Как ще процедирате, ако ви намалят заплатата

  • 4 134
  • 68
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 675
Факт е,че в нашата фирма ни режат заплатите с 100 лева и вече ще вземам 470 лева, освен това няма да ни се полагат допълнителни пари за отпуск, понеже се отменя колективния трудов договор, които сме подписали с работодателя.Също така съм решила да остана тук, докато не ме съкратят, защото рано или късно това ще стане, няма да съм до пенсия тук, ама знае ли човек. Thinking
Дилемата ми е следната, тук съм с постоянен договор и работата ми е сигурна.Има възможност да напусна и да си намеря работа като учител по английски език, но там не се знае с какъв договор ще съм, а заплатата ще бъде почти същата.Освен това процентът за стаж ще ми започне от нулата.Какво ще ме посъветвате и какво бихте направили в моята ситуация, бихте ли останали на старата работа или ще си търсите нова с по-високо заплащане.Държа да поясня, че фирмата е държавно-частна, директорът си прави,каквото иска и надали хората ще могат да му кажат нещо, най-много да са аут от фирмата, ако започнат да протестират.Мерси за отговорите.

# 1
  • София
  • Мнения: 1 833
Бих стояла във фирмата, докато си намеря нова работа. Нищо не ти пречи да си търсиш работа и ако изникне нещо по- добро да напуснеш.

# 2
  • Мнения: 248
Трябва да си отговориш на няколко въпроса?
1. Харесва ли ти сегашната ти работа?
2. Отрязаните 100 лева + социалните придобивки от голямо значение ли са за теб?
3. Мислиш ли, че имаш потенциал да започнеш нещо по-високо платено, което и да те удовлетворява?
4. Каква е причината за окастрянето на бюджета за заплати?
5. със сигурност има и още, но още не съм се излюпила 


.... и постоянният ти договор ли те кара да си мислиш, че работата ти е сигурна?

# 3
  • Мнения: 139
Ако не ми увеличат заплатата с процентите, които смятам, че са разумни и заслужени - ще остана на настоящата си работа, докато си намеря нова. Ще си позволя да търся по-дълго, за да намеря нещо, което ме устройва.

Ако ми намалят заплатата - започвам да си търся работа веднага, винаги мога за около седмица да замина извън България и да почна работа там, е няма да е най-престижната, но лека-полека (учила съм и работила в друга държава, получавала съм предложения за работа в рамките на няколко дни). Да остана дългосрочно на място, където са ми намалили заплатата - може, ако фирмата е на баща ми, а такова нещо под слънцето няма.

Поогледай се, поослушай се, пусни мейли до всичките си познати - лични и професионални, подай CV на много места и започни търсенето, заплатата, която си цитирала, ще ти я дадат навсякъде, пожелавам ти успех, но не се примирявай с положението в дългосрочен план.

# 4
  • Мнения: 4 965
1. Ако работата ми харесва и съм сигурна, че е временно -ще остана във фирмата и ще изчакам да се стабилизира положението.
2. При всяко положение, не бих могла да работя за толкова малко пари и ще избера вариант или да остана временно, докато намеря нова работа, или директно ще напусна (не искам да ме правят на маймуна) и ще търся нещо ново.
(Прилагала съм последния вариант, но пък аз имам и 2 допълнителни работи, освен основната и не ми е толкова трудно да кажа "край".)

# 5
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Бих стояла във фирмата, докато си намеря нова работа. Нищо не ти пречи да си търсиш работа и ако изникне нещо по- добро да напуснеш.

 Peace

Но си търси работа отново задължително с договор, осигуровки и т.н.

# 6
  • Мнения: 3 675
Говори се, че февруари месец при нас ще започне преструктуриране, т.е. аз го разбирам като сливане или съкращения.Вече имаше такова нещо ноември месец.Решела съм да стоя, докато не ме махнат за сега, въпреки че колежката ми каза, че не е доволна от заплатата и ще си търси работа другаде.Да, харесва ми работата, много по-спокойно е, отколкото да си учител.Мисля си да потърся някаква допълнителна работа под формата на частни уроци за през уикенда.Много мислих и за сега реших да остана тук с по-малка заплата, но ако на учителите стане примерно основната 600 лв.се махам оттук без да се замислям след година-две.Това, което ме спира, че имаме с мъжа ми заеми към банки, които трябва да се изплащат, вярно ще вземам по-малко, но за сега сигурна сума.Просто ще е кошмар да напусна нещо сигурно и да гоня дивото.Пък и може да не си намеря веднага работа, въпреки че учители търсят по езиците доста.

