къде да се оплача от лавката?

  • 3 242
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 401
Заповядайте на оперативка по темата: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=382611.0

# 16
  • Мнения: 104
Днес пуснах гневен мейл до директорките на нашето училище (41 ОУ) с питане знаят ли, че в студа в лавката им се продава сладолед.
Вижте какъв хумористично-духовит отговор получих от една от директорките:

   Уважаема г-жо ХХХ,
Забелязали сме, че в лавката вече се продава сладолед - от 10.03.09. Това е продукт който по принцип се предлага целогодишно, но се консумира предимно през летния сезон, когато има най-голямо търсене. Не знам с какво сладоледът е опасен за здравето на хората!?
Прикачено ви изпращам становище на специалисти.
Поздрави - ХХХ

         
А отдолу се кипреше прикачено уърдовско файлче на някаква анонимна статия от нета, която утвърждаваше, че сладоледът е полезен за доброто настроение! Невероятно, но факт!
На никого не му дреме за децата ни, за които, между впрочем, взимат пари поради факта, че са записани в тяхното училище!  #2gunfire

# 17
  • Мнения: 3 506
 Joy Joy Joy

Сългасна съм напълно, че трябва да се забранят сигурно 75% от нещата, които се продават из училищните лавки, ама чак пък и сладоледа през зимата............. На фона на това, което прочетох по-горе за питбул, редбул и прочее, направо е смешно.......

# 18
  • София
  • Мнения: 1 508
Няма лошо да има сладолед, даже през зимата предпочитам детето да си вземе 1-2 сладоледа, отколкото онези шарени бонбонки, дето толкова грабват окото.

Както каза baibibi, децата трябва да се научат да си налагат автоцензура при покупките, и ако смятате, че не трябва да ядат едно или друго нещо, научете ги на това.

# 19
  • Мнения: 104
Няма лошо да има сладолед, даже през зимата предпочитам детето да си вземе 1-2 сладоледа, отколкото онези шарени бонбонки, дето толкова грабват окото.

Както каза baibibi, децата трябва да се научат да си налагат автоцензура при покупките, и ако смятате, че не трябва да ядат едно или друго нещо, научете ги на това.

М, вижте, купете за експеримента 1 сладолед и прочетете какъв състав има. Не е по-малко вреден от енергийните напитки, бонбонките и близалките. Само пребройте колко реда Е-та има. Но това, което ме възмущава, е, че ако няма наредба за вредните храни (и, да речем, един по-невеж директор на училище смята, че в лавката храните са полезни за растежа и развитието на дечицата), то всеки средностатистически родител е чувал за закономерността студено време + сладолед = боледуване.

Иначе и аз бих се посмяла, Maria.St., ама не ми е до смях...

# 20
  • Мнения: 3 506
Ми ако се информираш малко повече, може би и ти ще се посмееш.

Е-та има, съгласна съм, въпросът е какви са. Щото то и Витамин Ц-то може да се отбележи с Е символ, както и доста други сравнително безобидни вещества. Не казвам, че сладоледът е суперздравословна храна, но на фона на останалата гмеч, въобще не може да ми привлече вниманието.

Закономерност студено време + сладолед = боледуване няма. На доста средностатистически родители децата им нагъват по цяла зима сладолед, без това да влияе особено на броя и тежестта на боледуванията им.

# 21
  • Мнения: 104
Мария, за Е-тата няма да спорим, просто защото знам предостатъчно за тях, а със здравословни режими на хранене се занимавам от години. Благодаря за информацията за студа, но и за нея мненията ни се различават. Мисля си, че децата, които нагъват цяла зима сладолед и кашлят и подсмърчат хронично, не са здрави деца. Моите реагират и на Е-та, и на студ, за което съм благодарна на организмите им.

