Пангасиус ?!?!

  • 135 698
  • 206
  •   1
Отговори
# 180
  • Мнения: 1 085
Боже, а аз съм давала на детето си от тази риба! Добре, че влязох в темата.

# 181
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Ние редовно си хапваме пангасиус. Но от гръцкия, който е наистина 19 лв килото. Е, случвало ми се е да купя и от другия, но мнооого рядко. Вкусът обаче е различен.
Имаме няколко любими рецепти конкретно за тази риба. Едната е следната: рибата се посолява и овалва в брашно, подрежда се плътно в тачичка и се запича. Към финала се залива със заливка от кисело мляко и яйца, и се запича. Става много леко, сочно и вкусно ядене.
А още по-любимата рецепта е италианска. Рибата се нарязва на малки хапки и се сипва в тавичка. Бланшира се една глава карфиол, предварително накъсана на малки розички. Сипва се и тя при рибата. Посолява се леко и всичко се обърква добре. Приготвя се стандартен сос бешамел и с него се залива сместа в тавичката. На финала се поръсва обилно с настърган кашкавал. Пече се във фурна на около 200 градуса до зачервяване на кашкавала. Студено е по-вкусно. Италианците препоръчваха да се опита и с броколи, но още не съм я правила с тях.
Ето как изглежда.

# 182
  • Мнения: 53
това което ще споделя е извън темата, но мисля че на много майки ще им е от полза, или поне на тези, които се интересуват какво слагат в устите на децата си.
Мой познат работи в Метро, шеф на рибения щанд е и ме каза че пангасиуса всичкия е от Виетнам, просто го пакетират в Гърция, Дания  и т.н., предложи ми да давам на детето ми бакаляро- единствената дива, охладена риба, която може да се намери на пазара. Специално в техния магазин рибата идва на четвъртия ден от улова, лови се край испанското крайбрежие и не  е от рибена ферма, което значи че не е хранена с хормони и антибиотици и освен това е бяла риба от вида на треската, май и казват още див хек. Дано  да съм била полезна.

# 183
  • Мнения: 1 085
МамаНелка, благодаря за инфото   bouquet

# 184
  • Мнения: 2 774
mamaNelka, благодаря  за инфото и от мен  bouquet.

lulumba , а тази втората рецепта ,може ли да се направи с хек например?Или с мерлуза,акула?
Не съм яла пангасиус , та дори и не знам до коя риба се доближава на вкус.

# 185
  • В светлината на слънцето
  • Мнения: 7 912
Поли, става с всякаква бяла риба. А много вкусно е със сьомга, но е малко по-скъпо. Peace
МамаНелка, благодаря и аз за инфото.  Hug

# 186
  • Мнения: 5
Да се включа и аз в темата. Един единствен път съм купувала пангасиус, всички вкъщи го харесахме, но добре,  че споделих на една приятелка, която беше по-информирана от мен за тази риба. След като ви изчетох, определено повече няма да я купя.
mamaNelka, и аз благодаря за инфото, беше ми много полезна относно избора ми на риба за моите деца.
И сега набързо да ви кажа как единствено приготвяме риба у дома - сьомга, бяла риба ( и пангасиуса направихме така  Mr. Green): слагам голям лист фолио в една тава, подреждам измитите и осолени парчета риба, поливам обилно със сока на няколко изцедени лимона ( 2-3 бр.), малко зехтин,а най-отгоре слагам една връзка ситно нарязан копър ( от него може да се сложи малко и под парчетата риба).  Покривам рибата с фолиото и отгоре, така че да е затворена отвсякъде. Пече се не повече от 30-40 мин. Става много вкусно, а и е много здравословно. Добър апетит!  Wink

# 187
  • Мнения: 59
Блонди е написала за избистрянето. И аз точно от там се светнах Peace, сега като си купя масло веднага си го избистрям и го прехвърлям в бурканче. Използвам го за много неща, пържила съм и картофи, не загаря и аромата е страхотен Peace.

Благодаря ви момичета - непрекъснато научавам нещо ново....................

