Отговори
# 15
  • Мнения: 2 022
Само да допълня мнението си, че от него не става ясно. Идеята ми е след създаването на този регистър - лицата в него да се ползват със всички привилегии на бременните и младите майки в трудовоправните си отношения!

# 16
  • София
  • Мнения: 6 302
Идеята ми е след създаването на този регистър - лицата в него да се ползват със всички привилегии на бременните и младите майки в трудовоправните си отношения!
Подкрепям с две ръце!  Peace

# 17
  • Мнения: 2 343
Не зная дали е за тази тема, но това е сериозен проблем за много от нас, които сa на трудов договор. Един от проблемите с отсъствията и болничните е фактът, че не искаме работодаделят да научи за нашите проблеми. Основната причина за това е, че мисленете на всички е "Тя иска да забременява и по-добре да се отърва от нея и назнача сигурен служител". Да, но ако става дума за бременна жена, тя е защитена по кодекса на труда по време на цялата си бременност и до навършване на определена възраст на децата. За жена, планираща бременност или бореща се със стерилитет защита няма ! А усетят ли проблемите и намеренията й - в повечето случаи е вън ! Този допълнителен стрес добавен към всичко просто разсипва психиката. Защото на всичките по-горе описани проблеми се добавя и потенциалната опасност да останеш без работа, което автоматично означава и без средства да продължиш да се бориш за бебе !

Подкрепам идеята жена бореща се със стерилитет да се ползва с определени права пред работодателя.

Аз много трудно си намерих работа, още повече, че живея в малък град, винаги са ме питали дали имам деца или планувам да имам деца  ooooh!, защото не искали служителите да излизат в болнични.  #Cussing out

# 18
  • Мнения: 1 715
От 8 години се борим със стерилитета.В момента сме в процедура,второ инвитро.Мога да забременея единствено чрез Инвитро,а знаете колко излиза една такава процедура.Вече и не работя,трябваше да избера,или да следвам ме4тата си за бебе,или да работя!На една заплата сме,държавата не мисли за семействата като нас.
Проблема.........от където и да го погледнеш е........ФИНАНСОВ!

# 19
  • Мнения: 170
1. Липсата на специалисти по стерилитет! Това е огромен проблем, от него произтичат ужасно дългото чакане с месеци, понякога година за първи преглед и започване на лечение, огромни транспортни разходи за семейства, живеещи на по 400 км. от клиниките, още по-големи отсъствия от работа поради нуждата от преспиване в чужд град, доста често на хотел (допълнителен немалък разход). Трябва да има специалисти по стерилитет поне в десетте най-големи града, или поне разпределени така че максимално много хора да имат достъп до такова лечение.
2. Цени, цени и пак цени! Невъзможно скъпо е всичко. Плащат се огромни суми за нашите стандарти, непосилни за семейството на учителка и работник, примерно (познавам такива хора). Залагат се къщи, затъва се в заеми, заплатите отиват само за това. Това е ненормално!
3. Недостатъчна профилактика на репродуктивното здраве, особено при мъжете буквално липсва такава. Ако някои от проблемите се установят по-навреме, има вероятност да се спести ин-витрото. За съжаление именно нелекувани с години заболявания понякога могат да са причина за стерилитет. За какво изобщо плащаме здравни осигуровки, съм се питала неведнъж  newsm78 И без това си плащаме като попове почти всичко, а за процедури, покривани от касата, са ме карали да си нося игли, спринцовки, памук и марля  ooooh!

# 20
  • Мнения: 4 324
Липса на достатъчно информаци и компетентни лекари в малките градове си е сериозен проблем, който още повече услужнява ситуацията с работодателите, понеже ако можеш да направиш една фоликуметрия или да пуснеш хормони в обедната почивка си е направо лукс за нас. Вярно, че във всяка болница не може да има специалисти по стерилитет, но може да има центрове по стерилитет, в които всеки да може да получи достатъчно компетентна информация и препоръки за специалист.
Трябва и да има и повече информираност за проблемите които има при мъжете, защото в БГ все още се смята, че стерилитета е „женска болест”!!!

