чай,но в малки количества.Все пак ползите му са безспорни....поне така се твърди.

# 2
  • София
  • Мнения: 7 097
Предполагам си прочела в Гугъл при какво се използва.

Да, прочетох доста неща в Гугъла за свойствата му, но исках да видя на практика дали действа така "чудотворно" при различни здравословни проблеми. Затова и пуснах темата.
Също и заради точния и правилен начин на приготвяне. Например, на моя зелен чай пише да се приготвя при 100 градуса, а в Гугъла четох, че трябва да се остави кипналата вода да поизстине за няколко минути и чак след това да се топне пакетчето и се чудя как точно да си го правя  Thinking А и трябва ли задължително "чист" да го пия, за да има ефект.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 1 179
Това, което аз знам за зеления чай от вече бившата ни хомеопатичка е, че трябва да се запарва за 2 до 5 мин., с вода около 95градуса, т.е. леко изстинала. И за да се усетят съставките му и да се извлече максимална полза от него трябва да се пие чист, без подсладители и/или мляко.
Аз лично пих в комбинация с други билки около месец, но не видях кой знае какъв ефект. Може би наистина трябва да се приема с месеци, за да се усети действието на чая.

# 4
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
аз обичам много зелен чай, но истината е, че зависи от сорта и качеството на чая, както и от водата.

не мога да го пия дълго време, втръсва ми,
но същото се случва и с кафето, та ги редувам.

аз запарвам чая винаги с 80С вода.
по възможност с ниско съдържание на варовик.
хлорът не влияе на вкуса, но варовика влияе...

имам също зелен чай на прах, който се ползва за японската чаена церомония.
има много нежен вкус Flutter

напоследък приготвям чая по нов начин,
една приятелка китайка ми показа как се прави.
вкусът е значително подобрен спрямо запарената версия.

за влияние върху здравето нищо не мога да кажа,
защото здравето се вияе положително не само от пиене на чай,
а от цялостния начин на живот - хранене, мислене, стрес, спорт и пр.
не мога да си представя, че ще бухам фаст фууд и ще пия чай на таблетки ?! и ще ми влияе положително...
за отслабване не съм го пила, но преди да го пия и сега все съм едни и същи килограми.
но определено зеленият чай държи освежава по-дълго от кафето.

аз пия чаят без захар, подсладител, мед или мляко.

за пречистване и отслабване имам оолонг чай.
също е вкусен Peace и няма болки в корема или абонамент за тоалетната hahaha

# 5
  • Мнения: 2 926
Ето малко инфо за зеления чай:

1. Пиенето на зелен чай укрепва духа, повдига настроението, засилва паметта и мозъчната дейност.
2. Зеленият чай има освежаващо, ободряващо действие и помага при преумора.
3. предпазва от кариес на зъбите. Изследвания на английски учени потвърждават, че зъбният кариес е много по-рядко срещан у хората, които всекидневно пият зелен чай.
4. поддържа нормалната дейност на сърцето и стомаха.
5. стимулира циркулирането на кръвта и енергията.
6. предпазва от рак и злокачествен тумор. Засилва имунните функции на организма и действува благотворно за предпазване и лечение на лъчеви болести, при радиация и отравяния.
7. забавя и спира процеса на стареене на клетките и допринася за подмладяване и дълголетие.
8. съдържа немалко вещества, нужни за човешкия организъм. Цинкът, който се намира в зеления чай играе важна роля за правилното протичане на бременността.
9. прочиства кръвта от холестерол и други вредни вещества и наслоявания по стените на кръвоносните съдове. Предпазва и лекува атеросклероза, високо кръвно налягане и сърдечни заболявания.
10. стимулира отделителната система, функциите на бъбреците и пикочния мехур.
11. укрепва двигателната способност на организма и нервната система.
12. лекува затлъстяване и разкрасява. Опъва кожата и отваря порите й.
13. влияе благотворно при очни болести и засилва очите.
14. регулира баланса между алкалите и киселините в организма.
15. изстудява тялото по време на летните горещини и по този начин адаптира телесната температура към външни условия. Девет минути след поемането на чая се отварят кожните пори, телесната температура спада с 1-2 градуса и човек се чувствува приятно по време на горещините.

# 6
  • Мнения: 1 353
Хубаво ти е инфото обаче какви количества трябва да се приемат,че да го има тоя ефект?Някъде бях чела за "литри" newsm78 newsm78 на ден ,но не мога да открия къде.На мен лично ми е неприятен на вкус Sick,когато е чист и за това почти не го употребявам във вид на напитка.

# 7
  • София
  • Мнения: 7 097
Хубаво ти е инфото обаче какви количества трябва да се приемат,че да го има тоя ефект?Някъде бях чела за "литри" newsm78 newsm78 на ден ,но не мога да открия къде.На мен лично ми е неприятен на вкус Sick,когато е чист и за това почти не го употребявам във вид на напитка.

На доста места четох, че не е мн. добре да се пият повече от 2 чаши /от 200 мл./ на ден, заради голямото количество полифеноли, които се съдържат в него.

На мен също чист не ми е вкусен, но го пия вече само така, когато реша да пия.

# 8
  • Мнения: 3 313
пила съм зелен чай с цел отслабване - много ободряващо ми действаше - повече и от кафето  Crazy  пиех по 4/6 чаши на ден - чист

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Зеленият чай съдържа четири пъти повече витамин C от портокалите, като активността на последния е усилена и от наличието на един друг витамин – P,  по чието съдържание зеленият чай няма конкуренция. Влиянието на витамин P е насочено към укрепване стените на капилярите, намаляване на тяхната крехкост и разрушаването им, особено при по-възрастните хора.

Зеленият чай подпомага изхвърлянето на тежките метали от човешкото тяло – едно безценно свойство, от което можем да се възползваме в съвременната замърсена среда на живот.  Той се препоръчва и на пушачите, тъй като спомага за постепенното изхвърляне от организма на натрупаните при тютюнопушенето вредни вещества. Редовното пиене на зелен чай, разбира се, съчетано с намерението и усилията ви да водите хармоничен живот, ще доведе до по-рядко боледуване, пък кой знае – може дори да удължи живота ви.

Отварата от зелен чай може да се използва и като козметично средство – за подобряване тена на лицето, а компресите с прецедена запарка премахват торбичките и тъмните кръгове под очите.

Какво е оптималното количество, което можем да консумираме без да прекалим? Зависи кого ще слушате. Китайците практикуващи хомеопатия препоръчват 10 чашки дневно. За такова количество се говори и при профилактиката на раковите заболявания. Други медицински проучвания съветват дневната доза да е 2-3 чашки. Трети приемат една усреднена стойност – дневното количество зелен чай, подходящо за повечето хора е 4-5 чашки.


Ако искате правилно да приготвите напитката и тя наистина да прояви чудодейните си качества, никога не заливайте чая с вряща вода. Високата температура, първо ще унищожи витамините и второ ще влоши вкуса на чая. Оставете кипящата вода да престои 5-6 минути, за да се охлади до около 60 градуса, и тогава залейте чая. И ако искате максимално да усетите неговото полезно действие – забравете за захарта и млякото.


Аз съм пила зелен чай в продължение на 3 години, без каквито и да е добавки(мляко, захар и др.). В интерес на истината не съм се разболявала, пиех по 2 чаши на ден. Чувствах се прекрасно. Обаче след като реших да го спра имах голям проблем с ходенето по голяма нужда ooooh! ( 5 дни направо ужас). След това нещата се нормализираха.

# 10
  • Мнения: 3 313
аз днес отново си купих  Rolling Eyes 

# 11
  • Мнения: 753

напоследък приготвям чая по нов начин,
една приятелка китайка ми показа как се прави.
вкусът е значително подобрен спрямо запарената версия.

за пречистване и отслабване имам оолонг чай.
също е вкусен Peace и няма болки в корема или абонамент за тоалетната hahaha


Asyalein,ще споделиш ли как точно приготвяш чая и какъв е този oolong чай?

Защо не трябва да се слага мед?Аз захар не употребявам,но без мед чаят не ми е вкусен,а нали освен ползи той трябва да ни носи и удоволствие? Simple Smile

# 12
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

Какво е оптималното количество, което можем да консумираме без да прекалим? Зависи кого ще слушате. Китайците практикуващи хомеопатия препоръчват 10 чашки дневно.

важно е да се уточни, че чашките не са познатите ни нам чаени чаши  Wink
китайците пият чая в едни чашички, които са големи колкото ракиените чаши от битовите сервизи, т.е. не повече от 10 мл  Sunglasses

   

технологията на приготвяне на чая е съвсем различна от накисване на пакатчето за 4 минути във вода.
затова и не ви е вкусен чая.
е разбира се и качеството на чая и водата са важни!!!

китайците приготвят по следния начин чая:

в малка купичка с капаче се слага насипния чай (ако е пакетче може и без капаче, но е добре да се запари леко), купичката е с вместимост около 20 - 30 мл...
водата се сварява и се оставя да изстине до 80-90С.
чашите в които ще се пие чай се загряват (пълнят се с врялата вода)
сипва се вода в чая и веднага се излива (изхвърля).

на снимката се вижда как чашите са върху една решетка, това е цял комплект за чай и водата се изхвърля през решетката.
водата от вече стоплените чаши се изхвърля.
върху чая се излива наново вода и веднага се разпределя по чашите.
така докато се напълнят.
чаят не се запарва повече от 10 - 20 сек.
при всяко ново наливане на вода върху чая се получава по-силен чай.

разбира се не на всеки му се занимава с тези малки чаши, китайката ми показа как става по-бързо  Mr. Green
чаят се слага в една чаша. налива се малко от врялата вода, като първата се изхвърля.
после налива по малко вода върху чая около 20 - 30 мл. и веднага прехвърля  в една каничка.
така налива вода върху чая докато се напълни каничката.
в началото чаят е доста прозрачен, но с всяко следващо наливане става по-тъмен.
вкусът е много по различен от 4-минутна запарка Laughing
просто има божествен вкус...
от 1 пакетче чай аз правя около 500 - 600 мл чай, понякога и повече.

аз приготвя чая вече само така. дори мъжът ми пропи чай!!! Mr. Green
запарвам само билкови чайове, но зелен, оолонг и черен приготвям само по тази китайкса методика.

ето инфо за оолонг чая

Защо не трябва да се слага мед?Аз захар не употребявам,но без мед чаят не ми е вкусен,а нали освен ползи той трябва да ни носи и удоволствие? Simple Smile

ами аз се наслаждавам на вкуса на чая, а не на меда.
на мен вкусът на чая ми носи удоволствие, а не сладостта Wink

# 13
  • Мнения: 310
Аз също обичам зелен чай. Ползвам класическия, без добавени аромати, и задължително листенцата да са цели. Запарва се със гореща вода - около 90 градуса, но в никакъв случай завряла. Много ободрява. Но освен това му свойство той е много добър антиоксидант, а освен това много добре изчиства бъбреците от песъчинки и камъчета. По-продължителната му употреба със сигурност ще ни предпази от тях. Може да се пие топъл, подсладен с мед или охладен, студен с лед и т.н. Според вкуса и предпочитанието на този който го пие. Чувала съм, че има диуренитчно действие, но лично при мен този ефект не се е проявил.