# 7
  • Мнения: 1 447
Лично аз бих стояла за момента,но през това време ще си търся нова по-добре заплатена работа.

# 8
  • Мнения: 280
Оффф,не знам.Много е гадно.Най-добре ще е да се ослушваш за нова работа,но не напускай преди да си намерила.Друг е въпроса дали имаш възможност да търсиш,докато си още на старата.Да не ти правят проблеми,ако разберат PeaceГледам обявите в jobs.bg и публикуват чатпат по някоя обява,обаче на фона на търсенето сега...Ужас!Много кофти положение  Sad

# 9
  • Мнения: 2 270
ще започна да си търся друга работа
успех Peace

# 10
  • София
  • Мнения: 395
ще започна да си търся друга работа
успех Peace

Аз също работя за пари.Времената станаха трудни за да работя за удоволствие.Ще търся нещо което ще ми е по-изгодно.

# 11
  • Мнения: 2 220
Трудно ми е да повярвам, че ще ти е безкрайно трудно да си намериш по-заплатена работа с перфектен английски.  Peace Успех ти желая. Аз съм силно разочарована, че не ми вдигат заплатата, а ако ми я намалят.... струва ми се направо смехотворно.

# 12
  • София
  • Мнения: 344
На мен не ми звучи добре ситуацията.По подобен начин се развиха нещата при мен- първия месец 10 % по-малко, втория- още 5%, на третия- съкращение.
Оглеждай се за резервен вариант.

# 13
  • Мнения: 3 675
Аз като гледам момичета, освен учител по английски няма какво да стана.Или преводач пак някъде.Чудя се какво да правя, защото като се замисля май еди6 ще се окаже права.За сега оставам, с надеждата да отърва съкращението, до тук е имало две вълни от съкращения.Оправдават се с кризата, но според мен не точно така, защото фирмата, където работя си е доста печеливша.

# 14
  • София
  • Мнения: 395
Аз като гледам момичета, освен учител по английски няма какво да стана.Или преводач пак някъде.Чудя се какво да правя, защото като се замисля май еди6 ще се окаже права.За сега оставам, с надеждата да отърва съкращението, до тук е имало две вълни от съкращения.Оправдават се с кризата, но според мен не точно така, защото фирмата, където работя си е доста печеливша.

С твоя английски са ти отворени вратите навсякъде.Ако имаш и компютърна грамотност, навсякъде можеш да работиш и то за добра заплата.Не се ограничавай само до преподавател.Има хиляди възможности

# 15
  • Мнения: 2 556
Аз бих си търсила работа във всякакви области, наистина има много възможности, кажи на всичките си познати, че търсиш работа също, мисли непрекъснато по въпроса, не може да не изскочи нещо.

# 16
  • Мнения: 3 675
Да, имам компютърна грамотност, няма как.Преводите си ги пишем на компютър, имам документ и за това.Преди да дойда тук бях преподавател с четири годишен стаж, като си казах, че никога няма пак да ставам учител, но ако ни хване съкращението в нашия отдел пак ще ставаме даскали.

# 17
  • Мнения: 2 556
Ако виждаш само 1 възможност пред себе си, наистина пак ще станеш учител, поне можеш да потърсиш частна изява някъде. Аз по-скоро бих се заела с нещо друго, но аз за учител не ставам.

