Вероучение в държавните училища

  • 1 028
  • 13
  •   1
Отговори
Напоследък много се говори за въвеждане на вероучение в държавните училища. Редно ли е с парите на данъкоплатците да се издържа религиозната пропаганда на Българската православна църква? Ами ако и другите изповедания, които по закон са равноправни с православието, поискат въвеждане на вероучение. Какво ще стане, ако се въведат часове по мюсюлманско, католическо, протестантско и дъновистко вероучение??

Ако родителите искат децата им да бъдат възпитавани в религиозен дух, нека посещават съответната църква, а не да разчитат на държавата.

# 1
  • Мнения: 865
Дори и да се въведат тези часове,едва ли ще са задължителни.Аз като православна християнка живееща в свободна страна си мисля,че Българската Православна Църква даже закъсня с пропагандата!Доста по напред са мюсюлманите.Живея в близост до мюсолманско у-ще,пълно е с младежи,възпитавани в правата вяра.На какво ги учат идея си нямам.
Идеята ми е ,че бих пуснала с удоволствие децата ми да посещават Вероучение.Поне знам какво проповядва Християнството.Ще бъдат учени на религия,която за 2000 год.е  доказала качествата си.

# 2
  • Мнения: 8 999
Не ми допада идеята, направо съм против. Лошото е, че мен никой не ме пита. Ако исках да дам религиозно образование на децата си, бих ги записала в някое училище към църква или манастир. Щом съм се насочила към светско училище, ясно е, че смятам религията за несъвместима.

# 3
  • Мнения: 7 821
Против съм децата ми да учат вероучение в училище. В горния курс искам да изучават "история на религиите" или друг подобен предмет.

# 4
  • Мнения: 25 565
Въпросът е разискван многократно в този форум, няма нужда от нови спорове, а?
Който го влече - да намери и да чете.

# 5
Не ми допада идеята, направо съм против. Лошото е, че мен никой не ме пита. Ако исках да дам религиозно образование на децата си, бих ги записала в някое училище към църква или манастир. Щом съм се насочила към светско училище, ясно е, че смятам религията за несъвместима.

Първо, би трябвало да сме наясно, че всички регистрирани изповедания в Република България са равни пред закона. Второ, ако в училище се преподава православно вероучение, какво да правят родителите на децата, които не са православни... а те като че ли са мнозинство. Като имаме предвид колко са атеистите и като прибавим кът тях католици, протестанти, мюсюлмани и всички останали, излиза, че православното вероучение е само за една малцинство.

# 6
  • Мнения: 25 565
... излиза, че православното вероучение е само за една малцинство.

Бъди рахат, още не сме станали малцинство.
Уф, аман от агент-провокатори днес!  Close

# 7
  • София
  • Мнения: 4 233
Напълно споделям мнението на baibibi. Мисля, че обучение по вероучение може да се финансира и организира от православната църква, например под формата на неделно училище.  Но струва ми се, че нашата църква няма интереси в тази област, а другаде  Mr. Green

# 8
  • Мнения: 7 263
Против съм децата ми да учат вероучение в училище. В горния курс искам да изучават "история на религиите" или друг подобен предмет.

Това, както и мнението на baibibi илюстрират мнението ми по темата. Не мисля, че децата ни, които и без друго са безумно натоварени и обременени с излишна плява се нуждаят и от допълнително промиване на мозъците!
В къщи основните неща за православната вяра се коментират в семеен кръг, децата са запознати с основните традиции и най-общите неща за религията.
Не мисля, че е нужно да задълбаваме повече темата. Ако някой има желание и смята за нужно да ограмотява допълнително детето си може да го направи сам или в т.нар неделни училища, които съществуват към някои църкви доколкото знам.

# 9
  • Мнения: 13 512
Против съм децата ми да учат вероучение в училище. В горния курс искам да изучават "история на религиите" или друг подобен предмет.
подкрепям.

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 14 060
В нашето училище се изучава СИП Религия. И е сборна група от няколко класа - по желание, а не натрапено насила. Миналата година на децата им беше интересно - учителката явно си разбираше от работата. Но тази година има нова учителка и масово се отписват. А и  като гледам какво правят - тема в материалната книга - "оцветяване икона на Света Богородица". Ами в края на краищата това не е час по рисуване.  Confused
А думите ми за църквата просто не стигат. Отидох да помоля за водосвет за Коледа. И думите на свещеника бяха "Нали ви правихме водосвет за 15 септември, вие какво искате, по 2-3 пъти в годината ли, един път ви е достатъчен"  #Cussing out

# 11
  • Мнения: 172
Против съм децата ми да учат вероучение в училище. В горния курс искам да изучават "история на религиите" или друг подобен предмет.
Напълно съм съгласна Simple Smile

# 12
  • Мнения: 2 803
Въпросът е разискван многократно в този форум, няма нужда от нови спорове, а?
Който го влече - да намери и да чете.
Peace

# 13
  • София
  • Мнения: 407
Хубаво е да има, ама да е свободно избираемо. Така ще е по-качествено обучението и който не иска, няма да ходи и да пречи на другите. Може би е редно да се подчертае, че има разлика между вероучение, което е универсално, и изучаване каноните на БПЦ.

Общи условия

Активация на акаунт