# 14
  • София
  • Мнения: 7 097

И аз  Crazy
Взех си на Туинингс с аромат на ябълка - много е интересен - запазен си е вкусът на чая, но като се наведеш към чашата да отпиеш те лъхва аромат на ябълка  Crazy Иначе нищо друго не слагам.

# 15
  • Мнения: 3 118
с удоволствие бих научила повече  Grinning

# 16
  • Мнения: 2 241
Аз също пия зелен чай и оолонг, обичам ги и двата. Оолонг в София съм виждала само в Метро, в други магазини не съм, на пакетчета е, около 4 лв. за 20 бр.

Зелен чай предпочитам насипен, но ползвам и пакетчета. Сутрин обикновено си правя 1 литър и през деня пия като се сетя.

Отслабващ ефект само от пиенето на тези чайчета не би могло да има според мен, само в съчетание с диета.

А, да не забравя, от време на време си правя и така наречения от рускините "ден на молокочай" - 1 л. зелен чай се смесва с 1 л. прясно мляко и това се пие през целия ден (без друга храна). Действа силно пречистващо тази комбинация Mr. Green, така че е добре да се прави когато нямате предвидени много излизания. Другият вариант е зеленият чай да се запари направо в 2 л. прясно мляко, но аз предпочитам разредения вариант, защото не припадам за млякото.

# 17
  • Мнения: 3 118
А, да не забравя, от време на време си правя и така наречения от рускините "ден на молокочай" - 1 л. зелен чай се смесва с 1 л. прясно мляко и това се пие през целия ден (без друга храна). Действа силно пречистващо тази комбинация Mr. Green, така че е добре да се прави когато нямате предвидени много излизания.
Това звучи интересно, определено ще го пробвам някоя събота или неделя  Mr. Green

# 18
  • София
  • Мнения: 7 097
Оолонг в София съм виждала само в Метро, в други магазини не съм, на пакетчета е, около 4 лв. за 20 бр.

Какво представлява този чай и какъв е ефектът?

# 19
  • Мнения: 2 241
Оолонг в София съм виждала само в Метро, в други магазини не съм, на пакетчета е, около 4 лв. за 20 бр.

Какво представлява този чай и какъв е ефектът?

Ще се опитам в няколко думи да синтезирам един дългичък материал по темата.
Оолонг е единият от трите вида чай, те всъщност се получават от една и съща суровина - листата на чаеното дърво, но се различават по начина на производство, по-точно степента на ферментация. Зеленият чай се получава от неферментирали листа, оолонг - от полуферментирали листа, а черният чай - от ферментирали листа.

За действието - оолонг има повече полифеноли от другите два вида чай (полифенолите се борят със свободните радикали и подобряват функцията на ензимите и по този начин пиенето на оолонг може да забави стареенето и външните му прояви - бръчки, петна и т.н.). Освен това засилва мастната обмяна като засилва действието на ензима, който разрушава мастната тъкан, така че продължителното пиене на оолонг може да намали подкожната мазнина и да контролира теглото.
Това е в общи линии. Сега погледнах опаковката (на нея не са благоволили никаква информация да сложат), 25 пакетчета са.

# 20
  • Мнения: 753

Оолонг е единият от трите вида чай, те всъщност се получават от една и съща суровина - листата на чаеното дърво, но се различават по начина на производство, по-точно степента на ферментация. Зеленият чай се получава от неферментирали листа, оолонг - от полуферментирали листа, а черният чай - от ферментирали листа.

За действието - оолонг има повече полифеноли от другите два вида чай (полифенолите се борят със свободните радикали и подобряват функцията на ензимите и по този начин пиенето на оолонг може да забави стареенето и външните му прояви - бръчки, петна и т.н.). Освен това засилва мастната обмяна като засилва действието на ензима, който разрушава мастната тъкан, така че продължителното пиене на оолонг може да намали подкожната мазнина и да контролира теглото.


Аз съм чувала и за бял и жълт чай - те какъв вид ферментация ще са.
Четох в една книга (мисля "Лунна пътека във водата"),че китайките пият различен вид чай според сезона,имаха се предвид зелен,жълт и бял,но не си спомням кой за кой сезон беше... Embarassed

# 21
  • Мнения: 2 241
Белият и жълтият чай са два по-редки подвида към основните три вида, белият се прави от пъпки и по-рано обрани листа с някакъв бял мъх по тях, оттам идва името му. А жълтият се прави с междинна ферментация (повече от зеления, но по-малко от оолонг) и повече сушене, откъдето идва цветът му, а и по-високата му цена. Белият чай също е доста скъп и може би по тази причина тези два вида не са много разпространени, жълтият специално пише, че се произвежда само в Китай.

# 22
  • Мнения: 753
Котка,много благодаря за инфото,ценно е. Hug

# 23
  • София
  • Мнения: 7 097
Оолонг е единият от трите вида чай, те всъщност се получават от една и съща суровина - листата на чаеното дърво, но се различават по начина на производство, по-точно степента на ферментация. Зеленият чай се получава от неферментирали листа, оолонг - от полуферментирали листа, а черният чай - от ферментирали листа.

Лелеее, много съм зле - дори не знаех, че зеленият чай се получава от листата на чаеното дърво  ooooh!

Мерси за инфото  Grinning

# 24
  • Мнения: 57
В къщи всеки ден пием чай. Аз предпочитам зелен, а мъжа ми-черен. Разликата между зеления и черния чай е в количеството кофеин и пуринови алкалоиди, които са повече във ферментиралата дрога. В зелените листа, изсушени при температура 70 С, се съдържат:пурини(2,5-4%), кофеин(1,5-3), теофилин(0,02-0,04%), теобромин(0,05%), катехинови танини,флавоноли-кверцитин, рутин; етерично масло(0,5-1), сопонини, каротеноиди, витамини- С, В1, В2, никотинова, пантотенова киселина.
От 7 години пия зелен чай -Слънцето на Изток с портокалови цветове. Запарвам го с гореща вода за 1-2 минути и като поистине го подслажам с малко мед. Вкусът му е невероятен!

# 25
  • Мнения: 1 650
О, и аз се запалих..... Laughing

# 26
  • Мнения: 52
Заразихте ме и мен! Преди време си купих зелен чай, но не бях видяла, че е с бергамот- аромата ми идва много силен и така си и стои в кухненския шкаф. Утре ще пробвам да го направя по-разреден, както е описала  Asyalein, може и да ми хареса Wink.

# 27
  • София
  • Мнения: 7 097
Заразихте ме и мен! Преди време си купих зелен чай, но не бях видяла, че е с бергамот- аромата ми идва много силен и така си и стои в кухненския шкаф. Утре ще пробвам да го направя по-разреден, както е описала  Asyalein, може и да ми хареса Wink.

И без аромат да е, т.е. само зелен чай да е, като е много концентриран не се пие  Sick

# 28
  • Мнения: 123
От години пия зелен чай - без подсладители. Обожавам го. Като се прибера от работа първо си запарвам чайчето и го изпивам ритуално, а чак после домакинствам.
Пък нека приятелките ми да ми се чудят как го пия. Явно, защото забавя стареенето изглеждам така младичка... Mr. Green

# 29
  • Мнения: 1 650
Аз си взех зелен чай с лимонена трева и го пия без подсладител, абе става. Реших да съм постоянна. Mr. Green

# 30
  • София
  • Мнения: 7 097
От години пия зелен чай - без подсладители. Обожавам го. Като се прибера от работа първо си запарвам чайчето и го изпивам ритуално, а чак после домакинствам.
Пък нека приятелките ми да ми се чудят как го пия. Явно, защото забавя стареенето изглеждам така младичка... Mr. Green

И аз така - първото нещо, което правя, като се прибера е да си запаря чайче  Crazy Зарибих и мъжа ми, даже  Laughing
Въпрос на навик е явно, защото на мен в началото ми беше гадно да го пия натурален и се чудех как ще го пия занапред, но сега имам нещо като зависимост даже  Crazy

# 31
  • София
  • Мнения: 547
asyalein, пробвах снощи да направя чай по твоя начин, ама сигурно нещо съм объркала - ама много горчив стана Sick
първата вода, която се хвърля, колко време се държи?
и после следващите води - и те по колко време се дъжи пакетчето в тях?
много ми се пие хубав чай, а и ти както си го описала, направо ми потекоха лигите Simple Smile от два дни само за чай си мисля Simple Smile
благодаря за отговора предварително  bouquet

# 32
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
хм, много странно, че става горчив.

аз изобщо не държа пакетчето във водата.
най много 2-3 секунди.

значи сипвам първата вода и веднага изхвърлям.
после сипвам наново малко вода и веднага пресипвам в чашата...
и така докато напълня чашата.
пакетчето изобщо не стои накиснато във водата...

ти какъв чай прави?
аз вчера си правих така зелен чай...
нямаше горчивина грам  Thinking

ако ми остане време ще направя видео.... Flutter

# 33
  • София
  • Мнения: 547
значи сигурно затова е станал горчив - повече време съм го държала Thinking
а от едно пакетче колко чай излиза? една чаша ли?
чаят ми е зелен на пакетчета, на BIOSET-Пловдив, жълто зелена кутийка newsm78
пак ще пробвам, дано стане тоя път
благодаря за отговора  bouquet

# 34
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
аз правя по 2-3 големи чаши от едно пакетче, т.е. около 600 мл.
от оолонг чая съм правила до 1 л.

от зелен до зелен чай има голяма разлика.
обикновено в качеството Rolling Eyes
не съм го пробвала този на Биосет,
но е възможно проблемът да идва от качеството на чая,
а не от начина на приготвяне....

# 35
  • София
  • Мнения: 547
ще пробвам пак, пък знам ли, може и водата да ми е била много гореща Rolling Eyes
а черен чай пак ли така се запарва?

# 36
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076

а черен чай пак ли така се запарва?

незнам, не пия черен.
имам приятелка китайка, тя ме научи така да приготвям чая.
тя пие зелен и оолонг Peace
за черен не съм я питала, защото не ми е сервирала...

водата трябва да е около 70 - 80С.