# 18
  • Мнения: 3 675
То и аз не ставам, но какво да се прави, ако няма друга възможност....Хората са го казали, "Ако няма риба и ракът е риба" Thinking

# 19
  • София
  • Мнения: 18 679
Заминавай за Дъблин Party

# 20
  • Мнения: 3 675
За Дъблин няма пари, Белинда, май ще си остана тук до живот. Blush

# 21
  • София
  • Мнения: 395
За Дъблин няма пари, Белинда, май ще си остана тук до живот. Blush

Не се отчайвай - мечтай.....може и да стане........някой ден Rolling Eyes

# 22
  • София
  • Мнения: 903
А защо трябва непременно ако напуснеш да ставаш учител?  newsm78 Нещо не разбирам. Казваш, че знаеш английски, имаш компютърна грамотност, предполагам и висше образование, тогава би могла да си намериш  всякаква друга работа - в някаква частна фирма, за много повече пари, нещо, което да ти харесва.  Защо си се вторачила точно в учителската професия?   А иначе учител по английски можеш да станеш винаги - то и без това има голям недостиг на такива, ще си намериш работа още на втория ден, ако искаш.

# 23
  • Мнения: 2 556
Да, аз навремето започнах в софтуерна фирма само с добър - не перфектен! - английски и никакви други познания в областта.

# 24
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 685
Ако не ми увеличат заплатата с процентите, които смятам, че са разумни и заслужени - ще остана на настоящата си работа, докато си намеря нова. Ще си позволя да търся по-дълго, за да намеря нещо, което ме устройва.

Ако ми намалят заплатата - започвам да си търся работа веднага, винаги мога за около седмица да замина извън България и да почна работа там, е няма да е най-престижната, но лека-полека (учила съм и работила в друга държава, получавала съм предложения за работа в рамките на няколко дни). Да остана дългосрочно на място, където са ми намалили заплатата - може, ако фирмата е на баща ми, а такова нещо под слънцето няма.

Поогледай се, поослушай се, пусни мейли до всичките си познати - лични и професионални, подай CV на много места и започни търсенето, заплатата, която си цитирала, ще ти я дадат навсякъде, пожелавам ти успех, но не се примирявай с положението в дългосрочен план.

Това е и моето мнение  Peace

# 25
  • Мнения: 18
Да, имам компютърна грамотност, няма как.Преводите си ги пишем на компютър, имам документ и за това.Преди да дойда тук бях преподавател с четири годишен стаж, като си казах, че никога няма пак да ставам учител, но ако ни хване съкращението в нашия отдел пак ще ставаме даскали.

започни да изпращаш мейли до издателства, издателски къщи и преводни издания. предлагай си услугите на преводач, винаги може да изпадне по нещо на хонорар. успех ти желая

# 26
  • София
  • Мнения: 395
Да, имам компютърна грамотност, няма как.Преводите си ги пишем на компютър, имам документ и за това.Преди да дойда тук бях преподавател с четири годишен стаж, като си казах, че никога няма пак да ставам учител, но ако ни хване съкращението в нашия отдел пак ще ставаме даскали.

започни да изпращаш мейли до издателства, издателски къщи и преводни издания. предлагай си услугите на преводач, винаги може да изпадне по нещо на хонорар. успех ти желая

Така можеш да работиш и от къщи.Или като допълнителна работа.....

# 27
  • Мнения: 3 675
Завършила съм англ.филология, предполагам, че това е голям плюс.В училището, където работих преди никой от преподавателите не беше с филология, но се махнах от там, защото ме мотаха 4 години и не ми подписаха постоянен договор, затова се преместих на сегашното място.Ако се махна се опасявам, че съдбата ми като учителка ще бъде същата, затова се въздържам от смяна на работата точно сега.Благодаря на всички за чудесните мнения и съвети.

# 28
  • Мнения: 12
Според мен по добре си остани на тази работа !Защото сега стана много трудно в много фирми им намалят заплатите ,и ще е по трудно да си намериш работа! Simple Smile

# 29
  • Мнения: 1 447
Според мен по добре си остани на тази работа !Защото сега стана много трудно в много фирми им намалят заплатите ,и ще е по трудно да си намериш работа! Simple Smile
И аз чувам,че напоследък на много места намалят заплатите,за да може да не съкращават персонал.

# 30
  • София
  • Мнения: 395
Според мен по добре си остани на тази работа !Защото сега стана много трудно в много фирми им намалят заплатите ,и ще е по трудно да си намериш работа! Simple Smile
И аз чувам,че напоследък на много места намалят заплатите,за да може да не съкращават персонал.