# 21
  • Мнения: 975
Писах в Зачатие Peace.

# 22
  • Мнения: 176
Един сериозен проблем според мен е не само, че липсват достатъчно подготвени лекари, които да се занимават с този проблем, но и че има ужасно много 'доктори" които решават, че след като са били гинеколози няколко години са достатъчно компетентни да назначават лечение за стерилитет. Предписват стимулации, ненужни, понякога опасни процедури и застрашават живота на пациентките си. Би трябвало да има някакъв контрол от страна на МЗ. Специалистите, които имат право да лекуват двойки с репродуктивни проблеми да са задължително специализирали в тази област.
Високите цени на изследванията и висенето през кабинетите в работно време също за значителен проблем за повечето двойки.

# 23
  • Мнения: 2 022
повдигам само Simple Smile

# 24
  • Мнения: 94
Липса на достатъчно информация и компетентни лекари в малките градове си е сериозен проблем

Според мен най-лесното и бързо нещо, което може да се направи в малките градове е да има програма или клинична пътека (подобна на следенето на бременните) според която всеки генеколог да може да назначи рутинните изследвания за стерилитет подкрепени със съответни направления за консултации и изследвания.
Какво имам в предвид - не да четем като луди кое след кое се прави къде и т.н. и след това да се чудим кой лекар да изнудим за направление, а като отиде семейство при генеколог с такъв проблем да му се каже:
1. Спермограма и съответното направление за консултация при специалист.
Къде в България могат да се направят адекватно и т.н.
2. Изследвания при жената .....къде, в какъв ред и т.н.

Така поне нещата, които могат да се направят във всеки град да се правят, а не за всяко нещо да тичаме до Пловдив, София, Плевен и т.н.
Ще се спестят много време, нерви и средства за да се лутаме от лекар на лекар, ще имаме направления поне за основните изследвания (дано списъка да бъде увеличен).

Обобщението на резултатите вече трябва да се направи от специалист по стерилитет или от такъв екип.
Разликата е в това, че семейството ще отиде с 80% готови неща и ще има съвсем малко за уточняване, а не тепърва да започва изследванията. Още повече в резултат на изследванията проблема може да бъде открит и в клиника по стерилитет да се поеме направо лечението.

Във връзка с това трябва да има и лиценз за изследванията т.е. кой има право да ги прави (коя лаборатория) или поне да се дават направления само на категоризирани лаборатории и лекари.
Не може куцо и сакато да прави спермограма, да изследва хламидии и т.н. - говоря за лекари - генеколози, които си позволяват да го правят в кабинетите си. Не може една двойка, която скоро е започнала да се бори със стерилитета да знае къде се правят нещата коректно и къде просто ти взимат парите. Това се научава след години борба !
А и защо е нужно да се плащат пари (било дори и от касата) за некадърни изследвания.

Смятам, че това е една мъничка крачка напред, която не изисква много средства, но ще засегне доста интереси.
Едно е да имаш 5 проблемни семейства, които да са то доход всеки месец, друго е да им кажеш къде могат да им помогнат без да им губиш времето.




# 25
  • Мнения: 4 017
До преди няколко години въобще не ми беше хрумвало, че спермата си има показатели, а когато видях спермограмата на моя съпруг с какви отклонения е от нормите, направо онемях. Разбрах и смисъла на онази реклама на DUREX – Поради 100 мл. причини (аз повече от 18 мл. на спермограма не видях)
Ако не бяха зачатие и бг-мама нямаше да съм наясно нито за тези нещо, нито за съществуването на д-р Кацаров, който извърши операция от варикоцеле, нито пък за клиниките по стерилитет.
Съобщавала съм на няколко гинеколози след операцията, докато чакахме подобрение, че правим опити, че сме с лоша сперомграма и т.н, но все едно нищо. Тук-там някой неадекватен съвет…(изкл. тук специалистите по репр. здраве)

С други думи, ако не беше тази информация, до която обаче не всеки има достъп, не знам на какъв етап щяхме да сме още.
Повтарям се, но това е истината.