# 37
  • Мнения: 1 650
Момичета, ами ако е от пакетче пак ли е толкова ефективен?

# 38
  • Мнения: 3 695
A кой зелен чай като фирма бихте препоръчали като качествен?

# 39
  • София
  • Мнения: 547
asyalein, вече два пъти правих зелен чай по твоя метод и стана много хубав Simple Smile Изглежда първия път водата е била чисто вряла, а и аз държах пакетчето по повече време(за всеки случай, да не би да не стане), и затова е бил горчив.
Но след като приложих съветите ти, успях  bouquet благодарение на теб, много добър вкус!

# 40
  • Мнения: 1 149
Записвам се да следя темата и се връщам да чета назад  Peace

# 41
  • Мнения: 20
Хей, почитателките на зеления чай къде сте?
Аз се запалих от скоро, купих си от аптека Лечител "Temple of Heaven" - чаят е в кутия, но не е на пакетчета.
Относно технологията описана по-горе изобщо не можах да схвана как става  Embarassed
Ако има някой с желание нека пусне клипче  Simple Smile

# 42
  • Мнения: 3 164
Пия от години зелен чай-все още не беше модно пиенето му в БГ WinkМъж ми ме запали, но ми носеше насипен от чужбина.От тук си купувам на Акбар-чист и си го подправям с мед и лимон-ако не е подсладен не мога да го пия ConfusedПия само сутрин най-много до обяд, защото ми действа ободряващо Peace

# 43
  • София
  • Мнения: 7 097
Пия от години зелен чай-все още не беше модно пиенето му в БГ WinkМъж ми ме запали, но ми носеше насипен от чужбина.От тук си купувам на Акбар-чист и си го подправям с мед и лимон-ако не е подсладен не мога да го пия ConfusedПия само сутрин най-много до обяд, защото ми действа ободряващо Peace

И аз отначало не можех да го пия, ако не е с мед и лимон, но после свикнах и сега го пия като вода, както и повечето чайове започнах така да пия.

# 44
  • Мнения: 3 164
Ами пробвала съм да го пия и натурален, но като не ми е сладко и не мога Simple SmileДори ми е ставало гадно от силният му и тръпчив вкус Confused

# 45
  • Мнения: 20
Някой от познавачите няма ли да сподели кои са най-хубавите марки??? Аз до сега съм пила само този от Лечител, но искам да пробвам и други, та препоръчвайте! Simple Smile

# 46
  • Мнения: 3 164
На АКбар е 2.50 за 25бр. има го в кауфланд-различни вкусове-опитай Peace

# 47
  • София
  • Мнения: 547
подариха ми кутийка Dilmah черен, който направих по указанието на кутийката - е, по-вкусен черен чай не бях пила Simple Smile за съжаление малко ми е силничък, пък и кафе обичам сутрин..
решила съм да пробвам да направя и зеления по същия метод да видим дали ще има разлика

# 48
  • Мнения: 20
Мен чайовете нещо не ме "ловят" - пила съм и черен и зелен преди лягане и си спя като къпана.
И с кафето се получава нещо подобно, въпреки че не съм редовен консуматор.
Май имам някаква имунизация против кофеина...  Laughing

# 49
  • София
  • Мнения: 547
ох ooooh! добре, че мен ме ловят, че иначе ще обикалям неадекватна наоколо с мойто ниско кръвно..

# 50
  • usa
  • Мнения: 2 113
а има ли разликата между завряла и поизстинала вода за чай и такава, която просто е затоплена до около 80С? защото аз така си правя зеления чай - заливам го с вода преди да е завряла. ако има значение обаче, да сменям технологията, че не искам да се минавам Simple Smile.

# 51
  • София
  • Мнения: 547
 Rolling Eyes и мен ме интересува
всъщност, би трябвало да е едно и също newsm78 ама по-добре някой по-осведомен да каже..
аз завирам водата, но това е защото и без това тя изстива докато приготвя чашата, извадя чая...

# 52
  • Мнения: 20
Ами аз първо така правех - махах водата преди да е завряла - някъде около 70-80гр., но после четох, че трябва да кипне и да се остави да поизстине.
Някой дали има обеснение как е правилно?  newsm78

# 53
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 198
И аз дълго време редовни пиех зелен чай, и го приготвях по една технология,която не помня от къде съм научила. А именно-пълня съда с 500мл.вода и като зпочне да шуми го свалям от котлона, слагам кафена лъжияка от насипния чай, престоява няколко минути,прецеждам го и после добавям 500мл.вода.Слагах го в шишенце и цял ден си пиех от него ,вместо вода.С напредването на деня цвета му ставаше все по-тъмен.Сигурно се окислява  Thinking.

# 54
  • София
  • Мнения: 547
Мимоза, ще пробвам и твоя начин  Flutter

# 55
  • в резерват
  • Мнения: 3 722
Привет и поздрави за темата  Hug

Аз харесвам да пия   чай, но напоследък не си правя редовно. Сега докато четях  темата си реших да си правя по-често. Но си спомням, че  миналото лято доста по-леко понасях жегите с чаша зелен чай  Peace

# 56
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 198
Мимоза, ще пробвам и твоя начин  Flutter
дори нямам идея от къде го знам- сигурно продавачката в магазина за чай. Метода за чаени церемонии 100% е по- добър-утре ще го видя  Laughing

# 57
  • Мнения: 310
Аз знам, че чаят се запарва със вода, която е отстранена от огъня преди да започне да ври. Така температурата е може би около 80-9- градуса, не повече. Вече след това зависи от времето, през което чаят стои със водата и се запарва. Колкото по-дълго време стои става толкова по-концентриран и горчив на вкус. Всеки явно трябва да си намери оптималното време за запарка на чая. Но задължително веднага след наливането на водата, чашата или каната в която се прави чаят трябва да се покрие плътно за да не излетят летливите веществата от напитката, които са полезни и е добре да си останат там за да можем после да ги приемем с чая. 

# 58
  • Мнения: 22
Донесоха ми истински зелен чай на листа от Китай.  Чаят е в мънички торбички от фолио и като отвориш една ти стига да запариш 3-4 чаши вода. Като го сравня със зеления чай, който се продава масово по магазините (имам предвид тези в пакетчетата), мисля, че тукашните чайчета са голяма измишльотина, особен пък тези с разни привкуси и аромати - пълни са с химия. Не мисля, че има изобщо някакъв смисъл да се пият. През горещия сезон понякога си правя следната напитка: Една чаша запарка от зелен чай добавям към кана с вода и оставям в хладилника. Така като съм жадна и не ми се пие просто вода, си имам малко по-различно на вкус питие  Wink Понякога си слагам и резенче лимон.

# 59
  • Мнения: 20
Аз вече пробвах няколко варианта от зеления чай и засега най-истински ми се струва Twinings, в метална кутия, насипен. Листата след запарка стават доста по-големички от останалите, които съм купувала. Много ми харесва, ще пробвам и кутиите на Dilmah и ако не ми хареса, ще си продължа с този. ;Ю)

# 60
  • София
  • Мнения: 547
Dilmah, съм пила черен и мога да кажа, че е супер Party няма нищо общо с останалите Simple Smile
chernokoska, на каква цена е зеления Dilmah?

# 61
  • Горна Оряховица
  • Мнения: 198
Вие ме запалихте и отново възобнових навика си да пия над 500мл.зелен чай на ден. Благодаря ви  Hug

# 62
  • Мнения: 20
Около 8-9 лв.

# 63
  • Мнения: 106
Здравейте.Някой пил ли е зелен чай на "ЦЯРЪ"?

# 64
  • Мнения: 1 404
Здравейте!Знае ли някой от каква възраст децата могат да пият зелен чай?Имам предвид насипен такъв,на листенца,не пакетчета.

# 65
  • Португалия
  • Мнения: 3 945
Bili ,някъде четох, че не се дава на деца под 12,но дали беше в нета или върху опаковка ,не си спомням  newsm78
 В момента нямам опаковка ,съжалявам ,че не мога да съм полезна с по-конкретна инфо Peace

# 66
  • Мнения: 1 708
Добро утро! Вчера си купих зелен чай на "Лечител". Никога досега не съм пила, вие ме изкушихте  Blush Приготвих го по начина с хвърляне на първата вода, после доливане на вода върху чая и пресипване в друг съд и т.н. Получи се чай със свеж аромат /на прясно окосена трева ми напомня/ и леко тръпчив вкус, но самата течност не е бистра, а по-скоро мътна. Така ли трябва да се получи, защото съм виждала по реклами че е бистра светло зелена течност. Успешен ден!

# 67
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
но самата течност не е бистра, а по-скоро мътна.

моят чай става бистър.
ако престои си променя цвета - става по-наситен.
незнам защо....

но мътен не ми е ставал  Rolling Eyes

# 68
  • Мнения: 419
Здравейте майчета, не пиете ли вече зелени чайчета? Grinning
Искам да попитам, за изхвърлянето на първата вода. Защо е необходимо, нещо вредно ли има в първата или за да се подобри вкуса? Изхвърляйки я не изхвърляме ли и част от тези така желани полифеноли? Не ми е риторичен въпроса, просто не съм наясно и съм съвсем пресен чайопиец.

# 69
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
ами то не се изхвърля първата вода...
само се залива и веднага се изхвърля водата, не оставя чаят престоял в нея...

така се подобрява вкуса и няма остатъчен танинов вкус...
китайците така го приготвят...

# 70
  • Мнения: 419
ами то не се изхвърля първата вода...
само се залива и веднага се изхвърля водата, не оставя чаят престоял в нея...

така се подобрява вкуса и няма остатъчен танинов вкус...
китайците така го приготвят...
Благодаря много за светкавичния отговор.  bouquet Ще пробвам обезателно. Това важи ли и за филтърчетата или е само за насипния?

# 71
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
ами чаят не се променя, зависимост от опаковката си  Wink
аз правя и насипния и опакования така  Peace

# 72
  • Мнения: 3
Аз пия зелен чай всеки ден,по няколко чаши.Купувам си го или от Метро,или от Билла.

# 73
  • Мнения: 22
Искам да ви кажа да внимавате много с пиенето на зеления чай. Този, който го продават на филтърчета в аптеките, не е истински зелен чай и ако прекалите, може истински да ви навреди. Познавам хора, които го пият при запек и за отслабване, не Прекалявайте!!!

# 74
  • Мнения: 287
Искам да ви кажа да внимавате много с пиенето на зеления чай. Този, който го продават на филтърчета в аптеките, не е истински зелен чай и ако прекалите, може истински да ви навреди. Познавам хора, които го пият при запек и за отслабване, не Прекалявайте!!!

Мисля че бъркаш зеления чай с чая "Сание" който се продава в зелени кутии и не знам защо някои го наричат "зелен чай".В чая "Сание" основната съставка е билката "Сена" ,чиято продължителна употреба може да доведе до изтъняване на червата.Това не се отнася до зеления чай,който действа по-скоро запичащо и има доказани лечебни качества.Може и е добре да се пие постоянно и няма за какво да се внимава.