То каква криза очаквахме, каква дойде.Така ,че нищо не се знае

# 31
  • Мнения: 3 675
Може Поли и Мимоза да са прави, по-добре на по-ниска заплата, отколкото съкратен и на пазара на труда към някое Бюро по труда.Говорим си с една колежка счетоводителка, и тя е склонна по-добре да стои тук, отколкото да си търси работа на друго място.Пък и друго ми минава през главата, може това да е деликатна чистка, т.е.служителите сами да се махнат, така няма да се плащат до 3 заплати, както е при съкращение, така работодателят ще спести пари...Може би повечето хора ще направят именно това, че си търсят другаде работа.

# 32
  • Мнения: 1 447
Пък и друго ми минава през главата, може това да е деликатна чистка, т.е.служителите сами да се махнат, така няма да се плащат до 3 заплати, както е при съкращение, така работодателят ще спести пари...Може би повечето хора ще направят именно това, че си търсят другаде работа.
Може и това да е идеята на работодателя,но повече ми се иска да вярвам,че го прави ,за да не съкращава персонал.
Само времето ще покаже с каква цел го е направил.

# 33
  • Мнения: 581
 Моят съвет е да се ориентираш към преводаческите услуги.Ако търсиш лесно ще си намираш да правиш преводи, пък и добри пари се изкарват, работиш от вкъщи и разполагаш с времето си.

# 34
  • София
  • Мнения: 830
Gita, много инертно бе, мила.
Ти си стой на работата, но пускай CVта навсякъде и постоянно. Не знаеш откъде ще изкочи зайчето. Каква учителка, какви пет лева... още повече като не те влече.

# 35
  • Мнения: 3 394
много лошо,че няма контрол и този директор се разпорежда както си иска.
Но сама ще решиш.

Аз лично, бих си търсила нова работа за повече пари.

# 36
  • Мнения: 2 382
Момичета от София, не бъдете толкова смели със съветите, защото в провинцията ситуацията е съвсем различна.
Гитадам, в момента в Пловдив заплатите в различни сфери са масово около 500-600 лв нето за 5 дневна работна седмица и 8-часов работен ден.
800-900 лв са при 10 -часов работен ден и 6 дневна работна седмица.
Вариант е да си търсиш допълнителна работа, така ще се чувстваш и по-сигурна или да се ориентираш към чуждестранна фирма.

# 37
  • Мнения: 3 675
Мисля си да взема в-к Марица и да потърся обяви за учители по английски за езикови курсове, по възможност за събота или неделя, питала съм, че заплащането е по 150 лева на курс, не е много, но пак е нещо.

# 38
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
Говори се, че февруари месец при нас ще започне преструктуриране, т.е. аз го разбирам като сливане или съкращения.Вече имаше такова нещо ноември месец.Решела съм да стоя, докато не ме махнат за сега, въпреки че колежката ми каза, че не е доволна от заплатата и ще си търси работа другаде.Да, харесва ми работата, много по-спокойно е, отколкото да си учител.Мисля си да потърся някаква допълнителна работа под формата на частни уроци за през уикенда.Много мислих и за сега реших да остана тук с по-малка заплата, но ако на учителите стане примерно основната 600 лв.се махам оттук без да се замислям след година-две.Това, което ме спира, че имаме с мъжа ми заеми към банки, които трябва да се изплащат, вярно ще вземам по-малко, но за сега сигурна сума.Просто ще е кошмар да напусна нещо сигурно и да гоня дивото.Пък и може да не си намеря веднага работа, въпреки че учители търсят по езиците доста.
Сакън, недей! Аз се хванах от глупост да преподавам английски, за да имам време и да уча. Сега ще ни НАМАЛЯВАТ заплатите, щото с тези делегирани бюджети за какво по напред. Да не говорим за скъсаните нерви.
Курсовете не са лоша идея, нооо...150 лв? За колко часа?

# 39
  • Мнения: 3 675
Аз имам приятелка, моя бивща колежка от ТЕТА, която работи в Алфабет по немски, казала ми е, че цената е по 2 лева на час, но не разбрах точно каква е продължителността на курса.