Нещо много важно, което прочетох по-горе: времето: ясно е че един преглед при специалист често отнема поне половин работен ден и ако няма разбиране от страна на работодателя, това е изкл. стрес за жената. (ако се налага и пътуване от друг град – става още по-сложно). В този смисъл склонни ли са работодателите да дават поне полагаеми отпуски (там където има такива) накъсано за по ден два (знам, че има началници, които се сърдят, ако някой на всеки две седмици да речем закъснява по здр. причини или иска отпуск).
В моя случая невъзможността поради служебни ангажименти да започна процедура, се оказа само в моя полза, защото точно в месец с много натоварване в работата и мислейки, че ще ми е въобще невъзможно, да излизам в работно време с или без отпуск, ми донесе така желаната бременност (по естествен път).

И последно, но не последно по важност – финансовия фактор. Не знам колко двойки НЕ могат да си позволят ин-витро, дори ако са по ЗК, защото не могат да покрият другите разходи, но съм сигурна, че има и такива.

# 26
  • София
  • Мнения: 6 360
побут

# 27
  • Мнения: 366

Не зная дали е за тази тема, но това е сериозен проблем за много от нас, които сa на трудов договор. Един от проблемите с отсъствията и болничните е фактът, че не искаме работодаделят да научи за нашите проблеми.

все едно аз съм го писала

# 28
  • България
  • Мнения: 128
 Създаване на информационен източник(но не листовки и бил бордове,те очевидно не работят)с достъпно предоставена информация за всичко свързано със стерилитетът(какво е стерилитет,как се установява,,причини,изследвания, лаборатории,центрове по репродуктивно здраве,екипи,превенция и т.н.).Ясни и точни обяснения.

С други думи, ако не беше тази информация, до която обаче не всеки има достъп, не знам на какъв етап щяхме да сме още.
Повтарям се, но това е истината.

.Става дума за форумите на бг-мама и зачатие.
  Изготвяне на регистър или нещо такова с лаборатории в цялата страна,чийто резултати се признават от центровете по стерилитет,защото всички сме правили едни и същи изследвания няколкократно,което е обикновено скъпо и не много приятно.
  Предоставяне на представителни данни от центровете по репродуктивно здраве за процентът на успеваемост и критериите за тези данни.
  На базата на огромният брой засегнати,по отговорно отношение от страна на гинеколозите,по отношение на изследвания и пестене на време,и съответно последващо насочване към специалисти по стерилитет.
  И разбира се на първо място е финансиране на повече изследвания(например хормони и спермограма).След това финансиране на цялата процедура,не само осигуряване на лекарствата, и съкращаване на времето за одобрение от здравната каса( одобрение траещо 6-7 месеца,така или иначе ти позволява 1 опит годишно).
  И разбира се подкрепям всичко останало написано до сега.

# 29
  • Мнения: 180
Незнам защо никой не се включва при положение,че проблеми  има много.
На кратко:
1.В малките градове няма добри специалисти в областта на репродуктивните проблеми.
2.От тук следва ходене в по-големи градове т.е. София-транспортни разходи, разходи за нощувки (понякога часовете са доста късно в клиниките).
3.Много са скъпи процедурите и лекарствата, помощ от държавата почти няма по тези проблеми. Ами една лапароскопия от 1000 лв. при заплата 300 лева как можеш да си позволиш.Да не говорим за инсеминации докато стигнем до инвитрото. Даже и да ти помогне НЗОК с 1350 лева  ти трябва да дадеш 300 лв. предваритерно за изследвания и накрая незнаеш дали ще бъдеш одобрен.  И като чуя по новините че държавата поемала по 1 опит инвитро до момента или по-точно казано 1350 лв. от мин.5000 лв. от процедурата. А всички неща които си минал да стигнеш до инлитрото? (малко се повторих,но самата в момента се ядосвам като пиша).
4.Направелние моя ЛЛ ми дава, но няма как да искам всеки месец, а на преглед ми се налага да ходя почти всеки месец.
Многооо е трудно всичко.....


ПОДКРЕПЯМ НАПЪЛНО НАПИСАНОТО ПО ГОРЕ

Общи условия

Активация на акаунт