# 75
  • София
  • Мнения: 2 908
Здравейте! Simple Smile
Прочетох цялата темичка но нещо се обърках та затова да питам Simple Smile
Значи аз около три години пиех редовно всеки ден Зелен чай Сание от аптеката сега от вас разбрах че той няма нищо общо със този който вие пиете.Спрях го в началото на тази година защото някъде бях чела че е вреден и води до лениви и  както тук прочетох тънки черва,пиех го основно за разхлабващ ефект.И сега след като попаднах на тази хубава тема и разбрах всъщност че има истински зелен чай,който е полезен за организма,искам да ви помоля да ме ориентирате какъв е най-добре да си купя,на пакетчета или насипен и съответно  къде да го търся.

# 76
  • София
  • Мнения: 604
и аз бая се обърках. На мен пък ми трябва зелен чай, който да изгаря подкожни мазнини, да се пие в големи количества, да има благоприятен егект като цяло върху организнма и да е до 10 лева опаковката. По възможност и снимка на чая искам(на опаковката) Laughing

# 77
  • Мнения: 287
и аз бая се обърках. На мен пък ми трябва зелен чай, който да изгаря подкожни мазнини, да се пие в големи количества, да има благоприятен егект като цяло върху организнма и да е до 10 лева опаковката. По възможност и снимка на чая искам(на опаковката) Laughing


Зеления чай изгаря подкожните мазнини това е сигурно.На всички естествени продукти за отслабване основната съставка е зеления чай.Не е скъп по принцип.Не мога да ти дам препоръка за опаковки тъй като не живея в България, но прочетох че има евтини пакетирани на Биопрограма и Биосет.Насипно мога да ти препоръчам да търсиш в китайски магазин(така правя аз тук където живея).Така да се каже-директно от източника.

# 78
  • Мнения: 419
Аз си купих английски насипен Туинингс, мисля че е много добър. Peace

# 79
  • Мнения: 256
Откакто реших да отказвам цигарите и аз се запалих по зеления чай, май и мъжа ще зарибявам, само да видим как ще го пием без мед Thinking

# 80
  • София
  • Мнения: 7 097
само да видим как ще го пием без мед Thinking

Въпрос на навик е.

# 81
  • Мнения: 364
"евтини пакетирани на Биопрограма и Биосет" не са за препоръчване.

И не само за зеления чай - в пакетчетата се слагат трошляци!  Купувайте си насипен - в повечето магазини за кафе и за здравословни храни предлагат богат избор на зелен чай.

# 82
  • TX
  • Мнения: 590
Имам близка която ми го носи от Украйна. Повярвайте съвсем различен е от този в нашата мрежа, пък за филтър пакетите да не говорим това не е чай това е прахоляк и пепелок и да ви питам
  Пиете ли вода анкета тук

# 83
  • Мнения: 917
И аз бих искала да го пия често, но досега винаги е бил с неприятен вкус...
Ще пробвам по технологията на asyalein. Видео дали има вече  Rolling Eyes

# 84
  • Мнения: 36
Привет,

От години пия качествен зелен чай от Китай. Най-доброто качество е сорта "Драконов кладенец" (Лун дзин). За съжаление в България не внасят от най-добрите качества, защото те са изключително скъпи. И все пак, Драконов кладенец можете да намерите в добро състояние в малкия китайски магазин "МИНГ ЛОНГ" на ул. Цар Самуил 113, близо до Женския пазар. Това е пряка на ул. Екзарх Йосиф и Пиротска, зад Халите в София.

Моят съвет е да не се подлъгвате да пиете чай на пакетчета, няма значение от коя марка. Истината е в насипния чай.

Чаят се пие според сезоните:
пролет и есен - оолонг или жасминов чай (неутрална енергия);
лято - зелен чай (Ин енергия, охлажда);
зима - черен чай (Ян енергия, затопля).

Внимание: бременните не трябва да пият много зелен чай. По-добре да го избягват по време на бременността. Това е защото зеленият чай пречи на усвояването на фолиевата киселина...

Ето една интересна мисъл за зеления чай:
http://anipesheva.blogspot.com/2009/07/blog-post.html

Наздраве!

# 85
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
И аз бих искала да го пия често, но досега винаги е бил с неприятен вкус...
Ще пробвам по технологията на asyalein. Видео дали има вече  Rolling Eyes

няма още  Rolling Eyes
не ми е останало време  Blush

# 86
  • TX
  • Мнения: 590
и като доказателство на казаното преди от мен Вчера в някакво заведение във Варна си поръчвам зелен чай , такъв какъвто си правя в къщи и познайте .......отврат нищо общо, а беше на цената на обогатения уран.  smile3506

# 87
  • Бургас
  • Мнения: 357
Пия чай отскоро всяка сутрин на гладно.Чая е в един голям зелен пакет и пише само на китайски йероглифи.Баща ми го купил от едни китайци.Той казва, че това не било зелен чай,а китайски чай newsm78 може и да не разбрал(типично за него Mr. Green)
На мен си ми прилича на зелен Thinking а и си ми харесва и си го пия.
Някой може ли да опише как изглежда зеления чай,защото както казах опаковката само на китайски си пише и нищо не се разбира!

# 88
  • Мнения: 36
Rissse,

Ето снимки на зелен чай:

Зелен чай от сорта маофън:



Зелен сорт билуочун:



Сортът джу ча gunpowder:



И най-хубавият, най-ароматният, най-лечебният зелен чай - Лун дзин - "Драконов кладенец":



Истинско удоволствие е да си запариш "Драконов кладенец" в стъклена чаша и да наблюдаваш как листенцата му падат надолу като изумрудени облаци...


 Heart Eyes

# 89
  • Бургас
  • Мнения: 357
Мерси за снимките!  bouquet
Така като гледам снимката с чая в чашата, такава форма придобиват листенцата и на моя чай във водата и се утаяват на дъното.Обаче в пакета  са много свити и сухи.
Иначе немога да определя точно кои вид ми е Thinking
ще взема да науча малко китайски и да прочета какво пише Mr. Green

# 90
  • Мнения: 957
Благодаря за полезната информация за чая  Simple Smile

# 91
  • Мнения: 36
rissse,

ами ако можеш качи снимка на пакета с йероглифите на твоя чай!
Ето и първата дума на китайски за тебе - "Ча" означава "чай". Т.е. "чай" идва от китайското "ча".  Wink

# 92
  • Мнения: 385
Много полезна тема - зарибихте ме  Hug

# 93
  • Мнения: 248
ДА  страхотна тема, но снимките дадени в темата за чай са супер но различни от чая продаван тук .Този тук е по тъмен.
Тук може да видите почти всички видове чай  http://tealandbg.com  аз си поръчах на скоро доста неща и всичко ми хареса.
Не бях пила каркаде   и ройбос и много ми харесаха ,ако прочетете малко в нета ще разберете,че и те са доста полезни и стават за всяко време на денонощието.Има и МАТЕ нещо много ценно за човек (само да можеше да съм сигурна че е 100% мате  Sad )
има и ЛАПАЧО ,друго което е много полезно .
По тази тема мога да говоря много,понеже мой мъжо е болен манияк на тема чай - китайски,японски,индийски,египетски,индиански и какви ли още други, от скоро се запали и само за това чете  Rolling Eyes има си и един шкаф с малки бурканчета с най - различни билки и зелен чай и др.  newsm78
Някой, ако има въпроси  да пита - насреща съм! Peace

Последна редакция: пт, 04 дек 2009, 11:37 от sladuranata_f

# 94
  • Мнения: 248
http://www.cway.bg/index.php?m=2432
http://zdrave.rozali.com/netradicionna-medicina/p6462.html
тук има доста хубави неща http://www.vselena.com/chai.html

Последна редакция: пт, 04 дек 2009, 14:03 от sladuranata_f

# 95
  • Варна
  • Мнения: 1 179
Sladuranata, благодаря за линковете, много интересни и полезни неща прочетох за чая.

Подсетихте ме да си купя насипен зелен чай от едно магазинче близо до работата ми. Бях вземала преди време и беше много хубав. Освен това ще си потърся У-лун. За пръв път го чувам, но прочетох, че топял мазнинките Wink

# 96
  • Мнения: 1 520
Аз често пия зелен чай на Биосет, но нещо ми се струва, че в него има повече мента, отколкото зелен чай newsm78

# 97
  • Мнения: 248
Моля,някоя от вас,ако е ползвала китайски червен ПУ - ЕР,да даде информация,понеже искам да го ползван за отслабване.Знам,че е иззвестен като убиец на мазнини.Интересуваме по колко на ден се пие,как се запарва и колко време.Ще се радвам,ако някой ми отговори. Hug и нещо за Анелиз тук става по ясно за у-лун http://neogenesis-bg.com/articles/chinese-tea дано да съм полезна.  Peace

Последна редакция: сб, 05 дек 2009, 22:14 от sladuranata_f

# 98
  • Мнения: 265
Много обичам зелен чай.Обикновенно си купувам насипен- 4 лв. за 100 гр.,/ако цената е някаква гаранция за качество./Харесвам зелен с жасмин,но се питам дали му добавят някакви не натурални аромати newsm78

# 99
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Аз си поръчах тибетски зелен чай оттук: http://www.starlight8.com/items-list/tea
Някой поръчвал ли е от тях? Питам, защото искам да знам дали продуктите им са оригинални. Зеленият чай пристигна. На опаковката има някакви китайски йероглифи, а до тях пише: "Tai Lao Lu Cha". Вътре има някакви сухи листенца, цветът е някакъв много тъмно зелен. Има лек мирис на риба. Дали е истински или е поредната измишльотина за трупане на пари по неособено честен начин?

# 100
  • Мнения: 408
Аз често пия зелен чай на Биосет, но нещо ми се струва, че в него има повече мента, отколкото зелен чай newsm78

krem-karamel,  и аз пия същият от миналата зима.
Една позната, която е агроном, ми обясни, че ментата по принцип имала много силен аромат и било нормално да усещам повече нея.

# 101
  • Мнения: 408
Моля,някоя от вас,ако е ползвала китайски червен ПУ - ЕР,да даде информация,понеже искам да го ползван за отслабване.Знам,че е иззвестен като убиец на мазнини.Интересуваме по колко на ден се пие,как се запарва и колко време.Ще се радвам,ако някой ми отговори. Hug и нещо за Анелиз тук става по ясно за у-лун http://neogenesis-bg.com/articles/chinese-tea дано да съм полезна.  Peace


братовчедка ми си беше купила същия, но така и си остана неизползван, явно й идваше силен и й ставаше лошо. аз не бих се престрашила да го ползвам.