# 40
  • Costa Rica
  • Мнения: 551
И това е в Пловдив, доколкото разбирам. Баси! Толкова взимах през 90те години на миналия век. Нормалната цена в курсове е 5-6 и нагоре!

# 41
  • Мнения: 2 111
Съжалявам, че така се намесвам в темата, но видях, че на места става въпрос за преводи. Близка приятелка в майчинство желае да се занимава с преводи от дома, не е филолог по образование, но е bilingual (български и английски), т.е. владее и двата езика като майчини - дете от смесен брак, живяла в БГ и САЩ и т.н.

Въпросът ми е следния - как може да си намери такава работа? Търсила е в обявите по сайтовете за работа, но навсякъде се касае за работа на пълен работен ден в офис, а тя, както казах, иска да си превежда от дома, за хонорар. Ще съм благодарна за съвет.   bouquet

# 42
  • Мнения: 6 618
Тъй като явно безработицата в БГ ще се увеличава аз не бих напуснала без да съм си намерила нова работа.

# 43
  • Пловдив
  • Мнения: 5 020
И аз съм в почти същата ситуация...

И при нас има промяна на условията и в крайна сметка, заплатите ни падат с около 24 - 25 % от януари.
Предполагам, че ще закрият клона на фирмата в Пловдив /март/ и, всъщност, това е и целта...

Аз вече си търся нова работа. Много е трудно: пускам CV къде ли не и няма отговор от никъде...

Успех, gitadam!

# 44
  • Мнения: 280
Цитат
То каква криза очаквахме, каква дойде.Така ,че нищо не се знае
А се говори,че все още кризата не е настъпила  Shocked През април щяло да се усети доста силно,а за през август...мани,мани....не ми се мисли какво ще се прави. newsm78

# 45
  • Мнения: 940
На мъжа ми шефа каза: "Няма криза"
И моя шеф каза: "Няма криза"

Ако ми намалят заплатата, ще напусна. В Интернет е пълно с обяви с достатъчно мотивиращи заплати.

# 46
  • Мнения: 2 029
Днес има в Jobs-a  /за Пловдив/ обява с много мотивиращата заплата 165-330 лв. за административен асистент.

# 47
  • Мнения: 231
По принцип в Пловдив заплатите винаги са били по ниски, но това последното ме разби Shocked
Забелязах,че повечето, които са писали и в профила им на местожителство пише София - са дали съвет да си търсиш, по - добре платена работа, но истината е, че в Пловдив нещата стоят по друг начин .... А и в момента всеки се ослушва заради тая криза, няма ги вече онези високи стартови зплати, по - добре е да изчакаш малко и после да видиш на къде духа вятарът  Peace

# 48
  • Мнения: 139
Момичета от София, не бъдете толкова смели със съветите, защото в провинцията ситуацията е съвсем различна.
Гитадам, в момента в Пловдив заплатите в различни сфери са масово около 500-600 лв нето за 5 дневна работна седмица и 8-часов работен ден.
800-900 лв са при 10 -часов работен ден и 6 дневна работна седмица.
Вариант е да си търсиш допълнителна работа, така ще се чувстваш и по-сигурна или да се ориентираш към чуждестранна фирма.

Аз само живея в София. Работя в много малко градче, точно затова песимизмът на Гита, която все пак е от Пловдив, силно ме озадачава. Аз също съм с филологическо образование, но далеч не се виждам само като преводач, или учител. Всъщност мечтая да работя като учител, но заплатите в сектора са далеч под това, което мога да си позволя да печеля, за съжаление.
Гита, разтърси се бе, човек, не е само Пловдив, не е само БГ, как може да позволяваш с примиренческото си мислене да изправят до стената. Криза, криза, ама някои работодатели са си по дефолт доста безочливи, главно благодарение на факта, че се намира кой да им сърба попарката.

# 49
  • Мнения: 3 675
Шайн е права, за 5 работни дни, по 8 часа на ден, заплатите са в този диапазон.Мъжът ми работи по 9-10 часа на ден, 6 пъти седимично, че някой път в неделя и взема 620 лева.Като гледам все около 500-600 лева се движат, за сега оставам тук, пък кой знае положението може и да се подобри.Гледам колегите са станали по-ниски и от тревата, въпреки тихичко се оплакват от състоянието, никой не сме да даде гласност на недоволството и тревогите си.