# 22
  • София
  • Мнения: 1 324
Сладоледът е не само вкусен, но и полезен!
"...Хората, които не ядат сладолед, често са подложени на депресии и лошо настроение. Възможно е от малки да са били убеждавани, че от сладоледа се цапат ръцете и болят зъбите. Или пък това просто е техният начин да бъдат забелязани? Във всеки случай човек, който пренебрегва такава обикновена радост като сладоледа, днес изглежда малко странен и нещастен..."

firelady, дъщеря ми яде сладолед целогодишно и нито подсмърча, нито кашля. Миналата година беше болна веднъж - от скарлатина, тази година също веднъж - от варицела. Дали е от сладоледа? Има ли проблем организма й, според теб, щом не реагира? Предпочитам детето ми да изяжда по един-два сладоледа на ден, от колкото да тъпче дюнери, хот-дог, чипс, мазни баници, глетави полусурови кашкавалки, смръдливи снаксове... Едва ли в някоя училищна лафка се продават плодове, зеленчуци, фрешове, салати от кълнове... Сладоледа е най-малкото зло и най-вкусното.

# 23
  • Мнения: 104
Кльомба, прави ли ти впечатление, че коментирам МОИТЕ деца? Дип, че не сме мъже, да извадим по една линийка да се премерим ...  ooooh! Давай на децата си каквото намериш за добре, аз се притеснявам за моите си и се боря за моите. А за пресните плодове считам, че са необходимост в дневното меню на децата. И честно казано, предпочитам вместо боклуците по бюфетите, моите деца да ядат пресни плодове.

А заради тия спорове на дребно между родителите точно нямаме нормални закони, с които да защитим децата си. Дори този форум го показва ясно: ще се отвори важна тема и някой ще се тупа в гърдите колко неговото мнение е по-меродавно и как житейският му опит е по-добър от този на някой друг... Считам, че е редно да се прави нещо по същество, вместо само да пишем по форумите. Аз лично си действам по институциите с този сладолед, а вие какво правите относно нещата, от които сте недоволни във вашата лавка?

# 24
  • Мнения: 7 821
firelady, с този тон съмишленици няма да намериш. А без съмишленици трудно ще спечелиш.  Peace

Иначе аз лично само от баба си Wink съм чувала за закономерността "сладолед + зима = ангина". Напротив сладоледа помага на болното гърло толкова колкото и топлия чай.

# 25
  • Мнения: 13 512
Аз също съм против лавките, но ако ги затворят, тогава около   училищата ще се нароят безброй мазички , в които да се продава всичко. То и сега ги има и една част от учениците, на които не им се чака  опашка, отиват там. Само ще им се усложни живота да излизат от училище, да пресичат и т.н.
Трябва ние да ги свикнем кое е добро за тях и кое вредно

# 26
  • София
  • Мнения: 62 595
Нашата лавка досега не работеше. Това, което забелязвам е, че повечето деца просто излизат от двора и ходят до близките магазини или мазета и пак си купуват боклуци. Разликата е в това, че пресичат натоварен булевард и закъсняват за часовете. Преди поне кафе не пиеха, а сега има автомат на една съседна улица и децата постоянно се разхождат до него и се наливат с кафета.

# 27
  • Мнения: 24 467
НАРЕДБА № 26 от 21.11.2000 г. за здравословно хранене на учениците
Издадена от министъра на здравеопазването, обн., ДВ, бр. 97 от 28.11.2000 г.
§ 1. Тази наредба се издава на основание чл. 14 във връзка с § 11 от Закона за народното здраве . /отм. със ЗЗ, но и сега контролът се осъществява от МЗ и РИОКОЗ/.
§ 2. Контролът по изпълнението на наредбата се извършва от дирекция "Здравна профилактика и държавен санитарен контрол" при Министерството на здравеопазването и регионалните хигиенно-епидемиологични инспекции.

От ЗЗ:
§ 15. (1) Подзаконовите и другите актове по прилагането на закона се издават в едномесечен срок от влизането му в сила.
(2) До влизането в сила на актовете по ал. 1 издадените актове по прилагането на отменените с § 6, 7, 8, 9, 10, 11 и 12 разпоредби се прилагат, доколкото не му противоречат.

# 28
  • София
  • Мнения: 1 324
Ни МЗ, ни РИОКОЗ, ни арменския поп ще обърне внимание. Дали да не сигнализираме "Господари на ефира", "Шоуто на Слави", "Репортерите на Нова"... Нали за това са медиите...

# 29
  • Мнения: 24 467
А вие къде, кога и как опитахте да сигнализирате до тук?

Общи условия

Активация на акаунт