# 102
  • Мнения: 2 132
Редовно пия зеления чай на Туининг!Обожавам с вкус на лимон.

# 103
  • Мнения: 280
Записвам се да не ви изгубя. И аз се заразих и като се прибера ще ходя да си избера зелен чай.

# 104
  • Мнения: 93
Честита Нова Година!
Записче и от мен, че и аз съм малко луда на тема чай и още повече зелен. Научих се да пия чай без никакъв подсладител (още не ми се вярва предвид любовта ми към сладкото и навика от детството, да пия чая сладък) и вече дори не ми харесва ако му сложа нещо. Най-много ми харесва зеленият чай с мента на биосет. Много ми е странно обаче защо на всички марки, които предлагат зелен чай пише да се приготвя с гореща вода (изключвам туинингс май само на техния етикет пише 95), което е абсолютно грешно и вкусът на чай става много по-различен и горчив. Може би и заради това много хора го смятат за твърде силен, и след като са го опитали веднъж, не го опитват повече!

# 105
  • Мнения: 408
да, вярно е!  Peace

# 106
  • Мнения: 2
Аз обожавам зелен чай и си го пия редовно Simple Smile Много се радвам, че има и други като мен защото в България пиенето на чай за съжаление не е широко разпростанено както като на кафето. Сега ще ви напиша начини за приготвяне на чай. Дано да съм била полезна и когато ми остава време ще пиша и други интересни  и полезни неща.

                                                              Начин на приготвяне на чай

                                                                       Класически
В предварително подгрят сух порцеланов чайник се сипва сух чай- 1 чаена лъжица за 1 чаена чаша вода плюс 1 чаена лъжица за чайника. Залива се с кипяща вода, поставя се капака на чайника и се покрива с ленена кърпа. Запарва се 3-8 минути за чай със средна сила, 5-12 минути (в зависимост типа листа) за постигане на най-наситен вкус.

                                                                       Английски
В предварително подгрят сух порцеланов чайник се сипва сух чай- 1 чаена лъжица за 1 чаена чаша вода плюс 1 чаена лъжица за чайника. Залива се с кипяща вода и се запарва 5 мин. В чаена чаша се наливат 2-3 супени лъжици концентрирано мляко подгрято на 40-60 гардуса. Запяреният чай се налива в чашата с млякото.

                                                                       Китайски
Приготвя се в специална чаша (хаван) с похлупак с вместимост 500 мл. 1 чаена лъжица сух чай се залива с 2/3 от вместимостта на чашата с вряла вода. Запарва се 2-3 мин.

                                                                      Студен чай
1. Чай с лед (по индийски): Слагат се 3 чаени лъжици чай на 300-350 мл бряла вода. Запарва се 5 мин, след което в стъклен съд 500 мл се слагат кубчета лед и се заливат с чая.
2. Продукти за приготовление: 4 порций сладолед с аромат на праскова или лимон, 500 мл силен хладен чай, захар, сметана, кори от мандарина.
В чаша се поставя 1 топка от сладоледа и се залива с неголямо количество подсладен чай. Отгоре се украсява със сметана и се посипва с кори от мандарина.

                                                                   Филтърен чай
Едно пакетче чай се залива с 200-250 мл вряща вода, покрива се и се оставя да се запари 2-3 мин.


Важно !!!
- чаят винаги се приготвя непосредствено преди употребата му;
- нормите са твърде индивидуални и зависят от вкусовите навици, начини на приготвяне и желания, както и от това, че всяка страна има особени методи и рецепти за приготвяне;
- от преварена вода не се получава добър чай. За предпочитане са меките води.
- към чая може да се добавят мляко, сметана, лимон, захар или мед

Последна редакция: чт, 07 яну 2010, 02:39 от aivi_pz

# 107
  • София
  • Мнения: 547
много полезно, благодаря Simple Smile   bouquet

# 108
  • Мнения: 2 131
Привет и от мен - нова почитателка на зеления чай   bouquet
Пия по две чаши на ден. Но забелязвам, че нещо ми се замайва главата. Нормално ли е да има такъв ефект? Все пак нали зеленият чай ободрява?
А някоя от вас използвала ли е зеления чай като козметично средство? Четох в нета, че се отразява много добре на кожата.

# 109
  • Мнения: 93
Привет и от мен - нова почитателка на зеления чай   bouquet
Пия по две чаши на ден. Но забелязвам, че нещо ми се замайва главата. Нормално ли е да има такъв ефект? Все пак нали зеленият чай ободрява?
А някоя от вас използвала ли е зеления чай като козметично средство? Четох в нета, че се отразява много добре на кожата.
И аз пия много зелен чай! За замайването, не знам да не да ти е силен или да го приготвяш с гореща вода?
Аз след като си направя чай с торбичките си обтривам лицето, а понякога първо ги охлаждам в хладилника и според мен така ефекта е по-голям! Simple Smile

# 110
  • Мнения: 1 080
И аз съм сред любителите на зеления чай. Даже съм си занесла в офиса от този http://inhua-otslabvane.com/index.html?subpage=Products&product=Tea1...купих си го от Фантастико. Имам си специална , да я наречем ритуална Wink  чаша с цетка идеална за зелен чай. С интерес прочетох публикациите по темата  Hug.

# 111
  • Мнения: 93
Имам си специална , да я наречем ритуална Wink  чаша с цетка идеална за зелен чай. С интерес прочетох публикациите по темата  Hug.
Каква е тази чаша, newsm78 можеш ли да качищ снимка и от къде си си я взела? Simple Smile   bouquet

# 112
  • Мнения: 1 325
Зеленият чай на Туинингс в готов вид ли е, тоест не се продава насипно ?От къде мога да си купя истински зелен чай?
Ето една статия-
--------------------------------------------------------------------------------
С чай се зачева най-бързо
    Известно е, че кафето влияе отрицателно върху способността на жените да заченат. “Конкурентът” на ободряващата напитка – чаят обаче има точно обратното въздействие върху човешкия организъм.
   Редовната консумация на билковите отвари води до по-бързо зачеване и увеличаване на раждаемостта. Ако жената пие повече от чаша чай дневно, шансът й да забременее се увеличава близо два пъти. Учените предполагат, че причината се крие в химично съединение, съдържащо се в чая. Според една от версиите това е полифенолът, който предотвратява дефектите у хромозомите.
   “Чайната” хипотеза на американските учени обяснява и високата раждаемост в Китай – родината на чая ...

В зеленият чай е с най-високо съдържание на полифенол.

# 113
  • Мнения: 1 080
Имам си специална , да я наречем ритуална Wink  чаша с цетка идеална за зелен чай. С интерес прочетох публикациите по темата  Hug.
Каква е тази чаша, newsm78 можеш ли да качищ снимка и от къде си си я взела? Simple Smile   bouquet


Ето такава чаша имам, но с различна шарка - http://www.xiuxiantea.com/images/products/tea_cup_ceramic.jpg
Като ми свърши зеления чай, ще си взема бял - оолонг. Прочетох много хубава и подробна статия за чая и много ми е мерак сега да го опитам и този, че май само него не съм.  Sunglasses

# 114
  • Мнения: 93
Имам си специална , да я наречем ритуална Wink  чаша с цетка идеална за зелен чай. С интерес прочетох публикациите по темата  Hug.
Каква е тази чаша, newsm78 можеш ли да качищ снимка и от къде си си я взела? Simple Smile   bouquet


Ето такава чаша имам, но с различна шарка - http://www.xiuxiantea.com/images/products/tea_cup_ceramic.jpg
Като ми свърши зеления чай, ще си взема бял - оолонг. Прочетох много хубава и подробна статия за чая и много ми е мерак сега да го опитам и този, че май само него не съм.  Sunglasses
Супер е искам и азззз, от къде е ???   bouquet

# 115
  • Мнения: 2 131
В момента в офиса си пийвам зелен чай на Пикуик - с лимон.
Каня се да си купя насипен, но магазинът ми е доста далеч и ще чакам да се постопи снегът, че не ми се гази.

# 116
  • Мнения: 6
Понеже не видях да се споменава тук като марка и тип чай, искам да попитам  за един такъв на АКБАР - "Green emerald". Това е зелен цейлонски чай на листа. Има ли някой информация за качеството му?

# 117
  • Мнения: 146
В Китай зеленият чай се приготвя точно по начина по който е описала Asyalein. И когато чаят е от наистина високо качество ароматът е невероятен а действието много тонизиращо. Китайците дори предупреждават да не се прекалява, особено ако си недоспал, изморен, гладен. Първият такъв чай който изпих определено ми промени мнението за вкуса и действието на зеления чай. Донесох си от същия този чай, който пих там и ми препоръчаха като изключително качествен, но определено не мога да го приготвя със същия вкус и въздействие...   Whistling

# 118
  • Мнения: 585
Понеже не видях да се споменава тук като марка и тип чай, искам да попитам  за един такъв на АКБАР - "Green emerald". Това е зелен цейлонски чай на листа. Има ли някой информация за качеството му?
аз го опитах преди година и оттогава пия само такъв , на мен лично ми харесва много като вкус и аромат , а и се чувствам много добре от него

# 119
  • Мнения: 781
Момичета не мога да намеря в Пловдив магазин в който да продават насипен зелен чай.
Моля ако някой знае нека сподели Hug

# 120
  • Мнения: 106
Момичета не мога да намеря в Пловдив магазин в който да продават насипен зелен чай.
Моля ако някой знае нека сподели Hug
Аз съм си купила и зелен и черен от Метро-не знам дали е от най-хубавият-но е на листенца.Провери там.Зелиния е в зелена опаковка,а черия е в червена и има някакви китайски надписи.Предполагам,че и в Пловдивския Метро има.

# 121
  • Мнения: 781
Момичета не мога да намеря в Пловдив магазин в който да продават насипен зелен чай.
Моля ако някой знае нека сподели Hug
Аз съм си купила и зелен и черен от Метро-не знам дали е от най-хубавият-но е на листенца.Провери там.Зелиния е в зелена опаковка,а черия е в червена и има някакви китайски надписи.Предполагам,че и в Пловдивския Метро има.
Много ти благодаря Hug

# 122
  • Мнения: 91
Сенди, това е много хубава чайна: http://www.vedahouse.bg/2008/07/blog-post_04.html. Продават насипен чай и аксесоари.
И още: http://www.facebook.com/pages/Plovdiv-Bulgaria/CAENATA-KSA-Plovdiv/145743396321

# 123
  • Русе
  • Мнения: 511
Страхотна темичка, съдържаща невероятно полезна информация! Много ви благодаря!   bouquet

Аз всеки ден пия билков чай, но от скоро научих за полезностите на зеления такъв. Обаче все още кърмя бебчо и се чудя дали ще му повлияе и на него "ободряващия ефект"?

# 124
  • Мнения: 93
Не знам дали ще му повлияе, но според мен ободряващият ефект не е толкова силен. Аз много обичам зелен чай и пия по няколко на ден, но ако ми се спи трябва да пия или черен чай или кафе! Peace

# 125
  • Мнения: 0
И аз пия много зелен чай - по 2-3 чаши на ден, без захар - много приятен и ароматен, но го запарвайте само 2 минути и водата да не е вряла.