# 50
  • Мнения: 936
Гитадам, моят съвет е засега да стоиш на сигурната работа. Аз също съм завършила АФ и си работя като преподавател. Мои колежки от ПУ и приятелки са в частни фирми, оплакват се че нямат работа и от предстоящи съкращения.
Учителските заплати и бонусите, във вид на диференцирано заплащане, варират. С тези делегирани бюджети навсякъде е различно. Миналата година работих в държавно у-ще, с българи и роми. Потроших си нервите , заради ромите. След 2 часа с тях излизах размазана. Сега работя в частно у-ще, където часовете протичат нормално и не се изнервям толкова. Само че тази година за шефа е свързана с малко повече разходи и сме на основната заплата, 450. За сметка на това работя с хубави деца, всички имат учебници, атмосферата е приятна и така работата ми доставя удоволствие.

# 51
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Ако ми намалят заплатата, ще намаля и работата. Не може да вършиш същото нещо като до сега, да си натрупал опит и да почнат да ти плащат по-малко.
Като лафа на шопа "Докато ми плащат колкото да не Умрем, ще бачкам колкото да не зАспим"

# 52
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 685
Можеш за сега да си останеш на старата работа и да си пуснеш обяви, че даваш частни уроци по английски. Поне за София този вариант работи, а защо не и в Пловдив.

# 53
  • Мнения: 3 675
Искам да кажа, че не са ми намалили заплатата, но премахнаха колективният трудов договор, т.е. не го подновиха след изтичането му.Даваха ни, не знам да съм споменала по-рано, пари за храна всеки месец.Сумата е 100-110 лева в зависимост от броя на работните дни.Тази сума "обираще" данъците и удръжките и затова вземах с 100 лева по-висока заплата чисто.Освен това ни махат премията за отпуск, която е годишно 300 лева.Говорих с една моя приятелка по въпроса и тя ми каза, че е най-разумно да остана там, докато не ме съкратят, а работа като учител винаги мога да си намеря.Освен това трудно бих намерила учителско място по това време на годината.Ще послушам приятелката си и съветите да остана на тази работа. PeaceПък и то с частните уроци работата не е много сигурна, имам едно детенце съседче, я дойде, я не.Не знам колко вървят частните уроци, но аз вземам 7 лева на час.Колежка казват, че вървели по 15.Не всеки може да си ползволи да дава по толкова.
До Разкошница-важно е да имат учебници и да слушат, а в държавното няма как да стане. PeaceВажното е атмосферата да е спокойна,а ученето ефективно.

# 54
  • София
  • Мнения: 137
Здравей Gitadam, аз също имам правоспособност да работя като учител,но никога не съм го правила,защото заплащането е много ниско. Винаги до сега съм си намирала работа благодарение на езиците, които знам. Смятам, че с твоя перфектен английски ще си намериш много по-добре платена работа. Не чакай да те съкратят, а започвай още сега да си търсиш нещо по-добро. Ако изчакаш съкращенията, след това ще бъдеш по-притисната от обстоятелствата и може и да се съгласиш на лоша оферта. Няма нищо лошо да работиш и в частния сектор  Simple Smile Аз с умиление си спомням времето, когато работех по специалността си, на държавна работа....нископлатена, за съжаление не мога да си позволя да работя за 500- 600 лв. просто не ми стигат. Търси по-добра възможност, не се подценявай, не се отказвай, който търси намира. Пожелавам ти успех! Не се оставяй на обстоятелствата! Simple Smile

# 55
  • Мнения: 3 675
Днес с по време на обедната почивка си говорим с колежката и тя казва, че засега ще остане, защото трудно би си намерила работа.Тя е с руска филология, с преквалификация са английски и за нея май ще е по-трудно, защото не е с АФ, въпреки че е била учител по английски много години, пък руски вече никой не учи.Наистина 500-600 лева за нищо не стигат, при тези постоянно нарастващи цени, ами така е, който е на заплата си брои стотинките и това е.

# 56
  • Мнения: 936
Успявам да си докарам като страничен доход само пари от частни уроци. Хубаво е като ги има, но нещата там са на приливи и отливи.