# 188
  • Мнения: 30
Izvinete me za latinicata, no nqmam izbor.
Po temata... i az kuph ot tazi riba i kogato se pribrah v kashti, v tusene na recepta,  popadnah na tazi temicha. Makar che se poobarkah malko, vsichko napisano ne me sprq da probvam ribata ( sarce ne mi dava da q izhvarlq) ta da spodelq vpechatleniq Simple Smile Az kupih ot po skapata, uj gracka riba, 700-800 gr. v  paket zamrazena struva 9,80 lv. Kam neq podarak rakavica i malka knijka sas recepti za riba. Doverih se na knijkata i tui kato imam i ured za gotvene na para, napravih filetata po tozi na4in, V ureda oba4e nalqh voda primesena s 1 chaena chasha bqlo vini, nqkolko kapki zehtin, a v specalnoto mqsto za podpraki slojih rigan i bosilek( luibimite mi ). Ribata poe aromata i na vinoto i na podpravkit i smao za 12 min stana prevazhoda- leka, vkusna i polezna. Probvah ia sashto taka i purjena - purvi vid v maznina ( izpozlva ot zadushenite kartofki s kopur i chesan ,koito purjih za garntura) i sashto taka i v Teflonoviq tigan s masalce. Stana sashto dobre, no nai- lekiq, udben, barz, vusen i poolezen varinat za men li4no si ostava s ureda za gotvene na para. A oqta garnitura be kartofkite s kopur i chesan i bogata zena salata s krastavici, domatki, marulq, luk i magdanoz   chef
Dobar vkus na vsichki vi Simple Smile

# 189
  • София
  • Мнения: 958
Това, което сте писали тук за пангасиуса, абсолютно същото го четох преди време за пастървата и аржентинския хек. Вероятно и за другите риби има такива отзиви, ама аз само тези готвя и познавам, от останалите въобще не съм се интересувала. То е ясно, че рибата и пилетата са най-гадната храна, ама ги готвя отвреме-навреме. ooooh!

Вчера правих тази рецепта:
ОООООООО Пангасиуса е страхотна рибка, аз я правя на рибарски пай! Намазнявам една йенска правоъгълна тавичка; нарязвам на хапки едно филе пангасиус около 600-700 гр и нарязани на колелца рулца от раци, смесвам ги в купа като добавям и една чаша царевичка, осолявам на вкус, слагам малко чер пипер и лимон и ставям да си поеме от подправките докато приготвя бешамела. Бешамела приготвям по стандартния начин с около 600 мл прясно мляко, масло и брашно около 3-4 с.л., индийско орехче и като е готов бешамела слагам и нарязан пресен магданос. Рибата изсипвам в тавичката и заливам с бешамела, отгоре намазвам картофено пюре около 500 гр, а пюрето се намазва с едно разбиро яйце, за да стане хрупкава коричка. Пека около 20-30 мин. Става нещо невероятно вкусно!!!
Много ни хареса. Препоръчвам, на който обича бъркочи! Малчо омете огромно количество.

# 190
  • Мнения: 1 877
Хайде и аз сега да си дам мнението за пангасиуса: Никак не ми хареса  Crossing Arms Купих я като изрично попитах продавачката,дали е морска?"Да"- беше отговорът.Панирах я,обаче имаше дъх на тиня  Sick (по принцип не обичам сладководна риба,камо ли смърдяща на тиня).Аз ядох,но детето изяде само едно парченце и повече не поиска.Сега се чудя какво да ги правя останалите две големи парчета  ooooh! Повече няма да повторя  Naughty

# 191
  • Мнения: 168
Купувам редовно пангасиус и много го обичаме. Понякога пържа, но по-често посолената риба нареждам в тава и заливам с предварително задушени лук, моркови, скилидка чесън, босилек, домати от консерва. Пека до готовност. Много е вкусно.

# 192
  • Мнения: 1 190
Ние също много обичаме пенгасиус, даже днес си купхме пак.
Приготвяла съм го със сметанка на фурна, обаче пък паниран ни е фаворит:

Всяко парче предварително го измивам и подсушавам, осолявам леко със сол и черен пипер, поливам със сок от изцеден лимон, след това овалвам с яйце и галета и пържа .. мм, към него правим салатка от цветно зеле и броколи, предварително начупени на розички, сварени в подсолена вода, след това запърженки в масълце и накрая Добър Апетит - просто вкусовете така се смесват и става великолепно.

# 193
  • София
  • Мнения: 958
Най-много ни хареса панирана в яйце, брашно и бира по една рецепта от началото на темичката. Правих и една супа - стана доста вкусна.
Направи ми впечатление, че двата пъти, когато сме купували пангасиус (едната беше глазирана, другата -не), имаха коренно различен вкус, все едно не беше една и съща риба. Първата имаше лек дъх на тиня, а втората беше много по-суха и лично на мен много повече ми хареса.

# 194
  • Мнения: 1 167
Renkata забелязала съм, че някой път по рибата има много тлъстина, а друг път си е чисто месо. Тлъстото прибавя тинестия вкус. Аз лично изрязвам ако има тлъсто.

Общи условия

Активация на акаунт