# 126
  • Мнения: 17
Здравейте.
Скоро направих нова тема само за Японския зелен чай. За сега е в раздела за Готварски рецепти.
Има и снимки по-надолу. Сигурен съм, че ще си отговорите на много от чуденките и питанките относно зеления чай:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=517686.0

# 127
  • TX
  • Мнения: 590
Здравейте.
Скоро направих нова тема само за Японския зелен чай. За сега е в раздела за Готварски рецепти.
Има и снимки по-надолу. Сигурен съм, че ще си отговорите на много от чуденките и питанките относно зеления чай:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=517686.0
Това ми скри представата за хубав чай   bouquet

# 128
# 129
  • София
  • Мнения: 9 919
Привет,
В София (Варна) къде може да се купи качествен зелен чай, (насипен), мате и др. повишаващи тонуса, концентрацията, паметта и интоксикацията.

Мерси

ПП: Попаднах на този :http://tealandbg.com (Варна)

Последна редакция: пн, 30 авг 2010, 16:55 от hakama

# 130
  • Варна
  • Мнения: 276
Привет,
В София (Варна) къде може да се купи качествен зелен чай, (насипен), мате и др. повишаващи тонуса, концентрацията, паметта и интоксикацията.

Мерси

ПП: Попаднах на този :http://tealandbg.com (Варна)

Купувала съм от варненския магазин "Дрога". Наистина има възможност за голям избор, а чаят, който купих, ми хареса много!
Успех!

# 131
  • Мнения: 0
Здравейте Simple Smile Наскоро реших да изпробвам насипен китайски зелен чай - сорт "Изумрудена пролет" (би луо чун) от магазина на ул "Цар. Самуил" Минг Лонг (тъй като не бях пробвала насипни варианти). Цветът на приготвения чай не е кафеникав, а по-скоро бледожълт, а на вкус ми се струва слабонаситен. Ароматът на самия изсушен чай от кутийката асоциирам с този на пчелния прашец. Въпросът ми е какви са вашите отзиви за различните видове чай в Минг Лонг и заслужава ли си човек да купува от тях?

# 132
  • Мнения: 1
Аз си вземам зелен чай с жасмин на Dilmah, много е приятен на вкус и тонизиращ.

# 133
  • Мнения: 572
Пия зелен чай на Тwinings ако не всеки ден, то през ден.
Свикнала съм с него, събужда ме и нямам нужда от кафе..

# 134
  • София
  • Мнения: 941
Момичета, по кое време и по колко чаши в деня приемате зеления чай? Чета много противоречиви мнения и се обърках, а си поръчах от сайт два вида на листа...Някои препоръчват към 4-5 чаши дневно,вкл. и вечер било много полезно след хранене. На друго място чета,че не трябва повече от 3чаши,защото можеш да събереш границите,заради кофеина и че не трябва вечер да се пие,защото разсънва. На трето място пък чета, че действа запичащо..Е, само това ми и трябва. Tired ooooh! Отказах цигарите и имам проблем с корема и го взимам точно с цел да ми прочисти малко организма,а и мислех,че действа и леко разхлабващо..Моля ви да ми обясните как да го приемам и изобщо дали да го приемам,ако запича наистина Sad

# 135
  • Мнения: 227
Доволна съм от жасминовият зелен чай на http://www.lebensbaum.de/ води се био.Този на Dilmah с мента също не е лош.Правя си го с мед, домашен  Mr. Green

# 136
  • Мнения: 227
Момичета, по кое време и по колко чаши в деня приемате зеления чай? Чета много противоречиви мнения и се обърках, а си поръчах от сайт два вида на листа...Някои препоръчват към 4-5 чаши дневно,вкл. и вечер било много полезно след хранене. На друго място чета,че не трябва повече от 3чаши,защото можеш да събереш границите,заради кофеина и че не трябва вечер да се пие,защото разсънва. На трето място пък чета, че действа запичащо..Е, само това ми и трябва. Tired ooooh! Отказах цигарите и имам проблем с корема и го взимам точно с цел да ми прочисти малко организма,а и мислех,че действа и леко разхлабващо..Моля ви да ми обясните как да го приемам и изобщо дали да го приемам,ако запича наистина Sad
Аз попаднах на това http://www.fitsugar.com/You-Asked-How-Many-Cups-Green-Tea-Day-1523529
Грубо в превод според въпросният доктор изследовател на епидемиологията на рака в UKLA  и според Университата на Мериленд-медицински център от две, до три неголеми чаши зелен чай биха били от полза за здравето.Доказано е, че пиенето на до пет чаши на ден намаляват риска от рак на стомаха.Най-добри резултати при отслабването и за засилване на метаболизма са били наблюдавани при приема на 7 чаши чай на ден.Допълнителни изследвания са доказали, че с увеличаването на приема на зеленият чай, се увеличават и ползите за здравето.10 чаши все пак били границата.Но ако човек е чувствителен на кофеина или страда от безсъние това би била много голяма доза за него...Посочва се, че има няколко негативни ефекта от пиенето на много зелен чай: танинът съдържащ се както в зеленият, така и в черният чай може да намали абсорбцията на фолиевата киселина важен витамин, който помага за намаляването на вродени дефекти.Та според статията, ако планирате бременност или сте бременна, то трябва да ограничите приема на зелен чай до 2 чаши на ден или изобщо да го избягвате.Зеленият чай би могъл да попречи и на усвояването на желязото.Препоръчва се зеленият чай да не се пие при прием на храна.
http://www.heavenoftea.com/tea-and-your-health/how-many-cups-of- … should-you-drink/
Тук пък дават минимум от 4 до 9 чаши според зависимост от целите на човек.Три чаши намалявали риска от сърдечен удар според скорошно иследване /постнатото е от юли 2008/.Според Д-р Ruxton приемът на до 8 чаши на ден ще дадат максималната полза от полифенолите в чая.Авторът на публикацията допуска, че въпросната докторка има предвид, че повече от 8 чаши кофеинов чай биха повлияли на качеството на съня.
Друго проучване за ползите на чая при сънната апнея /http://www.medicine.bg/bolesti/sanna-apneya/ допускат пък няколко чаши в повече.Според автора на водещо проучване David Gozal от университета в Луисвил, спадът в нивата на кислород и възпаление свързани със сънната апнея може да доведе до смърт на мозъчни клетки с течение на времето.Той казва, че проучването покзава, че консумирането на от 6 до 10 чаши чай на ден може да подпомогне борбата с този спад.Проучването засяга зеленият чай, който има по-ниско съдържание на кофеин в сравнение с черният, така че видът чай, който пиете има значение.За костната плътност при жените се препоръчва да се пият най-малко 4 чаши зелен чай на ден.Проучването ми също така доведе до появата на нови доказателства, че възрастните жени, които са с най-голям риск от крехки кости значително подобряват костната си плътност, ако пият повече от 4 чаши чай на ден.Проучване в Египетският Алекасандрийски иститут показва, че трябва да се пият най-малко 2-3 чаши чай на ден, но препоръчват повече....Другото се повтаря от горният превод.
Така, че броят на чашите чай за консумация наистина зависи от ползите, които очаквате и търсите.

Последна редакция: нд, 12 фев 2012, 15:55 от jaspermmm

# 137
  • Мнения: 186
Здравейте Simple Smile Наскоро реших да изпробвам насипен китайски зелен чай - сорт "Изумрудена пролет" (би луо чун) от магазина на ул "Цар. Самуил" Минг Лонг (тъй като не бях пробвала насипни варианти). Цветът на приготвения чай не е кафеникав, а по-скоро бледожълт, а на вкус ми се струва слабонаситен. Ароматът на самия изсушен чай от кутийката асоциирам с този на пчелния прашец. Въпросът ми е какви са вашите отзиви за различните видове чай в Минг Лонг и заслужава ли си човек да купува от тях?


Аз имам същия въпрос.

Купих си чай У Лонг с Жен Шен от това магазинче на ул.Ц.Самуил, но никога не съм пила такъв и имам съмнения какво точно са ми продали. Като го запаря се оцветява съвсем леко и не усещам почти никакъв аромат. Имам чувството, че си пия преварена вода. Продавачката ми каза,че мога да заливам 3-4 пъти топченцата с вряла вода, но едва на 3-тата чаша се разтварят листенцата и се усеща аромат. Леко съм разочарована и ще мина пак от там да питам за инструкции.

Видях, че продавачката в чая си беше накиснала плодчета годжи бери и си купих и от тях. Много приятно се съчетават с чая и цялото семейство си ги хапваме така и в мюсли.

Иначе децата ми от този магазин си харесаха едни бонбонки от глог и мисля да наблегнем на тях. Препоръчвам ги.

# 138
  • Мнения: 0
Аз използвам зелен чай на таблетки, много по ефективно и качествено е за всичките му приложения, а и употребата не изисква никакви ритуали и загуба на време. Просто и лесно за употреба. Можете да си го вземете от http://www.victoria-21r.com/%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82 … ts?product_id=127 Давам ви връзка на директния вносител, което предполага и най-ниски цени!

# 139
  • варна
  • Мнения: 1 830
Аз използвам зелен чай на таблетки, много по ефективно и качествено е за всичките му приложения, а и употребата не изисква никакви ритуали и загуба на време. Просто и лесно за употреба. Можете да си го вземете от http://www.victoria-21r.com/%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%82 … ts?product_id=127 Давам ви връзка на директния вносител, което предполага и най-ниски цени!
Много по голямо си е удоволствието да седнеш с приятелки на чаша с хубав зелен чай  Wink

# 140
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Скоро открих Белия чай  Hug след него не искам и да 'погледна" зеления  Rolling Eyes


Белият чай се прави от листа, които са обработени така, че те леко да увехнат и загубят „тревистия” вкус на зеления чай, като едновременно с това са подложени на минимално окисляване. Също като зеления, черния и оолонг чай, белият чай се прави от растението Camellia sinensis.

 

Белият чай е специалитет на Китайската провинция Fujian. Листата идват от различни чаени култури. Известни са видовете храсти Da Bai, Xiao Bai, Narcissus, Chaichа. Според стандартите за бране и селекция, белият чай може да бъде класифициран по много начини.


Белият чай прилича на зеления по това, че е преминал през много малко обработване и не е ферментирал. Но има значителна разлика във вкуса. Повечето зелени чайове имат отличителен „тревист” вкус, който при белия чай липсва. Вкусът е описан като лек и сладък. Препоръчително е белият чай да се запарва във вода с температура, под тази на кипене.