# 57
  • Мнения: 242
И мойта заплата временно я намалиха,но не мисля да напускам,защото ми харесва работата,шефат ми е свестен и разбран човек,близо ми е до вкъщи,винаги ме разбира като има проблем с детето,а и с наште заеми,квартира...

# 58
  • Мнения: 4 151
Аз май разсъждавам от позицията на човек, живеещ в София. Но 470 лева са супер малко за да си покриеш разходите. Ако работя за толкова ще се налага да гладуваме.
В тази ситуация бих започнала да си търся нова работа. Бих пуснала обяви за частни уроци, като ще напиша, че имам филологическо образование. Когато търсих детегледачка за сина ми, заплатите им почваха от 400-500 лева. Може да се грижиш за някое дете, което ходи на училище...

# 59
  • Мнения: 3 675
Ще побутна темата с един въпрос, може ли да те задължат да си вземеш неплатеният отпуск от 30 дни.Има заповед в нашата фирма тези 30 дни, да се "разхвърлят" по 5 дни всеки месец до юни.Не стига, че ни намалят заплатата, ами с тези отпуски ще вземаме някакви кирливи 300 лева, което не е никак добре.Лошото е, че нямаш на кого да се оплачиш и това е направо върха на сладоледа.

# 60
  • Мнения: 22
Не могат да те задължат да излезеш в неплатен отпуск

Неплатеният отпуск става по искане на работника....а не по искане на работодателя..т.е работодателя не може да те задължи да си пуснеш молба за ползване на неплатен отпуск


# 61
  • Мнения: 3 675
Да, но така става на практика, просто ни задължават, това никъде го няма.

# 62
  • Мнения: 2 029
Има много информация в гугъла. Питай и в сайта на Министерството на труда и социалните грижи.
Във време, когато управляват алчните,  всичко може.  Аз съм била в такъв принудителен неплатен, но през 1990/91 година. Искрено ти съчувствам и пожелавам да се справиш.

# 63
  • Мнения: 21
Аз бих започнала да си търся работа и когато намеря да се махам. Работя за пари все пак... Черните очи на шефа и благоденствието на семейството му, не са ми мотив за работа.

# 64
  • Мнения: 834
Хм Rolling Eyes, ами като ми намалят заплата ще започна "да си бъркам в носа" Mr. Green, докато не намеря нова работа! За толкова пари- толкова работа!

# 65
  • Мнения: 53
Хм Rolling Eyes, ами като ми намалят заплата ще започна "да си бъркам в носа" Mr. Green, докато не намеря нова работа! За толкова пари- толкова работа!

 newsm10

# 66
  • Мнения: 372
gitadam, ясно ми е в кое предприятие работиш и за кой точно виден бизнесмен. Определено за вас служителите на това много престижно учреждение няма вариант освен приемане на всичко, което се налага. Ако някой  изрази и най-малкият протест, той ще бъде веднага съкратен, независимо как си изпълнява задълженията.
А не свързваш ли спестяването на разходите от работни заплати с придобиването от страна на  вашият шеф на активи на ново дружество?
Между друго сред колегите ви доста ще си идват на работа макар и в неплатене отпуска, т.е. не е до липса на работа. Може би ще ви компенсират по някакъв начин.

# 67
  • Мнения: 9 052
Аз бих се захванала , вместо да пиша из форума да си търся работа без ама , но оба;е ...
* Стажа ти няма да е от 0 , нали си работила и дори е дорбе да имаш опит в разни области.
* Ако им работиш на по ниска заплата ще им работиш на всякакви условия .
* Ако веднъж изтърпиш едно унижение ще търпиш и други .
* Дори и да не напуснеш веднага живей си с миълта за промяна и независимост и се оглеждай непрестанно за нова възможност .
Магаретата ги карат да работят с остена ... и теб ли ще те вържат на този страх ?

# 68
  • Мнения: 9 052
На мъжа ми шефа каза: "Няма криза"
И моя шеф каза: "Няма криза"



Криза има и то каква  ooooh! доста не си даваме сметка , а и не можем да си дадем сметка за какво реално става въпрос  Sad

Общи условия

Активация на акаунт