Ако пиете чай за здраве, може да бъдете заинтригувани от способностите на белия чай. Съдържа значително по-малко кофеин от другите видове чай, 15мг, в сравнение с 40мг за черния чай и 20мг за зеления. Някои проучвания доказват, че белият чай съдържа повече антиоксиданти дори от зеления чай.


Ето тук повече за него http://magnificadesign.com/health/70-health6.html   Peace

Последна редакция: пт, 13 апр 2012, 16:09 от Desss

# 141
  • Мнения: 0
И аз сега минах на бял чай. Много е зареждащ и приятен. Иначе от зелените харесвам повече ароматизираните...има един казва се Таити микс той ми е любим. Simple Smile ии Магията на Южните морета

# 142
  • Мнения: 13
Здравейте!Харесвам зелен чай!Бихте ли ми казали дали в Щанда в халите е добърчаят (насипният зелен)или е изветрял!И някакво хубаво магазинче където да се продава зелен чай(да не е изветрял) или марка чай който е херметически затворен като този:
(само че е 3 лева 100 грама което значи че е боклук)
Благодаря предварително!!!

П.П Става дума за град София.

# 143
  • Мнения: 1 674
Поръчах зелен чай Драконов кладенец оттук
http://www.starlight8.com/kitaiski-zelen-chai-sort-drakonov-kladenec.html

Мисля, че има и горепосочения.

# 144
  • Мнения: 17
В къщи сме големи почитатели на чай-напоследък караме на зелен , бял и един на Форевър с алое и канела.Може би цялото семейство изпиваме по 2 литра чай дневно.Белият си го взехме от един базар,който беше пред The mall около коледа.Фирмата е немска, 50 гр. чай бяха някъде към 8.50, предполагам, че имат и зелен.Имат магазин в интернет :  www.TeaTeam-bulgaria.com  Може там да разгледате какво предлагат, а ако искате добър чай за отслабване-този на Форевър е отличен избор.

# 145
  • Мнения: 0
Ефект има от класическия зелен китайски чай, и то силния.. пие се студен, добре накиснат в торбичката си, и даже преди да се пие се изцежда допълнително торбичката за да се изцеди докрай каквото може от него.. препоръчвам да се пие на 3 големи глътки със запушен нос..аз го пия 2 пъти дневно.. и усещам разликата.. а,да - пие се чист..само отвара, без мед, лимон и други..
Чая се задейства при мен 2 до 3 часа след първия прием.. и всеки път след 2 часа след приема ме изпраща в тоалетната, за около седмица бая се бях изчистила Simple Smile днес отново го пия.

# 146
  • Мнения: 186
И сега нали знаеш какво следва? Порой от въпроси за чая, който препоръчваш Simple Smile
Ще сме ти благодарни, всички непрофесионални почитатели на зеления чай, ако ни ориентираш и в подробностите - от къде, колко струва и т.н.
Благодаря!

# 147
  • Мнения: 0
Така, ще бъда максимално полезна и подробна Simple Smile даже и със снимков материал..
1. Чая действа на хора,които ядат здравословно и наблягат на лека храна основно плодове и зеленчуци..даже преди години имаше една глупост да се кара само на чая и ябълки..но не правете това..прекалено бързото и рязко отслабване не е мн на добре...
2. не се приема по време на хранене..а половин-един час след това, ако го пиете следобед.. и вечер преди лягане, даже непосредствено преди лягане...
3. прилагам снимка на чая ..струва около 6.00лв от аптека..много добре е опакован..в 2-3 чешита пликове и пакетчета..
4. изчаквам да се накисне и изстине около 2 часа ..казах,че се пие студен и накиснат.. Simple Smile
http://zavoevanie.snimka.bg/experiment/eksperiment-t.663850.29576886 - ето снимка на чая

5. и още нещо, може да ви мъчат коремни болки.. това е нормално..съветвам ви да не спирате кръга.. то ест ако 2 дни под ред пиете по 2 чая.. не спирайте системата..защото оргазнима го усеща и после като се успокои и спре да боли..трябва да почнете отначало.. аз направих така.. защото много ми беше бурен стомаха..и една вечер не пих оставих за сутринта.. ефекта го нямаше, не знам, може би защото го пих със закуската... :/
6. изпийте само една опаковка /вътре са 30/ и направете почивка.. отдайте се на хубава храна.. и хранителен режим /яжте 3 пъти на ден винаги в един и същ час/ след месец-два пак пийте от чая

Последна редакция: вт, 29 яну 2013, 16:25 от zavoevanie

# 148
  • Мнения: 3 638
Аз също пия доста зелен чай. Купувам си от Амазон, доста по-евтин е.
Взимам този
http://www.amazon.co.uk/Twinings-Green-packs-total-teabags/dp/B0 … 73036&sr=1-72

Сега поръчах да пробвам този
http://www.amazon.co.uk/Clipper-Fairtrade-Organic-Green-Teabags/ … 472245&sr=1-1

# 149
  • Мнения: 0
всичко зависи, кой за какви цели иска да го ползва

# 150
  • Мнения: X
Много си падам по всички видове чай  Laughing Laughing  Последно си поръчах зелен чай с ябълки и канела (уникален !!! ) и зелен чай с жасмин.А преди това - бял чай с розови листа и сушени плодове и също бях очарована  Peace Но на много места напоследък чета ,че приемането на повече от 2 чаши зелен чай ,вреди на черния дроб ( а аз го пия в пъти повече) та ... вие какво мислите  newsm78 newsm78 - http://www.bnews.bg/article-64372

# 151
  • Мнения: 0
Много си падам по всички видове чай  Laughing Laughing  Последно си поръчах зелен чай с ябълки и канела (уникален !!! ) и зелен чай с жасмин.А преди това - бял чай с розови листа и сушени плодове и също бях очарована  Peace Но на много места напоследък чета ,че приемането на повече от 2 чаши зелен чай ,вреди на черния дроб ( а аз го пия в пъти повече) та ... вие какво мислите  newsm78 newsm78 - http://www.bnews.bg/article-64372

Вреди ако прекалиш, но от зелен чай до зелен чай има разлика Simple Smile този за който аз писах е от вредящия..затова съм написала да не се прекалява.. а да се правят почивки... а този, предполагам, който взимаш ти е от ободряващия тип, който може да си пийваш без проблем Simple Smile

# 152
  • Мнения: 309
Мисля, че тук доста дами бъркат дрисливия чай със зеления.
Фенка съм на чая, от години пия различни видове- черен, бял, зелен....Купувам само насипни, тези в пакетчета не са качествени.
Водата загрявам в кана с която може да регулира температурата. Загрявам до 80 градуса.
За хубав чай водата трябва да е чиста и мека. Не става с твърда вода.

# 153
  • Мнения: 0
Когато зеления чай се смеси с някой интересен аромат човек, става друга напитка. Например: http://premiumvita.com/shop/Item/%D0%93%D0%BE%D0%B4%D0%B6%D0%B8- … 80%D0%B8-359?cc=5
Когато на човек му се занимава да си прави сам насипен чай, половината удоволствие е приготвянето. Не говоря за церемонии, но си е приятно.

# 154
  • Мнения: 0
При какви здравословни проблеми се приема; помогнал ли ви е; как точно се приготвя /вярно ли е, че трябва да се пие чист, без лимон, мед или захар/?
Напоследък се запалих по зеления чай и ми се иска да получа повече информация, но не само от Гугъла, а и чисто субективно.
Става въпрос за класическия зелен чай, не за разните му разновидности за отслабване и т.н.
  И в крайна сметка слабей ли се от зеления чай или не?

# 155
  • Мнения: 495


  И в крайна сметка слабей ли се от зеления чай или не?
Ами то е ясно  Laughing ,след като е антиоксидантен и подобрява метаболизма.Да,отслабва се.Аз също не използвам  д-я  чай  ,а насипен китайски,индийски.Добавям джинджър,кардамон,мента...варианти много.

# 156
  • Мнения: 6 549
Ходих в билкова аптека да попитам за зелен чай - извадиха ми доста видове... спрях се на този AKBAR
http://www.yumclick.com/images/products_e/A11221_e.jpg

Някой с мнение? Дано да съм направила правилен избор.

# 157
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
'Единственият начин да отслабнете със зелен чай е да се качите в планината, за да го наберете.' Mr. Green

# 158
# 159
  • Мнения: 8 163
И в крайна сметка слабей ли се от зеления чай или не?
Ако имаш предвид, че с изпиването на 2, 3 или 5 чаши зелен чай на ден ще отслабнеш - не. Няма да стане.

Ако направиш чая част от цялостна и постоянна промяна на хранителния си режим и съчетаеш това с редовни физически натоварвания - да. Зеленият чай ще има благотворно влияние не толкова чрез антиоксидантите си, а благодарение на това, че дава допълнителна хидратация на тялото ти.

Истината е, че зеленият чай е много надолу в класацията за източници на антиоксиданти. Водачът е суровото какао с ORAC индекс от 95500. Зеленият чай е с индекс само от 1518. Лайката пък - с 467.

# 160
  • София
  • Мнения: 9 919
А кой чай бихте препоръчали за бодрост, концентрация?
Кафе не пия, кофеина също не го тача.  Peace

# 161
  • Мнения: 8 163
А кой чай бихте препоръчали за бодрост, концентрация?
Кафе не пия, кофеина също не го тача.  Peace
Джинджифил. Ама не точно чай, а запарка.

Слагаш 1 л. вода да кипне, сваляш я от котлона и пускаш в нея 4-5 тънки резенчета пресен джинджифил. Покриваш съда и не махаш капака 10 мин. След това изваждаш джинджифила. Оставяш запарката да се поохлади, прибавяш сока от 1/2 лимон, малко канела и готово. Чудно е и с щипка сушени портокалови кори.

# 162
  • Мнения: 309
Аз оставям джинджифила няколко часа. Става доста люто, на мене ми харесва. Тази запарка я пия без да добавям нищо друго.

# 163
  • Мнения: 6 549
Малко да размърдаме темата  newsm44
Пийвате ли чай ? Днес си купих на Акбар, но не класическия, а този с мента - от утре го почвам smile3508

# 164
  • Мнения: 0
След като съм използвал 1 пакетче зелен чай мога ли да го ползвам отново ? примерно след 2-3ч. или нищо ценно не останало. Някъде четох, че може да се прави така пробвах го с използвано пакетче от сутринта водата се оцвети, но не знам дали има нещо ценно от чая ?

п.п. предложете качествена марка зелен чай  пазарувам от кауфланд

# 165
  • Мнения: 6 549
След като съм използвал 1 пакетче зелен чай мога ли да го ползвам отново ? примерно след 2-3ч. или нищо ценно не останало. Някъде четох, че може да се прави така пробвах го с използвано пакетче от сутринта водата се оцвети, но не знам дали има нещо ценно от чая ?

п.п. предложете качествена марка зелен чай  пазарувам от кауфланд

И мен това ме интересува!  И другото, което е - някой път правя за 2-3ма човека чай. Може ли от тези 2-3 пакетчета след това да си правя още 1 чай Rolling Eyes

За мен хубави са и един клас по горе са Akbar, Pickwick, Twinings и още 1 китайски имаше не мога да се сетя името, но с цени 4-5 лв.   bouquet

# 166
  • Мнения: 309
Купувам само насипен чай от добри специализирани магазини. Тези в пакетчета не ми харесват.

# 167
  • Мнения: 1
Здравейте да попитам тези чайове (зеления и оолонг-а) колко време долу горе трябва да се пият за да има ефект върху теглото, дали са подходящи да се приемат по време на 90 дневната диета и от къде мога да си ги закупя във варна?Благодаря предварително   bouquet

# 168
  • Мнения: 8 163
Да не те разочаровам, МелинДаа, ама не очаквай пиенето на зелен или улонг чай да доведе до драстична разлика в скоростта на горене на мазнини. Чаят по-скоро би допринесъл за по-добрата хидратираност на организма ти.

Храни се правилно, спортувай и тогава наистина ще има ефект.

# 169
  • Мнения: 1
Ами да сега съм на режим и спортувам и ми се иска още нещо а и все пак е нещо полезно и можете ли да ми препоръчате марка или нещо и от къде мога да си купя  Praynig

# 170
  • Мнения: 8 163
Зеленият чай е полезен, но в умерени количества. Редувай го с други видове чай (бял, билков) и чиста вода.

Нека другите помогнат с марки и магазини, че не съм запозната какво има на българския пазар.

# 171
  • Мнения: 1
Благодаря много все пак Simple Smile Hug  bouquet

# 172
  • Мнения: 6 549
Зеленият чай е полезен, но в умерени количества. Редувай го с други видове чай (бял, билков) и чиста вода.

Нека другите помогнат с марки и магазини, че не съм запозната какво има на българския пазар.

Какво точно имате предвид под умерени количества? И на колко често да го редуваме? Аз пия по 1 чаша на ден. Понякога ми се случва да пропусна.
Ако съм на кафе - обикновено ми сервират Pickwick. У дома съм купувала Akbar и още един китайски (не помня името) на пакетчета, а в момента съм на насипен с този
Скрит текст:

Определено усещам разлика м/у пакетчетата и този  Hug

# 173
  • Мнения: 4 097
Здравейте, включвам се и аз към темата за зеления чай. Пия го от 2-3 години, но основно този, който се продава в големите вериги магазини. Моля, който знае, нека да напише къде може да се вземе в насипно състояние в София?

# 174
  • Мнения: 8 163
ReName, имам предвид да не се пие само и единствено зелен чай. Всяко нещо може да бъде отрова, ако се приема в прекомерни количества. Една чаша на ден е добре. Но нека останалите 7-8 са или само вода, или да кажем чаша билков чай, чаша бял и 4-5 чаши чиста вода.

# 175
  • Мнения: 1
Ще взема да пробвам от Акбар за който казвате и ще видим какъв ще е ефекта.   bouquet

# 176
  • Мнения: 18
Ето една интересна статийка за Зеления чай Wink

https://plus.google.com/+%D0%90%D0%BF%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0%D0 … posts/BpcAYo24ihn

# 177
  • Мнения: X
То това си е реклама на капсули  Simple Smile

# 178
  • Мнения: 18
Извинявам се , не съм разбрала темата  Embarassed
Иначе и аз употребявам много Зелен чай (освен на капсули Stuck Out Tongue) и смятам , че това е една от най-полезните билки, в комбинация с Мурсалски чай имат железен ефект върху здравето. Препоръчвам да си вземате пакетирани чайове, които всяко филтърче е отделно опаковано, това гарантира доброто му съхранение. Поздрави

# 179
  • Мнения: 6 549
Аз пък вземам основно насипен зелен чай.

# 180
  • Мнения: 72
Ами да сега съм на режим и спортувам и ми се иска още нещо а и все пак е нещо полезно и можете ли да ми препоръчате марка или нещо и от къде мога да си купя  Praynig

На Туайнингс зеленият чай в кутия ми е любим.



И също на Туайнингс зеленият с жасмин.  Heart Eyes

# 181
  • Мнения: 1
 CloseЗдравейте!Първо искам да уточня, че написаното по-долу е въпрос  на лично мнение (лични изводи).Ще започна с това, че и аз като повечето хора с наднормено тегло исках да отслабна (по-бързия начин).Поразрових се в Интернет и открих, че зеленият чай имал такова действие.Изчетох може би десетки (може и повече)коментари и останових следното:Повечето хора които публикуват коментари са или представители на дадена фирма или са провокатори!Този извод ще подкрепя със следните факти:
1.Първо откъде смятам ще са представители на фирма: ..."за един месец без никаква диета и спорт отслабнал с над 20 кг. ..."т.к въпросният потребител беше влязъл чрез фейсбук влязох в неговия профил.Имаше снимки разгледах ги и под една от снимките пишеше следното: "МАЛКО СЪМ ПРЕКАЛИЛ СЪС ФОТОШОПА",имам и други примери, но според мен този беше най-фрапиращ.
2.Защо смятам, че са провокатори-Цитирам друга потребителка:"Зеленият чай е голям боклук.Не си давайте парите.Освен, че не отслабнал ами и качих килограми.Здравословното ми  състояние се влоши..."
Пробледът е че и повечето диетолози печелят пари на гърба простосмъртния човек.Отново давам пример:проф. БАЙКОВА в едно свое интервю казва следното:"Няма хапче, което да изпиеш и да станеш слаб.Именно хората, които произвеждат теза хапчета са най-дебелите хора на света..."След може би няколко месеца виждам въпросната професорска как прави реклама на хапчета за отслабване (може би се сещата за кои става на въпрос.Няма да им правя реклама като ги споменавам.)ТОВА е.... (думите са излишни).
ОТНОВО казвам , че това са лични мнения.Всеки избира дали да вярва на тези продукти или не.

Последна редакция: пн, 22 юни 2015, 09:29 от Kamen123

# 182
# 183
  • Мнения: 5
От каква възраст на детето може да се приема зелен чай от пакетче?
Извинявам се ако вече е отговорено на този въпрос.

# 184
  • Мнения: 74
Аз бих давала от 7 години да речем.

Имаме познати китайци, те друго вкъщи освен зелен чай не пият, включително и децата.

Кофеинът му е около 1/3 от този в черния чай, ако това ти е притеснението.  (В белия чай е още по-малко.)

# 185
  • Мнения: 5
Благодаря!

# 186
  • Бургас
  • Мнения: 357
Моят син е почти на 4г. и му давам отвреме на време зелен чай.

# 187
  • Мнения: 50
и аз препоръчвам, от доста години само него го пия!

# 188
  • Мнения: 547
Здравейте, някой има ли отзиви за този онлайн магазин http://teateam-bulgaria.com/ ?

# 189
  • Мнения: 50
много хубав сайт, богат избор на чайове Joy май и аз ще си поръчам нещо оттам, заинтруигува ме "Зеленият чай Crazy Matcha"- с  ягода ванилия, ариматизиран...ммм

# 190
  • Мнения: 42
Здравейте на всички любители!
Ужасно много обичам чай, но досега съм пиша само плодови и билкови.Наскоро реших, че като един чайолюбец трябва да опитам всички основни видове и да обогатя колекцията си от чайчета.Сега да споделя, че съм на 13, съжалявам и може би съсипвам смисъла на форума, но единствено тук срещам компетентни хора по много и различни въпроси.Моля да ме извините, аз ще Ви задам няколко въпроса, но ако смятате че съм се натресла, което може би е вярно, отново се извинявам.Купих си зелен чай на Dilmah с лимон и лимонена трева, който много ми харесва и черен чай на Twinings Yellow Label, който също много ми допадна, но проблемът е че родителите ми се притесняват дали е полезно за мен да пия тези чайове, или повече ми вредят.Пия чайовете веднъж седмично по един от двата вида сутрин, например в понеделник и петък, или сряда и неделя.Като се старая да държа пакетчетата в чашата с водата за не повече от минута-минута и половина.Моля Ви кажете ми дали е правилно да пия чайовете или пък да се върна на плодово-билковите или така наречените "обикновени"?Ако още съм прекалено малка за тях ще го превъзмогна, но не желая да си навличам здравословни проблеми.Благодаря, че сте отделили от времето си, за да прочетете това!
Лек ден и .... да Ви е сладък чаят!
🍵🍵🍵🍵🍵🍵🍵🍵🍵🍵🍵🍵🍵🍵🍵🍵

# 191
  • Sofia
  • Мнения: 26 376
Не мисля,че с нещо могат да ти навредят.
Черните имат повече кофеин и таин и биха могли да ти действат като кафето.

# 192
  • Мнения: 29
аз лично пия по цял ден зелен чай на работа - около 5-6 чаши на ден (реших да заместя кафето с чай). не го пия за отслабване но имаше такъв ефект при мен след 3-4 месеца нон стоп пиене

другото което съм чувала е Мача - което е нещо като концентрат на зеленият чай и се пие по една лъжичка на ден. супер популярно по америка. може да се слага на смутита, кексчета и тн. и доколкото знам 1чл Мача = 5-6 чаши зелен чай. но не го пия много редовно и не мога да коментирам за ефекта

# 193
  • Мнения: 3
Здравейте! А някой пробвал ли е хранителни добавки със зелен чай? Просто не съм фен на вкуса на чая, но очевидно е много полезен и искам да пробвам. Някой ако има опит с дадена марка, моля да пише! Мерси предварително Simple Smile

# 194
  • Мнения: 13
Зеленият чай какви действия има върху червата т.е как се отразява върху храносмилателната и отделителната система?

# 195
  • Мнения: 7
Привет! Къде в София има богат избор на насипен зелен чай? Също така кой е най-силен?

# 196
  • Scotland
  • Мнения: 1 405
Flowers HibiscusЗдравейте! Не искам да създавам нова тема, каквато е препоръката, и ще рискувам с въпрос тук. Купих си насипен зелен чай, но сега не знам по колко, и как, да го отмервам за запарка Thinking Помощ, моля Flowers Hibiscus

# 197
  • Мнения: 6 549
Аз слагам на око, но все пак се стремя да е 1 ч.л. за 1 чаша чай - 200-250 мл.

# 198
  • Scotland
  • Мнения: 1 405
Аз слагам на око, но все пак се стремя да е 1 ч.л. за 1 чаша чай - 200-250 мл.
Вече два пъти правих и точно толкова сложих. Благодаря много Flowers Hibiscus

# 199
  • Мнения: 3 331
Вчера си купих зелен чай на листа от ДМ.

Общи условия

Активация на акаунт